Het roode leger jubileert Twee spoorwegongevallen nabij Amsterdam De electriciteitsmrzieÉg in M-HoM DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER „Liever dood dan gelijkgeschakeld" Chineezen wijzigen hun oorlogstaktiek Hoare over de politieke situatie Krachtige taal van Generaal Worosjilof DONDERDAG 24 FEBRUARI 1938. 81e Jaargang. No. 18504. Laan. Schaden, Tel. 20. Ditgav» der N.V. Uitg.-Mif. „Nollonds Noorderkwortier- ci'foniViiii Het spoorwegverkeer met de hoofdstad ernstig gestagneerd Heden in den zeer vroegen ochtend hebben nabij de hoofdstad twee spoorwegongevallen plaats gehad, waarbij gelukkig, voor zoover tot dusver bekend, geen persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Het geheele spoorwegverkeer van en naar de hoofdstad is tengevolge van deze beide ongevallen, (behalve op de lijn naar Utrecht en Zaandam) gestagneerd. Het eene ongeval geschiedde op het spoorwegemplace ment Watergraafsmeer, waar twee locomotieven op een stilstaanden goederentrein zijn gereden en een groote ra vage hebben aangericht. Hier rden de beide sporen in Oostelijke richting ge heel versperd, zoodat geen trein uit het Oosten en Noorden des lands Amsterdam, verder dan Weesp kan naderen. Het geheele verkeer uit deze richtingen moet voorloo- pig over Amersfoort-Utrecht of wel Hilversum-Utrecht worden geleid. Van Utrecht uit kan Amsterdam weer wor den bereikt. Ongeveer gelijktijdig geschiedde het tweede ongeval, nabij de voormalige spoorweghalte Halfweg. Ook hier is een locomotief tegen een stilstaanden goederentrein gereden en werden tengevolge daarvan beide sporen op het traject Haarlem-Amsterdam versperd. Het is nog niet bekend hoelang deze ernstige stagnatie in het spoorwegverkeer met de hoofdstad zal duren. Nader wordt bericht, dat men er na ruim een uur hard werken in geslaagd is, te Halfweg een der lijnen vrij te maken. Met man en macht wordt gewerkt om op dit drukke traject zoo spoedig mogelijk ook het andere spoor vrij te maken. Autobusdienst tusschen Amsterdam en Weesp ingesteld. De spoorwegautoriteiten hebben in verband met de ernstige stagnatie in het spoorwegverkeer, ontstaan tenge volge van het ongeval op het emplacement in Oud-Water- graafsmeer, omvangrijke maatregelen genomen voor het vervoer van passagiers van en naar de hoofdstad. Dit ver voer is vooral in de ochtenduren, wanneer duizenden fo rensen uit het Gooi naar de hoofdstad moeten om daar hun werkzaamheden te verrichten, zeer intens. De reizigers naar en van Amsterdam, van en naar Bus- sum en Hilversum worden voorloopig via Utrecht geleid. De spoorwegen adviseeren echter de reizigers uit Bussum en Hilversum bij voorkeur per Gooische stoomtram naar de hoofdstad te gaan. Voor de reizigers van en naar Amsterdam, naar en van Weesp wordt een autobusdienst tusschen het Centraal Station te Amsterdam en Weesp onderhouden. Het treinverkeer tusschen Amsterdam en Haarlem, dat eveneens korten tijd geheel gestremd is geweest, wordt thans over één spoor geleid. Hierdoor ontstaat welis waar vertraging, doch de dienst kan worden gehandhaafd. Engeland wilde zijn uiterste best doen om een oorlog te voorko men. Sir Samuel Hoare heeft gistermiddag aan het noenmaal der Nationale Kamer van Koophandel gesproken over de vraagstuk ken, waarvoor de regeering zich in het afge- loopen weekeinde heeft geplaatst gezien. SIR SAMUEL HOARE Maandenlang scheen Europa zich onher roepelijk te splitsen in twee vijandelijke kampen, die zich beide op koortsachtige wijze wapenen. Bij beide zijn gevaarlijke geruch ten in omloop over een onvermijdelijke bot sing. Hoare voegde hier aan toe, dat de Britsche regeering voor de keuze ge plaatst stond de fatalistische opvat ting, dat een oorlog onvermijdelijk was te aanvaarden of haar uiterste best te doen de wereld te onttrek ken aan den vicieuzen cirkel, wel ke tot een ramp leidt. Be regeering koos het laatste, Zij weet, dat haar optreden niet wordt gebillijkt. Wij kunnen bij onze poging falen, doch ik hoop, aldus spreker, dat wij dat niet zullen. Ik vraag het land te gelooven in onze integriteit. Het is geen laffe of schuwe onderhandeling, waarop wij zijn ingegaan. Het is een fatsoenlijke poging het bestaan de geschil onder oogen te zien en het ter zijde te stellen met eer en recht voor beide zijden. Het is evenwel op geen enkele wijze een opoffering van oude vrienden. Wanneer wij ook wenschen nieuwe vrien den te maken, kan er toch geen sprake van zijn dat wij oude vrienden in den steek zouden laten. Vrachtauto bij botsing vernield Chauffeur loopt hersenschud ding op. Ten gevolge van een misverstand heeft gistermiddag om 4 u. op den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam een ernstige bot sing plaats gehad tusschen de motorwagen van de Haarlemsche tram en een vrachtau to. De bestuurder van de tram meende dat de vrachtauto, welke uit. de Jan van Galen- straat kwam, nog voor hem zoustoppen, doch de chauffeur was jdit geenszins van plan omdat hij op zijn'beurt meende, datt de tram zou stoppen. Met een luiden slag reed de tram op de vrachtauto in, welke ge heel werd vernield. De tramwagen liep aan de voorzijde ernstige beschadigingen op. De chauffeur werd door den schok uit de auto geslingerd en moest door den G.G.D. met een hersenschudding naar het Wilhel- minagasthuis worden gebracht. Borende kiespijn? Dan'n,JTlynfwJuJtlj&" Dié helpen goed. 12 cachets 50 ct. 2 stuks 10 ct. Oostenrijk schaart zich achter Schusschnigg Zal de nationaal-socialistische vreügde in droefheid verkee- ren? Het zou wel eens kunnen blijken, dat de driedaagsche jubel der Oostenrijksche nazi's te voorbarig is geweest. De wat al te op dringerige en luidruchtige manifestaties, waarmede zij het verleenen van de amnestie hebben ontvangen, heeft tot gevolg gehad, dat de niet-nationaal-socialisten zich tot een front hebben vereeiiigd. Energieke leden van hel Vader- landsche front hebben in drie dagen iijds meer dan een millioen hand- teekeningeA van arbeiders verza meld, Daarbij zou een half millioen voormalige socialisten gerekend kunnen worden, die door Schuscbnigg hun aanhankelijkheid te betuigen, Oostenrijk willen redden. Ook Otto Bauer, de in 1934 naar Checho- slowakije gevluchte arbeidersleider, schijnt van daaruit de socialisten aan te bevelen, den bondskanselier te steunen. Onafhankelijkheidsbedreiging: oorlogs gevaar! Onder auspiciën van het eenheids-vak verbond wordt een volksstemming georga niseerd onder de arbeiders ten gunste van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. De vakvereenigingsgedelegeerden hebben een patriottische resolutie ter goedkeuring voor gelegd aan de fabrieksarbeiders in het ge heele land. Bondskanselier Schuscbnigg heeft ook een boodschap van solidariteit ontvangen van de katholieke Oostenrijksche studen ten. „Liever dood dan gelijkgescha keld." „Leve de rood-wit-roode vlag", riepen de deelnemers aan den dubbelen optocht van jeudige Weensche vrouwen en burgerwach ters in uniform, die gisteravond door de stad trokken en betoogden ten gunste van bondskanselier Schuschnigg. In een der ge houden vergaderingen hield *de Weensche burgemeester, Schmitz, die altijd reeds een strijdbaar patriot geweest is, een toespraak, waarin hij de Oostenrijkers opriep, op Christelijke wijze de hand te reiken aan de vijanden van gisteren en tevens uitdrukking gaf aan den wil van het Vaderlandsche front zijn stem te doen hooren in Oosten rijk „Het land welks groote meerderheid een onafhankelijkheidspolitiek wenscht" BENDE-OORLOG NEEMT TOE DOOR JAPANSCHE WREED HEDEN. De Chineezen passen thans een nieuwe taktiek toe. Zij verlaten eerst hun stellingen en vallen vervolgens de Japansche troepen in de flank ken aan. Deze taktiek heeft hun reeds eenige successen bezorgd. Langs den spoorweg TienstinPoe- kau zouden de Japanneezen in hun opmarsch naar Soetsjau gestuit zijn. Verwoede gevechten bij de Gele Rivier. BI de Gele Rivier blijft de strijd zeer he vig. De Japansche troepen zijn slaags met den linkervleugel van het Chineesche leger, aan den spoorweg PekingHankau. Hier pogen zij naar het Zuiden door te dringen, terwijl zij op den rechtervleugel in gevecht zijn met de Chineezen, die hen pogen te beletten de gele rivier te overschrijden. Verder wordt vernomen, dat Chineesche ongeregelde troepen Poejang hebben be stormd en ingenomen. De Chineesche lucht macht heeft de Japansche stellingen in Sjansi gebombardeerd. Het Chineesche Persbureau bericht ver der, dat door het wreede optrdeen van de Japansche troepen de Chineesche bende oorlog in kracht toeneemt. De Japansche troepen hebben aan den Noordelijken oe ver van de Hwai rivier tien dorpen in brand gestoken en minstens duizend Chi neesche boeren vermoord. Te Tsing zijn meer dan tweeduizend Chineezen in koelen Dit nummer bevat 8 pagina's U/EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: Zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke rich tingen, nevelig tot licht be wolkt, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt des nachts, over dag iets zachter. Verdere vooruitzichten1: Toene mende bewolking, aanvanke lijk nog weinig of geen neer slag. bloede vermoord, terwijl de meeste vrouwen werden geschoffeerd. Vijfhonderd Chineesche soldaten, die door de Japanneezen bij den val van Nanking krijgsgevangen werden gemaakt, zijn voor het gebouw van het vroegere ministerie van justitie met mitrailleurs neergeschoten. Matsoei op weg naar huis. Generaal Matsoei is gisteren uit Sjanghai aangekomen te Simonoscki en bevindt zich op weg naar Tokio, waar hij 25 Februari aankomt. Denzelfden dag begeven de drie teruggeroepen generaals zich naar den kei zer om hem verslag uit te brengen'van den toestand in Centraal China. F.en deel der Japansche troepen in China is ook naar huis teruggekeerd en door nieuwe troepen vervangen, teneinde door een reorganisatie en versterking der Japansche strijdkrachten opgewassen te zijn tegen de langdurige vij andelijkheden, welke op komst zijn. De beperkingen ten departemente Heden hadden in den Haag de besprekin gen plaats tusschen de ministers van Wa terstaat en van Binnenlandsche Zaken en de vertegenwoordigers der groote gemeenten in Noord-Holland, waarin de kwestie der stroomlevering door het P.E.N. werd behan deld. Deze besprekingen zijn geweest van zui ver informatorischen aard. Bepaalde voor stellen zijn na die vervat in de circulaire, welke we reeds gisteren publiceerden, niet gedaan. Wel werd van overheidswege een zekere moreele pressie uitgeoefend op de vertegenwoordigers der ge- „GEWAPEND MET DE IDEEëN VAN MARX, ENGELS, LENIN EN STALIN." Opnieuw een maarschalk in ongenade In het groote theater te Moskou heeft de Moscovitische Sovjet met vertegenwoordi gers van het leger en van verschillende or ganisaties den twintigsten verjaardag her dacht van het Roode Leger. Bij deze gelegenheid heeft maarschalk Worosjilof o.m. gezegd: Sinds de eerste dagen van hun be staan werden het roode leger en de roode vloot opgebouwd in den geest van het ware internationalisme. Het leger en de vloot der Sovjet Unie zijn groot en sterk, omdat zij naast de militaire techniek ook zijn toege rust met de groote ideeën van Marx, Engels, Lenin en Stal in. Zij bestaan niet om agressief op te treden, doch zij zijn geroepen om den socialisti- schen Sovjaatstaat. te beschermen. Infanterie, artillerie en cavalerie. De infanterie is volkomen modern bewa pend en in voldoende mate. Zij zal ook voor taan de betrouwbare behoeder der Sovjet republiek zijn. De artillerie blijft, ondanks de nieuwe strijdmiddelen, zooals tanks en vliegtuigen, in den modernen oorlog een der belangrijkste legeronderdeelen. en is volko men voor haar taak berekend. Spr. zegt voorts dat de cavalerie, zooals vroeger, een zegerijke en vernietigende kracht is, die aan alle strijdfronten haar taak kan ver vullen. Quantitatief en ook qualitatief beschikt de Sovjet-Unie over tamelijk aanzienlijke gemotoriseerde afdeel in,gen en tanktroepen. Na fascistische^ en, dergelijken provo- De in ongenade gevallen maarschalk Jegorov. cateurs en spionnen ervoor gewaarschuwd te hebben, dat hun handelingen onherroe pelijk met een smadelijken dood zullen eindigen, waarbij hij herinnerde aan het lot, dat Toechatsjefski en anderen heeft getrof fen, besprak Worosjilof de defensieve be- teekenis van het gaswapen. In dit verband zeide Worosjilof, dat, indien het ooit een agressie ven vijand zou invallen de Sovjet- Russische troepen met chemische middelen te bestrooien hij op zijn eigen hoofd dezelfde verschrikke lijke chemie als antwoord zou beko men* meenten, ten einde dezen over te ha len om toe te geven. In hoeverre deze pogingen geslaagd zijn, valt uit den aard der zaak nog niet te bepa len, aangezien alle gemeenten afzonderlijk werden ontvangen. Men kreeg echter sterk den indruk, dat de toestand vrijwel ongewijzigd is en dat de kwestie niet is opgelost. Het is niet waarschijnlijk, dat de gemeentebesturen hun standpunt tegenover het P.E.N. zullen herzien, hoewel men zich niet ontveinst dat er rekening mee moet worden ge houden dat Gedeputeerde Staten, voor wie de aangelegenheid meer en meer is geworden tot een prestige kwestie op een gegeven oogenblik, althans tijdelijk, den stroom zullen afsnijden. Enkele gemeenten, wier contract nog niet is afgeloopen, gelijk Den Helder, verkeeren daarbij in de gunstige positie, rustig te kunnen toekijken, terwijl de anderen, als Alkmaar, de kastanjes uit het vuur zullen moeten halen. Een bijzondere medewerker van de Times meldt, volgens de N. R. Ct., uit Riga: De vraag is maar of de efficiency van deze reusachtige militaire machine boven allen twijfel staat. Sinds de lente van 1937 is twijfel veroorloofd. Een van de zwakste punten van de Sowjetunie is de toestand achter het front. Kan men vertrouwen op een volk, waarvan in de afgeloopen negen maanden 31 volkscommissarissen, dus mi nisters, en meer dan 300 hooggeplaatste functionarissen in partij en regeering, en meer dan 500 leiders van de grootste be drijven (waarvan velen voor het leger werkten) in arrest zijn gesteld? En zelfs afgezien daarvan, kan men oorlog begin nen met een leger dat zbijn beste leiders heeft verloren, die op zwakke gronden van verraad, en ondanks hun verdiensten in do kritieke jaren 1918-1921, zijn doodgescho ten? Wij wezen dezer dagen reeds in een uit voerig artikel op het wantrouwen, dat de Sowjet-regeering t.o.v. de militaire leiders koestert, waarom zij thans een soort censuur op de handelingen van de legerautoriteiten laat uitoefenen door politieke commissaris sen. Maarschalk Jegorof in ongenade. Het vermoeden, dat maarschalk Jegorof, dit tot dusver eerste plaatsvervanger van den volkscommissaris van oorlog was, aan- de „zuivering" ten offer is gevallen, wordt ver sterkt door een gisteren in de Prawda ver schenen artikel van de hand van Fedko, tot dusver opperbevelhebber van het militaire district Kief, die als „plaatsvervanger van den commissaris van oorlog" wordt aange diend". Over de benoeming van Fedko is tot dusver geen officieele mededeeling gepubli ceerd. Jegorof is de vijfde plaatsvervangende com missaris van oorlog en de tweede Sovjet-Rus sische maarschalk onder de in den loop van enkele, maanden terechtgestelde of verdwenen legerleiders. In het oude Russische leger be kleedde hij reeds den rang van kolonel en in 1918 stelde hij zich ter beschikking van de bolsjewisten. Pas in 1930 trad Jegorof als chef van den generalen staf van het. roode leger tot de communistische partij toe. Hij was bevriend met Toekhatsjefski.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1