De bewaking der geinterneerde Spanjaarden Marken wil Zondagsrust Oost Indische belangen aan de orde De staking te Losser Een bovenmeester in de knel Postvlucbten op Indië Tweede Kamer Indië uitgeput? Den Haaf?, 23 Februari 1938. Zooals wel te verwachten was, brachten ook de Surinaarasche debatten van heden middag weinif? nieuws of opzienbarends. Maar, achteraf bezien, is er wel aanleiding ,voor de meening, dat het nu weer afgeloo- pen debat toch een anderen „toon" liet hoo- ren dan sinds jaren gewoonte was gewor den. Het eeuwige gelamenteer over ons bloed- arme „zorgenkind" werd nu eens doorbro ken door een frisch betoog van diverse af gevaardigden in sterke mate de hoeren Wcndelaar (Lib.) en Van Poll (R.K.) en niet minder de minister droeg het zijne er toe bij om over de toekomst van het gewest Wat rooskleuriger te gaan denken. Mr. Wcndelaar bleek zijn hart verpand te hebben aan het mechanische rijstbedrijf en hij achtte den groeienden export van de rijst een zeer verblijdend teeken. Minister Weiter bleek van meening, dat het grooto probleem voor Suriname is: het gebrek aan menschen, want alles is goed, de grond, het water, het klimaat. Maar de vraagstukken zijn zeer ingewikkeld en daarom zal men goed doen, voor Suriname voorloopig geen „grootsche plannen" te ontwikkelen, maar heil te zoeken bij „het kleine", de kleine landbouw b.v., welke veel stabieler is dan de grooto cultures. Z.Exc. erkende volmondig, dat de rijst cultuur voor het land van groot belang is geworden, maar de bacoven mag ook niet vergeten worden en evenmin de citrus. En wat de nüjnbouwbedrijven betreft, van de bauxie verwacht de bewindsman veel, ge zien de stijgende vraag in de wereld naar aluminium. De Indische begrooting. Minister Weiter kon na het zonder hoof delijke stemming aannemen der Surinaam- sche begrooting rustig blijven zitten om te luisteren naar de afgevaardigden, die zou den spreken over de Oost-Indische zaken. Nummero één was de hr. Roestam Effen- di. Zijn rede maakte duidelijk, hoezeer ook de communisten- in enkele jaren veranderd zijn! En uit alles bleek, dat zij het „Indië los van Holland-nu", thans „pertinent afwij zen" (zoo zei de afgevaardigde) door de „fas cistische gevaren", welke zij zien in het agressieve Japan. Maar de politiek van onze huidige Regeering keuren zij natuurlijk evenzeer af, als zijnde „rcactionnair en ge richt tegen de volkskracht", waardoor het fascisme steeds driester zou gaan optreden. Prof. Van Gelder (S.D.) was heden de ver tolker van het socialistische geluid. Naar zijn betoog werd voor zoover er op den laten .middag.leden aanwezig waren! met gron de belangstelling geluisterd en ieder moest erkennen, dat de spreker zonder eenigc „franje", regelrecht op de dingen af gaat en een heldere betoogtrant bezit. Hij begon met te zeggen dat Indië een uitgeput land. is en zijn behoud te danken heeft aan het bezit van aanpassingsvermogen en lijdzaam heid, gelijk een „kolonie" betaamt! Vol gens den afgevaardigde zou Nederland door zijn egoïstische muntpolitiek Indië noodlotting beïnvloed hebben. Ook was de afgevaardigde slecht te spre ken over de wijze, waarop Indië in sociaal opzicht wordt bestuurd. Slechts 12 pet. der bcgrootingsgeldcn worden voor sociale doel einden (onderwijs, gezondheid, enz.) he sleed. „Welk een verschil tusschcn moe derland en kolonie!" riep de spreker, met nadruk op „kolonie" uit. Prof. Van Gelder pleitte voor een ruim opgezet welvaartsplan, met brecde financi- eele middelen, en voor langoren tijd. Minister Weiter zal inderdaad nog wel op moeilijker vragen moeten ingaan, bij het verdere, morgenmiddag voort te zetten Indische debat! Arbeiders willen met sleunlijs- ten rondgaan. Heden en mor gen vergaderen de organisaties. Gisteren zijn de stakende arbeiders der N.V. Textiel Maalschappij L. van Heek en Zonen te Losser voor den derden keer in vergadering bijeen gekomen, op verzoek dor drie gezamenlijke arbeiders organisaties. De vergadering was, evenals de beide vorige, druk bezocht. In hoofdzaak werd gesproken over het voornemen om in Losser rond te gaan met steun lij stén voor onge organiseerden. De nood dwingt hier toe, aangezien de directie tot nu toe geen loon, over de afgeloopen week heeft uitbetaald. De directie heeft eveneens geweigerd het ziekengeld aan de zieken uit te betalen. Een en ander is bij de organisaties aan hangig gemaakt, die thans met den moesten spoéd maatregelen zullen treffen om de arbeiders in deze recht te doen verkrijgen. Niettegenstaande van werkgeverszijde veel moeite wordt gedaan om werkwilligen te vinden, zijn er gisterochtend minder ar beiders de fabriek binnen gegaan dan den dag tevoren. Hedenmiddag zal te Enschede een-verga dering plaats hebben inzake het conflict mei de hoofdbesturen der textielarbéidersorga- nisaties. Hef is zoo goed als zeker, dat de hoofdbesturen van de vakbonden hierbij even eens aanwezig zullen zijn. Morgenochtend zal wederom in T.osser een vergadering met de arbeiders en de geza menlijke besturen worden gehouden» Broek iu Waterlandsche onder wijzer kneep een leerling de keel dicht. Vrijwel de geheele hoogste klasse van de openbare school te Zuiderwoude, gemeente Broek in Waterland, zat gister in de getui genbanken van de Amsterdamsche rechts zaal. Een pijnlijke zaak wachtte op behan deling. I-Iet hoofd van de openbare school te Zuiderwoude moest in het bankje der ver dachten plaats nemen, omdat hij zich aan mishandeling van een zijner leerlingen zou hebben schuldig gemaakt. Muisstil zat de klas in de getuigenbanken, ditmaal onder toezicht van den dorpsveldwachter en niet onder clat van den meester, te wachten op de dingen, die. komen zouden. Op 12 October van het vorige jaar ging de tijding „Cor van Waveren heeft met den meester gevochten", als een loopend vuurtje door het dorp. De jeugdige van Waveren, een stevige, ll-jarige knaap, was tegen het verbod van den meester op het sportterrein. Hij werd naar de school teruggestuurd en in de klasse nam hij een houding aan, die 'hét hoofd der school weinig kon hekoren. „Tartend en snoflend" noemde hij het van daag. Hij wilde den recalcitranten leerling een tik geven, deze weerde af en de meester greep hem in de nek en wierp hem op den grond. „Ik zal het tegen mijn vader zeggen" was het bescheid van den lastigen leerling. Vader van Waveren ging op hooge bee- nen naar den burgemeester om te klagen over den bovenmeester. De politie kreeg op dracht een onderzoek in te stellen. Kinderen getuigen. De eerste van de serie kleine getuigen was de mishandelde jongen, een pootig ke reltje met een bijdehand gezicht. Hij is nu erg timide. Vooral als de president hem met klem op het hart drukt alleen en uitsluitend de waarheid te vertellen. De jongen vertelt dan, dat hij met het zoontje van den meester en nog eenige jon gens speelde op het sportveldje bij de school Toen kwam de'meester, hij was kwaad en eerst kreeg zijn zoon een standje, die trok zoo'n raar gezichtik moest lachen. Pres.: Je was natuurlijk brutaal. Ik moest, terug naar school... Pres.: Deed je in de klas onhebbelijk toen de meester binnenkwam? Neen, dat kon het jongcmensch niet vin den. „Ik kreeg opeens een klap om m'n hoofden die weerde ik af". Pres.: En toen ging j'e met den meester vechten? Hij greep me hij m'n keel. Pres.: En jij wilde hem haken en toen nam de meester krachtige maatregelen. Ja, hij gooide me op den grond, z'n han den om m'n keel. Pres.: En deed het pijn? Natuurlijk, de jongen trok nog een ang stig gezicht. Hij had „barre" pijn in z'n nek gehad. Dan komen een voor een zijn klasge nootjes voor het hekje Schichtig kijken ze naar het verdachten bankje, naar den meester, die nu niets over hen te zeggen heeft... Werd er veel op school geslagen? vraagt de president aan een klein, spichtig meis je „Neen"... zegt ze resoluut, „dat met Een kleine dikke jongen had de roode plekken en zelfs de nagels van den mees tér in de hals van zijn vriendjes Cor gezien Pres.: En heb je hem hooren gillen? Neen... Pres.: Zoo erg was het ook niet. Als de veldwachter aan de beurt is om zijn verklaringen af te leggen, worden de kinderen naar de wachtkamer gestuurd en de bode krijgt opdracht om op hen te letten. „Pas op, niet vechten" waarschuwt de president. De veldwachter wist te vertellen, dat de meester over 't algemeen nog al gevreesd was op het dorp. „Hij speelt graag baas en dat nemen de „Broekers" niet van een vreemde. De dorpelingen maken het de zen veldwachter ook niet al te gemakkelijk cn hij benijdde den meester niet, die orde moest houden onder 33 jeugdige „Broe kers" verdeeld over zeven klassen. Verdachte zelf was minder streng in zijn oordeel over de bevolking. „Ik kon altijd goed met de menschen opschieten, na deze kwestie weet ik niet goed meer hoe ze te genover mij staan. De eisch. De minister erkent, aldus de Officier, het récht om onder bepaalde omstandigheden een klap of een tik toe te dienen, Dit is z.i. geen mishandeling. Ik ben er niet voor om den onderwijzer ieder recht op het geven van een tuchtiging te ontzeggen, doch deze nioct niet te ver gaan. Een andere kwestie wordt het natuurlijk, wanneer de leerling teruggaat slaan, dan zal de onderwijzer tot forschere maatregelen over mogen gaan. Wat zich in deze school echter heeft afge speeld, is in alle opzichten verwerpelijk en afkeurenswaardig. Hier gaf de meester een weinig stichtelijk voorbeeld, dat heftige be roering in de klasse veroorzaakte. Deze mishandeling gaat verre de toelaatbare tuchtiging te buiten. In overleg met den inspecteur van het L. O. had de officier aanvankelijk aan verdachte een ernstige waarschuwing willen geven. De onderwij zer is echter zoo onverstandig geweest om de kinderen tijdens het onderzoek steeds weer te ondervragen. Na schooltijd poogde hij zijn leerlingen op deze wijze te beïnvloe den; ook daarover dienden de ouders klachten in bij den burgemeester cn zij dreigden zelfs hun kinderen van school te nemen. Toen deze houding den officier ter oore kwam, stelde hij na ampele overwe gingen 'n strafrechterlijke vervolging tegen ven', in. Wegens mishandeling vorderde hij f 25 boete, subs, 25 dagen hechtenis. KINDEREN ZIJN ROEKELOOS. Gistermiddag om half 3 is op hot Kolen wagenslag te Scheveningen de 8-jarige N. B. uit de Adriaan Coenenstraat onder een vrachtauto gekomen en met ernstige inwen dige kneuzingen naar het Juliana Kinder ziekenhuis vervoerd. Aan het Kolenwagenslag ligt een afgeslo ten terrein, waarvan zand wordt afgegraven dat met vrachtauto's vervoerd wordt. Toen nu gistermiddag een auto achteruit het ter rein afreed, klom N. B. op den wagen. Hij kon zich echter niet vasthouden en viel on der de wielen van de auto, met het boven gemelde noodlottige gevolg. De chauffeur van de zandauto, de 24-jari- ge M. v. d. R., treft geen schuld. Mist- en voorrangsborden Bij donker of mistig weer en in dien men met gedimde lichten rijdt zijn de voorrangsborden veelal niet voldoende opvallend. Daar het ge bleken is, dat reflectoren in de ran den van waarschuwingsborden cn op wegmarkeeringen deze zeer veel beter uit doen komen, heeft de A.NAV.B. den minister van Wa terstaat. verzocht bij de samenstel ling van de wegenverkeersbeschik- king daarin een voorschrift op te willen nemen omtrent de toepas sing van goedgekeurde reflectoren in de eerder vermelde verkeersbor den. Vooraanstaand industrieel overleden Dinsdag j.1. overleed op 58-jarigen leeftijd de heer C. H. L. Baartman, in leven Direc teur van de Lever's Zeep Maatschappij te Vlaardingen. De heer Baartman was reeds op jeugdigen leeftijd bij de Lever's Zeep Mij., in dienst getreden. Aanvankelijk was hij werkzaam op het kantoor, doch reeds spoedig werd hij bevorderd tot vertcgenwoor diger in de provincie Noord-Holland en ver volgens tot Inspecteur van den Verkoop. Na gedurende vele jaren de leiding van de Ver- koopafdeeling gehad te hebben, werd de heer Baartman benoemd o Directeur van dc Maatschappij. C. H. L. BAARTMAN f. Hoewel zijn gezondheid oogenschijnlijk steeds goed was, werd de heer Baartman einde December j.1. plotseling door een lichte beroerte getroffen, welke thans door zijn dood is gevolgd. De begrafenis zal Zaler dag a.s. des namiddags te 3 uur plaats heb ben op de Begraafplaats Oud Eik cn Duinen te Den Haag. Café's voorlaan des Zondags ge sloten. Politie wil de touwtjes strak houden. Aanranding der burgerlijke vrijheid? In de raadsvergadering van Marken werd, na het afwerken van de ge wone agenda-stukken, de nieuwe politie-ver- ordening voor Marken behandeld. Er heersch- te, naar het. Hdbld. meldt, een eenigszins- „ge laden" stemming, die meermalen in-een felle discussie tot uiting kwam. Over het algemeen was de raad van oor deel, dat de uitvoering van verschillende nieuwe bepalingencde burgers al te zeer af hankelijk zou maken, van den plaatselijke^ veldwachter. De bepaling, dat men op geenerlei wijze een bezoeker zou mogen aan roepen, werd daarom, op voorstel van den heer P. Schipper, geamendeerd met de zinsnede: „op hinderlijke wijze". Om dezelfde reden werd een ver bod om zich niet kinderen te laten fotografeeren, niet het kennelijk doel daarvoor beloond te worden, afge stemd. Je kan nooit weten! De raad laakte dergelijke mistoestanden,, al zijn die gelukkig niaar zeldzaam, maar was toch van oordeel, dat een veldwachter nooit kan uitmaken, welke bedoeling bii de menschen voorgezeten heeft. De praktijk Vertrek van Aankomst te fh°/'nreïs)' |sin«>P' 23 febr[Band. 23 Febr. Omreis) |Jodhp' 23 Febr.|nanR. 23 Febr. lB'*d- 23 Febr' lAthene 23 Febr' fheenreis) |Napels 23 Febr. Alex. 23 Febr. Wielewaal |gingap. 23 FebrlRang. 23 Febr. (terugreis) I (heenreis) A'dam 24 Febr. heeft geleerd, in die dingen heel voorzichtig te ziin« Wie zijn „we"? Een heftig débat ontketende de be paling, om alle vergunning- en ver- lofzaken te sluiten van Zaterdags 10 uur n.m. ('s zomers) of 6 uur n.m. ('s winters) tot Maandag 7 uur vdii. Verder betrof de sluitng ook de da gen van Kerstmis en jaarwisseling. De heer G. de Jong (S.D.A.P.) maakte de opmerking, dat .de veldwachter hem de ont- werp-verordening ter kennisneming had overhandigd met de woorden: „We hebben een nieuwe politie-verordening gemaakt." Wie zijn die „we"? Heeft de veldwachter dan ook al wetgevende bevoegdheid? Wat het ontwerp zelf betreft, het. vreem delingenverkeer zal er groote schade van ondervinden. Daarop wees ook het. request van de directie der Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij. De houders van en kele bedrijven hier zouden daardoor broode loos gemaakt worden. De heer P. Schipper (a.r.) j'uicht. het ver bod toe uit principiecle overwegingen van Zondagsheiliging. Maar dan moet de raad ook consequent zijn en niet op Zondag het zg. koppengeld als belasting innen. Na breedvoerige bespreking wordt, deze be paling aangenomen met 4 togen 2 stemmen. Ruimere bevoegdheid der politie. Voorts was er nog de bepaling, waarbij aan de politie macht wordt verleend om, met inachtneming van enkele bepalingen, bij het opsporen van overtredingen ook in de privévertrekken der burgers binnen te dringen. De heer C. Visser (a.r.) was van oordcel, dat hierdoor de burgerlijke vrijheid werd aangerand. Dit. recht bezit een veldwachter alleen, indien hij daartoe gemachtigd is door den Officier van Justitie. De heer De Jong voegde er nog aan toe: „Als dit artikel aangenomen wordt, zijn we op Marken geen oogenblik veilig meer. Dan durf ik me thuis niet eens meer te verschoonon." Ondanks deze protesten werd het artikel1 niet 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Directie der N.Z.H.T.M. protes teert. Het. bericht, van de sluiting der café's op Marken op Zondag, heeft vooral de direc tie der N.Z.H.T.M., die zooals men weet een regelmatige bootverbinding onderhoudt niet. dit eiland, onaangenaam getroffen. Men heeft zich dan ook reeds tot het ge meentebestuur van Marken gewend met een brief, waa-rin de directie haar teleurstel ling uitspreekt over dit raadsbesluit, dat men niet alleen nadeelig acht voor een1 loononde exploitatie van haar bootdienst, maar ook voor het vreemdclingcnbezoek aan Marken De directie spreekt tenslotte de hoop uit, dat de gemeenteraad van zijn besluit terug zal komen. Zullen de vluchtelingen wéér verhuizen? Winkelstand van Ede vaart wel bij de komst der nieuwe gasten. van onzen specialen verslaggever). Bennekom, Februari. Het bericht, dat de in ons land ge- interneerde Spanjaarden zullen wor den overgeplaatst van de Citadel-ka zerne te Gorinchem naar het Hotel de Nederveluwe te Bennekom kwam zelfs voor de officieele instanties te Ede zeer onverwacht. De onderhan delingen hieromtrent zijn in alle stil te gevoerd en ook de Spanjaarden zelf moesten het voor hen au fond heugelijke nieuws vernemen van vrienden en kennissen. Het niogc op zich zelf voor hen niet zoo aangenaam zijn, dat zij voortdurend van de cene naar de andere plaats worden gezon den, over deze verhuizing zullen zij zeker niet treuren, want het verblijf te Bennekom zal aanzienlijk gerieflijker zijn, dan dat te Gorinchem. De grauwe en sombere Citadel-kazeme, waar de Spanjaarden thans ruim twee maanden hebben vertoefd, roept nu eenmaal steeds levendige herinneringen aan een ge vangenis wakker, hoe loffelijk men ook voortdurend getracht hoeft dezen indruk weg te nemen. Een kazerne is nu eenmaal een kazerne, en een kazerne gebouwd in 1900, biedt als heel weinig luxe en comfort. Bovendien waren daar de hekken op de binnenplaats en de vooral in de beginperio de strenge bewaking om de gedachte aan een gevangenis te completeeren. Het nieuwe verblijf der Span jaarden. Hoe geheel anders zal dit worden in het verblijf dat den Spanjaarden thans is toege wezen. Het Hotel De Nederveluwe is een zeer goed bekendstaan hotel, gelegen in een boschrijke door natuurschoon goed-bv- deelde omgeving, op het punt waar de wey HeelsumBennekom uitkomt op den hoofd weg EdeWageningen. Het is een bijzonder vriendelijk gebouw dat i9 opgetrokken in den stijl der Zwitsersche Chalets. Eenige ja ren geleden is het hotel gemoderniseerd; er is toen o.a. een serre gebouwd welke op Zomcrsche dagen een geliefkoosd zitje is. Ook in den winter heeft het hotel een vriendelijk aanzien, vooral wanneer, zooals tijdens ons bezoek, het vroege cn reeds koesterende voorjaarszonnetje schijnt. Dan doen de smctteloos-witte muren extra vroo- lijk aan, waarbij het met vuurroode pan nen gedekte dak een geestige tegenstelling vormt. Buitenkansje voor den hotelier. Hier zullen de Spanjaarden, die te Gorin chem voortdurend over de koude klaagden, gedurende do Zomermaanden zeker in hun element konien. De Hotel-directie zal niets onbeproefd laten, om het den Spanjaarden zoo aangenaam en gerieflijk mogelijk tc maken. In de dagen welke ons thans nog scheiden van de komst der Spanjaarden deze zullen op 26 Februari a.s. hun intrek nemen in het hotel krijgen alle vertrek ken nog eens een extra beurt.. Zeer onver wacht is er voor het bedrijf in dezen anders zoo stillen tijd opleving gekomen. Als alle hotels in deze omgeving is ook de Nederve luwe geheel aangewezen op het Zomersei zoen. De komst van de Spanjaarden is dan ook voor den heer Th. J. van der Went, den eigenaar van het hotel, als een niet te ver smaden buitenkansje te beschouwen, vooral aangezien de Spanjaarden waarlijk niet zul ke goedkoopc gasten zijn; er wordt voor hen nml. f 2.per persoon per dag betaald. Gis teren heeft de heer Van der Went langdurig geconfereerd met den Regocringsvcrtegen- woordiger, den Commandant van het Inter- neeringsdepot, Mr. B. G. A. Smeets en met den leider, den Eersten luitenant A. C. Brugma. Tijdens deze conferentie is de vol ledige verzorging der Spanjaarden bespro ken Mr. Smeets eischt dat er voor de Span jaarden, met wier verzorging hij heiast is, geen reden tot klachten zal zijn. Uiteraard zullen zij zich wel eenigsins moeten aanpas sen; zoo zullen zij niet allen een afzonder lijke slaapkamer kunnen krijgen; zij slapen met tweeën of driecn op één kamer, doch vergeleken met hun verblijf te Gorinchem, waar zij in kribben op groote slaapzalen slie pen, is dit reeds een belangrijke vooruit gang. Bovendien krijgen zij in het hotel de vrije beschikking over diverse conversatie zalen, alsmede over de serre, waar het .vooral des zomers, zeer aangenaam vertoe ven is. Het voornaamste bezwaar, dat. de geïnterneerden tegen het verblijf in dit hotel zouden kunnen hebben, is... dat zij wellicht 1 Juli as. wederom zullen moeten verhuizen; er is nml. een contract opgemaakt, tot dezen datum met het oog op het Zomer seizoen. Be bewaking.. De bewaking van de gasten is opgedragen aan de militaire politie, waarvan een afclee- ling. bestaande uit acht man, eveneens haar intrek in het. Hotel Ncdcr-Veluwe zal ne men. Deze afdeeling komt met de Span jaarden uit Gorinchem. hetgeen het groote voordeel heeft, clat het bewakingspersoneel de vreemdelingen door en door kent. De sterkte van de Ede-sche mili taire politie zou trouwens niet toe reikend zijn om een deel hiervan speciaal met de bewaking der Span jaarden te belasten. Want ofschoon men er zooveel mogelijk naar streeft het den Spanjaarden aangenaam te maken, moet er toch met het oog op evcntueele nieuwe ontvluchtingsno- fïingen voortdurend bewaking zijn. Een gewaarschuwd man geldt voor twee en de vlucht van 15 Spanjaar- jaarden heeft een voldoende waar schuwing ingehouden. Naar den letter gesproken, is dc bewaking te Bennekom even streng als die t.e Gorin chem. Ook in hun nieuwe verblijfplaats mogen de geïnterneerden van 1012 en van 25 vrij wandelen in de Gemeente hunnlfr inwoning. Maar in feite is er toch wel een groot verschil tusschcn een wandeling in 't sombere naargeestige oude vestingstadje aan de Merwe en in de prachtige bosch rijke omgeving van „de parel der Ve- luwe". Vrij wandelen in Ede beteckent. wan delen van halverwege Apeldoorn, tot hal verwege Arnhem, wandelen in de mooie boschrijke omgeving van Veenendaal, de uitgestrekte heide van Lunteren, de fraaie omgeving van Harskamp en langs de mooje vijvers van Otterloo. En alsof dit gebiecl nog niet uitgestrekt genoeg is, heeft men' den vreemdelingen bovendien toegestaan in het eveneens zoo bekoorlijke Wageningen een trip te maken. Vele Nederlanders zul len de Spanjaarden wellicht heimelijk be nijden, want een verblijf in deze omgeving, kan toch moeilijk als een straf beschouwd worden. Maar voor de Spanjaarden is de si tuatie toch nog wel eenigszins anders. Hun gedachten gaan uit naar het zoo zwaar be proefde moederland, naar Spanje, waar hun vrouwen en kinderen wonen. Naar Franco, van wien zij verwachten, dat hij de kosten, die dc Nedcrlandsche Regeering aan hen spendeert, volledig zal vergoeden. Voor velen hunner is dit echter niet nood zakelijk, want een groot aantal der Span jaarden heeft een vrij aanzienlijke som. geld bij zich. Baron Mr. Dr. C. O. P. Creutz, Burgemeester van Ede. dien wij over de Spanjaarden spraken, achtte dit zelfs van niet tc onderschatten beteekenis. Wanneer de vreemdelingen hun inkoopen doen, zal de Ede-sche winkelstand hier wel hij varen. Overigens zal de Gemeente vermoedelijk niet veel van de geïnterneerden nierken. Hoogstens zullen er in den beginne eenige nieuwsgierigen in de omgeving van het Ho tel Neder-Veluwe zwerven. Voorts moeten de Spaniaarden worden ingeschreven hij de vreemdelingendienst en in dit verhand zal ook de Commissaris van Politie, de heer H. P. J. Hulsman, met hen in contact komen. Al met al mconen wij onze zij het ook onvrijwillige Spaansche gasten met deze verhuizing geluk te kunnen wenschcn.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2