_RAED-PRAET_ Vliegen boven de wolken van de Wieringermeer „Ordeniog van Roomsch maaksel" Donderdag 24 Februari 1938 Tweede blad PRINS CARNAVAL AAN DE RTVIèRA. DE TWEE STROOMINGEN IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. DE SECRETARIS HEEFT HET NIET GEMAKKELIJK! Wde per trein reist van Alkmaar naar Amsterdam en nabij de Hembrug uit het rechtercoupéraampje kijkt, ziet een groote reclame van een hout war enfabriek'. De ei genaarlaten wij hem Jansen noemen roemt de voortreffelijkheid van zijn product op de volgende wijze: „Janscn's deuren zijn anders dan andere deuren, ze zijn beter." Een wel zeer besliste uitspraak! Als de be stuurscommissie eens op de gedachte was gekomen, een bord aan het aardige raad huis te Wieringerwerf te bevestigen, om den vreemdeling iets van de hoedanigheden van haar raadsvergaderingen te vertellen, zou zij met een gerust geweten, geheel in den stijl van het „Truth in advertising" waarheid in de reclame kunnen ver melden: „Wieringermeerder raadsvergaderingen zijn anders, dan andere raadsvergaderingen. Ze zijn Beter? Ja, daar zit nu Juist de kneep! In vele opzichten zeker wèl. De „raad" Bestaat grootendeels uit mannen, door kneed in gemeentelijke aangelegenheden, experts in economische en juridische vraag stukken, mannen, die hun praktijk elders veelal op gelukkige wijze kunnen uitbuiten, om nu maar eens een leelijk woord te ge bruiken, in het belang van den Wieringer- meerpolder en deszelfs bewoners. Eenerzijds vormt deze combinatie dus wel de crème de la crème van de Nederlandsche raadsleden, maar, zooals met alles, ook deze flonkeren de medaille heeft haar keerzijde. Het Is ons opgevallen, dat het ge deelte niet-Wieringerm eerbewoners, dus Mr. Kamp, Mr. Bakker enz., zich al te zeer verloor in allerlei kleinig heden, zooals de voorzitter, Ir. Sme ding, het zoo raak karakteriseerde: De besprekingen worden tot een aca demisch debatl De positie van den heer Blaauboer, "den gemeentesecretaris, schijnt ons verre van gemakkelijk. Het .,blok van experts" immers beschouwt zijn stukken, als met arends- blikken, en niet de kleinste reclactiÖnecle onduidelijkheid, de kleinste zonde tégen de wet, ontgaat hun spiedend- oog. Daarbij komt nog, dat de heeren de manier, waar op zij hun eigen gemeente besturen, of hun eigen administratie voeren, natuurlijk de beste achten, zoodat bijvoorbeeld wet houder Peters, burgemeester van Medem- blik, liefst op zijn Medembliks en de heer Mr. Kamp, burgemeester van Texel, op zijn Texels regeert! Het feit. dat deze raadsver gadering eigenlijk ten opzichte van de overige raadsleden stond, als de Franschen in 1672 tegenover ons land, toen „bij U, over U, maar zonder U" werd vergaderd, is niet zoo zonderling als het op het eerste gezicht lijkt. De Wieringermeer-afgevaar- digden, voor het meerendeel ongeschoold in de gemeentepolitiek, amateurs zouden wij haast zeggen, zijn in gezelschap van men- schon, voor wie de zaken meestal gesneden koek is, vakmenschen dus. Zij zullen zich gauw genoeg inwerken, en wellicht, dat dan door de combinatie gezond verstand van de „plaatselijke" leden, en technisch-juriddsche kennis van de „buitenleden", de discussies hun starheid en eenzijdigheid verliezen, zoo dat ook met een gerust hart de hééle defi nitie van de deuren uit den Zaan ten op zichte van dezen raad neergeschreven kan worden. De rustige, zakelijke leiding van Tr. Sme ding, die deed wat des voorzitters moet zijn: leiden bekorten, van zijpaden op don hoofdweg terugbrengen, maar zelf zoo wei nig mogelijk aan de discussies deelnemen, maakte het beluisteren van deze vergade ring overigens tot een waar genoegen. Ver makelijk was het vaak te hooren, hoe hij den agressieven burgemeester van Medem- blik, die vaak groote dingen zegt, waarbij de soep niet zoo heet gegeten moet worden als ze wordt opgediend, en de taai-vasthou dende burgervader van Texel weer met een enkele snedige opmerking tot elkaar wist te brengen en de soms wat al te bureau cratische provincialen hoofdambtenaar Mr. Bakker op zijn vingers tikte! Reeds in deze vergadering ontdekten wij het bestaan van twee stroomingen, de eene, we zouden haast zeggen in de richting van het „patriarchale', met Ir. Smeding en wet houders Peters als vertegenwoordigers, cn de andere meer gericht op „moderner" op vatting ten aanzien der belangen van de verschillende bevolkingsgroepen. Wordt de Wieringermeer volgens de eerste opvatting bestuurd, dan zullen de gevolgen, de uit komsten geheel afhangen van de bestuur ders zelf, gaat men met Mr. Kamp en Mr. Bakker mee, dan zal een meer onpersoon lijk. meer algemeen beleid het gevolg zijn. Het bestuur volgens patriarchale opvatting kan zegenrijk zijn, maar heeft een gevaar lijke zijde. Het is voor ons bovendien de vraag of het past in het raam van den tijd! Men moet niet vergeten bovendien, dat de ze gemeenteraad feitelijk niet is samenge steld op grond van de politieke verhoudin gen. De regeering koos. omdat zij de samen stelling der Wieringermeerbevolking nog niet geschikt genoeg achtte te kiezen. Vol gens den uitslag der Tweede Kamerverkie zingen zou. als men wel zelf had gekozen, de zetelverdeeling ongeveer zijn geweest: 2 S.D.A.P., 2 A.R.. 2 P K. en 1 Vrijzinnige, gerekend naar een zielenaantal van 3000. waarvoor dus op grond van art. 5 van de gemeentewet 7 raadsleden waren gekomen. De verhouding is thans: 1 A.R., 2 R.K., 2 C.H., 3 Vrijz. en 1 S.D.A.P. Dat men dus ndet overal tevreden is met de samenstel ling ligt voor de hand, en men staat hier en daar vrij zeker gereed, om bij een k\ te persoonlijke regeering met het verwijt „dic tatuur" te komen. De opvatting van Mr. Kamp en Mr. Bak ker, de Wieringermeer „model" te besturen, niet alleen naar den geest, maar ook strikt naar den letter van de wet, lijkt ons voor- loopig practischer. Wij ontveinzen ons niet, dat een dusdanig bestuur zeer licht kan ontaarden in een regeering der starre bureaucratie. Alles is nog Jong in de Wieringermeer, ook de Raad. en het is logisch, dat de raadsmolen de eerste tijden wat stroef maalt. Wij zijn er echter niet bang voor, of binnen zeer afzienbaren tijd zullen de stroo mingen in den Raad samenvloeien en deze van bovenaf opgelegde regeerin'g haar ver antwoordelijke taak vervullen op een wijze, die waarlijk respect afdwingt! Geldtasch met alarmsignaal Door de Berlijnsche politie is een nieuwe uitvinding goedgekeurd en wel een geldtasch, die door een eenvoudige constructie onver breekbaar aan den drager verbon den is. Verder lost de tasch, wan neer de drager wordt aangevallen, alarmschoten, terwijl een rook kolom de plaats van de aanranding aanduidt. „Otls Calpinistenland verrader lijk aan Home overgeleverd", zegt ds. Kersten. Op de gisteren te Utrecht gehouden 'jaar vergadering van de Staatkundig Gerefor meerde Partij heeft Ds. G. H. Kersten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal een rede uitgesproken,waaraan wij het volgende ontleenen: Temidden van de van top tot teen gewa pende landen kan Nederland niet achter blijven. Sinds jaren heeft de Regeering ge weigerd de noodige zorg aan leger en vloot te bestéden. Thans moet de achterstand in gehaald worden. En dat in zulk een druk- kenden tijd als wij nu beleven. De schuld des lands is tot een ontzagge lijke hoogte gestegen en de crisismaatrege len verorberen onnoemelijke sommen, aldus spr. Wij verfoeien een curateele als thans door de regeering aan de bedrijven wordt opgelegd. In plaats echter van het bedrijfs leven zijn onmisbare vrijheid te her geven, poogt de Overheid het een ordening op te leggen van Roomsch maaksel. De overheid vereenvoudige haren arbeid en krenke niet verder de rechten en vrijheden des volks, aldus ds. Kersten. Ons Calvinistenland wordt verraderlijk aan Rome overgeleverd, ging spr. verder. Tn de wetgeving van ons land dringt het Roomsche beginsel steeds meer door. Dat was zichtbaar reeds In de winkelsluitingswet, waarin Rome zijn heilige dagen wettelijk erkend zag. Het Roomsche principe is voor al niet minder ten grondslag ge legd in' de memorie van antwoord van den minister van Justitie inza ke het huwelijk en in het zooveel gerucht makende wetsvoorstel van minister Romme inzake den arbeid van de gehuwde vrouw. Zoo wordt onze Nederlandsche wetgeving met den Roomschcn zuurdeesem door trokken. Het positieve Christendom en de vrijzinnigen. Was 't niet teekenend voor de aleemeene ver zaking van 't ware christendom dat de minis ter-president onder positieve christenen ook vrijzinnigen rekenen wil? vroeg spr. Als de ze menschen positieve christenen zijn. wat is er dan toch van het christendom overge bleven? Door de oude coalitie is het sinds iaren tot een aanfhiitine gemaakt en dr. Co lijn doet met ziin bekende opvatting van het positief christendom de deur dicht. Is het wonder, dat de neo-gereformeerden het met Rome beter kunnen vinden, dan met hen. die in de sporen der al-oude gere formeerde vaderen willen treden? De hoorrst-ernstige toestand waarin geheel de wereld en ook ons land verkeert, roept met kracht tot bezinning, besloot ds. Kersten Uit onze omgeving KOEDIJK Begrafenisvereeniging. „De Laatste Eer" vergaderde bij den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer W. de Geus. Uit het Jaarverslag stippen wij aan, dat het ledental 754 bedraagt. Er werden 14 begrafenissen uitgevoerd, 7 voor leden en 7 voor niet-led-en. De rekening van den penningmeester wees een batiig slot aan van f355.661/4> waardoor het bezit is gestegen tot een be drag van fl236.6Gy2. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen in de plaats van de heeren L. Vethaak en M. Mulder, die zich wegens hun hoogen leeftijd niet meer beschikbaar stelden, de heeren W. Butler en P. Mulder. De leider der begrafenissen, de heer P. Hart, wees ten slotte nog op den goeden geest, welke er onder het personeel heerscht Hierna sluiting. WIERINGEN DEN OEVER. Uittocht van arken. Vele Directie-arken die hier jaren in de Hofnianhavpn opgelegd hebben gelegen, wor den thans'wèd'efbm V<*or gebruik' Tri orde gebracht, wat voor diverse vakmenschen weer wat werk geeft. Straks gaan al deze arken naar den N.Q. Polder. Het wordt stil in de Hofmanhaven. Gecombineerde vergadering. De Meisjesvereeniging „Bidt en Werk" te Hippolytushoef, de Meisjesvereeniging van Den Oever „Met Gods I-Iulp" en de Jonge- lingcnverceniging „'t Mosterdzaadje" te Hip polytushoef organiseerde Dinsdagavond te Den Oever in gebouw „Land in Zicht" een gecombineerde vergadering. De leiding be rustte bij den beer Deen. Er werd geopend met het zingen van Gezang No. 205 uit den Bondsbundel, waarna de leider voorging in gebed en uit het Evangelie van Johannes 6 de eerste 15 verzen las (de wonderbare spijziging.) Mej. Gonda Hermans gaf over dit onderwerp een inleiding waarna werd ge zongen- In de pauze kreeg ieder thee. Zang volg- Piloten kunnen zich aan het slechte weer onttrekken. Een goed-georganiseerde internatio nale radio-gronddienst. Vóór de invoering van de radio op de Europeesche luchtlijnen waren de vliegtuigbestuurders door gebrek aan een goed communicatiemiddel met de aarde gehouden steeds onder de wolken, dus met zicht naar den grond te blijven vliegen. De kracht van den Wind. Verschillende redenen weerhielden hen, aldus het Hsb.. om het gebied van slecht weer te verlaten en hoven de wolken, regen en mist te gaan vliegen en wel in de eerste plaats het ontbreken van goede blindvlieein strumenton, vervolgens de onmogelijkheid om gewaarschuwd te -worden. wanneer het weer on de haven van bestemming plotse ling zóó slecht zou worden, dat bii er niet zou kunnen landen en tenslotte dat hij on ziin tocht boven de wolken niet in staat was om don invloed, dien de wind altiid heeft on °en zich voortbewegend vliegtuig, naar de luiste waarde fe schatten, waardoor het dns zeer wel mogeliik was. dat hii heel orgenc anders uit zou komen dan waarheen hii riin machine had gestuurd. Men moet daar bij n 1. bedenken, dat een vliegtuig onder hevig is aan de kracht van den wind. die het in elke richting waarin hij waait uit den koers kan duwen. De komst van de radio en het perfectionneeren van de zgn. hlind- vlieginstrumenten bracht hierin al dra een algeheele verandering en thans is men niet langer meer ver- de, waarna de heer P. Stigter een inleiding hield over 't onderwerp: „In den Hof van Eden". Verder werden de aanstaande Jaarfeesten besproken. Hierna sprak de leider een dank woord en liet tot slot zingen Gezang No. 414 uit den Bondsbundel. De heer Jaarsma ging voor in dankgebed. Politie. Gevonden, een sleutel aan een touwtje. Inlichtingen bij den Gem.-bode. W1ERINGERW AARD Vanwege den Bond voor Staatspensionnee- ring zijn er op Zondag- en Dinsdag propa- ganda-avonden gehouden in de zaal van den heer P. Schenk. Beide avonden was de Qpkomst heel goed. Als onderwerp had de voorzitter, de heer Limpers, voor zijn ope ningsrede gekozen „Welken weg". Spreker memoreert dan dat men al 35 jaar heeft gestreden en nog maar weinig gevorderd is. Op het congres in den Ilaag waar 5000 menschen aanwezig waren, hoor den we hetzelfde, wat we hier steeds hoo ren: Wat heeft die drukte gegeven? We moeten nog veel meer steun hebben van de rechtsche partijen. Vooral in de steden moe ten we veel meer leden hebben. De weg is moeilijk, doch de overwinning staat vast. Wanneer eerst de 60 a 70 duizend oudjes geholpen zijp, zijn we al ,in( de goede rich ting/Laat ons hopen; dat Colijn zijn woord zal houden, zeide spr., in verhand met diens uitlating, dat er voor Staatspensioen mis schien nog wel iets gedaan kan worden. Voor deze avonden had de tooneelclub D.E.V. haar medewerking toegezegd met de opvoering van het mooie tooneelstuk in 4 bedrijven van Adolf 1'Arrange, getiteld: „De dochters van Haseman". Dit is reeds een oud stuk. We herinneren ons nog dat dit zelfde ongeveer 45 a 50 iaar geleden door de toen bestaande Rederijkerskamer „Philo- tcchme" is opgevoerd. De mooie rol van Anton Haseman werd toen schitterend weer gegeven door wijlen den heer J. L. T. Gro- ncman. Ook nu was deze rol bij den heer A. C. Woestenburg in goede* handen. In dit stuk komt vooral tot uiting dat hoogmoed veelal een mislukking wordt en dat in vele huwelijken het elkander niet begrijpen of niet willen begrijpen, oorzaak ife tot huiselijke oneenigheden. Verscheidene prachtige tafreelen komen plicht onder de wolken, dus in het slechte weer te blijven vliegen, doch men verlaat dit gebied nu zoo spoedig mogelijk, om dwars door de wolkenmassa's heen, het goede weer daarboven op te gaan zoeken. Deze verandering in de wiizc van vliegen bracht echter mee, dat de vliegtuigbestuur. der nu voortdurend on de hoogte moet wor den gehouden van den wcerstoestand langs de route die hij vliegt. Hoe de internationale organisa tie werkt. Een uitgebreide en goed werkende inter nationale organisatie is hiertoe in het leven geroepen. Dat de radio hierin een bclang- riike rol snoeit, is te hegrijpen. Daartoe heeft men Europa verdeeld in ver schillende districten, die ieder maximaal zes radiostations bevatten, welke alle een zelfde golflengte gebruiken. De ora-nnisatie beschikt n.1. oyer drie golflengten: 1071, 1056 cn 1042 m. zoodnt men het eene gewest bij voorbeeld on 1071 m en h«* daarnaast ge- legene op 1056 dan wel op 1042 m kan laten uitzenden. Met de drie genoemde golflengten en een juiste verdeeling over de verschil lende gewesten. zoodat de uitzendingen el kander niet storen, worden 1hans alle Euro- n^esehe luchtiiincn van. de nieuwste weerbe richten voorzien. De zon tegemoet. Sinds een naar jaar ziin de vlie gers in staat om het gebied van slecht weer. dat zirh gedurende de wintermaanden in Eurona dageliiks nicht lang= de aarde bevindt, te ver laten om hoven de wolken uit in de stralende blauwe lucht verder op hun doel aan te vliegen. Om dit goed. regelmatig en veilig te kun nen doen. moest n«n bepaalde voorwaarden worden voldaan, die. voor wat de radio be treft, on het volgende neerkomen: 1. het vliegtuig moet nndor aiic omstan digheden een goede verbinding hebben met grondstations: 2. de vliegtuigbostuurdcr-moct steeds over de nieuwste gegevens omtrent het weer langs zijn route beschikken, cn er in voor. Vooral in het 3e bedrijf in de kamer van Koorman met ziin mooie vrouw Rosa. Dit samenspel tnsschen don heer Cor Bakker cn Mevr. Bakker-Schenk was heel moeilijk, doch slaagde schitterend. Mevr. Bakker gaf zich geheel. Over het ge heel genomen heeft D.E.V. weer blijk gege ven van ernstige studie en heeft de aanwe zigen weer twee prettige avonden bezorgd. De grimage was we°r uitstekend ver zorgd door den lieer E. Kasten van Win kel, terwijl de heer Schenk gezorgd lu^d voor uitstekende musici, die met hun opge wekte muziek de aanwezigen nog gcruimon tijd bijeen wisten te houden. HAREXKA RSPEL Witte Kruis. Onder leiding van den heer L. Reuvers, hield de afdeeling Harenkarspel van Het Witte Kruis, Dinsdag een ledenvergadering ten huize van den heer Pijper. De opkomst was zeer klein. Na opening volgt lezing der notulen, wel ke onveranderd worden vastgesteld. Verschillendcc ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Jaarverslag „Witte Kruis". Hieruit stip pen wij aan: Met het Wit-Gele Kruis, afd. WarmenhuizenTuitjenhorn, is een overeen komst aangegaan voor het gebruik van vcrplegingsmateriaal voor de T.B.C.-bestrij ding, dit betreft alleen inwoners van Haren karspel. Voor de malariabestrijding is f 10.afge dragen. Het ledental bedraagt 300, vorig jaar 294. Van het verplegingsmateriaal werden 181 stuks in bruikleen afgegeven. De zes ligten- ten waren tijdelijk allen, twee het geheele jaar in gebruik. Tweemaal is een patiënt voor rekening der afd. per ziekenauto naar Alkmaar vervoerd Eén patiënt werd opgeno men in het Boschhuis te Nunspeet, terwijl momenteel één patiënt, met steun van de ge meente, wordt verpleegd in het Sanatorium Zonnestraal te Hilversum. Bovendien zijn aan enkele patiënten versterkende middelen verstrekt. Voor de bestrijding van malariamuggen is slechts 11 y2 liter Rids afgegeven. Het mate riaal verkeert in goeden staat. Wijkverpleging. Door de wijkverpleeg ster zijn 2761 bezoeken, afgelegd, t.w. voor wijkverpleging: te Harenkarspel 1364, te St. Maarten 743: voor t.b.c.-bestrijding: te ITarenkarspel 185, te St. Maarten 30; voor Zuigelingenzorg: te Harenkarspel 310, te St Maarten 129. Ook al gezien de groote af standen, welke hiervoor moesten worden afgelegd, is door Zuster Lanjouw veel werk verricht. Het ledental is te I-Iarenkarspel met 60 gestegen, terwijl het ledental te St. Maar ten stationnair bleef. Door de heeren J. Smit Azn. en A. Kis- temaker zijn de hoeken en bescheiden van den penningmeester nagezien en alles werd in de beste orde bevonden, terwijl het sal do in contanten aanwezig was. De rekening van het Witte Kruis en t.b. c.-hestrijding traven een klein voordeelig satrlo, de Wijkverplging daarénlegen een nndeelig saldo aan. De heer J. Wartenhorst wordt als secr.- penn. dank gebracht voor zijn gehouden beheer. Door den heer L. Reuvers wordt verslag uitgebracht van de gehouden vergadering te Amsterdam. Bij de rondvraag kwamen enkele zaken van internen aard aan de orde, waarna voorzitter met een woord van dank sloot. Politie. Alhier verloren een vulpotlood. 7.1JPE PETTEN. KAPPER De heer K. Bekker, dames- en hecrenkop- ncr te St. Maartensbrug zal voortaan elke Maandag in het lokaal van café Vriesman komen kninnen. Van deze gelegenheid zul len ongetwijfeld velen.gebruik maken. (Zie de advertentie in dit nummer). 3. boven de wolken vliegend, zonder zicht naar den grond moet hij in staat ziin om met behulp van de radio-navigatie zijn weg te -vinden. Aan al deze voorwaarden is thans ruim schoots voldaan en het gevolg daarvan is, dat de vliegtuigen zoo spoedig mogeliik na de start de gebieden van slecht weer in de onderste luchtlagen verlaten, om op 3006 a <5000 meter hoogte in de zon verder naar hun bestemming te vliegen. De radio-gronddienst voor Ne derland. De grenzen van het lucWverkecrsgehied, waarbinnen de radiogronddienst voor ons land werkt, ziin in TW Oosten en Zuiden de lands grenzen, terwiil de grenslijn in het Westen en het Noorden loont van de Belgi sche grens hij Gadzand via hot lichtschip Noordhinder on vervolgens in N.N.O.-rich ting tot am de 55» breedtegraad cn vandaar in Oostelijke richting naar-de Ncdcrlandsch- Dnitsohe grens hii de Eem. Tn dit gebied wordt door het hoofdstation ^ehinho] de scepter gezwaaid, bijgestaan door de hulppcilstations Twente en Waal haven. Zoodra voor de Nederlandsche luchtha vens de toestand van slecht zicht in werking is getreden, voor Amsterdam geschiedt* dit wanneer het horizontale zicht minder dan 1000 meter hedraagt of de wolken lager dan 100 meter hangen, worden de zgn. ..nnde- rinesgebieden" in werking gesteld (deze cir- helvormiee gebieden liggen meestal op 30 a 10 k.m. afstand van de luchthaven) Wanneer in zoo'n geval een vliegtuïghe- stuurder toestemming kri'gt om het gebied hïrmen te komen, trekt de Chef Algemeen Verkeer bii wiize van snreken ziin handen van hem af. en geef hem over aan den Ge meentelijken Luehfhavcnd'enst. "Hezc dien=t regelt verder alles voor hem binnen de grenzen van dit geh>nd. controleert het ver loop van ziin vlucht, verstrekt hem alle hnln. die hii noodi®- heeft om veilig t° k"n- nen landen en is dat eenmaal geschied, dan dragen zn hem weer over aan ziin Me.at- schannij om zoo snel mogeliik een volgende machine binnen te halen cn zoo voort, tot alles veilig geland is.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5