Licht in manu- facturendiefstal Wapen voor ons Koninklijk Nageslacht Duifschc Rijnvloot groeit Spoed achter de ruilverkaveling Ook filmadvertenties onder censuur? Bom valt op een school „Er uit of ik sla je dood" Een opticien is geen oogdokter! Enorme vraag naar celstoffen Goede beurt van de Haagsche politie. In den avond van 10 Februari j.1. zijn uit een auto, welke onbeheerd op de Gedempte Gracht te Den Haag stond, twee koffers met lin nen goederen en drie pakken met lijfgoederen gestolen. Door oplet tendheid van de politie is men er thans in geslaagd den dader van dezen diefstal aan te houden. De 29-jarige koopman P. Chr. van M. uit de Kockstraat bood vorige week in een café in de Herderinnestraat linnengoed te koop aan. De politie kreeg argwaan tegen hem en bij nader onderzoek bleek, dat de goe deren van diefstal afkomstig waren. Van M. werd aangehouden en bekende, de ma nufacturen van een zekeren W. voor f22.50 te hebben gekocht. Hij zelf had er niet meer dan f 18.voor kunnen maken. Op zijn aanwijzing arresteerde men den 85-jarigen H. W., wonende op de Hout markt. Een bekentenis. Na verhoor gaf W. toe, de koffers en pakken manufacturen van de be wuste auto te hebben gestolen. Na zijn daad was hij naar een café aan het Spui gegaan, waar hij de goe deren in een groote zaak had gepakt, en de koffers in een kachel, welke in een aan de achterkant van het café gelegen kamertje stond, ver brandde. Later op den avond kwam van M., aan wien hij de gestolen goederen van de h'and deed. Verder is aangehouden de 36-jarige W. A. L. van de Nieuwe Markt, die W. behulp zaam is geweest, door op den uitkijk te staan. De heler is voorloopig op vrije voeten ge steld; W. en L. blijven echter ter beschik king van de justitie. De caféhouder van het Spui zal niet wor den vervolgd, daar- niet vast is komen te staan of bij W. met het verbranden der koffers en den verkoop van de manufactu ren behulpzaam is geweest. W. is een oude bekende van de politie, en kwam door verduistering, heling en mis handeling meermalen met haar in aanra king. In 1937 werd hij wegens heling ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van vijf maanden met een proeftijd van vier jaar, zoodat zijn laatste diefstal hem dubbel onaangename gevolgen heeft bezorgd. Auto rijdt stuurloos te water Meisje verdronken. Dinsdagavond om elf uur kwam de heer van der Biggelaar uit Roosendaal, juist toen hij met zijn auto de sluisbrug te Dordrecht was gepasseerd met een vrachtauto, be stuurd door B. V. uit Barendreoht, in bot sing. De schok van de aani'ijding was zoo hevig, dat het portier open sloeg en de be stuurder uit den wagen werd geslingerd. Hij bekwam geen letsel. Stuurloos reed de auto met drie inzittenden op de Kalkhaven toe en stortte in het water. De zeventien jarige zoon van den heer van der Biggelaar en de zeventienjarige dochter Nelly van den ijzerfabri kant Konings uit Roosendaal konden zich onder water uit de auto bevrij den en zich zwemmende in veilig heid brengen. De derde inzittende, mejuffrouw C. H. M. Konings, even eens een dochter Van den fabrikant, verdronk. Het lijk werd later met een dreg op gehaald. Dieven slaan hun slag Inbraken in Friesland. Gisteimacht is ingebroken in de woning van den landbouwer F. Schurer te Her- haium (Fr.) en van het hoofd der school te Midlurn (Fr.) Tot de woning van den heer Schurer verschaften de inbrekers zich toe gang door het raampje van de W. C. en tot de woning van het hoofd der school door opschuiving van een raam in de woonkamer Bij den heer Schurer werd de te lefoon onbruikbaar gemaakt en hier is een vrij aanzienlijk bedrag aan geld buitgemaakt. Naar wij verne men wordt te Midlum alleen zilver werk vermist. De bewoners zijn in hun nachtrust niet gestoord. Onder leiding van den burgemeester van Franekeradcel wordt door de politie naar de onbekende daders een onderzoek inge steld, o.a. met behulp van een politiehond. Bouw van den Meerdijk in den N.O. Polder De directie van de Zuiderzeewerken heeft gisteren aanbesteed het maken van een grondverbetering voor den bouw van een gedeelte van den Meerdijk van den Noord- Óostelijken polder tusschen Urk en Schok land. Laagste inschrijver was Th. Volker te Slie- drecht voor f 198.000 bij 48-urige werkweek en f 171.000 bij 55-urige werkweek. De hoofding.-directeur van den Rijkswa terstaat belast met de uitvoering van den dienst der Zuiderzeewerken, heeft gisteren aanbesteed het leveren van betonzuilen ten behoeve van den bouw van een Meerdijk van den Noordoostelijken polder. Laagste inschrijfster was de N.V. De Me teoor te De Steeg voor resp. f 25.25 en f16.60 per 100 stuks. Uitgegeven is Staatsblad no. 1, houdende een K. B. van 18 Februari 1938, betreffende vaststelling van het wapen van de mannelijke en vrou welijke nakomelingen in de manne lijke lijn uit het huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju- liana der Nederlanden met Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlanden. Dit K. B. luidt als volgt: Wij, Wilhelmina enz. enz. enz. hebben goedgevonden en verstaan: aan de mannelijke en vrouwelijke nakome lingen in de mannelijke lijn uit het huwe lijk van Onze beminde Dochter met Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld, te verleenen het navolgende wapen: gevierendeeld: I en IV in azuur, bezaaid met staande blok jes van goud, een klimmende rechtsgewen- de leeuw van goud, gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van hetzelfde, getongd en genageld van keel, in den rechtervoorklauw opgeheven houdende in schuinlinkschen stand een ontbloot Ro- meinsch zwaard van zilver, met gevest van goud, en in den linker een bundel van ze ven pijlen van zilver, met punten van goud, de punten omhoog, en de pijlen tezamen ge bonden met een lint van goud; II en III in goud een jachthoorn van azuur, gesnoerd en geopend van keel, be slagen van zilver; een hartschild van zilver met een roos van keel, geknopt en gepunt van goud. Het schild gedekt, voor de mannelijke af stammelingen, met twee helmen: De eerste getralied en gesierd van goud, gevoerd van keel, met dekkleeden van goud en azuur, en gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van goud; helmteeken: een vlucht van sabel; beladen met een gewelfden schuinbalk van zilver, waarop drie lindebladen van sino pel. met de stelen omhoog; de tweede getralied en gesierd van goud, gevoerd van keel, met dekkleeden van zil ver en keel, en gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van goud, tusschen een vlucht van zilver; voor de vrouwelijke afstammelingen, ge dekt met de koninklijke kroon, gelijkvor mig aan die, bedoeld in artikel 4. sub a van ons besluit van 10 Juli 1907 (Staats blad no. 181), zooals dit is gewijzigd bij ons besluit van 13 Juli 1909 (Staatsblad no. 271). Schildhouders: twee leeuwen van goud, getongd en genageld van keel. Alles geplaatst op een mantel van pur per. geboord van goud, gevoerd met her melijn, opgebonden met koordén, eindigen de in kwasten, beide van goud, en gedekt met de bovengenoemde koninklijke kroon. Onze minister van Algemeene Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in de Staatscourant en in het Staats blad zal worden geplaatst. Soestdijk, den lSden Febr. 1938. WILHELMINA. De minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, H. COLIJN. Uitgegeven den 23sten Febr. 1938. De minister van Justitie, C. GOSELING. Padvinders brengen bloemen naar Soestdijk Gisterochtend heeft een deputatie uit het hoofdbestuur van het Nederlandsche Pad- vindstersgilde een bloemenhulde aan het Prinselijk Gezin, ten paleize Soestdijk aan geboden. De bloemenmand, gevuld met sneeuw klokjes en klimop, dit laatste als symbool van de opgroeiende jeugd, werd door mej. E. H. Piepers overhandigd. De aanbieding van het geschenk geschied de in verband met den verjaardag van den Chief Scout, welke Dinsdag gevierd is. Spoorabonnementhouders gedupeerd Adres van de Botlerdamsche Ka mer van Koophandel. De Rotterdamsche Kamer van Koophan del en Fabrieken heeft zich met een adres tot de directie der Nederlandsche Spoorwe gen gewend met het verzoek het nadeel, dat abonnementhouders der Spoorwegen onder vinden van de opheffing van stopplaatsen, te verminderen door de abonnementen ook geldig te verklaren voor autobusdiensten der A.T.O. Nederland ten voorbeeld. Ver meerdering met bijna 250 schepen De ontwikkeling van den Duitschen scheepsbouw aan den Rijn is bijzon der gunstig. Er wordt, naar ons uit de zoo juist verschenen statistiek van de „Germanischer Lloyd" blijkt, zeer veel gebouwd, n.1. gedurende 1937 in totaal voor ongeveer 100.000 ton draagvermogen en een kleine 60.000 p.k. In genoemde statistiek zijn opgenomen de volgende op de Duitsche werven aan den Rijn en zijrivieren in 1937 gebouwde en aan het einde van dit jaar nog in aanbouw zijnde en in opdracht gegeven schepen. VERZOEK OM HET BESLUIT TOT RUILVERKAVELING DOOR DE KROON TE DOEN NEMEN! De Tweede Kamerleden Van der Sluis, Hilgenga, Kupers, Van Lien- den en Prof. Van Gelderen, hebben amendementen ingediend op het wetsontwerp betreffende nieuwe be palingen omtrent ruilverkaveling. Voorgesteld wordt o.m. een wijzi ging van artikel 37, lid 3, waarin de regeering voorstelt te bepalen, dat het besluit tot ruilverkaveling bij de wet wordt genomen, wanneer het algemeen belang de totstandkoming van de ruilverkaveling zeer drin gend vordert.. De voorstellers van 't amendement vreezen, dat de om slachtigheid van deze procedure zoo groot is, dat er zelden of nooit ge bruik van zal worden gemaakt. Om die reden stellen zij voor om de Kroon bevoegd te verklaren in dit geval het besluit tot ruilverkaveling te nemen. Eerst keuring door centrale film- keuringsoommmissie zeggen B. en W. van Beverwijk. Gedeputeerde Staten van Noord Holland hebben zich gistermiddag bezig gehouden met de vraag, of op grond van de bepalin gen der Bioscoopwet afbeeldingen in film advertenties tevoren door den Centrale film keuringscommissie moeten zijn goedgekeurd In een Beverwijksch plaatselijk blad had een exploitant een advertentie doen plaat sen voor de film „The Kid of Spain", waar bij een afbeelding was opgenomen, welke niet gereproduceerd was naar een foto, wel ke door de centrale keuringscommissie was goedgekeurd. B. en W. hadden toen de be treffende bioscoop vijf dagen doen sluiten. De appellant was nu tegen het schorsings besluit in beroep gekomen, omdat dit geba seerd was op een in 1935 reeds gegeven waarschuwing, z.i. was deze waarschuwing echter niet van kracht geweest, daar naar zijn meening advertentie-illustraties niet vielen onder het bepaalde in art. 7, derde lid der Bioscoopwet. Een dergelijke opvat ting zou volgens het oordeel van appellant ook in strijd zijn met art. 7 van de grond wet, dat de vrijheid van drukpers waar borgt. Als bewijs, dat afbeeldingen in adverten ties buiten deze wetsbepalingen vallen, voer de hij voorts nog aan, dat de centrale keu ringscommissie gedurende de tien jaren, dat die bioscoopwet in werking is, nimmer aan bioscoopexploitanten heeft gevraagd afbeeldingen van filmadvertenties ter keu ring op te zenden. De vertegenwoordiger van B. en W. van Beverwijk, mr. J. Kale, betoogde daaren tegen, dat het derde lid van art. 7 van de bioscoopwet geen enkele filmreclame van keuring uitzondert. Het geheele systeem der keuring zou trouwens waardeloos zijn, indien dat wel het geval was. Elke daad van een bioscoopexploitant, waardoor het publiek kennis kan nemen van afbeeldingen betreffende de te vertoo- nen films, valt onder het bepaalde van art. 7, dus ook de bedoelde advertentie, waar aan velen in Beverwijk aanstoot hadden genomen. Mr. Kale verzocht het beroep ongegrond te verklaren. Gedeputeerde Staten zullen hun beslissing in deze principieels zaak later bekend maken. Onze Oost. Drie kinderen bedolven, doch on gedeerd. Een marinevliegtuig, dat een oefe ning hield in het bommenwerpen op de schijf in het Wester Vaarwater, te Soerabaja, heeft, naar het Hdbld. meldt, een cementen oefenbom van drie kg. verloren. Deze kwam neer op een inlandsche school. Drie kin deren werden uit de ravage te voor schijn gehaald en naar de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting ge bracht, waar het echter bleek dat zij geen kwetsuren hadden bekomen. 104 vrachtschepen met eigen drijfkracht; 26 vrachtschepen zonder eigen drijfkracht; 35 motorsleepbooten; 3 stoomsleepbooten; 22 motortankschepen; 11 baggermolens, -zuigers, -grijpers en een zeebaggermolen; 6 passagiersschepen; 2 politiebooten; 2 haringloggers; 12 pontons en 20 diverse schepen voor speciale doelein den. Het is te hopen, dat ook Nederlandsche scheepswerven die vroeger een zoo groot aandeel soms tot 75% toe in den bouw van Rijnschepen voor Duitsche rekening hebben gehad, van deze gunstige periode van belangrijke uitbreiding, vernieuwing en moderniseering van de Duitsche Rijnvloot. waarvan deskundigen in Duitschland aan nemen, dat ze.nog eenigen tijd zal voortdu ren, zullen kunnen profiteeren, hijvoorbeeld door het openen van een mogelijkheid den Nederlandschen scheepswerven een beta lingscontingcnt voor export naar Duitsch land te geven. Hoornsche huurkooper voor het gerechtshof. Gisteren stond voor het gerechtshof te recht een slager uit Hoorn, die voor meer dan f 1000.— goederen in huurkoop had ge kocht. Toen hij in gebreke bleef met de af betaling, kwam de verkooper en twee hel pers met een vrachtauto de meubelen terug halen. Hiertegen had de slager echter be zwaar. Met een zwaar stuk ijzer zwaaiende kwam hij op zijn vermeende vijanden af met de bedreiging: „Er uit, allemaal er uit, of ik sla jullie alle drie dood." De politierechter te Alkmaar veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf. De procureur-generaal requireerde bevesti ging van het vonnis. De verdediger mr. I. C. Coopman bestreed dat hier sprake was van „bedreiging met zware mishandeling," zooals de strafwet vereischt. De man was in woede ontbrand, toen hij de meubelen zag weghalen en wist niet meer wat hij deed. Pleiter drong aan op vrijspraak, subs. een lichte straf. Uitspraak over veertien dagen. Wetsontwerp tot regeling van de uitoefening der geneeskunst. Ingediend is een wetsontwerp, houdende een aanvulling van artikel 1 van de wet van 1 Juni 1865, zooals die wet bij latere wetten is gewijzigd, regelende de uitoefe ning der geneeskunst. In de Memorie van Toelichting zëgt de minister van Sociale Zaken, dat bij dit wet - ontwerp, In de eerste plaats gelet wordt op de praktijk der opticiëns, zooals deze zich in de laatste jaren heeft ontwikkeld. Een steeds aangroeiend aantal van hen, die zich opticiën noemen, bepaalt zich niet tot het ver vaardigen en verkoopen van bril len, maar strekt zijn bemoeiingen uit tot het onderzoeken van de oogen met refracto- of ophthalmo- meters zelfs wel met oogspiegels en adviseert op grond van dit onderzoek tot het nemen van een bepaalden bril. Het alleen-optreden van den opticiën kan schadelijk voor de gezondheid zijn. Een dergelijk verschijnsel doet zich voor bij de praktijk van masseurs en heilgym- nasten. Gelukkig zijn er verscheidene van dezen, die alleen op medisch advies iemand willen behandelen, maar velen onderzoeken zelfstandig lijders aan een gebrek in eenig bewegingsorgaan of lichaamsdeel, en gaan vervolgens over tot een behandeling. Het wetsontwerp beoogt o.m. een terrein aan te geven, waarop heilgymnasten, mas seurs en opticiëns zich ongestraft kunnen bewegen, door vast te stellen, welke prak tijken niet geacht worden tot -de uitoefe ning der geneeskunst te behooren. Een kalf met twee koppen Bij den landbouwer E. Zwanenburg te Nieuwerbrug, is een kalf geboren met twee koppen. Beide koppen zijn normaal doch ge heel aan elkaar gegroeid. Het dier heeft, al dus de Tel., behalve vier oogen, twee neu zen, twee tongen, doch maar één paar ooren. Wanneer het kalf, hetwelk goed leeft, met de tong werkt, komen beide tongen tegelijk naar buiten en gaan ze ook weer gelijktijdig naar binnen. Zoo ook met de oogleden, wel ke alle vier gelijktijdig open- en dichtgaan. Het kalf kan niet staan, daar de achterpoo- ten stijf zijn. Met een flesch wordt het dier thans ge voed. Het kan zoowel door den eenen bek als door den anderen gevoed worden, waar uit dus weer tevens blijkt, dat beide koppen verder normaal zijn. Het dier trekt vanzelf sprekend groote belangstelling. Eerste uitkeering der Zaanlandschebank in Liq. Naar het Hdbld. verneemt, zal de Zaanlandsche Bank N.V. in Liq. be ginnen met het betalen van de eer ste uitkeering ad 15 der vorderin gen. Voorbereiding voor de Hambur ger textiéljaarbeurs. Ter voorbereiding van de 35e Hamburger textieljaarbeurs vond dezer dagen een pers bespreking plaats, waarbij vooral over de celstofproductie en het celstofgebruik werd gesproken. Bij deze gelegenheid stelde de lei der van de „Arbeitsgemeinschaft Deutsche Textielstoffe" vast, dat, waar voor twee en een half jaar van vele zijden nog betwijfeld werd, of de industrie een productie van 45000 ton celstof zou kunnen afne men, op het oogenblik een produc tie van meer dan 100,000 ton bij lan ge na niet voldoende is, om in de vraag te voorzien. Spr. protesteerde tevens nadrukkelijk te- een het praatje, als zou waschgoed uit cel wol niet kunnen worden gekookt, wa' wel 't beste bleek uit het feit, dat zoo juist door de Commissie voor Volksvoorlichting een nieuwe handleiding voor het wassche^ was uitgegeven, waarbij geen woord gezegd \v>rd over eenige bijzondere gevoeligheid van stoffen uit celwol. Eén drankgelegenheid per 76 inwoners In België zijn in het geheel 102.855 herbergen d.i. op iedere 76 inwo ners één drankgelegenheid. Op iedere 10.000 inwoners zijn in Bel gië 130 herbergen, tegen 48 in Ne derland. Huwelijksvoorschotten Keuring van Duitsche trouwlus tigen op groote schaal. Uit een statistiek van het Duitsche Bureau voor de Volksgezondheid, blijkt, dat in 55 grote steden 59844 candidaten voor 'n rijks- huwelijksvoorschot daartoe geneeskundig werden onderzocht. (De Staat heeft er na tuurlijk geen belang bij het trouwen van ongezonde menschen te bevorderen). Van hen kwamen 3.05 niet in aanmerking voor het voorschot, aangezien zij niet aan de gestelde gezondheidseischen voldeden. Het gunstigste bleek de gezondheidstoe stand, eigenaardig genoeg, in de Silezische fabrieksstad Beuthen te zijn, waar slechts 0.3 der aanvragen werden afgewezen; het ongunstigst in Augsburg, waar 10.8% werd afgewezen, waarschijnlijk in verband met het al te lekkere Beiersche bier. Dc „Hifler van Zuid-Afrika" spreekt De minister voor de verdediging van Zuid- Afrika, Pirow, heeft verklaard: Hoewel ik de Hitier van dit land wordt genoemd, zeg ik, dat Zuid-Afrika nooit an ders dan een democratie zal zijn. De be volking bestaat voor 60 procent uit Afra- kaanders en voor 40 pet. uit Engelschen. Kanonnen van zwaar kaliber De Unie van Zuid-Afrika zal in Augus tus, als onderdeel van het nieuwe bewape ningsprogram overgaan tot het doen gieten van groote kanonnen. Er zullen voorts fabrieken worden inge richt voor granaten en verdere munitie. Germaanscbe zedelijkheid Oude Testament ongeschikt ge acht voor de jeugd. De Rijksstadhouder van Hessen lieeft in een verordening richtlijnen gepubliceerd voor het godsdienstonderwijs in de scholen. De Frankfurter Zeitung ontleent hieraan, dat voortaan de opvoeding van de Duitsche jeugd uniform in de geest van het nat- socialisme zal geschieden, waarmee voor al lé leervakken rekening moet worden gehou den. Wat betreft het godsdienstonderwijs wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat de stof, die met het zedelijkheidsgevoel van het Germaansche ras in strijd is, niet mag worden behandeld. Daarom aldus de mi- nisterieele verordening kunnen groote dee len van het Oude Testament voor het on derwijs niet in aanmerking komen, terwijl de overige stukken sterk op den achter grond moeten worden gehouden. EEN MOEDER ZIET HAAR DOOD- GEWAANDEN ZOON TERUG. Maar hij was 26 jaar weggeweest. De Daily Express meldt uit Crook (Dur- ham) dat een twee en tachtigjarige wedu we, bevend van opwinding haar huisje in Hig I-Iope-strect binnenging om haar zoon te omarmen, dien zij alreeds lang had dood gewaand. In 1915 kreeg zij van het front een telegram, dat haar zoon in-den strijd gevallen was. Sedert de jongeman in 1911 het ouderlijk huis verliet, om een tooneelloopbaan te vól gen, had hij nooit eenig contact met zijn familie onderhouden. Toen hij terugkeerde vernam hij, dat zijn vader en z'n beide zusters gestorven waren, maar hij wist niet, dat ook hijzelf op de doodenlijst stond. De moeder en haar zoon brachten den dag van het weerzien gelukkig door. De zoon. zelf thans weduwnaar met vier kin deren, zeide tot den correspondent van het blad: „Toen verleden week het theater te Ply- mouth, waar ik werkzaam was. werd geslo ten. kreeg ik een onweerstaanbaar verlan gen, om naar Crook terug te lteeren. Ik wist toen heelemaal nog niet, dat mijn moeder nog in leven was. Nu ik weer thuis ben, hoop ik ook thuis te blijven." DOOR GAS BEDWELMD. Twee uren nadat het ontbijt voor een man en een vrouw naar boven was ge bracht in een pension op het Kirkham-plein te Tottenham Courtroad (W.) werden zij door gas bedwelmd in bed gevonden. De man stierf tijdens het transport naar het ziekenhuis; men verwacht, dat de vrouw genezen zal. zegt de Daily Express. De pensionhouder vertelde aan een ver slaggever van de Daily Express, dat de man den avond tevoren om ongeveer half elf de kamer had gehuurd, onder den naam van mijnheer en mevrouw Saville. Mijn echtgenoote bracht den volgenden mor gen om tien uur het ontbijt naar boven, maar het echtpaar sliep nog. Twee uren later werd een sterke gaslucht waargenomen, welke uit hun kamer bleek te komen. Ik brak onmiddellijk de deur open en vond de vrouw rechton in bed zit ten; ze had bet erg benauwd. De man lag stil en gaf weinig teekenen van leven meer.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6