VIM L Droevige plechtigheid Waarom het achterlicht op het spatbord? Kwestie om een christelijke school Radioprogramma de don juan ,\et j EDGAR RICE IBURROUGHS Mo. 7. Met een zacht gebrom kwam het dier naar Tarzan. De twee jaar, die de aapman had doorgebracht in de beschaafde wereld hadden slechts weinig invloed gehad op de sterke spieren, die hem tot de ongekroonde koning van de jungle hadden gemaakt. Maar, onge wapend, in een strijd met de grote, breed geschouderde aap was een onderneming, die hij nauwelijks aangedufd zou hebben, in welke periode ook van z.jn wild bestaan. Als be schaafd mens had Tarzan zich zekere metho den van wetenschappelijke verdediging eigen gemaakt, die onbekend waren bg de jungle dieren. Enkele jaren geleden zou hij dit monster tegemoet getreden zijn met brute kracht. Nu herinnerde hij zich een avond in Londense athletiek-vereniging, toen de ene bokser onverwachts de sterke rechtervuist in de maagstreek van den ander plaatste. Hij sloeg zijn vuist naar de maag van de grote aap. Het grote dier sioeg uuouei en zonk op de grond. Voordat hij zich weer op kon rich ten, zat de blanke furie boven op hem. Ver dwenen was het laatste resje vernis van. de beschaving van de aapman. Nu was hij weer helemaal Tarzan, de stiefzoon van Kala, de apin. Met een triomfantelijke kreet klemde hij de harige nek van zijn vijand in zijn ijzeren greep. Rondom het vechtende paar stond de rest van de troep der apen de strijd gade te slaan en maakte een geweldig spektakel. Af en toe scoobten zij iage Keeigciunien uit om hun bijval te betuigen, als de strijd in het voordeel van hun makker scheen te zullen verlopen. De krachtige vingers van Tarzan hielden het dier om zijn nek vast, terwijl hij zijn andere hand als een stoomhamer op de met schuim bedekte kop van de aap liet neer komen (Nieuwe spelling.) DE SLACHTOFFERS VAN DE GLENN MARTIN-RAMP TEN GRAVE GEDRAGEN. Gisterochtend half negen is het stoffelijk overschot van den bij de ramp met de Glenn Martin overleden redacteur van Aneta, den heer G. C. de Hondt, te Batavia ter aarde besteld. Er was aldus de N.R.Ct. zeer groote belangstelling uit alle kringen. Aan het graf is o.m. gesproken namens den legercommandant, namens den com mandant zeemacht, den directeur van het binnenl. bestuur, den gouverneur van West-Java, de luchtvaartafdeeling, de K.L. M. en de K.N.I.L.M. Een schat van bloemen dekte de baar. Begrafenis Hermanides. Te acht uur in den ochtend vertrok de stoet met het stoffelijk overschot van wijlen het hoofd van den foto-technischen dienst van de K.N.I.L.M., den heer Hermanides, naar het kerkhof Laanhof. De droeve stoet ging af van het militair hospitaal, vooraf gegaan door een gewapende sectie en ge volgd door een ongewapende sectie. Vier luitenants fungeerden als slippendragers. Clp den doodenakker waren ook hier velen aanwezig. De vertegenwoordiger van de K.N.I.L.M. herinnerde in een rede aan de groote dien sten door den overledene bewezen. Nadat drie salvo's waren afgegeven daal de de kist onder treurmuziek van de regi mentskapel in de groeve. Hiermede was deze zeer indrukwekkende plechtigheid ten einde. Teraardebestelling Vermeulen en Van RieL De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den marconist Van Biel en den bestuurder-onderluitenant Ver meulen had plaats op het nieuwe kerkhof aan den Pandoe-weg te Bandoeng. Vele luchtvaartautoriteit bewezen de gestorvenen de laatste eer. Een auto vol kransen ging aan den stoet jyooraf. De commandant van de luchtvaartafdee ling sprak een grafrede uit. De leger-aal- moezenier, pastoor baron van Voorst tot Voorst, leidde een lijkdienst aan de groeve van wijlen van Riel. De laatste tocht van Khouw Khe Hiem. Het stoffelijk overschot van wijlen den sportvlieger Khouw Khe Hien zal heden met de „eendaagsche" naar zijn geboorte plaats Moentilan worden vervoerd. De ter aardebestelling zal nader door de ouders worden bepaald. In de pers zijn in den laatsten tijd klach ten geuit ten aanzien van de rijwielachter lichten die, hoewel zij van het Rijkskeur voorzien zijn, toch gebreken zouden ver- toonen: zij zouden defect raken, lostrillen en onvoldoende contact maken. Gevraagd werd, waarom het achterlicht juist op het achterspatbord moet zijn bevestigd, en waarom bijv. niet aan de bagagedrager, waar het minder aan trilling onderhevig zou zijn. Wij vernemen hieromtrent van officieele zijde, dat het achterlicht als het onklaar mocht raken, als re flector moet dienen. Daartoe moet het laag en ook overigens gemak kelijk zichtbaar zijn aangebracht, ten einde voor achteroprijdende au tomobilisten ook bij gedimd licht, zichtbaar te zijn. Het lostrillen kan in vele gevallen voor komen worden, indien men zorg draagt, dat het lampje stevig in den lamphouder wordt bevestigd. Tevens zorge men dat de leiding uit deugdelijk materiaal bestaat. Door controle van Overheidswege zal zoo veel mogelijk ervoor gewaakt worden, dat slechts deugdelijke lampjes, in den handel worden gebracht. Kazernebouw fe Harderwijk In de gistermorgen gehouden raadsver gadering van Harderwijk heeft de raad be sloten om kosteloos aan het Rijk af te staan een terrein van ongeveer 25 H.A., gedeelte lijk met bosch beplant, voor den bouw van een kazernecomplex voor een regiment veldartillerie (het eerste regiment veldartil lerie uit Utrecht). Naar wij vernemen zal zoo spoedig moge lijk met den bouw van de kazernes worden begonnen. U krijgt het dubbele en U betaalt minder reinigt alles OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN Gemeentebestuur van Zwijndrecht wil geen geld beschikbaar stellen. De afdeeling voor de geschillen van be stuur van den Raad van State behandelde gisteren een beroep van B. en W. der ge meente Zwijndrecht tegen een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland waarbij ver nietigd is het besluit vari den Zwijndrecht- schen gemeenteraad van 30 September 1936 en bepaald werd dat de door het bestuur der verceniging tot stichting en instandhouding eener Christelijke school, in de Groote Lindt, gemeente Zwijndrecht gevraagde medewer king voor de stichting eener bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aldaar alsnog moet worden verleend. De raad heeft deze aanvrage af gewezen op grond, dat de stichting der school niet door een normale be hoefte aan schoolruimte kan worden gerechtvaardigd en dat de leerlingen van de Eben Haezerschool (welke wegens- den brugbouw moet wor den afgebroken) op de bestaande scholen kunnen worden overge plaatst zonder dat zelfs versterking van personeel noodig zal zijn, waar bij de ouders volkomen vrijheid van keuze zullen behouden om hun kin deren te zenden naar een met hun geestesrichting overeenkomende school. De gem.-sccretaris van Zwijndrecht, de heer W. J. van der Veen, die voor de ge meente pleitte, wees er op, dat zoowel Ged. Staten als de hoofdinspecteur geconstateerd hebben, dat er van vrijwillige samenwer king om tot concentratie te komen, bij het bijzonder onderwijs weinig terecht is geko men. In Zwijndrecht zijn nog 326 plaatsen beschikbaar voor de leerlingen van de Eben Haëzerschool, zonder dat nieuwe leerkrach ten behoeven te worden aangesteld. Het ge meentebestuur acht het toestaan van nieuwe gelden in dit verband ontoelaatbaar. Namens het schoolbestuur werd het woord gevoerd door mej. P. Hangelbroek, die be toogde, dat de school haar bestaansrecht heeft bewezen. De school telt 121 leerlingen, terwij Is dit jaar een accres wordt verwacht van 10 pet. De beslissing van de Kroon zal later vol gen. De brutale tong Schilder moet een week zitten. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft gis teren het vonnis van den politierechter te Haarlem bevestigd waarbij een 35-jarige schilder tot een week gevangenisstraf is veroordeeld, omdat hij zijn tong had uitge stoken naar een inspecteur van politie. Ook de Procureur-Generaal had bevesti ging van hèt vonnis geëischt. Verdacht van Bigamie Een jaar tegen Haarlemmer ge- eischt. Een Haarlemmer had zich voor het hof te Amsterdam te verantwoorden, omdat hij zich aan bigamie zou hebben schuldig ge maakt. De man was getrouwd, het huwelijk was echter niet gelukkig en het echtpaar be sloot te scheiden. De man had connectie aangeknoopt met een jong meisje, dat bij hem in dienst was en waarmee hij zoo spoedig mogelijk een nieuw huwelijk wenschte aan te gaan. Vóór de scheiding was uitgesproken ging hij met het meisje naar Enge land en liet zich daar vólgens de Engelsche wet in het huwelijk ver binden. Kort nadat hij weer in Ne derland was teruggekeerd, stelde de Justitie een vervolging wegens bi gamie tegen hem in. De rechtbank te Haarlem veroor deelde hem tot een jaar gevange nisstraf van welke veroordeeling de man' in beroep kwam. Voor het hof verklaarde hij dat zijn éérste vrouw van de geheele geschiedenis op de hoogte was, de scheiding was kort na het Engelsche huwelijk uitgesproken. Verd. was van mcening, dat het in Engeland gesloten huwelijk eigenlijk niet geldig was, hij was tot dit huwelijk overgegaan, omdat er drin gende redenen voor waren. De procureur-generaal vorderde bevesti ging van het vonnis. Geen moreel misdrijf. De verdediger pleitte op juridische gron den vrijspraak. Voorts voerde hij aan dat hier moreel geen misdrijf is gepleegd, for meel misschien wel. PI. drong subs. op een voorwaardelijke straf aan. Na repliek van den Procureur-Generaal stelde het hof de uitspraak vast op 9 Maart Asperges voor Prinses Juliana Op den proeftuin van het Zuidhollandsch glasdistrict te Naaldwijk zijn onder leiding van ir. J. Riemens proeven genomen met het vervroegen der asperge-teelt. Deze proeven zijn uitstekend geslaagd. De asperges zijn onder plat glas geteeld, ter wijl de bodem electrisch verwarmd werd. Het bestuur heeft gisteren deze eerste as perges, die anders pas in Mei verkregen wprden, aan H.IC.H. Prinses Juliana aange boden. VRIJDAG 25 FEBRUARI 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.80 VPRO. 9.00 VARA, 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoordracht. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Palladians. 2.00 Kovacs Lajos' orkest (gr. opn.). 2.30 AVRO-Dansorkest en solisten. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Amateursuitzending. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Orgelspel. 7.00 „Herinnering aan de nieuwe school," causerie. 7.20 Gramofoonplaten. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Lezen in den Bijbel. 8.00 Duo Feinland. 8.30 Cyclus „Gezondheid (Hl). Een hu- manistisch-Christelijke waardeering". 9.00 Gramofoonplaten. 9.30 VARA-maand-revue. 10.00 „Fantasia" en solist.. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Viool en piano. 11.3012.00 Reportage Zesdaagsche Antwer pen. Hilversum n, 301,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek gramofoonplaten) 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonplaten. 11.15 Cello, piano, en gramofoonmu 2.30 Christelijke lectuur. 2.55 Gramofoonplaten. 4.00 Sopraan en piano. 4.40 Gramofoonmuziek. 5.00 De Gooilander en declamatie. 6.30 Tuinbouwkundige causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage, eventl. gramofoonplaten. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Orgelconcert. 9.00 „Wat de Bijbel zelf zegt", causerie. 9.30 NCRV-orkest. (Om 10 uur Berichten ANP). 10.45 „Alcohol en sport", causerie. 11.00 Vervolg concert. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Na afloop: Schriftlezing. SEUILLETON. T 51. - roman door e. phlllips- oppenhelm Zij lichtte het zilveren deksel af van de spiegeleieren met ham, die Mrs. Skidmore ge reed gezet had, trok haar handschoenen uit, en nam een stoel, of liever, had de hand op de leuning daarvan gelegd, voor dat haar on vrijwillige gastheer haar behulpzaam kon zgn. „Dank je," zei ze. „Ik zal het verst van den haard af gaan zitten. Ik gloei van woede en kan wel twee eieren op. Is er koffie ge noeg?" „Ik zal versche laten zetten," antwoordde htf en schelde. „Ik kon thuis eenvoudig geen brok door mjjn keel krijgen," hernam zij. „Ik ziedde van woedde. Ik nam den auto en reed hierheen, maar schijr niet erg welkom te zijn. Maar dat zal mijn verdiende loon wel zijn, met mij kan niemand het langer dan één dag in het zelfde huis uithouden." Peter Cradd begon langzamerhand normaal te worden. Louise maakt zich meester van zgn hand en drukte die. „Beste Peter, ik verdien niet, dat je mij in je huis toelaat, maar intusschen, wij zijn hier toch jij en ik samen en je zult mg nooit verwijten maken, en het was veel beter dat wij elkaar voor 't eerst terugzagen, bg over rompeling, zooals nu. Ik ben niet anders dan een schandelijke egoïste? Je bent niet boos?" „O neen," antwoordde hij. „Wat je deedt, was goed. Dat ben ik sedert dagen met me- zelven eens." „Dus je keerde terug naar hier. Hoe ro mantisch!" „Dat deed ik niet, ik ging naar Pc-rijs." „Jij ondeugd!" riep -ij ui.. „Ik bezit handelsgeest," antwoordde hg. „De reisbiljetten, de statiehut, de apparte menten bij Crillon, dat alles kon ik toch zoo maar niet weggooien. Ik ging op reis met een ander." Het leek plotseling alsof alle leven uit haar geweken was. Zij had mes en vork neerge legd. In haar vragende oogen stond onmis kenbare schrik te lezen. „Peter Cradd..." stamelde zij. „Vergeef mg, viel hij in, haar hand in de zgne nemende. „Ik ben een groote ezel. Ik liet mjj verge zellen door Reggie Spearmain, den zoon van mijn raadgevers, die mij ook Londen liet zien." Hij stond verstomd zooals haar gezicht op klaarde. Hij kon niet gelooven wat hg' zag iets dat hij nooit gedacht had ooit weer te zullen aanschouwen hij zag twee tranen in haar oogen opzwellen. „Wisch ze af, asjeblieft," verzocht zij, naar hem bukkende. „Ik heb geen zakdoek bij me. Leen mg er een, voordat ik wegga." Hij deed met bevende vingers wat hem ge vraagd was. Hoe had hij dit ooit kunnen droomen „Dank je," zei ze, „maar toch weet ik niet zeker of je wel hadt behooren te gaan. Toch, als man zou ik Jjetzelfde gedaan hebben. En heb je je netjes gedragen?" „Ik ging één nacht met Reggie naar Mont- martre. Daarna dineerde ik geregeld met hem maar ging 's avonds alleen uit. Onze smaken verschilden. Ik bezocht de bezienswaardig heden en bewonderde een paar meesterstuk ken." Zij zuchtte van verademing. „Dat had ik vooruit kunnen weten." „Daarna kwam ik hier terug, en voelde mrj zeer gelukkig. Op een dag was het goed weer om te zeilen, en ik ging naar het eiland, waar ik uren sleet. Daar begroef ik alle bitterheid, die ooit in mijn hart gewoond heeft, en mis schien nog iets anders ook. Eindelijk ging ik terug naar dit huis, naar mijn boeken, en hier hoop ik mijn overige dagen te slijten." „Dat is dus, wat je mij te vertellen hebt," zei ze eenvoudig. „Ik dacht dien dag over veel na," hervatte hij. „Ik dacht aan uw schilderstuk, en het leek mij dat tal van kleine zorgen van mjj afvielen. Ik kwam thuis, beter begrijpende evenwichtiger, is dat niet het woord? en nu zit ik hier rustig, zooals u ziet, mij niet bekommerende om storm of mist. Is het weer slecht, dan heb ik mijn boeken, en dank zij George..." „O, boeken," viel ze hem in de rede. „Jawel. Ik voel mg gekrenkt. Je ziet er veel te geluk kig uit. En wordt zwaarlijvig, geloof ik. Ha, daar heb je de eieren. Ik ben razend van den honger, want ik heb vijf dagen niet gegeten!" „Ben je dan ziek geweest?" vroeg hij. „Neen, uit oververzadiging. Lunches en diners, door Fransche koks klaargemaakt, veel te uitgebreid, wanhopig eentonig. Uitge zochte spijzen smaken volgens mij alle het zelfde, en wat krijg je er gauw genoeg van! Ham met eieren. Een paar dagen geleden zou het mij razend gemaakt hebben." Hij lachte. „In Londen kwam ik eens tot de conclusie dat mannenclubs alleen bestaan om hen lekker te laten smullen. Zelfs mgn geringe ervaring heeft mij tot uw denkwijze gebracht. Dat werd in Ciro's Grille begrepen" ging hij voort. „Ik dineerde op een avond met ham en eieren, en een glas bier. Men scheen er zich heelemaal niet over te verwonderen." „Arthur wou mij daar niet brengen," pruil de zg. „Te veel dametjes van het tooneel, denkt hij! Maar Arthur is ook zoo'n verwaan de kwibus. Wat ga je vanmorgen doen?" Hij keek uit het venster. „Slecht weertje niet?" „Ik zal je meenemen in mijn auto. Trek je oliejas aan. We zullen in Brancaster of Nor- wich of ergens anders lunchen. Is het niet schandelijk van George om mij zoo aan mijn lot over te laten?" Zij beschouwde zijn toestemming als van zelfsprekend. Zij hadden denzelfden toon van vroeger tegenover elkaar hervonden, zonder eenig teeken van het drama, dat tusschen hen lag. Toen hij daar later over nadacht en zich verwonderde, vond hij dat zij de eenlge vrouw op de wereld was, die dit had kunnen doen. Hg had al zgn wrok op het eiland achtergelaten, en zoo er al iets van in hem was blijven wonen, zouden die tranen dat restje verjaagd hebben. „Vervelende boel in Londen," klaagde zij. „Lunch met mijn aanstaande schoonmoeder, diner met aanstaande behuwdtante. Dosis den volgenden dag herhaald met aanstaande neven en nichtjes, en alle Cariswoods in optima forma. En vijfhonderd maal wordt hetzelfde tegen je gezegd, en vijfhonderd maal geef je hetzelfde antwoord. Dat wordt onuitstaanbaar, Peter. Waarvoor is George eigenlgk naar Londen gegaan?" ,,Hy heeft mij niet vooruit gezegd, dat hij ging," zei hij. „Kun je de reden er van ook nagaan?" vroeg ze, een sigaret aanstekende. „Alles is zoo geheimzinnig. Hij vertrok opeens, en zou mij telegrafeeren wanneer hij thuis kwam. Ik moet vanmiddag eigenlijk zelf weer naar Lon den." „George heeft mij niets gezegd," merkte Peter Cradd nu op, „maar ik meen de reden te kunnen gissen. Ik geloof, dat hij navraag is gaan doen naar zgn vrouw, «f haar een be zoek gaat brengen." „Wat aan Eula?" riep Louise uit. „On zin!" „Och, dat weet ik niet. Ik sprak laatst over haar met hem en het leek hem te interessee ren." „Jij, Wat weet jij van haar?" „Ik ontmoette haar toevallig op een avondje," antwoorde Peter Cradd. „Reggie Spearmain heeft mg namelijk op veel plaat sen gebracht. Ik vond haar zeer bekoorlijk. Toen zag ik óp een avond een portret van George in haar zitkamer, en ze vertelde mg dat hij haar man was." „Buitengewoon!" riep Louise. „Wat zei ze nog meer?" „Niets. De rest vernam ik van George. Ik wed, dat jij evenveel van de geschiedenis af weet als." Louise knikte. „Ik heb mg nooit geheel van schuld kunnen vrijpleiten," merkte ze op. „Ik had misschien kunnen helpen, maar liet het na. Hoe dan ook, iemand vertelde mij, dat ze naar Italië teruggekeerd was." „Zij heeft haar stem verloren. Daar is iets mee gebeurd. Ik begrgp niet wat. Zg dacht het Engelsche klimaat, wellicht. Nu heeft zg aanbiedingen voor het variété gekregen." „Arme ziel!" beklaagde Louise haar. „Had ik maar geweten, dat zij in Londen was. Dan had ik haar opgezocht." „Ik mocht haar gaarne," zei Peter, „en ontdekte dat zij zeer eenzaam was en in nete lige positie verkeerde. Dat vertelde ik aan George, en nu weet je het." „Steeds de ridder van jonkvrouwen in nood!" zei ze. half spottend. „Hoe doe je dat toch, Peter? Waarom red je mij niet, als je er bij staat?" Jg bent geen zwakkelinge," antwoordde hij, ,en jij verkeert niet in in gevaar. De men- schen noemen je zelfs een van de gelukkigste vrouwen." „Zwijg!" beval zijn. „Ik ben over tien minu ten klaar. Ik moet iets aan een bougie ver anderen. Haal een doos sigaretten, en een thermosflesch, als je ijs in huis hebt. Zal ik bij jou komen dineeren, of je met mij meenemen? Neen. liever hier met jou. 't Is hier knusser." Mrs. Skidmore kreeg haar bevelen, en ging met een vergenoegd gezicht haar boodschap pen verrichten. (Nieuwe spelling.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7