B&ite, jonyenó en tneiljei.! Gelukkig; ik heb de briefjes vast even ylug doorgelopen en ontdek tot m'n blijd schap, dat er ditmaal geen klachten zijn over een te moeilijk raadsel. Wat zullen er dus een massa goede oplossingen zijn! Zoals jullie zeker gemerkt hebben, is er niets van de sneeuw- en ijsbelofte gekomen, al hadden m'n vrienden en vriendinnen er hun hart vol van. Helaas, het is niet te dwingen en ik weet zeker, dat we geduld zullen moeten hebben tot de volgende winter. Maar vóór het winter is... krijgen we de lente en zomer en iedere dag komen die nu dichterbij. Wat zal het weer een plezier ge ven, zèg. Iedere dag buiten spelen, iedere dag in de wei en in de tuin rollebollen en Zondags naar het strand. Dan is het uit met het zitten voor het raam en het kijken naar de regen, die dag-in, dag-uit langs de ven sters druipt en is het uit met de kou als je 's morgens naar school gaat. Iedere morgen wordt het al lichter en om half 7 's morgens hoef je al geen licht meer op je fiets te hebben. Maar... we lopen de tijd vooruit en zullen dus weer met allebei onze benen op de grond gaan staan. En dan zie ik een stapel briefjes liggen, met een goede oplossing van het raadsel. De winnaar van het boek daarvan is: NEL RENOOY, Burgerbrug. En nu de briefjes: Wim en Rienus Meerse, Schagerbrug. Wim en Rienus schrijven, dat ze den Kinder vriend een hele tijd vergeten hebben en over laden me nu nog met nieuws over de geboorte van Prinses Beatrix, van het ijs, dat maar niet komen wil enzovoorts. Nu jongens, lie ver heb ik nieuws, dat „bij" is, hoor. Krijg ik dat volgende week? Nel Renooy, Burgerbrug. Nu Nel, dat zou ik natuurlijk geweldig aardig vinden, als jij voor den Kindervriend een zakdoek wilde borduren. Kun je dat? Ik hoop het maar... Wij zijn bijna gelijk jarig. Ik alleen 4 dagen later, maar ook in de vacantie. Dag Nel! Trijnie Ruig, Schagen. Ja hoor, het briefje is nu groot genoeg. Met één zijd je ben ik tevreden, al vind ik natuurlijk 2 zijdjes nog véél aardiger. Maar dat komt later wel. Op ijs behoeven we wel niet meer te rekenen. A 1 s het komt zou het een wonder zijn. Klaas Borst, Schagen. Zeg Klaas, hoe zit dat eigenlijk, je schrijft me van een dikke brief, waar je geen antwoord op gehad hebt, maar daar ben ik waarschijnlijk onschuldig aan hoor. Is hij wel verzonden? Ik zou m'n zakken nog maar eens goed napluizen als ik jou was Ivika Keyzer, Schagen. Goed Rika, ik wil best een versje in je poezie-album schrij ven. Breng het maar op de redactie, dan komt die zaak wel in orde. Vond je de foto van de Prinses, de Prins en het Prinsesje, zo leuk? Wij ook! Corrie Keyzer, Schagen. Ja, Tarzan Is een dapper man en Rokoff een gemeene schurk. Maar ik heb er zo'n vermoeden van, dat die z'n straf nog wel eens zal krijgen en dat verdient hij ook. Wat schrijven jullie toch mooi, Keyzertjes! Daag!! Jack van de Cappelle, Schagen. Kees Spaans en Kees Gorter te Barsinrgehorn... nee, die ken ik niet. Ik geloof, dat ze me nog nooit een briefje geschreven hebben. In een molen ben ik wel eens geweest. In een héél oude, met spinnen en vleermuizen erin. Dat •/was in Limburg. En de mensen zeiden dat het er spookte. Maar dót geloof ik niet. Hendricus Peetoom, Keinsmerbrug. Zo, hebben jullie Nellie en Kees Everts te slapen gehad? Dat zal wel een grote pret geweest zijn, denk ik, want die Kees is een leuke baas, al denkt hij dat ik hem niet ken. Jo keren heb ik wel eens gedaan. Een aardig spel. Grietje Smit, Nieuwe Niedorp. Grietje heeft dikwijls last van pijn in haar hoofd en vraagt, behalve asperine, een middeltje. Tja... ik gebruik wel eens een mentol-stift, die kun je bij den drogist krijgen. Bij mij helpt het. En Grietje... je behoeft heus de moed niet op te geven, dat het „schip-met- geld" nooit door de ringvaart zal komen. Wie weet hoe gauw het komt! Dag! Henny Wiering, Schagerbrug. Ben jij zo'n kunstenaar Henny, dat je een zandauto kan maken voor de tentoonstelling? Dat heb ik nooit geweten.- Trouwens, we kennen elkaar, geloof ik, nog zo lang niet, hè? Antje Wiering, Schagerbrug. Antje, op een briefje van 1 of 2 regels antwoord ik niet. Dat vertik ik. Maar als het langer is, zoals nu, dan wel. Een poes heb ik ook. Een heel oude, van 13 jaar. Hij zal wel gauw dood gaan, want de muizen kunnen hem aan z'n snorharen trekken zonder dat hij een vin verroert. Jacob Nieuwland, Schagerbrug. Dat vind ik jammer, dat de andere helft van de tweelingen gisteren naar het ziekenhuis ge gaan is om mangelen geknipt te worden. Maar dat doet tegenwoordig niet meer zo'n vreselijke pijn hoor! Anne, Tliys en Feike Baas, Schagerbrug. Nog wel gefeliciteerd met je verjaardag, Anne. Ben je 12 jaar geworden? Dat wordt dus al wat, zèg. In welke klas zit je? En bij welken meester? Hoor ik dat nog eéns van je? Henk en Cor Modder, Schagerbrug. Het Indianenspel ken ik niet, maar ik stel me voor, dat jullie mekaar scalpeeren, met een gespleten tong spreken, „blanke-broeders" achtervolgen en op mustangs door de prairie jagen. Is het spel zo Of nog anders Jan Stöve, Schagerbrug. Ja, ik ben vroeger ook op de gym geweest, maar een matador was ik in gymnastiek nooit. Toch heb ik wel eens een hoogstand gemaakt en een vogelnestje in de ringen. Kun jij dat ook? Dat moet je me volgende week maar eens schrijven. Jan Brommer, Barsingerhorn. Hier is de voetbal-virtuoos Jan Brommer, Zeg Jan, als je groot bent, moet je maar eens solici- teren bij de krant voor sport-overzicht- schrijver, want je hebt er heus aardig kijk op. Wieringerwaard zal wel kampioen wor den, dat geloof ik ook, als tenminste Klaas Schenk maar weer gauw beter is. Dag Jan! Trynie Delver, Schagen. Trijnie stuurt een héél klein rijmpje, maar het is zó klein, dat ilc het toch niet kan opnemen. Was er van de week geen nieuws te melden, Trijnie? Kom... kom... je kimt anders toch van die gezellige brieven schrijven! Herman Liefhebber, Anna Paulowna. Ik schrok al, Herman, toen ik las dat jjj een sigaar gerookt had, maar gelukkig... het was maar een riet-sigaar. Met roken moet je maar niet te vroeg beginnen. Kan jouw moeder zo slecht die spelletjes Lieze Borst, Barsingerhorn. Nee hoor Lieze, je mag alles vragen van mij, want van vragen wordt je wijs. Dat zeggen ze ten minste. Maar of de Kindervriend veel kin deren heeft en of hij in Schagen woont en in welke straat... dat verklap ik vandaag niet. Kun je het niet raden wie het is? Jacoba Kuiper, Schagen. Aiiiii... Jacoba heeft mijn horoscoop getrokken en schrijft: De Kindervriend is in Augustus jarig en vreselijk jaloers. Hij kan zich echter bedwin gen als het nodig is. Hij is niet zeer gelukkig in zijn verovering bij het schoone geslacht en zal dus moeilijk tot een huwelijk komen. Als hij blijft leven bereikt hij een hoge ouderdom. Pffftttt... in Augustus ben ik jarig, dat is waar, maar de rest... ik lach erheen beetje om, hoor! Johanna de Veer, Schagen. Dat was een aardig raadsel Johanna, en ik zal het bewa ren in de kinderraadsel-portefeuille. Dan zie je het wel in de krant komen. Hoe kom je er aan Vriendelijk bedankt hoor! Janie Broekhuizen, Schagen. Dat is niet waar Janie. De raadsels waren ditmaal heus niet moeilijk. Trouwens, ik krijg van de week heel weinig klachten erover. En ik geloof er niets van dat jg ze moeilgk vond. Miek Leguit, Schagen. Zeg, hoe zit dat met jullie, nu komt Miek ook al met de vraag wanneer ik jarig ben. Wat zijn jullie toch nieuwsgierig. Nu, het is in Augustus, maar 43 jaar ben ik nog niet. Van die kraai vpji de dienstmeid was een aardig verhaal Miek. Dédógü Bram v. d. Welle, Kolhorn. En óf Bram óf ik Zondagmiddag luister naar de wedstrijd HollandBelgië. Maar ik heb er zo'n ver moeden van, dat Holland niet zal winnen, maar de Rode Duivels. En wel met een paar doelpunten verschil. Ik hoop het natuurlek niet, dó.t spreekt vanzelf! Henk en Lia de Graaf, Schagerbrug. Ja, wat waar is, is waar Henk, maar je had inderdaad deze week niet mooi geschreven. Gelukkig dat je dat zelf ook besefte en me beloofd heb deze week heel mooi te schrij ven. Maar denk er aan: ik houd je aan je woord hoor!! Siem de Vet, OudkarspelNee, ik geloof niet meer dat we een kansje op ijs hebben Siem. Het is jammer, maar er valt nu een maal niets aan te veranderen. Zelfs Guda Schouten heeft de moed opgegeven en dé.t wil wat zeggen! Trijntje Kuyt, Wieringen. Trijnie schrijft dat, als ze in Schagen komt, ze aan de men sen zal vragen, waar de Kindervriend woont, want dat weet natuurlijk iedereen. Nou... nou ben je daar zo zeker van? Schagen is groot hoor! Jan Kooy, Heer Hugowaard. Ahh... een nieuwe vriend in Heerhugowaard. Dat vind ik leuk Jan, dat jij mee gaat doen, want veel vrienden en vriendinnen van de puzzleclub zitten er niet in jullie dorp. Maar... grote briefjes voortaan hoor. Dag Jan! Marie Spoor, Dirkshom. Jij bent een echte vogelliefhebster, geloof ik, Marie en dat vind ik fijn, want vogels zijn niet alleen heel nuttige, maar ook heel mooie dieren. En dat jij ze in de wintermaanden verzorgt, vind ik heel lief van je. Jacob, Jannie en Helmoet Schoorl, Lage- dijk. Postzegels... ja, die heb ik jaren lang opgespaard en nu bewaar ik ze zuinig voor iemand die wel eens kan komen en ook kan gaan sparen. Weggeven doe ik ze niet en aan dubbele kan ik je niet helpen. Jam mer hè Piet Noot, Schagebrug. Zo, help jg al in de stal met het melk geven aan de jonge kalfjes Piet? Dat vindt je vast en zeker een reuze-leuk werk, is het niet? Wat zijn die kalveren dan aardige dieren hè? Marietje Koster, Wognum. Arme Ma- rietje... heb jjj zo'n pijn gehad aan een onder kaak-ontsteking? Nu, de Kindervriend weet wat het is. Die heeft er de vorige maand ook 10 dagen mee thuisgelegen en hg hoopt het de eerste 25 jaar niet meer terug te krijgen. Jannie Klomp, St. Maartensbrug. Dat was een hele brief Jannie en... met een massa nieuws. De 3 wóórden „With best wishes" betekenen „met de beste wensen". Dat is Engels, maar talen heb je natuurlijk op school nog niet geleerd. Trieni Nierop, St. Maartensbrug. Dat was een hele brief Trini. Zo'n grote heb je in je leven nog niet geschreven, denk ik. Of wel? Ik wist niet dat jij, net als de Kalverdijkjes, ook de prenten van het Koninklijk Huis uit de kranten opplakte. ,Dan heb je er van de week een mooie bijgekregen, zèg! Gerie Dekker, Schagerbrug. Een poes van 2 jaar die nog speelt... nu, dat is niet zo zeldzaam Gerie. Die poes van ons is 7 maal zo oud en het vorige jaar ravotte ie soms nog wel eens met een gummi-bal. Maar nu zijn Gerrit's dagen geteld. Marietje en Wim Boontjes, Schagerbrug. M'n schaatsen klaarNiets ervan. Ze liggen in het verste en donkerste hoekje van de zolder, met bruin papier er om en ik haal ze er niet af voor de volgende winter. Tenzg er nu nog ijs komt maar die kans is 1 op 1000. En dat is niet veel! Antje en Henny Wiering, Schagerbrug. Twee nieuwe vriendinnen, die me allebei een briefje schrijven, maar... veel te klein. Hoor eens Wierlngers... minstens één kantje hoor, Anders weet ik heus niet wat ik terug moet schrijven. Spreken we dat af?? Jan Kalverdijk, Oudkarspel. Is het een fg'ne verjaardag geweest Woensdag Jan? Je schreef me dat je moeder puddinkjes met slagroom gemaakt heeft met abrikozen erop en ik wil je wél vertellen, dat het water me in de mond komt alleen bg het lezen van dat alles. Wat zal je een dik buikje gehad heb ben Jan... Luuk en Alida Zwiers, Anna Paulowna. Vond je het mooi op de bloemententoonstel ling Alida? Maar hoe kan ik dat ook eigen lijk vragen! Natuurlijk vond je het mooi, want welk meisje houdt er niet van bloemen ik geloof niet één. Nelly de Graaf, Schagerbrug, Ja hoor Nelly, jij mag ook met je poëziealbum naar kantoor komen en ik zal er een versje in schrijven, net als bij Rika Keyzer. Maar... voorloopig stoppen we er dan maar weer mee, want anders ben ik bang, dat we op kantoor volgnummertjes moeten gaan geven aan al de vriendjes en vriendinnetjes, die met hün poëziealbum naar de zaak stappen. Marie Koning, Aartswoud. Het boek „Uit Moeder's Grappendoos" ken ik niet. Is het zo mooi? Tarzan is spannend en ik kan me voorstellen dat jullie er naar grijpen. Heb je al gelezen dat het zoontje nu geroofd is door Rokoff?? Marietje vau der Baan, St. Maartensvlot- brug. Ik dacht dat je de kanarievogel al gekregen had Marietje, maar nu merk ilc dat dit nog niet het geval is. Maar als dit leest zingt onze gele - riend misschien al in z'n kooitje. Hoor ik dat nog van je Jannie en Japie Klomp, Stolpervlotbrug. En wat heb je voor je verjaardag gekre gen Jannie? Nieuw postpapier...? Of een doos met lekkers of kleur krijtjes, of een pop? Ik kan het niet raden. Schrgf je het me Dit was het laatste briefje van de stapel vrienden en vriendinnen. Tot volgende week Zaterdag. KindeJwJiUnd Oplossing raadsel vorige week Olifant, Rekenen, Armband, Naderen, Jantjes, Electra, Badkuip, Ooghaar, Vlag gen, Eierdop, Negerin. De bigde uitroep is: Oranje Boven. Goede oplossingen ontvangen vant Jannie en Japie K., Stolpervlotbrug; Piet D., Wieringerwaard; Marietje v. d. B., St. Maartensvlotbrug; Marie K., Aartswoud; Nelly de G., Schagerbrug; Alida Z., Anna Paulowna; Luuk Z., Anna Paulowna; Jan K., Oudkarspel Wim B., Schagerbrug; Gerie D., Schagerbrug; Trieni N., St. Maartensbrug; Marietje K., Wognum; Piet N., Schagerbrug; Jacob, Jannie en Helmoet Schoorl; Marie S., Dirkshorn; Jan K., Heerhugowaard; Trijnie K., Wieringen; Siem de V., Oudkarspelr Henk en Lia de G., Schagerbrug; Gerrit v. G., Den Haag; Bram v. d. W-, Schagen; Miek L., Schagen; Janie B., Schagen; Johanna v. d. V., Schagen; Jacoba J. K., Schagen; Cor rie en Jannie W., Dirkshorn; Lieze B., Bar singerhorn; Jan S., Schagerbrug; Anne, Thijs en Feike B., Schagerbrug; Jacob N., Scha gerbrug; Antje W., Schagerbrug; Henny W., Schagerbrug; Grietje S., Nw. Niedorp; Hen dricus P., Keinsmerbrug; Corrie K., Schagen Rika K., Schagen; Klaas B., Schagen; Trgnie R., Schagen; Nel R., Burgerbrug; Wim.en Rienus M., Schagerbrug. Nieuw Raadsel Dit is een aardig raadsel waar je even goed bg op moet letten. Er komen een paar niet gemakkelijke vragen, maar daar mag vader of moeder dan wel even een handje bij helpen. Je moet telkens een woord heb ben van vier letters, die om het cijfertje heen worden geplaatst. De eerste letter komt altijd in het vakje met het pijltje en dan draai je in de riching van de wijzers van de klok. Je zal zien hoe leuk het raadsel is: Rondom 1 komt: een mooie bloem (dus in een kringetje). 2. een plaats in Overijsel 3. de hoofdstad van Noorwegen 4. het beste van de melk. 5. Onvriendelijk 6. een lichaamsdeel 7. een Franse jongensnaam, die leeuw be tekent. 8. een' rivier In Italië. 9. iemand, die een zoodschap overbrengt. 10. een watervogel. 11. gemalen graan 12. een smalle leren band 13. een boze vrouw uit een sprookje 14. een veldgewas 15. een antilopesoort uit Afrika, het z.g. „wildebeest" 16. een stkelig dier. Wat bloemen ons vertellen Neen, jullie moeten niet denken, dat dit verhaal over katjes gaat, die melk drinken en spinnen, want deze poesjes stonden in een mooie kristallen vaas op tafel midden in een bos helgele narcissen, die eigenlgk een beetje te verwaand waren om tegen onze katjes te praten, .want, ja, die dood gewone katjes kon je zoo maar in de duinen plukken, maar zg, van heel ver gekomen, hadden te pronk gestaan in mooie étalages en waren gekocht voor heel veel geld. Maar het lot had hen nu eenmaal zo geschikt, dat zij te zamen in één vaas ki.amen te staan, en dus ook deelgenoten waren in lief en leed. Langzamerhand waren de narcissen een beetje spraakzamer en pochten over al wat zij in hun bloemenleventje hadden ge ien en meegemaakt. Altijd waren zij heerlijk warm geweest, bewonderd door de mensen, die voor de winkel naar hen gekeken had den, en hier genoten zij ook veel belangstel ling. Ach ja, zuchtten de katjes, wij hebben nog nooit in zo'n prachtige winkel mogen staan, maar toch, waar wij groeiden, was het ook wel mooi. Als ons zonnetje scheen, was het ook lekker warm, en de mensen keken ook wel naar ons, maar meestal mop perden zij: bloeien die dingen nu nog niet en liepen dan weer verder. Maar 's avonds, als de konijnen onder de takken door huppel- - den en de kikvorsen kwaakten lange ver halen van veel regen, dan waren wij geluk kig en schommelden zacht heen en weer in het koele avondwindje. Maar soms waren wij erg bang, dan was de maan weg en stormde het hard, en hoorden wg de zee zo dicht bg grommen. Maar de volgende morgen was de wind stil weggegaan en kwam de dikke hommel ons vertellen, dat de duinroosjes 's nachts van angst al hun bloemblaadjes hadden los gelaten en dat de leeuwerik zo in angst zat, want er was een stuk hout op haar nestje gewaaid en nu was er één eitje kapot, maar de haasjes zouden straks helpen. Zij had nog veel meer te vertellen, maar ze had het zo vreselijk druk en weg vloog zg, naar een duinviooltje. De narcissen luisterden zonder aandacht en trokken hun neus op, bah, zo'n vieze hommel, nee, zij bleven liever in hun winkel hoor, en de katjes pruttelden terug, totdat ineens de vaas kantelde en op de grond viel, alle katjes en narcissen waren er uitge vallen. Een klein, stout meisje had op de tafel gehangen, deze was gedompt en daar lagen nu de kemphanen, terwijl de kleine meid uit angst voor klappen op de bloemen trapte en de kamer uitvluchtte. Ach, gooi die nar cissen maar weg, de stengels worden zo slap en de bloem verlept al helemaal, en doe die katjes maar bij te tulpen, die staan in de zijkamer. Zo werden de trotse narcissen in de vuilnisbak gegooid, en de arme katje3 beleven weer nieuwe avonturen tussen de mooie tulpen, die nog trotser en deftiger zgn dan narcissen. Hebben jullie ook geen medelijden met die arme poesjes, die toch zo mooi zijn en door zo velen worden miskent? Om na te tekenen Deze takshond moet je eens tekenen in één lijn, zonder met je potlood van het pa pier af te gaan. Je moet beginnen aan de ene kant van het gras en eindigen aan de andere kant. Misschien valt het de eerste keer nog niet mee en wordt het een beetje raar gedrocht, maar dan probeer je het nog maar eens, net zo lang tot hij er precies op lijkt. No. 9. Plotseling ontdekte Tarzan, dat de taal van zijn troep dezelfde was als die van zijn eigen vroegere apenfamilie. „Wie ben je?" v-.oeg hij. „Wie bedreigt Tarzan van de Apen?" De aap keek hem verwonderd aan. i,lltllII|j - ii|i j „Ik ben Akoet", antwoordde hij in dezelfde eeilV0WCijget primitieve taal. „Ik ben nu de EDGAR RICE BURRO UGHS i koning. Ga weg of ik zal je doden. Er is er niet één zoo groot als Akoet." „Laat ons vrienden zijn", zei Tarzan. „Je kunt Akoet niet doden", hernam de ander. „Niemand anders zal koning zijn dan Akoet." Als ant woord wierp de aapman zich op de grote aap, die gedurende het gesprek zijn voorzichtig heid uit het oog had verloren. In 'n oogwenk had de man de vuist van de grote aap vast- gegrepent draaide hem snel rond, voordat de ander hem kon vastpakken. Zij vochten samen. Langzaam drukte Tarzan de nek van het dier naar beneden. „Ka-goda", fluisterde de Tarzan tot de aap onder zich. In de taal der apen wilde dit zeggen: „Geef je je over?" Akoet dacht aan het krakend geluid, dat hij had gehoord vlak voordat de nek van Molak, de oude koning, was gebroken en huiverend trachtte hij zichzelf te bevrijden. Maar een plotselinge harde druk op nekwervel bracht het angstige „Ka-goda" over zijn lippen. Tarzan verminderde zgn greep en Akoet rees langzaam overeind. Terwijl hij zgn geweldige kop schudde en woedend gromde, waggelde hij naar zijn groep terug. Dadelgk vluchtte de hele troep de jungle in en liet Tarzan, die verschillende wonden had opgelopen, alleen in de jungle achter. (Nieuwe spelling.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 15