Bedrijfskleeding en firma Schmalz Ptoi. Bond van Rundveefokvereenigingen J. SCHOORL Pzn. Accountantskantoor J. Schoorl Pzn. Spaart Uw oogen! W. C. VAN GEELEN J E F K O. Lsdenvcrgadering in Noordholland Jacob Nieuwland, Jacob Nieuwland Cz„ Jacob Nieuwland, Pister Deutekom, NEELTJE VLAM-Kroon, Accountantskantoor Ing. B. WOLF „Witte Kruis" Warmenhuizen vergadert in record tijd Heden overleed onze lieve cn zorgzame Man en Vader, oud ruim 37 jaar. N. NIEUWLAND— Iloogvorst. en GUUSJE. Bergen, 27 Febr. 1938. (Centraal Ziekenhuis), Alkmaar. Volstrekt eenige en algemeene kennis geving. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag a.s., des n.m. 2 u. op de Alg. be graafplaats te Schoorl. Geen bezoek. Geen bloemen. Heden overleed den 27 Februari, onze innig geliefde oudste Zoon, de heer in den nog krachtigen leeftijd van 37 jaar en 11 maanden. Zij, die den overledene v. nabij gekend hebben, zullen eenigszins kunnen be seffen hoe zwaar voor ons de slag is. Zijn bedroefde Ouders, C. NIEUWLAND. G. NIEUWLAND— Boontjes. Bergen, Febr. 1938. Heden overleed, na een smartelijk lijden, mijn Broer en Com pagnon, in den ouderdom van ruim 37 jaar. A. NIEUWLAND. Garage Kennemerland, Bergen, N.H., 27 Februari 1938. Heden overleed, door een noodlottig ongeval (te Ede) onze geliefde Zoon, Broeder en Be- huwdbroeder, in den nog jeugdigen leeftijd van bijna 20 jaar. Uit aller naam, M. DEUTEKOM. Sint Pancras, 26 Febr. 1938. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 2 Maart, n.m. 2 uur, te Sint Pancras. Dankbetuiging. Bij deze betuigen wij onzen hartelijken dank aan Familie, Buren en Kennissen voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij ons 40-jarig Huwelijksfeest. S. KRUIT en Echtgenootc Koegras, Maart 1938. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve Vrouw en Moeder, in den ouderdom van 48 jaar. C. VLAM. KLAAS. NELLY. Amsterdam, 27 Febr. 1938. Binnen Bantamraer- straat 21, 1 hoog. Eenige en algemeene kennisgeving. IN PLAATS VAN KAARTEN. Geboren: Mar(jn Anne, Zoon van P. LIEFHEBBER. A. LIEFHEBBER— Niesse. Middenmeer, 27 Febr. 1938. Ulkeweg. Voor de vele blijken van be langstelling, bij het overlijden van onzen besten Vader, den heer J. KISTEMAKER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. KISTEMAKER. Wieringerwaard, Mrt, 1938. koopt U het beste bij Schagen Schagen. De tot voor kort door den heer J. SCHOORL Pzn. uitgeoefende accountantspraktijk zal vanaf l Maart 1938 worden voortgezet onder de benaming Het kantooradres en het telefoonnummer blijven voorloopig ongewijzigd Als verantwoordelijk leider zal voorloopig optreden heer die alle uitgaande stukken voor het kantoor zal teekenen. Schagen, 28 Februari 1938. Ga voor een eenvoudige of fraaie moderne BRIL naar een ervaren vakopticien, daar alleen deze U de volle garantie kan geven dat de door hem afgeleverde bril aan de hoogste cischen voldoet. Voor een Bril gaat ook U'dus alleen naar Gediplomeerd Opticien, LAGEZIJDE B 40. T EL. 26. SCHAGEN. Iedere le Woensdag in de maand te spreken van 10—12 uur in Café SLIKKER, Kleine Sluis en van 1—3 u. bij C. PRINS, Breezand. Leverancier Ziekenfondsen. Beschikbaar: De 3-i. Oldenb. Stamboek- en Premiehengst Gitzwart, kleine kol, beide achterb. witvoet. Vader: de kampioenhengsl B a 1 d o. Moeder: de stermerric Dit- mide, van den Gron. kampioen hengst D i t m a r. Jefko is diep en breed, met zwaar beenwerk en besten Rang. Buitengewoon mak. Dekgcld f 15 a contant. Bij G. W. WAJBOER, Kleiweg 3, Anna Panlowna. afd. Barsingerhorn Dinsdag 8 Maart 1938, 's avonds halfacht, bij A. DE GRAAF, alhier. AGENDA: Hetgeen art. 13 Reglement omschrijft. HET BESTUUR. Te koop: Een beste VERSCHE KOE, 4e kalf, best vetgch., bij C. POOL Nz., Barsingerhorn. Neemt eens proef met de zoo gunstig bekend staande WIERINGERMEER ZAAIHAVER, Nog af te geven een beperkte hoeveelheid le nab. Binder- haver, natuurgewicht pl.m. 60 Kg. Prijs f 11.per 100 Kg franco één dienst of veer, met plombe en certificaat N.A.K., bij ABR. LANGEREIS, Midden- meer (N.H.). POOTAARDAPPELEN te koop: blauwe Eigenheimers 30-40, blanke Eigenheimers 30- 40; Sebotsebe muizen, onge keurd, 28-35; Sebotsebe, ge keurd met A, 28-35. Schotten gekeurd A 26-28. Allen in bak ken met spruit. L. K.VLVER- DIJK, Warmenbuizcn, Tel. 19. KOEMEST te koop gevraagd. G. TUIN, Vrachtrijder, t Zand. Tel. 26. Heer zoekt ZIT- en SLAAPKAMER, of Zit-slaapkamer, centrum Schagen. Brieven onder lett. GB16 Bur. van dit blad. Te koop aangeboden: 70 ROMANS, zoo goed als nieuw, bij D. GROEN. Winkelier, St. Maar tensbrug. Er biedt zich aan: Een Flinke jonge ARBEIDER met Mei of eerder: klein ge zin, voor boer of bouwerij, met allo werkzaamheden op de hoogte; goed kunnende mol ken en ploegen. Br. onder lett. HM Bur. van dit blad. Centrale fokveedag niet te Schoorl Het Bestuur gemachtigd meest De notulen, voorgelezen door den heer E. geschikte plaats te kiezen. Koster Dz., werden onveranderd vastgesteld. De Bond bestaat 35 jaar. De Prov. Bond van Rundveefokvereenigin gen in Noordholland, hield gistermorgen in het Parkhotel te Hoorn de algemeene jaar vergadering, welke zeer goed bezocht was De voorzitter, de heer D. Kaan Kz. te Wie ringerwaard, opende met welkom, in het bij zonder tot den heer Nysingh, den nieuwen voorzitter van het N.R.S. Ook verwelkomde spr. dc heeren P. Sta pel, ir. de Vries en Hartog. Veorzitter hoopte, dat de heer Ir. H. Wibbers spoedig hersteld mag zijn van zijn ziekte. Dit jaar bestaat de Bond 35 jaar. Dc administratieve organisatie is voor 100 in orde. Ondanks dat vraagt spr. zich af, of er niet meer van de N.-Hollandsche fokkers kan uitgaan. Voorts wijst de voorzitter op het groot aan tal leden van de fokvereenigingen, dat niet is aangesloten bij het N.R.S. Voorzitter besprak de gevolgen van het mond- en klauwzeer en zeide het jammer t.e vinden, dat de Fokveedag 1937 tengevolge van bet slechte weer is mislukt. De heer Nysingh, de voorzitter van het N.R.S. voerde hierna hét woord. Hij zeide, gaarne meer met de N.-Holl. fokkers in con tact te willen komen. Spr. gaf een kort over zicht van de geschiedenis in dit ti'dvak en yan den groei van het N.R.S, Mededeelingen. Tot rechtskundig adviseur van het Land- houwhuis is benoemd Mr. P. S. Winkel te Hoorn. De Ned. Veehouderij-Centrale zond het teeltplan 1938 toe. De belangrijkste bepalingen worden voor gelezen. De rekeningen. Het Fonds voor Fokveedagen had voor hut jaar 1936 tot eindcijfer f 3131.2S. Het saldo bij het afsluiten van het boekjaar was f 1396.42. De voorl. rekening 1937 gaf aan een totaal bedrag van f2174.97. Het saldo bij afsluiting van het boekjaar 1937 was f 1080.53. De Fok veedag te Hoorn heeft f 1391.44 gekost. Het jaarverslag. Aan het verslag der werkzaamheden ont- leenen wij, dat per 1937 waren aangeslo ten 30 fokvereenigingen met 799 leden vee fokkers. De coöp. aankoop heeft een totaal omzet gehad van f 1204.57. Dc winst was f 86.78 netto. Het reservefonds aan het einde van 1937 f 3253:19. De 799 leden hadden te zamen 14542 melk koeien of 18.2 per bedrijf. Het totaal aan tal volledige rnelkstaten was 11356. Het aantal toegewezen kalveren was ge middeld 4.1%, totaal werden toegewezen 3269 kalveren. Uitvoerig werd ingegaan od de uitkomsten van verschillende grafieken. In totaal werden 149 bedrijven meerwaar dig verklaard. T. a. v. den Prov. Fokveedag werd me degedeeld, dat de kwaliteit van het vee heel goed was. De secretaris vermeldde nog de pogingen om te komen tot de stichting van een eigen gebouw, welke niet zijn geslaagd. Een der afgevaardigden zou gaarne zien dat het jaarverslag, welker voorlezing on geveer een uur in beslag beeft genomen in druk aan de leden wordt toegezonden. Voorz. zegde toe. dat dit in den vervolge zal worden overwogen. Benoemingen. In de plaats van den heer G. Appel te Burgerbrug, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de beer Konijn te Venhxiizen. Di heer Kramer van Burgerbrug verwierf 28 stemmen. Deze benoeming gaat in por 1 Jan. 1939. Tot lid van de commissie van de Coöpe ratieve Aankoop werd de hoer P. Jz. Eriks te Hoorn herkozen. Voor afgevaardigde cn plaatsvervanger naar het Stamboek werden de heeren G. Appel en J. N. Zuurbier gekozen. Een uniform tarief voor model len 11. Het bestuur stelde voor. vanwege de vcreenigingen f 1.— per stuk te heffen voor elk af te geven model 11. Op de dit najaar te Hoorn gehouden ver gadcring van de melkeontroleurs stelde men de wenscnelijk+ieid vast om hiervoor vanwege de vereenigingen een uniform 1a- rief van f 1.— per stuk' te heffen. De aldus ingekomen baten zouden dan bestemd kun nen worden of voor de vereenigingskas en naar gelang aan de salarieering der betref fende controleurs geheel of gedeeltelijk ge bruikt kunnen worden voor verhooging van bedoelde salarissen. Dit voorstel werd aangenomen. Dc Centrale Fokveedag niet te Schoorl. Het bestuur stelde voor, om in 1938 den Centralen Fokveedag te houden op het sportterrein te Schoorl. De door den beer Grone- man in eenige bladen hiervoor ge plaatste motiveering acht het be stuur juist. Hoewel de regeling en het vraagprogram ma voor den event. te houden Fokveedag door het bestuur van den Bond nog moeten worden besproken cn vastgesteld, zij alvast vernield dat ditmaal geen bijdragen in de transportkosten zullen worden gegeven. Ofschoon de meening hieromtrent ver deeld is, ligt het Wel in het voornemen van het Bestuur het vraagpragramma iets te bekrimpen. Het bestuur meent Schoorl te kunnen aan bevelen. Deze proef is zeer zeker waard ge nomen te worden. Verschillende terreinen zijn bekeken. Te Schoorl is de oude harddra- versbaan uitermate geschikt. Men heeft alle medewerking verkregen van da betrokken autoriteiten. De heer Blokker te Twisk beval Hoorn aan als plaats voor den Fokveedag, omdat Hoorn een centrumplaats is. De afd. Wognum is ook voor Hoorn. De be langstelling is hier steeds grooter geworden De markt is een zeer geschikte plaats. Te Schoorl zijn geen vluchtplaatscn ingeval van regen. Voorz. antwoordt dat men mooier resul taat. heeft als men een andere plaats heeft dan een marktplein. Voor vluchtplaatscn wordt te Schoorl gezorgd, zegde voorz. toe. Nadat verschillende sprekers hun meening over déze zaak naar voren hadden gebracht, werd het voorstel van het bestuur verworpen met 38 tegen 23 stemmen. Het bestuur stelde hierna voor, nog eens met Alkmaar te #>osprcken, of men een ge schikt terrein kan krijgen om den Fokvee dag in Alkmaar te houden. De heer Van der Oord, Barsingerhorn, ge voelde veel voor dit voorstel, terwijl de af gevaardigde van Wognum vasthield aan Hoorn. De heer Joch. Blaauboer, Schagen, wilde het bestuur machtigen die plaats te nemen, welke het meest ge schikt is wat ligging en terrein be treft. Het bestuur nam dit voorstel over. Dit voorstel werd aangenomen met 31 tegen 30 stemmen. Begrooting 1938. De begrooting 1938 sloot in ontvangsten en uitgaven op f 3145.—. De te heffen omslag en bijdragen van de aangesloten leden-fokkers zal gelijk zijn aan de voorgaande jaren, n.1. resp. fl per lid en 10 eent per melkkoe. De heer Van der Oord, Barsingerhorn, stelde voor. het bedrag voor reclame te vergroot en en de contributie te verhoogen tot f 1.50. De Voorzitter was het er wel mee eens dat zo.0 veel mogelijk reclame moet wor den gemaakt. De contributie behoeft nog niet verhoogd te worden. Dc begrooting 1938 werd hierna vast gesteld. Rondvraag. De afd. Becmstcr zou het zeer op prijs stellen als de rcisvergoeding werd gehand haafd. Spr. wilde het bestuur in overwe- ng geven, bijv. een verkoopbureau te stichten om meer fokvee te' verkoopen. Voorz. antwoordde, dat de vergoeding van de reiskosten voor d« ledon individueel van weinig befeekenis is. terwijl het voor de exploitatierekening van den Fokveedag een belangrijke post is. Het tweede voorstel zal in overweging worden genomen. Een der afgevaardigden vroeg boe het bestuur dacht over de indeeling van de in zendingen van lichten en zwaren grond. Spr. is voor een splitsing, doch daij moet het goed gesnlitst worden. Het beschikbaar stellen van diploma's zou deze snreker willen bepleiten, omdat men nu weipig voldoening heeft van een behaalde prijs. Dit laatste idéé fuichte Voorz. toe. Voorz. is geen bewonderaar van de scheiding lichte en zware grond. Onheffing acht het bestuur niet goed. omdat men vreest de medewerking van dc fokkers van den lich ten grond te zullen verliezen.Een goede scheiding zal men moeten maken, daar- m"o is «mr het eens. Wat de kalverbenerking betreft, acht Voorz. de beperking hiervan niet zoo ge schikt. De heer P. Stapel, deelde mede. dat bet Landbouwcomité een onderzoek instelt naar de gevolgen van bet mond- en klauw zeer. Het zal. wanneer de resultaten bekend zijn, zich tot de Regeering wenden. Causerie door Ir. de Vries. De beer Tr. L. dc Vries hield oen causerie over de motieven voor dc wederinvoering der extorieurkcuring van fokstieren. In deze inleiding, welke door de talrijke aan wezigen met aandacht gevolgd werd, gaf de heer De Vries een duidelijke uiteenzet ting van het nut der exterieuékeuring. Ook vestigde spr. de aandacht op het groote voordeel van het gebruik van de allerbeste stieren. De ervaring beeft geleerd, dat de fokverr>rnigingon. wier leden een stam boekstier en een aangehouden fnkvereen. stier gebruikten, beter vee hadden dan waar een afgekeurde stier werd gebruikt. Met ciifers toonde spr. dit. aan, o.n. door een vergelijking te maken tussehen het op fok veedagen tentoongestelde vee, waar het al lergromcte deel d«»r inzendingen een N.R.S. of F.R.S. vader beeft. Vast staat, dat de fokkerij geen dienst wordt bewezen, met het gebruik van de kantnummers. De minimumeischen hebben niet. de nretentie te verbeteren, doch behoe den slechts voor achteruitgang. Voorts die- ne. men te bevorderen het. gebruik van ou dere stieren, die hebben bewezen goed te fokken. Daarna sloot de voorzitter de vergade ring te pijn. half 4. Vergadering van den Raad op Maandag 28 Februari 1938, 's middags om 3 uur. Voorzitter de heer II. Nolet, burgemeester, secretaris de heer II. G. Rijs. De vergadering is voltallig. De voorzitter opent de vergadering en brengt in herinnering de geboorte van Prin ses Beatrix: moge Haar leven gezegend zijn, zegt spr. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sta ten, waarin wordt medegedeeld, dat de ba lans en verlies- en winstrekening over 1936 van den Keuringsdienst voor Waren te Alk maar, is goedgekeurd. Fraude-verzekering. Tngevolge het bepaalde in artikel 170 der Gemeentewet is de raad verplicht een rege ling vast te stellen, omtrent verzekering van de gemeentegelden, tegen benadeeling door plaatselijke ambtenaren en anderen. B. en W. stellen voor een overeenkomst aan te gaan met de N.V. Incassobank te Amsterdam. De heer De Groot vraagt of het B. A. ook onder deze verzekering valt. D Voorzitter antwoordt bevestigend; ook de bedrijven vallen eronder. Goedgevonden. Da rekening 1936. In verband met de nota van opmerkingen van Ged. Staten ton aanzien van de gemeen- terekening over 1936 stellen B. en W. voor aan de gemaakte opmerkingen te voldoen en de rekening op den gewonen dienst vast te stellen voor ontvangsten en uitgaven resp. van f 180.413.61 en f 226.694.70, nadeelig slot f 46.281-09. Als voren. Nadere vaststelling schoolgeld verordening. Aangezien bij nader onderzoek is geble ken, dat het maximum bedrag, dat voor de leerlingen der lagere scholen mag worden geheven, f 86.bedraagt, stellen B. en W. voor de verordening nader vast te stellen, alsmede eenige redactie-wijzigingen in do verordening aan te brengen. Als voren. De rondvraag. Deze levert niets op; sluiting volgt. De zitting had nog geen vijf minuten ge duurd. BERGEN Vrijzinnig Democratische Bond. „Het middenstandsvraagstuk". De afdeeling Bergen van den Vrijzinnig Democratischen Bond vergaderde gister avond in „De Rustende Jager". Nadat de voorzitter de vergadering met de gebruikelijke plichtplegingen had ge opend, trad Mr. van Dam van Haarlem op met het onderwerp: „Het middenstands- vraagstuk". Spreker begon met er op te wijzen, dat gezien het groot aantal stemmen uitge bracht op de V.D. bij de laatste verkie zingen, het wenschelijk is, de afdeeling wat nieuw leven in te blazen. Hoe is 't standpunt der V. D. ten op zichte van economische en sociale vraag stukken? Het groote vraagstuk der demo cratie op staatkundig probleem zou spr hedenavond voorbijgaan. Het cconomischt probleem zou hoofdzaak zijn. Teder moet de plaats kunnen innemen die hem in de samenleving toekomt op grond van zijn aanleg, persoonlijkheid en karakter. Andere factoren mogen geen invloed hebben, als verschil in stand, ras, enz. Tegen die invloeden hebben wij te strijden. De groote economische ongelijkheid mag niemand van een plaats weren. Groote groepen van de agrarische bevolking en de middenstand behooren tot die economisch zwakken. Het onderzoek naar den voedingstoestand van kinderen op scholen, geeft een verras send resultaat, waaruit blijkt dat bijv. werkloozen er beter aan toe zijn dan de kleine man. Die groep mag ndet onder gaan, zooals men vroeger wel eens voor spelde en goedkeurde. Spreker toonde met voorbeelden tan boe differentatie en specialisatie plaats had. De in 1936 in Haarlem met een zielental van 135000 gehouden bedrijfstelling leerde, dat in de grootindustrie 4500 man werk ten. in kleinbedrijf 25000 en filiaalbedrijf 4000. Cijfers, diewel wezen op 't belang van het kleinbedrijf. Naar schatting leeft 65 pet. in ons land van het kleinbedrijf. De middenstand is dus één der peilers- van het economisch leven. Voor de stabili teit in een vojk is zoo'n breede midden klasse van groot belang. Een krachtige middenstand beteekent orde en rust in een land. De instandhouding van dezen stand acht spreker van groot belang. Nu beerscben er ongezonde toestanden in het kleinbedrijf. Er moet gesaneerd worden. Spr. gaf sterk sprekende voorbeelden van van zaken, die zoo concurreerden, dat een bona-fide zaak niet kon bestaan en zij zelf na korten tijd ook weer te gronde gingen door onverstandig zaken doen. De middenstan'd moet zich niet afzijdig houden van staatkundig leven en organisa tie. Een dwangregeling van boven af is fout. De monsehen in dc bedrijven zelf moeten de regelingen maken voor de gezondmaking van hun bedrijf. De overheid heeft te zorgen, dat goede regelingen worden uitgevoerd. Dit is de grondslag van de vestigingswet klein bedrijf, die bijv. voor het slagersbedrijf nu is toegepast. Op deze wet, die voor velen nog Iets on bekends is, ging spr. wat dieper in cn noem de de eischen van handelskennis, vakbe kwaamheid en credietwaardigheid. Beunha zerij, zal hierdoor worden voorkomen en bet ontwikkelingspeil van den middenstand zal stijgen. Een bezwaar noemde spr., dat de groote kapitaalconcentraties, het grootbedrijf, wa renhuis enz,, welke ongehinderd kunnen voortgaan. De provinciale middenstand wordt benadeeld door de groote zaken, die met hun reclame een groot afzetgebied ver overen In 't buitenland vindt men regelingen op dit gebied. Bestudeering in ons land lijkt spreker wenschelijk. Bescherming van den middenstand is een groot maatschappelijk en eco nomisch belang. Het middenstands- vraagstuk is een probleem, dat drin gend om oplossing vraagt. aldus spr. en het is hoogstnoodig dat de mid denstanders zich aaneensluiten. Met de beantwoording van enkele hem ge stelde vragen besloot de heer van Dam zij-n inleiding, die met de meeste aandacht weid gevolgd. De heer Hoogvorst bracht dank aan den spreker, liet nog een propagandistisch woorci hooren en sloot hierna de vergadering.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3