1 UITENLANDSCH O 1 VERZICHT INGEZONDEN Tuinbou wvereeniqing „De Eendracht" ie Alkmaar. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Persil zal steeds Persil zijn In prijs en kwaliteit Dus: Wie er met Persil Wascht, Wascht óók met zékerheid. Clinge Doorenhos Processen in Duitschland en Ras- land. In autoritaire staten zijn oonflicteii tusschen overheid en burgerij aan de orde van den dag. Voeren de zware vonnissen in Rusland en de zachte in Duitsch land tot hetzelfde resultaat? .Aan de vele punten van overeenkomst, die Volgens sommigen bestaan tusschen com munisme en nationaal-socialisme, voegt men er vermoedelijk nog.één toe, wanneer men vaststelt, dat in de rijken, waar deze staatsvormen zich van het gezag hebben we ten meester te maken, processen aan de on- de zijn van den dag. Men behoeft zich over dat verschijnsel allerminst te verwonderen omdat zoowel in de communistische als in de nationaal-socialistische samenleving een groote mate van dwang heerscht, waaraan de burgerij zich tot dusverre blijkbaar nog niet heeft kunnen gewennen en waarmee ze dus herhaaldelijk in conflict komt. Wanneer nu de mate der dwingelandij «evenredig mocht zijn met de zwaarte der vonnissen, dan zou men daaruit mogen con- cludoercn, dat het er in Rusland heel wat tragischer uitziet dan bij onze onmiddellij ke buren, want in het land van Stalin ma er een beschuldigde blij zijn, wanneer hij er met minder afkomt dan de doodstraf. Iets zal daarvan wel waar zijn, al snreekt zon der twijfel het feit, dat het Duitsche volk cultureel hooger staat dan het Russische, een woordje mee. Deze cultuur komt ook tot uitdrukking in het rechtsgevoelvan het volk en daarmee heeft 'iedere "regeerder, zelfs een dictator, rekening, te houden. De nooit vertoonde wijze, waarop tegen woordig in Rusland onder de allerhoogste officieren en overheidspersonen opruiming wordt gehouden, mag stellig als bewijs gel den voor het feit, dat dictator Stalin' zich- allerminst zeker gevoelt, van zijn heerschap pij. Men krijgt soms den indruk, dat zeer oude koeien uit de sloot worden gehaald om zich te kunnen ontdoen van personen, die een gevaar opleveren, wellicht meer voor den dictator zelf dan voor den Sowjet- staat, al wordt het in den regel ook anders om voorgesteld. De merkwaardige omstandigheid, dat in deze Russische processen alle beschuldig den de hun ten laste gelegde delicten bijna steeds plegen te bekennen, vormt een mys terie op zichzelf. Dat hier bijzondere invloe den in het spel zijn, kan nauwelijks duide lijker in het licht worden gesteld dan dooi de uitlatingen van Krestinski, gedurende de openbare behandeling der zaak gedaan en waardoor hij al zijn bekentenissen herriep op grond van het feit, dat deze onvrijwillig zouden zijn afgelegd. Wondcrbaarlijkcrwijze kwam hij daarop den volgenden dag weer. terug. Hij gaf toen alles toe en maakte zich klaar voor den kogel. Men zou zich haast afvragen: Zijn deze mcnschen gehypnoti seerd? Dat er door de diverse aangeklaagden is geconspireerd, daarover behoeft men zich niet bijzonder te verwonderen. Op het spel stonden macht en geld. Beide zijn hegeerde goederen. Van geld weten we dat te over. F.n wanneer we zien, hoe bij ons sommige menschen meer dan gebrand zijn op be st uursbaantjes in vereenigingen, dan is liet niet vreemd, dat, waar het gaat om de macht over het kolossale Russische rijk. soms meer in de weegschaal wordt gesteld dan een eerzaam burger, die tevreden is zoo bij er in slaagt in zijn onderhoud te kunnen poorzien, zou vermoeden. Wanneer we de blikken wenden, naar Duitschland, denken we daarbij in de eerste plaats aan het proces tegen ds. Niemöller. Uit den aard der zaak kan dit niet goed worden vergeleken met de spionnageproces- sen, die in Rusland aan de orde zijn. Wel kwam de activiteit van Niemöller de Duit- sche regeering allerslechtst te stade, hij heeft nimmer getracht het Duitsche volk te veraden, gelijk aan Rvkow, Jagoda, Kres tinski en anderen wordt ten laste gelegd. Wellicht maakt men met zulke mcnschen in Duitschland nog korter vorm van pro ces, dan in Rusland. Zeker is wel, dat fi guren in Duitschland soms spoorloos zijn verdwenen, we herinneren voorts aan de revolte van enkele jaren terug. In deze ge vallen is meer sprake geweest van directe bedreiging van den staat of van de positie van den dictator en daarmee van de groep uit zijn naaste omgeving. Over niet radicaal doortasten hebben de Duitschers zich toen evenmin behoeven te beklagen. Intusschen vertegenwoordigt het proces Niemöller een episode uit den strijd van het onderdukte Duitsche volk om de ver loren geestelijke vrijheid terug te verove ren en als zoodanig is de heclc geschiede nis voor het tegenwoordige bewind gevaar- Hik genoeg. Men krijgt, den indruk, dat de regeering er zich echter zeer wel van bewust is. dat onder alle omstandigheden moet wor den vermeden, van Niemöller een marte laar te maken. Alles wijst daarop. Om te'beginnen heeft men er wel voor gewaakt, onmiddellijk toe te. grijpen, toen Niemöller lastig begon te worden. De over heid heeft gedreigd, het publiek liep te hoop en toon de woede der burgers ecnigs- zins bekoeld was, werd opnieuw gedreigd. Misschien even krachtiger dan voorbeen. ;TIet 'spelletje herbaalde zich nog eens en nog- eens. Er werd- gearresteerd en weer vrij gelaten. Totdat de zaak ten slotte vol doende voorbereid werd geacht. Dit alles zou kunnen bewijzen, boe i.n hooge mate rekening is gehouden met de stemming onder het volk. Ook bet milde vonnis, dat thans over den dominee is uitgesproken, kan ik dit licht worden bezien. Daarin te lezen, dat de Duitsche over heid allengs een milder standpunt zou in nemen iegens de kerken, dunkt ons voor barig. Naarmate de economische toestand in Duitschland moeilijker wordt, móet de dwang toenemen en móet ieder verzet krachtiger dan voorheen worden onder drukt. Dat. bet vonnis niet meer is geweest dan een soort bliksemafleider, schijnt te wor den bevestigd door wat er sedertdien met ds. "Niemöller is geschied. Hij is verdwe- nc" vermoedelijk in 'n concentratiekamp. Of we ooit weer van hem zullen hooren? We gcloovcn het baast niet. Het zou kunnen -zijn dat de zware von nissen in Rusland en de zeer zachte in Duitschland voeren tot hetzelfde. VAN 'N „JODEN FOOI". Het ligt niet in mijn bedoeling" om op alle •slakken zout te willen leggen, doch voor de aanhaling „Jodcnfooi" welke ik in het R.K. Schager Dagblad las, meen ik ecnige plaatsruimte te mogen vragen te meer daar dit artikel zeer waarschijnlijk afkom stig is van den. R.K, dictator, don heer Kolkman. I.n bedoeld nummer geeft hij 'n overzicht van de subsidie der gemeente aan de wedcrzijdsche scholen. Dit artikel lijkt veel op een nummer van een gooche laar. Je ziet de toer, weet dat het op een truc berust, maar snapt niet hoe de kerel 't 'm levert. Doch dit wil ik niet aanraken, wèl de volgende regels: „Daarom was het ook goed gezien van den heer Klaver, dat hij het fideel vertikte genoegen te nemen met de „Jodenfooi" van f 100.enz. Als dit in het raam van dezen „journa list'^?) past, kunnen wij van zijn leerschool geen hoogen dunk krijgen! Hij, die in alles wat hij schrijft, de „zalvende barmhartig heid" neerlegt, boleedïgt hier 'n groep van menschen. Ik weet, zeer velen uwer le zers bemerken dit nauwelijks, doch het spreekt van eenzijdigheid al gaat het drup pelsgewijs. Weldenkende menschen gebrui ken dergelijke woorden niet en van een krantenredacteur, of die zoo tracht te zijn, is het zeer, zeer ongepast. Joden dik, of Joden dun, Joden groot, of Joden klein, Men moot nooit vergeten, dat Dit MENSCHEN zijn. Schagcn, 3 Maart '38. JAN BUISMAN Jr, De nieuwe schooL In het nummer van de Schager van giste ren troffen wij aan een ontwerp voor den bouw van de nieuwe openbare lagere school. Het viel ons op, dat in de beschrijving ge zegd wordt, dat de bouw aanzienlijk tot de verfraaiing van het dorp zal bijdragen. Juist dit laatste heeft in deze dagen een punt van ernstige bespreking uitgemaakt, want een groot gedeelte van onze dorpsbewoners of boter gezegd van onze gemeentenaren is de meening toegedaan, dat door het besluit van den gemeenteraad het dorp niet verfraaid zal worden. Immers, zooals de school nu ge projecteerd is, zal niemand dit, naar wij mo gen veronderstellen, fraaie gebouw, vanaf de straat kunnen zien. Neen, wanneer er sprake zal zijn van dorpsverfraaiing, dan dient de schooi gebouwd te worden „aan den over kant". Velen zijn deze meening toegedaan en zouden als belastingbetalend gemeentenaar, daarvoor gaarne een offer brengen. Pogingen zullen alsnog in het werk wor den gesteld om 't. genomen besluit van den gemeenteraad zoo mogelijk te herroepen in dien zin, dat de school inderdaad een sieraad zal worden voor Barsingerhorn. Om daartoe te komen, is tegen Maandag a.s. een verga dering belegd in „de Fortuin". Wij twijfelen er niet aan of deze vergadering zal druk worden bezocht. A. WIEDIJK, i Barsingerhom. N. Niedorp, 3-3-'38. AAN LUNA. Lun;a geef ik graag toe, dat mijn bijbel- verzameling grooter is dan de bijbelken nis, daar is het zuinig mee gesteld. Luna citeert echter ook niet juist en wanneer men de puntjes op de i zet, moet men om Alle i's denken, ook al verandert de be- teekenis van een zin er niet door. Er staat niet: „...wat hij heeft", maar: „...ook wat hij heeft". Ieder die veel bijbelkennis bezit zou direct hebben begrepen dat het hier om een paar algemeene waarheden ging, een soort conclusie, over de eischen die aan de Christenen worden gesteld door den bijbel. Men neemt het de mcnschen die niet aam den bijbel gclooven, heel veel kwalijk, als zij anderen die daar wel in gelooven, voor houden wat de bijbel van hen verlangt. Als het tenminste geen zaaien is op rot sen (Matth. 13) wil ik wel even verduide lijken wat ondergeteekende bedoelde. „Gij zult uw naaste liefhebben als u- zelven" (Lukas' 10). „Draagt elkanders lasten, en vervult al- zoo de Wet van Christus" (Galaten 6) „Maar wanneer gij een maaltijd zult hou den. zoo noodt, armen, verminkten, kreu pelen, blinden." (uit Lukas 15; de „Gelij kenis van de eerste plaatsen en genoodig- dcn".) En lees verder Matth. 19 en Lukas 10, „Over de rijke jongeling", er nog eens op na. Dat deze eenvoudige waarheden door het raadsbestuur dat boven de Wierincermeer gesteld is, en speciaal door Wethouder Peters, met voeten worden getreden, daar om gimg het in mijn schrijven. Men doet zich christelijk voor en is het in de prak tijk niet. „Doch laat ons', goeddoende, niet vertra gen.' want ter zijner tijd zullen wij maaien, zon wij niet verslappen." (Galaten 6). En voor de arme geloovige (die er ge noegen in schept) kan het een troost zijn. al is het een schrale troost, 'dat de rijke na zijm dood in smarten en in pijn in de hel omkomt, terwijl de bedelaar in de schoot van Vader Abraham wordt ver troeteld. (Vrij vertaald uit Lukas 17). Met vriendelijken dank aan de redactie, dat zij ook bovenstaand heeft willen op nemen, H. TER HAAR. LANGENDIJK 35e Jaarvergadering. De tuinhouwvereéniging „De Eendracht" te Oudkarspcl hield Vrijdagmiddag half 2 in het lokaal van Ti-cb" heer C. "Vis de 35ètc jaarvergadering. Een 40-tal leden was aanwezig. Voorzitter de heer Jb. de Boer, opende de vergadering niet woorden van welkom, in het bijzonder tot den burgemeester. Deze be langstelling wordt öp hoogen prijs gesteld. Nog steeds heerscht de crisis over de heele wereld. Er schijnt geen einde aan te komen. Velen onzer hebben daarvan de gevolgen ondervonden. Sommigen zijn in de werkver schaffing terecht gekomen. Van opleving wordt thans wel gesproken, doch dit geldt niet voor de tuinders, al zijn sommige pro ducten duurder, zooals bijv. de uien. De steunmaatregelen kunnen wij niet missen. De inventarisatie heeft uitgewezen dat het voor onze leden slechter zal zijn dan verle den jaar, daar men minder geteeld heeft, dan verleden jaar. Dus minder geld en ook minder steun. Voorz.' hoopt, dat het anders moge uitkomen. Het is thans de 35ste jaar vergadering. Het bestuur wilde geen feest avond houden, doch biedt een kwartje in vertering en een sigaartje aan. Den 13en Februari 1903 werd de vereen, opgei'icht. Eerst was het een landbouwvereeniging, doch later is ze herdoopt in tuinbouwver. In 1903 zijn eenige flinke, kerels opgestaan en zijn tot de oprichting overgegaan. Van de oprichters is thans nog lid.de heer J. Eecen Az. De voorz. dankte den beer Ëecen voor betgeen hij voor de vereen, gedaan heeft en hoopte, dat hij het mag beleven, dat de toestand weer beter wordt. Voorz. herinnerde er aan, dat vroeger, bij het Ban- newiel een veilingsgebouwtje is gesticht. Voorts zijn pogingen gedaan een spoorweg aan de Westzijde van den Langendijk te krijgen. Dat is geen werkelijkheid gewor den; de redenen waarpb, zijn voorz. nlet.be kend. In den loop van den tijd is veel gras land tot bouwland gemaakt. Voorz. herin nerde aan den gevoerden strijd voor ver schillende verbeteringen, nu de 12 er af te krijgen, welke voorbeen op 100 moesten worden toegegeven. Ook de invoering van de contante betaling was een groote stap vooruit. Vroeger werden de groenten zoo meegegeven en moest men wel eens een jaar op z'n geld wachten, of nog erger. Zoo is er meer geweest in den loop der tijden. Er is zeer veel strijd nootlig geweest om bet zoo ver te krijgen, zooals wij liet nu heb-, ben. De burgemeester deelde mede, tot zijn spijt niet den geheelen middag aanwezig te kunnen zijn. Spr. feliciteerde den voorzitter met zijn algeheel herstel van het hem over komen ongeval, ook namens alle leden. Spr. verheugt zich zeer over dit herstel en dat de heer De Boer de functie van voorzitter de zer vereen, weer op zich heeft kunnen ne men. Spr. wenschte de vereeniging geluk met het herstel van haar voorzitter, die steeds met ijver en toewijding zijn plicht vervult. (Applaus). Voorzitter dankte den burgemeester voor hetgeen hij tot hem gesproken heeft. Voorz. hoopt weer spoedig zijn werk „om de West" te kunnen doen. De notulen voorgelezen door den secre taris. werden ongewijzigd vastgesteld. De heer D. Borst bedankte als lid van de mandencommissie. De voorzitter dankte don heer Bnrst voor al hetgeen hij voor de vereen, heeft gedaan. De kröosgeschiedenis werd besproken. Naar de secretaris mededeelde, zal de Banne Oudkarspel een voorstel doen bij 't Geestmerambacht te vragen het'in werk verschaffing te mogen opruimen. Het G.A, zou dan verzoeken om adhaesicbetudging aan de gemeenten te willen zenden. Men besloot aan het Bestuur van het G.A. te verzoeken, hiermede spoed te be trachten. Aan den Kring van Correspondenten van den Plantenziektcnkundigen Dienst werd een subsidie van f 5.verleend.. Ontvangen was een brief van den heer Mallekote over den rattendag; de vereen, heeft, hieraan haar medewerk in"- verleend. Do heer J. van Hout gaf een uiteenzetting van deze bestrijding en verzocht ongave te willen doen of het goed gewerkt hoeft en of men ".wéér vergif wil hebben. Men zal nog eens een rattendag houden op Woens dag a.s. Opgaven kunnen tot Maandag avond worden gedaan hij den heer Van Hout, Aangiften voor de koolduivenbestrij- ding kunnen worden gedaan bij den heer N. Kaan. De penningmeester, de heer D. Wónder, legde rekening en verantwoording af van zijn gehouden beheer. Ontvangen was to taal f 2083.68, uitgegeven f 1702.37Vo, alzoo in kas een bedrag van f 38L30V-.. Er is nog te vorderen f 109.84. De schuld aan de Boe renleenbank is nog f 12.700.— (d.i. voor de Pot et-bewaarplaats). Men heeft, aan de ver plichtingcn t.a.v. de Boerenleenbank lcun- neit voldoen. De penningmeester werd gedechargeerd. Aan het jaarverslag van den secretaris. Zitting van Vrijdag i Maart. Alkmaar." GEWEIGERD Z'N BOEKEN OPEN TE LEGGEN. Verd. A. C. v. B., wonende te Alkmaar heeft toen iemand bij hem kwam om de loonen te controleeren geweigerd z'n boe ken te laten zien. Verdachte vraagt, of iemand die de loon- staten komt controleeren, het recht heeft de boeken te zien? Kant.; Daar hebben ze zeker het recht toe. De Ambtenaar van het O. M. Mr. de Brueys Tack begrijpt niet, waarom men de boeken wilde zien; waren de loonen mis schien te laag? Verd.: Heelemaal niet; maar ik meende dat de hecren de boeken niet hoefde te zien, daar er ook andere uitgaven instaan. Ik heb nooit geen last gehad. De Kantonr., Mr. Boerrigter meent, dat dan zijn boeken zoo moeten worden ingericht, dat iedèrcen ze zien kan. De Ambt van het O. M. cischt f8.boete, subs. 8 dagen, waarmede de Kantonrechter den verdachte veroordeelt tot f4subs. 4 dagen. Bergen. EEN KOE ZONDEB VERGUNNING GESLACHT. Daarna moet terecht staan de slager J. de W. uit Bergen, die een koe geslacht heeft, zonder de vereischto vergunning. Verd.: Ik heb het dier geslacht ih Egmond en heb daar geen vergunning noodig. Hot was een noodslachtplaats. Kant.: Maar de ambtenaar zegt, dat het geen noodslachling was. Ambt. O. M.: Het beest was alleen kreupel en dus niet in dreigend levensgevaax-. U kunt dat geen ooodslachting noemen. Mr. Boerrigter houdt de zaak aan tot heden over 3 dagen om den directeur van het abat toir te Alkmaar als getuige te hooren. II eerhugo waard. GEEN ROOD ACHTERLICHTJE. Verd. G. B., wonende te Hcerhugowaard, hoeft in den nacht van 2 op 3 Januari al daar gereden op een rijwiel dat niet voorzien was van een rood achterlichtje. Verd. erkent het feit. De Kant. wijst e.r op, dat er tegenwoordig verklikkers bestaan, welke aangeven of het achterlicht al dan niet brandt. De ambt. van het O. M. eischt f3 boete subs. 3 dagen; terwijl de Kant. verd. veroor deelt tot een geldboete van één gulden of één dag. Z ij p e. ZELFS HET BOODF. LTCHT KON HEM NIET DOEN STOPPEN. De volgende verd. is P. K. te Zijpe, die te Beemster met een vierwielig motorvoertuig heeft gereden en niet voldaan heeft aan het bevel van een rijksveldwachter om te stop pen. Verd.: Ik wist niet, dat het sein voor mij was, alles was immers in orde. M'n mederei zigers zeiden: rij maar door man, het is niet voor jou. De Ambt. van het O. M. merkt op, dat de veldwachter met een rooden lantaarn zwaai de; dat beteekende dus dat u moest stop- pen. Verd.: Dat kan ik niet hellepe; "ik dacht door te kenne rij je. De Ambt, van het O. M. eischt f 12.boe te: subs. 12 dagen. Verd.: Ik ken d'cr niks an doen; 't is in m'n onschuld gegaan. De Kant. veroordeelt verd. tot f5.boete: subs. 5 dagen hechtenis. Allcmaa r. SCHOENEN KOOPEN. Een zekere J. L. moet terecht staan, omdat hij op 24 Februari j.1. zonder toestemming in een portiek in de Langcstraat heeft ge staan. Verd.: Ik stond in het portiek van Bata' Schoenwinkel. Na acht uur was de winkel dicht, maar de etalagp was hel verlicht. M'n vriend wou schoenen koopen en zoo stonden wc daar wat te kijken. Ambt. O. M.: Nog geen keus gedaan? Verd.: Nee, het geld ontbreekt nog. De Kant. houdt de zaak aan tot Vrijdag 7 Maart om den verbalisant te hooren. Voor twaalf uur was deze zeer onbelang rijke zitting" afgeloopen. den heer D. Wonder ontleenen wij, dat de secretaris zijn verheugenis betuigde over 't herstel van den voorzitter. Er zijn 5 be- stuurs- en 3 ledenvergaderingen gehouden Het ledental bedraagt thans 182. In samen werking met „De Toekomst" te Zuidschar- woude .en „Tuinbou wbelang", Noordschar- woude, beeft men een tuinbouwcursus geor ganiseerd waarvoor veel belangstelling be stond. Verschillende vergaderingen en be- uiten werden vermeld. De toestand der tuinbouwbedrijven is niet gunstig. Spr. wekte op mede te werken aan het werk der organisaties. Ook het 35-jarig bestaan werd gememoreerd. Het verslag sloot met den wensch, dat men het 40-jarig bestaan in opgewektheid zal mogen vieren. De poterbewaarplaats. Besproken werd een verhooging va.n de bewaarkosten voor de ingebrachte bakken. Voor de nieuwe inbreng wilde het bestuur de bewaarkosten stellen op 8 cent voor le den en 10 cent voor niet-leden. Naar aanleiding van dit voorstel voerden verscheidene heeren het woord. Men be sloot. dat de bloembollen pe<r 1 Nov. uit de bewaarplaats moeten worden gehaald. De aardappelen mogen niet vóór 1 November worden ingebracht. Vervolgens werd de zetkoolregeling be sproken. De herfstdenen zullen op het Oost- einde van de Ven van den heer Jb. Kroon, de plaats waar ze verleden jaar ook ston den, worden gezet. Van het B.K.Z. was op het gemeentehuis een brief ontvangen, dat deze regeling niet goed is. Voorzitter meende, dat dit niet juist is, aangezien de verbastering van on ze soorten nihil is. Voorstellen van den Noorder marktbond. Hierna werd de gelegenheid opengesteld tot het. doen van voorstellen voor de algcm, vergadering van den Noordermarktbond. De heer I.. Kalverdijk wilde een andere aanvoerregeling treffen voor de kool. Do thans gevolgde regeling is niet goed, om dat de menschen, wier schuiten meerma len blijven liggen, toch niet op" andere da gen komen. Spr. zou dit willen regelen, door eiken tuinder een nummer te geven en de oneven nummers bijv. op de drukke dagen en de even nummers op de andere dagen te laten veilen. Voorzitter meende, dat er aan de uitvoe ring fouten kleefden. Het „laten liggen'* wordt niet consequent doorgevoerd. De heer P. Kostelijk vond, dat dc voor zitter van den N.M.B. het voorstel toch heeft uit te voeren zooals het is aangeno men. De heer D. Wonder merkte op, dat er eigenlijk geen aanvoerregeling is. Er wordt maar wat gedaan. Het voorstel-Kalverdijk zal worden inge diend." De omwisseling der veilingdagen om het seizoen, zoodat bijv. de oneven num mers het ecne seizoen op Maandag, Woens dag 'en Vrijdag veilen en het volgend sei zoen op Dinsdaer. Donderdag en Zaterdag. De heer P. Volkers wilde aan zijn voorstel !in de vorige vergadering gedaan, om een leeftijdsgrens-van 70 jaar te stellen voor het bestuur van de veilingen van de tuinbouw- vereenigingen, toevoegen, dat van de amb tenaren en bezoldigde bestuursleden een pensioenregeling wordt getroffen. De heer D. Wonder was er op tegen dat de vfeiling een en ander betaalde. Wel is spr. er voor, dat de nieuw benoemden ver plicht worden zichzelf te verzekeren. De voorzitter deelde mede, dat indertijd door het, N.M.B. bestuur is besloten niet te verzekeren, maar de menschen zelf een uit- keering te geven. De heer N. Kaan wilde de ambtenaren niet verplichten zich' te verzekeren. De heer L. Kalverdijk zou de leeftijdsgrens op 65 jaar willen stellen. Hij wilde voorts, bepalen dat de veilingleider geen bestuurs functie mag bekleedcn. Men besloot de leeftijdsgrens te stellen op 70-jaar. Over de pensioenregeling werd zeer breed voerig van gedachten gewisseld. Men be sloot, voor te stellen dat de nieuw benoem den door de N.M.B. moeten worden verze kerd, de kosten te verhalen op dc salarissen. De heer J. Put "wilde voorstellen, 'dat de veiling om 7 uur open moet zijn. Dit zal gevraagd worden. Zonder ovcrleggeld mag men de produc ten niet tot de volgende dag laten liggen. De heer L. Kalverdijk wilde voorstellen, het verplicht te stellen dat de leden van den N.M.B. lid moeten zijn van een stands organisatie, anders één procent meer markt geld laten betalen. Dit voorstel werd zonder eenige bespre king aangenomen. De beer L. Kalverdijk keurde af, dat som mige jonge, tuinders in deze gemeente geen lid worden van de Eendracht, maar van an dere vereenigingen, omdat wij hier met de Poterbewaarplaats zitten. Voorz. vroeg de namen en zal er werk van maken. De heer J. van Hout bracht verslag uit van de kunstmestcommissie. De eerste maal werd totaal 36 ton gele verd; tweede levering bedroeg pl.m. 90 ton. Naar aanleiding van een hierna gevoerde discussie over de beïnvloeding van de leden door het prac advies op de agenda van de alg: verg. werd besloten dat aangevraagd zal worden op de beschrijvingsbrief te ver melden, met welke stemmenverhouding de prae-adviezen zijn aangenomen in het be stuur. Hierna sluiting. ZIJPE Burgerlijke stand van 25 Febr* t.m. 3 Maart 1938. Geboren: Klazien Jacoba, dochter van Arie Eriks en Rcinsina AIbcrta Buijl; Petrus Adrianus Joseph, zoon van Petrus Klaver en Alida Petronella Groen. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Pieter Dirk Kapitein, 25 Jaar, landarbeider te Heerhugowaard en Aagtje Hollander, 23 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Overleden: Cornelia Maria Schermer, 60 jaar, echtgenoote van Jan Leegwater; Alida Kossén, 77 jaar, echtgenoote van Jacob de Boer; Mijndert Achterberg, 68 jaar, echtge noote van Trijntje Kleijer.

Schager Courant | 1938 | | pagina 10