De reis naar Amerika EeiU jonq&ni en, tneajei,! Er zgn deze week weer heel wat briefjes <le bus van het bureau binnengewandeld, méér nog dan vorige maal en ik denk, dat dit in verband zit met de taart, die we gaan verloten onder de goéde oplossers. De meesten van jullie hadden het over het zelfde onder werp: de voetbal wedstrijd HollandBelgië. Er is er haast niet één of hg of zij heeft zitten luisteren bij de luidspreker, om toch vooral maar niets te missen van het grandioze hel denfeit, dat 11 Nederlandse jongens daar in het Rotterdamse stadion aan het volbrengen waren. Het andere waar over geschreven is was het raadsel. De meesten vonden het op het eerste gezicht een „gek" of een „eng" raadsel, maar als ze er even op waren „gaan Bitten" bleek al spoedig, dat het helemaal niet moeilik was. En dit wist ik wel. De taart (sjonge ,wat ziet hij er weer lekker uit...!) werd gewonnen door de boffer MARIETJE VAN DER BAAN, Sint Maart ensv lot brug. Geen pijn in je buik eten hoor! En nu de briefjes: Gys Oskam, Callantsoog. Zeg Gijs, als Ik jouw zin deed en ook de foute oplossingen in de krant zette, had ik wel nachtwerk met de kinderkrant. Me dankt dat het voldoende is, dat alleen de goede er in komen staan. Ben je erg ziek Gijs Pietje Piggelmee, Aards woud. Dat is hele maal een mooie boel. Daar komt me een raad. eelvriend en zegt: mneer, U zegt niet wat Uw naam is en daarom doe ik dat ook niet. Alsjeblieft! Maar wil ik jou eens wat vertel len Piggelmeetje: als je een boek of een taart wint houd ik 'm voor me zelf! O zo! IWant ik weet Je naam niet! Jan Hartog, Aartswoud. Dat is niet leuk Jan, een auto-ongeluk meemaken. Ik zelf heb er al heel wat in m'n leven gezien maar ik verzeker je, dat het geen pretje is. Weet jtj misschien wie Piggelmee is?? Zo ja, dan moet je me dat volgend week schrij ven. Hilde Bestevaar, Scha gen. Ja Hilda, het is precies zoals je zegt: vies weer. Regen in de lucht en modder op de straat. Brrr... wat een klimaat. Maar... nog twee maanden en we zgn er door. Dan is het Mei!! Jamiie en Japie Klomp, Stolpervlotbrug. Nee Jannie, ik zie heus geen kans om net als Kick Smit 5 maal te doelpunten. Ik denk dat ik er nog niet één maakte. Ben veel te stijf en... was nooit een geweldige voetballer. Lacht Japie me nu uit? Bram v. d. Welle. Kjjk Bram, dat ge beurt meer in het leven. Iets lijkt in het eerst vreselyk moeilijk en je zit in angst en vrezen eraan te beginnen. Maar pak je de zaken een maal aan... dan valt het soms ineens gewel dig mee. Dat zul je later waarschijnlijk nog heel dikwijls ervaren. Maar dan ben je de Kindervriend van de Schager Courant al lang vergeten. Dag Bram! Nelie Lak, Hoogwoud. Ik kan me voor stellen dat je met een halve griep in de body geen lust hebt brieven aan de kindervriend te schrgven Nelie. Dat zou ik zelf ook niet hebben. Toen ik laatst ziek was heb ik ook op één dag wel tienmaal m'n penhouder in m'n hand genomen om wat te schrijven, maar er kwam geen letter op papier. Ik had net aJ® jij &een zin. Lieze Borst, Barsingerhorn. Jouw briefje ls een week blijven liggen Lieze, omdat het te laat in de bus gstopt is. Dat is jammer, want nu heb ik je ook niet op tijd kunnen feliciteren met de verjaardag van je moeder. Maar dat doe ik maar alsnog. Hendricus Peetoom, Keinsmerbrug. Ja dat Nederlandse elftal is een kranig stel hoor. Goeiemorgen, wat kunnen die voetballen. Daar vliegen de stukken af. Wie had dat nu kunnen denken. (En daar schrijf ik me ver leden week nog wel, dat ze zullen verliezen met 2 punten Grietje Berkenpas, Schagerbrug. Nee, dat is waar ook: Gerdien Dekker kom ik niet meer bg de raadsels en briefjes tegen. Waarom schrijft ze niet meer? Dat moet jij nu eens voor me uitzoeken, Grietje. Ik reken er op hoor! Jacomtfntje van Rijn, Wes ter-Moerbeek. Ik ben blij, dat je nu voortaan weer trouw WINKELTJE SPELEN. „Dag mevrouw, wat moet het wezen, Twee pond suiker, één pond zout? Neen, het is nog lang geen zomer, Vind het ook nog reuze koud!" „En wat moet u nog meer hebben: Rol beschuit, een fles azfln! Ja, mevrouw, het is vervelend, Als de kinderen lastig zijn." „Hebt u heus nu niets meer nodig! O, u zei een bus cacao? 'k Zal 't wel even er bezorgen, Dat is zeker goed mevrouw!" „Wilt u even gaan betalen Aan de Cassa! Dank u zeer. Dag mevrouw en tot weerziens, Wie z'n beurt is het nu weer? P. BosSchoelink. met de kinderrubriek mee gaat doen, Jaco- mijntje, want je was een van m'n beste vriendinnen geworden. Het raadsel: „wat is de sterkste drank?" heb ik nog niet opge lost. Ik zal er eens over napiekeren. Trgnie Delver, Schagen. TjéAóA... er is maar éné taart Trijnie en een heleboel lief hebbers, die er op azen. En maar één ge lukkige in de maand krggt hem thuisbe zorgd. Maar... volhouden. Fortuna is een heel wispelturige dame hoor! Miek Leguit, Schagen. Ja Miek, Rika Keyzer heeft me haar poëzie-album ge bracht en wat ziet die er keurig uit. Met genoegen heb ik al de wensen en versjes gelezen. En het laatste heb ik zelf gemaakt. Dag Miek! Jacoba Kuiper, Schagen. Wat zal me dat een fgn feest worden Jacoba, bij Han- nie de Veer. Jullie met z'n drieën... ik kom misschien wel even m'n neus om de hoek steken. Dan kan ik meteen aan Guda Schouten vragen wanneer er ijs komt... (wat een plaaggeest is die Kindervriend, hè??) Corrie Kalverdgk, Oudkarspel. Ja, ik wist dat jg zo mooi borduren kon Corrie, maar dat je een 9 op je rapport er voor had, nee... dét wist ik niet. Kun jg ook zakdoeken borduren...?? Guda Schouten, Schagen. Ja,,, wat was dat geweldig aardig bij jullie, dat varken met al die biggen. Een wonder is zoiets toch eigenlijk. Trouwens, alle mensen heb ben er over gesproken en jullie werden na- tuurlgk geducht benijd! Dag Guda. Veel plezier op het feest hoor! Gerrit Wit, Terdiek. Gerrit is een kranige vent. Als hij de raadsels niet kan oplossen, stuurt hij evengoed een brief en... tekent wat voor den Kindervriend. Deze keer een heel mooi landschap en een prach tige big, die bij „Knor" gedoopt heeft. Heb je je plus-four al Gerrit? Wat zal je trots zijn in die H.B.S.-luier, zeg! Rika Keyzer, Schagen. Nee maar... die is goed! Rika vraagt me of i k op het carnaval in Schagen een van die Canadese Vijfling was... Ik heb me verslikt toen ik het las... maar ik was het niet hoor! Je poësie-album ligt klaar. Kom het maar halen. DSAéAg! Corrie Keyzer, Schagen. Ja, Miek en Joop Leguit hebben ook een poëzie-album gekregen, dat schreven ze me. Staan er bg jou ook al veel plaatjes in?? Dag Corrie! Jacob, Jannie en Helmoet Schoorl, Lage- dgk. O ja, jongens, ik kom er heel dik wijls 's nachts om 2 uur uit om aan het werk te gaan. Soms ook ben ik zo laat pas klaar, maar dat is nu eenmaal zo als jij de krant bent. Daar kan geen vaste werk tijd bestaan. Net als bij jouw vader! Maart je Wgngaard, Burgerbrug. Is me die broer van jou even een boffer zèg. Zo maar in de opleiding op de Pollux voor matroos en met een reis naar Indië voor de boeg. Of ik er wel eens heen wilde...? Hoe kun je dat vragen. Vandaag als het moet hoor! Jongens en meisjes, er Is nog een stapel briefjes, die op antwoord wachten, maar die laat ik nu eens liggen voos de volgende week, want anders komen m'n andere vriendjes, dié niet mee raadselen en schrij ven, steeds te kort. Volgende week schrg- ven jullie me dus niet, doch zenden alleen de oplossingen in en dan beantwoord ik de andere briefjes. KindeWiiend Appelen verdelen Bij een groentehandelaar lagen prachtige appelen voor het raam. Een dame ging naar binnen en kocht een paar K.G. van de mooie vruchten. Thuis gekomen telde zij de appels na en zag, -jat zij 13 grote en 18 kleine appels had. Daar de dame ze ven kinderen had en van ieder kind even veel hield, besloot zij ze allemaal evenveel van de vruchten te geven. Hoe heeft zij ze moeten verdelen om te zorgen dat alle ze ven kinderen evenveel kregen? VAN TWEE MUIZEN. Twee muizen dansten samen Een tango in de goot. Ze hipten vrolijk heen en weer Van d'een op d'andere poot Een oude, dikke kater Zag 't stelletje eens aan. Hg likte al zgn baardje En wou aan 't smullen gaan. Voorzichtig sloop hij nader, Nog één stap: maar, o, wee! Hg stapte mis daar viel hij Van 't dak af naar benee. De muisjes, die dat zagen, Die schoten in een lach En dansten eens zo vrolijk nog Tot aan 't krieken van de dag. Oplossing raadsel vorige week I. roos, 2. Olst, 3. Oslo, 4, Room, 5. nors, 6. teen, 7. Leon, 8. Arno, 9. bode, 10. Eend, 11. meel, 12. riem, 13. heks, 14. knol, 15. gnoe, 16. egel. Goede oplossingen ontvangen vant Goede oplossingen ontvangen van Marietje v. d. B., St. Maartensvlotbrug; Kees W., Anna Paulowna; Jacomgntje v. R., Wester-Moerbeek; Hilda B., Schagen; Boezem, Aartswoud; Ggs O., Callantsoog; Grietje B., Schagerbrug; Hendricus P„ Keinsmerbrug; Nelie L., Hoogwoud; Bram v. d. W., Schagen; Jan N., Wester-Moer beek; Jannie en Japie K., Stolpervlotbrug; Albertus M., Barsingerhorn; Jack v. d. C., Schagen; Jacob, Jannie en Helmoet S., Lagedijk; Gretha H-, Schagen; Corrie K., Schagen; Rika K„ Schagen; Corrie K., Oudkarspel; Jacoba J. K., Schagen; Miek L., Schagen; Trijnie D., Schagen; Nellie en Kees E., Keinsmerbrug; Annie K., Wie- ringen; Ada P., Schagen; Nellie P., Kol- horn; Jacob B., Anna Paulowna; Dik P., Winkel; Janske P., Winkel; W. M., Scha gerbrug; Albert B., St. Maarten; Anne, Thgs en Feike B., Schagen; Herman L., Anna Paulowna; Klaas B., Schagen; Janie B., Schagen; Annie en Agatha v. d. V., Oudesluis; Trieni N., St. Maartensbrug; Mientje v. E., Petten; Maartje en Wim B., Schagerbrug. Nieuw raadsel Wie heet zo? 't Is een meisjesnaam, die je allen kent. 3 maal I en 4 maal A. 3 maal R en 2 maal H. 2 maal E en 1 maal T. 2 maal M en 1 maal G. 2 maal L en 1 maal W. 1 maal X en 1 maal B. 1 maal N en 1 maal L. Nu weet grj de namen wel! Daar zat Frits nu en hij vond dat hij wel had geboft. Vanmorgen was hij met de trein aangekomen in deze havenplaats en nu was hij al op een schip. Het was niet prettig om aan huis te denken, want Frits was stilletjes weggelopen, maar daar dacht hij nu maar zo min mogelijk aan. Het geld dat hij in zijn spaarpot had, was genoeg geweest voor de reis, heel vroeg was hij al uit huis geslopen en niemand had er iets van gemerkt. Nou, scheepsjongen te worden, zoals Frits had gedacht, dat viel niet mee, dat begreep hij nu wel. Daar voor had je een pas nodig en allerlei an dere papieren, maar een van die zeelui was erg aardig geweest en dien had hij het hele verhaal verteld. Dat hij waarschijnlijk zou blijven zitten op school, dat zijn vader zo streng was en dat hij, Frits, altijd zo graag verre reizen had willen maken en vreemde landen zien, dat hij veel geld wilde verdienen in Amerika en dan alles voor zijn ouders weer goed maken. De ka pitein van het schip „Annemarie", had het allemaal heel best begrepen en hem groot gelijk gegeven. Hij wilde hem ook wel helpen, zei hij. Zijn schip zou de vol gende dag naar Amerika gaan, de lading lag al in het ruim en als Frits zich daar nu zolang schuil hield, zou niemand hem vinden, en kon hij voor den dag komen als ze midden op zee waren. Een prachtig plan. De bemanning was nog niet aan boord, voor zijn laatste geld kocht Frits een brood, een half pond worst en de aar dige kapitein zorgde, dat hij een paar fles- schen water meekreeg en zo zat Frits nu in het donkere ruim. Niemand behalve de kapitein van de Annemarie had gezien, dat hij aan boord kwam! Na het vroege opstaan en de vermoeien de, opwindende reis van die morgen, viel Frits in de donkere ruimte al gauw in slaap. Hij droomde van allerlei avonturen, die hij tegemoet ging, van Indianen en cpwboys, van farms en van millionairs. Toen hij wakker werd, hoorde hij boven zich lopen, de bemanning was zeker al aan boord gekomen, dan moest het dus al de volgende dag zijn en zouden ze gauw uit varen. Het was een gestommel en gedraaf boven zijn hoofd, Frits werd er opgewon den van. Maar hij moest wel wachten. Eerst maar eens wat eten, dat smaakte. En maar weer wachten! De tijd ging wel erg langzaam voorbij. Na een poos viel hij weer in slaap, van verveling. Zijn horloge was blijven stil staan, hij had geen flauw idee hoe laat het kon 4in» tQen hij weer wakker werd. Frits liep eens wat heen en weer, at nog een stuk worst en brood, en ging weer zitten. Verschrikkelijk vervelend werd het nu, hoe lang zou het nog duren? Als het maar niet voortdurend zo stikdonker was. Hij had wel een zaklantaarn, maar daar moest hij wat zuinig mee zijn, want die gaf al niet zoveel licht meer. Op het dek was het nu stil. Frits klom eens tegen het trapje op en probeerde het luik open te maken, heel even wilde hij het daglicht zien, de zon, weten wat er gebeurde. Was het eigenlijk wel dag? Hij wist het niet eens, het kon net zo goed nacht zijn! Wat een gek idee. akelig eigenlijk! Maar het luik wou niet omhoog, er stond zeker iets zwaars op en Frits daalde maar weer naar zijn donkere verblijfplaats. Weer zat hij op zijn kist, soesde een bee tje, dommelde zo nu en dan in, was weer eens een poosje wakker en at dan maar weer uit verveling. Maar het brood raakte ook al aardig op. Zouden ze dan nooit uit varen? Hij wist helemaal niet welke dag of nacht het kon zijn, maar die ene dag waarop het schip naar zee zou gaan, was toch zeker al voorbij. Waarom lagen ze nu nog stil? Het viel toch allemaal niet mee, de helden uit zijn boeken beleefden altijd avonturen, ze leefden in gevaren, ze leden honger en dorst, maar alles leek hem beter dan dit wachten in de duisternis en in de doodse stilte. Waar zou de bemanning toch zijn, die aan boord zou komen? Toen hij weer een poos had geslapen en stijf en huiverig wakker werd, besloot hij om er uit te breken, hij had er genoeg van. Nog eens probeerde hij het luik op te lichten, maar er kwam geen beweging in. Hij klopte, riep, schreeuwde, er gebeurde niets. Wanhopig klauterde hij maar weer naar beneden, en huilde tranen met tuiten. De avonturier en de toekomstige cowboy zat te huilen als zijn kleine zusje van drie jaar. Zo huilde hij weer zichzelf in slaap en toen hij wéér wakker werd. viel er licht in het ruim en stond het luik open Hg vloog overeind, klom nog slaapdron ken de trap op en stond te knipperen met zijn ogen tegen het daglicht. Het eerste wat hij zag, was dat de Annemarie nog op dezelfde plaats lag. Toen zag hij op het dek twee mannen staan, de kapitein en.zijn vader! De kapitein lachte schaterend, maar Vader keek hem ernstig aan. .Amerika! Uitstappen" lachte de kapitein. Frits begreep wat er was gebeurd en toen hij hoorde, dat de kapitein zijn vader had opgebeld, was hij eigenlijk blij, dat alles zo was afgelopen. Hij was tenminste bevrijd uit die donkere gevangenis en.... nu bekende hij zichzelf pas, hoe hij eigen lijk verlangd had naar Vader en Moeder., en Zusje. „We zullen maar rekenen, dat je genoeg bent gestraft en dat je tijd hebt gehad om na te denken", zei Vader alleen, „ga nu maar gauw mee naar Moeder!" Verder werd er niet over gesproken en dat was ook niet nodig. (Nadruk verboden.) IET HOOGERS. Papieren zakdoeken Op sommige Engelse scholen zal het wor den ingevoerd, dat er tijdens verkoudheids- epidemieën in alle klassen gratis papieren zakdoeken zullen worden uitgedeeld, om tegen te gaan dat de kinderen elkaar tel kens weer aansteken door steeds dezelfde zakdoek te gebruiken. De vogelbescherming op Capr Het Italiaanse eiland Capri heeft men tot een vogeleiland gemaakt. Er zijn vo gelbewakers aangesteld en er wordt streng op toe gezien, dat niemand met een buks of jachtgeweer op het eiland komt. Ook vogelnetten mogen natuurlijk niet gespan nen worden. Hoe snel vliegt een valk? Jagers en vogel-deskundigen hebben vastgesteld, dat een valk, die zich op zijn prooi stort, een snelheid heeft van ongeveer 260 K.M. per uur. jEDGAR R IC E j BURROUGHS No. 15. De panter, die voelde, dat de druk op zijn lichaam verminderde, krabbelde vlug onder de boomstam vandaan. En toen Tarzan de boom daarna weer liet vallen, stonden mens en dier daar tegenover elkaar en keken elkaar aan. Er kwam een grijns over de lippen van de aapman. Vrees was iets, dat hem onbekend was. Nu wist hg, dat hij rijn leven in zgn hand had door de bevrgding van dit wilde schepsel der jungle. Het zou hem niet ver baasd hebben, als de kat hem dadelijk was aangevallen, maar dat deed het dier niet. Ter wijl Tarzan weer in de bomen klom, liep de panter onderlangs met hem mee. Na een ogenblik aarzelen liep de aapman vlug de jungle in. Tot zgn verwondering volgde de panter hem als een hond zgn meester. Ten slotte begreep Tarzan, dat Sheeta hem volgde met vriendschappelijke bedoelingen. Later op de dag ging Tarzan naar de boom, waarin hij het hertevlees bewaarde. Terwgl hij bij zgn prooi kwam, riep hg Sheeta met hetzelfde spinnende geluid, dat de tggers maken als ze paarsgewgze op jacht gaan. Bijna ogen blikkelijk verscheen Sheeta in het onderhout. Op het gezicht van het karkas van Bara en de geur van bloed gaf de panter een schreeuw van honger. Voor Tarzan zgn deel had klaar gemaakt gooide hg Sheete een paar stukken rauw vlees toe en spoedig zaten de twee zg aan zg te eten. Vele dagen achtereen liep dit vreemde paar door de jungle. Als één van bei den een prooi had gevangen riep hij de ander en zij kregen op die manier voldoende voedsel. (Nieuwe spelling.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 15