n'Ceiii'niil Duitsche inmenging in Tsjecho Slowakije niet geduld DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER De Duitsche industrie en het vierjarenplan Steeds nieuwe bekentenissen Bakker door bandieten overvallen ARPAD MOLDOVAN J Ongerief door opheffing stations Ds. Niemöller naar een concentratiekamp ZATERDAG- 5 MAART 1938. 81e Jaargang. No, 10512, Laan. Schagen, Tel. 20. UifgCrre- der N.V. Uitg.-Mif. „"Hollands Noorderkwartier" Praag wil slechts als gelijke met Berlijn onderhandelen In de Tsjechische Kamer heeft Mi nister-President Hodza o.a. verklaard, dat de grenzen van Tsjecho-Slowa- kije onschendbaar zijn en dat buiten- landsche inmenging in de binnen- landsche aangelegenheid van het land niet geduld zal worden. Niet de mindere van Duitschland! Bepaalde politieke geschillen met Duitsch land achtte Hodza niet aanwezig. Wij zijn, zeide hij, bereid, met Duitschland onderhandelingen te voeren, doch alleen op voorwaarde, dat het onderhandelingen zijn tusschen twee gelijke partijen." In het verdere verloop van zijn rede wees Hodza op de vitaliteit van de kleine entente, waarbij het o.a. zeide: „De historische en psychologische kracht van de kleine entente en haar banden van economische samenwerking hebben volledig de verwachtingen gerechtvaardigd van de drie leden". Ten opzichte van Engeland en Italië sprak Hodza vriendelijke woorden. Ilij achtte de nieuwe uiting van politieke, stabiliteit van het Britsche rijk ontegenzeggelijk een der beslissende elementen van den Europee sehen vrede. Voor Tsjecho-Slowakije gaat het niet om verdragen met het Britsche rijk. Van be lang is slechts, dat men te Londen erkent, hetgeen van algemeen en dus ook Britsch belang is: dat rust en vrede in midden-Euro pa moeten worden gevestigd. Deze gelijk heid van belangen is vaak van meer be lang dan formeel gesloten pacten." Duitsche betrekkingen geven zorg! Tsjecho-Slowakije moet zijn betrekkingen met Duitschland met. des te meer zorg her zien, omdat de chef der Duitsche lucht macht op 1 Maart de rede van Hitier nog heeft „aangevuld", vervolgde Hodza. Hitier heeft er in zijn rede melding van gemaakt, dat „in twee aangrenzende lan den tien milliocn leden van het Duitsche volk wonen". Het is een historisch feit, dat meer dan drie millioen burgers van Duit sche nationaliteit hun vaderland in Tsje cho-Slowakije hebben. Het spreekt echter vanzelf, dat Tsjecho-Slowakije, zich ten volle bewust van de strekking dezer ver klaring, er op v/ijst, dat zijn grenzen vol komen onschendbaar zijn en indien de ver klaringen van I-Iitler een pogen beteekenen dat onvereenigbaar is met het beginsel van erkenning van onzen staat, zou de Tsjecho- HODZA. Slowaaksche regeering zulks oprecht betreu ren, omdat het, sedert de hernieuwing van de Tsjecho-Slowaaksche onafhankelijkheid de eerste poging in dien geest zou zijn, die in het werk gesteld zou worden op het oogenblik, dat Px-aag de betrekkingen met Duitschland wil regelen op den ernstigen grondslag van coiTecte samenwerking. Ieder van ons, aldus besloot Hod za, is bereid tot de grootste offers voor de verdediging van de indivi- dueele, de nationale en de moreele vrijheid. Wij willen den vrede, doch indien het noodlot ons oorlog op legt, zou Tsjecho-Slowakije zich tot het einde toe verdedigen". Dnitsch commentaar. De „Duitsche diplomatisch-politische Kor- respondenz" schrijft naar aanleiding van Hodza's rede: Het doet bijna wonderlijk aan, dat de belangstelling, welke men in Duitsch land heeft voor het lot der Duitsche volksge- nooten in Tsjecho-Slowakije, den Tsjecho- Slowaakschen minister-president opvalt of zelfs onredelijk voorkomt. Nadat de „Korrespondenz" vervolgens heeft betoogd, dat het „Deutschtum" bijna nergens in Tsjecho-Slowakije „heimatlich op eigen grond en bodem leven kan, verklaart zij, dat het de zaak is van de Tsjecho-Slowaak sche staatsleiding, dergelijke toestanden te vei-andei'en en aldus de spanningen tusschen de beide staten te verminderen. Zakenlieden moeten zorgen hebben Onder het opschrift „zakenleiders moeten zorgen hebben" publiceert de „Frankfurter Ze.itung" een artikel, dat een blik achter de schennen biedt van het zakenleven in Duitschland onder controle van het vierja renplan van minister Goering. Het artikel is gebaseerd op een interview met een voor aanstaand industrieel. Sprekend over de moeilijkheid om vol doende grondstoffen machtig te worden, zegt deze industrieel: „Het zou ons goed uit komen, indien wij thans voor een waai'de van 2 millioen rijksmark giendstoffen kon- deix aankoopen. De prijzen op de wereld markt gaan wellicht spoedig omhoog. De schaarsche toewijzing van buitenlandsche deviezen aan de Duitsche zakenlieden maakt het moeilijk gi-ondstoffen te koopen op het vooi-deeligste tijdstip. Wanneer buitenlandsche deviezen zijn toe gewezen, moeten zij verbruikt worden, of anders teruggestuurd. Wij varen echter al len in hetzelfde schuitje, en daarom zijn hoogexe prijzen voor gi'ondstoffen niet van grooten invloed op de concurrentie. Ik heb juist een toewijzing van 25.000 R.M. aan buitenlandsche deviezexx gekregen. Ik ver deel deze onder vier importeurs en ze zijn allen gretig om deze affaire te doen, of schoon zij slechts 2 pet. winst behalen. Vervolgens zette de industrieel uiteen, dat wegens de thans heerschende toestanden, welke voor allen gelijk zijn en wegens de strenge regeeringscontrole op de productie, de gemiddelde industrieel geen zorgen meer heeft. De prijzen voor onze producten zijn be vredigend, de klanten vragen onze artike len, zij betalen contant, de markt is stabiel Wij hebben geen zorgen meei\ Daar staat tegenover, dat het zakenle ven niet meer zoo interessant is als het vroeger was. Ik besteed veel tijd aan het berekenen der koop- en vei'koopcontingen- ten, aan het bestudeeier; der regeex*ingsvoor- schriften en vaak begeef ik mij naar Ber- lijn om een ondex-zoek in te stellen naar de toewijzingen van buitenlandsche devie zen. Maar juist dit gemis aan zoi'gen, zoo ver volgde hij, maakt mij bezoi*gd. Het is niet goed, dat het zakenleven zoo eenvoudig en gemakkelijk gaat. Gespreklcexx met andere indust.rieel.en, zoo vervolgt het blad, leverden veelvuldig een zelfde gezichtspunt op. Vaak uitte men zijn bezorgdheid, dat de onafhankelijke za kenman niet langer noodig zóu zijn aange zien er voor hem niéts te ondernemen viel. Liever meer zorgen dan een soort amb tenaar te worden, was een der geuite mee- ningen. Tevens gaf men te kenner dat de jonge generatie in deze omstandigheden nooit zou leer en hoe moeilijk het is een zaak op economischen grondslag te drijven. De doop van Prinses Beatrix Begin Mei te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat Prinses Beatrix te 's-Gra venhage zal worden gedoopt. Met het oog op het minder gun stige jaargetijde zal de doopplech tigheid echter niet eerder dan be gin Mei plaats vinden. Het monsterproces te Moskou De Kozakken eischen dood voor de verraders In de Stanitza's van de Donkozakken zijn vergaderingen gehouden, waarin de Kozak ken verklaarden trouw te zijn aan het va- dex-land en de commuxiistische partij. Zij zijn te allen tijde bereid de grenzen der Sovjet-Unie te verdedigen. Ook verklaarden zij te verlangen dat de verraders en moorde naars, die op het oogenblik te Moskou te rechtstaan, hun gerechte straf niet zullen ontloopen. Steeds bekentenissen. De dei-de dag van het monsterproces is geheel volgens het schema der vroeger pro céssen verloopexx. Bekentenis achter beken tenis volgde. Ook de antwoorden op de vra gen van den procureur zijn bijna gelijklui dend. Steeds als men vraagt of de verdach ten toegeven, verraders, spionnen, defaitis- ten en terroristen te zijn, antwoorden zij: „DAT IS VOLKOMEN JUIST". In de avoiïidzitting heeft de vroegere volks commissaris voor buitcnlandschen handel, Roscngolz, verklaard, dat in Mei 1937. een staatsgreep zou plaats vinden. De militaire leiders zoudcxi zich, onder het voorwendsel, dat zij confereercn moesten, in het Krem- lin verzamelen, en de leiders van het sovjet-regime dooden. Op een desbetreffende vxeag van den staatsaanklager bevestigde Krestinski deze mededeelingen en voegde eraan toe, dat hij tegen het einde van Mei gearresteerd was. Ter zelfder tijd zoudexi de militaire leiders die de plannen mede hadden beraamd, ge arresteerd zijn en reeds op 11 Juni terecht gesteld. Het heeft eenige verwondering ge wekt dat geen der beklaagden mededeelde, wat de reden was, dat de poitch niet is doorgegaan. Rakowski verklaarde dat hij ei"in toegestemd had, spion voor Japan te worden, toen 'hij zag, dat hij door het vervoeren van den brief gecompromitteerd was, De Zaterdagsche beurt Dil nummer bevat 16 pagina's Geheel vex'schillend zijn de toestanden in dat deel der Duitsche industrie welke syn thetische grondstoffen fabi'iceert. In de zen tak van industrie is geen sprake van contingenten of andere restricties. Men is er op uit de markt te organiseeren, afne mers te winnen en de eenige bezorgdheid is of men voldoende werklieden bijeen kan brengen. Het blad besluit met de hoop uit te spreken, dat de Duitsche industricelen weer den tijd mogen beleven dat zij zich werkelijke zorgen moeten maken over de concurrentie, de verkoopen en de winsten, welke zorgen het blad voor noodzakelijk houdt. Baggermolen omgeslagen Dieselmotor springt nit elkaar. Twee arbeiders zwaar gewond. Tijdens de baggerwerken in het afvoer kanaal van de rivier de A te Beek en Donk is gistermiddag de baggermolen van den aannemer van der Vlies uit Sliedrecht om geslagen. Toen twee arbeiders nog wilden trachten de dieselmotor van den molen buiten wer king te stellen, ontstond, waarschijnlijk doordat water in den motor drong, een gas ontploffing. Beide arbeiders, de 47-jarïge Beenhakker en de 22-jarige de Bruin, beiden uit Slie drecht, werden met brandende kleeren naar buiten geslingerd en kwamen in het water terecht. Zij hadden deerlijke brandwonden opgeloopen. Beiden zijn in het ziekenhuis te Helmond opgenomen. Later op den middag is de baggermolen met behulp van een lier rechtgezet. Paard slaat op hol en redt daar door zijn meester. Gistermiddag omstreeks half zes hebben twee gemaskerde mannen een overval ge pleegd op den negentienjarigexx zoon van den heer P. van Kemenade, bakker te Veldhoven. De jongeman bracht met zijn paard en kar, zooals gewoonlijk, brood rond in Zeelst. Toen hij zich op een eenzamen weg bevond, sprongen eensklaps de twee mannen van ach ter een boschje te voorschijn. Zij losten van dichtbij een revolverschot, dat den jongeman in den wang raakte, waardoor een bloedende wonde ontstond. Het paard sloeg van den schrik op hol, De jongeïnan had toen de tegenwoordigheid van geest het dier bij den kop te grijpen exi zich te laten meesleepen, zoodat hij op deze wijze aan zijn belagers kon ontkomen. Het hollende béést kwam vrij spoedig weer tot staan. Op het geluid van het schot kwa men eenige personen toegeloopen, waarop de bandieten zich snel uit de voeten maakten. De gemeentepolitie heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld, waarbij van honden wordt gebruik gemaakt. Het doel van den aan slag was waarschijnlijk berooving, daar de jongeman op deze route altijd veel geld bij zich heeft. Hij heeft zich onmiddellijk onder doktersbehandeling gesteld. Moderne Foto's en Vergrootingen van buitengewone kwaliteit EOTOGR. KUNSTATELIER - NIEUWE N 1 E D O R P Geopend.: dagelijks, ook s Zondags. EERBERICHT DE BILT SEINT» Verwachting: Zwaikke tot mati ge Westelijke tot Zuidelijke wind, plaatselijk ochtend mist, oevrigens licht tot half bewolkt droog weer. zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Waar schijnlijk nog mooi voor jaarsweer. CENTRALE VERWARMING VOLKOMEN GARANT STELLEN WIJ ONS VOOR DE BETROUW BAARHEID VAN ON ZE MONTEURS. DE V TECHN. BUREAU R 1 E S ALKMAAR ROTTERDAM Tel. 2197—3897 4-4504 Samenwerking tusschen buson dernemingen en Spoorwegen ge boden. Verscheidene Eerste Kamerleden oefenen critiek op het voornemen van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, bij den aanvang van den zomerdienst over te gaan tot de opheffing van een aantal kleine stations, zoo lezen wij in het Voorl. Verslag over de begrooting van Wa terstaat en Verkeersfonds. Eenigen hunner waren van oor deel, dat uitvoering daarvan een ernstig nadeel beteekent voor het platteland. Intusschen spraken zij de hoop uit, dat men er in zou slagen, alsnog zoodanige voor zieningen te treffen, dat de nadeelen, aan den nieuwen toestand verhonden, tot zoo gering mogelijke afmetingen worden be perkt. Andere leden verklaarden, dat bij een goe de samenwerking tusschen de Nederland sche Spoorwegen en de autobusondememin- gen het ongerief, dat uit de opheffing aan vankelijk zal voortvloeien, kan worden over- wonnen. In een éénpersoons cel Reuter meldt uit Beruijn, dat Ds. Niemöller is overgebracht naar het bij Berlijn gelegen concentratie kamp Sacksenhausen. De Berlij.nsche correspondent van het Hbs. schrijft over deze geruchtmakende zaak: Gelijk wij gisteravond reeds meldden was men in kringen der belijdeniskerk zeer ongerust over het feit, dat de geheime staatspolitie ds. Niemöller van liet hoofd bureau van politie te Berlijn had overge bracht naar een plaats die strikt geheim werd gehouden. In politieke kringen liep het gerucht, dat men den bekenden predi kant isoleeren wil op een landgoed, zonder dat men dit echter nader wist aan te dui den. Gistermiddag echter is Ds. Niemöller naar Sachsenhausen vervoerd, waar hij zich in een éénpersoonscel in Schutzhaft bevindt. Mien hee.ft in regeeringskringen blijk baar voldoende reden aan te nemen, dat de zeer militante predikant onmiddellijk n>a een werkelijke invrijheidsstelling weer be ginnen zou met de actie welke hem teil slotte zijn voorarrest en zijn veroordeeling bezorgd heeft en het daarom vooralsnog beter gevonden het hem onmogelijk te ma ken nieuwe overtredingen te begaan. Aangenomen kan echter worden, dat de z.g. „bescherming van zijn persoon", die intusscheix met een nieuw arrest gelijk staat en die zeker weinig strookt met de bedoelingen van de rechters, die de vesting straf met het voorarrest als geboet verklaar den, de opwinding en de neiging tot verzet onder zijn aanhangers slechts zal doen toe nemen. Deze geprikkelde stemming is trouwens nog grooter geworden door het voor de be- lijdeniskerk zeer teleurstellende bericht, dat een harer vrienden, de vroegere „Landesge- richtsdirektor", dr. Weifler, die dezer dagen uit het concentratiekamp Oranienburg zou ontslagen worden, vóór zijn invrijheidstel- ling plotseling is overleden. „Grazige Weiden" fe Alphen aan den Rijn verboden De politie te Alphen aan den Rijn heeft gisteravond de vertooning van de film „Gra zige Weiden", welke door den burgemeester, den heer P. A. Colijn, op grond van artikel 19 van de Bioscoopwet was verboden, maar door den eigenaar van de Luxor-bioscoop toch werd doorgezet, doen staken. Nadat de film ongeveer een half uur had gedraaid, verbood de politie bij de scène, waarin Noach door den Heer wordt gelast den Ark samen te stellen en Noach voorstelt een vaatje whiskey mee te remen, de verdere vertooning. Hieraan werd onmiddellijk vol daan. Tegen den directeur van de Luxor-bioscoop werd proces-verbaal opgemaakt. De bezoekers hebben op 's directeurs ver» 1 zoek rustig de zaal verlaten.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1