Nederlandsche landarbeiders naar De Indische begrooting goedgekeurd Minister Romme in 't vuur Wecj-misdadiqers tot rede gebracht Gangsterspractijken in Polen Hoe men Krestinski tot bekennen bracht Pijnenburg verloor de macht over bet stuur Origineel idéé van brandweercommandant Postvluchfen op Indië Tweede Kamer Onze verdediging van Insulinde is geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken. In snel i ;mpo heeft de Tweede Kamer een einde gemaakt aan de beraadslagin gen over de Indische Begrooting. Omtrent hetgeen heden verhandeld werd kan ge rust groote beknoptheid worden betracht,, er was weinig nieuws bij. De nog van gisteren restende Oiiderwijs- zaken werden vlug afgedaan en ook het rninistericele bescheid was een herhaling van de Memorie: de fundamenten zijn door de crisis-bezuinigingen niet aangetast en zelfs hebben de besnoeiingen bier en daar saneerend gewerkt. Intusschen staat de weg open voor aanvullingen en verbeteringen. Inzake de tp bezigen voertaal moet eerst worden gewacht op de resultaten van de afschaffing, in '33, van het Nederlandsch als voertaal in de lagere klassen. De laatste afd. Oorlog en Marine deed ge neraal Bajetto thans betoogen, dat wij onze neutraliteit strikt moeten handhaven, opko mend voor een sterke luchtvloot. De leden Van Lidth de Jeude (Lib.), Stokvis (S.D.) en •Wijnkoop breken nog eens eenlans voor de bekende oud-gepensioeneerden, doch ook weder tevergeefs. Minister Weiter stelde voorop, dat men heusch onze verdediging ginds niet behoeft te onderschatten, en in •deze verzette Z. Exc. zich speciaal tegen de geringschattende woorden van mr. Rost van Tonningen (N.S. B.) De bewindsman riep uit, dat wij binnenkort zóó sterk zullen zijn, zoodat het voor den aanvaller een hachelijke onderneming wordt, ons aan te grijpen. Na dit krachtig woord werden de dis cussies gesloten en ging de heer Wel ter met zijn eerste bezegelde begrooting (bij zijn vorig ministerschap kreeg hij imimers piet. eens'de kans, voor de Kamers te ver schijnen!) naar huis. In de a.s. week behandelt de Kamer een paar afzonderlijke ontwerpen, en... de in terpellatie Wijnkoop over Abessinië. Eerste Kamer Succes der spaarregeling. Zes lange uren achtereen heeft de Senaat heden besteed aan de verdere afdoening van de begrooting van Sociale Zaken. Frisch en vol vuur als altijd stak minis ter Romme van wal en het begin van zijn betoog liet blijken, dat hij... op een der be langrijkste aangeroerde onderwerpen niet zou ingaan! En dat betrof namelijk de kwestie omtrent de arbeid der gehuwde vrouw, waarover gisteren prof. Diepenhorst (A.R.), als voorstander van de vrouw-in-het gezin gesproken bad, en beden mej. mr. Rib- bius Pelletier (S.D.) een ietwat „contra"' gestemd betoog liet booren. De minister praatte er niet over; hij wi) wachten, totdat zijn bekende voor-ontwerp, ontwerp zal zijn geworden en in de Kamers verschijnt. Komende tot de „groote politiek" behan delde de minister allereerst de Bedrijfsra- den. Daarover waren sombere geluiden in tweeërlei richting gehoord. De ordenings voorstanders hadden geklaagd over de wei nige vorderingen, en de liberaal Van den Bergh wilde juist geenerlei uitbreiding van werking en bevoegdheden, zeggende, dat de raden „toch reeds een mislukking" zijn. Mr. Romme bestreed deze critiek-op-twee- frontcn. Z.i. is voor de Bedriifsradcn nog een groote toekomst, weggelegd; zij groeien geleidelijk,..doch onmiskenbaar! Wat de regeling voor de Kleine hoeren betreft, de minister wilde de enkele minder goede kanten van deze z.i. in 't algemeen goede regeling aanvaarden, als zijnde onver mijdelijk. Intusschen zullen enkele klach ten worden nagegaan. De werkverschaffingszaken brachten mr. Romme tot een antwoord aan de leden üe Bruyn en Nivard (R.K.), waarom de kincler- bijslagreaeling thans nog niet wordt inge voerd Dat gebeurt eerst, als bet bekende ontwerp nopens het vrije bedrijf gereed is, omdat dan de Regeering deze materie in al haar geledingen kan overzien. En verder bestreed Z. Exc. de critiek-Bruineman (R. K.), als zou zijn departement geen geest van samenwerking met de gemeenten aangaan de de werkverschaffingspolitiek kenmerken. Minister Romme erkende volmondig, dat de bestrijding en de leniging van de gevol gen der werkloosheid tot de voornaamste declen van zijn taak behooren, maar hij gaf den heer De la Bella niet toe, dat zaken als den kinderbijslag en de arbeid der gehuwde vrouw „ondergeschikt" waren. Vervolgens vond de minister, dat men den omvang der werkloosheid niet overdrijven moet, want ook in normale tijden is steeds een percentage arbeiders werkloos. De bekende 'spaarregeling besprekende, verklaarde mr. Romme dankbaar te zijn voor de welwillende critiek-Nivard, voorop stel lende, dat z.i. het mooie der regeling is: het door eigen initiatief en met behulp der Overheid verkrijgen van de noodige dingen. Mr. Romme riep uit, dat ondanks die critiek de spaarregeling toch groeiende is: een derde deel der deelnemende gemeenten (en dat zijn er heel wat) heeft van 81 tot 100 pet. spaarders! Provineicgcwijze heeft Nd.-Brabant 75 pet. spaarders, Overijssel 65 pet., Gelderland 62, Utrecht 45, Drente 45, Nd.-IIolIand 27 net. De groote steden maken echter de slechtste figuren; heeft Eindhoven 73 pet. spaarders, Amsterdam telt er slechts 4 pet. 1 Nu wat de steunnormen betreft. De heeren Hiemstra (S.D.) en De Bruijri hadden verhooging der normen ge wild, welke echter alleen, doorvoerbaar is, als de „marge" loon-sleun wordt, losgelaten Minister Romme wilde niet discus-sieeren over de vraag of sommige loonen beneden een „etisch minimum" liggen, maar gesteld, dan liggen z.i. ook sommige steunbedragen ycel te laag. De werkloosheids bestrijding. Ook inzake de wcrkloosheids-bestrijding- is Z. Exc. diligent, alw acht hij op de resuï taten der „werkcommissie-Verwey". Bin nenkort zal een verhooging van het crediet voor het Werkfonds worden aangevraagd en bij die gelegenheid was de minister gaarne bereid, in den brecde over de Werk fonds politiek te :praten. Tegen half zes in den voor-avond was de minister met zijn antwoord gereed. En aangezien de Kamer eerst over een paar weken weer bijeenkomt, zal hij nog even geduld moeten hebben, alvorens zijn eerste begrooting voor de koninklijke handleeke- ning rijp is. Bij het lijk van een slachtoffer... Wie wel eens een kantongerechtszitting bijwoont en roekelooze, soms dronken uit gereden automobilisten hoort vcroordcelen en bij uitzondering tot gevangenisstraf, waarover dan altijd nog heel veel te doen is: hooger beroep, cassatie, verzoeken om clementie, die weet. aldus dc H.P., dat dit niet de manier is. om den openharen weg veilig te maken. Dat weet men in de Vcr- eonierdo Staten ook waar alleen al op de hoofdwegen gemiddeld 100 dood en ner da0- als offers vallen van het autoverkeer. De Amerikaansche molen des rechts maait trouw alle ..zaken" af. welke van deze dage- liiksche portie van 100 dnoden en zooveel duizend gewonden het wettelüke gevolg zon maar menig rechter trekt zich aan ziin haren, denkende; wat doe ik eigenlïik? Wat horeik ik eigenlijk? Vandaar sommige wan hoopsvonnissen. Wanhoo p sv nnniss en Zoo heeft onlangs een rechter zevenenzeventig wegens dronken schap veroordeelde automobilisten in een kerk te Pittsburg rondom het bik verzameld van een, door een dronken chauffeur overreden man en heeft in een korte rede op hun gemoed gewerkt. Zoo word dezer dagen in New York aan twee jeugdige wegmisbruikers meegedeeld, dat een hun re»ds ongelegde hóógc 'boete zou worden kwijtgescholden, indien zijge durende twee dagen in een der centrale zie kenhuizen van New York .tegen woont! e zouden zijn bij hef binnendragen, van de dooden en gewonden, die na een auto-on geluk van de straat worden opgeraapt. Ze verschenen een paar dagen later heiden on nieuw voor den rechter, nu met de g^ëisch- te verklaring van de ziekenhuisdirectie cn met berouwvol gelaat. Dit is nu eigenlijk „ideale" rochfsnraak, alleen... wie houdt het vol? Wolkje rechter, maar vooral welk kerk bestuur en ziekenhuis? Wh" kunnen toch ook zeker niet, om maar iets te noemen, alle zwendelaars een fiid laten logeeren op de zolderkamers van door hen tot den bedelstaf gebrachte families; voorbedden ter aanvul ling zullen er méér ziin. Zoo is bet inder daad, men kon van dit soort rechlsnlegin" geen ragel maken, maar het zon wel goed ziin, als ook bii ons de straffen nu en dan iets meer hadden van een humaan oog om oog en tand om tand. De Poolsche politie heeft twee gangsters in arrest gesteld, resp. 19 en 20 jaar oud, die cenigon tijd geleden reeds een mislukte poging hadden ondernomen om van Prins Radziwill geld af te persen, door hem te dreigen zij.n verloofde te vermoorden. Ditmaal hadden zij zich gericht tot den Warschauschen - industrieel Godlcwski. Zij eischten van hem. dat hij binnen twee da gen 5000 zloty per aangeteekenden brief zou verzenden a»n e<m bonsnld adres, an ders zouden zij zijn 13-jarigen zou ver moorden. Op raad van de politie gaf Go dlcwski op het station een kleine koffer met kranten af. terwijl hij ner aa.mrelee- kendnn brief aan het ongeceven adres hef reen verzond. Voordat de noRHo echter de beide afpersers kon arrestceren, sprongen zij in een wecrriidenden trein. Per auto be gaf de politie zich toen naar het volgende station cn slaagde er in daar de boeven te grijpen. Oosfenriik en de Duitscke kerkstrijd Evangelische Kerk in Oostenrijk kiest geen partij. Van allo kansels der Evangelische Dio cese voorOnneroostenrijk cn Salzburg is een herderlijk schrijven voorgelezen, dat is onderteekend door den sunen-nten-dent dr. Edcr. Tn dit herderlijk schriiven wordt o.m. gezegd: ..De Evangelische kerk heeft de overeenkomst van 12 Febr. met groote vreugde begroet Door de voor bet Oosten rijksehe volk thans voorbereide lots-ge meenschap roeth et Duitsche volk is voor de Evangelische kerk in Oostenrijk echter geenszins de noodzakelijkheid ontstaan in den Duitscben kerkstriïd partij te kiezen en zich on kerkelijk politiek gebied aan de oone of andere groep te b;nden. De pro blemen der Evangelische kerk in Oosten rijk zijn andere dan die der Evangelische kerk in het Duitsche rijk. Ieder half uur een glas zout wa ter bij een hooge temperatuur. De Warschausche correspondent van het Duitsche nieuwsbureau, dus van niet-onver- dachtc zijde, heeft, naar hij meldt, uit be trouwbare bron te Moskou bijzonderheden vernomen over de methodes, waarmede men Kretinski 'n de Lubjankagcvangcnis gedwon gen zou hebben zijn ontkenning te herroe pen. Volgens deze inlichtingen zou Wyschin- ski woedend den GPoe-commissaris Jeslof verwijten hebben gemaakt over het falen der GPoe in deze aangelegenheid. .Tesjof zou daarop met Krestinski per auto naar de Lubjanka zijn gereden, waar Krestinski in den kelder in handen gegeven zou zijn van de „speciale brigade". De zegsman van den DNB-correspondent, die zelf in dienst is ge weest van den GPOE, maar die afkeerig is geworden van deze methodes en zoo spoedig mogelijk Rusland wil verlaten, vertelt bij zijn verblijf in de Lubjankagevangenis nog ver nomen te hebben, dat Krestinski tot na mid dernacht gemarteld is. De martelingen zouden gewoon lijk door de speciale brigade als volgt worden uitgevoerd: In een kelderverfrelc wordt de delinquent blootgesteld aan een temperatuur van ruim vijftig graden Celsius. De man moet blijven staan en ieder half uur een glas zoutwater drin ken, terwijl hem voortdurend de vreeselijkste folteringen verteld wor den. waaraan hij zal worden onder worpen, wanneer hij niet bekent. Op deze wijze zou spoedig de krach tigste tegenstand zijn gebroken. Kort na middernacht zou Wysjinski met Jesjof in de gevangenis zijn verschenen, waar hij tot ongeveer twee uur is gebleven. Krestinski werd naar een ander vertrek overgebracht. Hij was geheel apathisch en gebroken en maakte den indruk van een waanzinnige. De gevangenisdokter heeft hem toen een inspuiting gegeven. Jesjof kwam des mórgens nogmaals alleen naar de gevangenis om zich er van te overtui gen, dat Krestinski thans zou bekennen. De geheimzinnige pantserwagen Duitsche deserteur naar het Vreemdelingenlegioen. De jonge Duitsche deserteur, die dezer dagen in volle vaart met een pantserwagen de Fransche-grens passeerde, is naar Mar- seille vertrokken, teneinde dienst te nemen bij hn* Vreemdelingenlegioen. Naar verluidt zal de pantserwagen door de F.ransche au toriteiten aan Duitschland teruggegeven worden. Er is geen sprake van, aldus luidt de megpijig denautpriteiteu, dat men bier te-.maüennzou. tebbéj met-een Duit schar» spion, die opdracht had te beproeven of hh' de Fransche oprlogslinie kon nassecren. De man stopte drie mijl achter de grens, ter wijl de linie- zes mijl achter de grens be gint. Staking in Poolsche opera Gistermorgen is de sjtdownstaking in de opera te Warschau, die tien dagen geduurd heeft, geëindigd. Een delegatie der stakers, gesteund door verscheidene afgevaardigden, heeft van be voegde zijde de toezegging gekregen, dat de achterstallige, salarissen zullen worden ver effend en dat het bestaan der opera verze kerd is. En zijn auto. Gisteravond om kwart voor zes naderde Jan Pijnenburg, de bekende wielrenner, in snelle vaart met zijn auto, waarin hij met zijn vrouw, zijn schoonzuster en een 5-jarig neefje was gezeten, de Belgisch-Nederland- sehe grens. Het gezelschap kwam van Ant werpen, waar „de Pijn" aan de Zesdaagsche bad deelgenomen. Tussehcn Wuestwezel en Zundert, nog op Belgisch grondgebied, verloor de wielrenner plots de macht over het autostuur. De wa gen raakte een rechts van den weg staanden boom en schoot door den schok naar links, waar een andere boom werd geramd. Hier na sloeg de wagen, die een puinhoop was geworden, om. Douanebeambten en marechaussee van de nabijgelegen grenskantoren snelden op den slag toe en voorbijgangers haalden de fa milie uit de auto. Pijnenburg zelf bad een groote snee mid den over bet hoofd gekregen. Zijn vrouw kreeg vele schrammen. Zijn schoonzuster liep geen letsel op, terwijl bet neefje een scheurwond boven het rechteroog, een snee in de kin en schrammen kreeg. Dr. Deckers uit Wuestwezel heeft dc ge wonden verbonden. Op eigen gelegenheid zijn deze naar huis- weergekeerd. Dc „Grootekerk" vlot Het Nederlandschc stoomschip „Groote kerk" van de Vereenigde Scheepvaart Maat schappijen, dat zooals wij gister in een ge deelte van onzen oplaag reeds meldden, 4 mijl ten Noorden van Hoek van Holland is gestrand, is gistermiddag om half drie hij rijzend water door zeven sleepbooten vlot gebracht. Het schip zet koers naar den. Wa terweg. Het vastloopen zou te wijten zijn aan „la ge lucht", dat wil zeggen, dat een wolk het uitzicht belemmerde, waardoor het schip uit den koers is geraakt, in het ondiepe water is terecht gekomen en op een zand bank gestoöten, PUBLICATIE DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Noderlandsche Akkerbouwc-e ntral e maakt bekend, dat de denaturatievergoe ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 28 Fe bruari tot en met 5 Maart 1938, f 1.30 per 100 kg. zal bedragen'vodr groene' erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoen de aan het standaardmonster van kwali teitsklasse C, en f0.80 per 100 kg. voor voc- derenvten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldbooncn van den oogst, 1937, welke aan de daartoe ge stelde cischen voldoen en door telers of han delaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal f2.40 per 100 kg. bedragen. 's Gravenhagc, 4 Maart 1938. (Adv.) Hoe de spuitgasten voor balda dige Amsterdammers te bescher men? Nieuw type brandmelder. Op tien plaatsen van de vier honderd en één, waar in Amsterdam brandmelders staan, zullen in de komende week meldings apparaten van een nieuw type worden op gesteld, waarmede men hoopt het euvel der baldadige alarmecringen afdoende tegen te gaan. In de afgeloopen acht jaar is de hoofdstedelijke brandweer niet min der dan 4077 maal loos gealarmeerd, terwijl in dat tijdsbestek in totaal 9069 maal het ruitje is ingedrukt, dat voor den melderknop is aange bracht! Dit ontstellend groote aantal valsche alar meeringen heeft slechts 340 aanhoudingen en 267 processen verbaal opgeleverd, en de ze hebben op hun beurt weer tot een klein aantal straffen geleid, waarvan de zwaarste één maand gevangenisstraf was, waarnaast tuchtschoolstraf en geldboeten golden. Maar bij dit alles bleef de groote vraag bestaan hoe een min of meer afdoende bestrijding van de baldadige alarmeeringen te vinden. De heer Gordijn, commandant van de Am- sterdamsche brandweer, heeft, ter oplossing van dit probleem, den psychologischen dwang te baat genomen. De meldende persoon moet n.1. ge noodzaakt zijn eenigen tijd voor een luid claxonneerenden melder te blij ven staan om de brandweer te kun nen alarmeeren. Immers om op straat een -noodzakelijke handeling te verrichten bet doen van de melding terwijl een luid loeiende claxon ■dft>iaen,daphh.Jrekt y&n eiken-,vporbijaanger en zelfs van" de merisqhen in de buizen, dat vereischt een zekeren zédelijken moéd, waarvan mien veronderstellen mag dat zij niet wordt getoond door den baldadigen jongeling die het pretje wil. beleven de roode brandweerauto's te zien uitrukken, volgeladen met gehelmde brandweerlieden, die niet weten waar de brand is! Hoe de nieuwe melder werkt. De bediening van den nieuwen, door den heer Gordijn en zijn staf ontworpen brand melder, waarbij groote eenvoud is betracht, komt neer op het oplichten van een klep. het draaien van een schijf, het openen van een telefoonkastje en het telefonisch inlich- Buizerd |n„ (heenreis) |Ran*- 4 Mlt- Aankomst te Singap. 4 Mrt, (heenreis) Basra 4 Mrt. Jodhp. 4 Mrt, l'°dhp-4 Mrt- lBaKd-4 Mrt- (heenreis) H»"8 4 Mrt' H' 4 Mrt" Singap. 4 Mrt. [Rang. 4 Mrt. A'dam 5 Mrt. 1 Oehoe ^terugreis) Valk (heenreis) ten van de brandweer. Dit laatste zal men! eerst kunnen doen wanneer de eerste han delingen in de boven aangegeven volgorde zijn verricht, waarbij een donkertonige claxon een niet te onderschatten geraas laat hooren. Alles bij elkander is bet, een zeer eenvoudige manipulatie, waarbij het aankomt op het ronddraaien van de schijf, die eerst wanneer zij stuit de melding tot stand brengt, waarna mien telefonisch ine lichtingen kan geven- Bij wijze van proef, van welker uitslag men het zal laten afhangen dezen nieuwen, melder algemeen in te voeren, zullen voor loopig op de tien plaatsen waar de meeste valsche alarmeeringen vandaan kwamen, de nieuwe apparaten worden opgesteld. Het kan verkeeren De lndië los van Nederland- campagneis Trotzliisme. Naar men weet, is, aldus het Hsb., van com munistische zijde een dezer dagen in de Kamer verklaard, dat, met het oog op hot fascistische gevaar, de propaganda voor „IndonesiëlosvanNederland" zou wom den gestaakt. Het communistisch „Volksdagblad" gaat thans echter nóg een stapje verder door te verklaren: „Propaganda voor losscheuring van In donesië van Nederland, zooals de Trotskis ten doen, beteekent thans het in dc kaart spelen van de fascistische oorlogsbrand- stichters." De oude, geliefde leus wordt nu dus als „Trotskistisch" gebrandmerkt. Totdat men in de toekomst de oude leus zelf weer op neemt en dan dus zij in de Trotskistischcn hoek worden gedrukt, die dan tegen die leus zijn... Amendement op ontwerp ruilverkaveling De heer Van den Heuvel heeft, aldus het Hsb. een amendement ingediend op het wets ontwerp, honudende nieuwe bepalingen om trent ruilverkaveling. De bedoeling van dit amendement is, om. nevens de eigenaren én de lichamen in art. 23,- .bedoeld onder 3e, slechts aam bij- een centrale landbouworganisatie aangesloten vereeniging de bevoegdheid te -geven ruil verkaveling aanhangig te maken. De gele genheid daartoe moet ruim zijn. maar bet is ook gewensebt tegen lichtvaardigheid op dit gebied te waken. NOG EENS LEMMER OF STAVOREN. Enkele Eerste Kamérleden hebben den mi nister van Waterstaat gevraagd of Zijne Exc., reeds zijn standpunt heeft bepaald met betrekking tot het eindpunt van het kanaal Groningen-IJssclmcer. Met deze beslissing hangen vele belangen, met name die van Sncck, samen. Bij weigering van arbeid geen steunverleening Minister dringt op medewerking dar gemeenten aan. Betreffende de werkgelegenheid voor land-arbeiders in Duitschland heeft de mi nister van Soc. Zaken, behalve de reeds eerder gepuhliceerde mededeelingen, nog het volgende aan de gemeentebesturen be richt: De minister acht het plaatsen van land arbeiders in Duitschland van zeer groot balang ter bestriid'ng van de werkloos1-»oid (en platteland? Hij zal bet daarom on hoo- gen prijs stellen, indien de gemeentebestu ren medewerking willen verleenen om aan bod voor deze werkgelegenheid te verkre gen. Deze arbeid kan in de eerste nlan+0 worden aangeboden aan bij bet orgaan der arheidsberpiddpl'rw' in de een-eerde ir>°,n- ccbreven werkzoekende landarbeiders. Hii kan echter ook worden aangeboden aan in wonende zoons van landarbeiders en van k'eine boeren. Dc minister acht don arbeid voor onge huwde melkers en voor inwonende knech ten voor allerlei werk alleszins passend voor inwonende zoons en kostgangers, terwijl de arbeid voor melkersgezinncn, landarbeiders gezinnen en seizoenarbeiders in het alge meen ook geschikt moet worden geacht voor gehuwden cn kostwinners. Samenwerken tusschen organen van Arbeidsbemiddeling en steunverleening. De gemeentebesturen worden uïfgenoo- digd. ervoor te willen zorgdragen, dat door het orgaan der arbeidsbemiddeling in hun gemeente, zoo noodig in overleg met het or gaan der steunverleening, wordt nagegaan welke landarbeiders voor aanbieding van deze werkgelegenheid in aanmerking ko men. Het orgaan der arbeidsbemiddeling dient de aanbiedingen zoo spoedig mogelijk door te zenden aan de districtsarbeidsbeurs, waaronder het ressorteert, Indien zich moeilijkheden voor doen. Den arbeiders zal onder het oog dienen te worden gebracht, dat zij zich verbinden tot het verrichten van arbeid bij een bepaalden werk gever en dat zij, indien zich moei lijkheden voordoen, die zij niet zelf met den werkgever kunnen regelen, zich kunnen wenden tot het betrok ken arbeidsamt. Indien ook dan geen bevredigende oplossing wordt verkregen, kunnen zij zich wenden tot den Nederland- schen Rijksconsulent, voor Sociale Zaken te Oberhausen (Rhld.) die daarna zoo spoedig mogelijk, in sa menwerking met de betrokken Duit sche instanties, een onderzoek zal instellen. Voordat dit onderzoek heeft plaats gehad, mogen de arbei ders hunne betrekking niet verlaten daar anders 'n behoorlijk onderzoek niet mogelijk is. Het voortdurend wisselen van werkgever! zal trouwens worden tegengegaan! Wél zullen de arbeitsaemtor medewerken om arbeiders, die niet op hun plaats zijn, bij een bepaalden werkgever, bij een ande ren werkgever onder te brengen. De minister teek ent hierbij aan, dat hij weigering tot het aanvaarden van dezen arbeid de betrokken arbeiders, - die steun ontvangen of bij een werk- verschaffing zijn geplaatst voor der gelijke overheidszorg, voorloopig niet meer in aanmerking dienen te ko men, terwijl ingeval hun uitkeering uit een werkloozenkas wordt ver strekt, daartegen bezwaar behoort te worden gemaakt, een en ander tenzij door den minister anders wordt beslist. Het vorenstaande geldt ook hij weigering van werk van inwonende zoons van land arbeiders óf kleine boeren, die in zorg zijn, met dien verstande, dat bij het bepalen van het steunbedrag >f hij plaatsing bij een werk verschaffing van het. hoofd van het gezin of den kostwinner rekening dient te worden gehouden met het inkomen', dat inwonende zoons hadden kunnen verdienen, indien zij den arbeid in Duitschland hadden aanvaard. Ten aanzien van de z.g. R. boeren zij op gemerkt, dat deze circulaire alleen geldt voor inwonende zoons niet-kostwinners. Voor de B. hoeren zelf of voor de voer ben in de plaats tredende zoons-kostwinners geldt zij echter niet.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2