De Bijzondere School te Koegras Is coupeeren dierenmishandeling De optimistische verdachte „De Blikken Tuut" protesteert De moord te Tilburg Postvlucbten op Indië Geen ordening door dictatuur I Mist verwekt niesbuien Vxtdt&aZ Gemeentebestuur van Den Hel der niet bereid tot afkoop. Tn de vergadering van den Gemeenteraad van Den Helder, welke „mot spped" bijeen geroepen is, komt o.m. wederom het voor stel van het college van B. en W. ter sprake om NIET tot afkoop van de jaat-Iijksche vergoeding ad f 1912.50 voor de Bijzondere School te Koegras over te gaan. Zooals men weet, is deze kwestie ook reeds in de raadsvergadering van 1 Maart J.l. ter sprake gebracht en besloot dc Baad in meerderheid niet op het desbetreffende verzoek van de Protestantsche Vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel te Koegras in te gaan. Dat men thans opnieuw met een dergelijk voorstel van de bestuurstafel kómt, vindt zijn oorzaak in een paar wijzigingen in dc redactie van dc betreffende bijlage. Mede op verzoek van het A.R.-raadslid, Mr. .T. Mul der, werd in de bijlage verwerkt de moge lijkheid, dat het Gemeentebestuur het bc- noodigde geld om eventueel de jaarlijksche vergoeding af te koopen, zou kunnen lecnen ad 3y4 pet. Dit is thans geschied, maar bo vendien noemt het gemeentebestuur onder de overwegingen, we'kc tot afwijzing van liet verzoek van de Koegrasser vereeniging geleid hebben, de volgende: „dat, ook volgens mcdedceling van den Bouwkundig Inspecteur van het Lager Onderwijs, de toestand van het schoolgebouw aan de Kortevliet verre van gunstig is te noemen, het geen zijn oorzaak vindt in de om standigheden, dat de bouw destijds niet op een deugdelijke wijze heelt plaats gehad en dat aan het onder houd van het gebouw onvoldoende zorg wordt besteed." Ons werd bij informatie medegedeeld, dat bij het onderzoek is gebleken, dat de funda menten van de schooi niet in orde zijn. Om dit te veranderen, zou een belangrijk bedrag benoodigd zijn, een bedrag, dat het school bestuur zeker niet zou kunnen voteeren. Dit wat de fundeering betreft Maar bovendien in het onderhoud van <le school zoo slecht geweest, dat te dien aanzien een groote achterstand is ont staan, welke niet anders in te halen is dan met groote finantieele offers. Het schoolbestuur zal die offers niet kunnen brengen, terwijl het College bovendien ern stig in twijfel verkeert of de 6chool onder de gegeven omstandigheden wel 24 jaar dienst zal kunnen doen. Men verkeert om trent het voortbestaan van de school in volmaakte onzekerheid. Het gemeentebestuur Is, naar men ons mededeelde, geenszins onwillig om het bestuur van de vereeniging ter wille te zijn; maar vooralsnog meent hef College het algemeen belang te dienen door deze aankpop niét aan te 'gaan, aangezien het daprvan geen finantiecl voordeel verwacht. F.n dat is toch het eenige motief, .waarop artikel 205ter der Lager Onderwijswet 1920, vervanging van de jaarlijksche ver goeding door oen som ineens toestaat. Landbouwer onder tractor Vader van 7 kinderen gedood. Gistermiddag is de 35-jarige landbouwer L. B.. uit Maastricht, op een akker nabij de Bilscrbaan, dood aangetroffen. De man lag onder den tractor, waarmede hij het land bewerkte. Vermoedelijk is hij gedurende het rijden afgestapt en toen onder dc machine terecht gekomen, waarhij de dood vrijwel onmiddellijk moet zijn ingetreden. B. was gehuwd en had zeven kinderen. Volgens deskundige gevaar voor verzwering. Het gerechtshof tc Amsterdam onder pre- sldidum van Mr. oJh. M. Jolles heeft zich gisteren weer bezig gehouden met de vraag of het coupeeren van honden pijnlijk voor de dieren is en of het beschouwd moet wor den als dierenmishandeling. Een man, die de ooren van twee Duitsche doggen had gecoupeerd was door den Utrechtschen politierechter veroordeeld tot f 40.boete, subs. 20 dagen hechtenis. Gisteren hoorde het gerechtshof o.a. den bekenden hondenkenner P. M. C. Toepocl. Ik heb zelf Duitsche doggen gehad en spreek dus uit ervaring zei de deskundige Tocpoel. Of ze tijdens de operatie, waarbij plaatselijke verdoo- ving wordt toegepast, pijn hebben, weet ik niet, maar vast staat, dat de groote wonden later geruimen tijd open blijven en er alle gevaar voor verzwering is. Nadat nog cenigc deskundigen waren ge hoord, merkte de procureur-generaal mr. J. Versteeg in zijn requisitoir op, dat vast staat, dat het dier letsel is toegebracht. Men heeft ter zitting aangevoerd, aldus spr. dat de waarde van gecoupeerde hon den véél hooger is. Het is echter uitslui tend een quaestie van smaak. Mr. Versteeg, eischte ten slotte f 1.boe te, subs. één dag hechtenis. De verdediger mr. Th. W. Branbcrgen pleitte vrijspraak. Uitspraak 23 Maart. In den nacht van 23 op 29 September van het vorig jaar werd een inbraak ge pleegd in een manufacturenwinkel aan dc Weissenbruchstraat te 's-Gravenhage, waar bij twee personen, die zich op verdachte wijze daar ophielden, werden gearresteerd. Het waren de acrobaat J. A. V. en de koop man A. B. Met V. bleek dc politic een goede vangst te hebben gedaan, daar deze man reeds een groot aantal inbraken, op zijn geweten heeft. Bij hun arrestatie ontkenden beide man nen hardnekkig iets met de inbraak te ma ken te hebben en voor de rechtbank hiel den ze deze ontkentenis vol. Het getuigen- bewijs was evenwel zóó overstelpend, dat de rechtbank hen schuldig verklaarde en zware gevangenisstraffen oplegde. V. berustte in zijn vonnis, B., die tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld; kwam in hooger beroep cn moest gisterochtend voor het Haagschc Ge rechtshof terecht slaan. Volgens zijn verklaring had hij dien nacht V. ontmoet, met hem gewandeld cn was daarna gearresteerd. Dit werd echter niet geloofd door het Hof. Ondanks het vele bezwarende materiaal, was verdachte zelf van meening, dat er niets tegen hem bewezen kon worden. President: „U bent wel optimistisch". Dc procureur-generaal dacht er anders over, achtte de schuld van verdachte bewe zen en requireerde bevestiging van het von nis der rechtbank. Mr. J. J. M. Veraart, de verdediging voe rend, wees op eenige zwakke plekken in de getuigenverklaringen en drong met klem op vrijspraak aan. Uitspraak 23 Maart. Tweede Kamer De Bedrijlsmpnn'ngenwet Geen indommelen der „zalige bezitters" Den Haag, 9 Maart '38 De zaken, welke heden in bespreking wer den genomen, wekten lang niet zóó'n nlge- meene sympathie als gisteren do ruilver- kavelingskwestie genoot. En toch zal dc eindstemming op morgen wel een groote meerderheid voor dc Regeering op leveren. Aan de orde was heden namelijk het wetsontwerp-regeling betreffende het beper ken van dc vestiging en van de uitbreiding van bedrijven, waarin eenige tak van nij verheid wordt uitgeoefend." Gerekend naar de soms weinig vriend schappelijke belangstelling, welke het ont werp in den lande genoot, zou men kunnen meenen, met een zeer gewichtige materie te doen te hebben, doch minister Stcenberghe liet in zijn verdediging herhaaldelijk blij ken, dat hij de zaken maar pimpel-eenvou dig" achtte. Hot huidige voorstel doet op een viertal bijzondere omstandigheden, namelijk, als de vestiging van industrieën of uitbreiding daarvan het onmiddellijke gevolg zijn van de werking eener ondernemers-overeen komst, van contingcnteeringen, van de in dustrialisatie-politiek of van die nopens de nationaliseering van bedrijven. Het waren ditmaal niet de Liberalen, die de meeste bedenkingen tegen het ontwerp maakten, doch een lid der rechterzijde! Mevr. MackavKatz (C.H.) moest van het gebodene weinig hebben en natuurlijk wa ren de leden Schilthuis (V.D.) cn Bierema (Lib.) daar niet zoo heel ver vandaan. Nie mand had geen bezwaren, en zoo waar schuwden de leden Boterweg (A.R.) cn Smeenk (A.R.) tegen te straffe regelingen waardoor tegen het ordeningsst reven reac ties zullen ontstaan. Deze vermaningen wa ren vooral gericht tegen ir. Vos (S.D.) die niet amendementen kwam. De voorgestelde regeling werd bepaald yerdedigd door dr. KortenJiorst (R.K.) en ook de heer Smeenk erkende, dat de Regee ring het gevraagde noodig heeft De R.K. afgevaardigde verzette zich tegen de Bro chure van den Ned. Bond van Werkgevers op het onderhavige stuk en riep uit, dat de bctcckenis, de draagwijdte en dc strek king van het ontwerp, schromelijk werd overdreven. Minister Steenberghe ging bij zijn verdedi ging eerst even in op de beschouwingen van jhr. Van der Goes van Naters (S.D.), die den minister n.b. staatssocialistische neigingen verweten had! Volgens den afgevaardigde deed Z.Exc. beter, de individualistisch-organi- sche richting der socialisten te kiezen De bewindsman zou zich noch door het be toog van den heer Van der Goes, noch door dat van den heer De Marchant op zijpaden laten dringen. Z.Exc. vervolgde met te con- statceren, dat „sluiting van het bedrijf" het schrikbeeld van velen is, alsof de Regeering zegt: „zalig zijn de bezitters". „Dat is niet waar!" verzekerde de minister met klem. Men had aangevoerd, dat de maat regelen remmend kunnen werken op den vooruitgang, dat op deze wijze nieuwe be drijven, met nieuwe machines cn werkwij zen, in den kiem gesmoord kunnen worden. De bewindsman bestreed dit ten stelligste. De wet eischt een concentieuse voorbereiding zei hij en zeker wordt allereerst nage gaan, of in het bedrijf, dat om sluiting vraagt wel de meest-modernc middelen worden toe gepast. „Anders zou de wet tegen het alge meen belang ingaan!" riep Z.Exc. uit. Ir. Vos (S.D.), bad amendementen in petto, om ook dc Rcdrijfsradcn en dc arbeiders organisaties het recht van initiatief voor het verkrijgen van een verbod te geven, doch Z.Exc. refereerde zich bij het advies-Smeenk om daarmee voorzichtig te zijn en liever te wachten. Mevr. Mackay had ook het behoefte-ele ment ter sprake gebracht, doch Z.Exc. vond, dat dit onnoodig met de beperking der be- drijfsvrijheid in verband gebracht werd; het gaat slechts om over-capaciteit, om de capri olen van den „eenzamen waaghals" (zooals de minister het zei) tegen te gaan. Ten slotte liet de minister blijken, dat hij hij de voorbereiding van het wetsontwerp reeds soepel genoeg geweest was, en dat hij dus bij de mondelingp afdoening niet nóg eens soepel kon zijn, welk woord kennelijk gericht was aan het adres der sociaal-demo craten. De Zilveren vloot vliegt uit Ter gelegenheid van de opening van den zomerdienst van het Europeeschc luchtver keer houdt de K.L.M. op Zondag 27 Maart een zomervlucht met een aantal Douglas- vliegtuigen. Onder het motto „De Zilveren Vloot Vliegt Uit" zullen vijf Douglastoestellen van de Nederlandsche maatschappij het luchtruim kiezen, te weten één D.C.—3 en vier van het type D.C.—2 Waarschijnlijk zal de Tsjechische C.L.S. eveneens één van haar Douglasvliegtuigen naar Schiphol afvaardigen om deel te ne men aan de zomervlucht. Veertig stuks vee omgekomen Bij groote boerderijbrand in Friesland. Gistermiddag omstreeks half zes ontstond te Oppenhuizen, gemeente Wijnbritzeradeel, nabij Sneek, brand in de groote boerderij, bewoond door den heer B. Dijkstra door kortsluiting in een motor. In een oogenblik stond alles in vlammen. De brandweren van Wijnbritzeradeel cn Sneek konden niet ter plaatse komen, zoo dat aan blusschcn niet te denken viel. Een gedeelte van het vee, dat in het groo te koehuis stond, heeft men kunnen red den, namelijk drieëntwintig stamboekkoei en cn een stier, doch de overige beesten, veertig koeien, een paard en eenige veu lens, kwamen in de vlammen om. Binnen een uur was alles tot den grond toe afgebrand, mede ten gevolge van den krachtigen wind.. De heer Dijkstra had eeni ge brandwonden opgeloopen. Verzekering dekt de schade. Zware Jongen aan zijn tiende ver oordeeling. „Ik vind die straf te zwaar en ik hoop, dat het Hof er wat af zal doen", zeide „De Blikken Tuüt", een berucht misdadiger tegen den presi dent van de Amsterdamsche recht bank, toen deze hem vroeg waarom hij in hooger beroep was gekomen. De Utrechtsche rechtbank had n.1. vier ja ren tegen „den Blikken Tuut" gcëisclit voor twee misdrijven to Amersfoort gepleegd: één geslaagde en één op het nippertje verijdelde inbraak. Wat de laatste betreft, toen de vrouw van den brandstoffenhandelaar, op wiens bezit tingen beklaagde het gemunt had, op een la ten avond een verdacht gemorrel aan het deurslot hoorde, schoof zij één der bovenven sters open en riep om hulp. De mannen vluchtten, doch werden den volgenden dag gepakt. De „geslaagde" braak in een meelfabriek bekende verdachte ootmoedig. „De Blikken Tuut" had overigens reeds negen veroordeelingen achter den rug cn vertoefde dertien jaren in de gevangeniscel De procureur-generaal had gisteren begrij pelijkerwijs niet veel medelijden met den in breker en vorderde bevestiging van het von nis. De verdediger pleitte clementie. „De Blikken Tuut" zal op 23 Maart ver nemen, hoeveel laren hij krijgt om over zijn zwart verleden na te denken. Weer een jongeman geronseld? Raadselachtige verdwijning te Zaandam. De ronselaars voor Spanje schijnen weer een slachtoffer te hebben gemaakt in Zaan dam. Dc 19-jarige Hendrik Schoen wordt daar sinds eenige dagen vermist. Er zijn ver schillende dingen, die er op wijzen, dat Schoen voor den dienst in Spanje ge ronseld is. Hij had n.1., hoewel hij in het geheel niet van plan was op reis te gaan, pasfoto's laten maken en ook bij den Burgerlijken Stand om een bewijs van Nederlanderschap gevraagd. De ouders hebben zich met de politie in verbinding gesteld, die de zaak thans in onderzoek heeft. HET CONFLICT BIJ VAN HEEK. Naar wij vernemen, hebben de drie sa menwerkende arbeidersorganisaties de voor stellen van den Rijksbemiddelaar (zie el ders in dit blad), aangenomen. Gewacht wordt nog slechts op het antwoord der di rectie van Van Heek. Beraad over renteverlaging voorschotten ingevolge de Landarbeiderswet Regeering stelde enqaete in. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Hilgenga betreffende het verlagen van de rente van voorschotten voor de uitvoe ring van de Landarbeiderswet hebben de ministers van Economische Zaken en van Financiën geantwoord, dat het hun bekend is, dat ten aanzien van de betaling van renten en annuïteiten, verleend ingevolge de bepalingen der Landarbeiderswet, zich moeilijkheden voordoen. Teneinde den omvang daarvan Ie ken nen, is een enquete ingesteld bij de ver schillende gemeentebesturen. De uitslag daarvan is nog niet bekend. De ministers stellen zich voor zich na beëindiqing van het bovenbedoelde onder zoek te beraden over eventueele veriaging van den rentevoet der hierbedoelde voor schotten», Opgevangen gesprek brengt de politie op een spoor. Hedenochtend is het meisje, dat, zooals wij gemeld hebben, Zondag avond op zoo laaghartige wijze in de omgeving van Tilburg werd ver moord, begraven. Dr. Hulst uit Leiden heeft Dinsdag de sec tie op het lijk verricht en daarbij is vast komen te staan, dat de toegebrachte wonde in de hartstreek met een lang en puntig voorwerp moet zijn toegebracht cn den dood ten gevolge heeft gehad. Eenige andere li chamelijke aanranding of verwonding is niet geconstateerd. Een spoor? Dc politie te Tilburg heeft inmiddels een mcdedceling ontvangen, dat een jongeman in blauwe overall, die bij een groepje nieuws gierigen op de plaats van het misdrijf stond te praten, aan de omstanders heeft verteld, dat hij Zondagavond eveneens over dc Hei- kantschebaan heeft gewandeld. Het was al laat en veel wandelaars waren er niet te bekennen. Plotseling ontmoette hij twee jon gens, die in druk gesprek gewikkeld waren. In het voorbijgaan had hij nog juist de woorden gehoord: „Als ik haar zie, steek ik haar kapot." P. de Laat, een van de jongens, die mej. Reynders stervende hebben aangetroffen, deelde een correspondent van de Tel., op de vraag, wat hij op dat late uur aan de Hci- kantschebaan moest doen, mede, dat hij en zijn kameraad tusschen negen uur en half tien op den zandweg, welke op de Heikant- schebaan uitloopt," liepen om daar een ka meraad te treffen, die dien dag met een meisje was uit geweest. Dc jongelui zouden elkander op een afgesproken tijd in dc om geving ontmoeten. PUBLICATIES UITZAAI KOOLZAAD. In aansluiting op het persbericht van 23 Juli 1937, betreffende den uitzaai van kool zaad (het gewone winter-koolzaad) van oogst 1938 deelt de Nederlandsche Akker- bouwcentrale mede, dat de telers thans hun met koolzaad beteelde oppervlakte die nen op te geven indien de teler ten aanzien van he.t van die oppervlakte te oogsten koolzaad in de steunregeling voor oogst 1938 wenscht te worden opgenomen. Deze opgave moet geschieden op een daar voor bestemd formulier, hetwelk verkrijg baar is bij de provinciale landbouwcrisis organisaties. Deze formulieren moeten vóór 15 April bij de landbouw-crisisorganisatie waaronder de teler ressorteert, zijn ingele verd. Opgaven, welke nè, 15 April worden ont vangen, zullen als regel niet meer in be handeling worden genomen. 's Gravcnhage, 9 Maart 1938. (Adv.) TEELT VER GUNNING FABRIEKS AARDAPPELEN, De Nederlandsche Aardappelmeclcentra- le te Vcendam maakt bekend, dat georga- niseerden bij een provinciale landbouwcri sis-organisatie, die een vergunning voor het telen van fabrieksaardappelen of een bericht van weigering hebben ontvangen, een bezwaarschrift kunnen indienen bin nen 14 dagen nadat de uitpootkaart of af wijzing aan hen is verzonden. Volledigheidshalve zij voorts medege deeld, dat in het Reglement bezwaar- en be roepschriften fabrieksaardappelen voor den oogst 1938 het volgende is bepaald: De belanghebbenden zijn gerechtigd een bezwaarschrift in te dienen bij het bestuur der Nederlandsche Aardappelmeelccntrale te Veendam: a. tegen elke weigering van een vergun ning voor hét telen van fabrieksaard appelen met bestemming tot levering aan aardappelmeelfabrieken, als be doeld in artikel 9 lid 2 onder b. 2o van het Crisis-Akkerbouwbesluit 1934; b. tegen elke toewijzing van de opper vlakte vermeld op de vergunning als vorenbedoeld. Op straffe van niet ontvankelijkheid moet de georganiseerde: a. het bezwaarschrift binnen 14 dagen, nadat de kennisgeving betreffende de toewijzing of weigering aan hem is ver zonden, hetzij per post, hetzij ten kan tore der Centrale bezorgen; b. voor of op den dag van die bezorging op de postrekening No. 241487 van die Centrale storten een bedrag van f5.—, tenzij hij bij het bezwaarschrift overlegt een bewijs van onvermogen, afgegeven door den Burgemeester zijner woon plaats; c. in het bezwaarschrift nauwkeurig om schrijven, waartegen zijn bezwaar is ge richt en op welke gronden hij zich be zwaard acht. Het bestuur der Centrale stelt den ge organiseerde, die zulk een bezwaarschrift heeft ingediend, in de gelegenheid dit bin nen veertien dagen na de indiening mon deling toe te lichten ten overstaan van ten minste twee leden van het bestuur, welke worden bijgestaan door den" secretaris van de Centrale of een door het bestuur aan te wijzen vervanger. Na deze toelichting beslist het bestuur zoo spoedig mogelijk, uiterlijk binnen veer tien dagen, omtrent het bezwaarschrift. Indien het bestuur het bezwaar van den geoganiseerde gegrond oordeelt, wordt het gestorte bedrag ad f5.— aan den georgani seerde terugbetaald. De belanghebbende kan van de door het bestuur gedane beslissing in hooger beroep komen bij den Minister door middel van een beroepschrift, ingediend binnen veer tien dagen na den dag, vermeld op de door hem ontvangen kennisgeving van de beslis sing van het bestuur, onder gelijktijdige overlegging van deze beslissing. t Gedurende den tijd, welke verloopt tus schen de indiening van het bezwaarschrift en de beslissing, daarop door het bestuur of in hoogste instantie door den Minister, is de oorspronkelijke toewijzing voor den georganiseerde bindend. 's Gravcnhage, 9 Maart 1938. (Adv.) Vertrek van Aankomst te (heenreis) lSin*ap' 9 Mrt lBand' 9 Mrt meereis) |Jodhp' 9 Mrt- lRan*' 9 Mrt" terugreis) Hd' 9 Mrt' iA,hcne 9 Mrt S lN'apds 9 Mrt K-9 Mrt- (terugreis) |sin*ap- 9 Mrt' lnanR' 9 Mrt' (heenreis) A'dam 10 Mrt. Sociale en economische bevoegd heid der Bedrijfsraden. Tegenzin der ondernemers in het nieuwe wetsontwerp. In het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de ar tikelen 22 en 29 der Bedrijfsradenwet, merkten sommige Tweede Kamerle den op, dat de Bcdrijfsraden voor liet uitbrengen van economische advie zen niet geoutilleerd zijn. Dit ont werp leidt volgens deze leden naar een steeds grootere zeggenschap van arbeidersvakbonden op een terrein dat huns inziens aan de ondernemers moet worden voorbehouden. Andere leden drongen op terugneming van het wetsontwerp aan, in het belang van de Bcdrijfsraden zelf. Zij meenden, dat de te genzin der ondernemers in het ontwerp de ontwikkeling der bedrijfsraden ernstig zal schaden. Vele leden konden zich met de voorgestelde wijzigingen geheel vercenigen; de practijk bewijst, zoo merkten zij op, dat sociale en eco nomische vraagstukken niet scherp gescheiden kunnen worden gehouden. Andere leden waren teleurgesteld, dat de Regeering aan de Bedrijfsraden niet óók nog verordenende bevoegdheid wild© toekennen. Van verschillende zijden werd echter hiertegen gewaarschuwd. Tegenover de meening, dat alleen de nationaal-socialistische gedachte bij het Nederlandsche volk kan leiden tot de geestelijke bereidheid tot het aanvaarden van een volledige ordening, stelden vele anderen, de overtuiging, dat het Neder landsche volk geen ordening wenscht te koopen met de aanvaarding van een natio naal-socialistische dictatuur. Met de voorgestelde wijziging van arti 29 kon men zich algemeen vercenigen. Merkwaardig verschijjisel in Frankrijk. Het „Journal" meldt uit Rijsscl: De mist, die van Zondag tot gistermorgen boven het Noorden des lands hing, heeft in het gebied der ijzergieterijen aan de Sambre een merkwaardig verschijnsel te weeggebracht. In samenwerking met de dampen van zwavelzuur, afkomstig uit de fabriek van Hautmont, veroorzaakte do mist bij de bevolking tranende oogen cn niesbuien. De nevel was gisteravond nog niet verdwenen, en de bewoners, die hun woningen niet zorgvuldig hadden dichtge-» stopt, huilden en niesden zonder ophouden. Gistermorgen was de atmosfeer echter weer helder. Vrijwel alle personen, die van het verschijnsel hinder hadden ondervonden, konden hun werkzaamheden hervatten. INSIGNES UIT BETON. De bezoekers aan de Lcipzigcr jaarbeurs ontvangen van het jaarheursbestuur dit jaar een insigne, de oude Leipziger Waag voorstellend, dat merkwaardigerwijze ge heel uit beton vervaardigd is, waarmede te gelijkertijd reclame voor een nieuwe Duit sche grondstof wordt gemaakt. Het nieuwe materiaal heet ..fijnheton"; men kan daaruit de kleinste en fijnste voorwerpen vervaardi gen. DE INTERNATIONALE AUTOMOBIEL TENTOONSTELLING IN BERLIJN. De Internationale Automobieltentoonstcl- ling in Berlijn, welke thans gesloten is, werd in totaal door 789.000 personen - 40.000 meer dan in 1937 - bezocht. Het bezoek van handelaars uit het buitenland was G5% grootcr dan in 1937. Tsjechen bereiden zich voor op de wereldkampioenschappen Onze aanstaande tegenstanders brengen een verjongde ploeg in het veld. De Tsjechische voorbereidingen voor de wereldkampioenschappen voetbal zijn gis termiddag op het Spartaveld te Praag be gonnen. Voor G.000 toeschouwers speelde een bijna geheel verjongde nationale ploeg een oefenwedstrijd tegen de Racing Club Stras- bourg. De jonge Tsjechische ploeg steldo geenszins teleur en loonde het in haar ge stelde vertrouwen waard te zijn. De gast- heeren wonnen met 41, nadat de rust reeds met een 10 voorsprong was ingegaan Zooals bekend, zal zeer waarschijnlijk Tsje- cho Slowakije in de achtste finaie van het toumooi om het wereldkampioenschap te Le Havre tegen Nederland uitkomen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2