n Kou of Griep! AKKERTJES Graskuilen De bedrieglijke bankbreuk voor het Hol „De Vierbond" Neem dadelijk een of twee "AKKERTJES" Dan zijt Ge beter, voor dat Ge 't weet! "AKKERTJES" zijn échte GRIEP-bestrijders Naar verbetering aardappelrassen Donderdag 10 Maart 1938 Tweede blad Vergadering van „De Vierbond" op Za terdag 5 Maart 1938. 's namiddags 2 uur, in het Landbouwhuis te Alkmaar. Daar de vergadering is belegd op verzoek van de Centrale Veilingsvereeniging „War- menhuizen en Omstreken", fungeert de' heer K. Molenaar als voorzitter. Bij de opening wijdt de heer Molenaar hartelijke woorden aan de nagedachtenis van Burg. Slot, die in vele moeilijke ge vallen juiste adviezen heeft gegeven en zooveel voor onze tuinbouw, in ons ge west in het bijzonder, heeft gedaan. De secretaris, de lieer P. Klant, leest de notulen, welke onder dankzegging onge wijzigd worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen stelt de voorzitter de vraag, hoe de aanvoerrege- ling bevalt Spr. wil wel zeggen, dat zijn er varing zeer gunstig is. Verschillende afgevaardigden, voeren over de aanvoerregeling het woord. Allen vereenigen zich met de con clusie van den Voorzitter, dat het ge- wenscht is regelend te blijven optreden. De Voorzitter stelt vervolgens het eerste voorstel van de veiling fWarmeniiuizen aan de orde, na melijk om te trachten kwijtschel ding te verkrijgen van de Provin ciale credieten, welke in 1931 aant de tuinders in Noordholland onder garantie van 70 pet. door de pro vincie en 30 pet. door de betrok ken gemeenten zijn verleend. Over dit voorstel ontstaat een uitvoerige discussie. De vertegenwoordigers van de Langen- dijker Groenten Centrale zijn van mee ning, -dat. deze zaak door de standsorga nisatie dient te worden behandeld, bo vendien kimnen ook de--gemeentebesturen zich niet veroorloven om de voorschotten zonder onderscheid te' annuleeren. Een al- gemeene annuleering zoil h.i. groote on billijkheden scheppen. Ook de afgevaardigden van den Noor- dermarktbond blijken verschillende van de aangevoerde bezwaren te deelen. De Voorzitter verdedigt het voorstel uit voerig. Hoewel alleen Burgemeester Schelhaas' zich absoluut, tegen het voorstel heeft ver klaard, gelooft hij toch de conclusie te kun nen trekken, dat men niet tot een één stemmig besluit kan komen. Spr. stelt voor aan de Prov. Commissie te verzoeken om een onderhoud met Gcd. Staten aan te vragen, teneinde te bespreken wat in deze voor dé betrokken tuinders zou kunnen worden gedaan. Aldus wordt besloten. Volgt het voorstel om bij de betrokken instanties er op aan te dringen, dat de kwaliteitseischen van de N.G.F.C. voor de 'bewaarkool weder zoodanig wordeni ge wijzigd, dat. de roode- en gele bewaarkool van 3 tot 5 ons weder voor goede kwa liteit kan worden geveild. De Voorzitter licht het voorstel nader toe en zegt dat het er om gaat of de kool van 3—5 ons stek of goede kwaliteit is. Niemand zal z.i. kunnen tegenspreken dat het laatste het geval is. Voor een gelijke sorteering moet natuurlijk zorg worden gedragen. OUDE NIEDORP Een zeer bezwarend briefje op de proppen. Thans een jaar geëischt. Gisteren werd te Amsterdam in hooger beroep behandeld de zaak tegen den vee houder P. de B. uit Oude Niedorp, verdacht van bedrieglijke bankbreuk. De Alkmaar- sclie rechtbank had een straf opgelegd van acht. maanden, maar de procureur-generaal vond deze straf te laag en vorderde een jaar gevangenisstraf. Men zal zich herinne ren, dat de B., die in staat van faillisemont verkeerde een bedrag van f 880.aan den boedel wist te onttrekken. Toen het uit kwam beweerde de B. dat dit. geld zijn zoon toebehoorde en toonde een door een advo caat. opgesteld koopcontract van verkochte koeien. Hij maakte voor zich de zaak nog erger, door in het Huis van Bewa ring zijn zoon een briefje te schrij ven, waarin stond, wat hij tegen de Justitie moest zeggen. Dat briefje werd in beslag genomen. Het briefje kwam als een klap op den vuurpijl. De B. had geschreven: „Zeg tegen je advocaat, dat die f 200. van jou waren en niet van mij..." „Een heel leelijk briefje", constateerde de president van bet Hof, mr. Lewe van Nijenstein, hoofdschuddend. De advocaat was zicü^kar en. zeer on aangenaam verrastr^Tk heb dat briefje nooit gezien en ik had de indruk, dat de zoon mij naar waarheid heeft ingelicht..." De zoon, als getuige a decharge opgeroe pen, verklaart na een ernstige waarschu wing van den procureur-generaal voor een meineedsvorvolging, dat lhj liever geen ver klaring aflegt, zegt het Vsli. Dan, is het woord aan-den procureur-gene raal, mr. Versteeg, die de bedriegelijke bankbreuk bewezen en zóó ernstig acht, dat hij een gevangenisstraf van een jaar eischt. De verdediger Mr. A. Prins Jr. uit Alkmaar is van oordeel, dat ondanks de houding van zijn cliënt, die hij geenszins bewondert de juridische raadselen nog geenszins zijn opgelost. Het staat nog niet vast, dat deze man niet, reeds meer dan twee jaar vóór zijn faillissement, de zaken aan zijn zoon heeft overgedaan. Het gaat niet aan te "zeg gen, dat hij dit contract door een jurist zoo lang eleden heeft doen opmaken om schuld eischers te benadeelen. Dat verdachte zich iu zijn juridische verweren heeft verward is ook niet zoo vreemd en hoeft niet te kwa der trouw te zijn geschied: verdachte is een klein boertje, die van boekhouding geen idee heeft.. Mocht het Hof het. feit bewezen achten, dan dringt pleiter toch op clemen tie aan. Dit. feit is ten hoogste een „boeren- knoeierijtje", van menschen, die koopen en verkoopen en hard werkend hun bedrijfje leiden. Als er schulden zijn, dan betalen ze die met moeite af en ze weten bitter weinig van juridische complicaties. Een advocaat heeft eens 'n contract voor ze gemaakt „dat zal wel in orde wezen..." Het Hof zal op 22 Maart vonnis wijzen. Laat géén kostbaren tijd verloren gaan, als Ge in dezen griep-tijd U eslagen en dan Ga dan vroeg niet lekker voelt. Koud en rillerig, loom en als lamaeslagen en dan weer warm en gloeierig met zwaar gevoel in 't hoofd. Ga dan vroeg naar bed, stop U warm in. Neem 'n "AKKERTJE" en na 'n uurtje nog een. Tien tegen een, dat Ge U dan morgenochtend weer „fit" en prettig voelt en dat die griep-aanval niet „doorzet", omdat Ge tijdig „AKKEkTJEo" nam. De samenstelling is een vondst van Apotheker Dumont en de geneeskrachtige stof fen, die ze bevatten, maken de griep-bacillen onschadelijk en verdrijven de koorts, zonder Uw maag van streek te brengen. Prettig innemen, Ge proeft niets. Probeert zei Snelle en zekere werking tegen Hoofdpijnen, zenuw pijnen, spier-pijnen, vrouwen-pijnen, Kou en Griep. AKKER- CACHETS Metalen zakdoos met 3 stuks 20 Let vooral 20cent. k\ I ouacE» op het -: Per koker van 12 stuks -12 stuivers, merk, als waarborg! Nieuwe wegen CULTUURSTATIONS IN ONZEN OOST? Bij gelegenheid van den twintigsten Dies Natalis der Landbouwhoogeschool Ie Wageningen heeft, de rector-magnificus prof. ir. C. Brockcma, gisteren een rede gehouden over. ,De aardappel en zijn cul tuurproblemen". Spr. ging de historie van de eer ste importen uit Zuid-Amerika na, waarbij blijkt, dat in de zestiende eeuw verschillend materiaal naar Europa is gebracht; wellicht is dit een der redenen, waarom het aan tal rassen steeds zoo talrijk is gebleven. Toch is in de laatste ja ren uit Russische onderzoekingen gebleken, dat het materiaal aan de bron veel rijker gevarieerd is dan het Europecsche. vermoedelijk be vat het nog verschillende eigen schappen als weerstand tegen ver schillende ziekten, tegen droogte, tegen vorst, die door kruising in het Europeesch materiaal zouden kunnen worden ingebracht. Het zelfde geldt voor hooge gehalten aan zetmeel, eiwit en vitaminen. toepassing van het serieprincipe en der oofstanalyse; ook stond hij uitvoerig stil bij de statistische onderzoekmethode, waar mede reeds door het instituut voor suiker bietenteelt een begin is gemaakt. Met medewerking van vele land bouwers zouden deze methoden ver der uitgebouwd kunnen worden en kunnen leiden tot oogstverbetering in collectieven stijl Voor het vat- baarheidsonderzoek voor verschil lende ziekten is onze kennis wel toe-' reikend, maar de organisatie van de toepassing van dit onderzoek is nog gebrekkig. De rassenproblemen hangen innig samen met die van de teelt, den handel, de verwerking en de con sumptie, omdat alle pogingen om eenig onderdeel te verbeteren uitloo- pen op hetzélfde punt; verhooging van opbrengst en verbetering van kwaliteit en daarmede op verhooging van de rentabiliteit der cnltuur. Studiecentrale voor den aard appel bepleit. Spr. bepleit de vorming van een studie- centrale voor den aardappel. Spr. wees er tenslotte op, dat, voorzoover het den arbeid der kweekers betreft, de eerste stappen in deze richting zijn ondernomen door den Xederlandsclien. Algemeenen Keurings dienst. SCHAGEN Inleiding door Ir. Lienesch. In hotel „De Beurs" werd Dinsdagavond «en cursusvergadering gehouden, welke was georganiseerd door de besturen van de af- deelingen Schagen, Barsingerhorn, Winkel en Nieuwe Niedorp van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Er waren een 70-tal personen aanwezig. Na ingeleid te zijn door den heer W. v. d. Oord, Baisingei'horn, verkreeg" de spreker van dezen avond, de heer Ir. Lienesch het woord om, in de hand van de onderzoe kingen van den afgeloopen winter, een le zing te houden, over het onderwerp: Gras- kuilen. De heer Lienesch begon met te zeggen, idat hij in de eerste plaats het kuilprobleem wilde rechtvaardigen. Een en ander wordt Jiog problematischer, waar' tegenwoordig de Imethode van het kunstmatige drogen van gras zoo op den voorgrond wordt geschoven. Dit kunstmatige drogen van het gras zal echter nooit in staat zijn het kuilen van gras te vervangen. Het is nog niet te bereke nen, of het kunstmatige drogen goedkoQper is. In ieder geval beteckent deze methode niet een uit den weg ruimen van de kuil- producten; zoolang do prijs van de melk niet hooger wordt zullen we deze houden. Spr. is een voorstander van het kuilgras, al kent hij de bezwaren daarvan. Wanneer het' op de goede wijze wordt gevoerd, zal aan de voornaamste bezwaren van zuivel-zijde Zijn tegemoetgekomen. Sterk kwam spr. op tegen het ge rucht, dat in de omgeving van Span broek wordt verspreid, en volgens hetwelk de Deensche regeering alle silo's zou opkoopen. Men is daar bang, dat onze regeering" hetzelfde zal doen en wacht daarom met silo- bouw. Spr. ontkende dat men van plan zou zijn het kuilgras te verbie den en noemde ook het gerucht om trent het ingrijpen der Deensche re geering een fabeltje. Nog steeds ziet spr. In het inkuilen een ïniddel naast het hooien. Vooral in de Mei maand kan men zoo geschikt naast het hooi een extra hoeveelheid kuilgras winnen. Wat de silobouw betreft, deze moet. als een hulpmiddel worden beschouwd; het kui len kan er door vergemakkelijkt worden. Komende tot de practijk zeide de heer Lienesch, dat de resultaten van het onder zoek niet rooskleurig waren. Bovendien was het de bedoeling 1000 kuilen te onderzoe ken, terwijl men maar tot de 500 was geko men. De onderzoekingen hadden alleen be trekking op bet. binnenste gedeelte van de kuil. De aanwijsmethode, welke werd ge volgd, was de volgende: met .behulp Van het perssap werd de zuurgraad (pH) be paald en hieruit kon men weer de kwaliteit afleiden. Bij een pH beneden de 4.2 heeft men met een zoete, goede kuil te doen, bij een pH boven de 4,2 met een zure, slech te kuil. Aan de hand van het pH-onder- zoek valt op te merken, dat er inzake het kuilen nog aanzienlijk valt te verbeteren, en ook te verdienen. De boterzuurhactericn reageeren sterk op de zuurgraad. Gaat de zuurgraad omboog, dan komt de boterzuurbacterie opzetten. Bij een pH beneden de 4.2 heeft de boterzuur bacterie geen kans. Naast de boterzuurbac terie treedt bij een zure kuil rotting op. Hoe kom ik aan een goede pH was de vraag, waarmede de inleider zich vervol gens bezig hield. Er zijn drie manieren van inkuilen n.1.: zonder iets, met toevoeging van zuur en ten slotte met toevoeging van suikers. De eerste manier is het goedkoopst, maar het meest duur, wat de verliezen be treft. Het kuilen met toevoeging van zuur komt hierop neer, dat de pH wordt gedrukt. Voeg zooveel zuur toe, dat de pH beneden de 4,2 komt. Dit is de methode van Virfanen aan welke methode echter wel degelijk be zwaren zijn verbonden. Bij de toevoeging met. suikers is men erop uit, de melkzuur bacterie goed ie voeden; de kans voor de hoterzuurbacteriën wordt hierbij weggeno men. De onkosten van de laatste twee wijzen van inkuilen vergelijkende, deelde spr. mede dat deze hij toevoeging met zuur bedragen 1 10 a f 15. met suiker f 5, alles per'h.a. Het slagen van een kuil hangt overigens af van den tijd,.waarin gemaaid wordt, dat moet men niet te vroeg doen; voorts is het Van belang om te kuilen bij goed weer. Enkele cijfers. Aan de hand van eenlge tabellen gaf de inleider vervolgens eenige cijfers betreffen de de onderzoekingen. Van de ruim 300 gevallen, waarin ge kuild werd zonder eenige toevoeging was 5% der kuilen geslaagd, 714% was mid delmatig en de rest moest als niet geslaagd worden beschouwd. Van de kuilen, waarbij zuur was toege voegd slaagde 60%; ook in Friesland hebben Onderzoekingen dit resultaat opgelevérd. Van de 36 onderzochte gevallen, in welke suiker was toegevoegd, was ongeveer 30% geslaagd. In totaal waren 464 monsters genomen; hiervan waren 11% geslaagd, 8% middel matig en dus 81% mislukt of althans van de kwaliteit, welke we niet moeten bobben De heer Lienesch vergeleek vervolgens de resultaten van het kuilen met silo's en ge wone kuilen; hieruit bleek wel, dat de silo op zich zelf niets beteekent. In het algemeen kan men zeggen, aldus spr. dat het inkuilen met zuur beter is, me' suiker goedkooper en ook wat gemakkelii ker. Vervolgens ging spr. de verliezen aan eiwit en mineralen bij de verschillende methoden na. Ten slotte kwam spr. tot de conclusie, dat hij de gewone, wijze van inkuilen de kans van slagen 1 op 20 is. Inkuilen met zuur geeft de beste kans van slagen, naarmate het. product eiwitrijker is. Ongeveer 60% van deze kuilen (toevoeging met zuur) zal 1 TRAMS VERDWIJNEN UIT LONDEN'S BINNENSTAD! De straten worden te nauw! Zoo juist werden 93 autobussen voor de verbinding van de city met de overige stadsdeelen in gebruik genomen. Een verdwijnende tram moest nog even, zusterlijk naast de ooncurreerende autobus, door den fotograaf worden Benome iv Bezwaren. Een groot bezwaar bij het werken met het oorspronkelijk materiaal is, dat dit. hoofd zakelijk uit z.g. kortédagvormen bestaat. Deze geven in ons lichtklimaat geen zaad of knollen en het materiaal kan alleen met kunst- en vliegwerk worden gebezigd. Spr. pleitte voor de vestiging van een cultuurstation in Oost- en West-Indië, waar van niet alleen voor de Europeeschc kwee kers, maar evenzeer voor de aardappelcul tuur in de tropen nut wordt verwacht. Spr. ging vervolgens na, welke middelen ons ton dienste staan om den stroom van nieuwigheden, die uit do handen der kwee kers' tevoorschijn komt, te schiften, opdat, slechts die enkele superieure klassen zul len worden overgehouden, waaraan de land bouwpraktijk behoefte heeft. Uitvoerig werd stil gestaan bij het proefveldwezen. Wat het eerste punt betreft beval spr. aan, de De staking te Losser Geen rancunemaatregelen. De Rijkshemiddelaar, prof. mr. A. C. Jo- sephus Jitta heeft in een gistermiddag on der zijn leiding gehouden conferentie met de partijen, betrokken bij het conflict bij de N.V. Tcxtielmaatschappij L. van Heek en Zonen te Losser, aan deze voorgesteld om het voorstel, van de directie, in de vorige vergadering gedaan, op enkele pun ten te wijzigen of aan te vullen. Het. voorgestelde komt neer op een loons- verhooging, varieerende van 5 tot 10 pet en bét achterwege blijven van rancune- maatregelen. De partijen zullen Vrijdag a.s. hun be slissing aan den Rijksbemiddelaar berich ten. slagen. Wanneer ingekuild wordt onder toevoeging van suiker is de kans van slagen 1 op 3. Spr. besloot zijn inleiding met er nog eens op te wijzen van hoe groot belang bet is, met geschikt weer te kuilen en dat het er (lus maar op aankomt voor een goede zuurgraad (4,2) te zorgen. Met groote aandacht werd naar het door Ir. Lienesch gesprokene, dat voor de toehoor ders zooveel leerzaams bood, geluisterd. De inleider was er door zijn boeienden vertel trant dan ook zeer goed in geslaagd, de stof, welke uit den aard der zaak een dor karakter bezit, te doen leven. Nadat een kwartier was gepauzeerd be stond er gelegenheid om vragen te stellen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Hierna sloot do heer v. d. Oord de ver gadering, maar niet zonder den heer Lie nesch hartelijk dank. te hebben gezegd. De kwijtschelding der Provin ciale credieten. 1 Kwaliteits eischen voor bewaarkooL Na eenige discussie wordt be sloten, dat aan de N.G.F.C. zal worden verzocht de bewaarkool van 3 tot 5 ons als afwijkende kwa liteit te mogen veilen, waardoor het product ingeval van doordraai en voor den vergoedingsprijs ini aanmerking komt. Aan welk besluit de overweging ten. grondslag ligt, dat de kans op succes grooter wordt geacht, dan wanneer ver zocht wordt voormelde sorteering als goe de kwaliteit te mogen veilen. Bij de rondvraag wijst de heer de Wijs er op, dat het ondoenlijk is aan de eisch van het U.C.B. te voldoen, dat de peen absoluut vrij van vuur moet zijn. Besloten wordt aan de- Prov. Commissie te verzoeken bij het U.C.B. te willen aan dringen op wijziging van dezen eisch. in: „practisch vrij van vuur". De heer W. Visser brengt de teeltregc- Iiner ter sprake, hetgeen, .eenige discussie uitlokt. Op voorstel van den heer S. de Boer wordt nog besloten aan de Prov. Commis sie te verzoeken weder stappen te willen doen om evenals bet vorige jaar de eerste voorschotuitkeering op de bewaarkool we der in de eerste helft van Mei uitbetaald te krii°-en. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5