Jubileum-impressies Plaatselijk Nieuws. Boeren, die uitge molken worden Schagen-nieuws Theater Royal Sproeten komen vroeg in Vyitdag 11 Maart 1938 Aan den vooravond van het 35-jarlg bestaan van de afdeeling Schagen van den Vrijzinnig Democratischen Bond Uit de notulen: „4 Febr. 1903 Voorzitter doet mededeeling van de gecombi neerde vergadering en van de besluiten daar genomen omtrent aansluiting bij den Vrijzinnig Democratischen Bond." Dit was bot begin. En do overgang van afdeeling van do T.iberale Unie tot afdee ling van don V.D. Bond. Als wij nu beweron dat do Vrijzinnige Kios- vcrconiging lp Schagen vijf on dertig gele den in ..schijnheilige omstandigheden" ver hoerde, begaan wij daarmede geen misdaad wantde bestuurders uit de roemruchte dagen van negentien lionder en drie zeggen Lot zelf en dan zal hot 1och wel waar zijn? In hel. reeds vergeelde notulenboek vonden wij onder hot verslag van het ver handelde op de ledenvergadering van 10 klaart 1003 de volgende ontboezeming: „...noemt de penningmeester de cijfers „dor posten zijner rekening van inkom- „ston en uitgaven, als eindcijfer uitgaaf „82.58 ontvangsten 83.81, alzoo oen batig, „saldo van fl. 1.23 Helaas moet hij eraan „toevoegen, dat dit saldo- schijnheilig is, „daar de hoer Trapman nog een vorrlc-1 „ring van fl. 52.02 heeft als restant dor „gemankte kosten bii de laatste verkie zingen voor de Pr. Staten. Heeft de ijverige samensteller van do ïiotulon-drie dichtbeschreven foliovellen ner vergadering schreef de amhitieuse Heer Docnik - misschien daarmee willen zeggen, dat ondanks het „heilige" doel de „schijn" Van een opgaande zon niet altiirl mèt de vereeniging is geweest? Wel hebben wij, die Ons neergezet hebben om een vluchtige krabbel te schrijven over het wel en wee van den jubileerenden hond geen drie fo liovellen vol behoeven te schrijven om te constnfeeren, dat in al die vijf en derrie 'jaar het doel de. middelen niet geheiligd heeft, met andere woorden... de V.D. ging recht d o o r z e e Wij hadden het over „roemruchte" dagen. „Berucht" was misschien heter geweest, want hel: waren de dagen van de. grootc Spoorwegstaking, de dagen, tóen een verbit terd proletariaat mof dit laatsle middel streed logen een machtige tegenstander, da gen toen de verhouding tusschen de klassen heel anders was, dan tegenwoordig, dagen toen. a's voor ons geheele volk ook voor de V. D. ITET probleem was: Hoe dienen wij tegenover deze gebeurtenis te slaan, hoe moet onze houding ziin. Naast deze voor de aanstaande verkiezingen belangrijke al gemeen^ vraagstukken, waarbij natuurlijk ook Sehagen's oordcel werd gevraagd, had de afdeeling Ie worstelen met talrijke plaat selijke en districtsprohlemen. Districtsnro- Llemen, want hef stelsel der evenredige vertegenwoordiging moest nog geboren wor den, men stemde ner district: De groote mannen in „ons" district waren de heereri van Foreest en Sybrandi. Men kan over het feit van de evenredige vertegenwoordi ging denken zoo men wil. de discussies over dc candidaten uit den tijd der districtskie- zerij waren zeker zoo levendig als tegen woordig. Men kopdo de candidaten van na- bii. in handel en wandel, persoonlijke svm- of anti-nathieën kwamen er aan te pas, kortom ook toen vlogen op de vergaderin gen de spaanders er wel eens af... Bestuur ders van de Schager afdeeling reisden den omtrek af, om b>ï de andere kiesverconigin- gen „hun" candidaat aan te bevelen en tot blokvorming te komen, kortom de verkie zingstijd was een gezellige tiid voor de mannen, en een vervelende tijd voor de vrouwen, die toen al net als tegenwoordig maar zelden geloofden dat manlief wérke lijk in het algemeen belang zijn vrije avond en nachturen ging offeren... Gouden tijd voor de verslaggevers. Ook in de-/e dagen der voor ons „grijze oudheid", deed men reeds aan „kiezers- kweek". waarop in de perioden voor een Tweede Kamer of Provinciale Stafenver kiezing herhaaldelijk werd aangedrongen. In de perioden van rust, als de veelomstre den candidaten goed en wel op hot groene kussen zaten, geloofde men hot wel weer. Hebben we in onze praktijk van een jaar of tien, meestentijds raadsleden Vn vereeni- ginsmenschen „meegemaakt," die o zoo graag voor de pers praten en zich veronge lijkt voelen als de arme verslaggever niet in extenso noteert, wat hun lippen ontvliedt, in den jnro 1001 was dal bij de Vrijzinnig Democraten in Schagen anders. Op 21 Mei 1005 werd, naar aanleiding van een vraag op een vergadering, en met medewerking van de plaatselijke pers besloten, dat al leen de hesluiten in de krant gezet zouden worden, en dc discussies niet. Waf een lijd voor den nersmuskiet! De Vrijzinnig Democratische Bond. die zich. zooals men weet in 1001 als uiterste linkergroep heeft afgescheiden van de Unie-Liberalen, telde in 1007 reeds 4290 leden verdeeld over 55 afdeelingen. Een dergelijke „groote" partij kwam natuurlijk ook met groote leuzen, ph zoo werd in 1008 de verkiezingsstrijd ge voerd voor algemeen kipsrecht, vrouwen kiesrecht. 10-urige arbeidsdag (sic!) Staats pensioen, volksleger. beperking van mili taire uitgaven. Een eigen candidaat voor de Tweede Kamer had de V.D. in die jaren nog niet, wel had zij er reeds een gehad, de heer Fokker, die ook het Binnenhof heeft betreden. Het verkiezingsprogramma was 90#> der Schager leden blijkbaar nog niet aantrekkelijk genoeg, wij vinden in dat jaar menigmaal een verhouding van opkomst, tot ledental als 1—10 staatspensioen' zetten 1 wij vet gedrukt. Ja. het is met dat Staats pensioen en de V. D. in de jaren 190S1911 een heele geschiedenis geweest en in ons kort bestek kunnen wij er niet veel van vertellen. Er bestond een strooming in de V.D. ccnerzijds voor premievrij staatspen sioen, anderzijds voor staatspensioen niet verplichte premiebetaling. In Schagen was men voor pre mievrij Staatspensioen, in sommige randge meenten voor het systeem verplichte verze kering. een duidelijk bewijs, hoe weinig ho mogeniteit er nog bestond tusschen dc mcnschen van één richting, één soort en in één streek Veel van het programma van de V.D. uit die jaren is verwezenlijkt of verwezenlijkt geweest, enkele eischen, maar nu over dc hpelc linie staan nog op de lijst. Over pre mie- of niet-promievrij staatspensioen wordt in de V.D. thans niet meer gerede kaveld. In 1010 voerde, men ook in de afdee ling Schagen geanimeerde debatten over het grondgebruik door landarbeiders ter verbe tering van hun toesland. Er werd, ook in deze buurt veel geconfereerd met menschcn uit het Algemeen Nederlandsch Werklieden- verhond. waarin vele landarbeiders geor ganiseerd waren. Een fusie tussehen V. D. en dit verbond is lenslotte tot stand geko men. Wij hebben in Schagen de laatste maanden dikwijls bet woord „monsterver bond" hooren gebruiken, met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen. In 1010 was er een nog grooter monsterverbond: Liberale Unie, S.D.A.P., V.D. en Ned. Werklieden verbond samen doende, als linksch blok te gen de conservatieven. En dat nog wel in een tijd, toen de S.D.A.P. openlijk de klas senstrijd predikte... 't Kan verkecren 1913 was voor de afdeeling Schagen een jaar van groote activiteit. Eenige belang rijke vergaderingen werden gehouden, o.a. een met Mr. Marchant als spreker voor de V.D. en Matthysen als debater voor de S.D.A.P. Als ooit de waarheid van Brecro's spreekwoord: ,,'t. Kan verkeeren" van toe passing is, dan is het op het gesprokene op deze bijeenkomst Als wij het verslag (in twee gedeelten) in de Schager Courant van 28 Mei en 1 Juni van dat jaar lezen (toen konden wij ons nog veroorloven van zoo'n verslag een feuilleton te maken, want we vervolgden heel gemoedelijk drie dagen later) zien we Mr. Merchant staan, de „Christelijke" regee- ring heftige verwijten doende, zeggende dat de V.D. de Staatskas heeft opengezet voor bijzonder onderwijs, maar dat de Ka tholieken er misbruik van gemaakt heb ben en de instelling van zendingsscholen een aanslag is tegen dc vrijheid. Zuiver Christelijke propaganda! riep Mr. Marchant En Matthysen predikte den klasscstrijd, ver klaarde zieh een felle tegenstander van leger en vloot, en verweet de V.D. een ge stopt tafellaken te bezitten, dit naar aan leiding van het feit, dat men inmiddels weer had aangepapt met de Unie Jribcralen om te komen tot een soort concentratiepro gramma. Dan dc roodc vaan der S.D.A.P.! Woordenwoordendie wij na vijf en twintig jaar op hun rechte waarde heb ben leeren schatten. Koninklijk goedgekeurd. 1014, het zwarte jaar in de wereldgeschie denis... De lecningswet van Treub verwek te een heftige oppositie in de kringen der V.D. ers. In de notulen van de Schager vergaderingen vinden wii heftige aanvallen. 1915 was voor de afdeeling hierom be langrijk omdat op 22 Febr. de Kon. goedkeu ring op de statuten werd verkregen. In 1918 kwam dan door de nieuwe kies wet de evenredige vertegenwoordiging en daarmede een gansehe ommekeer in de tot heden gevoerde verkiezingsacties, het sa menstellen van dp groslijsten en de manier van propaganda. Op de agenda van de ver gadering van 18 Januari 1918 vinden wii een soort van cursus aangekondigd die de le den wijzer zal moeten maken ten aanzien vap voor hen ongewone dingen. Het slelsel van de evenredige vertegen woordiging sloot het oude tijdperk „der personen" af. de nieuwe tijd. die der „num mers", „kiesdeelers," te verdeelen sfemmen- overschotten en wat dies meer zij, werd ingeluid! Het nieuwe tijdperk. Naast de groofe, dikke notulenboeken van de Vrijzinnig-Democratische ltiesvereeniging Schagen, opvolgster van de afdeeling Scha gen der Liberale Unie, en loopende van 1896 tot heden, ligt ern kleiner cahier op onze tafel, dat de notulen bevat van een an dere vereeniging, die vooral in het „oude" tijdperk de nauwste betrekkingen met de V.D. onderhield en in hrt nieuwe tijdperk er min of meer automatisch in is opgeno men. Het is de Protestantscho Kicsvereeni- eing, die zich speciaal bezig hield met het stellen van candidaten voor den gemeen teraad. I^ater heeft de grootere. thans ju- bileerende zuster ook deze. niet altijd aan gename taak overgenomen. Van de „groote" kwesties in de naoorlogsche jaren willen we nog even aanhalen de in de vergade ring van 20 Januari 1922 aangenomen motie naar aanleiding van een conflict tusschen kopstukken als Marchant en Beresteyn en beschuldigingen aan het adres van Mr. Oud. De afdeeling eischte van het Hoofdbestuur publicatie en onderzoek, en rechtuit als steeds, vinden wij in de motie de woorden gebruikt „kopstukken, die de partij ver moorden." Crisisjaren Had de V.D. zich in den loop der jaren zich meer en meer van samenwerking met de Unie-Liberalen, (inmiddels Vrijheids bond geworden) afgekeerd, in 1922 vinden wij zelfs een vergadering met Ketelaar aangekondigd, die zich lijnrecht tegenover deze plaatst. Weer gaan de jaren voorbij, tijden van hausse, als bij verkiezingen ho pelijk politieke successen zijn te behalen, tijdens van baisse, als de zaak weer al (of niet!) voor cl kaai' is. In 1923 besloot men het reglement zoodanig te wijzigefl, dat bij verkiezingen voor den gemeenteraad niet meer een kleine minderheid bij de candidaatstelling een groote meerderheid z.g. kan „overstemmen". Met het langzame intreden van de wereldcrisis, verandert, ook langzamerhand weer, we zouden haast zeggen het aspect der afdeeling. Meer cn mer groote nationale kwesties vragen de aandacht en... lang niet altijd is de cri- tiek op de daden van het Hoofdbestuur malseh. Kwesties doen een lid, dat jaren lang de partij in den gemeenteraad en provinciale staten vertegenwoordigde, be danken. Ook wordt er een lid geroyeerd, die, zooals het desbetreffende \oorstel luidt „gevaarlijk is voor het-aanzien van de vereeniging on dc belangen van Scha gen en alle politiek fatsoen mist." We gaan al dc min of meer belangrijke kwes ties van de laatste jaren stilzwijgend voorbij, deels zijn zij te lang voor dit over zicht. deels ook nog liggen zij verscli in het geheugen van elk die zich voor de gemeente en de landspolitiek interesseert. In 1931 werd besloten bij dc gemeente raadsverkiezingen niet met eigen candi daten te komen, maar PI. B. en V.B. te steunen. Het aantal vergaderingen wordt minder in aantal, de notulen korter... Het is een klein jaarverslag zegt de secretaris in '32, maar er is niet meer... Het vereeni- gingsleven komt. op bet doode punt 1e staan, lezen wij in 1936. In 1937 kwam EEN RECHTZETTNG DOOR MR. EECEN. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Ilenri Eecen in ons blad van jongstleden Woensdag, deelt Mr. C. P. Eecen ons mede, dat het accountantsrapport, dat volgens den liquidateur „afkeuring onder vond door dc vele onjuistheden.', met alge- mcene stemmen door het geheele bestuur, dus door commissarissen en de leden der liquidaticcommissie de heeren L. de Wit te Ginneken; Uitcnboogaart te Oegstgeest en Weeder te Wognum, is goedgekeurd. Slechts de heer Ilenri Eecen verklaarde zich tegen. Uitdrukkelijk stelt Mr. Eecen vast, dat hem door het bestuur machtiging is verleend het rapport aan ons blad ter inzage te geven. Hiervan wist ook de heer I-Icnri Eecen. Wij voegen onzerzijds hieraan nog toe, dat de conclusies welke wij uit, dit rapport trok ken, geheel voor onze rekening zijn, dat Mr. C. P. Eecen daaraan part noch deel heeft en zij uitsluitend het resultaat zijn van een am pele bestudeering van het accountantsrap port door een deskundig lid onzer redactie. Tenslotte zij nog rechtgezet een drukfout, welke verwarring zou kunnen stichten. Mr. C. P. Eecen is niet in 1930 doch in 1935 als rechtskundige in deze affaire gehaald. Programma voor Zondag a.s. Schagen 1D.T.S. 1. Aanvang 2 uur. P. Schoorl; II. Middelbeek, M. de Haas; A. Slikker, S. Grootes. M. Slikker; J. Peet oom, G. Koch, G. Boontjes L. Schoorl, C. de Moor. Res.: J. Steen. Oudendijk 1Schagen 2. Vertrek 12.30 u. J. J. Slikker; Joh. Bremer, A. de Wit; ,T. Weeland, E. Rus, P. Boontjes; J. Broer, P. de Vries, D. Schoorl, D. Ruig, Jb. Broers- ma. Res.: D. Leeuwenkamp. N. Niedorp 3Schagen 3. Vertrek 10.15 u. J. Everts; G. Zwaan. F. Nauts; P. Kistema- ker. S. Breebaart. T. Moransart; H. Veen- stra, J. Starreveld. Jb. Siemons, W. van Geelon, Joh. Franzen. Res.: G. Lem. D.T.S. 3Schagen 4. Vertrek 11.15 uur. J. Oost wonder; C. Slikker, P. Slik; H. Kis- temaker. J v. d. Oord. N. Raven; A. Wil- lemse. W. Domper, F. Bosma, Chr. Neef- kens. L. Komen. Schagen A—Helder B. Aanvang 10 uur. W. Gorter; G. Blaaubocr, R. van Haren; P. Bakker, J. C. Anneveldt, Jb. Molenaar; P. Dekker, J. v. d. Ben, J. Slikker, T. Schoorl, H. Volten. Res.: D. Kuioer. J. Molenaar. J.V.C. ASchancn B. Vertrek per bus 10.15 uur. A. Houtkooner; W. Rezelman, J. Eneelsm.in; P. Kort, K. Molenaar, K. de Boer; R. Abbring, J. Kater, M. v. Rooij, G. Anneveldt, S. Brak. Res.: C. Damen. G. Broens. ADSP.-COMM. TWEE STERKE SPEELFILMS IN THEATER ROYAL. „T)p Snion der Lnnciersen „Charlie Chan op de Olympische Spelen" Het is weer een prachtig programma dat Theater Royal zijn bezoekers voor zet a.s. Zaterdag, Zondag en Maandag en wel in den vorm van een spannende spionnago- film, uit den wereldoorlog, waarin de wel bekende acteur Peter Lorre de hoofdrol ver vuld met de temperamentvolle Dolores del Rïo als tegenspeelster. Een zeldzaam spannende film, waarin weer een, kentering, dan schrijft de notu list: ...hoop dat de vereeniging steeds mag groeien, zooals dat in 1937 het geval is geweest. Inderdaad 1937 was, gezien de verkiezingsuitslag wel een bewijs dat de vrijzinnig-democratische gedachte in ons la ge land nog steeds ruimen ingang vindt. En dan komt het laatste verslag in hel notulenboek... van de vergadering van 4 Februari 1938. Zooals men in 1903 begon nen is, zoo eindigt men... ook nu. En er is weer een klein tekortje. Het saldo schijnt dezen keer. zoo niet „heilig" toch ook niet „schijnheilig" te zijn, er is defi nitief 21 gulden tekort... En toch viert men morgenavond het 35-jarig bestaan... en blijkens het programma zal bet nog een goede boel worden ook. Dc V.D. heeft re den cn recht om feest te vieren en zich na zooveel jaren, even een terugblik te gunnen op wat is geweest, om dan met frisschcn. moed verder te gaan. Proficiat! Namen In een goed overzicht hooren namen. Maar wij hebben er zooveel gevonden, dat wc vreczen velen te vergeten cn dat is niet pret tig. Een enkele greep zullen we doen, wie vergeten is, zette zich zelf er in gedachten bij! In het „grijs verleden" vinden we als voorzitter Raat, als secretaris C. W. Dce- nik, iarcnlang. Oudenhoven. C. Nobel, Feis- ser, P. C. Bockel... cn dan de heer K. Kerk- meer, secretaris cn in de oorlogsjaren pen ningmeester daarbij, D. Leguit, L. J. Rogge veen, A. de Heer, in 'n latere periode weer J. de Vries, D. Brouwer en K. Leguit. En hoeveel stille werkers zullen er zijn ge weest, wier namen we niet tegenkwamen in de notulen, maar die de afdeeling even zoogoed daadwerkelijk steunden? Dat zouden we niet graag schatten! het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Tweede blad Uit onze Omgeving DEN HELDER. 800 GULDEN UIT CAFé GESTOLEN. Terwijl de bewoners sliepen Is het geld van de slaapkamer ge nomen. Naar ons eerst thans bekend wordt, heeft er in den nacht van 20 op 21 Februari al hier in het café van den heer Sandcrse aan het Koningsplein een uitermate brutale in braak plaats gevonden, waarbij voor een be drag van niet minder dan 800 gulden aan contanten is buitgemaakt. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, heeft deze diefstal zich als volgt toegedragen. De inbreker(s) heeft op een moment, dat zich op het plein geen personen bevonden, de deur van het steegje dat zich tusschen het café Griek en café Sanderse bevindt, gefor ceerd en kwam zoodoende op het binnen plaatsje. Hier trof hij het bijzonder, daar de sluiting van den kelder zeer gebrekkig was en hij zoodoende zonder moeite dc woning kon betreden. Hij heeft, het huis doorzocht on kwam tenslotte terecht op de slaapkamer der familie Sanderse die hier te ruste lag. In dc kamer bevond zich een geldkistje, inhoudende een bedrag van ongeveer 800 gul den cn welk kistje met inhoud door den be zoeker werd medegenomen. Door de politie werd oogenblikkclijk een uitgebreid onder zoek ingesteld. Diverse huiszoekingen zijn in de afgeloopen dagen verricht, doch tot op dit moment heeft men nog in geen enkel op zicht eenig succes wetqp te boeken. ZUPB Werkloosheid. Het. aantal werkloozen, dat „in zorg" is, is de vorige week vrijwel ongewijzigd gebleven. Het aantal bedroeg 129 (waarvan 90 in de werkverschaffing waren geplaatst en 39 vol gens de Rijkssteunregeling werden gehol pen) tegen 132 in dc voorafgaande weck en 139 in dezelfde weck van het vorige jaar. angstige momenten voorkomen met ontsnap pingen op het kantje af, maar desondanks een mooie speelfilm, waarvoor de naam Pe ter Lorre .borg staat. Als tweede hoofdfilm Warner Oland als Charlie Chan; hier is geen verder commen taar bij noodig, want wie dezen acteur in zijn onnavolgbare detectiverollen bewon derd beeft, vergeet dat niet meer en zal zoo mogelijk geen Charlie Chan-film meer over slaan. Charlie wordt in dezen film bijge staan door Katherinc de Mille en Key Luke als zijn zoon. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was Donder dag j.1. kalm. Toch zagen wij weer bekende Amsterdammers en bekende andere gros siers maar er schijnt tegenwoordig wel niet zoo'n groote vraag voor koovleesch te zijn. De hogste noteering was f 270.een koe af komstig van den heer Jac. de Veer, alhier, werd gekocht door slager J. Korver, Den Helder pl.rn. 35 ets. per pond. De handel in kalfkoeien was matig en mooie aanvoer. De Friesche kooplui waren goed vertegen woordigd. In geldekoeien was de handel matig, hoogste noteering f 200.— Deze markt waren er nog graskalveren aange voerd. Geschetste kal voren liepen tot f 105. notcering was f 80—f 105.groote prijzen. De aanvoer van nuchtere kalveren was groot. De handel ging wel, maar de prijzen welke besteed werden waren heel wat lager dan de vorige weck. Toen noteerden wij voor de duurste f 16.nu f 10. Aanmerke lijk verschil. Noteering was nu f 4-10. Een bekend koopman zeide: „Hier zijn dc prijzen beter dan elders." Van de vette schapen was van dc prijs van vorige weken ook nu f 3.af. Handel stug Oude slachtschapen konden wij no- feeren f 1623. Handel stug. Weer moeten wij stug noteeren voor de overhouders Dus de handel in wolvee was niet best. Bokken cn geiten, handel vrij goed. Vette varkens, handel stug hoogste notecring 25 ct. met weinig aanvoer. Gevolg is dat de biggen cn schrammen ook iets lager waren; deze konden wij noteeren: biggen 7e week- sclie 1518 gld.: 12 weeksche biggen 18—22 gld., handel stug. Beste paarden werden er aangevoerd door Gebr. Kuiper, Heprhugo- waard, hoogste noteering f 450.Er was wel vraag naar De paarden zijn heel duur Op de kippenmarkt was alles bij 't oude. Een moment was er veel bezoek op de markt. Over 't algemeen was de handel wel wat gedrukt BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerrit Jan. zoon van Arie Scha ger en van Nellv de Boer. Cornelia Maria, dochter van Petrus Roskam en van Johan- na Besteman. Ondertrouwd: Aldert Smit. oud 28 jaren, machinist en Jacoba Buik, oud 22 jaren, zonder beroep, beiden wonende te Schagen. Jan Dekker, oud 21 jaren, landbouwer, wonende te Schagen en Elizabeth Govers, oud 18 jaren, zonder beroep, wonende te TIarenkarspel. Getrouwd: Hendrik Jan van Hattum en Jannetje Albertina Blankman. Petrus Jacobus Stam en Kaatje Tuin. POLITIE Gevonden: een portemonnaie, een hand schoen, een grijze trui en een heerenhoed. Verloren: een kanten kleedje, een brui ne ceintuur, een portemonnaie, een grijs jasje. ONTSLAG GEMEENTE TIMMERMAN. Naar wij vernemen is op zijn desbetref fend verzoek door B. en W. aan J. Klerk, gemeente-timmerman ingaande 1 Mei a.s. eervol ontslag als zoodanig verleend. De heer Klerk is 1 Januari 1917 bij' de gemeen te als timmerman in functie getreden. OPSNOEIEN BOOMEN LANGS DE GE DEMPTE GRACHT. Naar wij vernemen is door B. en W. be sloten op. een desbetreffend verzoek van de bewoners aan de Gedempte Gracht, de hoo rnen op deze gracht zoodanig te doen op- snoeien, dat aan de bezwaren zooveel mo gelijk wordt tegemoet gekomen-. Burgerlijke stand van 4 t.m. 10 Maart 1938. Geboren: Margaretha Cornelia, dochter v. Anthonius Petrus Pronk cn Anna dc Vries; Klaas Willem, zoon van Jan v. d. Molen cn Johanna IIcndrika Schermer. Ondertrouwd: Jan Willem Meijer, 29 Jr., radio-monteur, te Zijpc en Alida Stammes, 27 jaar, zonder beroep, te Schagen. Getrouwd: Geene. Overleden: Jan Strooper, 65 jaar, echtge noot van Gccrtruida de Jongh. SCHAGERBRUG. Bij een ruzie in een alhier wonend gezin heeft een broer zijn zusier zoodanig met een klomp bewerkt, dat zij bewusteloos ge raakte. Wij vernemen dat aangifto is ge volgd bij de gemeentepolitie. 'T ZAND. Tijdelijk onderwijzer. Wegens ziekte van een der leerkrachten der R.K. school alhier, is de. heer P. Doe- clens benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan deze school. LAN GEN DIJK De uitslag van de Woensdag in het lokaal van den heer. Du.vves te Tuitjenhom ge speelde returnmatch tusschen de Tuitjen- hornsche Bridgeclub en „De Vronlijke Kla verheer", was, dat de Vroolijko Klaverheer 5740 punten behaalde, tegen Tuitjenhom 5160. De totaaluitslag van uit- en thuiswedstrijd was dat Dc Vroolijke Klaverheer de overwin ning behaalde met een grooter aantal pun ten van 540. NOORDSCHARWOUDE. Concert Zangver. „Crescendo". Door de zangverceniging „Crescendo", Dir. de heer Willem Hespe, werd Woensdagavond een concert gegeven voor de verpleegden in dc Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee. Deze avond is uitstekend geslaagd. Een groot aantal belangstellenden hebben geno ten van de mooie zang van „Crescendo". Deze avond werd verder opgeluisterd met zang cn cello van de dames Cathr. Hessels en Hendr. Hesscis, zoodat met recht van een avond vol kunstgenot kan worden gesproken. Door den Directeur der stichting werden dan ook woorden van groote erkentelijkheid geuit, aan alle medewerkenden en werd hen een hartelijk tot weerziens toegeroepen. HEEBIIÜGOWAABD Geslaagd en... direct aan het werk! Zooals wij reeds gisteren meldden, slaag de onze plaatsgenoot H. Kreb, oud-leerling der Ambachtsschool te Alkmaar, op het. 1, 2 en 9 Maart te 's-Gravenhage gehouden examen voor het diploma A werktuigkundi ge (voorloopig machinistendiploma). Dat liet met de vaart beter is dan enkele jaren terug blijkt we! uit het feit. dat heni reeds direct, nnd en afloop van het examen emplooi bij een onzer groote scheepvaart maatschappijen werd aangeboden. HABENKABSPEL DIRKSHORN. Posterijen. Had vooriieen de eerste huslichting aan het postkantoor plaats om 7.15 uur, thans geschiedt dit om 6.45 uur. NIEUWE NIEDOBP Psychometrische Seance. Woensdagavond werd in de Prins Maurits een psychometrische seance gehouden, uit gaande van de afd. Alkmaar van de Ned. Vereeniging van Spiritisten „Harmonia". Allereerst hield de heer Rus een korte in leiding, waarna het woord was aan den heer Joh. E. Pauling, die na een korte verklaring van wat men onder psychometrie verstaat, door het in de hand nemen van voorwerpen, verschillende experimenten heeft uitgevoerd, waarhij wij inderdaad verbluffende staaltjes kregen te hooren. Met groote aandacht werd door de aanwe zigen een en ander gevolgd. Door vele wa ren voorwerpen ingeleverd en ofschoon niet alle experimenten geheel en al slaagden, wa ren er toch weer velen die inderdaad frap pant waren. De opkomst van publiek was bevredigend.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5