Dutsdilaid naar een orthodoxe geldpolitiek q O d Raadselen van het oerwoud „Beschermde hechtenis" Boosaardige opzet De vondeling in den trein Een zonderling huwelijk 1 Bedrogen echtgenoot wreekt zich Tien smokkelaars gepakt Twee oude vrouwen overreden Het gelukte den samenstellers van de Duitsche film „Raadselen van Werd ds. Niemoeller „om best- lull" opgeslotenEen verkla ring van het woord Schutzhaft Men kon vorige week den vriendeliiken meneer met het welwillende geluid, die 's avonds per radio de nieuwsberichten decla meert.. hooren mededeelen, dat dominee Nie- moeller „in beschermende hechtenis" was genomen. Men kent,, aldus de H.P., de le zing daaromtrent van het Deutsche Nach- richten Büro: De Duitsche bevolking heette zóó verontwaardigd over het „milde" von nis (7 maanden vestingstraf en 1500 mark boete waarvan 500 mark werd kwijtge scholden wegens het te lange voorarrest!), dat men den predikant onnieuw en in zijn pi<?en helar»"- in Schutzhaft had genomen. Men kent. dit voorwendsel maar al te goed. Indien echter óóit een leugen korte heenen heeft gehad, dan was het in dit geval. De dannere predikant zat vierentwintig uur la ter in een concentratiekamp... en hoe men dó ar wordt beschermd tegen de lagere in stincten van z'in medeburgers, is genoeg zaam hekend. Wii willen hier echter speci aal de aandacht vestigen on de beteekenis van het. woord „Schutzhaft". Sedert 1933 heeft de wereld merkwaardigerwijze de grootste moeite, dit woord te vertalen. Indien men Kramer's Woorden- boek f1938) opslaat, vindt men daar in Schutzhaft verzekerde bewa ring. Tot het ïaar 1933, de komst van het régime-Hitier, werd het woord ook meestal in die beteeke nis gebruikt. Er bestond weliswaar een Pruisische wet van 1850, die „Schutzhaft" veroorloofde voor twee doeleinden: bescherming van den arrestant tegen de maatschappij, óf omge keerd: bescherming van de maatschappij te gen den arrestant, doch In 99 van de 100 gevallen werd „Schutzhaft" uitgesproken om de laatste reden. De wetten van 1933 brachten in de wet van 1850 theoretisch wei nig verandering. In de nationaal-socialisti- sche nractiik echter werd. toen het aantal personen, dat in verzekerde bewaring werd gesteld, een omvang aannam, die bescha mend werd voor het régime, van het woord „Schutzhaft" een typeerend misbruik ge maakt. Wat vroeger uitzondering was, werd nu regel. Bijna ie de ren- 'dag werden Yen worden) er lieden achter slot en grendel gezet zoo- Dr. SCHACHT. De Rijksbankpresident wees erop dat de Duit sche valuta gewaarborgd is tegen invloeden van buiten door de deviezenregeling en dat Duitschland dientengevolge rustig de verde re ontwikkeling van de positie der valuta's in de wereld kan afwachten. De handha ving van doelmatige en gezonde valutaver- houdingen in het Duitsche economische le ven heeft de laatste jaren in zooverre de speciale aandacht vereischt, als zij ten nauwste verbonden was met het sinds 1933 begonnen opbouwende financieele werk. De Rijksbankpresident constateerde dat vroe ger tengevolge van de crcdietcrisis en ten gevolge van de deflatiepolitick waardevolle economische krachten in Duitschland ble ven braak liggen. Het heeft ontbroken aan een duidelijke economische doelstelling en ook aan den moed om gebruik te maken van de aanwezige mogelijkheden, ofschoon de financieele positie in elk opzicht de mo gelijkheid geboden heeft, voor een ruimer gebruik van het rijkscrediet. Het bijzonder karakter van de sinds 1933 gevolgde politiek bestond, zoo vervolgde Dr. Schacht, in het tem po en in de ordening van het cre- diet der Rijksbank, waarmede gean ticipeerd werd op in de toekomst te verwachten rijksinkomsten. Om ze ker te zijn van het succes, zijn ont wikkelingen van inflationiStischen; aard in den kiem verstikt. Vervolgens noemde de rijksbankpresident getroffen maatregelen op, welke ten doel hadrlen een verlaging van vaste lasten en het bereiken van vaste, niet schommelende loonen en prijzen. Geen der in het nieuwe Duitschland ge troffen maatregelen, aldus dr. Schacht, is bij de deskundigen ter wereld op zooveel bezwaren cn twijfel gestuit als de methode gevolgd in de financieele politiek. Niettemin heeft deze methode tot succes geleid. De Duitsche valuta is voor schokken bewaard gebleven. De prestaties van de geld- en kapitaal markt zijn van jaar tot jaar toegenomen. In de laatste drie jaren zijn meer dan 8,5 milliard rijksmark aan rijksleeningen ge plaatst. De spaarzaamheid en spaarzin der bevolking zijn, gedragen door het vertrou wen in de politieke en economische leiding toegenomen, en hebben in beslissende mate bijgedragen tot de consolidatie der lee ningen. De rijksbegrooting vertoont van jaar tot jaar toenemende inkom- sten. Het is geen geheim, dat naast de rijksschuld op langen termijn ook die op korten termijn is toe genomen, en dat het tot dusver nog niet is gelukt de schulden op korten termijn volkomen af te lossen of te consolideeren. Tegen over de stijging der rijkssc-h ul-den staat echter een vermindering der particuliere schulden, zoodat min der sprake is van een verhooging der totale Duitsche schulden dan wel van een verplaatsing der schul den van het particuliere terrein naar het gebied der openbare finan ciën. Zouden slechts de financieele en niet de politieke beweegredenen mee spreken, dan zou er nauwelijks be zwaar tegen zijn om de financieele positie van Duitschland volkomen openbaar uiteen te zetten. Onze buitenlandsche critici zouden er verbaasd over staan hoe weinig be denkelijk de financieele toestand is, na hetgeen reeds op dit gebied be reikt is. De grenzen voor de staats schuld liggen, van het oogpunt der begrooting bezien, daar waar de rente cn aflossing niet meer kun nen worden opgebracht, uit het oogpunt der valuta bezien liggen zij daar waar de behoefte van den staat aan kortloopend geld niet op de geldmarkt maar door de baok- biljettenpers wordt gedekt. Deze grenzen werden tot dusver niet buiten beschouwing gelaten en ook in de toekomst zal dat niet gebeu ren. Tenslotte wees de rijksbanlcpreSidenï er op, dat de grootste spaarzaamheid en zuinigheid bij gebruikmaking van de open bare middelen en de centralisatie hiervan onder alle omstandigheden dringend ge boden is. Met achterstelling van speciale belangen zouden alle maatregelen in de openbare- zoowel als in de particuliere huishouding gekeurd moeten worden op dit feit, of zij overeenkomen met het fi nancieele prestatievermogen van de Duit sche volkshuishouding. genaamd voor hun eigen bestwil, „ter be scherming tegen de hun vijandige maat schappij". liet misbruik, bet voorwendsel, ligt er, aldus bet blad, dik bovenop. Naar onze meening is er voor Nederlanders geen reden, aan deze onoprechte voorstelling van zaken mee te doen. „Schutzhaft" is in de practijk „verzekerde bewaring" en wij zullen goed doen, haar evenals vroeger zóó en niet anders te noemen. Moeder nog niet gevonden. In verband met de vondst van een baby in den trein AntwerpenHulst, waarvan wij gisteren melding maakten, vernemen wii nog het volgende: Het is gewoonte, dat reizigers, die bij de douane goederen hebben aan te geven den trein verlaten en zich naar de visitatie lokalen begeven. In dien tijd komt een der commiezen de compartimenten controlee- ren om zich er van te vergewissen, dat er niemand in den trein achter gebleven is. Donderdagmiddag zag dc commies, die de ze controle uitoefende een kindje op een der banken liggen. Hii was zeer verwon derd over deze onvoorzichtigheid en besloot een oogje in het zeil te houden. Toen de visitatie afgcloopen was en alle reizigers weer hun plaatsen in den trein hadden ingenomen, bleek de moeder van de baby niet teruggekomen te zijn. Het vermoeden rees toen, dat men met een vondeling te doen had. Een der reizigers herinnerde zich een jon- fce vrouw met een kindje in Sint Nicolaas in een der wachtzalen te hebben gezien. Het politie-onderzoek had tot dusverre nog geen enkele aanwijzing omtrent de indentiteit van de moeder opgeleverd. Leeningeti Provincie Noord-Holland Naar wij vernemen is bii de in schrijving op de 2^—3 pet. 15-jarige en 3 pet. 34-jarige leeningen Noord- Holland van het recht van voor keur een zoodanig gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen een belangrijke reductie zal moeten plaats vinden. Op de VA pet. 10-jarige leening waarop uitsluitend een vrije in schrijving was open gesteld zal de toewijzing slechts uiterst gering kunnen zijn. „Slechts politieke, doch geen fl- nantieele beweegredenen nopen tot geheime Rijksbegrootingen. Dr. Schacht werpt een terugblik op de gang van zaken in de laatste jaren. De president der Rijksbank, Dr. Schacht, heeft in de gistermorgen gehouden algemee- ne vergadering der Rijksbank, een rede ge houden over de grondbeginselen der Duit sche financieele politiek. het oerwoud, aan de oevers van de Amazone een paar pracht-typen van een volksstam, dien men reeds uitgestorven waande, te filmen. Links een vrouw, met haar baby, rechts e^n inboorling op de vtoch* jacht, welke hij met pijl en boog beoefent. Vuurwapenen kent dit primitieve volk niet. Wie was de priester? Twee uren, nadat zij elkander voor het eerst hadden leeren kennen, in een dansge legenheid in de buurt van Elgin, trouwden zij in een schamele hut van een waker op de pier van Buckie Harbour. De bruidegom was een zekere Louis Fitz- gerald HennengPereth uit Londen, een vertegenwoordiger van een firma uit Glas- gow, Miss Margaret Ross Nicholson, een zeer aantrekkelijke brunette uit 't plaatsje Elgin was zijn bruid. Ze hadden slechts enkele uren gedanst, toen de bruidegom de bruid vroeg en haar hand werd aangenomen ook. Een auto bracht de twee geliefden naar de hut. On middellijk kwam de wachter naar buiten. De man en de vrouw die een jas. hadden aangetrokken over liup danstoilet sprongen uit den wagen. De man zeide tot den wach ten: „Wij willen hiér in deze hut een Schotsch huwelijk in deze hut sluiten". De wachter stak een licht,aan en hield de han den vast van het meisje, waarna hij zeide: Kom laten we het kort maken. Zij namen» elkander als man cn vrouw aan en zaten alweer in de auto, vóórdat de wachter van z'n verbazing was bekomen. Klaagt zijn vrouw aan. De nasleep van een arrestatie. Het is thans weer ruim zeven weken ge leden, dat het Ilaagsche politierapport mel ding maakte van een rijwieldiefstal in de Honthorststraat, welke fiets het eigendom was van een bode van een geklschietcrs- bank. De man was niet alleen hot rijwiel kwijt, maar tevens een actetasch, inhouden de een bedrag van f200.welke tasch aan het rijwiel was bevestigd geweest. Den vol genden nacht werd de fiets tertiggcvohden aan het Groenwegje. De tasch was openge sneden. Het geld was uiteraard verdwenen. De wijze, waarop een en ander .wqs ge beurd, wees er op, dat men bier te doen had met een weloverwogen plan én dat de dief op de hoogte moest zijn geweest van liet feit, dat de bode een belangrijk* bodrag bij zich had gehad. Dezer dagen is de poli tie er in geslaagd den dief te arresteeren en tevens de hand te leggen op nog drie an dere personen, welke allen op de'een of "an dere wijze aan den diefstal schuldig zijn ge weest. Onthullingen. Eenige dagen geleden verliet te 's Gravenhage een man de gevange nis, die twee maanden opgeêlotefi was geweest en in dien tijd een brief van zijn vrouw had gekregen, waarin zij hem meedeelde, dat zij niets meer met hem te maken wilde hebben. Zij vertelde, dat zij elders in de residentie met een anderen man ging leven. De céhtgenoot was hierover dermate vertoornd, dat hij op wraak ging zinnen. Deze gelegenheid deed zich onmiddellijk nadat hij dc gevangenis had verlaten voor. Terwijl hij met zijn broer in de stad liep, te wandelen, passeerde op de fiets dc bode, die onlangs van zijn fiets en zijn actetasch was beroofd. De broer, die den bode kende, vertelde den pas ontslagen gevangene, wie de passcerende wielrijder was en wat hem was overkomen. Het gesprek ontwikkelde zich over dit onderwerp verder en hierbij deel de de ex-gevangene zijn b.roer ook mede. dat hij en zijn vrouw er vroe ger wel eens over hadden gedacht den bode van zijn geld te beroovcn. Om zijn vrouw een hak te zetten, meende de ex-gevangene er goed aan te doen de politie op de hoogte te stellen van dc mogelijkheid, dat zijn ontrouwe echtgenoote er wel eens meer van kon weten. En inderdaad bleek zijn vrouw er meer van te weten. En niet alleen deze vrouw, maar ook haar nieuwe vriend en nog twee andere personen een man en een vrouw welk viertal het plan in scène had ge zet en de buit het bedrag van f200 had verdeeld. Het. viertal heeft bekend en is in arrest gesteld. UIT ONZE OOST Arabieren, Chineezen en inheem- schen» De politie te Batavia is op het spoor gekomen van een wijdvertakte smokkelorganisatie. Op verschillen de plaatsen in de stad zijn reeds' huiszoekingen gedaan. Deze smokkelorganisatie legde zich, al dus de N. R. Ct., voornamelijk toe op het ontduiken van de continentceringsmaatre- gelen en smokkelde manufacturen, aan deze maatregelen onderworpen, op clan destiene wijze innen. De smokkelhandel is' blijkbaar opgericht door een Arabier te Soerabaja en heeft vertakkingen over de geheele Noordkust van Java. Een groote partij manufacturen, afkomstig uit Singa pore,-is reeds in beslag genomen. Te Gris-' see zijn drie leden van deze bende gear resteerd; het totaal aantal aangehoude nen, onder wie Arabieren, Chineezen en inheemischen, bedraagt th»ns tien. Ver dere arrestaties kunnen nog worden tege moet gezien. De bende had agentschap pen te.Batavia, Cheribon en Semarang. De smokkelwaar werd met groote prauwen naar Indië overgebracht. Uitgever gearresteerd De heer van C. uitgever van de „Soera baja Post" te Soerabaja is, naar de N. R. Ct. verneemt, in preventieve hechtenis ge nomen op last van het parket, in verband met het publiceeren van buitenlandsche beschouwingen, welke naar het oordeel der justitie over de schreef gingen. Hij was tevoren herhaaldelijk door het parket ge waarschuwd. Ongeluk in de hoofdstad. Gistermorgen is een 82-jarige vrouw, toen zij in de Van der Pelcstraat te Amsterdam aarzelde bij het oversteken, slachtoffer van het verkeer geworden. De taxichauffeur heeft nog getracht de oude vrouw te ontwijken door het stuur om te gooien. Het vrouwtje werd echter toch nog door den zijkant van de auto ge raakt. Zij viel en liep verschillende hoofd wonden op. De G.D. heeft haar naar het Binnengast huis .vervoerd. Misstap. Op de Ceintuurbaan wilde een 70-jarige vrouw gistermorgen op een zich Juist in beweging zettende tram stappen. De vrouw stapte echter mis en viel, waardoor zij met het hoofdhaar onder de wielen geraakte. De hoofdhuid werd geheel afgerukt. De G.D. heeft de ongelukkige naar het Binnengasthuis vervoerd, waar zij is opge nomen. Be staat Hamburg klaagt Neder, landsch curator aan. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in een procedure tusschen mr. L. J. F. J. Bau- duin te 's-Hertogenbosch, curator in het fail lissement van L. H., en den staat Hamburg. Blijkens het arrest, in deze zaak gewezen door liet Hof te 's-Hertogenbosch heeft H. door het. doen yan onware opgaven en het overleggen van valsche verklaringen, den staat Hamburg bewogen tot afgifte van ef fecten met een aanmerkelijk hoogere waar de, dan waarop hij recht had. De staat Hamburg heeft te dier zake bij den curator een vordering tot schadevergoeding ten be drage van f 15.800 ingediend. De curator bestreed die vordering op grond van de bewering dat, mocht er van eenige schade sprake zijn, deze voor een aanzienlijk deel zou zijn veroorzaakt door de eigen schuld van Hamburg, doordien Hamburg onvoldoende controle zou hebben uitgeoefend. De rechtbank te 's-Hertogenbosch zoowel als in hooger beroep het gerechtshof al daar hebben dit verweer verworpen. In cassatie gekomen heeft de curator on der meer aangevoerd, dat door de. onzorg vuldigheid van Hamburg de veroorzaakte schade geheel of voor een deel te zijnen las te blijven moet, daar hij mede schuld heeft aan de onrechtmatige daad, hetgeen dus leidt tot compensatie. De Hooge Raad heeft nu onder meer over wogen, dat, ook indien aangenomen zou moeten worden, dat. Hamburg de schade me de heeft veroorzaakt, die schuld zoo gering zou zijn in vergelijking met het boosaardige opzet, waarmede H. handelde, dat zij tegen over dat opzet bij de beoordeeling van de aansprakelijkheid voor de toegebrachte schade, als factor zou dienen te worden verwaarloosd. Op dien grond verwierp de Hooge Raad het cassatieberoep. SNEEUW-DOUCHE ONDER DE PALMEN. Californische schoonen vermaken -zich met een sneeuw-machine.

Schager Courant | 1938 | | pagina 16