OMGEVINGNIEUWS Jan Langedijk weer thuis Arrondissements rechtbank te Alkmaar Langendijker Groenten Centrale POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 14 Maart). Den Helder. BIJ ZIJN KEEL GEGREPEN. De eerste verdachte R. W., slager te Den Helder, was in verzet gekomen, omdat hem een geldboete van f 20 was opgelegd. Politierechter, Mr. Ledebocr: Waajpm komt u in verzet? Verd.: Omdat ik niets heb gedaan. Politierechter: U heeft toch iemand bij den keel gegrepen en wel opzettelijk. Dat heeft u zelf bekend. Verd.: Ik ben nooit verhoord. Get. G. Bakker, slagersknecht, wonende te Den Helder, vertelt, dat hij vroeger bij verd. in dienst is geweest en daarna in dienst is getreden bij een zekeren de Beurs. Politierechter: U heeft toen een cheque gekregen, nietwaar? Van wie was die che que? Get.: Van een ziektewet. Politierechter: Was het een postcheque? Get.: Ja, het was een postcheque. Ik moest nog geld van m'n vroegeren patroon heb ben en daar is kwestie door ontstaan. Politierechter tot get.: Wie was erbij, dat verdachte U bij den keel greep? Get.: De vrouw van m'n baas en de baas zelf ook. Politierechter: Maar ze heeft dat niet ver klaard. Get.: Dat durft ze niet. De Beurs heeft het ook gezien. Verd.: En wat mankeerde get. na die zoo genaamde mishandeling. Get.: Veel last heb ik er niet van gehad, wel deed mijn keel zeer. De officier van justitie, Mr. v. d. Feen de Lille wil inplaats van f 20, f 15 eischen, subs. 10 dagen. Verd.: Dan ga ik in hooger beroep. Politierechter: U bent te voorbarig; de rechter heeft nog niets gesproken. Mr. Le- deboer uitspraak doende, veroordeelt verd. tot een geldboete van f 5 subs. 1 dag. Verd.: Ik zal er m'n advocaat over schrij ven! Urk HIJ WILDE NIET WEQJ M. N., visscher, wonende te Urk, laat ver- steg gaan; hij wordt ervan verd. zich niet uit een volksverzameling te hebben verwij derd op last van de politie.. De officier van Justitie acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischt een gevangenisstraf voor den tijd van één maand. De politierechter wijst er op, dat deze verd. reeds tweemaal wegens mishandeling werd veroordeeld en lgt verd. een gevange nisstraf op van één maand, conform den eisch van den Officier van Justitie. Alkmaar BELEEDIGING. Verd. M. G. woonachtig te Alkmaar, die eveneens niet is verschenen, wordt er van beschuldigd een zekeren D. de Ridder te hebben toegevoegd: vuile hengst, vuile schooier en gemeene leugenaar. Politierechter: Dat was naar aanleiding van een veroordeeling van verd. wegens mishandeling, nietwaar? Get de Ridder: Zeker; ik heb het bij het Politiebureau opgegeven. Dan wordt gehoord get. H. C. v. d. Eng, Bloembollenkweeker te Uitgeest, die het zelfde verklaart als de vorige getuige. De Off. van Justitie requisitoir nemend eischt 2 weken gevangenisstraf en conform dezen eisch wordt verd. veroordeeld. Den Helder BONNEN-VERVALSCIIING. De volgende verd. is C. H. S. te Den Hel der, die twee bonnen heeft vervalscht om meer levensmiddelen in bezit te krijgen. De politierechter: Waarom deed je dat? Verd.: Ik was niet erg goed. Politierechter: Ga je daarom misdrijven plegen? Als get wordt gehoord H. A. Boon, com mies-chef bij het Gemeentelijk Bureau van Sociale Zaken. Politierechter: Kon u zeggen, dat de bon nen valsch waren? Get.: Nee, de politie heeft dat geconsta teerd. Politierechter: De gemeentelijke dienst wordt door het vervalschen van deze bons toch benadeeld nietwaar? Get.: Ja zeker. De officier van justitie noemt dit een ernstig misdrijf en wijst er op, dat verd. al reeds herhaaldelijk is veroordeeld. Mr. v. d. Feen de Lille eischt een gevange nisstraf voor den tijd van een maand. Politierechter: U heeft om een voorwaar delijke veroordeeling gevraagd, maar u bent al tweemaal voorwaardelijk veroordeeld. Mr. Lcdeboer veroordeelt conform den eisch. Den Helder. OP DE ZWARTE LIJST. Terecht moet staan J. H. W. te Den Hel der woonachtig, die ofschoon hij geen café mocht bezoeken, in het café Brink was ge weest. Politierechter: Je wist toch, dat je niet drinken mocht? Verd.: Ze hebben me meegetroond. Politierechter: Maar u bent toch geen ke rel om zich te laten meetroonen? Heeft de caféhouder Brink u toen aangemaand heen te gaan, omdat deze u niet tappen mocht? De get. H. Brink, caféhouder te Den Hel der verklaart, dat verd. bij hem kwam, maar aangezien hij op de zwarte lijst stond, mocht hij verd. niet tappen. De volgende get. H. Tebbes, bootsman van beroep, heeft verd. in het café gezien en hij heeft ook gehoord, dat Brink hem zeide zich te verwijderen. De Officier van Justitie requisitoir nemend, requireert f?ü.— boete subs. 15 dagen. Mr. Ledeboer veroordeelt verd. conform dezen eisch. Den Helder. EEN RUITENVERNIELER. De verd. G. P., wonende te Den Helder, die niet is verschenen, wordt ervan beschul digd in het café van get. II. Brink eenige spiegelruiten te hebben verbrijzeld. Do get. Brink zegt, dat hij verd. de deur heeft uitgegooid en dat hij daarna een groote spiegelruit en twee ruiten van deuren heeft ingegooid. De Officier van Justitie noemt het een zeer ernstig feit en eischt een gevangenisstraf van li dagen. Conform dezen eisch wordt verd. veroor deeld. Den Helder. EEN KIND AFGERANSELD. Terecht moet dan staan J. C., wonende te Den Helder, wordt ervan beschuldigd een zekere W. Stroo op het achterhoofd te heb ben geslagen, hem daarna over de straat te hebben gesleui'c en in een plas te hebben geduwd. Verd. erkent het hem ten laste gelegde. Politierechter: U bent technisch ingenieur; dat is .toch geen werk voor een ingenieur, die moet vernuft gebruiken. Verd.: Stroo had m'n dochtertje geslagen. Politierechter: Ik vind het beestachtig. Voorgeroepen wordt dan W. Stroo, een jon gen van zestien jaar. Deze vertelt, dat hij het dochtertje \an verd. niet heeft geslagen. Verd.: Deze jongen had het stoeltje van m'n dochtertje afgepakt. Officier van Justitie: Bent U electro-tech- nisch ingenieur en heeft u nu een lampen zaak? Waar haalde u uw diploma? Verd.: Ja zeker; in Delft. Mr. v. d. Feen ue Lille vindt dat deze mis handeling de perken te buiten gaat, het is meer het optreden van een dier dan van een normaal denkend mensch. Jammer genoeg, ziet verd. het gepleegde feit zelf niet pens in. De officier van Justitie eischt daarom f 40.boete, sub. 20 dagen. Verd. merkt op, dat de jongen buitenge woon lastig is en hem voortdurend hin dert. De politierechter veroordeelt verd. wegens mishandeling, die ergerlijk moet worden genoemd. Het is immers hier een mishan deling van een volwassen man tegenover een kind van 12 jaar. Mr. Ledeboer veroor deelt verd. tot een geldboete van f 30. subs. 15 dagen gevangenisstraf. Bergen. DE GEFINGEERDE OVERVAL BIJ OTERLEEK. De laatste verd. is J. Sn., wonende te Ber gen, die op 21 Februari, 's nachts om twee uur bij den veldwachter van Hcerhugowaard aangifte heeft gedaan, dat hij was over vallen, met een mes was gestoken en be roofd was van een bedrag van f 80.Daar was echter niets van waar. Politierechter: Is dat zoo? Verd.: Ja zeker. Politierechter: Waarom deed u dat? Verd.: M'n meisje dacht dat ik f 80 had, maar ik had niets meer en dat wilde ik voor haar niet weten. Als get. wordt voorgeroepen M. F. Bleijen- daal, veldwachter te Heerhugowaard. Deze vertelt, dat het verhaal de politie al dade lijk onwaarschijnlijk voorkwam. Verd. is dan ook na verhoor door de mand geval len. Politierechter tot verd.: Waar is het geld aan opgemaakt? Verd.: Ik heb het opgebruikt, maar mij» meisje dacht, dat ik het nog had. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, eischt wegens valsche aangifte - het geen mr. v. d. Feen de Lille zeer ernstig noemt een gevangenisstraf voor den tijd van 7 dagen. Verd.: Ik roep uw genade in. De Politierechter, vonnis wijzende, ver oordeelt verd., omdat, hij zeer gunstig be kend. staat, tot een geldboete van f 15.— subs. 10 dagen en 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. LANGENDIJK OUDKARSPEL „M'n been wil nog niet mee." Jan Langedijk is Maandagmiddag weer in zijn geboorteplaats teruggekeerd. Zooals wij eenigen tijd geleden berichtten, heeft Jan in Riga, tijdens een wedstrijd een onge lukkige val gemaakt, waardoor hij een bloeduitstorting in de dij opliep. Wij hebben Langedijk gisteravond even bezocht om te vernemen, hoe hij het maakte Langedijk was, als steeds, gaarne bereid het een en ander te vertellen van zijn we dervaren in Letland. Langedijk over zijn val Over het hem overkomen ongeval deelde hij mede, dat hij bij of op de finish van de 500 Meter is komen te vallen op de in slechten toestand verkeerende baan. Hij is toen een halve slag in het rond geslagen en terecht gekomen tegen een paal, waarvan er eenige naast de baan stonden en waarop 's zomers de tribune voor de voetbalwed strijden werd gobouwd. Die botsing was aardig aangekomen, zoodat hij direct in het clubgebouw werd binnengedragen. In het ziekenhuis, waarheen men hem vervoerd heeft en waar hij werd behandeld door een der be kendste professoren v. Letland, con stateerde men, dat er niets gebro ken was, zoodat Langedijk naar zijn hotel kon worden vervoerd. Na een paar dagen bleek echter noodzake lijk, dat hij weer naar het zieken huis werd vervoerd, aangezien het been aanmerkelijk begon op te zet ten, doordat de ^bloeduitstorting voortging. Daarna is hij ook nog geopereerd, om het geronnen bloed te verwijderen, 'n Paar flinke japen hebben ze me gegeven, vertelde Lan gedijk. Over de behandeling was hij vol lof, over al waar hij in den loop van de laatste we ken is geweest. Toen hij weer zoo ongeveer Ioopcn kon, (het ging eerst heel moeilijk) wilden hij en Koops, die steeds bij Jan is gebleven, zoo spoedig mogelijk naar huis. Zaterdag morgen om ongeveer 4 uur Hollandsche tijd zijn zij uit Riga vertrokken. Om 0.11 kwa men zij te Amsterdam aan, waar de ouders van Langedijk aan het station waren om hem af te halen. En nou zit ik hier, zeide Jan, op m'n dooie gemak op de divan. Maar van werken zal de eerste tijd wel niet veel komen. M'n been wil nog niet mee. Maar dat komt wel weer in orde, hebben de doktoren ge zegd. We zullen hopen, dat die voorspelling uitkomt. Wij hopen ook van harte, dat Jon weer spoedig genezen zal zijn en dat hij zijn ouden vorm weer zal terugvinden! Verkooping. Ten overstaan van Mr. J. W. van der Heide te Alkmaar werd in het lokaal van den heer C. Vis alhier in het openhaar ver kocht een perceel bouwland in de Dieps meer, in de onmiddellijke nabijheid van den nieuwen weg onder deze gemeente, ei gendom van den heer C. Klinkert alhier, geveild in drie gedeelten. De eerste twee perceelen, groot elk 9 snees, werden ge kocht door J. Klinkert te Oudkarspcl voor f37.per snees en het derde perceel, groot llVfe snees, door C. de Geus te Broek op Langendijk voor f 28.— per snees. Verloting. Door B. en W. dezer gemeente is aan de Vrouwenclub U.S.O. toestemming verleend tot het houden van een verloting. O.L. SchooL Naar wij vernemen zullen per 1 April a.s. 18 leerlingen op de O. L. school in deze deze gemeente worden, toegelaten. "Wordt ook Nederland bedreigd? Volgens de in dit nr. voorkomende adv. belegt de afdé Oudkarspel der C.P.N. een openbare vergadering in verband met de gebeurtenissen in Oostenrijk. Het actueele onderwerp zal zeker vele belangstellenden trekken. De naam van den spreker waar borgt den bezoekers een leerrijke avond. NOORDSCHARWOUDE. Missieavond. Zondag- en gisteravond werd in hotel „De Burg" een missieavond gehouden door Z.E. Pater P. Zoetmulder over de missie in Afrika. Met lichtbeelden werd een en ander verduide lijkt. Voor deze avonden bestond groote be langstelling. Propaganda-avond V.A.R.A.-af- deelingen. Optreden van Al- bert de Booij. Zondagavond hebben de afdeelingcn Oud- karspel en Noordscharwoude van de VARA in Concordia alhier een propaganda-avond gehouden, waaraan werd medegewerkt door het gezelschap Albert de Booy. De zaal was heel goed bezet. Er waren pl.m. 300 personen aanwezig, toen do heer A. Kwadijk de bijeenkomst met een kort welkomstwoord opende. Hierna werd begonnen met de afwerking van het programma, dat vol afwisseling was Allereerst traden op The Cavelli's, de dan sende harmonica-virtuozen. Vervolgens was de beurt aan den clown Rinee, een imita- teur, die door zijn vaak zeer goed geslaagde imitatie's van allerhande dieren, welke op een boerderij te vinden zijn, de lachspieren meerdere malen in beweging bracht. De man met do vlugge vingers, Crochet, verrichtte eenige goocheltoeren. Behalve een paar.gewone toeren, zooals het tooveren van gold uit diverse neuzen en ooren waren er eenige, welke aller bewondering afdwon gen. Bij zijn eerste optreden zoing Albert de Booy, do bekende radio-zanger een program ma van liederen, voor elck wat wils, waar van wij noemen „Jeruzalem" en „Als ik groot ben, lieve moeder"; vooral met dit laatste lied wist hij z'n toehoorders te ont roeren. Nadat The Cavelli's nog eenige nummers ten beste hadden gegeven, was de beurt aan Mr. Faceur, een buikspreker, die de aanwe zigen eenigen tijd aangenaam heeft bezig gehouden. Tenslotte zong Albert de Booy liedjes op verzoek. Hierbij waren ernstige, maar ook grappige, o.m. het lied over den VARA-kok Kers. De heer G. Grimm heeft een propagandis tisch woord gesproken, waarbij hij de aan dacht vestigde op de noodzakelijkheid, dat men zich aansloot bij den omroep om te zorgen, dat het omroepbedrijf zich kan handhaven en men niet gedwongen wordt, een radio-belasting in het leven te roepen. Bio-Vacantieoord. Naar wij vernemen zij.n in het bekende Bio-Kindervacanticoord te Bergen aan Zee 8 kinderen van den Langendijk opgenomen, n.1. 2 uit iedere gemeente. Deze kinderen zijn geheel gratis opgeno men. Het Bio-Vaoantieoord is een instelling van den Ned. Bioscoopbond. ZUIDS C HAR W OUDE. Tooneelvereen. Jong Leven. Zondagavond werd in café „De Roode Leeuw" van den heer P. Kramer door de tooneelverceniging „Jong Leven" een opvoe ring gegeven van „Het Chineesche Land huis". Het is weer een van die prachtige too- neelavonden geworden, welke wij reeds meer malen mochten hij wonen. Uitstekend spel tot in alle onderdeelen dat de toets der cri- tiek ten volle kan doorstaan. Jammer was het ,dat de belangstelling niet grooter was. ANNA PAÜLOWNA BIJEENKOMST LANDARBEIDERS. Op de uitstekend bezochte gezellige bij eenkomst der „Modern Georganiseerde Land arbeiders" in Vcerburg, hield onze oud plaatsgenoot, de heer Jb. v. d. Ham, een propagandarede. De organisatie, betoogde spr., is het mid del om betere levensvoorwaarden en levens vreugde voor de werkers te veroveren. Hoewel men toe moet geven, dat al veel gewonnen is, staan toch nog velen naast in plaats van in de organisatie. Het zijn de kleinmocdigen, de ongeloovigen, die wel willen incasseeren wat de organisatie be vecht, maar daar zelf niets voor over heb ben, behalve critiek. Tegenover 1 georganiseerde staan nog al tijd 2 ongeorganiseerden en die zetten dan nog een groote mond op over te weinig be reikte resultaten. Den ongeloovigen, hen die mcenen, dat de organisatie toch niets berei ken kan en dat men nog even ver is als vroeger, wees spr. op de toestanden in den tijd toen er nog geen organisaties waren. En bij wat er thans gebeurt om het kapi talisme te behouden is te bedenken, dat dergelijke dingen ook reeds vroeger zijn ge schied. Maar toch leven de arbeiders heel anders dan een paar eeuwen terug. De nieuwe maatschappij groeit uit het bestaan de stelsel, maar om dien groei te bevorde ren is, in 't belang van ons en 't toekomstig geslacht, versterking van de organisatie noodig. Ook de Revue: „Daar frisch je van óp, kameraad!" die op dezen avond werd opge voerd, was een stuk propaganda en van uitstekend gehalte: Daar de opvoering ook reeds in de omgeving plaats had, zullen we er niet over uitweiden en alleen wijzen op de artistieke verzorging van décors en cos- tumes en het uitmuntende vioolspel van een der medewerkende dames. De heer J. Dekker vertolkte aan het slot den dank der aanwezigen voor het gebo- dene. WIER1NGERMEER BIJEENKOMST BOERINNENBOND. A.s. Donderdag zal de Boerinnenbond een bijeenkomst houden waarin verschillende huishoudelijke zaken zullen worden bespro ken. Mej. van Vuure uit Wieringerwaard zal lezen uit de Appel en Eva, terwijl 's avonds zal worden getracht een vereeniging voor Huiszorg op te richten. Voor deze bij eenkomst zijn alle mogelijke vereenigingén uitgcnoaMigd en ieder die er belang in stelt is welkom. Mevrouw de Haan uit Wierin- gen zal een woord spreken over de vereeni ging „Huiszorg" daar ter plaatse. W1ERINGEH Werkloozenkassen. De bepalingen betreffende de toelating van werkloozen tot het lidmaatschap der werk- loozenklassen zullen in den vervolge niet gelden bij de toelating van seizoen-haring- visschers en losse haven- en transportarbei ders tot de werkloozenkassen der transport- arbeidersbondén. Voor deze arbeiders zal de volgende regeling worden toegepast. Seizoen-haringvisschers kunnen tijdens werkloosheid tot het lidmaatschap van een werkloozenkas voor transportarbeiders wor den toegelaten, zoolang na hun afmonstering nog geen zes weken zijn verstreken. Indien haven- en transportarbeiders, die in het algemeen regelmatig in los dienstver band werken bij één bepaalden werkgever of volgens een bepaald stelsel als dat der havcn-arbcids-rescrve bij meer dan één werkgever van tijd tot tijd een of meer da gen zonder werk zijn, behoeven zij niet als werkloos te worden aangemerkt en kunnen dus ook op die dagen als lid van een werk loozenkas voor transportarbeiders worden ingeschreven. De overige losse transportarbeiders mogen, hetzij zij werkloos zijn of niet, slechts als lid worden ingeschreven, indien zij in het tijdvak van vier weken, aan den datum van inschrijving onmiddellijk voorafgaande, ten minste 12 dagen in het transportbedrijf heb-, ben gewerkt. Nadere bestemming dienstplich tigen. Van de dienstplichtigen van de lichting 1938, die reeds waren vrijgeloot of wegens broederdienst waren vrijgesteld, doch die thans voor een deel aan de sterkte zullen worden toegevoegd in verband met de uit breiding- van de weermacht., zijn er in deze gemeente nog vijf tot gewoon dienstplich tige bestemd, t.w. P. Anemaat, S. Meijer, J. E. Bintjer, G. Doppenberg en G. Brander- horst; voor de overigen blijft de vrijstelling wegen broederdienst gehandhaafd. Politie. Verloren: een vulpen, merk Waterman en een portcmonnaie, inhoudende twee gulden. Gevonden: een glacé-heerenhandschoen. Onbeheerd aangetroffen: een damesrijwiel. Inl. bij den gemeentebode te Hippolytushoef. Gistermiddag, 2 uur, kwam het bestuur in vergadering bijeen in het Betaalkantoor onder leiding van burgemeester Schelhaas. Over de keuringslijst welke 17 keuringen bevatte worden enkele vragen gesteld aan gaande de te betalen boete en gebreken van het product. Van den heer Vet te Ursem was bericht binnengekomen dat hij bedankte als lid van het bestuur in verband met de weinige pro ducten welke van de afdeeling Ursem ter veiling alhier werden aangevoerd. Uit het rapport van het kantoor bleek dat over de maand Januari is geveild voor een bedrag van f 126.045.71 (v.j. f 56.761.14) en over Februari f 130.810.09 (v.j. f 91.566.73), waarvan voor: Jan. Febr. Broek op Langendijk f 31.704.27 3i.747.83 Koedijk 27.958.91 28.669.45 Sint Pancras 15.197.35 15.473.52 Sint Pancras Zuid 6.241.0S 5.019.33 Zuidscharwoude 13.375.75 13.568.06 Zuidscharwoude L.T.B. 3.141.53 3.203 98 H.H.-Waard 6.713.79 5.394.26 H.H.-Waard L.T.B 12.876.62 13.238.87 Scherm eer 2.083.39 4.690.73 Oterleek 2.475.64 1.581.13 Hensbroek 2.259.19 2.075.32 Ursem 586.63 491.37 Diversen 1.371.56 2.656.24 Uit het accountants-onderzoek ten kanto re is gebleken dat èn aan den penningmees ter én aan den betaalmeester décharge kan worden verleend. De exploitatie-rekening sloot met een bru to winst van ruim f 4000.In verbond met de post uitgave gedenkboek 50*jarig bestaan en eventueele afschrijvingen was er een ver lies te boeken van f 2249. Het bedrag aangaande het minimum-prij- WIERINGERWAARD WETENSCHAPPELIJK PROBLEEM IN EEN STAL OPGELOST. Bij den heer C. v. d. Oord, Bar- singerweg te Wieringerwaard is gisternacht een kalf zonder staart geboren. „Ik zoek een mensch", zei eens Diogencs, Hij zag den mensch wel: armen, beenen, hoofd, Maar zocht den geest, die leek hem uitgedoofd, Althans een jaar of wat al op reces. „Ik zoek een mensch", sprak men sinds onvervaard. Men zég den mensch wel: bloed en ziel en geest, Speurd' echter naar de kenmerken van 't beest, Doch stuitte op 't ontbreken van den staart! Die ééne schakel mist' in het betoog Dat ons ons aap-zijn grondig deed verstaan: Wij eten óók karsousjes en banaan, Wij kennen ook het wreede: oog om oog. Had Mensch een staart, het raadsel was ons klaar, En 't was óók klaar, bezat de aap er géén! De sluier viel dan van een ver verleen, Nu is er immer nog die groote „maar." Tót gisternacht: toen kwam in Wieringerwaard Een nuchter kalf ter wereld zónder staart, En d'origine van een karbona Blijkt onze bet-bet-over-grootpapa. LIE. zen-fonds bedroeg op 31 Dec. 1937 f 32.712.45 Besloten werd timmerman de Jong aan te stellen tot opzichter over de veilings- en an dere gebouwen, tegen een vergoeding van f 100.per jaar. De uiendiefstal. Medegedeeld werd, dat f25 is uit geloofd voor diengene welke aan wijzingen of inlichtingen kan ver schaffen aangaande den diefstal der onlangs gestolen uien uit de veiling. Van de betrokken eigenaren was een ver zoek ingekomen, om vergoeding van het ontvreemde product. Hierover ontspon zich een discussie aan gaande de kwestie of het veilingbestuur verplichtingen heeft tegenover de aanvoer ders, die hun product in bewaring geven tegen vergoeding, óf zoo zulks niet het ge val is, uit billijkheidsoverwegingen de ge dupeerden tegemoet heeft te komen. Voorzitter is van meening, dat het be stuur diefstal niet voor haar rekening kan nemen, daar de ijroducten niet in bewa ring worden gegeven. De heer Kramer, Zuidscharwoude, acht het niet. gewenscht om de aanvoerders aan sprakelijk te stellen en zou de productie desnoods willen verzekeren. Waar de vergadering daarvoor echter niets gevoelde, werd door den heer Kramer een voorstel ingediend, voor vergoeding der gedupeerden, hetwelk met 18 tegen cn 5 stemmen voor werd verworpen. Besloten wer.d, wederom een subsidie te verleenen inzake de koolduivenbestrijding. Van de afdeeling Heerhugowaard L.T.B., was een verzoek ingekomen, dat bij even tueele vcilingsgcschillen de betrokken tuin ders gehoord worden. Goedgevonden. Van dezelfde afdeeling, wat verstaan, moet worden onder bewaartcool, die in No vember wordt aangevoerd. Meegedeeld werd, dat wanneer het pro duct van het veld de bewerking heeft onder gaan, als bewaarkool en in eerste instan tie is opgeslagen geweest, voor eenigen tijd als zoodanig kan worden geveild. Door den voorzitter werd vervolgens in het kort verslag uitgebracht van het be handelde in de vergadering van den Vier bond. Pogingen zullen in het werk wor den gesteld, dat de le voorschot- uitkeering en steun weer in begin Mei plaats vinde. Benevens dat de kool van 3—5 ons gewicht als afwijkend mag worden be schouwd en de breekpeen practisch vrij mag zijn van vuur, met als gewicht 1—5 ons. De aardappelheffing. Aangaande de heffing van f50.— per h.a. op de vroege aardappelen, was van den be trokken minister bericht binnen gekomen dat zulks noodzakelijk werd geacht in ver band met het goed functioneeren der afzet- regeling en handhaving d. binnenlandsche prijs. Verder dat de aardappelen vallen on der de steunregeling en rekening gehouden moet worden met den kostprijs. Meegedeeld werd dat op 16 Maart a.s. in Het Gulden Vlies te Alkmaar een lezing zal worden gehouden door Ir. Leefmans over de draaihartigheid. Aangaande het probleem der vaste lasten werd op grond van een ingekomen circu laire door het bestuur in overweging gege ven dat bij het vormen der plaatselijke com- missie's, de afgevaardigden zich in verbin ding stellen met de standsorganisaties en be stuur Boerenleenbank. Door den heer Stennenberg (Koophandel) werd geklaagd dat het den laatslcn tijd meermalen voorkomt, dat de wagons niet voldoen aan het gewicht wat ingeladen wordt en dat bij het leveren in zakjes meer malen blijkt, dat de betrokken bouwers te kort hebben. Tevens werd nog door den heer Stennen berg gevraagd meerdere afzet van vatgroen- ten te bevorderen naar Duitschland.. Bij de behandeling van den beschrijvings brief der te houden vergadering van het Centraal Bureau te Rotterdam op 24 Maart a.s., werden eenige discussies gevoerd over de minimumprijzenregelingcn kwaliteitsei- schen, waarna werd overgegaan tot voorloo- pige besprekingen der voorstellen van de gehouden zijnde alg. verg. der L.G.C. en een Interne kwestie welke in comité werd behan deld.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6