Gratis Gratis De draaihartigheid in de kool lezen!! Prov. Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland Pogingen om de aangerichte schade te verminderen. In leiding door dr. S. Leefmans. Gistermiddag vergaderde de Prov. Com missie v. d. Veilingen in N. Holland in het Gulden Vlies te Alkmaar. Voorzitter de heer Nijssen van Santpoort opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder tot ir. Van der Plassche, Inspecteur van den Tuinbouw, dr. S. Leefmans, die hier een lezing zal hou den over de bestrijding der draaihartigheid, den vertegenwoordiger van de Prov. Noord- Holland, ir. Fuhri Snethlage, den rijks- tuinbouwconsulent ir. Rietzema, en den hr. ir. Hazeloop, oud-rijkstuinbouwconsulent. Dr. Leefmans, de inleider, merkte op, dat hetkomen van de muggen reeds plaats vindt bij een vrij lage temperatuur; ver volgens besprak hij de leefwijze van de galmug. De leefwijze van het mannetje is heel anders dan die van het wijfje. De wijfjes zetten zich hier neer op de jongste blaadjes van de plant, op de basis van de bladsteel. Zij zijn dan gedurende eenigen tijd wel te bereiken met het bespuiten, aan gezien het larfje daar wel een dag ophoudt. Dit jonge larfje kan de plant nog niet be schadigen. Later veroorzaakt zij echter de draaihartigheid door de prikkelende wer king, waardoor remming van de groei van het vegetatiepunt ontstaat. De basis van de bladstengel wordt verdikt en dan ont staat de gal. Als deze gal gevormd is en het larfje er in zit is het onmogelijk dat met een bestrijdingsmiddel te bereiken. De reeds aangetaste plan ten kunnen wij dus gerust onge moeid laten. De tijd, in welke men de larven kan be reiken met een bestrijdingsmiddel is niet kort: ongeveer vijf dagen Men heeft proeven genomen met grondbe werking, waarbij grond in Januari en in Maai t is bewerkt. In dit laatste perceel wer den twee maal zoo veel muggen gevon den als in het eerste. Hierin ziet spr. aan leiding om nog meer proeven te nemen. Insecticiden hebben op larfjes weinig vat, naar het schijnt. Op de eieren hebben insecti ciden echter wel invloed uitgeoefend, het geen op het veld is gebleken. De poppen van galmuggcn zijn in staat zichzelf omhoog te werken; uit eenigc proeven is gebleken, dat diep onderspitten de poppen niet verhindert uit te komen, tenminste niet op lossen zand grond. Hiervoor was een proef genomen te Sint Pancras. Ten aanzien van de beproefde insecticiden heeft men goede resultaten op het veld be haald met Mesnils Ammoniak nicotine-zcep, waarbij op een procfveldje het percentage niet-draaiende planten bij opname van 12 Juli 96 was en op 22 Juli 74 Op de controle-strook, die niet behandeld was, wa ren deze cijfers resp. 71 en 23 Verder wa ren bevredigende uitkomsten verkregen met 2 Pyridine, P/2 zeep, Dermix (*4 Pyremix (14 Contanol (2 en Derris- naphtaline-poedcr 1 op 1. Dit was voor sluit- kool. Bij bloemkool was ook nog Rotenon- pine-oilzeep (1 met goed resultaat toe gepast. De bij sluitkool genoemde middelen gaven geen beschadiging. Alleen bij Contanol was de stand der roode kool vreemd. De kleur was afwijkend en de kropvorming was vertraagd. Mogelijk echter, dat dit bezwaar bij minder spuiten vervalt. Voorzichtigheid is geboden. Bij bloemkool was dit middel onbruikbaar. Pyridine bleek de beste resul taten te hebben gegeven. Hierbij komt nog, dat de kool gedurende het tijdperk der spui tingen vrij bleef van rupsen en luis. Om het uitkomen van de muggen te consta- teeren zijn de reeds eerder genoemde vang- bakken van groot nut. Zoowel te Sint Pancras als' te Lutjebroek en Puttershoek kwamen de muggen vrijwel op hetzelfde tijdstip uit. Tien tot 12 dagen na de infectie treden de eerste verschijn selen van aantasting aan den dag. De vluchten van de muggen zijn scherp van elkaar gescheiden, is uit verschillende onderzoekingen gebleken. Ook is de aan dacht gevallen op het plotseling optreden der aantastingsverschijnselcn. De wissel valligheid van de uitkomsten met de toe passing van verschillende bestrijdingsmid delen verklaarde spr. zoo, dat goede uit komsten zijn verkregen bij toevallige toe passing op den juisten tijd en geen re sultaten bij behandeling der planten buiten den tijd. Spuit men ten tijde van de maxi- mumvlucht. dan heeft men wel resultaat, spuit of stuift men daarbuiten dan ziet men geen effect. Men spuit in de practijk meest al maar eenigc kecren en dan is het soms raak en vaak mis. Dan gaat men twijfelen aan het middel, terwijl het in de methode zit. Het terugdraaien van de kool, het her stelvermogen. is in de jaren 1936 en 1937 sterk tot uiting gekomen. Wanneer men het hoogste gemiddelde percentage van aan tasting dat de voortvlucht in het jaar 1937 opleverde, vergelijkt met de hooge percen tages van herstel van aangetaste planten, dan volgt daaruit, dat in de jaren als 1936 en 1937 alleen al door het herstel der planten de risico van niet spuiten geduren de de voorvlucht door het verschijnsel van terugdraaien, dus herstel, zeer gering, ja onbeteekene«sd wordt. Sluitkool zal minder bespuitingen noodig hebben dan bloemkool, omdat de sluitkool tijdens de tweede vlucht reeds gesloten is. Zeven van de tien be spuitingen in 1937 zijn overbodig geweest. De vangbakken. In het hierna gegeven overzicht van de grondslagen van het nieuwe bestrijdings- systcem zeide spr., dat men in de vang bakken een betrouwbaar middel heeft ge vonden om de muggenvlucht vast te stel len. De verschijning van de massa-voor- jaarsvlucht wordt bepaald door de tempe ratuur van de maanden Maart tot en met Mei, Verder zijn er sterke aanwijzingen, dat de verdeeling der vlucht eveneens onafhan kelijk is van de weersgesteldheid en op de eigenschappen van de muggen zelve be rust, zoodat de verdeeling in voor-, hoofd en navlucht als een regelmatig terugkee- rend verschijnsel kan worden beschouwd. Daar de poppen alleen op langdurig wer kende hoogere terr.üeratuur reageeren wordt de verschijning der muggen daaruit bepaald door het weder, in de 3 maanden voorafgaande aan de voorjaarsvlucht en kan deze verwacht worden voor groote op pervlakten gelijk te zijn, zoodat de vlucht, bijv. voor de geheele koolstreek iin Noord- Holland, op gelijke wijze verloopt. Al deze aanwijzingen en feiten wijzen op het binnen ons bereik komen van een prac- tisch en economisch uitvoerbare bestrij- dingsmogelijkheid, t.w. om door slechts en kele keeren behandeling der planten, de schade door de draaihartigheid tot een mi nimum terug te brengen, doordat de ge vaarlijke tijd door ons kan worden aange wezen. Aan bestrijdingsmiddelen ontbreekt het ons niet. Verscheidene der verleden jaar be proefde middelen zijn veelbelovend, terwijl, daar alles er op wijst, dat het meer de methode dan speciale middelen zijn, die uitkomst zullen brengen, ook van de oudere, maar vroeger in den blinde gebruikte mid delen nog voor ons doel bruikbaar zullen blijken. En als sluitsteen van' het bestrijdingssysteem is dan onont beerlijk: een criterium ter bepaling van het tijdstip, waarop met de be strijding der planten kan worden be gonnen en wanneer men de behan deling weer veilig kan staken. Op grond van de vangbakwaarnemingen zal per radio advies worden gegeven, te beginnen, wanneer het aantal muggen tot 60 per are is gestegen. Daalt het aantal muggen weer be neden het voorloopig criterium van 60, dan wordt per radio bericht, dat men kan ophouden. Spr. vestigde nog de aandacht op het over brengen van geinfecteerde planten van de plantenbanen naar het veld, waardoor dit werd geinfecteerd of de reeds bestaande in fectie werd vermeerderd. Spr. gaf de sluit- kooltelers in overweging de planten voor 6 Juni van de plantenbanen af te doen. Voor de bestrijding van draaihartigheid in de kool is het aangewezen middel 1 per mille nicotine en P/2 zeep, daar dit bij de lagere opbrengst van dit gewas beter uitkomt. Voor bloemkool ried spr. Pyridine aan. Een aantal vragen werden n.a.v. deze le zing gesteld. De spreker beantwoordde ze alle. Voorzitter dankte den spreker voor zijn duidelijke uiteenzetting. LAN GEN DIJK VROUWEN VREDESGANG. Men verzoekt ons opname van het vol gende: B. en W. van Den Haag hebben toestem ming verleend, dat de Vrouwen Vredesgang op 18 Mei aldaar gehouden zal worden. De duizenden vrouwen, die uit alle oorden van het land verwacht worden, zullen zich op stellen op de Prinsegracht. Om half drie zal de zwijgende stoet zich in beweging stellen om in de groote tentoonstellings zaal op Houtrust ontbonden te worden. In een groot aantal plaatsen zijn reeds comité's gevormd, waar men alle mogelijke inlichtingen kan krijgen, die ook gaarne worden verschaft door de administratie van de Vrouwen Vredesgang 1938, het Centraal Vredesbureau, Laan van Meerdervoort 19 Den Haag. Ook in het buitenland bestaat groote be langstelling. OUDKARSPEL. Vergadering Comm. Partij Hol land. Door de afdccling Oudkarspel van de Comm. Partij Holland werd gisteravond in het lokaal van den heer C. Jansen een open bare vergadering gehouden in verband met de gebeurtenissen in Oostenrijk. De opkomst was niet talrijk. Als spr. trad op de heer Steenbrugge, daar de aangekondigde spr. verhinderd was. Spr. werpt een terugblik vanaf den oorlog 1914 tot heden. De leuze van nooit meer oor log is verder als tvoren bereikbaar. Het gaat om den strijd tegen het kapita lisme, de strijd van bezitters tegen niet-be- zitters. Spr. wijst op de belangrijke positie van Sovjet-Rusland in verband met den vrede. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Oostenrijk zegt spr., dat ook in de Neder- landsche pers eindelijk tot uiting is gekomen, dat men zich ook hier bedreigt voelt door het fascisme. In zijn rede van Dinsdagavond heeft ook Minister Colijn hierop gewezen. De woorden door Hitier in „Mcin Kampf" geschreven worden met verrassingen door gevoerd. Eerst de vrije stad Dantzig en daarna Oostenrijk. De les van Oostenrijk heeft onze regeering veel te zeggen, want Dolfusa en Schusch- nigg hebben eerst in hun land de arbei dersklasse uiteen geslagen. Oostenrijk had hierdoor geen ruggegraat meer en een land zonder arbeidersklasse is niet in staat krachtig verweer te bieden. Laat dit voor de rcgeering-Colijn een les zijn om alle fascistisch gezinde officieren uit het leger te verwijderen. Spr. wijst op de houding van de N.S.B. in ons land en noemt deze houding land- verraderlijk. De houding van Minister Pa- tijn die tot de erkenning van de verovering van Abessinië overging, onderwerpt spr. aan felle critiek. Deze houding is een hoon voor het Nederlandsche volk en 6lechts koren op de molen van het fascisme. Spr. noemt nog de lankmoedige en wij felende houding van het democratische Engeland en zegt verder dat Sovjet-Rus land de eerste was, die verklaarde het pact met Tsjecho-Slowakije na te zullen komen. Dank zij het roode leger kon zij dit doen. Ook Frankrijk is hierdoor gesterkt en door dit land is ook steun aam Tsjecho-Slowakije toegezegd. Volgens de laatste berichten is het Hitiers plan om ook spoedig een in val in Tsjecho-Slowakije te doen en en wel nog deze week. Wat zal hierop volgen, vraagt spr. zich af. In Duitschland noemt men ons reeds grensduitschers en vreest spr. dat ook Ne derland en België zullen volgen. In Eupen Malmédy is de onrust reeds begonnen. In het Nationale Dagblad wordt de verovering goed geschreven op historische feiten, tot zelfs aan het Germaansche tijdperk toe. Het verheugt ons dat de voorzitter der S.D.A.P. in „Het Volk" thans een positief antwoord geeft. Noodig is een eendrachtig optreden van alle partijen tegen dit gevaar en hebben wij krachtig tegen onze Nederlandsche regee ring te zeggen dat alle fascisten uit het le ger verwijderd moeten worden. Spr. noemt o.a- de leden van Nationaal Herstel e.a., waarop de Nederlandsche weermacht steunt Wij, communisten zijn bereid zegt spr. op een eerlijke wijze met de andere partijen samen te werken met waardeering van ieders beginsel, teneinde aan het fascisme een donderend halt toe te roepen. (Applaus). Hierna wordt gepauseerd, waarna nog gelegenheid wordt gegeven om aan den spr. vragen te stellen. Door enkele personen wordt hiervan ge bruik gemaakt. Hierna sluiting. BARSINGERHORN Voor de Vereen, van Boerinnen e. a. Plattel.vrouwen sprak Mej. van Vuurcn uit Wierimgerwaard over het boek „De Appel en Eva". Nadat de presidente, Mevr. Loggers, de aanwezige dames wel kom had geheeten en enkele huishoudelijke mededeelingen had gedaan, verkreeg Mej. van Vuuren het woord. Op eenvoudige, duidelijke wijze behandelde spreekster het boek. Met aandacht werd zij gevolgd en een dankbaar applaus bewees, dat allen naar waarde hadden genoten. De presidente dankte Mej. van Vuuren voor het gebodene en deelde tot slot mee, dat de volgende bijeenkomst in April zal worden gehouden, waarbij gesproken zal worden over kinderopvoeding. Naar ons werd medegedeeld heeft de Middenstandsvereeniging een verzoek ge richt tot den Directeur-Generaal der Pos terijen te Den Haag. om in Barsingerhorn zoowel als Kolhorn een derde postbestel ling in het leven te roepon en om de kan tooruren van het poststation te Kolhorn uit te breiden in dien zin. dat het kantoor eer der voor het publiek wordt opengesteld. Ongetwijfeld .zal dit initiatief ook bij niet Middenstanders veel sympathie hebben. Wij hopen dan ook, dat het verzoek zal worden ingewilligd. Dienstplicht. In verband met de uitbreiding van het contingent is de aan de ingeschrevemen voor de lichting 193S R. Bil en J. Th. Broersma verleende vrijstelling wegens broe Jerdienst ingetrokken en zijn deze perso nen alsnog bestemd tot gewoon dienstplich- tige. Werkloosheid. Aan het einde der vorige week stonden bij hot Agentschap der Arbeidsbemidde ling alhier 91 werkzoekenden ingeschreven, verdeeld als volgt: 57 landarbeiders, 1 metaalbewerker, 7 timmerlieden, 17 grond werkers, 1 machinist, 2 metselaars, 2 schil ders, 1 betonwerker, 1 ijzervlechter, 1 chauffeur, 1 stoker. Hiervan waren opgenomen in de steun regeling voor werkloozen 27, personen, ter wijl 44 arbeiders bij de werkverschaffingen waren te werk gesteld. Opleiding tot dientbode. Bij het Gemeentebestuur is van het Al gemeen Comité voor het inrichten van in ternaten voor opleiding tot dienstbode een schrijven binnengekomen, waarin wordt medegedeeld, dat na Paschen een nieuwe cursus wordt geopend. Deze cursus duurt drie maanden en wordt gehouden in het Algemeen Internaat voor dienstboden-op leiding te Hilversum. De cursus wordt ge heel gratis gegeven, terwijl ook het verblijf in het Internaat voor de meisjes geen kosten met zich brengt. Politie. Verloren: een gabardine regenjas. Inlichtingen ter secretarie. OUDE N1EDORP Gevaarlijke weg. De weg te 't Veld nabij café Pepping is door haar gladheid oorzaak geweest van een tweetal ongevallen. Maandag begaf de heer Bruin zich van Waarland met een gespan en driewicldekar naar zijn werk, toen op de voornoemde plaats plotseling een der paarden uitgleed, en een buiteling maakte, wat tot gevolg had. dat de bestuur der: van den wagen tuimelde en met een gekneusd been aan den walkant bleef lig gen. Hij moest worden vervoerd naar. café Pepping. De paarden werden door ijlings toegeschoten hulp gegrepen. Den volgenden dag kon een paard, bere den door een jeugdigen ruiter aldaar, niet op de been blijven. De berijder viel en be zeerde zich vrij ernstig aan de handen. Het paard, dat een stuk verder tot stilstand werd gebracht, is er ook niet heelhuids af gekomen en bloedde aan twee pooten. Naar wij vernemen zal thans de volgende weck begonnen worden met het aanbren gen van een stroef rijvlak op den weg. Bouwvergunning. Aan mej. W. Jong Jdtr. is door B. en W. vergunning verleend tot het uitbreiden van haar woning met winkeL W1ER1NGEN Diefstal. Gistermorgen is vanaf den kapstok uit de hal bij den heer D. in de Elft alhier een por- tcmonnaie ont vroemd met ruim f 11.Door het openstaande raampje van de voordeur was deze opengemaakt en waarschijnlijk om gerucht te vermijden, open gelaten. De toegang was zoo al heel gemakkelijk. Verschillende vreemde lieden (venters) wa ren aan de deur geweest, zoodat men ver moedt, dat één van hen de dader is. Dadelijk werd de politie van dezen diefstal in kennis gesteld; deze ging dadelijk op zoek naar den dader. Tot heden echter zon der resultaat Laat dit geval ve*r anderen een waarschu wing zijn. Ongeval. Tijdens de middagvoorstelling van circus „Blummerfeld in Cinema de Haan, is het zoontje van den heer C. Wiegman te Hippo- lytushoef een ongeval overkomen. Het ventje wilde den z.g. onberijdbaren ezel berijden, wat zoo ongelukkig afliep, dat hij zijn arm brak bij de elleboog. Opname in het zieken huis was voor hem noodig. POLITIE De heeren C. Bais en C. J. Kroon, jacht opzieners, beiden woonachtig alhier, zijn door den Commissaris der Koningin in deze provincie aangesteld als onbezoldigd gemeente-veldwachter in de Wieringermeer. HERHALINGSOEFENINGEN. Onderstaande dienstplichtigen zijn opge roepen voor herhalingsoefeningen: H. Smit, 2e Regt. Veld. Art. op 12 Sept. 1938, 24 dagen te Den Haag; B. G. Netelen bos, Regt. Genietr. 5 Mei 1938, 24 dagen te Utrecht; P. Ruijter, 6e Regt. Veld Art. 19 Sept. 1938, 17 dagen te Leiden; U. Schol len, 6e Regt. Veld. Art. 12 Sept. 1938,'24 da gen te Leiden; C. Kroon, Regt. Kust Art. 16 dagen te Den Helder op 28 April 1938; C. Dekker, 6e Regt. Veld Art. 12 Sept. 1938, 24 dagen te Leiden; T. Grijze, 4e Regt. Veld Art. 4 April 1938, 6 dagen te Utrecht en W. Leijs, 7e Regt. Veld Art. 16 Aug. 1938 10 dagen te Bergen op Zoom. Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL ALKMAAR Modeshow Lienesch. Modeshow Lienesch. Als gewoonlijk een gezellig-gedistingueerde sfeer. Prettige zit jes, bloemen, veel licht, muziek en daar maakte de eerste voorjaars-verschijning haar entrée met een bonten bouquet in de armen. Lente-mode! De verzameling modellen, gistermiddag ge ëxposeerd, is zelf als een toef kleurige bloe men, waarin, tusschen de mille-fleurs voor jaarskleedjes een enkele exotische kelk uit steekt een bont avondtoilet, een Ameri- kaansche opzichtigheid en dat verder ge voelige tinten toont: kaneelbruin, lichtgroen en oud-rose, lila in vele nuances tot rose- rood. Wij kiezen en keuren. En begroeten met vreugde een eindelijke vernieuwing in de coupe der japonnen! Seizoenen lang zochten de ontwerpers, de stof al maar drapeerend om het middel der vrouw en nueen be sluit! Hoog loopt de taillelijn op tot aan de buste; over de buste is de stof gerimpeld; pretentieloos, losjes, jeugdig valt de rok om het lichaam, terwijl een sjerp de „na tuurlijke taille" aangeeft. Geen stijf-gemar- keerde figuren meer! Een gelukkig compro mis, deze snit, tusschén jongensachtigheid en gratie! Andere stijl-nouveauté's zijn: plissé's, lage colletjes, raglan, de pofmouw blijft overigens gehandhaafd. Wij worden overtuigd van de onmisbaar heid van een jasje bij de wandel- en visite- jurken voor het a.s. seizoen. De manne quins dragen ze met gratie, in het mate riaal van de jurk. Het is hierbij, naast de vele zuivere zijdjes, vooral de geborduurde kantstof, die onze bewondering afdwingt. In deze nieuwe stof biedt Lienesch zeer veel aantrekkelijks: beeldige bontbedrukte kan ten jurkjes zijn er. Ook een paar heel strak ke zwart-kanten robe-tjes stelen ons hart. De imprimé-toiletjes worden met een bont voltooid. Een voorname plaats neemt op de show het wandelcostuum in: tailleur en swagger- op-mantellengte. Dessin: de ruit! Materiaal moderne rodier-stoffen, een prachtige gebor duurde grove tweed valt op. De tailleur in nadvindersgroen en grijs. Simpel? Stijf? Toch ni-et! Nóg is daar het complet met de lange gekleede revers-looze mantel; de troix- pièces kondigt zich aan. Mannequin maat 40 draagt slankmakende donkerblauwe en zwarte toiletten; deze kleuren bliiken nog erg populair. Natuurlijk worden wij ook op een keur van lente en zomerhoeden vergast. Hoeden als doosies. als schotels, als schuitjes, met keelbandjes en opmaak van rood of groen „gaas". Aan het slot van de revue nasseeren ons de avondtoiletten. Groot décolleté, zeer lange en ruime rok, vlinder-capes. Van de bijzondere creaties dezer show noemen wij een donkerblauwe driekwartjas op jurk in oud-rose kantstof, een zwart comnlet met soutaches en bont gegarneerd, een gala-gewaad van zalmkleurige kant, me» tulen baantjes in den rok. Een verrassing wacht de veie bezoeksters tof besluit van den middag. De Hochzeits- marsch weerklinkt éndaar schrijdt een bruidsstoet de zaal in! Zelfs de bruids moeder ontbreekt piet. Met een herinnering aan de bruideliik-blanke kant en taft-satijn verlaten we deze zeer veolzii'Mge en aan trekkelijke revue, welke bewijst, dat de Lentemode voor ieder type vrouw iets smaakvols heeft. WIERINGERMEER HERBENOEMD. Bij K.B. van 15 Maart 1938 werd opnieuw benoemd tot burgemeester van Medemblik de heer P. C. J. Peters, wethouder van onze gemeente. Zij, die zich thans op de Schager Courant abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 April a.s. M1DDENMEER. VERANDERING VAN ZAKEN. Hotel Smit. De populaire oome Dirk (D. Smit) heeft onderhands het hotel Smit gehuurd. Reeds eerder heeft hij dit café geëxploi teerd. Binnenkort'krijgen wij dus een oude bekende in deze zaak. ONGEVAL. De heer V. van Middenmeer verrichte gistermiddag bij landbouwer G. aldaar eeni- ge werkzaamheden in de koestal, waarbij hij door een der koeien werd getroffen. Hij bleef bewusteloos liggen. In allerijl werd Dr. Hoogkamer gewaar schuwd, die een hersenschudding consta teerde. De getroffene werd naar zijn woning vervoerd. Jaarvergadering Onderl. Brand waarborg Mij. Gisteravond 8 uur hield de Onderl. Brand waarborg-Mij. de Wieringermeer, haar jaar vergadering in hotel Smit te Middenmeer. De opkomst was zeer gering, 16 leden wa ren aanwezig. De voorzitter de heer A. W. van Oeveren, opende met een kort welkomstwoord en me moreerde in het kort het ontstaan der Mij. De secretaris, de heer Th. van Vegten, gaf hierna een zeer uitgebreid verslag van de voorbereidingen en de werkzaamheden die tot nu toe waren gedaan. Spr. begon met het door de Middenstands vereeniging in 1934 reeds genomen besluit om tot 't cprichten te geraken. Het werd 1937 voor men merkbaar verder kwam. Ln het voorjaar werd getracht contact te krijgen bij de Landbouworganisaties. Dit liep echter op een mislukking uit. Het bestuur van de Middenstandsvereeniging ging toen over tot oprichting der Maatschappij, hetwelk op 6 Augustus 1937 gebeurde. In den herfst kwam er een strooming uit de leden om naast de bestaande nog een vereeniging op te rich- tenc Het bestuur van de bestaande stelde zicli met de commissie in verbinding, wat tengevolge had dat een samensmelting tot stand kwam en het bestuur met 5 leden werd uitgebreid. Hierna werd de boekhouder, de heer R. J. Ridder het woord gegeven, voor het uit brengen van het jaarverslag. De ontvangsten waren f 643.41, terwijl de uitgaven waren f 452.21, zoodat het batig saldo f 191.20, is. Op 1 Augustus 1937 waren er 3 leden met een verzekerd bedrag van f 68000.Na anderhalfjaar bedroeg het ledental 46, het welk zich nog steeds uitbreid. Het verzekerd kapitaal was 1 Januari f 478.055.00. Bij zoo'n laag verzekerd bedrag mag men de uitkomst zeer bevredigend noemen, daar alle oprichtingskosten reeds ten volle zijn afgeschreven. Tot 1 Januari j.I. was de herverzekering via Knegt en Zoon, Amsterdam, voor 100 geschied. Met ingang van dezen datum is de Maat schappij lid van de Nationale Onderl. Brand- herverzekering Mij., gevestigd te Bcilen, ge worden, hetwelk een belangrijke besparing der kosten met zich meebrengt. De heer Bruins brengt namens de contro lecommissie verslag uit en stelt voor dé charge te verleenen. Op voorstel van het Bestuur worden de artikelen 5, 7, 11, 16, 19, 20 en 22 gewijzigd. Het bestuur, bestaande uit A. W. van Oeveren, Th. J. v. Vegten, A. van Oers, E. Bruins, M. van Bergen, J. v. d. Kooij, P. IJ. Luth, J. P. Schuiringa, G. Smit en J. Vos, had en bloc bedankt. Daar de vereeniging thans voldoende le den had die zelf een bestuur konden kie zen, wat voorheen niet het geval was, meende men dit verplicht te zijn. De heer G. Smit had zich niet herkies baar gesteld. In de plaats van den heer J. Vos werd gekozen W. Bakker. Overigens bleef het voorloopig bestuur zitting houden, met dien verstande, dat de heer van Oeveren be dankte als voorzitter en de heer Bruins als zoodanig werd gekozen. Als controlecommissie werd gekozen de heeren A. Hoogendoorn, L. Pijper, en J. C. de Schutter. Daar de leden meer premie betaalden dan noodzakelijk was en dus een reserve vormden, werd op voorstel van het Bestuur besloten een inlcggcld te betalen van 50 ct. per duizend voor nieuwe leden. Sluiting. WIERINGERWAARD Mevr. v. d. VeenWilson decla meert. Dinsdagavond gaf de Bond v. Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen 'n avond in de zaal van den heer Breed, met medewerking van de bekende declamatrice Mevr. v. d. Veen-Wilson. Na het openingswoord van de voorzitster declameerde mevr. v. d. Veen op buitengewoon mooie wzije gedichten en enkele stukken proza. Zeer zeker hebben de thuisblijvers wat gemist, want zoowel declamatie als de gekozen ondenverpen vielen bij de aanwezigen buitengewoon in den smaak.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6