Waarom Mr. Steenberghe niet aan het Plan van den Arbeid wil Teleurstelling voor jonge tuinders Wanneer trekt de overheid zich terug? Radioprogramma Postvlucbten op Indië S. DE KADT f In zijn Memorie van Antwoord in zake de begrooting van Economi sche Zaken zet de minister aller eerst zijn bezwaren tegen het Plan van den Arbeid uiteen. De uitvoe ring van het Plan zou z.i. ten eer ste de draagkracht van ons volk te boven gaan en vergrooting van de werkloosheid zou er mee geris keerd worden. Bovendien keert het Dlan zich niet tegen de oorzaken van de werkloosheid. De Regeering wil de werkloosheid liever (bestrijden door gebruikmaking van de in het bedrijfsleven zelf sluimerende levens krachten. Geeft de overheid deze thans vaak een stimulans, neemt zij zelfs wel 't initiatief,, uiteindelijk moet worden ver trouwd op de eigen kracht van het bedrijfs leven. Ter verbetering van de rendabiliteit der productie moeten zoowel kosten als opbrengst der productie worden beïnvloed. Wat de opbrengst betreft, wil de minister deze met kracht blijven beïnvloeden, door middel van de Crisisinvoerwet, de Tariefmachti gingswet. de wet op de onderne- "mingsöverècnikomsten en de Ves tigingswet Kleinbedrijf. Wij kunnen er niets aan doenï Er is door enkele leden getwijfpld aan de resultaten, die de regeering met haar po gingen tot export-verbetering zal hoeken. Zij, die twijfelen, vergeten volgens Mr. 'Steenberghe echter, dat de Nederlandsche minister van Economische Zaken de wereld conjunctuur niet kan beinvloeden! De terug slag, welke'wij in de tweede helft van 1937 ondervonden, was 'een noodzakelijk gevolg vnrr de kentering in het economisch wereld gebeuren. Niet zoo somber! Ons aandeel in den totalen Euro- pecschen uitvoer, welke in het laat ste kwartaal van 1936 4.7 pet. be droeg, is, volgens de antwoord-me- tnórfé; in hetzelfde tijdvak van 1937 tot 5.2 pet. gestegen. Monetaire politiek. Met zfjn ambtgenoot van Financiën is de minister van meening, dat op het oogenblik een zeker evenwicht bestaat tusschcn het Nederlandsche en het buitenlandsche kos- tenpeib De monetaire politiek moet niet ac tiever zijn dan zij momenteel is. Kinderbijslagverzekering. Er zal voor gewaakt worden, dat de be drijven niet zwaarder dan strikt noodzake- ij k belast worden" bij f event. invoering van de kinderbijsiagverzekttfing. - De handelspolitiek. Ter verdediging van de nationale voort brenging acht de minister gewcnscht een tarief van invoerrechten, dat soepeler dan thans zal kunnen worden aangewend. Zijne Exc. beoogt nóch protectie nóch afsnijding van invoermogelijkheid. Een streven gericht op zelfvoorziening komt voor Nederland, dat krachtens zijn productie-overschot, zijn ligging en zijn in ternationale positie op export is aangewe zen, niet in aanmerking. PUBLICATIE STEUNREGELING POOTAARDAPPELEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt het volgende bekend: Dezer dagen werden aan de telers van goedgekeurde pootaardappelen circulaires njet formulieren .voor liet opgeven van voorraden en het aanvragen van denatura- tie verzonden. De circulaires werden niet toegezonden aan handelaren, daar niet bekend is, wie goedgekeurd pootgoed in voorraad hebben. Handelaren, die voor vergoeding op onver kochte voorraden pootgoed in aanmerking wenschen te komen, wordt aangeraden deze circulaire met formulieren spoedig aan te vragen bij den Nederlandschcn Algemec- ncn Keuringsdienst te Wagcningen of de Nederlandsche Akkerbouw Centrale, Bczui- denhout 15, 's Gravenhage. Alle voórraadsopgavcn moeten vóór 1 April a.s. zijn ingezonden aan het Secre tariaat van den Keuringsdienst van het ge bied, waarin de pootaardappelen liggen op geslagen. 's Gravenhage, 19 Maart 1938. (Adv.) Regeering staat geen uitbreiding van den tuinbouw toe Landbouwcrisisfonds en aard appelteeltheffing. Naar aanleiding van het verzoek van eenige leden, deelt de minister in de Memorie, van Antwoord inzake de begrooting Landbouwcri sisfonds 1938 mede, dat de nadecli- ge saldi der aardappelregelingen in 1936 en 1937, die ten laste van het Landbouwcrisisfonds komen, on geveer f 2.600.000 bedragen. Voor 1938 wordt geraamd, dat de aardappclregeling bij een tceltliet- fing van f 50.— per h.a. van het landbouwcrisisfonds nog een offer zal vragen van plm. f 1.500.000. Onder verwijzing naar de hierboven ge geven cijfers merkt de minister op, dat hij het in verband met de groote nadccligc sal di ten aanzien van de oogsten 1936 en 1937 wenschelijk achtte te trachten een beter evenwicht te verkrijgen tuschen de inkom sten en uigaven dan tot dusver het geval was. Na bestudeering van de voor- en na- deelen van een en ander werd aan een ver hooging der teeltheffing de voorkeur ge geven boven verlaging der dcnaturaticvcr- goeding. De minister is van meening, dat uitbrei ding van den tuinbouw onder de bestaan de omstandigheden niet kan worden toe gestaan. Het nog beschikbare areaal in de verschillende provinciën is tot nu toe vol doende gebleken om aan de aanvragen van de jonge tuinders, die daarvoor in aanmer king komen, te voldoen. Tot uitreiking van teeltvergnnning voor glas wordt niet over gegaan, omdat daarvoor geen reserve in het totale areaal aanwezig is. In verband met den toestand in den tuinbouw kan de minister geen vrijheid vinden te bevorde ren, dat hierbij eenige meerdere soepel heid zal worden betracht. Regeering bemoeit zich niet met loonen van landarbeiders HET PRAKTISCH MOGELIJKE IS BEREIKT. Op het terrein van de Ioonsverhou- dingen in het landbouwbedrijf, welke verhoudingen de minister als zeer on gunstig erkent, ligt voor de regeering geen arbeid. Bovenstaand standpunt vinden wij in de Memorie van Antwoord betreffende de W grooting van Econ. Zaken en de onderstre ping er van in 's ministers juist verschenen nota over de begrooting van het Landbouw crisisfonds voor 1938. Daarin merkt Mr. Steenberghe nl. op, dat de Landbouwcrisis- wet 1933 hem geen voldoende bevoegdheid geeft om steunverleeningen en prijsregelin gen te treffen, welke er op gericht zijn den ngrarischcn arbeid ruimer te beloonen. dan voor de instandhouding van het land- en tuinbouwbedrijf noodig moet worden geacht. Het ligt niet op den weg der regeering blij vende financieele steunmaatregelen te tref fen tot bevordering van het bedrijfsleven in den landbouw. Maatregelen ter versterking van de economische positie van den land bouw dienen in de eerste plaats uit te gaan van de ondernemers zelf. Wat de positie van de landarbeiders be treft dient, aldus Zijne Exc. van Steen berghe, rekening te worden gehouden met de bcdrijfsuitkomsten. De minister is van meening, dat met de krachtens de landbouw- crisiswet 1933 getroffen regelingen bereikt wordt, wat onder de huidige omstandigheden praktisch mogelijk is. Nederlandsche uitvoer naar Franco's gebied De Nederlandsche regecring houdt het oog gevestigd op de afzetmogelijkheden in het onder de feitelijke heerschappij van ge neraal Franco staand gebied. Uitvoer naar dit gebied vindt reeds plaats en wordt voor uitbreiding vaibaar geacht, aldus lezen wij in de Memorie van Antwoord, inzake de begrooting van Economische Zaken. LANDBOUW-CRISISMAAT- REGELEN. Géén invoering van glijdende sohaalrechten. Naar wij uit de antwoordnota van den minister inzake de begrooting van het Landbouwcrisisfonds 1938 vernemen, ziet de regeering geen kans eerder haar bemoeiingen met den landbouw te beperken, dan dat de economische omstandigheden zich gunstig wijzigen óf de belang hebbenden zelf de noodzakelijke onderhandelingen, overnemen. Wat overigens de bezwaren betreft, die tegen het overgaan van de taak der crisis- lichamen op de standsorganisaties, door sommige leden zijn geuit merkt de minister op dat het hier slechts een overgangsmaat regel betreft. Zooals bekend, wordt het scheppen van een nieuwe wettelijke basis overwogen. Bezwaren van glijdende scha al- rechten. De minister meent, dat invoering van glijdende schaalrechtcn geen overweging verdient. Dit stelsel brengt, aldus de minister, door de veelvuldige wijzigingen van de invoerheffingen, voor den handel zeer ern stige bezwaren mee. Ook bemoeilijkt be doeld systeem de bepaling van de restitu ties, die voor de bij den export verwerkte producten worden verleend. Heet van binnen, koud van buiten! Spiritusdrinkers veroorzaken boschbrand. Twee zwervers, H. van der Ley en Vos, beiden spiritusdrinkers, die gistermiddag in een bosch onder Ommen vertoefden, stookten daar in zwaar beschonken toe stand een vuurtje. De gevolgen bleven niet uit. en weldra vatte het bosch vlam. Van der Ley liep daarbij zoo hevige brandwon den op dat hij naar een ziekeninrichting moest worden vervoerd. Voorbijgangers wisten den brand te blus- schen. De politie stelde Vos in verzekerde bewa ring en nam eenige flesschen spiritus in beslag. „De kleine manbestolen Inbraak bij Louis Davids. In den tijd dat Nederlands „kleine man" in het Amsterdamsche City Theater in een van zijn populaire liedjes de Amsterdam sche totfe jongen bezong, hebben een paar leden van het beruchte gilde eens pools hoogte genomen in de woning van Louis Davids, gelegen in Zuid, een stadsdeel dat sinds korten tijd de bijzondere aandacht van de politie heeft om zijn vele inbraken. De mannen hebben zich aan de achterzijde via de keuken toegang tot het hifis ver schaft en daar een zeer intensief onderzoek ingesteld. Kasten en laden werden geopend en alles wat zij aan gouden en zilveren voorwerpen hebben gevonden, te voorschijn gehaald, en aan een selectie onderworpen. Voor zoover tot nu toe kon worden beoordeeld, is een aantal sieraden tot een waarde van ongeveer driehonderd gul den meegenomen. Er zijn veel souvenirs van bewonderaars bij. Scheepsbofsing bij Vlissingen Noorman en Deen rammen el kaar. Het Noorsche stoomschip, „Tarangcr", is gisteren op weg van Antwerpen naar Rot terdam op de reede van Vlissingen in aan varing gekomen met het Deensche s.s. „Minsk". Het schip heeft belangrijke scha de opgeloopen aan stuurboordzij, voorschip en achterschip. Alle schade is echter boven de waterlijn aangebracht, zoodat na exper tise voorloopigc reparaties konden word in verricht en het schip naar Hoek van Hol land en Rotterdam kon doorvaren. Dc „Minsk" heeft belangrijke schade bekomen aan het voorschip, doch kon toch op eigen kracht dc reis naar Antwerpen voortzetten. Geen van beide schepen heeft sleepbootas- sistentie noodig gehad. Persoonlijke onge vallen hebben zich niet voorgedaan. DINSDAG 22 MAART 1938. Hilversum L 1875 en 415,5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Piano en viool. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Ensemble Jetty Cantor en gramofoon- platen. I.00 Het Omroeporkest en Gramofoonplaten. 2.45 Kniples. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Palladians. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 YVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 Vervolg Bonte Dinsdagavondtrein. 10.30 Schaakles. II.00 Berichten ANP, hierna: het AVRO Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. 801,5 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. (1.001.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 KRO-Melodisten, solist en Gramofoon muziek (Om 5.45 Felicitatiebezoek). 6.40 Esperantoles. 7.00 Berichten. 7.10 KRO-Orkest en solist. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP en KRO-Mededeelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.30 KRO-Symphonie-orkest, m.m.v. het Amsterdamsche trio. 10.30 Berichten ANP. 10.40 José Rosenberg en zyn orkest. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. Minister van defensie krijgt cadeautjes! Plannen voor een nationaal weer baarheidsgeschenk. Verschillende Nederlanders, getroffen door de radioredevoering van minister Colijn, hebben grootere of kleinere bedragen be schikbaar gesteld voor de landsverdediging. „Een Nederlandsche vrouw" was de eerste, die f 500 gaf, daarna volgde „een werkende vrouw" met f 10 en een onbekende schonk f 1500. De minister van defensie zijn derge lijke giften niet onwelgevallig, meldde de regceringspersdienst. Eenige vooraanstaande Haagsche ingeze tenen willen nu trachten een landelijk co mité samen te stellen, dat beoogt gelden bij een te brengen, teneinde aan defensie een nationaal weerbaarheidsgeschenk te kun nen aanbieden. Vlucht naar den straathandel Van hen, die zich niet vestigen kunnen. Als gevolg van de uitvoering van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 is het gevaar niet denkbeeldig dat een ongekend groote toeloop naar den markt- en straathandel zan ontstaan van diegenen, die geen vergunning tot het vestigen van een inrichting kunnen verkrijgen, merkt de minis ter in zijn Antwoordmemorie betref fende dc begrooting van Economi sche Zaken op. Een dergelijke toeloop is o.a. niet in het belang van den gevestigden middenstand. Een wettelijke regeling van den markt- en straathandel acht de minister zeer noodza kelijk. Zooals men weet is een desbetreffend wetsontwerp in voorbereiding. Tweede stille omgang 40.000 deelnemers. Aan den tweeden Stillen Omgang te Am sterdam, werd door 10.000 mannen en jonge lingen deelgenomen. Er waren o.a. deelne mers uit Alkmaar, Den Helder en Westfries- land. Onder de pelgrims bevond zich o.a. de bisschop van Haarlem. Per spoor werden 17000 bedevaartgangers aangevoerd in 17 treinen. ,ejg^ Athene 20 Mrt. jA'dam 20 Mrt. Vertrek ven Aankomst te ft™™!)1 lRanK-20 Mrt- lSinKap-20 Mi% Valk (terugreis) Wielewaal |Jodhp 20 jiIrt. [BaKd. 20 Mrt, (terugreis) I I ?ehoa [Basra 50 Mrt. I jodhp. 20 Mrt. (heenreis^ 1 I fhecnrcis) |Napals 20 Mrt H' 20 (terugreis) |Sin*ap- 20 HRang' 20 Mrt. (heenreis) |A'da™ 22 Mrt' I De Pelikaan staat nog steeds te Rangoon. Mond- en klauwzeer en de teeltregeling Grijpt de minister in? Naar wij vernemen, hoopt de mi nister van Economische Zaken naar aanleiding van het heerschende mond- en klauwzeer binnenkort een beslissing te nemen in verband met eventueele maatregelen op het ge bied van de teeltregeling. Het wachten is op den uitslag van een uitgebreid onderzoek, dat thans vanwege de regcering naar den toestand van onzen rund veestapel wordt ingesteld. Bekend figuur uit de zuivelwereld. Gisteren is te Aerdenhout in den ouder dom van 62 jaar overleden de heer S. de Kadt, directeur van dc „Condcnsed Milk Compa'.y of Holland" te Alkmaar, die ook o.a. een melkfabriek aan den Basserweg te Heerhugowaard exploiteert. De heer De Kadt, ridder in de orde van Oranje Nassau, was een bekende figuur in de zuivelwereld. De teraardebestelling is bepaald op Dins dag a.s. te 3.15 uur te Westerveld. Nieuw handelsverdrag met Duitschland Wijziging in de toewijzing van landbouwcontingenten. Tusschen Nederland en Duitsch land is overeenstemming verkregen over een nieuw handelsverdrag dat zal loopen tot 31 Dcc. 1938. De tekst van dit verdrag zal dezer dagen worden gepubliceerd. Reeds kunnen wij mededcelen dat het wijzigingen bevat in dc toewijzing van de contingenten voor enkele belangrijke land- bouw-artikelcn zooals boter, kaas en eieren. Naar wij verder vernemen, lig gen de betalingscontingcnten van het tweede kwartaal 1938 over het algemeen niet onbelangrijk hooger dan die in het overeenkomstig kwartaal van het jaar 1937. Dc A.J.C. jubileert 20-jarig bestaan feestelijk her dacht. Het twintig-jarig bestaan van de A.J.C. (Arbeiders Jeugd Centrale) is te Amster dam onder zeer veel belangstelling her dacht. Verschillende vooraanstaande perso nen uit partij en vakverecniging waren aan wezig. Er is veel gesproken o.a. door Ir. Albarda, voorzitter van de sociaal democra tische kamerfractie en door Koos Vorrink, voorzitter van de S.D.A.P. De avonds was cr een groote feestbijeenkomst in het con certgebouw. Het wordt een radiovolière Na de nachtegaal kweelt nu de goudvink. Gistermorgen te ruim elf uur kondigde een omroeper, een uitzending door de „Goudvink" aan, aldus een bericht uit Vorden. Hij zeide, dat deze geen correspondentieadres had, en hij verzocht aan een anderen geheimen zen der hem te willen melden of een en ander op 400 meter goed overkwam. Verder werden reclames afgeroepen en gramofoonplaten uit gezonden. Ook vele vaderlandschc liederen werden ten gehoore gebracht. Te ruim 12 uur staakte de Goudvink zijn uitzending. FEUILLETON. DOOR ETHEL M» DELL Yvonne boog zich voorover en schonk de koffie in de fijne, kopjes. Er was iets ver twijfelds in haar ongewoon haastige bewe ging. alsof de wilde kreet of de daarop vol gende vloek haar gewone kalmte verstoord had. Eenige seconden later wendde zij zich om met een kopje stoomende zwarte koffie in haar hand die zij voor haar man neerzette. Hy keek plotseling op. „Voor mij?" vroeg „Ja, als je wilt," zei Yvonne, Hjj lachte een vreemden, wraakzuchtigen lach. „Is het soms een liefdesdrank?" „Ik begrijp niet wat je bedoelt," zei Yvonne. Zij ging terug om haar eigen kopje te ha len, maar hij strekte een hand naar haar uit, die hij opende en sloot als de mond van een hongerig beest. Zij zag het niet, daar ze bezig was een kopje voor zich zelf In te schenken. Met het kopje in de hand begaf ze zich naar het raam en opende het gordijn van gevlochten riet, om naar buiten te kijken. Zij stond daar als een standbeeld. „Kom hier," zei Guy Chisledon. „Wil je soms als schietschijf dienen?" „Ik geloof niet, dat er gevaar bestaat," zei Yvonne. „Kom hier," beval hij. Zij wendde zich langzaam van het raam af en het gordijn viel met een zacht ruischend geluid neer op de duisternis van den nacht. Yvonne zette zich in den rieten stoel waar in zij voor het diner had zitten lezen en nam de krant weer op. Er was iets in haar kalme natuurlijke houding, dat den indruk gaf, als of zij weloverdacht op iets wachtte. Haar man ontwaakte uit wat bijna een ver- dooving kon genoemd worden en nam een teug van zyn koffie. Hij nam nog een teug en fronste de wenkbrauwen. „Die koffie is anders dan gewoonlijk," zei hij. Yvonne keek niet van haar krant op. „Ik heb het precies op dezelfde manier gedaan als Claire het altijd doet," zei zij. Guy Chisledon rook aan den inhoud van zijn kopje. „Heeft die ezel van een Chulam er mee geknoeid?" „Natuurlijk niet," zei Yvonne. Ze ledigde haar eigen kopje en schoof het terzijde. „Het smaakt mij hetzelfde als altijd. Mis schien komt het door de sigaar." Terwijl ze sprak stak ze een nieuwe sigaret aan en be gon te rooken alsof ze het onderwerp als afgehandeld beschouwde. Guy dronk zijn koffie zonder verdere aan merkingen, maar ledigde zijn kopje niet ge heel. Er was nog bijna een kwart van den in houd in, toen hij het wegschoof. Toen leunde hij achterover in zijn stoel en deed met blijk baar genot lange trekken aan zijn sigaar. Een kwartier later legde Yvonne haar krant neer en stond zachtjes op. De sigaar was juist uit Guy's machtelooze vingers gevallen en lag op den rieten vloermat. Zij bukte, raapte het sigaar-eindje op en legde het op de aschbak. Daarna stond zij onbeweeglijk en keek se conden lang op hem neer. Hy ademde lang zaam en zwaar. Zijn oogen waren gesloten, zijn mond hing een weinig open. Een vage glimlach speelde een oogenblik over haar trekken en was even snel verdwe nen. Geluidloos wendde zij zich om en liep naar het raam. Het rietgordijn ruischte weer zachtjes en bleef een' seconde natrillen. Guy Chisledon was alleen in het vertrek en sliep rustig in zijn stoel. HOOFDSTUK IX. Het ontwaken. In haar eigen kamer gekqmen begon Yvonne zich zonder groote haast in rijcostuum te kleeden. Het was reeds laat, maar Chris zou zeker op haar wachten. Hij zou uren op haar wachten, en de maan begon juist op te ko men. Ze konden den geheelen nacht uitblij ven, als zy dat wilden, want Guy zou waar schijnlijk in zijn stoel blijven slapen tot het dag werd. Hjj had het nog eens gedaan na een vroolyken avond en had er later grappen over gemaakt alsof het iets heel gewoons was. Chulam was naar zijn eigen kamer gegaan in de bijgebouwen en er was niemand in huis behalve Guy. Het was een geluk, dat Chris zoo dicht by woonde. Het was slechts eenige tientallen meters over den weg naar het huis, dat hy met Pax deelde, maar Pax wist niets van het l.omende avontuur. Pax was niet in hun ver trouwen, en Chris zou haar met de paarden wachten in de schaduw van de hooge boomen op de grens van de beide erven. Slechts een paar yzerdraden scheidden de tuinen, dus be hoefde zij in het geheel niet over den grooten weg te gaan. Het was niet de eerste maal, dat zij op deze wijze samen waren weggeglipt, en zy glimlachte bij de gedachte, dat het ook niet de laatste zou zijn. Er moesten nog ver scheidene dagen verloopen voor zij naar Ka- poo zou gaan. Het was een onaangename avond geweest, maar zij had Guy in de hand kunnen houden. Hij zou wek gedweeër zijn als hij uitgeslapen was, maar zy wilde dat hy alle koffie ge dronken had, dat was veel veiliger geweest. Ondertusschen was ze vry, volkomen en heerlijk vrij om haar eigen plannen te volgen. En de gedachte aan dien wilden galop met Chris in het stille avonduur deed haar bloed sneller stroomen. Zy keek naar haar bekoor lijk spiegelbeeld en uitte een zacht lachje van verrukking. Ja. ze was blij, dat ze b:i Guy was gebleven. Dergelijke genoegens zou Kapoo haar niet bieden. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1938 | | pagina 2