Abonneert II op dit blad Voet bal menu SUCCES IN ZAKEN O.S.V. klopt H.R.C. voor de tweede maal Uoc&ey. ^wemmen Khxmten-hexilcunt doet het vusAJh Een rommelige wedstrijd Wieringerw.'s revanche op B.K.C. In de aan sfeer en traditie zoo rgke reeks wedstrijden tusschen geelzwart en roodwit, zal die, welke het eivolle Sportpark Zon dag tot tooneel had, niet met een speciaal merkteeken geboekstaafd kunnen worden. Want onder zulke voortreffelijke omstan digheden als gisteren, viel, hetgeen twee der sterksten van 4 A ons wisten te bieden, geducht tegen. Intussohen is deze wedstrijd niet heelemaal onaantrekkelijk geweest, doordat de uitslag bijna den geheelen speeltijd onzeker is geweest en omdat beide achterhoeden hun taak wel meester waren, maar daarbij toch zooveel steken lieten vallen, dat een reeks van corners en hachelijke situaties voor de onontbeerlijke sensatie zorgden. Wieringerwaard is nagenoeg den geheelen wedstrijd in den aanval geweest. Zij dankte dit vooral aan haar sterk stuwende middenlinie die het middenveld beheerschte zooals ze wilde, mede doordat die van B.K.C. er voornamelijk op uit was K. Schenk c.s. aan banden te leggen. In dat opzicht kunnen Van der Goes en zijn vleugeladjudanten tevreden zijn over het werk, dat ze met backs en keeper Prins hebben ver richt. Maar het verzorgen van opbouw bleef nagenoeg achterwege. Tauber, in Paarde- kooper's plaats linkshalf, speelde als een back en wist weinig anders te presteeren dan over de zijlijn te plaatsen. Werd Paardekooper's uit muntende plaatsen dus zeer gemist, de zwer ver, Jan van Wees was „nergens" en zoo was er tusschen halfs en voorhoede van B.K.C. een gaping, waarin M. Schenk op z'n slofjes op de hem eigen wijze stond te regeeren. Toch wist B.K.C. een 1O-voorsprong te be reiken. Drie minuten voor rust zette Jac. van Wees n.1. uitstekend voor. Keyzer tikte den bal voor doel terug en Blok benutte de kans op fraaie wijze. Dit bracht de gang er meteen in. B.K.C. begon nu ineens energiek aan te pak ken en een boeiende tweede helft scheen ver zekerd. Dan maakt Van Teulingen echter hands en scheidsrechter Peper kan niet anders dan penalty geven. M. Schenk belast zich er mee, doch schiet hard over de lat. De tweede helft. Met het windvoordeel en een 1O-voorsprong begint B.K.C. aan de tweede helft en inder daad gaat het voorloopig gelijk op. Toch komt langzamerhand de oude teekening in de krachtsverhoudingen terug. De ruggegraat de halflinie van Wieringerwaard is beter, heeft meer gelegenheid om te voeden dan die van B.K.C. W. begint nu poot-aan te spelen om den gelijkmaker te verkrijgen en een energieke aanvalsgolf heeft na 18 minuten dan ook suc ces. M. Blaauboer, die van Rezel (die met Tau ber van plaats is verwisseld), nogal wat be wegingsvrijheid krijgt, plaatst een schitterende hooge voorzet voor de goal, K. Schenk komt juist even boven een aantal opspringende ver dedigers uit en kopt in (11). Een fraaie goal. Het spel blijft zijn karakter behouden; het gaat „hard", het is niet fraai om te zien, want het plaatsen is matig. W. beheerscht de situatie. Toch krijgt Jan van Wees een kans als Rezelman een neer dalende vuurpijl los laat, maar Van Wees wacht iets te lang en Rezelman is juist op zijn post teruggekeerd. Een drietal corners levert ook niets op. Aan den anderen kant- heeft Prins het geregeld druk. Ook hij krijgt een regen van, meerendeels uitstekende, corners te verwerken. Blok geeft De Schipper plotseling een through-pass, deze loopt er op door, maar in schietpositie mist hij den bal volkomen. Drie minuten voor tijd scoorde Wieringer waard de verwachte winnende goal. Weer drong de rechtervleugel goed door, Blaauboer zette voor, via Hazeloop kwam het leder bjj K. Schenk, die zich omdraaide en Prins kei hard het nakijken gaf. Aldus onder uitbundig gejubel zijn club de revanche bezorgend, die zij ruimschoots verdiende. Vooraf heeft de heer C. Kaan, voorzitter van B.K.C., Wieringerwaard bloemen overhandigd. De heer Kaan noemde enkele omstandigheden waarom W. het kampioenschap verdiend had. Hij prees zijn collega-voorzitter van Wieringer waard, die als eerlijk grensrechter zoo'n goe den naam heeft. De heer Woestenburg dankte namens de roodbroeken. De gezelligheid op het veld werd niet weinig verhoogd door de muziek van het plaatselijke corps „Ons Genoegen" voor en na den wedstrijd en in de pauze ten beste gaf. DTS-N. Niedorp 4-1 De belangrijke wedstrijd in de 4e klasse A tusschen de rivalen voor de onderste plaats, DTS en N. Niedorp is geëindigd in een 41 zege voor de thuisclub. En gezien het spel- beeld, was dit een volkomen verdiende over winning, daar DTS grootendeels iets ster ker was. Slechts gedurende een kwartier na de rust waren Peereboom c.s. uitgesproken sterker, maar een onvergeeflijke flater van keeper Floor, die een gemakkelijke bal totaal mistrapte, heeft den wedstrijd beslist. De stand was toen 31 geworden en het was met het geelzwarte overwicht toen ook ge daan. Het zeer fraaie lenteweer had een flink aantal voetballiefhebbers doen besluiten naar het DTS-veld te gaan en zij hebben onge twijfeld waar voor hun geld gehad. Er mag dan een groot verschil zijn in de eindcijfers, het moet tot de eer van N. Niedorp worden gezegd, dat zij tot de laatste minuut heeft volgehouden. Reeds dadelijk na den aanvang kon men bespeuren, dat het met beide ploe gen, die volledig uitkwamen, meenens was. Fanatiek werd er op den bal gezeten en dat DTS sterker was, had zijn oorzaak in Hfet betere veldspel. Gelijkelijk werden de vleugels aan het werk gezet en hun voorzetten deden menig gevaarlijk momentje vqor het N.N.- doel ontstaan. De N.-aanvallen hadden meestal, doordat de wind de ballen te hard voortjoeg, weinig om het lijf en slechts sporadisch waren zij dan ook gevaarlijk. Alleen enkele corners werden met moeite weggewerkt. Een doorbraak op den rechtervleugel van DTS werd noodlottig voor de gasten. Jansen kreeg een kansje en via het been van Floor gaf hij zijn club de leiding. Als Carnas even later een mooie kans mist, maakt hij deze fout weer goed door De Waard in de gelegenheid te stellen een harden kogel te lossen die v. Herwerden slechts met de handen kan stoppen. Kuiper schiet de toe gestane penalty via de handen van Floor in (20). Vlak voor de rust maakt N.N. nog een mooi tegenpunt, als een prima voorzet van Peereboom door Chatillon fraai wordt ingekopt. Na de rust zit N.N. er eenige tijd goed op en DTS wordt ingesloten en hoewel een doel punt in de lucht zweefde, wou het niet komen, totdat Floor aan alle illusies een einde maak te door een vrije schop van Kooy finaal te missen en de stand was 31. Toen was N. Niedorp geslagen en allengs kwam DTS meer opzetten, totdat De Waard een bal keurig aan Dekker gaf, die via het hoofd van Bregman inschoot. N. Niedorp kreeg nog een strafschop te nemen doordat Kroon 'volgens den overigens prima leidenden scheidsrechter, Leegwater te zwaar afhield, maar Kroon stopte deze fraai en in den stand kwam geen verandering meer. meer. Helder-EDO 3-6 De tweede klassers wonnen ver diend. Had Helder in de tweede helft van den vriendschappelijken wedstrijd tegen EDO niet zoo'n merkwaardige inzinking gehad, een in zinking in defensief opzicht en identiek aan die, welke zich in den wedstrijd tegen de Alk- maarsche Boys voordeed, dan had zij beslist een beter resultaat tegen de Haarlemsche tweede klasser behaald dan thans het geval geworden is. Immers de thuisspelende club stond, toen de tweede helft een kwartier oud was en toen zij tegen wind in speelde nog met 32 voor. Maar zeven minuten later was het 36 voor de roodzwarten! Een uiterst merkwaardige wending, want Helder speelde in de voor gaande periode een goeden wedstrijd. Wel hadden zich ook in de eerste helft al zwakke plekken geopenbaard, doch het kwartet Ken terVan TilKiesewetterBurger had aar dig stand gehouden tegen de voortreffelijk spelende EDO-voorhoede. In de periode van 7 minuten, welke Helder's voorsprong in een 3—6 achterstand deed verkeeren, speelden de kanthalfs Smit en Quant echter zoo zwak, dat de roodzwarte aanvallers, die alle vijf even gevaarlijk waren, gemakkelijk spel kregen en onhoudbaar voor Kenter naar hartelust konden scoren. De aardigheid was toen van den wedstrijd, welke voordien het aanzien alleszins waard was geweest, af: geen der beide ploegen spande zich meer bijster in en EDO won ver diend met 63. Met name vanwege haar uit stekende spel in de eerste helft, toen zij tegen wind speelde, was deze zege verdiend. De wijze waarop de midvoor in die periode zijn club de leiding gaf, was eenvoudig schitte rend. Met een prachtige omhaal uit een 'narde pass van den spil scoorde hij onhoudbaar in den hoek. Voordien had Godschalk na een vlotte combinatie met Van Beekhoven zijn club de leiding weten te geven, welke voor sprong door EDO echter vrij spoedig teniet werd gedaan. Rust kwam met 12. In de tweede helft maakte Helder spoedig gelijk door een prachtigen kopbal van Van Beek hoven en nam zy zelfs opnieuw de leiding door Godschalk met een doelpunt, waarvoor linksbinnen Wieren met een uitstekende pass den grondslag had gelegd. Toen kwam de fatale inzinking, waarna niets vermeldens waardigs meer voorviel. Behalve de kanthalfs speelde ook de rechtervleugel der withemden een onvoldoende partij voetbal. Scheidsrechter Augustein leidde den ge- makkelijken wedstrijd naar ieders genoegen. Duitschland-Hongarije 1-1 Teleurstellend spel van de Duitsche ploeg. Ten aanschouwe van 50000 belangstellenden en onder begunstiging van heerlijk lenteweer heeft Duitschland tegen Hongarije gespeeld, welke wedstrijd in een 11 gelijk spel is ge ëindigd. Bij het ingaan van de tweede helft stonden de Duitschers met 10 voor. Evenals eenige weken geleden, toen het Duitsche elftal te Keulen tegen Zwitserland 11 gelijk speelde, konden de gastheeren het vandaag tegen Hongarije eveneens niet verder dan 11 brengen. En dat was gezien het spel van de Duitschers, geenszins verwonderlijk. Het is waar, krachten als Szepan, Jan es, Kupfer en Gellesch ontbraken op het appel, maar dit had in zooverre ook zijn nut, dat de reserves van Duitschland eigenlijk nog niet rijp zijn voor een waardige vervanging van bovengenoemde beproefde krachten. Daarbij dient men rekening te houden met den korten tijd, welke ons nog van de wereldkampioen schappen scheidt en bovendien het feit, dat Duitschland tot e.en der „geplaatste" landen behoort. Er was slechts een man in het Duitsche elftal, die deed, wat men van hem verwachtte. En dat was weer een „oude" kracht, n.1. de verdediger Muenzenberg, die in menige be nauwde situatie met zijn effectief, eenvoudig spel ontspanning bracht. D F.C.-A.D.O. 3-0 De Dordtenaren hadden schynbaar meer zin in de punten dan de gasten, die de zaak wel zeer slap aanpakten. Het gevolg daarvan was, dat DFC in het eerste half uur. domineer de en mede door uitstekend samenspel in de voorhoede gelegenheid kreeg een drietal doel punten te scoren, die dezen onbeteekenenden wedstrijd beslisten. Beekhuizen was de eerste, die uit een prachtigen voorzet van Mynders scoorde, kort daarop gevolgd door den inval ler Arnoutse. Wel kwam ADO af en toe voor doel, maar zy had tegen de hechte Dordtsche verdediging niets in te brengen. Het was weer Beekhuizen die met een goed schot succes had en daarmee tevens de Hagenaars tot grootere krachtsinspanning bewoog. Na de hervatting was DFC aanvankelijk weer sterker, maar na korten tijd nam ADO het spel geheel in han den en belegerde geruimen tijd de Dordtsche veste. Treuzelen voor doel en slecht schieten waren de oorzaak dat doelman Jas niet ge passeerd werd, zoodat het einde kwam met 3—0. voor a.s. Zondag K. N. V. B. C Helder—Succes; Texel—Wieringer- waard. AlkmaarWatervogels; MFCDTS. f S N.-H. V. B. r Held. Boys 1Oudesluis 1. f And. Boys 1Schagen 2; Strand- 1 vogels 2—Hem 1; OKB 1—VCL 1. Helder 5Helder 4; Tex. Boys 1 C Watervogels 2. Voorlopig Nederlandsch elftal- Crystal-Palace Het voorloopig Nederlandsch elftal, dat Woensdag 23 Maart a.s. op het Sparta-terrein te Rotterdam tegen de Engelsche derde divi sieclub Crystal Palace een oefenwedstrijd zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Michel (VSV). Achter: Weber (AGOW) en Been (Ajax). Midden: Paauwe (Feyenoord), Gabriel (AGOW) en Van Heel (Feyenoord). Voor: De Winter (Haarlem), Van Spaen- donck (Neptunus), Van der Hulst (Haarlem), Smit (Haarlem) en Ooms (DWV). NEDERLANDBELGIË HEEREN S—2. Een verdiende overwinning na zeer matig spel. In het Olympisch Stadion heeft het Neder landsch hockeyelftal een kleine, maar volko men verdiende 32 overwinning op België be haald, na een wedstrijd, waarin het peil tot geen groote hoogte kon worden opgevoerd. Zoo werd de traditie der laatste jaren, dat Ne derland slechts met een oneven doelpunt van de Belgen kan winnen, dezen middag be stendigd. NEDERLAND—DUITSCHLAND DAMES 1—2. Onder groote belangstelling is Zondagmor gen op het prachtige terrein van de Gooische Hockey Club de landenwedstrijd gespeeld tus schen de damesploegen van Nederland en Duitschland, welke in een 21 overwinning der Duitsche dames eindigde. Sanders en Hoogendijk uit het veld gezonden In een onprettigen wedstryd, zijn de Oostzaners er wederom in geslaagd HRC twee kostbare punten afhandig te ma ken. Een onprettige wedstrijd was het, ten eerste omdat de zenuwen beide par tyen parten speelden, wat aanleiding tot slecht plaatsen en talmen gaf. En ten tweede door het slappe en vaak ontac tisch optreden van den scheidsrechter. Hiervan werd HRC de dupe door het uit het veld sturen van Sanders. Hierdoor moegt HRC gedurende de ge- heele tweede helft met vier man in de voor hoede spelen. Ook het voortdurende confe rentie houden op het speelterrein gaf de spelers blijkbaar den indruk, dat zij zelf de baas waren, wat toch in een belangrijken wedstrijd als deze volkomen ongewenscht was. Zoo zag Hoogendijk vier minuten voor het einde' zich ook naar de kleedkamer verwezen en streed HRC de laatste en ook beslissende minuten, met negen man. Want toen kreeg Göbel, den geheelen wedstrijd prachtig bewaakt door v. Pelt een tweetal kansen, welke hij op schitte rende wijze in evenveel doelpunten om zette. De wedstryd. In den beginne wegen de beide ploegen vrijwel tegen elkaar op. Aanvallen worden echter door slecht plaatsen, steeds in de ver dediging onschadelijk gemaakt, vooral is dit bij die van HRC het geval. De verdediging van de roodjes heeft het hard te verduren door onzeker optreden. Hierdoor ontstaat na ongeveer 12 min. spelen een heen en weer getrap voor het HRC-doel, waar Göbel een einde aan maakt door het leer in de touwen te deponeeren. 10 Geleideiyk komt nu HRC iets meer opzet ten, gesteund door den straffen wind, maar toch duurde het nog 20 minuten, waar wei nig bijzonders van valt te noteeren, voordat zij dit in doelpunten uit kan drukken. HRC maakt gelgk. Een voorzet van rechts zweeft voor het doel. Roomeyer plaatst zijn hoofd onder den bal en tusschen verschillende spelers door verdwijnt de bal via des keepers handen in het doel. Even later maakt een OSV-er hands vlak buiten het strafschopgebied. De Jong plaatst in, maar op de deklat stuit de bal af! Vijf minuten voor tyd een dergelijk ge val. Nu zal Hoogendijk het probeeren. Het onbenullige puntertje rolt echter meters naast. Het geval-Sanders. Nog geen minuut later zweeft de bal hoog voor het doel, zoo hoog, dat Sanders, op springend er niet bij kan en met zijn handen UUefrientien 7 koppels leiden in de Parijsche zesdaagsche Gisteravond om half elf was de stand van de Pargsche Zesdaagsche als volgt: 1. KaersBilliet, 273 punten. 2. IgnatDiot, 219 pt. 3. PelissierPellenaars, 202 pt. 4. PijnenburgWals, 170 pt. 5. ArchambaudGuimbretière, 87 pt. 6. FèresGiorgetti, 60 pt. 7. MagneSpeicher, 59 pt. 8 E. D.OK.-nieuws. Zondag j.1. hield D.O.K. een oefenrit over 54.6 km voor A- en B-klasse tezamen. Het doel hiervan was om 6 renners te zoeken voor het vormen eener peleton-uloeg, welke D.O.K. in de komende kampioenschappen N.-H. moet vertegenwoordigen. De strijd was hard en vooral de wind speelde verschillende renners parten. De uitslag was: 1. J. Snijder, 1 u. 45.2; J. van Doorn, een halve lengte; 3. P. Huurman, 1 u. 47; 4. R. v. Leeuwen, 1 u. 49. J. de Boer en P. Bruin wer den verzocht bij het ingaan van de 46e km uit den strijd te komen, daar zy beiden met pech te kampen hadden gehad en reeds met pl.m. 9 min. achterstand lagen. De overige renners gaven op. Cor Kint zwemt 100 m. rugslag in 1 min. 14,2 sec. In het uitverkochte Sportfondsenbad te Nijmegen zijn gisterenmiddag nationale zwem wedstrijden gehouden, georganiseerd door de Nymeegsche Zwemclub 1921. Nederlandsche records werden niet verbeterd, maar toch wa ren er, ondanks de vrij zware baan, eenige fraaie tyden te noteeren. Het mooiste nummer was wel de 100 m rug slag voor dames. Het werd in den beginne een spannende strijd tusschen Cor Kint en Nida Senff, maar de Rotterdamsche zwemster nam tenslotte de leiding en liep steeds meer uit. In den buitengewoon goeden tyd van 1 min. 14.2 sec. tikte zij als eerste aan. in de richting van het doel plaatst. De OSV- keeper, hierdoor eenigszins gepiqueerd, vliegt den HRC-speler om den nek, waardoor deze komt te vallen. Sanders krabbelt weer op z'n beenen, neemt een dreigende houding aan en moet het veld verlaten. Waarom den OSV-keeper ook het verder spelen niet ont zegd werd, was ons een raadsel. Na de hervatting. Onmiddellijk zet OSV een overweldigend offensief in. Met man en macht wordt de HRC-veste verdedigd, maar toch kan men niet verhinderen, dat een hard gevaarlijk schot door De Boer ingezonden wordt. Dykshoorn stopt schitterend en weet zich prachtig te her stellen om zich van den weer ingeschoten bal meester te ma ken. Stolk verzet ber gen werk, steeds weer wordt getracht de ge handicapte voorhoede aan het werk te zet- en, wat een enkele •naai ook gelukt, maar tegen de volle- Stolk dige verdediging heeft men geen kans. Toch houdt HRC stand en weet na onge veer 20 min. spelen weer een gelijkopgaand spel te forceeren. Een tweetal door De Jong genomen corners leveren niets op. Dissel wordt voor het doel te streng bewaakt om zijn hoofd onder het leer te plaatsen. Dan krygt Roomeijer onverwacht den bal tusschen de backs door aangegeven. Alleen stormt hg op het doel af. De uit- geloopen keeper is even eerder by het leer, maar kan maar ten deele wegwer ken .Dissel staat nu voor open doel, maar de bal gaat juist aan den verkeerden kant van de paal! Zoo verstrijkt de speeltyd. OSV stelt alles in het werk om de schaal in haar voordeel te doen doorslaan. Een harde schuiver van den midvoor wordt met veel bravour uit den hoek gestompt. Er zijn nog vier minuten te spelen. Hoo gendijk komt in conflict met een OSV-er en verdwijnt in de kleedkamer. Göbel for ever. Dan is de OSV rechtsbuiten er vandoor. Hoog zweeft de bal voor 't doel langs. Geen speler kan den bal bereiken, maar plotseling komt Göbel, de eeuwig lachende linksbuiten, als het ware uit den grond opduiken en geeft op onnavolgbare wijze zijn club met een fraaien kopbal de leiding. Het geheele HRC-team gaat nu naar vo ren, maar ver komen de heeren niet, snel ver plaatst de bal zich naar den OSV-midvoor, die een afgemeten pass naar den vrijstaanden Göbel geeft. Deze twijfelt geen seconde en met een vliegend schot is het pleit beslecht. Olympische Spelen Geen vergoeding voor loonderving, maar. In het middelpunt der belangstelling stond op de slotzitting van het I.O.C. de kwestie van het amateurisme in den tegenwoordigen tyd en het daaraan vastzittende probleem der ver goeding van loonderving. Besloten werd de in 1930 te Beriyn vastgelegde strenge amateur-bepalingen in beginsel te handhaven. De vergoeding voor loonderving werd dus verworpen. .Opmerkelijk is, dat in deze zitting een voorstel werd aangenomen, waarby financieele bijstand geoorloofd is aan die athleten, die als eenig kostwinner voor zyn vrouw of voor zyn ouders beschouwd mag worden. Deze finan cieele bystand wordt echter niet als vergoeding van loonderving gerekend, daar dit volgens de amateurbepalingen niet geoorloofd is. Een oproep aan de internationale sportbon den zal worden gedaan middelen en wegen te vinden om sportongevallen te voorkomen, daar deze de sport en de Olympische Spelen in een ongunstig daglicht stellen. HEBT U EEN GOED GEHEUGEN? Vodr een zakenman is het van het grootste belang om een zeer goed geheugen te hebbent niet alleen wat de onmiddellijke dingenbe trekking hebbende op zyn zaak, betreft, maar ook van andere groote zaken in het land. Weet U bijv. de vyf grootste conserven fabrie ken in ons land en wie er aan het hoofd staat t Weet U nog hoe de vorige commissaris van de Koningin in Zuid-Holland heette? Weet U nog welke ministeries onze Minis ter-President in het vorige kabinet heeft bezet En hoelang Over al deze dingen wordt in de verschillende dagbladen voldoende geschreven in tijden, dat dergelijke gebeurtenissen in het brandpunt van de publieke belangstelling staan. U zult moeten toegeven, dat er al heel spoedig verschillende namen zyn, die U niets meer zeggen Welnu, zoo gaat het ook met Uw cliënten. Als U niet geregeld adverteert, er niet voor zorgt, dat Uw naam altijd en altijd in de cou ranten wordt gelezen, dan kunt U niet ver wachten, dat het publiek Uw naam maanden achtereen zal onthouden en zich precies zal herinneren welke artikelen U in Uw laatste advertentie hebt aangeboden. Zelfs als U drukwerken orndzendt, kunt U niet verwachten, dat de menschen daar na een maand nog interesse voor hebben. Het is dus noodzakelijk, dat U ook deze reclame op gezet te tijden herhaalt en op deze mattier Uw naam een begrip doet worden met het artikel, dat U verkoopt. IS HET NOODIG, DAT DE KLEINHANDEL vUITGESCHAKELD WORDT? Het is opvallend, hoeveel grossiers, ja zelfs fabrikanten tegenwoordig direct aan het pu bliek verkoopen, inplaats van den kleinhan delaar als tusschenpersoon te gebruiken. Wie is hiervan de schuld? En hoe is dit euvel te be strijden De kleinhandelaren dryven hun zaken te veel op den ouden voet, zooals hun vaders en grootvaders dit deden, inplaats van door alle bestaande middelen te trachten hun omzet te vergrooten. Een fabrikant, die niet van plan is hierop te wachten, neemt dus andere middelen te baat, hij maakt zelf reclame, geeft zyn artikelen desnoods in zaken ten verkoop, die eigenlijk niet tot zijn branche behooren, doch hy bereikt er mede, dat de omzet wordt ver groot, dat zyn kapitaal dus sneller rouleert. Het helpt niet, of de kleinhandelaren zich nu aaneensluiten en allerlei vergaderingen uit- schrijven, waar moties tegen de fabrikanten en grossiers worden aangenomen, want dergelijke maatregelen hebben geen succes. Het eenige, wat de kleinhandelaren zouden kunnen doen, is een gezamenlijke reclame, campagne voor een dergelijk artikel op touw zetten, gezamenlijk advertenties plaatsen en op die manier zien den omzet te vergrooten. Daardoor bereiken zij, dat hun klantenaantal vermeerdert en tevens dat de fabrikant er belang b\j heeft om zijn artikelen alleen bij deze leveranciers te plaat sen. Houdt dus niet vast aan een-ingeroest prin cipe om te doen, zooals Uw grootvader en vader het ook hebben gedaan; de tyden zijn veranderd en daarom moet de manier van zaken doen eveneens worden aangepast aan den nieuwen tijd. Nu komt het voor, dat geen der beide hier boven gegeven oplossingen mogelijk is. Js er dan nog een derde manier? Ja, de manier, die wij bedoelen, wordt in de Zuidelijke landen toegepast en bestaat alleen uit het verlengstuk van de neergelaten mar kies. Doch daar dit verlengstuk mogelijk hin derlijk is voor het verkeer, zal men zich ter dege moeten afvragen, of deze methode inder daad mogelijk en geoorloofd is. Verder kan men de geheele etalage, de wan den, vloer en bovenaf sluiting heel licht maken, want hoe lichter de etalage, hoe minder weer spiegeling, terwijl deze juist erger wordt naar mate de etalage donkerder is. By felle zonneschijn, waarvan wy helaas in ons land niet veel last hebben, moeten wij er voor zorgen, dat de niarkies aan den binnen kant zoo donker mogelijk is, want juist de vroolyke, lichte strepen helpen in het geheel niet tegen het euvel, dat wy juist willen be strijden. Een meer kostbare methode is overdag, juist in de uren, dat het daglicht het helderst is, de lampen binnen aan te steken. U hebt ook veel minder last van weerspiegeling in Uw ruiten, als de huizen aan den overkant van de straat donkerder zijn. Wat U ook te verkoopen hebt,

Schager Courant | 1938 | | pagina 7