Het zwendelcomplot te Rotterdam Huisvaders ver spelen hun geld Cöte wereldkampioen cadre 71/2 Een vredelievend ultimatum Goebbcls propageert Nog steeds gevechten in Palestina Postvlucbten op Indië Frankrijks oorlogsorganisatie De Sudeteo-Duifschers sterkste partij Vreedzame bedoelingen van Duitschland jegens Nederland De verlenging van den dienst plicht. De verlenging van den militairen dienst tijd in Nederland is voor de Deutsche All- gemeine Zcitung een reden om de vreed zame bedoelingen van het rijk jegens Ne derland te betoonen, dat gemeend heeft niet de aanbiedingen van een niet-aanvalspact of een waarborg van het rijk in overwe ging behoeven te nemen. Volgens het blad wenecht Groot-Duitsch land de handhaving van vriendschappelijke betrekkingen met Nederland. Wat is er met de verdwenen po lissen gebeurd? Zooals reeds uitvoerig is gemeld, heeft de Rötterdamsche recherche een complot tot klaarheid gebracht, waarbij behalve een advocaat-procureur te Rotterdam nog vier andere mannen, zoowel onderwereldtypen als jongemannen van goeden huize waren betrokken. Uit het voortgezette onderzoek is nog komen vast te staan, dat dit vijf tal zich nog aan andere duistere din gen heeft gewaagd, in verband waar mee nog een zesde man, de verte genwoordiger W. M. M. V. B. is aan gehouden en opgesloten. Bij de inbraak, welke ruim een Jaar ge leden bij de familie S. aan den Bcukclsdijk te Rotterdam plaats had, was, zooals wij meldden, een ijzeren geldkislje ontvreemd. Dit kistje bevatte o.m. begrafenis- en verze keringspolissen, welke ton name van de fam. S. stonden. De man, die van de inbraak verdacht wordt, heeft thans verklaard, dat het geld kistje weggeworpen is in de Delfshavensche Schie. De politie is daar zeer zorgvuldig gaan dreggen,, maar tot dusver is er niets gevonden. Het vermoeden bestaat, dat de polissen uit het kistje zijn gehaald, en, voorzien van valsche handteekeningen, aan gewend zijn als onderpand om aan geld te komen. De politie stelt een grondig onderzoek in. Nog meer knoeierijen. Het voortgezette onderzoek in deze zaak heeft voorts uitgewezen dat er nog meer knoeierijen zijn gepleegd. In den Haag was o.a. gevestigd de Maatschappij tot exploita tie van onroerende goederen", „M.E.V.O.", waarvan het kantoor evenwel was geves tigd te Rotterdam. Het aandeelenkapitaal Wan deze maatschappij bedroeg f 10.000 no minaal, waarvan 20 pet. was gestort. Deze maatschappij nu schreef in het najaar van 1937 een ohligatielecning uit, groot f 50.000. tegen 4 pet. Van dit heele systeem was Mr. Z., één der gearresteerden, directeur cn «enig aandeelhouder. De politie houdt zich momenteel druk be zig met de vraag, hoe de obligaties van deze leening zijn geplaatst. Dit moet op een heel vreemde manier zijn gebeurd. Gebleken is n.I. dat voor f 15.000 aan obligaties is ge plaatst, zulks door bemiddeling van den vertegenwoordiger W. M. M. V. B-, cn tevens dat van de opbrengst van deze obligatielee- ning die is verschenen tegen een emissie- koers van 50—60, tenslotte maar heel wei nig is terecht gekomen in de kas van de M.E.V.O. Er is voor een bedrag tusschen f 7500 en f 9000 ontvangen, maar het leeuwenaandeel is nooit bij de M.E. V.O. beland. Het is nu de groote vraag of W.M.M.V.B.. inderdaad de gelden heeft, afgedragen aan de di rectie. (Mr. Z.) cn dat via Mr. Z. het geld is verdwenen, of dat de verte genwoordiger zelf het geld niet heeft afgedragen. Daarvan beschuldigen de twee thans el kaar. Waar de overige obligaties tot een to taal bedrag van f 35.000 zijn gebleven, is vooralsnog een raadsel, omdat sinds Sept. van het vorige jaar de boekhouding maar niet meer is bijgehouden. Tragisch Vader van zeven kinderen ver ongelukt. Gistermiddag is in het ziekenhuis te Sit- tard de machinist P. Engels uit Susteren, die Zondagavond op den weg van Rooste ren naar Susteren door een auto werd aan gereden, overleden. Tragisch is, dat Engels, die machinist hij dn Ned. Spoorwegen is, slechts goed twee weken te Susteren gestationneerd was. Hij was ruim 40 jaar oud cn laat een weduwe met zeven kinderen achter. Boerderijbrand tc Barneveld De handpomp van de brand weer was machteloos. Gistermiddag brak brand uit in de boer derij van den landbouwer C. Bloemendag] onder Barneveld. Zoo snel greep het vuur in de met riet, gedekte boerderij om zich heen. dat men, hoe spoedig ook te hulp gesneld, geen enkele kans kreeg om huisraad tc redden. Slechts het aanwezige vee kon ge red worden. De brandweer van de buurtschap Zwarte- broek deed met een klein handpompje man moedige pogingen het vuur meesier te wor den, doch zij kon niet verhoeden, dat alles verloren ging. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Nauwelijks was de brand gcMuscht, of do politie kreeg telefonisch bericht, dat te Garderen. eveneens onder Barneveld bchoo- rende, een groote landbouwschuur in brand was gevlogen. Den Haag wil speelautomaten ver bieden in publieke gelegenheden. Ook bij de Haagsche politie komen veel klachten in over het verspelen van min of meer aanzienlijke bedragen met z.g. speel automaten in vergunnings- en verlofslokali- tcitcn, zoomede in winkels, voornamelijk si garenwinkels. Deze klachten betreffen zoowel wer kende huisvaders, die een aan: ienlijk gedeelte van hun weekloon verspe len, als steuntrekkers en 'eugdige personen, van welke laatsten werd vastgeseld, dat zij soms diefstallen pleegden, teneinde aan hun speel zucht te kunnen toegeven. Het tot nu toe opgemaakte aantal proces- senverbaal tegen exploitanten van speelauto maten is gering in verhouding tot de vele gelegenheden, waar deze automaten te vin den zijn. Met den hoofdcommissaris van politie oor deelt de commissie voor de strafverordenin gen het dringend noodig, dat de gemeente raad in een nieuw artikel strafbaar stelt het voor het bespelen ter plaatse voorhanden hebben van speelautomaten en andere toe stellen op of aan de openbare ótraat, in hui zen, waar men gelagen zet, alsmede op voor het publick toegankelijke lokaliteiten, win kels daaronder begrepen. Een jankende sirene in Den Haag Hei schrik-element op den voor- grc«.d. Omtrent de alarmeeringsproef, die heden middag «m drie uur in het Bezuidcnhout- kwartier te Den Haag zal worden gehouden, vernemen wij nader, dat het. hier gaat om een in ons land nog niet gebruikelijk type sirene, de zg. „disa"-sirene, dat door het Rijk aan de gemeente 's Gravenhage is beschik baar gesteld. De bedoeling van de nieuwe sirene is niet op de eerste plaats een groote hoeveelheid geluid te produceeren, maar de bewoners van het door haar bestreken stadsgedeelte door middel van een angstaanjagend geluid te attondeeren op het gevaar dat er dreigt, m.a.w.: het geluid waarmede het alarm wordt gegeven, moet in overeenstemming zijn met het karakter van den toestand van gevaar. De toon van het instrument is dan ook niet bepaald gelijk aan dien, welke ge woonlijk op brandweerauto's wordt gebezigd, maar kan het best gekarakteriseerd worden met het adjectief „jankend". Het. schrik-ele ment is derhalve op den voorgrond gescho ven. De uiteindelijke bedoeling van de proef neming is de alarmeeringsmiddelen in ge heel het land aan te passen aan de bebou wing, die iedere streek en woonplaats ken merkt. UIT ONZE OOST Uif Boven Digoel teruggekeerd Bij gouvernementsbesluit is, naar de N.R. Crt. meldt aan 35 geïnterneerden vergund van Boven-Digoel terug te keeren. iPxAaien Internationaal tournooi te Lodz De uitslagen van de partijen, gespeeld in de eerste ronde van het schaaktournooi te Lodz (Polen) luiden: Steincr (Hongarije)Foltys .(Tsjechoslo- wakije) 1—0 Setz (Duitschland)—mrs. Stevenson—Men- chik (Engeland) 10 Petrov (Letland)—Pirc (Zuid- Slavië) af gebroken. Regcdzinski (Polen)—Solikow (Polen) afgebroken. Najbord (Polen)Gerstenfeld (Polen) afgebroken. Kolski (Polen)— Stahlberg (Zweden) afgebroken. De partijen tusschen Appel (Polen) en Frydman (Polen) en verder tusschen Tarta kower (Polen) en Eliskases (Oostenrijk) werden uitgesteld. BILJARTEN Jan Dommering op de zesde plaats Het tournooi om het wereldkam pioenschap biljarten cadre 71/2, te Lyon gehouden, werd gisteren be ëindigd. De Franschman Cöte en de Belg van Belle eindigden met ge lijk aantal winstpunten. Een barra ge-partij moest dus uitmaken wie met den titel zou gaan strijken. Cöte won deze beslissende lyirtij, hij stootte de 300 punten in 22 beurten bij elkaar en liet van Belle op 1GG staan. Zoo werd Cöte wereldkampioen met 14 punten en een algemeen gemiddelde van 13.20. Zijn hoogste serie bedroeg 126. Van Belle eindigde op de tweede plaats met een algemeen moyenne van 10.60, Chassereau was derde met 11.51, vierde Baudart (9.96), vijfde Ferraz 9.94). Zesde onze landgenoot Jan Dommering, die een algemeen gemiddelde van 9.45 maakte met een hoogste serie van 71 en 6 winstpun ten. Op hem volgden nog de. beide Duit- schers Joachim en Sorge. De laatste won geen enkele partij. Uc&t&at Bondselftal gewijzigd In het Bondselftal, dat hedenmiddag op het Sparta-terrein te Rotterdam tegen de Ensrelsche derde divisieclub Crystal Palace F.C. een wedstrijd zal spelen, zijn wegens verhindering van enkele spelers wijzi gingen gekomen. Het Bondselftal zal thans als volgt zijn samengesteld: Doel: Michel (V.S.V.) Achter: Wilders (Blauw Wit) en Been (Ajax). Midden: Loois (Ajax), Gabriël (A.G.O.V. V.) en Bool (H.V.V.) Voor: De Winter (Haarlem), van der Vegte (H.B.S.), van der Hulst (Haarlem) Smit (Haarlem) en v. Beek (B.V.V.) WIJZIGINGEN N.H.V.B.-PROGRAMMA. Naar wij vernemen, zijn in het program ma van den N.H.V.B. voor a.s. Zondag de volgende wijzigingen gebracht: Schagcn 4—Graftdijk 2 Schagen aH.R.C. b IÏ.R.C. d—Atlas a Oudesluis aH.R.C. c H.R.C. e—Held. Boys a Schagen b—H.R.C. f KAMPIOENSWEDSTRIJD le KLASSE Sporters 1—Atlas 1 GOUDEN KRUIS J.V.C. 1Watervogels 2 Bergen 2Vrone 2 C.S.V. 2—D.T.S. 3 C.S.V. 1—Alkmaar 3 Schoorl 1Alkmaar 2 PUBLICATIE UITPOOTKAART FABRIEKS AARDAPPELEN. De Nederlandsche Aardappelmeelcentrale vestigt er nogmaals de aandacht van be langhebbenden op, dat zij de voor oogst '38 te ontvangen uitpootkaart voor fabrieks aardappelen weder ter beschikking van de Landbouw-Crisis-Organisatie, waarbij zij ge organiseerd zijn, dienen te stellen, indien na het invullen van de vragenlijst het be drijf, hetwelk zij in 1938 zullen hebben, grooter of kleiner wordt dan op de vragen lijst is vermeld. De voor het bedrijf gelden de uitpootvergunning kan dan zoo noodig gewijzigd worden. 's Gravenhage. 22 Maart 1938. (Adv.) Prof Dr. Ing. J. Goudriaan directeur der Ned. spoorwegen In de op 22 Maart 1938 te Utrecht gehou den buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Nederlandsche Spoorwegen werd in de plaats van wijlen den heer ir. E. C. W. van Dijk met ingang van 1 Juni 1938 tot directeur benoemd de heer prof. dr. ing. .T. Goudriaan, thians onderdirecteur N.V. Philips' Gloeilampen fabriek te Eindhoven. Hef weerbaarheidsgeschenk „Nationale Veiligheid" doet mee. Naar aanleiding van het dezer dagen ge opperde dankbeeld inzake bijeenbrenging van gelden voor een nationaal weerbaarheidsge schenk, wordt ons medegedeeld, dat de initia tiefnemers zich in verbinding hebben ge steld met de vereeniging voor Nationale Vei ligheid, welke vereeniging in beginsel bereid is aan de verwezenlijking van dit denkbeeld leiding te geven. Lucifers bij een hooiberg Kapitale boerderij afgebrand. Gistermiddag is de kapitale boerderij van den heer W. A. Groot Zwaaftink, te Wijhe, geheel door brand verwoest. De brand is ver moedelijk ontstaan, doordat de kinderen in de nabijheid van de hooiberg met lucifers speelden, waardoor het droge hooi spoedig vlam vatte. De motorspuit der gemeente Wijhe was na ongeveer een uur op het ter rein aanwezig, doch toen was de boerderij met schuur reeds fel aan het branden, zoo dat weinig meer kon worden uitgericht. De veestapel kon nog bijtijds in veiligheid worden gesteld. Slechts een paar biggen kwa men in de vlammen om. Van den inboedel werd hoegenaamd niets gered. Do boerderij was verzekerd. Het gemeente bestuur was bij het blusschingswerk aanwe zig. Jongen steelt 50 reepen choco lade. Een jeugdige delinquent gaf de politie van Amsterdam om een kleinigheid handen vol werk. Deze jongeman nam uit een vrachtauto een doos met vijftig reepen chocolade weg. Dit werd gezien door een vijftal io.isrens en een juffrouw. De jongens stelden den be trapte naar den eisch des tijds een vrede lievend ultimatum. Deelen in de buit of overlevering aan het gezag. De jongen meen de wijs te doen door tot het eerste te be sluiten. Zij hadden echter huiten de derde oogge tuige, de juffrouw gerekend. Deze stapte naar een agent toe en daarmede verkreeg het recht zijn loop, zou men zoo denken. Deze wordt echter gestuit door een be langrijk hiaat in het proces-verbaal: de eige naar van de auto, waaruit de zoetigheid werd ontvreemd. Daar dp politie meent, dat het een auto uit de provincie hetreft, wordt degene die de vijftig reepen vermist, ver zocht hiervan aangifte te doen hij het bu reau SDaarndammerstraat 100 te Amster dam, ,Eén volk, één Rijk, één leider!" BIJNA ACHTTIENHONDERD ARRESTATIES. Gisteravond heeft minister, dr. Goebbels de verkiezingscampagne voor de komende volksstemming geopend met een rede in 't Sportpaleis te Berlijn. Goebbels zeide o.m. dat in Oostenrijk een burgeroorlog dreigde en de Fuehrer toen ingreep. Er is geen sprake geweest van militaire dictatuur. Goebbels is overtuigd, dat 't Oostenrijk- sche volk met overweldigende meerderheid voor het nationaal-socialistisclie regiem zal stemmen. Spr. besloot zijn rede met de verklaring: „Eén volk van 75 millioen zal op tien April aantreden. Onze oorlogskreet zal zijn: één volk, één rijk een leider!" Goering naar Weenen. Naar wij vernemen, zal veldmaarschalk Goering in de tweeae helft van de volgende weck naar Weenen komen. Schuschnigg bewaakt. Van bevoegde zijde wordt gecon stateerd dat zich Maandagavond te Weenen in het geheel 1742 perso nen in arrest bevonden. Schuschnigg zou nog steeds door solda ten worden bewaakt. Miklas kan gaan waar hij wil. Langs bergpaden Verscheidene Oostenrijksche legerofficie ren vluchtten langs bergpaden naar Zwit serland. Een Katholiek priester verborg zich onder één van de wagons van een in ternationalen trein en wist zoo uit Weenen naar Zwitserland te ontkomen. De weduwe van Dollfuss is met haar bei de kinderen Maandagavond onverwacht te Brunnen aan het Meer van Luzern aange komen, waar zij eenige dagen rust zal ne men. In een afgelegen streek nabij de Libanee- sche grens hebben Joodsche kolonisten vol gens ontvangen berichten een groote troep gewapende Arabieren na een verbeten strijd die een half uur duurde, gisteravond terug; geslagen. Tijdens het gevecht werd een Jood gedood en een tweede gewond. Men gelooft, dat ook verscheidene Arabieren verwondin gen hebben bekomen. Dit kan echter niet vastgesteld worden, aangezien de gewonden door de terugtrekkende Arabieren meegeno men zijn. De Joodsche kolonie die door de Arabie ren overvallen werd, was eerst tijdens het weekend gevestigd en had nog geen naam. In het centrum der stad Haifa ds gister avond een bom geworpen, waardoor twee Arabieren en een Jood gewond werden. De daders slaagden erin te ontkomen. Ontheffingen en interneeringen. Amin Bey Tamini, een der vier leden van den Hoogsten Mohammedaanschen Raad van Palestina, is bij beschikking van den Britschen Hoogon commissaris uit zijn func tie ontheven. Hij mag niet herkozen worden. Tamini, die kortgeleden na een langdurig verblijf in Cairo naar. Palestina is terugge keerd, gaat door voor een intiem vriend van den in Libanon in ballingschap zijnden Moefti van Jeruzalem. Behalve de Kadis van Haifa, Jaffa en Sa- fed, is vandaag ook de kadi van Gaza gear resteerd en naar het interneeringskamp van Akko overgebracht. Scheepsbofsing op de Theems Schip van Rötterdamsche Lloyd werpt anker uit. Nabij Gravesend is vanavond het motor schip „Kota Nopan" van de Rötterdamsche Lloyd in botsing gekomen met het Engel- sche stoomschip „Regfos", dat ter hoogte van Northfleet lag geankerd. De „Kota Nopan",. welk schip in 1931 op de werf „De Schelde" te Vlissingen gebouwd is, liep schade aan stuurboordzijde van den boeg op en wierp het anker uit nabij Tilbu ry. De „Regfos" kreeg een beschadigde steven. Amerikaansche wapenen naar Spanje? Congres moet beslissen. Huil heeft medegedeeld, dat hij op ver zoek van den Spaanschen ambassadeur het juridische probleem van de neutraliteit cn het verbod van uitvoer van wapenen naar Spanje heeft bestudeerd. Hij is tot de slot som gekomen, dat het congres moet beslis sen over een wijziging van de houding van de Vereenigde Staten inzake het Spaansche conflict. Baantjesjagers in arrest Maatregelen In het nieuwe Duitschland. Gouwleider Buerckel heeft, teneinde het de-laatste dagen in Oostenrijk zeer toene mende aantal personen, die baantjes naja gen in staat en partij, tegen te gaan, be schikt, dat wie den wensch naar voren brengt, dat een functie door een ander zal worden bezet, nooit zelf candidaat kan zijn voor die functie. Teneinde baantjesjagers van dit soort onschadelijk te maken heeft de gouwleider gisteren twee van dergelijke eandidaten op staanden voet in arrest doen stellen en zal hij in het vervolg op dezelfde wijze optreden. Vertrek van Aankomet te Athene 22 Mrt.|A'dam 22 Mrt. "tnreisl lRan* 22 Mrt' lSip*ap- 22 Mrt "Seis) lBasra 22 Mrt l,odhp' 22 MrU (terugreis) |J°dhp' 22 Mrt' lBa*d- 22 Mrt" /heenreis) |A'dam 22 MrL lNapels 22 Mrt> fteruRreis) |Band- 22 Mrt' lSin*ap' 38 Mrt De Pelikaan, die te Rangoon in quaran taine stond, is te Batavia teruggekeerd. Geestelijke eenheid van het gt* heele volk. De Fransche Kamer heeft gistermorgen een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp nopens de algemeene or ganisatie des lands in tijd van oorlog. Miellet, de voorzitter van de legercom- missie, gaf een overzicht van de wording van het wetsontwerp, dat gebaseerd is op de volgende grondgedachten: 1. Het begrip van den „totalen oorlog," 2c De aanpassing van de organisatie in oorlogstijd aan de organisatie op admini stratief, economisch cn ander gebied in vre destijd. 3. De noodzakelijkheid eener voldoende soepele wetgeving om zich te schikken naar de omstandigheden en gereed te zijn voor een progressieve ontwikkeling en voortdu rende volmaking van de op touw gezette organisatie. Miellet stelde de Duitsche organi satie tegenover die van Frankrijk, en wees erop, dat in de plannen van Duitschland rekening is gehouden met de werkkracht van allen, zelfs van vrouwen en kinderen. In ver band hiermede moest Frankrijk alle krachten bijeen kunnen brengen, ze ontwikkelen en gebruiken. Op het gehecle volk, aldus Miellet, wordt een beroep gedaan om de strijders door zijn eensgezinden arbeid te steunen. Deze geestelijke eenheid dient onverwijld verwezenlijkt te worden. Miellet sprak Jiet verlangen uit, dat de debatten over het wetsontwerp kort zullen zijn. De Tsjechen zoeken naar «en tegenwicht De Duitsche handwerkerspartij heeft, zich ontbonden, evenals de agrarische partij, en is samengegaan met de Henlein-partij. De partij telde slechts weinig leden en had geen vertegenwoordiger in het parlement. Men kan thans nog niet voorspellen, waar toe het samengaan van de kleine Duitsche partijen met de partij van Henlein zal lei den. Henlein wordt met 49 afgevaardigden de grootste partij in de Kamer en naar ver luidt zoeken de Tsjechen een nieuwe poli tieke constellatie om hieraan het hoofd ts bieden. Er wordt gesproken over een fusie van de Tsjecho-Slowaaksche agrarische par tij, welke over 45 zetels beschikt, met de na- tionaal-democratcn, welke dertien zetels heb ben, of met de Tsjechische agrariërs, die eveneens dertien zetels hebben. Minister Spina afgetreden. Aangezien de Bond van Landbouwers uit de regeering is getreden, heeft minister Spi na ontslag uit zijn functie verzocht. Het ontslag is toegestaan. Spina was sinds 1926 minister. Het verluidt, dat de Duitsche Christelijk- Socialen nog beraadslagen over hun verdere houding. Staphorst's burgemeester gaat heen Oudste burgemeester van Over ijssel. Wij vernemen, dat de burgemeester van Staphorst, de heer A. H. J. van Wijn gaarden ontslag uit zijn functie heeft ge vraagd. De heer van Wijngaarden werd 1 Aug. 1860 te Beverwijk geboren. Hij was eerst werkzaam op de secretarie der gemeente Zeist. Daarna was hij gemeente-secretaris van Werkhoven—Odijk tot 1 Maart 1903. Van dien datum is hij burgemeester van Sf«uhorst. Hij is de oudste burgemeester der provincie Overijssel in jaren. De heer van Wijngaarden, die' in Stap horst blijft wonen, is Ridder in de Orde van- Oranje Nassau. De Blauwe Zand-affaire Mussert 13 April voor bet Hof. Het gerechtshof te Amsterdam zal op 13 April de strafzaak tegen ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B.. verdacht van mishande ling behandelen. Conform den eisch van het O.M. was! ir. Mussert van rechtsvervolging ontsla gen, de rechtbank achtte het beroep van noodweer juist. De Officier van Justitie teekende apftèl aan.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2