Plaatselijk Nieuws. Verbetering van melk- winning en veestapel Consumptie-aardappelen oogst 1938 A.s. Zaterdag 7 uur Openen J. P. FRANZEN Nazi-activiteit in Hongarije Alle vrijheidlievende staten in actie De Sudeten-Duifschers ééo gesloten partij Vrijheidspartij in Duitschland opgespoord De Roomschen gekneveld ARBEIDSONGEVAL. Vinger bekneld geraakt.. Gisteren is den heer H. Zijlstra, alhier een ongeluk overkomen, dat voor hem wel zeer onprettige gevolgen heeft. Hij had zijn werk zaamheden 1e Ivolhorn en was daar be hulpzaam bij het vervoer van een molen as. Door dé beweging in de ketting, waarme de de as op 'n aanhangwagen was vastge bonden, geraakte één van zijn vingers zoo erg bekneld, dat deze als het ware er bij neerhing. Dr. v. d. Sluis, die de eerste hulp verleen de, verwees den heer Zijlstra naar 't Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar, waar men den vinger verder heeft behandeld. Het staat nog niet vast of lot amputeering moet wor den overgegaan. In ieder geval zal de heer Zijlstra gedurende vele weken geen werk kunnen verrichten. GEREFORMEERDE KERK GEÏNSTI TUEERD. Zondag had alhier de institueering van een Gereformeerde kerk plaats. De dienst werd geleid door Ds. J. H. Donner van Broek op Langendijk, die een prcdicatie hield over Gen. 18 19. De kerkeraad, bestaande uit 3 ouderlingen en 2 diakenen werd door hem bevestigd. Ds. S. Greving van Dirkshorn sprak namens de classis Alkmaar. Met be hulp van het comité Grosheide-Schouten hoopt men een hulpprediker te kunnen aan stellen. Voor den bouw van een kerk wordt in het geheele land een actie gevoerd om geld in te zamelen. Uit onze Omgeving ZIJPE 'T ZAND. Begin van brand. Zondagmorgen onder kerktijd is door onbe kende oorzaak een begin van brand ontstaan in een schuurtje, waarin brandstoffen wor den geborgen, bij de woning van den lieer Kager, alhier. Door den rook opmerkzaam gemaakt, werd de heer K. gewaarschuwd door den heer L., welke vlak naast woont. Met een paar emmers water werd toen al dra het gevaar bezworen. Bilj art wedstrijd. Dinsdagavond werd alhier bij den heer Kreijger een biljartwedstrijd gespeeld tus- schen een 7-tal personen van hier tegen 7 le den van de sociëteit van Callantsoog. Er wer den 14 partijen handicap gespeeld, waarvan door beide groepen 7 werden gewonnen en verloren. De wedstrijd had een geanimeerd verloop. De tweede helft dezer ontmoeting zal eerstdaags te Callantsoog bij den heer De Haan worden gespeeld. ANNA PAÜLOWNA Goedgekeurd. W. M. L. Prins dienstplichtige voor de lichting 1939, die niet zooals de anderen, in Schagen, doch in Haarlem is gekeurd, is ge schikt verklaard voor de vervulling van den dienstplicht. Toch in dienst. Van de dien.slpllchtigen, die voorloopig vrijstelling verkregen wegens broederdienst, is A. A. van Duin do eenige "n onze gemeen te, die toch onder de wapenen is geroepen. Hij moet. 31 Maart a.s. voor 11 maanden op komen bij het 21 Reg. Inf. te Amersfoort. Biljarten. Van de biljartvereniging „Anna Pau- lowna" speelden 5 leden bij don heer Alke made en wedstrijd tegen 5 Wieringerwaar- ders. Zij speelden ieder 3 partijen en won nen met. 8—7. Tegelijkertijd speelden 5 an dere leden in Wieringerwaard en wonnen eveneens met 8—7. In totaal was de uit slag dus Anna PaulownaWieringerwaard 1G14. Dp volgende week heeft de revanche-wed strijd plaats. Zij die thuis speelden zullen dan op bezoek gaan en omgekeerd. De heer C. Slikker heeft vergunning verkregen, bij kermis en andere feestelijk heden in de tent op het terrein achter de zaal zwak-alcoholischen drank te mogen schenken. NIEUWE N1EDORP Schaken. Do uitslagen der vriendschappelijk ge speelde partijen waren: SmitKomen 10 BooijSprakelaar 10 KrapRezelman 01 Van der StokWit 10 SprakelaarBooij 01 KomenSmit y2 RezelmanKrap 1 Voor de volgende week zal getracht wor den Dirkshorn hier te krijgen, mocht zulks doorgaan dan wordt deze match gespeeld op Donderdag. Aanvang half acht. Consumptie Melk Centrale ver plicht de aangesloten veehouders tot tuberculose-bestrijding. De Consumptie Melk Centrale heeft te Den Haag haar eerste buitengewone algemeene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer A. J. de Gocij. De consumptiemelkregeling se dert 1933. In zijn openingswoord gaf de Voorzitter een historisch overzicht van de consumptie melkregeling sedert 1933. alsmede van de wordingsgeschiedenis der C. M. C. (Con sumptie Melk Centrale). Eind 1930 gaf de minister van Landbouw en Visschorij liet voornemen te kennen, de bemoeiingen van de regeering ten aanzien van de consumptiemelk, met ingang van April 1937, te beëindigen. Naar aanleiding hiervan weqden, op initiatief van den Regee- ringscommissaris voor Akkerbouw en Vee houderij de belanghebbende organisaties in vergadering bijeengeroepen, ten einde de mo gelij klieid onder de oogen te zien om de re geling in handen te leggen van deze orga nisatie. Aangezien het niet mogelijk bleek, in den korten tijd die nog restte, de regeling 1 April 1937 te doen ingaan, werd besloten, den aanvangsdatum te verleggen tot 1 April 1938. Op 25 Januari 1938 werd door de in middels in het leven geroepen vereeniging voor don handel, de Algemeene Vereeniging van Melkvoorziening (A.V.M.) en de vereeni- gingen fier veehouders (C.M.C.) een in ge zamenlijk overleg opgesteld werkprogram bij den minister van Economische Zaken inge diend. Dit werkprogramma kon de volle dige instemming van den minister verwerven, zoodat met ingang van 3 April a.s. de uitvoering der maatrege len met betrekking tot de consump tie-melk door beide bovengenoemde vereenigïngen ter hand zal worden genomen. Het doel der C.M.C. is de bevordering van een doelmatige en hygiënische winning van melk en de bevordering van de gezondma king van den veestapel. Onder de crisismaatregelen der laatste vijf jaar zijn op het ecbied van de verbetering der melkwinning buitengewoon belangrijke resultaten bereikt, waarop voortgebouwd zal worden. De C.M.C. zal reeds in het jaar 19381939 tot een regeling trachten te ko men, waarbij alle aangesloten veehouders te vens de tuberculose-bestrijding ter liand zullen moeten nemen. Het werk der C.M.C. zal voorloopig nog zijn grondslag vinden in de Landbouw-Crisis- wetgeving. De overheid houdt toezicht en waakt voor het algemeen belang. De nieuwe organisatie is echter geen crisis:organisatie. Een ordenings-experiment. Vervolgens was het woord aan ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, vertegenwoordiger van den directeur-generaal van den landbouw, die dit grootsch opgezette werk een orde nings-experiment noemde. Dit experiment moet slagen, aldus spr., anders zouden de gevolgen funest zijn voor den landbouw. De lieer Van tien Heuvel, namens de Cen trale Landbouw-organisaties sprekend, was verheugd over hetgeen hier gebeurde. Het streven van de regeering om de crisismaat regelen over te hevelen naar de desbetreffen de organisaties, juicht hij toe en hij is van meening, dat het slagen van dezen arbeid van groot belang is voor den landbouw. De vergadering heeft tenslotte eenige aan gelegenheden van huishoudelijk karakter be handeld. Regeling verzoeken om restitu tie van teeltheffing gewijzigd. Naar wij vernemen zal een dezer dagen de beschikking betreffende den verbouw van consumptie-aardappelen oogst 1938 afkomen. Zöoais reeds bekend werd gemaakt is in deze beschikking bepaald, dat de tcelthcf- fing f 50.per II.A..zal bedragen. Voorts is nog een belangrijke wijziging ten aan zien van de verzoeken om restitutie van teeltheffing aangebracht. Voor of bij het indienen van der gelijke verzoeken tot geheele of ge deeltelijke restitutie der teelthef fing, hetgeen vóór 1 Juli 1938 moet geschieden, dient, een bedrag van f 2.50 bij de landbouwcrisis-organi satie, of, wanneer het bedrag waar over restitutie wordt gevraagd groo ter is dan f 25.bij de Nedcrland- sche Akkerbouwcentrale, te worden gestort, welke bedrag wordt terugbe taald, indien het verzoek van den teler gegrond wordt bevonden. Tegen een afwijzende beslissing kan binnen 14 dagen na verzending dezer beslissing bij den minister be roep worden ingesteld. Restitutie van teeltheffing kan o.a. wor den verzocht, wanneer kennelijk een ver gissing word begaan bij het invullen van het aanvraagformulier voor een teeltver gunning; wanneer door bijzondere omstan digheden minder Ikon worden uitgepoot dan werd aangevraagd; in gevallen van misoogst of overstrooming e.d. Overigens zijn ten aanzien van de vorige regelingen vrijwel geen wijzigingen aange bracht. Staking in de sigaren- industrie Bij zeven groote fabrieken wordt 11 April het werk neergelegd. In aansluiting aan de voorloopige bespre kingen van j.1. Zaterdag, hebben de hoofdbe sturen der vier wcrkliedcnorganisaties in de sigarenindustrie gisteren in hun bijeenkomst eenparig besloten tot het proclameeren eencr per 11 April a.s. ingaande werkstaking bij de firma's: Karei 1 te Eindhoven en Reusel; „Velasques" te Meervcldhovon en Reusel; „Schimmelpenninck" te Wageningen; „La Bolsa" te Kampen; „Dejaco" te Culemborg; „Bijclendijk en Ten Hove te Deventer en Lokin en Weisz te Amsterdam. Fransch verkeersvliegtuig brandend in ravijn gestort Moei lijk o gsporingswerk. Een vliegtuig van den geregelden dienst Casablanca—Toulouse, dat gistermiddag om drie uur had moeten aankomen, was te middernacht nog niet geland. Inwoners van het in de Oostelijke Pyre neeën gelegen plaatsje Canigou, verklaren, dat zijn 'n vliegtuig brandend in een ravijn hebben zien storten. Reddingsploegen zijn op zoek naar het vermiste vliegtuig gegaan, doch het duister en het bergachtige karak ter van het terrein bemoeilijkt het opspo ringswerk zccrs IN PLAATS VAN KAARTEN. Geboren: Annie Aafje, Dochter van M. HOOGESTEGER. T. A. HOOGESTEGER— Molenaar. Moerbeek', 24 Maart 1938. Ondcrgeteekendcn betuigen bij deze, mede wcderzijdsche Familie, hun hartelijkcn dank voor de véle blijken van be langstelling bij hun Huwelijk ondervonden. G. KOUSEBAND. W. KOUSEBAND— Gouma. Wieringerwaard, Maart 193S. Nieuwesluis. wij onze verbouwde zaak. Heel aardig gesorteerd in ALLER HANDE, KOEKJES. GEBAK en BONBONS. Bij aankoop van tl.— ontvangt U een aardige verrassing. Beleefd aanbevelend, bakkerij. Vrijdags om 12 uur: WARME ZUIDERZEE- BOKKING en dagelijks warm verkrijg baar. Liefst vooruit bestellen. C. SCHELTUS - Nw. Laagzijde Te koop: N.H. BL. BROEDEIEREN, en 9 weeksche Hennen. E. DARTEN Stroet, St. Maarten. Flink zelfst. MEISJE gevraagd, voor dag en n. Loon f 25 p. m. Adres: Mevr, TEER, I-iarddraverslaan 20, Santpoort, Station. Terstond gevraagd: Een flinke HULP i.d. HUISHOUDING, wegens ziekte van de vrouw. J. P. RAVEN, Nieuwesluis Wieringerwaard. Huwelijk. Nette jongeman, wenscht kennismaking met NET MEISJE, leeftijd 30—35 jaar. Brieven met foto te zenden onder no. S8 Bur. van dit blad. Te koop: Een mooi KUIKALF, hij JAN DOORN, Schagerbrug. Te koop: Ken beste KAPSCHUUR, voor verplaatsing, bij G. MO LENAAR, St. Maartcnsvlot- brug. Te huur gevraagd: 50 tot 100 EENRUITERS vanaf 15 April tot eind Mei. - P. DEKKER, Nieuwe Niedorp. Critiek in het parlement. De regeering is gerust. In Hongarije ontwikkelen de nationaal- socialistcn een groote activiteit. Dit is geen wonder, gezien de sterk pro-Duitsche ver klaringen van den minister van buiteniand- sche zaken Kanya, die in het parlement o.a. vertelde, dat de politiek van Hongarije er op is gericht de vriendschap met Duitsch- land te versterken. Ontkend werd, dat Duitschland van plan zou zijn zekere ge bieden van Hongarije te annexeeren. Ook de Poolsche sympathie van Hongarij is vol gens Kanya een belangrijk politiek clement in het Donaubekken. Inmiddels is van Christelijke en onafhankelijke zijde vrij scherpe critiek op de houding der Ilongaar- sche regeering uitgeoefend. Oostenrijk is gevallen, Tsjecho Slowakije wordt bedreigd, en wat zal Hongarije's lot zijn? Herhaaldelijk interrumpeerden leden van de rechterzijde ten gunste van Duitsch land. President Daranyi verklaarde tenslotte dat de onafhankelijkheid niet bedreigd wordt en gewaarborgd is door bevriende mogend heden en het Hongaarsche leger. FRANKRIJK WIL ZIJN VER PLICHTINGEN TEGENOVER TSJECHO-SLOWAKIJE NAKO MEN. Paul Boncour, de Fransche minis ter van buitenlahdsche zaken, heeft gisterenmiddag in den Senaat zijn met spanning verbeide verklaring af gelegd over den Internationalen toe-*- stand. Boncour wees in een rede, welke drie uren duurde, op de noodzakelijkheid en urgentie van een gecoördineerde actie van alle mo gendheden, die de vrijheid der volken ge ëerbiedigd wenschen te zien en zich willen verzetten tegen iedere poging van agressie of inmenging, welke den Europeeschcn vrede in gevaar zou kunnen brengen. De minister uitte den wensch, de ten aanzien van Tsjechoslowakije aangegane verplichtingen na te ko men. PolenLitauen. In verband met het Poolsch—Litauschc conflict, wenschte spreker zichzelf geluk met de vreedzame regeling welke Frankrijk heeft bevorderd door zijn aan Polen - den vriend en bondgenoot gegeven raad tot matiging, waarbij Litauen overigens werd gewezen op het belang, voor zich zelf en voor den vrede, toe te stemmen in de aanknooping van nor male betrekkingen met Polen. Fransche belangen in de Middel- landsche Zee. Indien de huidige Fransche regecring de politiek der vorige regeeringen ten aanzien van den toestand in de Middellandsche Zee volgt, kan dit geon verzwakking van Frank- rijk's positie veroorzaken. Een Duitsche Kamervoorzitter In Praag zou noodig zijnOosten- rijksche ministers niet uitgele verd. Inzake de uitbreiding der Duitsche boe renpartij uit de regeering van Tsjechoslo wakije cn haar samensmelting met de Su- deten-Duitsche partij van Konrad Henlein, schrijft het „Berliner Tageblatt": „De Su- déten-Duitschcrs zijn thans bijna tot op den laatsten man van hun 31/?. millioen een ge sloten eenheid geworden. Ziet ook Praag nu nog in de paar Marxisten en Clericalen de eenige vertegenwoordigers der Sudeten-Duit- schers? Met 49 afgevaardigden in het parle ment, een getal, dat na het succes der Su- deten-Duitsche eenheidsbeweging reeds lang overtroffen is, is de sterkste partij in den Tsjechos 1 owaakschen staat, een Duitsche. Ilct begrip „Nationale Staat" heeft zijn laat sten slag gekregen. Volgens parlementaire wetten moest in Praag nu eigenlijk een Duitsch Kamervoorzitter komen." De Oostenrijksche ministers Zer- natto en Stockinger nog steeds in Tsjecho-Slowakije. Het agentschap Ceteka is gemachtigd met Üem tegen te spreken, dat de vroegere Oostenrijksche ministers Zernatto en Stokinger aan de Duitsche politie zoud-en zijn uitgeleverd, zooals zekere buitcnland- sche bladen hebben bericht. - - Leden kunnen ter dood worden veroordeeld.. v De geheime staatspolitie is er in geslaagd de z.g. Duitsche Vrijheidspartij op te sporen welke per radio-anti-nationaal-socialistische mcdedeelingen uitzond en pamfletten ver spreidde. 4G Personen, mannen en vrouwen zijn gearresteerd. Volgens een inlichting uit betrouwbare bron zullen zij voor de volks rechtbank moeten verschijnen. De dood dreigt! Tot de gearresteerden behooren twee uit gevers, een vroegere afgevaardigde van den Rijksdag cn eenige burgerambtenaren, die beschuldigd worden van hoogverraad en ter dood kunnen worden veroordeeld. Zegeningen van hel nieuwe re gime in Oostenrijk. De „Osservatore Romano" het officieole blad van het Vaticaan, brengt in een be richt uit Frciburg mcdedeelingen over den toestand der geestelijkheid en der Roomsch Katholieke organisaties in het nieuwe Oos tenrijk. Het blad zegt, dat mgr. Waitz, aartsbis schop van Salzburg, die zich naar een door Innitzer bijeengeroepen bisschopsconferen tie wilde begeven, gefouilleerd werd met het motief, dat hij documenten bij zich droeg waaruit zijn verstandhouding met Belgische en Fransche communisten zou blijken. Vijf priesters van het aartsbisdom werden gearresteerd waarbij een hunner in het gezicht werd geslagen. Een tehuis van Roomsch-Katholieke gezellen werd ge sloten, van een andere organisatie werd do kas in beslag genomen, organisaties van Roomsrh-Katholieke vrouwen en meisjes in Salzburg en Linz zijn ontbonden. De Roomsch-Katholieke pers bestaat niet meer en is in een nacht nationaal-socialistisch geworden. Rijkscommissarissen installeercn zich in redactiebureaux en uitgeversfirma's. Men heeft ook den aartsbisschop van Graz lastig gevallen. SCHAGEN, 24 Maart. 17 paarden 150225; 19 geldckoeien (ma gere) 150—210; 20 idem vette 200—270; 20 kalfkocien 21000; 16 pinken 90145; 400 nuchtere kalveren 412; 252 overhouders 1723.50; 4 bokken en geiten 0.2510.; 7 varkens (vette) por kg. 0.560.58; 103 big gen 1523; 17 konijnen 0.501.75; kippen 0.00—1.25. AMSTERDAM. 23 Maart. Veemarkt. 201 vette kalveren: le kw. 72—78 ct., 2e kw. 62—70 ct.. 3e kw. 5160 ct. per Kg. levend gewicht; 146 nuchtere kalveren f 47 per stuk, 152 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 67—08 ct., zware varkens 6566 ct., vetto varkens 0304 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktoverzicht: Vette kal veren, behoorlijke aanvoer, handel willig, vaste prijzen. Nuchtere kalveren, ruime aanvoer, handel slecpend, prijzen lager. Varkfins, matige aanvoer," handel kalm, prij zen iéts lager. WARMENHUIZEN, 23 Maart. Gele kool f2.10. Deensche witte kool 2.50. Aanvoer: 1420 Kg. gele kool, 1250 Kg. D. witte kool. ALKMAAR. 23 Maart. Andijvie f 13—15.50, Bloemendaler kool f4.105.20, bloemkool f8.50, boerenkool 1.50 —2.20, groene kool 2.40, krospla 47.20, prei 3.605.20. peterselie 1.80, rabarber 1011.50, raapstelen 0.00—1.10, radijs 2.90—3.60, roode kool 5.506, selderie 1.50, spinazie 0.26 0.4S, spruiten 7.50. uien 12.40, witlof I 3.50 —4.50. idem II 1.504.50. MIDDENMEER, 23 Maart Graanbeurs. Duiveboonen f910, tar we (wit) voer 6.507, inlandsche rogge G.75 7, wintergerst 6.50—7, zomergerst 6.50 7, haver (wit) 5.25—6. groene erwten 8.50 9.75, karwijzaad 21—22.50, kanariezaad 8— 8.60, blauwmaanzaad 37—39, Wijker valen 7—9, paardebooncn f 9—9.25. BROEK OP LANGENDIJK. 24 Maart. Bevel. 2.702.80. spruiten 5.kroten 2.20 roode kool 3.10—5.60, Savoye kool 0.50 —3.10, gele kool 1.503.20, D. witte kool 1.80—3.50. NOORDSCHARWOUDE. 24 Maart. Uien 13.10—13.70. drielingen 1050—10-70, grove 12.20—12.50 peen 2.40, kleine peen 0.80 —1.10, roode kool 3.505.50, taaie gele kool 2.32.90 gele kool 1.503.20, Deerusche wit te kool 1.30—3.50. Het Ned. Bondselftal speelde Woensdag in_ het Sparta-stadion te Rotterdam een oefenwedstrijd tegen de Engelsche 3de divisie club .Crystal Palace", welke door onze landgenooten met 3—2 werd gewonnen. Schermutselms voqc Jiet doel -der gakten -

Schager Courant | 1938 | | pagina 3