Engeland zal zijn verdrags verplichtingen nakomen DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Bewapening in versneld iempo Gouden doopbekken voor Prinses Beatrix De verboden café s voor Hr. Ms. Java s bemanning Amerikaansche vlootver- sterkingen bedreigen Japan Schaduw over de Jaarbeurs Eén commandant van de luchtverdediging 81e Jaargang. No. 10529. VRIJDAG 25 MAART 1938. Laan. Schagen. Tel. 20. Ufiigaw cfer N.V. Uitg.-Mip „Hollands Noorderkwartier" ci'ffoiiiVmt Echter geen garantie van de Tsjechische onafhankelijkheid Toen Chamberlain zich gisteren even voor vier uur in het Lagerhuis van zijn plaats verhief om zijn belang rijke en met ongeduld afgewachte verklaringen over de Britsche buitenlandsche politiek en de defensie af te leg gen, werd hij door de ministers luide toegejuicht. „Ik geloof aldus de minister-president dat het de algemeene wensch van het Lagerhuis is, -dat ik een be spreking der buitenlandsche aangelegenheden inleid met een verklaring over de houding der Britsche regeering in .verband met de jongste gebeurtenissen in Europa. Ik spreek liever van houding dan van politiek, omdat ik mij niet kan voorstellen dat eenige gebeurtenis wijzi ging zou kunnen brengen in de fundamenten der Brit sche buitenlandsche politiek,' die streeft naar handha ving en bescherming van den vrede en naar vestiging van het vertrouwen, dat de vrede inderdaad gehandhaafd zal worden. Ik meen, dat dit het doel van iedere regeering .van dit land moet zijn, omdat, zooals ik vaak gezegd heb, de vrede het hoogste belang van het Britsche rijk is. Dat wil niet zeggen, dat niets ons zal brengen tot strijd. (Bijval.) Wij zijn gebonden door zekere verdragsbe palingen, die de noodzakelijkheid van vechten medebren gen, indien het daartoe zou moeten komen, en ik hoop, dat niemand er aan twijfelt, dat wij in dat geval bereid zijn deze verplichtingen na te komen. Dan zijn er zekere vitale belangen van ons land, waarvoor wij zouden strijden, indien zij bedreigd werden: de verdediging van het Britsche gBfiied en dö'verbindingswegen (ap plaus). Er zijn ook andere zaken, waarvoor wij wellicht zouden strijden, indien het dui delijk zou zijn dat wij hebben te kiezen tus- schen oorlog en het voor goed opgeven van de hoop, dat wij de vernietiging der dingen, die ons dierbaar zijn, kunnen afwenden. Niettemin moet ons streven er op gericht zijn, de vrede te handhaven en wel in een wereld, waarin de omstandigheden steeds veranderen, en waarin wij dus van tijd tot tijd onze methode moeten wijzigen om het hoofd te kunnen bieden aan de ontstane si tuaties. Ik ontken niet, dat mijn vroeger geloof in den Volkenbond als doel treffend instrument voor het behoud van den vrede diep geschokt is (bij val), doch ik geloof nog steeds aan de mogelijkheid, dat de bond zoo zeer kan herleven en zoo versterkt kan worden, dat hij een doeltref fend instrument kan worden. Op 't oogenblik staan de zaken zoo echter niet. Het beste, dat we kunnen doen is den bond weer tot gezondheid te brengen. Overgaande tot de internationale situatie zeide de minister: „De Britsche regeering heeft haar meening over het optreden der Duitsche regeering reeds te kennen gegeven en ik heb daaraan niets toe te voegen. Het actueelste onder de vraagstukken, die be zorgdheid wekken, is dat van de betrekkin gen tusschen de Tsjechoslowaaksche regee ring en de Duitsche nvnderheid. Het is waarschijnlijk, dat de oplossing van dat vraagstuk stabiliteit zou brengen ver buiten het gebied, dat er onmiddellijk bij betrok ken is. De Britsche regeering wijdt dan ook haal bijzondere aandacht aan het probleem. Moesten wij Frankrijk de verzekering ge ven, dat wij, wanneer dat land krachtens zijn overeenkomst met Praag Tsjecho Slo wakije bij een Duitschen aanval te hulp zou moeten komen, onmiddellijk onze geheele militaire macht ten dienste van Frankrijk zouden aanwenden of moesten wij ons be reid verklaren tot militaire actie over te gaan om weerstand te bieden aan een ge- welddadigen aanval op de onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van Tsjecho- Slo wakije, en andere landen, die daartoe bereid zouden zijn, uitnoodigen zich bij een derge lijke verklaring aan te sluiten? In beide gevallen zou de beslissing, of Engeland in een oorlog zou worden gewik keld. automatisch aan het oordeel der Brit sche regeering onttrokken worden en een dergelijke waarborg zou gelden zonder dat men rekening zou kunnen houden met de omstandigheden, waardoor zij in werking zou treden en waarover de re|eering wel licht geen controle zou kunnen oefenen. De Britsche regeering meende een dergelijke situatie niet te kunnen aanvaarden, met betrekking tot een «-©bied, waar de Engel- scbe belangen niet zoo op den voorgrond treden, als in het geval van Frankrijk of België. Het is niet de situatie, die uit het handvest voortvloeit. CHAMBERLAIN. Om deze redenen, aldus Chamber lain, acht de Britsche regeering zioh niet in staat, deze waarborg te ge ven (luide toejuichingen van de ministersbank.) Terwijl ik eenvoudig melding maak van deze beslissing, wensch ik daaraan toe te voegen, dat bij oorlog en vrede niet alleen wettelijke verplichtingen betrokken zijn; het is onwaarschijnlijk, dat de oorlog slechts beperkt blijft tot de genen, die dergelijke verplichtingen aanvaard hebben. Het is onmogelijk te zeggen, waar een oorlog zou op houden en welke regeeringen er in betrokken zouden worden. Chamberlain hield zich vervolgens bezig met de Russische uitnoodiging tot het bij eenroepen van een conferentie. Hoewel de Britsche regeering een conferentie, waar op alle Europeesche staten vertegenwoor digd zouden zijn, warm zou toejuichen, moet zij erkennen, dat hoop daarop niet gekoesterd kan worden De voorgestelde con ferentie zou de beweging in de richting va,n exclusieve statengroepen, die gevaarlijk zijn voor den Europeeschen vrede, verster ken. De minister besprak vervolgens de Spaan- sche kwestie en zeide, dat de regeering zich ten volle bewust is van de herhaalde schen dingen der overeenkomst van niet-inmen- ging van meer dan een zijde en die schendin gen diep betreurt. De besprekingen met Italië zijn aanzienlijk gevorderd en de resultaten zijn bemoedi gend. Tenslotte verklaarde Chamberlain, dat thans nieuwe inspanning wordt gevraagd voor de vergrooting der productie en de ver snelde voltooiing van het wapeningsprogram ma. De bespoediging der bestaande plannen is van bet grootste belang geworden en het herbewapeningsplan zal op sommige punten in bet bijzonder ten aanzien van lucht macht en luchtbescherming een uitbrei ding moeten ondergaan. De arbeid der her bewapening moet bij de krachtsinspanning der natie den voorrang hebben. Het eerste doel moet zijn, dat de natie geheel voor zelf verdediging is uitgerust. „De uitbreiding der wapening alleen is geen veilige waarborg voor den vrede, aldus de minister-president. De regeering hoopt dan ook oprecht, dat het thans mogelijk zal zijn te komen tot een redelijk evenwicht in de wapeningen, niet door een ongebreidelden wedloop, maar door overeenkomst." Na het uitspreken van zijn rede, die 56 minuten duurde, nam Chamberlain onder luide toejuichingen zijn plaats weer in. De debatten Na Chamberlain voerde de arbeidersafge vaardigde Attlee het woord. Hij zeide, dat niets in de rede van Chamberlain den in druk van een vredespolitiek maakt. De eer ste minister aldus Attlee schijnt niet ten volle den ernst van den toestand te be seffen. Het komt mij voor, dat hij slechts wat tijd wil winnen, terwijl hij meer wa penen opstapelt. Ik vrees, dat hij middeler wijl de controle over den strategischen toe stand in Midden-Europa en de Middelland- sche zee verliest en dat zijn oolitiek op zijn best uitstel van oorlog beteekent. Churchill zeide, dat Groot Brittannië en Frankrijk te zamen moeten weven tot een zeer machtige eenheid voor hun verdediging slechts dat zal Hitier afschrikken. Churchill stelt een geconcerteerde actie voor door de krachten van wet en van vrij dom. Joego Slavië heeft een bevolking, wel ke voor drievierden ongetwijfeld volkomen sympathie koestert met de democratieën Frankrijk en Groot Brittannië. Zij wenschen hun onafhankelijkheid te handhaven. Zuid-Slavië zou zeer wel gewonnen kun nen worden en dan zou dat Bulgarije in de zelfde sfeer trekken. Roemenië, aldus vervolgde Churchill, werd direct bedreigd bij potentieele Duitsche bewegingen in Oostelijke richting. Deze drie landen, indien overtuigd, dat er geen wils kracht werkt tegen dictators, zullen een voor een in de nationaal-socialistische groep terecht komen. Wat zal dan de posi tie zijn van Griekenland en Turkije? Is het niet mogelijk, dat een welbewuste actie van Frankrijk en Groot Brittannië al deze vijf Staten, zoowel als Tsjecho-Slowakije zou den bijeenbrengen. Alle hebben machtige legers. Zij tellen in het geheel 75 millioen zielen, zij hebben legers van in het geheel eenige millioenen manschappen, die geoe fend zijn en verder geweldige hulpbronnen. Zij allen wenschen in vrede te leven. Teleurstelling in Amerika ovér de rede van Chamberlain. De rede van Chamberlain is te Washing ton met een zekere teleurstelling, om niet te zeggen, met niet begrijpen, ontvangen. De bladen hadden voorspeld, dat Chamber lain duidelijk uiteen zou zetten, waarvoor Engeland bereid zou zijn te strijden en dat hij ontspanning in de Europeesche crisis tot stand zou brengen door de dictatoren duidelijk te vertellen tot hoever zij konden gaan. Aan deze verwaching is niet voldaan en men is geneigd de Britsche onverschil ligheid te laken. Britsch-Indië achter Engeland Belangrijke verklaring in Indische congres. het In een belangrijke verklaring over de po litiek van het Britsch-Indische Congres te Bombay heeft een der mees vooraanstaan de congres-leiders er zijn verwondering over getoond, dat de mogelijkheid ter sprake is gebracht, dat het congres de gelegenheid te baat zou nemen om, nu Engeland elders door zorgen wordt beziggehouden, door een actie in Britsch-Indië het Britsche Rijk in moeilijkheden te brengen. De sympathie van Indië, zeide hij, zou in eventueele moeilijkheden of een conflict, waarin Engeland zou worden meegesleept, onbetwistbaar aan Engelands zijde zijn, en Indië zou zich dan achter het moeder land scharen. Minister van Defensie waardeert de giften De Minister van Defensie spreekt in verband met het toenemen van het aantal der vrijwillige giften voor de landsverdediging nogmaals zijn groote waardeering uit voor deze blijken van offervaardigheid. Mede om te voldoen aan de van verschil lende zijden ingekomen vragen, is hij van oordeel dat het aanbeveling verdient even tueele giften te zenden aan het departement van Defensie of wel te storten op het giro nummer 114452 van. den comptabel ambte naar van dat departement. De ontvangen gelden zullen worden be stemd voor versterking van nader aan te wijzen defensiemiddelen. Freud naar Den Haag? Naar het Hsbl. uit betrouwbare bron ver neemt, koestert de beroemde Weensche psy choloog Sigmund Freud, wiens veiligheid na den Anschluss niet zeker schijnt te zijn het voornemen zich te 's-Gravenhage te ves tigen» Het nieuwe doopvont op 12 Mei vooi het eerst En gebruik. Naar het Hsb. verneemt, zal bij den plechtigen doop van Prinses Beatrix, in de Groote of St. Jacobskerk te 's-Gravenhage, voor de eerste maal het nieuwe doopvont dienst doen, dat het College van collectan ten der Ned. Herv. Kerk daar ter stede, dat eenigen tijd geleden 125 jaar bestond, aan kerkvoogden heeft aangeboden. Het nieuwe doopvont laat zich als volgt beschrijven. Het geheel rust op een breed rond voetstuk van Slavonisch eikenhout. Uit de lichte welving gaat het middenstuk omhoog, dat afgezet is door ebbenhouten lijsten. Op dat middenstuk komt het acht kantige gouden doopbekken hetzelfde dat thans al in de Groote Kerk gebezigd wordt te rusten. In de afwerking er omheen, krijgen verschillende monogram men ©en plaats, die ontleend zijn aan oude christelijke symbolische voorstellingen. Het bekken is gevat in een ebbenhouten lijst en wordt afgesloten door een deksel van hetzelfde materiaal, dat het hoofdbe standdeel van het doopvont vormt. De af sluiting is door een ebbenhouten rand om geven. Een ebbenhouten knop bekroont het in lichtgebogen lijn oploopende deksel. Propaganda, die het gezag on dermijnde. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Albarda in verband met het aan de sche pelingen van H.M.'s „Java" opgelegde ver bod, te Tanger bepaalde café's te bezoeken, heeft de minister van Buitenlandsche Za ken, mede namens den minister van De fensie het volgende geantwoord. Op grond van de door den commandant Hr. Ms. „Java" van Harer Majesteits gezant te Tanger ontvangen inlichtingen, dat in verschillende café's aldaar gezagondermij- nende propaganda werd gevoerd, heeft ge noemde commandant bij het verblijf van zijn onderhebbenden bodem in die haven plaats gedurende enkele dagen in de maand Februari jl. terecht maatregelen getroffen om het bezoek van de schepelingen aan die café's te verbieden. Het uitvaardigen van zoodanig verbod staat uitsluitend ter beslissing van den com mandeerenden officier, die daaromtrent uiteraard overleg pleegt met den plaatse lijken diplomatieken, c.q. consulairen verte genwoordiger der Nederlandsche regeering. Aangézien bij den genomen maatregel geen sprake is geweest van het doen blij ken van eenige voorkeur ten aanzien van een der strijdende partijen in de vijande lijkheden in Spanje, vereischen de overige vragen geen beantwoording. Slagschepen van meer dan 3S000 ton. Het Departement van Buitenlandsche Za ken van Amerika heeft te kennen gegeven, dat de regeering der Vereenigde Staten be sloten heeft met een beroep op de desbetref fende clausule van het vlootverdrag van Londen slagschepen van meer dan 35.000 ton te bouwen. De formeele mededeeling van dit besluit wordt binnenkort verwacht, waarschijnlijk in den vorm van een notawisseling tusschen de Vereenigde Staten en Engeland. Men meent te weten, dat Frankrijk niet tot den bouw van grootere slagschepen zal overgaan In een persconferentie heeft Huil medege deeld, dat de aanbeveling tot het doen van een beroep op de clausule gedaan is door de Amerikaansche diplomatieke en vloot- vertegenwoordigers, die overleg hebben ge pleegd met Engeland en Frankrijk. Japan wil vlootconferentie. De woordvoerder der Japansche admirali teit, schout bij nacht Noda, hoewel zich niet uitsprekend over de nieuwe Vinson marine- wet, welke thans in den Amerikaanschen senaat behandeld wordt, gaf als zijn mee ning te kennen, dat een zoo groote vloot als overwogen word.t niet noodig is, tenzij de Vereenigde Staten overzeesche operaties in den zin hebben. Japan kan niet buiten beschouwing laten, zoo vervolgde de woord voerder, dat de Amerikaansche vlootver- sterkingen geschieden met Japan als het mogelijke doelwit. De Japansche marine wil geen bewape- nings wedloop aangaan, maar moet zorgen voor de beveiliging der nationale verdedi ging volgens het beginsel: geen bedreiging geen aanval Op de vraag of Japan bezig was of voornemens is kruisers te bouwen groo- ter dan 10.000 ton, weigerde de woordvoer der te antwoorden. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: Meest matige Z. westelijke tot Westelijke wind, toenemende bewolking waarshijnlijk nog weinig ol geen regen, iets koeler over dag. Verdere vooruitzichten: Onzeker De internationale gebeurtenissen drukten het zakenleven. Enorme belangstelling. De 38ste Koninklijke Nederland sche Jaarbeurs, die gistermiddag ge sloten is, heeft zich mogen verheu gen in een grootere belangstelling dan bij vorige Jaarbeurzen het geval was. Als de ter beurze tot stand geko men transacties niet evenredig zijn aan deze belangstelling, moet dat ge weten worden aan de spanning en onzekerheid, die door de internatio nale politieke gebeurtenissen hun schaduw op het zakenleven in ons land is geworpen. Televi si ©demonstraties trokken. Aldus vatte de heer W. Graadt van Rog gen, de actieve secretaris-generaal en bezie lende leider van het Nederlandsche Jaar beursinstituut, zijn indrukken samen van de Beurs, die thans weer achter ons ligt. Het aantal deelnemers was grooter dan ooit en het aantal bezoekers is sedert de vorige maal met 33 procent gestegen. Deze toeneming is ongetwijfeld gunstig beïnvloed door het prachtige voorjaarsweer, dat gedurende de laatste tien dagen in ons land heeft ge- heerscht en houut ook verband met de groo te belangstelling, die bleek te bestaan voor de televisiedemonstralies, die Philips op de Jaarbeurs gaf, en welke door meer dan 36.000 personen bezocht zijn. De nieuwe hal die voornamelijk voor het exposeeren van machines bedoeld is, heeft uitstekend voldaan en bleek in een groote be hoefte te voorzien. Mogelijk nog dit Jaar. Coördi natie van onze lnchtverdedigings organen noodzakelijk. Naar de N.R.Ct. verneemt, moet er goede kans bestaan, dat hier te lan de over eenigen tijd een commando van de luchtverdediging zal worden ingesteld. Meer en meer doet zich in legerkringen de noodzakelijkheid ge voelen alle lnchtverdedigingsorga- nen in één hand te brengen. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat deze reorganisatie dit jaar haar beslag zal krijgen. In vredestijd zouden dan onder den com mandant van de luchtverdediging komen te ressorteeren: de luchtvaartbrigade, de lucht verdedigingskringen, het vrijwillig land stormkorps luchtwachtdienst, de brigade luchtdoelartillerie en het Ille bataljon van het regiment genietroepen, dat, zooals men weet, belast is met de bediening van de luchtdoel-zoeklichten en luistertoestellen. In oorlogstijd zou de commandant van de luchtverdediging onder den opperbevelheb ber van land- en zeemacht zijn geplaatst en hij zou den algemeenen commandant der luchtstrijdkrachten, benevens den comman dant van het vrijwillig landstormcorps lucht wachtdienst en de commandanten der lucht verdedigingskringen en -punten onder zijn bevelen hebben. Zooals de toestand nu ls, dat elk samenstellend onderdeel van de luchtverdediging onder een anderen chef ressorteert, kan er geen sprake zijn van een sluitend stelsel van luchtverdediging. Eerst dan zal het mogelijk zijn het rende ment der verschillende luchtverdedigingsor ganen tot de grootste hoogte op te voeren, wanneer éénhoofdige leiding hun gebruik en samenwerking regelt Het buitenland is ons trouwens op dezen weg reeds voorge daan.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1