Middenstanders demonstreeren Werkmeester bedreigd Steun aan kleine boeren Proefvaart van de „Nieuw Amsterdam" volkomen geslaagd Het schip loopt sneller Anton van Schendel prachtig in vorm Argentinië neemt niet deel Postvlucbteo op Iodië Het verboden lweeploegenste!sel Resolutie tegen de euvelen, die het bedrijf ondermijnen. In Krasnapolskv te Amsterdam organi seerden de vier Noord-IIollandsche Distric ten van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond gistermiddag een demon stratieve vergadering, welke onder leiding stond van den voorzitter der Amsterdam- sche Winkeliersvereniging, den heer J. J. Korff. Be ondergang van den midden stand. In zijn openingsrede zeide de heer Korff o .a. dat niet uit lust tot sensatie de rusti ge middenstanders -«en demonstratieve ver gadering gehouden, maar dat er te veel stee non des aanstoots in het middenstandsle ven zijn. De middenstand kan tenslotte niet steeds lijdelijk blijven toezien hoe zijn bedrijfsleven wordt ontwricht en dreigt on der te gaan. In dit verband noemde spr. het funeste cadeaustelsel, het grootwinkelbe drijf, de coöperaties, en de zware bedrijfs. lasten. Ook de onzekere toekomst, hpt ont breken van ouderdomsverzorging dwingt nog steeds den middenstander rekening te houden met het feit, dat hij. oud geworden, aan de genade van bloedverwanten of lief dadigheid zal zijn aangewezen. Verschillen de sprekers hielden daarop een inleiding. Ten aanzien van de distributie van goede ren aan ondersteunden werd o.a. opgemerkt dat de gemeentebesturen, wie deze distri butie is opgedragen vaak, laat verkoopen door veldwachters, badmeesters enz. en zoo doende bijbaantjes scheppen. Aangedrongen werd op publicatie der kosten van de ge meentelijke distributiebedrijven. Deze dis tributie behoort in handen van de midden stand te zijn! Steeds meer vaste lasten! De heer D. L. van der. Leeuw, die van het bureau van den Kon. Ned. Midden slandsbond, was van oordeel, dat de regee ring de laatste jaren een moer consequente middenstands politiek voert, waarvan o.a. de vestigingswet een verheugend resultaat is. De lasten verlaging blijft echter een pro bleem. omdat tegengestelde belangen in el kaar grijpen. Door prijsstijging maar onvenmeerderde koopkracht van het Nederlandsche volk is liet netto bedrijfsvoorschot in de midden standsonderneming kleiner geworden en drukken de lasten nog zwaarder. Door het in uitzicht gestelde ontwerp inzake de be sloten naamlooze vennootschappen zullen de lasten nog zwaarder worden. Voorts wordt opgemerkt, dat aan de stel selmatige uitbreiding van het groot- en filiaalwinkelbedrijf, waardoor de zelfstan dige middenstandsonderneming ernstig wordt ondermijnd en overwoekerd, paal en perk dient te worden gesteld in het belang niet alleen van den middenstand maar van de gansche samenleving. Tenslotte wordt nog gezegd dat de toe komst van den middenstander dringend dient te worden verzorgd door ook hem zijn rechtmatig aandeel te geven in de thans voor loontrekkenden geldende ouderdoms voorziening, waardoor aan een grievend onrecht een einde zal zijn gemaakt. Deze resolutie zal ter kennis van de re geering en van het parlement worden ge bracht. En resolutie. In deze vergadering werd een resolutie aangenomen waarin o.m. gezegd wordt, dat de huidige positie van den middenstand zóó précair is dat met den grootste'n spoed de overheid te hulp dient te komen door mede te werken aan het ver lagen van bedrijfslasten, door het wegnemen van euvelen, die het bedrijf ondermijnen en door het niet overnemen van de aan den handel- drijvenden middenstand toekomende distributietaak door overheidsorga- Koopman en magazijnbediende moeten zich verantwoorden. De rechtbank te Amsterdam behandelde gisteren een strafzaak, welke ten nauwste in verband staat met de corruptie in de hoofdstedelijke strafgevangenis (zie elders in dit nummer). Een koopman en een magazijnbe diende zouden op 12 Januari jl. een ex-gevangene, die bezwarende ver klaringen tegen den thans buiten vervolging gestelden werkmeester zouden hebben afgelegd, hebben be dreigd hem „koud te zullen maken", wanneer hij zijn verklaringen niet introk. Beiden hadden den werkmeester in zijn woning opgezocht om „zaken" te bespre ken en de magazijnbediende trok bij die gelegenheid zijn revolver met de woorden: „Jij gaat er aan!" Het tweetal ontkende pertinent. Verdediger tot bedreigde: Dacht U een oogenblik, dat er werkelijk wat zou gebeuren? Getuige: Daar ben ik van overtuigd. Ik zou er aangegaan zijn, als er geen men sehen bij waren geweest. Verdediger: Hoe komt U daar bij, ik ken er in Amsterdam geen enkel voorbeeld van. Misschien wordt verraad met een pak slaag gestraft, maar moord Getuige houdt volt, dat hij meende, dat zijn leven gevaar liep. Daar een der hoofdgetuigen niet versche nen was wegens ziekte, schorste de recht bank de zaak voor onbepaalden lijd. Beide verdedigers drongen aan op invrij heidstelling van hun cliënten. Na raadka mer zijn beide verdachten in vrijheid ge steld. UIT ONZE OOST Zware straffen voor rampokkers De landraad te Buitenzorg heeft gisteren twee rampokkers, resp. tot vier en zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een ramp'okparfii in de buurt van Buitenzorg in April 1937, waarbij o.a. de beruchte :ei- der Pa-I en tien anderen betrokken waren. Van de dertien verdachten zijn er thans zes veroordeeld en zés wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Eén is nog voortvluch tig. De landraad van Meester Cornelis heeft het vonnis uitgesproken over de daders aan de rampokpartij in Mecster-Corneli3, waar bij een Chineesche Waronghouder werd gedood. Een van de beklaagden is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, vijf beklaagden zijn tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld en vijf werden vrijgesproken. Hevige regens Doordat twintig dagen lang hevige regens zijn gevallen, is, naar de N.R. Crt., in de buurt van Fort-de-Kock aan sawahs groententuinen groote schade aangericht. Door een aardstorting zijn 12 huizen bedol ven. De schade bedraagt ongeveer f 10.000 Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Vrachtautobestuurder bekneld Wagen botst tegen tramtrein vand e N.Z.H.T.M. Gisteravond omstreeks half zes heeft zich in de Dorpsstraat te Oegstgeest een hevige botsing voorgedaan tusschen een tramtrein van de Noord-Zuidhollandsche Tramweg Maatschappij en een met klei beladen vrachtauto, bcsturd door P. van Kesscl. De auto reed in de richting Sassenheim en kwam bij het passeeren van een stil staande personenauto in. aanrijding met den tramtrein. De cabine van de vrachtauto werd geheel in elkaar gedrukt, zoodat de bestuurder in een netelige positie kwam -te verkeeren, waaruit voorbijgangers hem weldra kon den verlossen. Met zeer ernstige verwon dingen is hij bij omwonenden binnenge bracht. Van den tramtrein werd het voorste ge deelte zwaar beschadigd. Enkele ruiten braken, terwijl de besturder een verwon ding aan de knie opliep, en voorts aan de handen werd verwond. De klei lag na de botsing meters ver over den weg verspreid. Later is de vracht auto met behulp van een kraanwagen weg gehaald. Na een half uur vertraging heeft de tramtrein de reis voortgezet. DR. IR. M. H. DAMME IN NEDERLAND TERUG. Met het Indiëvliegtuig Nandoe is gister middag om vier minuten over vijven op Schiphol aangekomen Dr. Ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T. Hij kwam van Caïro, waar hij de interna tionale P.T.T.-conferentie had bijgewoond. Een meevaller voor verschillende gemeenten. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire doen toekomen, waarin hij herinnert aan een vo rige circulaire, waarbij o.m. werd vastge legd, dat de vergoedingen aan de onder groep B vallende grondgebruikers rU'c den leeftijd van 66 jaar nog niet hadden over schreden, geheel ten laste van de betrok ken gemeenten zouden komen, die daarin, ten minste voor zoover zij daarvoor in aanmerking kwamen, de gebruikelijke sub sidie uit het werkloosheidssubsidiefonds zouden kunnen ontvangen. Bij nadere overweging heeft de minister echter vastgesteld: De gemeentebesturen blijven belast met en verantwoordelijk voor de uitbetaling der steungelden aan de onder groep B vallende grondgebruikers. Van de steunuitkeeringen, gedaan aan de B-boeren onder de 67 jaar, wordt echter, nadat zij vanwege het departement van Sociale Zaken z"'n onderzocht en accoord bevonden door het Dep. van Economische Za ken 30 aan de betrokken ge meenten vergoed: de overige 70 vallen onder de gewone gemeente lijke uitgaven voor werkverschaf fing en steunverleening, waarin on der de bekende voorwaarden de ge bruikelijke subsidie uit het Werk loosheidssubsidiefonds kan worden ontvangen. Deze wijziging der bestaande subsidie regeling brengt dus onder meer mee, dat ook gemeenten, die ingevolge de daarvoor vastgestelde bepalingen en berekeningen niet voor een gewone bijdrage uit het Werk loosheidssubsidiefonds in aanmerking ko men. en dientengevolge op grond van de aanvankelijk vastgestelde subsidiereseline nzake steun aan kleine boeren, in de steunuitkeeringen. uitbetaald aan de onder groep B vallende grondgebruike*-'; die den leeftijd van 66 jaar nog niet hebben over schreden. geenerlei subsidie zouden kunnen ontvangen, thans een deel der aan deze grondgebruikers uit te betalen steunweldsn vergoed krijgen, n.I. de 30 welke het dep. van Economische Zaken terzake voor zijn rekening neemt. dan was berekend Nederlands grootste schip, de „Nieuw Amsterdam", is gisteren middag omstreeks half zes van haar technischen proeftocht in het Ka naal teruggekeerd aan haar lig plaats bij de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij, waar de laatste werkzaamheden zullen worden be ëindigd alvorens het schip zijn offi- cieele proefvaart op 23 April a.s. zal gaan aanvangen. Naar wij van den heer D. C. En- dert Jr. en W. H. de Monchy, di recteuren v. d. Rotterdamsche Droog dok Maatschappij en de Neder- landsch Amerikaansche Stoomvaart maatschappij vernamen, Is deze technische proeftocht over de ge- heele-linie volkomen geslaagd; Het schip heeft in alle opzichten beant woord aan de gestelde eischen en hooggespannen verwachtingen en het is dan ook met groot vertrou wen, dat de eerste officieele reis van Nederland's vlaggeschip wordt tegemoetgezien. Gebleken is, dat de theorie in alle op zichten door de praktijk wordt gedekt, dat ontwerpen aan de praktijk zijn getoetst en het resultaat is geweest, dat er tevreden heid heerscht, allerwegen, bij opdrachtge vers, bij ontwerpers en bij bouwers. De technische proefvaart. Het is een tijd van groote spanning ge weest, de proeftocht heeft echter bewezen, dat alles perfect in orde is. Men heeft alle technische onderdeelin, individueel en col lectief aan een nauwgezette proef onder worpen en alles klopte perfect. Zoo zelfs, dat do zee-loods, die verschil lende malen ook de Statendam heeft bin nengebracht, verklaarde, dat hq met de Nieuw Amsterdam kunstjes zou durven uit halen, die hij met geen ander schip zou kunnen. - Het frappantsterts evenwel, dat het schip, waarvan men had verwacht, dat hot. onge veer 20.5 mijl zou loopen, heel gemakkelijk 21.5 mijl liep, zoodat, naast het feit, dat alles bijzonder goed is uitgevalen, er nog een extra voordeclige omstandigheid een woordje is komen meespreken. Van trillingen, die altijd een gewichtige rol spelen bij een nieuw schip, heeft men in het geheel geen last gehad, de technische proefvaart is een succes geworden hoe men het ook bekijkt en dat zal men Nederland ook toonen op de eerste officieele proefvaart die, zooals gezegd medio April aanvangt. Het zou te ver voeren bier reeds een op somming te geven van hetgeen de „Nieuw Amsterdam" aan moderne kunst, muurbe schilderingen, glasbewerkingen, lichteffec ten, plafonds reliefs plastiekenen wat al niet meer, oplevert, maar 't is een feit, dat de woorden van den heer Endert, dat hier een groot' aantal menschen heeft samengewerkt om iets harmonisch op te bouwen, ons weer in de gedachte kwamen, Er zal spoedig ge legenheid zijn hier nader op terug te ko men. UÜeliennen Zijn broer Albert heeft opgege ven. De tweede étappe van de „koers naar de zon". Gisteren werd de tweede étappe gereden van den wegwedstrijd Pa rijsNice, welke étappe leidde van Nevers naar St. Etienne, een afstand van ongeveer 250 K.M. Eerste werd Mallet in den tijd van 6 uur 2 min. 55 sec., tweede was in denzelfden tijd Disseaux. Op de derde plaats eindig de Lowie in 6 u. 5 m. 12 sec. Anton van Schendel reed opnieuw uitste kend en nam een achtste plaats in met een tijd van 6 uur 5 min. 14 sec. In de algemeene rangschikking heeft Dis seaux de leiding genomen met een totaaltijd van 11 uur 51 min. 11 sec.yHij wordt ge volgd door zijn landgenoot Lowie met een tijd van 11 uur 53 min. 30 sec. Op de derde plaats ligt Anton van Schen del met een tijd van 11 uur 53 min. 58 sec., een zeer fraaie verrichting van onzen land genoot. Zijn broer Albert van Schendel gaf den strijd op. if/ihaken Nieuwe nederlaag van Petrov Het tournooi te Lodz. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de derde ronde van het tournooi te Lodz luiden: Foltys—Petrov 10. PircMrs. Stevenson-Menchik 10. RegedzinskiGerstenfeld 10. Tartakower— Seitz 10. NajdorfSteiner, AppelEliskases en FruydmanStahlberg worden later ge speeld. IvolskiSulik afgebroken. De partij tusschen Steiner en Petrov uit de tweede ronde werd opnieuw afgebroken. Pirc leidt in het tournooi met 2^ pnt. Uoei&al aan de wereldkampioenschappen Nieuwe moeilijkheden bij de or ganisatie. Naar de Tel. meldt, is bij het orga nisatie-comité van het wereldkampi oenschap voetbal, officieeel bericht binnengekomen, dat Argentinië niet zal deelnemen aan het wereldtour-- nooi. Nu ook kan worden aangenomen, dat Oostenrijk niet zal deelnemen, doen zich nieuwe moeilijkheden voor, die door het in een spoedvergadering bijeen te komen orga nisatiecomité op 10 of 17 April onder de oogen zullen worden gezien. Door het niet deelnemen van Oostenrijk en Argentinië ver vallen thans de wedstrijden OostenrijkZwe den en ArgentiniëRiomenië. Wat nu! Men kan nu besluiten in plaats van Oos tenrijk en Argentinië te laten meespelen, liet tweede aankomende land uit het voor- tournooi uit de groep Oostenrijk, n.1. Let land, dat hierover reeds een balletje heeft opgeworpen, en den winnaar van de Ccn- traal-Amerikaansche groep, waarschijnlijk Cuba. al zijn ook nog San Salvador, Ecua- dor, Bolivia en Suriname aan bod, Mexico, "een" is) l»3™ 24 Mrt' Nandoe Athene 24 Mrt. (terugreis) (heenreis) |AIex- 24 Mrt' UeruRreis) I1""1* 24 Mrt- (heenreis) A'dam 24 Mrt. 7"Z£) lBand-24 Mrt- Gier (heenreis) Aankomst te jsingap. 24 Mrt, A'dam 24 Mrt, [Basra 24 Mrt. |jodhp. 24 Mrt. [Napels 24 Mrt. Singap. 24 Mrt, A'dam 26 Mrt. dat zich destijds terugtrok, vermoedelijk om dat het er niet veel voor vdVlde om tegen Argentinië een echec te lijden, zal nu wel spijt hebben van zijn besluit. Ook is het mogelijk, dat besloten wordt Roemenië en Zweden vrij te stellen van een wedstrijd in de achtste finale, waardoor de ze landen zonder strijd in de kwart-finale zouden komen. Hierover zal het organisatie comité zich dus binnenkort moetqn beraden. Belgisch leger heeft geen offensieve taak De forten langs de Maas ver sterkt. In de Belgische commissie van Kamer en Senaat voor de landsverdediging heeft ge neraal Dcnis mededeelingen gedaan over de opstelling der troepen langs de grens die steunen op versterkingen en verdedi gingslinies, waarbij het Albertkanaal van het hoogste belang is naast de forten. De forten aan den rechteroever van de Maas, te Luik en Namen, zijn geheel opnieuw opge trokken en versterkt, terwijl talrijke ver- sterkingswerken de verdedigingslinies ver stevigen. Vóór een nieuwe bewapening van de forten aan den linkeroever zouden zeer belangrijke credieten noodig zijn. Het gemotoriseerde cavallericcorps vormt de legerreserve voor het eerste begin. Het Belgische leger heeft echter een ver dedigende, geen aanvallende taak. Een snel le mobilisatie moet verzekerd worden, zelfs wanneer de invaller er in zou slagen een bres te slaan in een of andere verdedigings linie. Gemotoriseerde troepen zijn hiervoor noodig. Arabier ontvoerd Vermoord Een Arabier, Fares genaamd, die men in Arabische kringen ervan verdacht spionnage te plegen ten gunste van Engeland, is te zamen met zijn chauffeur op een rit door het district Akko door Arabische benden ontvoerd. Het onmiddellijk door politie en militai ren ingestelde onderzoek heeft tot dusver re nog geen resultaat opgeleverd. Men vermoedt, dat Fares en zijn chauffeur om het leven zijn gebracht. Omtrent de ontvoering zelf is het volgen de bekend geworden: Toen de Arabische bendeleden 'trachtten de auto van Fares aan te houden, opende hij onmiddellijk het vuur op zijn aanval lers, waarbij een hunner werd gedood. Fa res vluchtte daarop in een koffiehuis in het nabij gelegen dorp. Hier werd hij geruimen tijd belegerd, tenslotte gevangen genomen en weggevoerd. Bedrijfsdirecteur voor den rechter ARBEIDSWET ALS INSTRUMENT VOOR PRODUCTIEBEPERKING? DREIGEND ONTSLAG VOOR HET PERSONEEL VAN DE KUNST- ZANDSTEENFABRIEK „ARNOUD". De Haarlcmsche rechtbank heeft gistermiddag in hoogcr beroep de zaak behandeld tegen A. H. baron van Hardenbroek tot Azramerstol, directeur van de Kunstzandsteen- fabriek „Arnoud" te Hillegom, die op 2 Februari door den Haarlem- sc-hen kantonrechter is veroordeeld tot drie geldboeten van f6.— wegens drie door hem gepleegde overtre dingen van de Arbeidswet. Nadat de dagvaarding was uitgebracht, hield de heer van Hardenbroek een uit voerig betoog, waarin hij uiteenzette onder welke omstandigheden hij de overtreding had begaan. Bij de totstandkoming van de Arbeidswet 1919 mocht de kalkzandstcenindustrie nog gedurende vier jaren de z.g. 1055 arbeids week toepassen, d.w.z., dat dagelijks 10 uur en per week 55 uur gewerkt mocht worden. Hiervoor werd een z.g. armoe-ver- gunning verleend. Tweeploeqenstelsel verlaagde produotiekosten. In 1929 drongen de vakvereenigingen er op aan de 10—55 werkweek los te laten en een twee-plocgenstelsel toe te passen, De heer Van Hardenbroek heeft toen, in overleg met den toenmaligen di recteur-generaal van den arbeid, den heer C. J. P. Zaalberg, een nieuw stelsel voor zijn fabriek ontworpen, waarbij in twee ploegen gewerkt werd en wel van 7 uur des morgens tot 5 uur des avonds en van 7 uur des avonds tot 5 uur des morgens. Dit stelsel was er op gericht, don kostprijs van het product te verlagen en het liet te vens toe, dat de dagelijksche noodzakelijke reparaties aan de machines tusschen de werktijden konden worden verricht. Instemming bij de vakvereenigingen. Deze regeling vond aldus spr. instem ming bij de industrie cn bij de vakvereeni gingen en op 29 December 1929 kwam de be schikking af. die h-t karakter droeg van een overeenkomst, waarbij aan de industrie drie jaar tijd werd gelaten, te werken volgens de 10—55 werkweek en tevens de fabrieken voor het nieuwe speciale tweeploegenstelscl in te richten. De heer Van Hardenbroek hield zich aan deze overeenkomst en investeer de een kapitaal van IVa millioen, om zijn fabriek te reorganisceren. Deze reorganisatie werd alleen bij de „Arnoud" volledig ingevoerd, waardoor zij het hoofd kon bieden aan de concurrentie. De bedrijf&uitkomsten waren na de invoe ring van het tweeploegcnstclsel zeer gun stig. Ook uit ejn sociarl oogpunt was de re geling gunstig. Hoewel de verwachting was, dat de nieuwe regeling in het Werk tijdenbesluit van 1936 zou worden vastgelegd bleek dit. niet het geval te zijn. Daarom werd na de inwer kingtreding van dit besluit steeds een overwerkvergunning verleend gebaseerd op de bijzondere omstan digheden die voor het bedrijf gol den. Op 27 November jl werd evenwel medegedeeld, dat verlenging van deze vergunning zou worden gewei gerd, als gevolg van een onquctc die minister Rommc het vorig jaar had laten instellen naar de orde ning en gelijkstelling van alle fabrie ken. De heer van Hardenbroek zeide ten slotte, flat Jiet bedrijf zou vastloopen, indien de 1055 werkweek weer moest worden inge voerd en dat ontslag van personeel onvermij delijk zou zijn. Getuigenverhoor. De hoofdinspecteur van den Arbeid, de heer G. W. G. van Sierenburg de Boor, ver klaarde, dat voortzetting van het bedrijf on mogelijk zou zijn met de 10—55-urige werk week. De directeur-generaal van den Arbeid, Dr. Ir. A. H. W. Hache, erkende, dat dc fabriek met één ploeg niet loonend kan werken. Anderen getuigden in gelijken geest. Requisitoir. Een beroep op art. 83, zesde lid, der Ar beidswet, dat een overtreding niet strafbaar stelt., indien deze onder de gegeven omstan digheden als gerechtvaardigd is te beschou wen, kon volgens den officier van justitie, Mr. W. M. Paardekooper Overman, in deze niet gedaan worden. Hoezeer spr. ook de moeilijkheden van verdachte kon aanvoelen en hoe gaarne hij ook hoopte, dat een be vredigende oplossing zou worden ge vonden, toch kon hij niets anders doen, dan bevestiging te vragen van het door den kantonrechter gewezen vonnis. Pleidooi. De verdetfiger, mr. F. van der Groot merkte in zijn uitvoerig pleidooi o.m. op, dat, indien de Arbeidswet gehanteerd wordt als een instrument voor productiebeperking de Staat een onrechtmatige daad zou be gaan. Er dreigt schade, moreel en geldelijk voor de overheid, want het vertrouwen in een rechtvaardig beleid is een hoog goed. Pleiter concludeerde ten slotte tot ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal op 7 April vonnis wijzen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2