Franco rukt verder SPORT Karei Lotsy voor de F.I.F.A. behouden! Bloedbad in China Blum lijdt een nederlaag Nieuwe regeering in Litauen Schuschnigg wil in Oostenrijk blijven Wij zullen handhaver N.H.V.B. 1 Eerste klasse A. Vrone moet bij KFC 4 op bezoek (11.15) Eerste klasse C Voor N. Niedorp 2, dat nu in een heel moeilijke positie verkeert, is de uitwedstrijd tegen W. Frisia 3 (10 uur) weinig hoop ge- yend. Tweede klasse B. De kampioen Koedijk opent de promotic- competitie met een thuiswedstrijd tegen De Rijp, de kampioen van 2 A Tweede klasse F Scliagen 2 bezoekt de Andijker Boys en kan daarvan winnen. V.C.L. bezoekt Ö.K.B. en we geven de Langereizers een goede kans yierde klasse D. Oudorp 2 klopt Alkmaar 4; Alkm. Boys 5 gaat naar Groot Schermer 2. Vierde klasse G. V.C.L. 2 zal de gast zijn van Horna 2, maar of ze winst mee zal voeren, betwijfelen we. Adspiranten. Afd. K. DTS a—Schoorl a (12 uur); Alk. Boys a—Bergen a' (11.15) Afd. L.: Mevo a—Alcmaria d. Alcmax-ia d- DTS b (10 uur); Koedijk a-Alkmaar bllu. Afd. N: Hollandia aN. Niedorp a (11.15) Afd. O.: Sporters bN. Niedorp b (11.15) Oudendijk a—VCL a (2 uur) GOUDEN KRUIS Eerste ronde: CSV 2DTS 3 (10.30); Ber gen 2—Vrone 2 (2 uur); Vierde ronde: CSV 1—Alkmaar 3; Schoorl 1Alkmaar 2 (1 uur) Uit onze omgeving ANNA PAULüWNA Hooge opbrengst melk en melk vet. De Stamboeker, het officieele orgaan van de Verecniging Het Nederlandsche Rund vee Stamboek (N.R.S.) heeft ook dit voor jaar weer een lijst gepubliceerd van de koeien die in het afgeloopen jaar zeer hoo ge opbrengsten aan melk en melkvet heb ben geproduceerd in een laetatie-periode van ten hoogste 365 dagen. Evenals verleden jaar valt ook ditmaal weer een toename te constateeren voor alle drie veeslagen van het aantal dieren dat in deze hooge-produc- tie-klasse kan worden ingedeeld. Van de dieren van het zwartbont Hol- landsch veeslag zijn er ditmaal 82, die 7000 a 8000 kg. melk hebben gegeven. Hieronder behoort 67712 KS van R. L. Waiboer, Veer- weg alhier (9 j. 8532 V 3.73 318 kg. in 357 d.) Tentoonstelling. In verhand met een te houden ouderavond worden in de o.l. school No. 1 de gemaakte handwerken, de voorwerpen, vervaardigd op de handenarbeidlessen, en teekeningen ten toongesteld. Behalve de ouders zullen wellicht ook anderen belangstellen in het gemaakte werk Voor hen bestaat gelegenheid de tentoon stelling in de school Zaterdagmiddag tus- schen 3 en 5 uur te bezoeken. De toegang is natuurlijk vrij. ZUPE 'T ZAND. Ernstig ongeval. Door het schichtig worden van een voor een zaai machine gespannen paard, dat een auto van de fa. K. uit Schagen moest pas- seeren, geraakte dit gespan van den Schin- kcldijk, waardoor de zoon P. van den heer P. V., die achter de zaaimachine liep, kwam te vallen, precies met het hoofd op één der z.g.n. zaaipb'Den, waardoor een gapende hoofdwonde ontstond. Hoewel de jongeman zelfs hierna nog een eind aan den teugel meesleepte, gelukte het hem niet het paard weer in toom te ''rijgen. Gelukkig liep het voertuig zeer spoedig aan een telefoonpaal vast, het tuig brak, waarna het paard er al leen vandoor ging. Dit werd kort daarop ge grepen. De toestand van het slachtoffer liet zich zeer ernstig aanzien. Dr. Boerma heeft de wonde gekramd en de jongeman naar het ouderlijk huis vervoerd. CALLANTSOOG Jubileum. Gisteren herdacht de wed. A. Dekker— Struijf den dag dat zij voor 25 jaar in dienst kwam van de gemeente als schoonmaakster van het gemeentehuis en de secretarie. Van verschillende zijden mocht de jubilaresse veel belangstelling ondervinden. Van het gemeentebestuur, het Algemeen Armbestuur en van kennissen ontving zij cadeaux en bloemen. Zelfs was er een felicitatie met bloemen uit West Indië. We wenschcn de jubilaresse toe dat zij nog vele jaren haar taak zal kunnen blijven doen. NIEUWE NJEBOBP Melkprijs verlaagd. Naar men ons mededeelt, wordt de melk prijs door de melkboeren alhier per a.s. Zondag verlaagd van 10 op 9 ct. Arbeider en zijn huishoudster pleegden moord Zes jaar tegen ieder der ver dachten geëischt. In een zitting met gesloten deuren ston den gistermiddag voor bet Leeuwarder ge rechtshof terecht een 46-jarige arbeider uit Nieuwe Pekela, gedetineerd, die door de Groninger rechtbank wegens het dooden van een pasgeboren kind en het verbergen van liet lijkje veroordeeld was tot zes jaar ge vangenisstraf en zijn 36-jarige huishoudster, eveneens gedetineerd, die ook tot zes jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens me deplichtigheid. De procureur-generaal eischte tegen bei den bevestiging yan. het vonnis. UaMal Hij zal minder werk gaan doen als K.N.V.B.-bestuurder. Van tal van zijden, Nederlandsche zoowel als de meest onverwachte buitenlandsche, heeft men getracht den heer Lotsy te bewe gen op zijn bedanken als lid van het F.I.F.A.- bestuur terug te lf-omen. Hoewel dit besluit onherroepelijk werd genoemd, heeft de heer Lotsy, zoo verneemt het Vsbld., toch beslo ten om F.I.F.A.-bestuurslid te blijven. Hieraan verbindt hij echter te voor waarde, dat hii zal worden ontlast van een deel van het werk, dat hem als K.N.V.B.-bestuurder op de schou ders is gelegd. Een ander deel zal hij kunnen blijven waarnemen, waarbij uiteraard de af deeling „buitenlandsche zaken" het meest in aan merking komt, aansluitende aan Lotsy's F.I.F.A.-werk. Daar het geen twijfel kan lijden of het K.N.V.B.-bestuur zal zoo verstandig zijn in dezen zin zijn werkverdeeling te .vijzigen, is daarmede de heer Lotsy als F.I.F.A.-be- stuurder voor ons land behouden. Duizenden dooden en gewonden bij Japansche aanvallen. Nog meer Chineesche overwinnin gen. Volgens berichten uit Chineesche bron zouden de Japanneezen in Noord-Kiangsoe 20.000 man in het vuur hebben gebracht, ten einde druk uit te oefenen op den lin kervleugel der Chineesche troepen in den spoorwegsector van Noord Tientsin en Pe- kau. De drie Japansche divisies, die ten Noorden en ten Noordoosten van Lini ope- reeren zijn in Zuidelijke richting getrok ken. Zij hebben een flankaanval uitgevoerd op een front van 20 K.M. lengte. Het gevolg van de gevechten was, dat 4000 Japansche soldaten werden gedood, 500 gevangen genomen en 8000 man gewond. Daarenboven is een groote hoeveelheid oorlogsmate riaal buit gemaakt. De Chineezen hebben 3000 tot 4000 dooden en gewonden. Op den rechtervleugel zetten de Japan neezen nog steeds hun offensief voort. In de provincie Zuid-Sjansi is de militaire positie der Chineezen gunstig. Zij hebben daar in de laatste dagen een aantal tegenaanvallen op de Japanneezen gedaan. Vernomen wordt, dat van 1 tot 20 Maart 34 Japan sche vliegtuigen, die in midden China hebben geopei'eerd, worden vermist. 27 Ja pansche toestellen werden omlaag gescho ten. Het wetsontwerp inzake de nationale mo bilisatie is door het Japansche Hoogex'huis aangenomen. Naar een bankroet, zegt de Se naat Blum zal zijn consequen ties trekken. Heden minister raad. Felle critiek heeft Leon Blum gis teren in den Senaat moeten verdu ren. Zou hij de kwestie van ver trouwen gesteld hebben, was het niet onwaarschijnlijk geweest, dat de regeering zou zijn omvergeworpen. Thans heeft Blum verklaard uit de houding van den Senaat zijn conse quenties te zullen trekken. De houding van de commissie voor de fi- n-antien was onverzoenlijk en onverzettelijk. De rapporteur, senator Gardey, heeft de regeeringsvoorstellen aan een vinnige cri- tiek onderworpen, en namens de commissie een nieuw voorstel verdedigd, dat de regee ring wel toestaat, met de Fransche Bank een conventie te sluiten om vijf milliard fe kunnen opnemen, doch dat de voorziening van de defensiekas met de vier milliard, die uit het egalisatiefonds zouden moeten ko men, afwijst, aldus de Msb. Naar een bankroet. Senator Chaumié zeide ronduit, dat de po litiek van Blum het land naar een bankroet dreef. Naast de werkloosheid van de men- sclxcn veroorzaakt die politiek ook de werk loosheid van de wet, want de minister-pre sident staat op het. oogenblik toe, dat op de fabrieken van Javel de roode vlag wordt ge- heschen, doelend op de sitdownstaking in de Citroenfabrieken. De debatten werden heviger en heviger, en tenslotte trachtte de socialistische senator Betouille xiitkomst te brengen door een voor stel in te dienen betreffende hervatting van de tekst van de Kamer. De ministerpresident verklaarde alleen dat vooi-stel te kunnen aanvaai'den. De senaat verwierp daarna met 193 tegen 88 stemmen het voorstel van den socialisti- sehen senator Betouille en nam daarop weer het vooi-stel van de commissie in be handeling. De heer Caillaux hield daarbij een rede. v.aarin hij onomwonden zeide, dat op het oogenblik de defensiebetalingen ook uit de schatkist moeten komen, die op haar beurt daarvoor bij de Bank terecht moet, zoodat per slot van rekening met het een of met het ander de toestand hetzelfde blijft. De regeering vraagt negen milliax'd, doch de commissie wil niet meer geven dan vijf mil liard en daai'aan heeft de regeering voor twee a drie maanden genoeg. Meer wil de senaat haar dan ook niet tostaan. Het voorstel van de commissie werd hier na met 156 tegen 137 stemmen aangenomen. Kort daarop vernam men dat he denochtend de ministerraad zal wor den gehouden. Organisatie van den oorlog. De Kamer heeft het wetsontwerp inzake de ox'ganisatie van de natie in oorlogstijd met algemeene stemmen (592) aangenomen Minister Daladier, die namens de regee ring sp_rak, zeide, dat het land moet weten, dat „wij in de eerste weken van een oorlog zonder twijfel van niemand hulp te ver wachten zullen hebben. Wij moeten de werkelijkheid onder het oog zien. Wij moe ten dan ook in vredestijd de onschendbaax*- heid onzer landsgrenzen op het continent en in Noord Afrika verzekeren, evenals de onschendbaaxTieid in de lucht en op de Mid- dellandsche Zee. Successen aan het front van Huesca. Bechtsche troepen ge bruiken rookgordijnen. Het Fi'anco-offensief wordt steeds voortge zet. De troepen der opstandelingen zijn aan vier fronten opgei*ukt: Zij naderen thans Bujaraloz. Ten nooi'den van Huesca hebben zij ver scheiden dorpen bezet en krijgsgevangenen gemaakt. Ten Zuiden van Huesoa hebben zij vorderingen gemaakt. Zij zijn er de x-ivier Flumen overgestoken. In den sector van Mont Alban Alcaniz zijn zij in Zuidoostelijke xichting opgerukt in de richting der provincie Castellon. Zij heb ben in die sti'eek eenige dorpen bezet. Ons situatiekaartje geeft weer het Noor delijk deel der provincie Ai-agon, waar dus de Francotroepen zulke belangrijke strate gische vox-deringen maken. Het middelpunt van de krijgsverrichtingen is Huesca, de stad. die 20 maanden door de regeerings- tx*oepen omsingeld was. Door het slechte weer zijn de krijgsver richtingen aan het front van Huesca ver traagd. Gisteravond hebben de rcchtsche troepen zich meester gemaakt van de hoog ten bij San Gregorio en het spoorweg knooppunt Tardienta. Ook de hoogten, die het dorp Apies beheerschcn, hebben zij ge nomen. Uit Burgos wordt gemeld, dat Franco in de richting van Tardienta ongeveer 10 K.M. is opgerukt. Rookgordijnen. Naar de correspondent van de Daily Tele- graph and Morning Post uit Barcelona meldt, hebben de tx-oepen van Fx-anco ir den strijd ten noorden van Saragossa gisteren voor het eerst gebruik gemaakt van rookgordijnen, achter welker dekking groote aantallen nieu we tanks en stukken veldgeschut in den strijd werden gewoi'pen. Snelste Diesel ter wereld FRANKRIJK EXPERIMEN TEERT. In Frankrijk neemt men op het oogen blik een proef met een nieuwe locomotief, welke zonder tusschentijdsche bijvulling van brandstof, en water, groote afstanden kan afleggen. Deze locomotief heeft een eigen gewicht van 228 ton en een lengte van 33 meter. De voortbeweging geschiedt door twee Sul- zer Diesel-motoren, elk met twaalf verticale cylinders. Met deze machine moet op het traject Parijs—Menton, dat Uil K.M. lang is, een gemiddelde snelheid van 100 KM. per uur worden bereikt. Het is de sterkste sneltrein-diesellocomotief ter wereld en ont wikkelt 4400 P<k. Oliebetooging in Mexico Een millioen menschen. Uit Mexico wordt aan de New York Times gemeld, dat ongeveer een millioen menschen gisteren hebbeix deelgenomen aan de betoo- gingen, die overal in het land gehouden zijn, om uiting te geven aan de goedkeuring van de onteigening der bezittingen van de oliemaatschappijen. Echter wordt formeel ontkend, dat er zich in Mexico anti-Amerikaansche arbeidsbe- toogingen hebben voorgedaan. In tegenstelling met aanvankelijke ontkenning is de regeering toch afgetreden. Naar algeheele overeenstemming. De Litausche regeering is afge treden. De president heeft het ont slag aanvaard. De leger-aalmoezenier Mironas. een vriend van Smetona, heeft een voorloopige regee- rxng gevormd. Alle ministers zijn lid van de regeeringspartij. De vroegere minister-president Tubelis. is minister van landbouw en Lozoraitiis is minister van buitenlandsche zaken. Het is gebleken, dat de aanvankelijke ontkenning immers eenige dagen gele den werd de ^publicatie omtxent het aftre den tegengesproken niet vol te houden was! Een gevolg van de verzoening is dat bin nenkort Litausche journalisten ln War- sohau worden verwacht. Zij zullen definitief als correspondent der Litausche bladen in de hoofdstad mogen blijven. Te Kaunas treft men voorbereidingen tot ontvangst van den nieuwfn Poolschen ge zant. Beck's verklaring gunstig ont vangen. De verklaringen, door Beek in den se naat over de Poolsch-Litausche gebeurte- seix afgelegd, worden in Litausche politieke kring niet ongunstig beoordeeld. Men zegt, dat Beck's woorden den weg naar norma lisatie niet afsluiten en schenkt bijzondere aandacht aan het feit. dat volgens den Poolschen minister Litauen het recht heeft zi'n politiek naar believen vast te stellen. De bladen meenen te weten, dat de mi nister van handel en industrie 'nleidende besprekingen geopend heeft voor de ko mende handelsondernemingen tusschen Po len en Litauen. Citroënfabricken bezet Bij de politieke thans sociale moeilijkheden. Blijft Blum aan? In verscheidene metaalfabrieken in de omgeving van Parijs o.a. bij Citroën is gisterochtend het werk neergelegd. De staking omvat totaal 20.000 arbeiders. Volgens den Parij- schen correspondent van het Hsbl. hebben de arbeiders de Citroënfa- brieken bezet. Een verzoek van minister Vincent Auriol tot de werkliedenbonden de agitatie te sta ken, heeft niet mogen baten. Het geval is ernstig, omdat het den politieken toestand, die op zich zelf al weinig bevredigexxd was, nog verergert. Bij de financieele moeilijkheden komen dus nu weer sociale, in den ernstigsten vox-m te Pai'ijs zelf. Dit is zeer betreurens waardig. Maar men kan zich anderzijds voorstellen, dat de arbeiders, die al zoo lang aandringen op hernieuwing van de collec tieve overeenkomsten, welke al op 28 Fe bruari afgeloopen zijn, er genoeg van krij gen, dat daai'mede zoo getalmd werd. Het is thans echter niet onmogelijk, dat de heer Blum onder deze omstandigheden van oordeel zal zijn op zijn post te moeten blijven, omdat hij bij de arbeiders waar schijnlijk meer zal bereiken dan eenige an dere minister-president. Dr. Neumann en den oud-burge meester van Weenen vrijgelaten. Schuschnigp- die te Weenen wordt bewaakt door manschappen der S.S., heeft van offi cieele zijde het voorstel ontvangen een vrij geleide te aanvaarden voor een door Schusch nigg op te geven grens. Schuschnigg heeft dit aanbod van de hand gewezen. Hij verklaai'de in zijn land te willen blijven. Hij zeide voorts voor de komst der nationaal-socialisten te hebben kunnen vluchten, indien dat in zijn bedoeling zou hebben gelegen. De arrestaties. Graaf Paul Esterhazy werd te Krems- munster gearresteci-d wegens belediging yan Duilsche soldaten. Hij zou de soldaten in een donkere en vochtige kamer heb ben ondergebracht, terwijl in zijn kasteel tal vai kamers beschikbaar zouden zijn ge weest. De vroegere burgemeester van Weenen, dr. Seitz, die zich in arx*est bevond, is vol gens Havas op vrije voeten gesteld. Ook Dr. Neumann, die den hertog van Windsor had behandeld, maar Hitier des tijds niet als patiënt wilde aannemen is weer vrij. Meerdere ontslagen uit hechtenis schijnen te zullen volgen. Vergeten en vergeven Tijdens een gisteren gehouden plechtig heid te I.inz zijn alle voormalige sociaalde mocratische beambten van de electriciteits- werken en het trambedrijf, die xxa dc bloedi ge gebeurtenissen van 12 Februari 1934 wa ren ontslagexi, weder in diexxst gesteld. Advertenties Eenige' exi algemeene kennisgeviixg. Heden ovei'Ieed, na een langdurig, doch geduldig lijden, onze geliefde Zuster, Be huwdzuster en Tante, Anna Zwaantina van der Woude in den ouderdom van 65 jaar. Uit aller naam, R. SCHOORL van der Woude. Barsingerliorn, 23 Maart 1938. Aan allen die tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve Moeder en Be- huwdmoeder, GRIETJE PRANGER, Wed. G. Kroon, hunne deelneming hebben be tuigd, zeggen wij langs dezen weg, onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Jb. KROON Gz. Oudkarspel, Maart 1938. ZETPILLEN BROEDER BENEDICTUS tegen blinde en bloedende aambeien, stellen alles wat tot dusver bestond, zeer ver in de schaduw. Per doos van 6 stuks 85 ct. Aambeienzalf Broeder Benedictus f. 1.- per pot Te koop: Puik HAVERSTROO, bij Jb. BUNING, Tweewegen, Wieringeiwaard. Wederom f 8000 vooi defensie ontvangen De Minister van Defensie deelt mede, da: wederom een aantal vrijwillige bijdragen b i het departement zijn ingekomen. Nu werd een totaalbedrag ad f 7808.30 ontvangen. Hierbij was een gift ad f5000.van een Nederlander in het buitenland. Een oud-officier-machinist der Koninklijke Marine deed een gave van f 100.verge zeld gaan van het motto: „Zorg, dat de voc- -dingspomp niet afslaaU" De Gele Rijders zonden f50.onder de leus: „Wij zullen handhaven!" Dit is van mijn zakgeld overgebleven", schreef een schoolmeisje en offerde 30 een Linksch Spanje erkent de nederlagen Overmacht van rechts dwini tot den terugtocht. Ook het ministerie van landsverdediging te Barcelona erkent in een communiqué cl successen der Francotroepen in Aragon. Men erkent dat Nueno en Arasgues zijn gevalle,i en dat de rechtschen een belangrijk kruin punt van wegen naar Gelsa en Saragossa bezet hebben. Ook een luchtgevecht verliep in het nadeel der linlcschen. ANTI-DUITSCH GESTOOK IN POLEN? Vechtpartijen tusschen Dnitschers en Polen. Het „Berliner Tageblatt" maakt melding van verscheidene vechtpartijen, die zich de laatste dagen in Polen hebben voorgedaan tusschen Polen en Duitschers. Nabij het dorp Neubriek zouden Polen zelfs op Duitschers hebben geschoten, waardoor twee der laai- sten gedood werden en verscheidene andei gewond. Het blad dringt er krachtig bij Poolsche regeering op aan, een eind te nu ken aan het „anti-Duitsche gestook." ETERVEILING SCHAGEN, 24 Maart. Aangevoerd: 78.000 kipeieren: 56—58 K 2.452.55, 58—60 Kg. 2.50—2.60. 00—62 K 2.552.65, 6265 Kg. 2.652.85, eendeiexxn 2.15 per 100 stuks. HELDERSCHE EIERVEILING. 24 Maar Aangevoerd: 25800 kipeieren: 48—51.K 2.—, 5557 Kg 2—2.50, 58—60 Kg. 2.40 -2.70. 61-63 Kg. 2.50-2.80, 64—70 Kg. 2.50—3, 2<3 eendeieren f 1.90—2 per 100 stuks. HOORN. 24 Maart. 1 stapel kleine Fabrieksbaas f 23.we gende 802 Kg. Handel goed. WARMENHUIZEN. 24 Maart. Roode kool 2.855, gele kool 1.50—2.40, Deensche witte kool 1.602.80. Aanvoer: 52.000 Kg. roode kool, 30.S0O Kg. gele kool, 19.000 Kg. Deensche witle kool. NOORDSCHARWOUDE, 25 Maart. Aanvoer: 500 Kg. aardappelen 2.70, lof Kg. peen 2.50, kleine peen 1.40. 2000 I< roode kool 4.80—5.10. 2400 Kg. taaie ce' kool 2—2.60. 10.000 Kg. gele kool 1.50-2 0 12700 Kg. D. wilte kool 2.10—3.40. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Maart. Aanvoer: 138 bos rabarber 6.20—8.80, 23C Kg. roode kool 4 50—4.60, 700 Kg. Savov kool 1.201.50, 29000 Kg. gele kool 1.80- 2.90, 5400 Kg. D. witte kool 2.10—2.90. BOTERHEFFINGw De heffing en de steunuifkeering van boter is, behoudens tusschentijdsche wijzi ging. voor de week van 24 tot 31 Maart on- veranderd vastgesteld op 50 cent per Kü,

Schager Courant | 1938 | | pagina 3