Boter-export naar Duitschland gestegen Barbertje moet hangen "AKKERTJE Langendijken Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Vrijdag 25 Maart 1938 Tweede blad „Het Helsche gas gericht heeft zich ten langen leste ontferremt over mij en mijn benauwde veste." (Vrij naar Vondel.) In Noordscharwou is een Barbertje en die móet hangen! Eenige malen reeds heeft de beul zijn strop klaar gehad, telkens brak op het laatste moment het touw en moest de executie worden uitgesteld. Wéér klinken den veroordeelde de doffe slagen, waarmee de spijkers in de galg worden geslagen, in «de ooren, wéér bekijkt de beul met sinister welbehagen zijn touw, wéér is alles klaar om nadat de veroordeelde bij zijn nek is opgehangen tot de dood erop volgt het som bere '„justice eet fait' recht is gedaan te doen klinken. Recht Recht??? Enfin, Barbertje ïnoèt hangen en hij zal hangen! Barbertje is meneer van den Abeele, de Veelbesprokene en er zal nog meer over hem worden gesproken. Men kent de ge schiedenis. Meneer Abeele is ambtenaar van de gemeenschappelijke lichtbedrijven en sociaal-democratisch raadslid te Noord- scharwoude. Er is van alles uitgevonden door de commissie voor de lichtbedrijven (burgemeester en wethouders der aangeslo ten gemeenten) dit raadslid van de groene tafel te verwijderen, zelfs dreigde hem ont slag als ambtenaar. Eindelijk heeft de Kroon beslist, dat de heer Abeele èn als raadslid, èn als ambtenaar kon aanblijven. De „gascommissie" sloeg een figuur, Bar bertje hing toch niet. Maar de gascommis- sie bestaat uit mannen met knappe koppen en vasthoudende karakters en de gascom missie zint op wraak Barbertje zal hangen In 1939 worden de nieuwe verkiezingen yoor de gemeenteraden, gehouden. Daar zit wat in, voor de leden der gascommds- sie. In alle stilte is gepraat, geredeneerd, gekonkelfoesd om het in goed-Langenr dijksch te zeggen, en... weldra zullen de gemeenteraden, .van de aangesloten gemeenten, als zij willen, een besluit mogen nemen om voor de nieuwe zittingsperiode van den raad het' ambtenaar zijn bij de gemeenschappelijke liohtbe- drijven onvereemigbaar te verklaren ■met het raadslidmaatschap van hun gemeente. Het concept-besluit gereed I Het conceptbesluit cirouleert thans als ge heim document bij de leden van de gas- commisie en het staat wel vast, dat de meerderheid 't voorstel van het dagelljksch bestuur zal overnemen. Zoo matigt zich dus het bestuur van de gascommissie rechten aan, die uitsluitend rechten van de Staat, van het Rijk zijn. Immers de wetgever, het volk dus, regelde in de gemeentewet de eischen van benoem baarheid, regelt ook de uitsluiting van het raadlidmaatschap. Door een besluit te nemen, als be doeld, zou aangenomen dat de hoogere instanties het zouden sanc- tioneeren, een geheele bevolkings groep van het raadlidmaatschap worden uitgesloten. Wie zegt, of vandaag of morgen meneer Van Spengler en meneer Kroonenburg en de andere meneeren van de gascommissie het niet in hun hoofd krijgen om bijv. werk- loozen van het raadlidmaatschap uit te slui ten of slagers of metselaars of groenteboe ren? De Kroon heeft in hoogste instantie be brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. slist, dat de heer Abeele niet valt onder diegenen die volgens art. 25 der gemeente wet niet voor het raadslidmaatschap in aanmerking komen. Wat wil men, nu nog? Barbertje moet hangen. We zien er warempel nog van komen, dat de gemeenten het be drijf overdoen aan de gemeente Noordscharwoude, als deze coupe de thèatre wèèr niet slaagt. Dan kan Noordscharwoude gas leveren aan de andere gemeenten, dan is meneer Abeele gemeenteambtenaar, aangesteld en ondergeschikt aan het gemeentebestuur, dan kan Barbertje hangen... Maar als dat gebeurt schrijven we een nieuw artikel, en daar schrijven we dan boven, wat eens Sha- kespeare schreef in zijn Koning Lear: „Het is een kwaal des tijds, dat dollen blinden leiden". Economische en politieke pers pectieven. Gisteravond werd in het lokaal van den heer G. Oud een bijeenkomst gehouden door het Instituut v. Arbeidersontwikke ling. waar de heer T. Gulden een lezing hield over „Economische en politieke pers pectieven". De burgerlijke economie is er nooit in geslaagd een wetenschap te worden; door dat zij niet kan voorspellen, zeide spr. De socialistische economie is wel een we tenschap; zij is er in geslaagd vele gebeur tenissen te voorspellen. Er is dus slechts één wetenschappelijke economie, de socialistische. Spr. wees op de macht van de 200 fami lies die de wereld beheerschen, volgens president Roosevelt. Regeerimgen worden door deze machten, bijv. die der petroleum- magnaten, beinvloed. Spr. ging de ontwik keling van het kapitalisme na, voorts de invloed van de uitvindingen, waardoor de fabrieksarbeid ontstond, op de vorming van het fabrieksproletariaat. Het eerste mo derne kapitalisme is begonnen in 1836. Sinds dien tijd kwamen geregeld crisissen voor! Spr. gaf een grafische voorstelling van den economiscben toestand, de op-en- neergaamde conjunctuurlijn. Thans is men aan de perioden, van 6 jaar, d.w.z. om de zes' jaar komt de malaise. De eerste oorzaken van deze op ein neergaande beweging van de conjunctuur waren de geregeld om de elf jaar voorkomende mis oogsten. Deze misoogsten worden veroorzaakt door zonnevlekken, welke op meerdere gebieden des levens invloed hebben. De levensduur van de vaste producten, is afhankelijk van de golven der conjunc tuur. Er zijn lange en korte conjunctuur golven. De kortcgolfbeweging wordt steeds korter, maar ook de lange golfbewegingen worden korter. De gasfabrieken hadden een levensduur van 40 jaar. De electriciteitscen- trales, welke de gasfabrieken opvolgen, worden thans afgeschreven in 30 jaren. De scherpte van de crisis van 1929 is een ge volg van het samenvallen van het laagte- punt van de lange golf en van de korte golf. Daarom beteekent dit een korte cri sis te zullen zijn, hetgeen in het buitenland wel is gebleken. In Nederland is de verbe tering tegengehouden door het Regeerings- beleid. Over een paar jaar zal echter ook in Nederland de opgang komen, omdat wij worden meegesleurd door de andere lan den. De opgang van de lange golf is be gonnen in 1932 en zal duren tot pl.m. 1945 Wij krijgen dus nu een periode van bloei en na pl.m. 4 jaar de opheffing van de werkloosheid, behalve de 1% werkloosheid, die er altijd is. Spr. wees op de noodzakelijkheid van een andere conjunctuurpolitiek. De crisis wordt niet veroorzaakt door oor log of revolutie, maar juist andersom. Di rect oorlogsgevaar bestaat er volgens de we tenschap nu niet, hoewel de wil van één dictator dit plotseling veranderen kan. De oorlog zal anders eerst komen aan het ein de van de hoogconjunctuur, nadat wij nog een goeden tijd hebben gehad. Spr. ging de invloed van de conjunctuur na op het toetreden tot partij en vakbewe gingen op den gedachtengang van de men- schen. Spr.'s conclusie is, dat in de naaste toekomst zal komen een stijgende conjunc tuur, verbetering van de oositie der arbei ders en toeneming van oorlogsgerucht, maar niet eerder oorlog dan aan het einde van de hoogconjunctuur, verscherping van den klas senstrijd en der klassetegenstellingen en weer haar eigen weg gaan van de arbeiders beweging. Hierna werden een aantal -'ragen gesteld, welke door den spreker werden beantwoord. Daarna volgde sluiting. Geslaagd. Voor het eindexamen teekenschool 5-ja- rige cursus van de Ver. ter Bevordering van het Vakonderwijs in W.Friesland slaagden van de teekenschool te Zuidscharwoude: Jb. Henselmans te Noordscharwoude en C. Rut- sen te Zuidscharwoude. OUDKARSPEL. Kerkverkiezing. De periodiek aftredende notabelen van de N.H. Kerk alhier, de heeren Jb. Eecen en F Moeijes, werden bij de gehouden verkie zing herkozen. ANNA PAULOWNA Middenstandsver eeniging. De heer C. Kaan opende de in Veerburg gehouden vergadering van de neutrale middenstandsverecniiging met een welkomst woord, in het bijzonder tot den spreker, den heer L. G. Eggink, en tot een belang stellende uit Wieringerwaard. Van Wet houder Op 't Veld. die het gemeentebestuur zou vertegenwoordigen, was bericht van verhindering ingekomen. De heer Eggink sprak over de heteekenis van de vestigingswet voor den middenstand, over de consequenties, die zij meebrengt en over de middelen om te maken, dat de wet werkt tot heil van den middenstand. Spr. ziet de Vestigingswet als een gevolg van de crisis en van de veranderingen, die zijn gekomen in het distributiesysteem; de opkomst van het warenhuis, de coöperatie, het filiaalwezen. De overheid voelde zich gedrongen in te grijpen in het liberaal economisch systeem, het vrije spel der eco nomische krachten. In principe laat zij de vestiging van nieuwe bedrijven vrij. maar eischt waarborgen dat de zaak geen één dagsvlieg wordt, Ook gaat zij beunhazerij tegen (het opvatten van een handeltje door werk'loozen b.v.) Voor de eischen aangaande credietwaar- ddgheid en vakbekwaamheid worden de normen vastgesteld resp. door de Kamers van Koophandel en de vakbonden. Spr. behandelde meer in het bijzonder den eisch: algemeene handelskennis. Die eisch is, in tegenstelling met de beide an dere, voor iedereen dezelfde. De midden- staindsvereenigingen zijn ingeschakeld om mede te zorgen, dat deze eisch tot zijn recht komt.. Zij zullen de diploma's n«a ge houden examens, uitreiken. De organisa ties verzorgen ook het onderwijs in alge meene handelskennis, maar dit is niet ge bonden aan de middenstandscursussen al leen. Spr. ontraadde evenwel in te gaan op allerlei verlokkende aanbiedingen. Er zijn al particuliere cursussen die slagen voor 't examen garandeeren, maar zij kunnen na tuurlijk niets garandeeren! De regeering stelt de examieneisclxen vast in ovei-leg met de organisaties. Neem dadelijk als de Griep U grijpt! 1 of 2 "Akkertjes", direct genomen, stuiten dien aanval. Die nare hoofd pijn, dat grieperige, rillerige gevoel en dieopkomende koorts verdwijnen. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. In den modernen tijd is meer bekwaam heid noodig en moet men in vele zaken in zicht hebben* om zich staande te kunnen houden in den strijd om het bestaan. Het onderwijs voor het examen algemeene handelskennis omvat dan ook vele vakken. Spr. noemde die en gaf een overzicht van de inrichting der middenstandscursussen. Ook de verschillen in eischen voor oude ren en jongeren, de spoedcursussen voor ouderen en de vrijstellingen voor het afleg gen van examen behandelde spreker. Na de pauze beantwoordde de heer Eg gink nog verschillende uit de vergadering gekomen vragen,, waarna de gelegenheid werd gegeven zich aan te melden voor een hier op te richten spoed- en vol ledigen cur sus. Die gelegenheid tot aangifte blijft tot 1 April opengesteld. De heer Kaan sJoot hierna de vergade ring. den spreker dankend voor zijn voor lichting. HARENKARSPEL Rijwielpad DirkshornKerkbuurt. Van den minister van Sociale Zaken is bij het Gemeentebestuur bericht ingekomen, dat de bruggenbouw in het rijwielpad DirkshomKerkbuurt in eigen beheer mag worden uitgevoerd. Weridooze timjmerlieden zullen hij dezen bruggenbouw te werk worden gesteld. Volgens verkregen inlichtingen zal 't zeer waarschijnlijk zijn, dat nog dit jaar het nieuwe rijwielpad voor het verkeer kan, worden opengesteld. Wij gelooven. dat de Raad, door indertijd tot den aanleg van dit rijwielpad te heslui ten, een voor de gemeente goede beslissing heeft genomen welke het verkeer tusschen Dirkshorn en Kerkbuurt zeer za'1 vergemak kelijken en gunstig zal beïnvloeden. Stand der werkloosheid. Op Maandag 21 Maart j.I. stonden in deze gemeente 94 werkloozen ingeschreven. Hier van zijn er 54 geplaatst in werkverschaf fing, 29 opgenomen in steunregeling, 3 maken een wachtweek door, terwib 8 uit de werkloozemkas trekken. Nederland at in 1937 meer bo ter dan in 1936. Kaasuitvocr grooter Caseïne-export verdubbeld. Blijkens het jaarverslag van den Bond van Coop. Zuivelverkoopver- eenigingen over 1937 overtrof de to tale afzet der producten dien van 1936. Vooral de uitvoer van kaas toonde een flinke stijging. Stemmen de uitgevoerde hoeveelheden tot tevredenheid, de prijzen toonen een minder gunstig beeld. Na aftrek van het depreciatie- percentage van den gulden, was de gemid delde prijs van de boter, ondanks de sinds 1932 ongekende hausse in het najaar van 1937, ten opzichte van 1936 slechts pl.m. 15 pet. hooger en waren de kaasprijzen gelijk aan die van het vorige jaar, terwijl daar tegenover de productiekosten belangrijk ge stegen zijn. Wat de producten afzonderlijk be treft, blijkt dat de vermindering in het binnenlandsche boterverbruik tot staan gekomen was en de con sumptie in 1937 ten opzichte van 1936 gestegen. Het boterverbruik (de boter welke in de margarine gemengd moest worden, niet mee gerekend) bedroeg in het afgeloopen jaar gemiddeld 761 ton per week, in 1936 was de consumptie gemiddeld 733 ton per week. De boter-uitvoer bedroeg in totaal 53.817.600 Kg., tegenover 54.166.000 Kg. in 1936. Nadat in de laatste jaren de uitvoer van Neder- landsche boter naar Duitschland noodge dwongen voortdurend teruggeloopen was, heeft het afgeloopen jaar het keerpunt ge bracht. Onze export vertoont tegenover het vorige jaar een stijging van 33 pet. en wel van 9.672.000 tot 12.850.000 Kg. De totaal invoer van boter in Groot-Brit- tannië is in 1937 geringer geweest dan in 1936. Ook het Nederlandsche aandeel liep iets achteruit, n.1. van 36,891.000 Kg. in 1936 tot 36.014.000 Kg. in 1937. Het prijspeil van de Engelsche botermarkten was in 1937 aan zienlijk hooger dan in 1936. Export naar België. De vooruitzichten voor den Nederland- schen boterexport naar België, een vroeger belangrijk afzetgebied, zijn weinig rooskleu rig. Het uitvoercijfer vertoont ten opzichte van het vorige jaar een flinken teruggang. Voor het eerst sinds jaren nam de uitvoer naar Nedcrlandsch Oost-Indië af (1936: 894.000, 1937: 851.000 Kg.), die naar West- Indië daarentegen vertoonde weder een stij ging, t.w. van 239.000 tot 307.000 Kg. Kaas. De afzet van kaas in het binnenland bleef ongeveer op hetzelfde peil als in 1936. De binnenlandsche markt is kwantitatief nog steeds het belangrijkste afzetgebied van Nederlandsche kaas. Dc kaasexport, welke in 1936 56.840.000 kg. heeft bedragen, steeg in 1937 tot 66.897.000 kg. Tal van moeilijkheden werden weder ondervonden. Enkele van de belangrijkste afzetgebieden hebben in den loop der jaren hun import sterk belemmerd door contin- genteering, (b.v. Duitschland en Frankrijk), terwijl de normale export naar Spanje is weggevallen. Het prijsverloop in het afge loopen jaar is evenwel niet onbevredigend geweest. De gemiddelde prijs was iets hoo ger dan dien welke over 1936 kon worden uitbetaald. De oorzaken die hiervoor zijn aan te wijzen, zijn o.a. het plan-Deterding, waardoor de surplus-voorraden in het be gin van het jaar konden worden opgeruimd zoodat de pakhuizen practisch leeg waren toen de groote productie begon en het groo tere contingent voor Duitschland. Wij moeten onze kwaliteit ver beteren. De zuiveltentoonstelling die in Augustus van het afgeloopen jaar in Berlijn is ge houden, heeft uitgewezen, dat het Duitsche product in kwaliteit vooruitgaat en dat, of schoon ons product nog altijd aan de snits staat, wij wat kwaliteit betreft zeer voorzich tig moeten zijn en deze zoo mogelijk nog moeten verbeteren, omdat wij anders wel eens achter zouden kunnen geraken bij lan den als Denemarken, Finland, Noorwegen en Zweden. In het tweede halfjaar van 1937 is een zeer bescheiden kwaliteitscontrole ingesteld voor den export van kaas naar Duitschland welke zeer gewaardeerd wordt. De kaasuitvoer naar België, dat met Duïtsch land tot onze beste kaas-afnemers behoort, bleef in '37 vrijwel gelijk aan die van 1936 Als afzetgebied van Nederlandsche kaas is deze markt zeer in trek, daar de productie van kaas in België nog minimaal is. Men verwacht, dat deze in de naaste toekomst niet in belangrijke mate zal toenemen. De export naar Engeland nam weder toe en bedroeg 11.867.000 kg. of 1.917.000 kg. meer dan verleden jaar. Melkpoeder. Wat de uitvoer van melkpoeder betreft, deze nam naar België en Engeland belang rijk toe, nl. resp. van 4.929.000 tot 6.667.000 kg. en van 4.381.000 tot 9.479,000 kg. Daartegenover stond echter een zoo groo te daling Van den afzet in de Ver. Staten van Amerika, en wel van 10.936.000 tot 1.253.000 kg. dat onze geheele uitvoer van melkpoeder van 23.465.000 kg. in 1936 ver minderde tot 21.835.000 kg. in 1937. Omtrent den uitvoer van caseïne wordt in het verslag tenslote medegedeld dat deze meer dan verdubbelde Bedroeg hij in 1936 729.000 kg. over 1937 steeg bij tot 1.753.000 kg. Ook de invoer van dit product in Neder land nam toe n.1. van 425.000 tot 616.000 kg. Dienstboden-opleiding. Naar wij van bevoegde zijde vernemen bestaat er ook voor jonge meisjes uit deze gemeente gelegenheid om kosteloos opge leid te worden tot dienstbode. De opleiding duurt drie maanden. De meisjes worden ondergebracht in interna ten. Voor iedere gezindte is een afzonderlijk internaat. Wie voor deze opleiding in aanmerking wenscht te komen, kan zich vervoegen, tem Raadhuize te Dirkshorn, waar alle ge- wenschte inlichtingen gaarne worden ver strekt. Aangezien de geheele opleiding benevens het verblijf in het internaat geheel koste loos is, betwijfelen wij niet, of velen zullen van deze unieke gelegenheid gebruik wil len maken om zioh de noodige vakbekwaam heid, die ook een dienstbode zeer te pas zal komen, eigen te maken. Regeeringsjubileum H. M. do Koningin. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen ook in deze gemeente het 40-jarig regeeringsjubileum van M.M. de Koningin op Dinsdag 6 Sept., a.s. feestelijk te her denken. Te zijner tijd zal een comité in het leven worden geroepen, tot het beramen van plannen om het gedenkwaardige jubileum op zoo'n feestelijk mogelijke wijze te vieren. BARS1NGERHORN De Vestigingswet. Woensdagavond hield de Middenstands- vereeniging een buitengewone ledenvergade ring in de zaal van „de Fox-tuin". Voorzitter de heer D. Gorter heette de aanwezige leden met hunne dames welkom, in het bijzonder den heer Niestadt, die zou spreken over de Vestigingswet en ten Brug- gencate, die een causerie zou houden over Nederl. Indië. De heer Niestadt verkreeg allereerst het woord. Op duidelijke wijze behandelde spr. deze voor den Middenstand zoo belangrijke wet. Om misverstand te voorkomen, zegt spr., dat deze wet pas van toepassing wordt, zoodra de betrokken bedx-ijfstak er om vraagt. Reeds een 30-tal Vakorganisaties hebben zich met den Minister in verbinding gesteld, zoodat mag worden venvacht dat binnen niet al te langen tijd alle takken van bedrijf onder de bepalingen van deze wet zullen vallen. Men moet deze Vestigingswet, aldus spr., bezien in het licht van de jeugd. De oudere generatie zal met de beslissingen niets, maar dan ook niets te maken hebben, alleen zij, die den 25-jarigen leeftijd niet hebben be reikt, zullen zich aan het examen moeten onderwerpen, betreffende vakbekwaamheid en algemeene Handelskennis. Spr. acht deze maatregel echter in het belang van den Middenstand in het algemeen. De groot bedrijven hebben zich daarop x-eeds of zullen zich daar zéker op instellen, om niet ten achter te blijven, zullen ook de Middenstan- dex-s zich daarbij moeten aanpassen. Het is een gelukkig vex-schijnsel, dat vooral in ons district, d,e wil tot een hetere algemeene ontwikkeling aanwezig is, getuige de vele cux-sussen, welke reeds worden gehouden. Op eenvoudige wijze behandelt spr. vervol gens de Wet zelve, waarover in dit blad reeds meerdere uiteenzettingen zijn gege ven, en vervolgens nog het Middenstands- borgstellingsfonds. Nadat van de gelegenheid tot het stellen van vragen, door enkele aanwezigen gebruik is gemaakt., dankt, voorzitter den heer Nie stadt voor zijn leerzame causerie. Ned. Indië. De heer ten Bruggencate vei-krijgt hierna het woqrd, die in zijn inleiding ervan ge waagt, dat Indië feitelijk voor velen te on bekend is: De menschen weten niet wat Indië voor ons land beteekent. Spreker vindt dat jammer en mede daardoor ge voelt hij zich gex-oepen om iets te vertel len over dat mooie land. Uit alles wat de heer ten Bruggencate bespreekt, blijkt hoe zeer hij, die vele jaren in Indië dooi-bracht zich nog tot dit land voelt aangetrokken. Over Atjeh, de Bataklanden, de Preangex-, over de gx-oote steden, als Medan, Batavia Soerabaja, Makassar e.a. en niet het minst ove dre binnenlanden, spreekt de heer ten Bruggencate als iemand, die inderdaad dit land kent. De mooie lantaarnplaatjes ver duidelijken daarbij het gespx-oken woord. De heer Gorter was zeker de tolk van de aanwezigen, toen hij den heer ten Brug gencate dank zegde, voor het gesprokene. Boternoteering De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 79 cent per kg. De zuinige Schot Sta je nu al pp, liefste. Denk erom, we snoeten, f5.-— per nacht betalen-!

Schager Courant | 1938 | | pagina 5