RADIO De corruptie in de Amster- damsche strafgevangenis Regeling fabrieks-arbeid j EDGAR RICE 1BURROUGHS No. 29. Onder het oorverdovende lawaai ging Ro- koff door zijn vijand te honen. "Je denkt, dat je vrouw veilig in Engeland zit!" riep hij uit." „Maar zij is hier in deze zelfde jungle." En hij ontvouwde al de vreselijke plannen, die hq had voor de toekomst van de zoon van Tarzan en deelde hem toen mede, wat het lot zou zijn van de moeder van den jongen. Zij woorden troffen de aapman diep. Want stel eens, dat de woorden van Rokoff waar heid bevatten! De opgewonden dansers nader den hun slachtoffer al dichter en dichter. En voor het oog van Tarzan rees een dergelijk toneel op, dat hij had meegemaakt en waar- bq hij d'Arnot op het laatste ogenblik van dit lot had kunnen redden. Maar wie was er nu om hem te bevrijden? Niemand in de we reld zou in staat zijn hem uit de handen van deze menselijke vijanden te redden. De aap man wachtte op de laatste stoot, die een einde aan zijn leven zou maken en tevens aan deze ellende. Het zou wel niet lang meer duren, dacht hij. En toen, ver verwijderd van de wilde jungle, klonk een vreselijke kreet. Een ogenblik hielden de dansers stil en op dat moment rees er van de lippen van de vastgebonden blanke man een kreet ten ant woord, angstaanjagender en vreselijker dan die van het jungledier. Enkele minuten ble ven de zwarten aarzelen. Toen, aangevuurd door hun opperhoofd en Rokoff, dansten zij de laatste ronden om hun slachtoffer. Maar voordat een speer Tarzan kon aanraken, ver toonde zich twee groene, schitterende ogen vol haat en kwaadheid in de duisternis en Sheeta, de panter stond grommend naast zijn meester. De zwarten en blanken stonden van schrik aan de grond genageld, alleen Tarzan van de Apen zag wat er nog verder in da schaduw te zien was. tramperron de locomotief op een wissel, die niet zuiver aangesloten was, ontspoord, waarbij de machine dwars over de rails kwam te staan. Door de geringe snelheid van den trein had het déraillement geen ander gevolg dan een versperring van de baan. De vijftien passagiers bekwamen geen letsel en zijn door de spoorwegen met een autobus naar Schoonhoven vervoerd. Het opruimingswerk is direct ter hand genomen en na eenige uren was de baan weer vrij. De materieele schade is zeer ge ring. Ronselaars opgesloten Veertien dagen geleden hebben voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan twee personen uit Beverwijk, die aan drie perso nen geld hadden verstrekt om naar Spanje te gaan. Twee hunner hadden indertijd de reis ge maakt, maar toen bleek, dat zij moesten vechten, waren zij gevlucht en na vele avon turen naar Nederland teruggekeerd. De derde had het ontvangen geld met een vriend in Beverwijk verteerd. Het O.M. had tegen hen twee maanden gevangenis straf geëischt. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde hen gisteren tot twee weken gevangenis straf. Onjuiste belasting-aangifte Delftsch advocaat veroordeeld tot drie maanden gevangenis- straf. De Haagsche rechtbank veroordeelde gis teren den Delftschen advocaat, die opzet telijk onjuiste aangifte had gedaan voor de inkomsten- en vermogensbelasting het verzwegen bedrag liep in de tiendui zenden guldens tot een gevangenisstraf van drie maanden. Het O.M. had vier maanden gerequireerd. Trek naar de bollen velden begint De K.N.A.C. meldt: Na de crocusjes, die zooals ieder jaar de voorboden zijn voor het komend bioemen- feest, staan thans vele narcissenvelden in vollen bloei. De hyacinthen en vroege tul pen zullen echter nog wel eenige koeste rende zonnedagen noodig hebben alvorens zij beginnen te kleuren, zoodat er a.s. Zon dag nog niet zoo heel veel op de velden te bespeuren zal zijn. Voor de liefhebbers zal er evenwel bij een verkenningstocht reeds veel te genieten vallen. Gevangenen getuigen TWEE JAAR TEGEN WERK MEESTER GE6ISCHT. Men herinnert zich de knoeierijen, die eenigen tijd geleden in de Am- sterdamsche strafgevangenis ont dekt werden. De gedetineerden ble ken daar door een werkmeester vor stelijk te worden behandeld; tegen betaling van geld kregen zij ver snaperingen en tabak, terwijl er voor hen een geheele boodschappen- en briefjesdienst op na werd ge houden. Zelfs bedragen van f 10.— en f 9.— nam de 40-jarige meesterknecht, die zich gisteren terzake voor de Amsterdamsche rechtbank had te verantwoorden, van zijn bescher melingen en hun familieleden aan. Geruchten gingen, dat de celbewoners spiegeleieren aten en de zware jongens zelfs de Amsterdamsche gevangenis verkozen boven die uit andere plaatsen, omdat zij het daar zoo goed hadden! „Ik ben geen verraderl" Verdachte bekenit de fedten, hoewel hij zijn aandeel in deze corruptiezaak zooveel mogelijk van zich af tracht te schuiven. De gedetineerden of ex-gevangenen ko men een voor een voor het getuigen hekje om te vertellen, hoe ze den verdachte heb ben overgehaald hen het leven in de gevan genis wat gezelliger te maken. „Ik stel er prijs op", merkte een „zware jongen" op, die nog in zijn straf zit, „te verklaren, dat ik geen verrader ben. Bij het onderzoek heb ik steeds mijn mond ge houden totdat verdachte zelf voor den rech- ter-commissaris zei, dat ik mocht praten, omdat hij bekend had. Hij heeft op een brief van mij, f 10 van mijn vader gekregen. We hebben „sam-sam" gedaan. Voor die vijf piek le verde hij pakjes tabak k 15 cenit per stuk. Hij heeft me zoo lang tabak geleverd, dat hij er geld op toe legde", zegt deze ver dachte geroerd, „hij deed het alleen voor de „oude jongens". Toen wilden nieuwelin gen ook, dat hij het een en ander mee bracht en ik hem hem nog gezegd: „Doe het niet, begin er niet mee". Maar ja, een van de jongens wist, dat hij wat voor ons deed en hij dreigde hem „op te hangen" bij den directeur als hij weigerde. Ze chanteerden hem. Hij is eens huilende bij me gekomen om te ver tellen, dat ze hem per week nog een deel van zijn loon chanteer den." Met kleur en verve schildert deze getui- ge-gevangene de moeilijkheden, waarin ver dachte verkeerde Requisitoir. De Officier van Justitie, pir. L. de Blé- court wil wel aannemen, dat de werkmees ter de laatste jaren een zenuwachtig leven had, maar hij moet de angst voor ontdek king niet verwarren met de vrees voor chantage! Het staat onomstootelijk vast., dat er tabak en lekkernijen in de gevan genis gesmokkeld zijn. Doch dat de gevan genbewaarders (er was nog een tweede be ambte in betrokken, die echter buiten ver volging gesteld is, red.) er kapitalen bijver dienden, is niet waar. In verband met de ernst van de feiten vordert spreker een ge vangenisstraf van twee jaar. De verdediger, rmr. J. Prins, bracht in zijn pleidooi het beleid in de gevangenis ter sprake waartegen de president mr. Boll een ernstig bezwaar laat hooren. Het zou nooit zoover met ver dachte zijn gekomen, wanneer de toestanden in de gevangenis heter waren geweest en de reglementen nauwkeuriger waren nageleefd on der een strengere leiding. Verdachte is' goedig, hij is een slappe persoonlijkheid en spoedig geïntimedeerd. Hij leefde al die jaren onder een druk, herhaaldelijk was hij ziek van angst. Met klem drong pl. op clementie aan. Vonnis 7 April. DE UIT ONS LAND GEVLUCHTE SPAN JAARDEN OPNIEUW OPGESLOTEN. De vijf uit ons land gevluchte Spanjaar den, die door Franco weer teruggezonden werden zijn gisterochtend in Den Haag ge arriveerd, onder geleide van drie rnare- chaussées in burger. De vluchtelingen maakten een opgeruim- den indruk. „Zag U er niet tegen op naar Nederland terug te gaan," vroegen wij aan één hun ner. Lachend antwoordde de Spanjaard: Och het moest wel' Een der bewakers zeide nog, dat het een gemoedelijk troepje was, dat zich rustig ge dragen had. Geen enkele poging tot ont snapping was gedaan. In drie taxi's reed het gezelschap van hpt station naar het Huis van Bewaring, waar de Spanjaarden voorloopig zijn onderge bracht. PROGRAMMA ZATERDAG 26 MAART 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. VARA-uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.80—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Conti nubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45—1.45 VARA-Orkest. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.45 Orgelspel. 3.15 Schaakles. 4.45 Tooneelcauserie. 5.10 Zang en piano. 5.40 Literaire causerie 6.00 Orgelspel. 6.30 Friesch halfuur. 7.00 Filmland. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Hullebroeck-programma. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 „En nuOké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Mededeelingen. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.15 Solistenconcert. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H, 301,5 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten m.m.v. solist, en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-Orkest. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Orkest. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Concurreer maar eerlek", 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededealingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 De KRO-Melodisten, m..m.v. solist. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Opera „De snoek". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. VERBODEN TERREIN VOOR VROUWEN. Bepaling percentage mannelijke werknemers boven de 25 jaar. Door den Minister van Sociale Za ken Is bij den Hoogen Raad van Ar beid ingediend een voorontwerp van een algemeenen maatregel van be stuur, als bedoeld in de artikelen 2 en 3 van de wet inzake de verdee ling van den beschikbaren arbeid 1937. Het ontwerp behelst verschillende ver bodsbepalingen ten aanzien van den arbeid yoor vrouwen en meisjes. Een vrouw of meisje, zal volgens het öntwerp-besluit geen arbeid mogen verrich ten in een kisten- of timmerfabriek, en geen anderen arbeid dan inpakwerk in draad- jnagelfabrieken, fabrieken van stalen- of ijzeren bouten en moeren, inrichtingen voor machinale houtbewerking, klinknagelfa brieken, leerfabrieken en leerlooierijen. In schoenfabrieken zal zij slechts bepaalden, in het ontw.erp-besluit omschreven arbeid mogen verrichten. Niet kon worden opgetreden tegen het werken aan de z.g. compleetmachines^ in sigarenmakerijen, omdat zulks reeds vóór 1 Januari 1934 bijna uitsluitend vrouwenar beid was. Het stelt voorts voor een aantal bedrijven vast, welk percentage van de aldaar werkzame arbeiders tpn minste uit Mannen van 25 jaar of ouder moet bestaan. Onder deze be drijven zijn er verscheidene, waar de getalsverhouding voor de vol wassen mannen inderdaad ongun stig is dan in het algemeen in soort gelijke fabrieken wordt aangehou den. Bij het vaststellen der percentages is waar mogelijk rekening gehouden met de getalsverhoudingen, zooals die in de be treffende collectieve arbeidsovereenkomsten voorkomen. Waar geen collectieve arbeids overeenkomst was, is een onderzoek naar de getalsverhoudingen in het betrokken be drijf ingesteld. Locomotief dwars over de rails Geen persoonlijke ongelukken. Van den personentrein, die gisterochtend om 9.44 uur van Gouda naar Schoonhoven vertrok, is op enkele meters huiten het FEUILLETON. DOOR ETHEL M# DELL Pax stond een oogenblik alsof hij bij den keel gegrepen werd, toen vermande hij zich, liep naar voren en boog zich over den ge vallene. Terwijl hq zich voorover boog, hief de gestalte zich krampachtig omhoog, en zonk toen weer neer. Hij hoorde weer het gorgelend geluid alsof iemand wanhopige pogingen deed om adem te halen. Hij knielde en steunde de schokkende echouders met zijn handen. „Ik ben het Packersley. Laat mij U helpen," zei hij. Als antwoord vocht de gevallen man op nieuw om zich op te heffen en weer faalde zijn poging. En in het onverbiddelijke maan licht vertoonde zich een donkere vlek, onder zijn lichaam, die grooter werd terwijl de man, die naast hem knielde, ontzet toekeek. „Niet doen!" drong Pax aan, terwijl hij zich dieper over hem heen boog. „Houd U rustig, majoor! U verspilt uw krachten. Ik doe alles wat noodig is." Een stem antwoordde hem, die meer op het hijgen van een gewond dier geleek dan op eenig menschelijk geluid. Toch sprak die stem woorden met een uiterste beslistheid, die ze ontstellend duidelijk maakte. „Jou duivel!" sprak die stem. „Je hebt mijn vrouw! En nu heb je mij!" „Majoor!" zei Pax, en het was de uitroep van iemand die plotseling doorstoken werd. Maar onmiddellijk beheerschte hij zich en sprak kalmer. „Het was een ongeluk. Wij dachten dat het de krankzinnige neger was. Uw vrouw kwam hier om hulp." Met een heftige beweging ontrukten de schouders van Chisledon zich aan zqn han den. Een oogenblik staarden zijn oogen als uit een doodenmasker maar vol branden den haat, Jackersley aan. De vreeselijke stem sprak opnieuw langzaam en duidelijk. „Dus dat is de leugen die je zult vertellen?" Met de laatste woorden trad een verande ring in. De stem en het ademen hielden ge lijktijdig op. Het lichaam zonk langzaam neer, scheen in elkaar te schrompelen, en lag toen stil. Pax boog zich dieper, voelde met zqn hand over het doorweekte hemd naar het hart... Seconden later stond hij op. Hij was slechts in zijn pyama gekleed, want hij had zich ont kleed wegens de hitte, en zqn kleeren waren ook nat, met donkere vlekken gelijk aan de vlek op den vloer, die ongemerkt in het maanlicht steeds grooter werd. Hij wendde zich naar de deur van zijn slaapkamer en trad er in absolute duisternis binnen. „Waar ben je?" zei hij. Yvonne's stem antwoordde snikkend uit de duisternis. „O, wat is er gebeurd? Is hij weg?" „Hij is dood," zei Pax. Zij uitte een gesmoorden kreet. Hij wist niet waar de lucifers waren. Hij trok de gordijnen open met een ingehouden woestheid. Het maanlicht stroomde naar binnen en hij zag haar een gebroken, be vende gestalte, als beroofd van haar ver stand, voorover geworpen op zijn bed. Hij naderde haar, boog zich over haar. Het was een oogenblik waarop slechts de naakte waarheid gesproken kon worden. „Het was geen inlander. Het was uw man," zei hfl. Zq kromp ineen onder zijn woorden. De maanstralen beschenen haar gouden japon het glanzende wit van haar armen en hals. Zij sprak verder in gebroken snikken. „Ik weet het ik weet het! Hij kwam mij zoe ken. Ik heb hem iets ingegeven om te slapen. Maar het heeft hem alleen ziek gemaakt en half krankzinnig. Hij greep mij vast sloeg mij. Daarom ben ik weggeloopen. Ifc wist het ik wist dat hij mij volgen zou. Maar ik heb slechts op de lantaarn gescho ten alleen maar op de lantaarn om het licht te dooven zoodat hij mij hier niet zien zou." Haar woorden eindigden in een hijgenden snik. Zij was op de grens van een hevigen zenuwaanval, maar iets in de atmosfeer iets in den man die over haar heen gebogen stond of misschien de stille aanwezigheid van den Dood daar in het maanlicht op de waranda scheen haar haar zelfbeheer- schinug te doen bewaren; en zij lag stil. Slechts een hijgende snik ontsnapte haar nu en dan. Hij sprak met een koude, afgemeten stem. „U wist, dat het uw man was!" Zij hield haar adem in. Hij had geen vraag gesteld, en toch was zq gedwongen te antwoorden. „O, ja, ik wist het ik wist het! Maar ik dacht dat Chris hier was, en dat hij mij zou redden met mij vluchten. Guy was krankzinnig, zeg ik U krankzinnig! Ik gaf hem iets om te slapen, maar het heeft hem vergiftigd. Hij had veel gedronken en daar om miste de drank haar uitwerking. Boven dien heeft hij niet alles gedronken. Het was mijn schuld niet." „Uw schuld niet!" zei Pax. Iets in zijn woorden scheen haar als met een scherpen speer te doorsteken. Met een kreet sprong zij op. En plotseling klemde zij zich wild smeekend aan hem vast, als een drenkeling zich vastklemt met wanhopige grijpende handen. „Het was mijn schuld niethet was mq'n schuld niet!" Haar stem eindigde in een gil lenden kreet. „Ik heb alleen willen schieten op de lantaarn op de electrische lantaarn. Ik heb er nooit aan, gedacht hem te dooden. Je kunt niet zeggen, dat het mijn schuld was. Niemand kan dat zeggen! Pax Pax je begrijpt het toch! Zeg, dat je het begrijpt!" „Ja, ik begrijp het," zei Pax. Hij maakte zich van haar los, met besliste bewegingen, doch zonder het minste geweld te gebrui ken. „Maar U moet mq niet aanraken. Ik ben op het oogenblik niet aan te raken, dat moest U weten." „Ik kan het niet helpen," snikte zij, terwijl zij zich vastgreep aan zijn armen. „Ik ben zoo bang, zoo doodsbang! Pax, red mij!" „Ja," zei hij, terwijl hij haar handen in de zijne nam, en haar op een afstand van zich hield. „Dat zal ik doen als ik kan. Maar U maakt het mij onmogelijk. Weet U dan niet, dat mijn kleeren en handen vol bloed zijn?" „O, wat vreeselijk!" riep zij uit en deinsde bevend achteruit. „O, God. Wat vreeselijk! Wat zullen zij denken?" Pax boog zich naar haar toe en greep haar bij de schouders, alsof zij een man was. Iets had hem aangespoord tot plotseling han delen haar volkomen hulpeloosheid of de ontzettende drang der omstandigheden. „Ja, het is wel vreeselijk," zei hij. „Maar luister en vergeet het niet! Er is slechts één weg om U te redden. Ik heb het schot gelost, ik dacht dat het de krankzinnige Mirza Khan was. Dat dacht U ook. Begrijpt U mrj U vluchtte naar mij om hulp, En ik heb gescho ten om U te verdedigen. Kunt U dat onthou den en steeds hetzelfde zeggen?" Zijn woorden klonken te nadrukkelijk om niet tot haar door te dringen en de greep van zqn hand dwong om naar hem te luisteren. Zij hield op met snikken en lag daar bevend, gedwee en gebroken. „Zal men U ooit gelooven?" fluisterde zij. „Ja, zeker," antwoordde hij met vaste stem. „Als U mq niet aangeraakt had, zou hte gemakkelijker zijn geweest dan had ik U er absoluut buiten kunnen houden. Maar dat is mij niet mogelijk. Dus begre pen? Uw man was reeds naar de sociëteit, toen U het huis verliet. De krankzinnige Hindoe maakte U aan het schrikken en U vluchtte naar mij. Ik loste het schot. Begre pen? Ik heb geschoten." „Ja," fluisterde ze bevend. „Ik versta je. Waarom herhaal je het zoo dikwijls?" Hij stond kaarsrecht. Zijn gezicht stond strak, een masker gelijk, koud als dat andere gezicht in het maanlicht. „Omdat", zei hij grimmig, „dit de leugen is, die wij zullen vertellen." TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK I. D© dunne Draad. Crofton, de Regeeringscommissaris, leunde achterover in zijn schrijf tafelstoel en staarde voor zich uit met zijn lichte uitpuilende oogen, die volkomen zijn schranderheid mas keerden. Hij was een man van vijftig jaar, die in den grooten oorlog zqn sporen ver diend had en onmiddellijk daarna in den Indischen Civielen Dienst was gekomen. In Bhanapore was hq door de Europeanen met beleefde reserve ontvangen, terwijl de inlan ders hem ontvingen met hun plechtigen Oosterschen groet en den onderdanigen glimlach, waarmede zij hun verachting voor den Westerling verbergen; maar beide ele menten hadden langzaam en bijna onopge merkt hun oordeel over kapitein Crofton ge wijzigd. De Europeanen hadden hem nu een stemmig aangenomen als de rechte man op de rechte plaats en de inlanders brachten hun groet zonder er bij te glimlachen. Ka pitein Crofton had, zonder eenige uiterlijke poging ertoe aan te wenden, zqn plaats in Bhanapore ingenomen. (Wordt vervolgd.) 18.

Schager Courant | 1938 | | pagina 7