G.V. Lycurgus Jaartijksche Gjrmn.-Uitvoering Nederland kenne geen vrees Cbioeezen rukken aan alle fronten op Schuschnigg moet te Leipzig terecht staan Saoatoriumverpleging voor ziekenfondsleden Het terrorisme in Palestina Marktberichten Uit onze omgeving SCHOORL V.V.V. „NOORD-KENNEMERLAND." De V.V.V. „Noord-Kennemerland" hield gisteravond een algemcene ledenvergadering bij Jb. Swaan, onder voorzitterschap van den heer C. M. Winder. De voorz. deelt o.a. mede, dat er reclame regels verkrijgbaar worden gesteld 35 et per 100, en dat de nieuwe wandelkaart in •amenwerking met de V.V.V. Groet wordt uitgegeven. De notulen worden na kleine wijziging goedgekeurd. Ingekomen stukken. Het verzoek inzake de brievenbus bij Swa- german is door P.T.T. afgewezen. Van de draverijver, is ingekomen het ver- toek om in te willen teekenen op het ga rantiefonds voor de drie te houden drave rijen. Het bestuur stelt voor f 30 te teeltenen. Verslag secr.-penningm. De ontvangsten hadden bedragen f 1013.74, de uitgaven f 942.43, zoodat er een batig sal do is van f 71.31, wat nog met een f 40 zal moeten worden verminderd voor folders. Uit het verslag van den secretaris blijkt, dat het seizoen in het algemeen beneden peil bleef. De drukke tijd was te kort. Er bestaat bij de gasten een neiging om hier korter te vertoeven, tegen lager prijs. Het kampeeren neemt toe. Het aantal leden be draagt 152 tegen 160 in het afgeloopen sei zoen. Het buurtfeest is vrijwel geslaagd, het bestuur meent echter hieraan niet meer me de te moeten werken. Voor versterking vain de kasmiddel-en is een verloting noodig. Het informatiebureau heeft in 1937 855 schriftelijke aanvragen behandeld en 316 mondelinge informaties verstrekt. Begrooting 1938. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven met een totaal van f 1530. De vergadering gaat hiermee accoord. Verloting. De heer v. d. Garde bepleit den verkoop van de. loten te doen geschieden door eenige dames en niet meer door de pensi onhouders. De door hem opsedano ervaring brengt hem tot dit voorstel. De voorziter belooft dit in overweging te zullen nemen. Rondvraag. De heer C. Oldenfburg vraagt, versprei ding van de gids in samenwerking met de V.V.V. De voorz. meenit dat het hestuur steeds tot volle tevredenheid vain alle leden heeft gezorgd voor de verspreiding^ en ziet er dus eigenlijk niet het nut van in, doch wil adressen verstrekken waar het bestuur ze brengt. De heer M. v. d. Garde siteflt voor de sluitzegels niet te verkoopen, waarin hij niet veel heil ziet, doch ze onder de leden te verdeelien. wat z.i. meer zekerheid van gebruik geeft. Do heer K. P. Zuurbier is voor betaling: die ze koopt, gebruikt ze ook, van anderen verwacht men niet veel. Na eenige discussie blijft het plan van verkoopen gehandhaafd. Hierna volgde nog een zeer onverkwik kelijke discussie over de uitgave van de Gids. - SIUi"ng- ZUPB ST. MAARTENSBRUG TWEEDE UITVOERING VAN DE NON STOP REVUE VAN SSS EN DINDUA Onze wensch, dat deze uitvoering een waardig slot zou vormen van de herdenking van het 12/4-jarig bestaan dezer vereeni- ging is in vervulling gegaan. Voor een stampvolle zaal heeft deze uitvoering plaats gehad, is evenals Donderdag, wederom zeer goed geslaagd, zoo zelfs, dat het applaus bij de finale aangroeide tot een ovatie, wel een bewijs, dat het publiek ook thans, het pcbodene waardeerde. De vereenïglne heeft dan ook haar goeden naam eer aangedaan, met deze opvoeringen. Vermelden wij nog dat Mei. T. Langedijk te Burgerbrug en het. versterkte orkest van The Joliy Band onder leiding van den heer C. Kos te Dirkshorn voor de muzikale begeleiding zorgden van de verschillende nummers en een groot aandeel hadden in het slagen van deze uitvoeringen. Tot laat in den nacht is feest gevierd en zoo heeft onze Gymn.-Verecniging op waar dige wijze haar winterseizoen afgesloten. KOEGRAS KOLHORN UITVOERING GYMNASTIEK-VEREEN. U.D.S. Voor een goed bezette zaal gaf Zondagavond U.D.S. haar voorjaarsuitvoering onder lei ding van den heer S. Keesman in café Droog. Zoowel de dames, heeren als adspi- ranten hebben weer hun beste beentje voor gezet; en wij meenden dan ook weer een goede vooruitgang te kunnen constateeren. Ter afwisseling werd een film gedraaid, door de heeren Niestad; uit Schagen, welke een beeld gaf van de prestaties op de Olym pische Spelen te Berlijn, met groote belang stelling werd dit gevolgd en een aardige bij film viel ook zeer in den smaak. Direc teur en leden kunnen dan ook op een goed geslaagden avond terugzien. Een gezellig bal, met goede dansmuziek van de heeren Kos, Bakker en Beemsterboer tot slot. HEER HUGOWAARD BURGERLIJKE STAND. (21—28 Maart) Geboren: Pieter Joseph, zoon v. J. Tamis en D. Boots; Francina, dochter van S. Pols en J. E. Sturm; Jacob, zoon van K. Leegwa ter en T. Hoogland; Wilhelmina Geertrui- da, dochter van G. Hilvers en W. Vlaar; Cornelis Nicolaas, zoon van P. Snoek en S. Tijm. Ondertrouwd: Cornelis Kooij en Elisabeth Hendrika Cornelia Hartenberg. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. KOMENDEN EN GAANDEN. Ingekomen: Meijer, Antje, zonder beroep, van Oudorp naar G 177. Vertrokken: Wijnker, Theodorus N. boe renknecht, van G 131 naar Avenhorn; Groot Margaretha P., dienstbode, van B 222 naar Allernaar. VERLOREN. Een dameshorloge en eenig breiwerk. Inlichtingen worden verzocht door den heer H. Hoogland alhier. Ned. Herv, Kerk. Ds. L. J. van der Kam, Ned. Herv. predi kant alhier, is beroepen te Peins en Zweins (Fr.). JULIANADORP VERLOTING. Voor de trekking van de verloting ten bate van de „Vereeniging IIulp bij Ziekte en Ongevallen," welke gisteravond plaats had in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn, was weinig belangstelling. De voorzitter, de. heer J. Kossen, heette de aanwezigen welkom. In 14 dagen tijd is alles geplaatst. Hij bracht dank aan de ver- koopeis en de koopers der loten en aan den onbekenden schenker, van den hoofdprijs (een heerenrijwiel) De prijzen bestonden overigens uit luxe en gebruiksvoorwerpen. LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. Coöp. Boerenleenbank. Gisteravond hield de Coop. Boerenleenbank haar jaarvergadering in het lokaal van den heer C. Vijzelaar, onder leiding van den heer S. Wagenaar, die in zijn opening een bijzon der woord van welkom toeriep aan burge meester Schelhaas, tevens de Bank in zijn bijzondere belangstelling aanbevelende. Met dankbaarheid werd geconstateerd de vooruit gang der Bank, trots de moeilijke omstandig heden op economisch gebied. Met belangstel ling werd tegemoet gezien de te nemen maat regelen der regeering betreffende schuldher leiding der vaste lasten. Gememoreerd werd nog het overlijden van burgemeester Slot. De heer W. Slot Kz. werd in het bestuur herkozen. Uit het jaarverslag bleek dat op de Spaar bank werd ingelegd f 111.494.50, op de voor schotten werd afgelost, f28.127.32. De ontvang sten in loopende rekening hebben bedragen f320.366.73 en van de Centrale Bank f204.220.28. De winst zijnde f405.51, is bij de reserve gevoegd. De rekening sluit in totaal op f732.545.10 en de balans op f255.981.91. Op de Spaarbank zijn 1327 posten geboekt en op de .'Leenbank 2525. Het ledental bedroef op 1 Januari 285. De heer S. Wagenaar werd tot lid van den Raad van Toezicht herkozen, terwijl tot ilaatsvervangende bestuursleden werden ïerkozen de heeren S. Wagenaar en Jb. Wa genaar Jz. Burgemeester Schelhaas memoreerde nog de goede werking der Boerenleenbanken in het algemeen en deze bank in het bijzonder, waarna met woorden van dank de vergade ring door den voorzitter werd gesloten. BARS1NGERHORN Langs dezen weg betuigen wij, ook namens wederzijdsche ouders, onzen hartelijken dank voor de vele blijken van ne- langstelling bij ons Huwelijk en opening onzer zaak onder vonden. J. P. FRANZEN. M. T. FRANZEN—Rart. Winkel. 29 Maart 1938. Beschikbaar: De Old. Stamb. en Premiehengst JEFKO, Gitzwart., kl. kol, beide ach- terb. witvoet. Diep en breed en zeer mak. Dekgeld f 15 contant, bij G. W. WAIBOER, Kleiweg 3 - Anna Paulowna. Ongeveer 20 voer DEKRIET te koop f4.50 per voer. bij Jb. NANNIS, Owlesluis. geeft haar op ZONDAG 3 APRIL a.s., in het Noord-Hollands Koffie huis te SCHAGEN. Aanvang 8 uur. Te koop: Volbloed N.R.S. STIER, geboren 11 Juni 1937, Moeder Kooy 27, gaf als 2 jar. 8105 Kg. melk, 3,59 vet. Vaders moe der Blok 66 gaf als 4-jaiige 6531 Kg., 3,76 vet. 86,4 pun ten exterieur. Bij H. REZEL- MAN, Langcreis, N. Niedorp. Er biedt zich aan: EEN WERKSTER, 2 3 dagen in de week. Molen- vaart 73, Anna Paulowna. Te koop: Een beste SINGER TRAPNAAJ- MACHINE. VISSER, Slikkerdijk, Wierin- gerwaard. Tel. 30. Gevraagd: Een HUISHOUDSTER, bij K. LANGEDIJK, Langereia, Winkel. Te koop: Keurig HUISORGEL, merk „C. C. Bender", prijs f35. Muziekhandel RIJKERS, Anna Paulowna. Tevens Höhner Piano-accor deon, 80 bassen, met koffer, f 48 Gevraagd: Nette HUISHOUDSTER, middclb. leeft., in net burger gezin. Brieven letter N.D, Boekh. DE ROOIJ, Alkmaar. Te koop: KUIKALVEREN, afkomst bekend, bij D. DB LANGE, Drie Bruggen, Anna Paulowna. Groofc vreugde in Hankau Groot was de vreugde in Hankan en andere Chineesche steden, toen bekend werd, dat, de Chineesche troepen groote overwinningen had den behaald. Vooral de mededeelin- gen, dat de steden Lintsjen en Tsin- ning zijn heroverd, werden enthousi ast ontvangen. Komt Japan troepen te kort? Militaire deskundigen verklaren, dat de Japanneezen, nu de frontlijn 500 kilometer lang is geworden, minstens vijftig devisies noodig hebben voor hun krijgsverrichtingen. Zij beschikken echter over slechts 16 devi sies. Japan overwint ook! Van officieele Japansche zijde wordt me degedeeld, dat in het Noorden van China fel wordt gestreden. Dc Japansche troepen heb ben een deel van de stad Taiking Kwang bezet, het gevecht duurt hier nog voort. De stad ligt aan de grens van Sjantoeng en Kiangsoe. Tot 22 Maart hebben de Chineezen tegen stand geboden aan het front van Tsin Poe, zij telden 11.700 gesneuvelden. Sedertdien zijn verscheidene legercorpsen in Sjantoeng Honan en Sjansi ontbonden. De Chineesche berichten, daarentegen blij ven spreken van groote successen en volko men nederlaag der Japanneezen. Op het hoofdkwartier van Tsjang Kai Sjek is telefonisch bericht ontvangen van den op perbevelhebber aan het front langs den spoorweg TientsinPoekau, waarin gezegd wordt, dat de Japansche strijdkrachten aan dit front volkomen op de vlucht zijn gedre ven door de Chineesche troepen, die op het oogenblik aan alle fronten oprukken. „Vernieuwingsregeering" te Nan king. Gisteren is een nieuwe regeering voor Centraal China geproclameerd en reeds ge ïnstalleerd. Deze reeeering staat onder Ja panschen invloed. De regeering zou een voorloopig karakter dragen en zich later samenvoegen met de Peki'ng-refpprintr. De vernieuwingsregeering kondigt aan weder opbouw en vriiendscbanpelijke betrekkin-pen met het. buitenland. De insfallati^echtig- heid van deze „Chineesche" regeering werd door uitsluitend Jananners bij-gewoond. De Chineezen bleven thuis. Het ambtsgebied van het nieuwe bewind zal zich voorloopig slechts uitstrekken over de provincies Tsjekiang, Anwei en Kiang soe. De douane-tarieven zullen volgens Noord Chin-eesch voorbeeld herzien worden, terwijl urn verwacht, dat ook de valuta-politiek zal worden gewijzigd. Voor de rechtbank, die Van der Lubbe liet onthoofden. Weer zinwekkende wraak, oordeelt de Engelsche Pers. „Göring, de apostel der brutaliteit.'1 Reuter meent te weten, dat Schuschnigg naar Duitschland zal worden overgebracht, waar hij te Leipzig zal terechtstaan voor hetzelf de gerechtshof dat Van der Lubbe deed onthoofden. Niet alleen zou hij beschuldigd wor den van vervalschen van de volks stemming. Men zou hem ook nog wil len treffen, door hem verantwoorde lijk te stellen voor de terechtstelling van Planetta, den moordenaar van Dollfuss. Als minister van justitie zou hij toenmaals een „gerechtelijke dwaling" hebben begaan Weerzinwekkende wraak. De Engelsche pers schroomt niet dit plan „weerzinwekkende wraak" te noemen. De „News Chronicle" noemt Göring, die het be richt over de gerechtelijke vervolging de we reld inzond, „den apostel van. de brutaliteit" en zegt, d"+ de werkelijke beklaagden in het aanstaande proces de aanklagers zelf zijn. De gansche wereld zal over hen oordeelen. Inmiddels spreken nafionaal-socialistische kringen het gerucht tegen, dat Schuschnigg naar de gevangenis is overgebracht en ver klaren, dat de voormalige bondskanselier zich nog steeds met zijn vader in zijn appar tementen bevindt. Goering vertrokken. Goering is uit Weenen vertrokken. Be zoeken aan andere plaatsen staan ong op het programma. De Weensche politie deelt mede, dat de laatste drie dagen 086 perso nen in vrijheid zijn gesteld. Het meeren- deel zal echter moeten terechtstaan we gens corruptie, ambtsmisbruik, pogingen om kapitaal over de grenzen te brengen, enz. Vluchtelingen in Engeland. Sir Samuel Hoare heeft in het Lagerhuis te kennen gegeven, dat tusschen 13 en 20 Maart 422 personen met Oostenrijksche pas poorten in Britsche havens zijn aangeko men, van wie 61 niet werden toegelaten. Hij voegde hier aan toe, dat zijn jongste politieke verklaring op geen enkele wijze inhield, dat wordt afgeweken van de maat regelen ten aanzien van „persoonlijk onge- wcnschte" vreemdelingen. Dorniers op eigen kracht naar Indië De nieuwe Dorniers, die een belangrijke moderniseering vou de Marineluchtmacht in Indië beteekenen, worden op het oogenblik in Soerabaia zoowel ten behoeve van het materieel zelf als van het personeel ingevlo gen. Naar het „Nieuws" verneemt, ligt het in de bedoeling om, wanneer er voldoende ondervinding met de toe stellen is- verkregen, volgende Dor niers van de loopende bestelling op éigen kracht, naar Indië te laten uit komen, zooals ook vroeger wel is ge beurd. De ervaring is tot dusver van dien aard, dat bij uitblijven van tegenvallers dit vlie gend uitkomen van ons moderne materieel in een nabije toekomst kan worden tegemoet ge zien. De toestellen zijn uitgerust met Wright- Cyclone-motoren. Commisie tot onderzoek inge steld. In dc centrale commissie voor het zie kenfondswezen is besproken de wensche- lijkheid om te komen tot een verzekering tegen de kosten van sanatoriumverpleging voor ziekenfondsleden. Enkele fondsen in den lande hebben de sanatoriumverpleging reeds zelf geregeld. De invoering van deze verzekering brengt echter verschillende moeilijkheden met zich mode: zal de verzekering moeten geschie den via het ziekenfonds of liet ziekenhuis- verplcgingsfonds. Zal zij verplichtend ge steld moeten worden of facultatief? Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat personen, lid van een-vakverbond, dan twee maal verzekerd zijn voor dezelfde verple ging, daar zoowel het Ned. Verhond van vakvereenigingen. als het Chr. Nationaal vakverbond en het R.K. Werkliedenver bond, een eigen sanatoriumfonds exploi- teeren. Teneinde dit vraagstuk grondig te kun nen bestudeeren, heeft de centrale commis sie voor het ziekenfondswezen een sub commissie ingesteld, bestaande uit verte genwoordigers van ziekenfondsen en vak vereenigingen. SCHAGEN Twee Duitschers doodgeschoten. Tijdens het weekeinde hebben zich in Pa lestina wederom talrijke bloedige incidenten voorgedaan. Op den straatweg langs de kust van Haifa, waar kortgeleden een Britsch officier is doodgeschoten, zijn ver scheidene auto's, onder vuur genomen. Een Arabisch chauffeur werd gedood. In Haifa zelf is een Jood door onbekende daders doodgeschoten. Op den weg van Jeruzalem naar Hebron is het gisteren tot een vuur gevecht gekomen tusschen politie en een gewapende bende, waarvan twee leden werden gedood. In de streek van Akko, Tiberias en Nazareth zijn verscheidene vuur overvallen gepleegd op auto's. De stad Je- nin is in den afgeloopen nacht geruimen tijd beschoten. Naar het schijnt was het vuur gericht op de militaire barakken en politic stations. Nabij het Britsche kerkhof in Je ruzalem zijn gistermorgen twee mannen neergeschoten gevonden. Het bleken twee Duitsche christenen te zijn. twee broers, Richard en Kwin Trauber. Geen gevaar voor passagiers van de „Baud" Ruimen worden leeggepompt. Omtrent het aan den grond loopen van het Nederlandsche s.s. „Band" nabij het eiland Boei van de Kei eilanden, vernemen wij nader, dat de passagiers allen overgenomen zijn door de „Nieuw Holland" van de K.P.M. De „Band" was op weg van Banda naar Foeal. De bemanning van de „Niéuw-Am sterdam" tracht zooveel mogelijk de lekken te stoppen, hetgeon bij ruim 2 is gelukt. Wellicht kan men met de aan boord aan wezige pompen ook ruim 1 leeg halen. Óve- rigens wacht men op het reddingsmateriaal dat met den gouvernementsstoomcr „Alba tros" en het K.P.M.-sehip de „Reimcrsz", die beiden naar de plaats des onheils vertrok ken zijn, meekomt. PRIJSUITREIKING SCHIETWEDSTRIJDEN Naar het bestuur van de politie-schietver- eeniging ons mededeelt, zal op Zaterdag 23 April de prijsuitreiking plaats vinden aan de deelnemers van de schietwedstrijden. Ds. EIKEMA BEROEPEN. Gisteravond is Ds. Eikema beroepen voor de Ned. Herv. Gem. in Zaandam Westzijde. Schagea 2 géén kampioen? Sijbekarspel wint het protest. Naar de N.H.Crt. meldt, is het protest door Sijbekarspel aangetee- kend, n.a.v. den wedstrijd tegen Schagen 2, dat Zaterdagavond j.1. te Alkmaar is behandeld, toegewezen, waardoor de uitslag van dezen wed strijd (22) veranderd is in 2—1 voor Sijbekarspel. Dit zou beteekenen dat Sijbekarspel kampioen van de tweede klasse F. NIIVB is geworden, terwijl Scha gen 2, evenals verleden jaar met de tweede plaats genoegen moet nemen. WARMENHUIZEN. 28 Maart. Roode kool f5—, gele kool f 1.50—2.60, Deensche, witte kool f 1.30. Aanvoer: 550 Kg. roode kool, 1125 Kg. gele kool, 850 Kg. Deensche witte kool. PURMEREND. 29 Maart. Veemarkt. Koeien, totaal 710 stuks. 180 vette koeien 6267 ct. per Kg., gelde- koeien f 160—210, melkkoeien f 1S0—310, stieren 54^—60 ct. per Kg., 22 paarden f 90 —200. 32 vette kalveren 30—60 ct. per Kg., 1000 nuchtere kalveren voor de slacht 7 17, 140 vette varkens 57—59 ct., 40 magere varkens f 30—38. 300 biggen f 22—26, 900 schapen f 17—34 45 bokken f 3—13. BROEK OP LANGENDIJK. 29 Maart. Robijn 230, uien 12.70. grove 13.peen 2.70, kroten 2.—, roode kool 3.50—5.70. eelc kool 1.50—3.30. D. witte kool 2.80-3.40. De veiling duurt voort. NOORDSCHARWOITDE. 29 Maart. Bevel. 2.30. uien 11.30—12.90 drielingen 10.30—11.10 grove 11.90-1260 peen 2.50- 2.00 kleine peen 0.801.30 kroten .80—2.40 taaie gele okol 2.60—3.40, gele kool 1.50 3.20, D. witte kool 1.30-2.30. Dat zou Mussert in de kaart spelen Dr. COLIJN ZOU TE BERCHTES- GADEN NIET BUKKEN. De federatie Den Haag der S.D.A.P. en de Nieuwe Haagsche Bestuurdersbond: heb ben in het Gebouw voor Kunsten, en We renschappen gisteravond een „Oosterarijk- schen" avond belegd ter bespreking van den internationalen toestand. De vergadering werd gepresideerd door het Tweede Kamerlid, den heer J. E Stok vis. De heer S. de la Bella, tweede voorzitter van het Ned. Verbond van Vakvereen. voerde als eerste spreker het woord. Oostenrijk heeft ons volgens spr. leering te bieden. Het politieke katholicisme ia Oostenrijk heeft, door de sociaal-demo cratie in de oppositie te drijven, den weg voor het nationaal-socialisme gebaand. De sociaal-democratie is de krachtigste verdedigster van democratie, vrijheid en. godsdienst. Ook in Nederland wordt dit te weinig ingezien. Lof voor de houding der La- bour-partij. De tweede les, die Oostenrijk leert, is, dat voor kleine landen de eenige waarborg van het behoud hunner zelfstandigheid gelegen is in de collectieve veiligheid. Spr. laakt het, dat kringen als „de Volkskrant" het optreden der S.A.I. en I.V.V. afke"'"»n zon] der er iets beters voor in de plaats te stel len. prijst het verzet der Labour-Dartij tegen de huidige Engelschie buitenlaind- sche politiek. De nlet-inmengingspolitiek is mislukt. Spr< brengt een eeresaluut aan de Spaansche ka meraden (langdurig applaus). Nog is het niet te laat om Spanje hulp te bieden! Spr. wijst op het verzoek van het N.V.V. aan de regeering, om met de Oslo-staten den Vol kenbondsraad bijeen te doen roepen. Wat Nederland betreft: géén defai tisme. Want deze zou Mussert in de kaart spelen. Aan overdreven mili- tairistische eischen mag echter niet voldaan worden ten koste van sociale voorzieningen. De vrijheid moet wor den verdedigd, maar dat zij de vrij heid van een beschaafd volk, dat leeft op een menschwaardig peil. „Ga dan maar heenl" Het eerste wat wij in Nederland noodig hebben is een bestrijding der werkloosheid. Spr. stelt vast, dat er nog geen enkele maat regel van eenige beteekenis getroffen of in het uitzicht is gesteld ter bestrijding der werkloosheid. Tot de positief-christclijke re geering. zegt spr.: Als gij deze maatregelen niet nemen kunt, ga dan maar heen! (Ap plaus). Ir. Albarda spreekt. Na een pauze sprak Ir. J. W. Albarda. Spr. gaat na hoe de annexatie van Oosten rijk is geschied. Wie zegt, dat niet andere landen aan de beurt komen? Zouden Be- nesj, Stauning of Colijn niet kunnen worden uitgenoodigd voor een bezoek aan Berchtes- gaden? Men kan tegenwoordig niets onmo gelijk noemen. Doch de drie genoemde staatslieden zouden aldus spr., niet bukken, ook de heer Colijn niet, die ecre wien eere toekomt voldoende karakter bezit om tegenover elke bedreiging neen te kunnen zeggen. (Applaus). Nederland wordt, zoo vervolgde de heer Albarda, in Duitschland beschouwd als een Duitsch land. De gedachte van het pan- geimanisme zal eens ook Scandinavië op- eischen. Wat moet hiertegenover gebeuren? Men mag niet alleen op Frankrijk en En geland vertrouwen. De weg naar de collec tieve veiligheid ligt er, namelijk in artikel 11 van het handvest van den Volkenbond, dat mogelijk maakt dat een groep van sta ten een internationale conferentie tot red ding van den vrede belegt. Spr. doet een beroep op alle pacifistische vereenigingen om de publieke opinie te win nen ten gunste van het initiatief, dat het N.V.V. en dc S.D.A.P. heeft genomen door het zenden van een brief aan de regeering, in welk schrijven om een in werking stellen van artikel 11, te zamen met de Oslo-staten is verzocht. Spr. vraagt of de zg. defensiever boden in dezen tijd nog te handhaven zijn. Het fascisme noemt hij de voorpost van de vrcemdr legers. De ware trijd voor de vrijheid is dc strijd voor de versterking der democratie. De voorzitter sloot met een dankwoord*

Schager Courant | 1938 | | pagina 6