Plaatselijk Nieuws. Een onzichtbaar makende straal „Mijnhardtjes" zijn geen ronde, maar hartvormige cachets Schagen II of Sijbekarspel '151 BOEKENWEEK PROBLEMEN VAN DE RIJPERE JEUGD. Lezing van Me], v. d. Heide. 'Gistermiddag hadden de afd. Schagen van de Vereen, van Ned. Huisvrouwen en de Bond van Oudleerlingcn van de Landbouw- huishoudschool alhier een bijeenkomst ge organiseerd in café De Beurs, waar mej. H. van der Heide, leerares in de paedagogie te Bussum, als spreekster optrad. Om kwart voor drie roept de presidente, mevr. Bronder, de talrijke aanwezigen het welkom toe, in het bijzonder de redenaarster en de oudleerlingcn van de Landbouwhuis- houdschool. Mej. van der Heide verkrijgt dan liet woord voor haar onderwerp: „Problemen van de rijpere jeugd." Spr. begint er op te wijzen, dat de aard van de puberteitsperiode bij de onderschei dene bevolkingsgroepen verschillend is. De jeugd, die meteen van de lagere school in het beroep komt, kent in de overgangsjaren de minste problemen. Bij de middelbare- school-jpngens en meisjes, zij, die in een zgn. kunstmatig maatschappijtje leven, vin den we de problemen het hevigst. De rijpere jeugd van de boerenbevolking kent ook niet zooveel moeilijkheden; het kind groeit daar ongemerkt op tot den volwassene. De fa- brieksjeugd, afgezien van de werkloosheid, wordt ook terstond in den tredmolen van het leven opgenomen. Er wordt echter geen. groei gewonnen dan door dc moeilijkheden heen. De prae-puberteitsjaren. Mogelijk Is de Ibasis van ons onder wijs in dit opzicht nog niet goed. Maria Montessori vindt de overgang van schoolbank naar schoolbank (lagere school—middelb. school—uni versiteit) fout. In de prae-puberteitsjaren verkecren de kinderen in een sterke lichamelijke gespan nenheid, zich bij de jongens uitend in on stuimigheid, bij de meisjes o.m. in snib- bigheid. Montessori meent dat de kinderen op de zen leeftijd geen intellectueel wenk moeten verrichten, doch handenarbeid. Na de prae-puberteit is het lichaam tot rust gekomen en kunnen de kinderen in 3 jaar geestelijk inhalen datgene, waar ze anders 5 jaar over doen. Spr. wijst vervolgens op de overeenkomst, welke tusschen de eerste en tweede pu berteitsperiode van den mensch bestaat. Tijdens de le periode (op het 3e levens jaar) wordt het kind zich zijn ikheidje be wust (koppigheid, ,ik wil, ik wil niet"); tijdens de 2e periode komt dit zelfbewust zijn in sterkere mate terug. Spr. bepleit waarheidsgetrouwe scxueele voorlichting gedurende de le puberteits periode, welke de banden tusschen den ouder en het kind versterkt. Het schoolkind heeft weinig speciale pro blemen, het is min of meer „af". Na de praepuberteit komt de geweldige verandering, waarin het kind opnieuw zijn eigen „ik" hervindt, dat nu óók het „ik" als scxe-wezen inhoudt. Ook het geweten gaat sterker spreken en critiek, resp. op standigheid komt. Een groote kloof ontstaat tusschen drift leven en geweten, welke beide bij den ge- rijpten mensch geen tegenstelling meer vormen. Spr. behandelt de moeilijkheden die voor ouders en kinderen voortkomen uit het feit, dat. de verstandelijke kennismaking inet het sexuecle leven bij den puber niet evenredig is aan zijn sexuecle ervaring. In de verhouding tot de ouders moet, wil het goed zijn. via het eerste stadium: „ver goding" en het tweede: „ontdekking" (cri tiek), het derde komen „aanvaarding", al dus besluit spr. het eerste deel van haar met vele voorbeelden verlucht betoog. In de pauze deelt pres. mede, dat de Huisvrouwcnvereen. in Mei een excursie naar Petten organiseert. In het slotdeel van haar lezing wijst mej. v. d. Heide er op, dat het den ouders een groote rust geeft, te weten, dat de moeilijk heden, die zich tydens den overgangstijd met het kind voordoen, gevolg zijn van het natuurlijke bewustwordingsproces, en niet van hebbelijkheden, waarmee speciaal hun kinderen zich tegen hen keeren. De felheid waarmee de Duitsche jeugd in 1910 zich tegen de oudere generatie keerde en haar eigen idealen propageerde, kent Ne derland niet. Spr. gelooft, dat de kloof tusschen de jongere en de oudere generatie thans minder sterk is dan in een voorgaand tijdperk; meerdere ont wikkeling der moeders, en de onze kerheid waarmee de crisis de oude ren geslagen heeft, zijn hier oorzaak van. Iets heel wezenlijks: het ver schil tusschen jong en oud gaat, ge looft spr., echter verloren. Spr. voelt als groot nadeel van dezen tijd dat zoovelcn vag de oudere generatie zich móé laten ontwortelen; moeders willen er als bakvisschen uitzien. Dit verwordingsverschijnsel ont neemt de voortstormende jongeren de rem, die ze noodig hebben. Dit is een ontzaglijk groot probleem voor de rijpere jeugd. Het is de taak der ouderen, te dienen als natuurlijk tegenwicht van de jeugd, zoo be sluit spr. De luisteraarsters betuigen met 'n krachtig applaus haar waardeering voor de interes sante lezing, waarna mej. Waiboer namens den Bond van Oud-leerlingen der Land- bouvvhuishoudschool een dankwoord richt tot de Huisvrouwenverecn en mej. v. d. Hei de. Mevr. Bronder dankt mej. v. d. H. dan voor haar prettige en duidelijke voordracht cn sluit de bijeenkomst. VEREENIGING VOOR VEEARBITRAGE. De Verecniging voor Veearbitrage in het District Schagen mag zich in toenemende be langstelling verheugen, daar het ledental in den laatsten tijd is gestegen van 600.tot 1000 leden. De geschillen tusschen leden, waarbij het advies van de Plaatselijke Adviescommissie werd gevraagd, werden behoudens een enkele uitzondering tot een bevredigende oplossing gebracht. In de geschillen tegenover niet-leden was het slechts in enkele gevallen mogelijk om tot een oplossing te komen. In vele gevallen waren de verkoopers niet- leden niet bereid mede te werken tot een redelijke oplossing door het geschil te on derwerpen aan het oordeel van de Advies- of Arbitragecommissie. In andere gevallen bleken de verkoopers niet in staat om eenige finantieele verplich ting na te komen. Nu in het voorjaar veel vee wordt ver handeld, waarschuwt het Bestuur om bij voorkeur te koop en van leden van de Ver- eeniging voor Veearbitrage, waardoor het mo gelijk is geschillen steeds zonder kosten en op vlugge wijze op te lossen. De ledenlijst is op verzoek ter inzage bij den Secretaris, Joh. de Veer te Schagen, wel ke alle inlichtingen verschaft. SOLLICITATIE GEMEENTE-TIMMERMAN Naar wij vernemen hebben 46 personen gesolliciteerd naar de betrekking van ge meente-timmerman. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 26 Maart j.1. stonden in de ze gemeente 86 werkloozen ingeschreven, waarvan 22 in de steunregeling, 30 in de centrale werkverschaffing, en 21 in de ge meentelijke werkverschaffing de baggerre- geling. 10 werkloozen maken een wachtweek door, terwijl 3 werkloozen uit hun bondskas trekken. ARBEIDSBEMIDDELING. Op Maandag 28 Maart j.1. stonden in deze gemeente 110 werkzoekenden ingeschreven, waarvan 27 grondwerkers, 11 timmerlieden, 1 metselaar, 4 opperlieden, 2 schilders, 1 afschrijver, 7 arb. chauffeurs, 1 stukadoor, 40 landarbeiders, 11, losse arbeiders, 1 reizi ger, 1 magazijnbediende, 2 kantoorbedien den en 1 accountant-assistente. STIERENKEURING. Op het erf van den heer G. Plevier werd gistermorgen de jaarlijksche provinciale stierenkeuring gehouden, waarvoor tame lijke belangstelling bestond. Van de 31 aanwezige 1-jarige stieren., werden er 21 goedgekeurd, 5 aangehouden en 5 afgekeurd. Aangehouden werden: Bernhard van Jm. Blaauboer Kz., Schagen; Frans A 46 van G. Appel, Burgerbrug; Gretha's Frans 3, van P. Hoogland Dz., Schagerwaard; Ge- rard 37 van R. Vader Cz., Dirkshorn en Frans 6 van A. Brak—P. S. Eenhoorn (St. Maarten). Goedgekeurd werden: Athleet 20 van H. C. Kooij, Harenkarspel; Athleet 21 van de zelfde; Athleet 22 van dezelfde; Athleet Roos van W. v. d. Oord, Barsingerhorn; Athleet Roos 2 van dezelfde; Daniël Ath leet van A. Schenk, Oude NiedorpW. v. d. Oord, Barsingerhorn; Athleet 15 van D. P. Timmerman-Jni. Blaauboer Kz. (Schagen); Aafje's Roosevelt van H. Nobel, Barsinger horn; Roosevelt 59 van A. Francis, Scha gen; Egbert 5, van Jm. Blaauiboer Kz., Schagen; Lijske's Plesman van A. Koop- mans, N. Niedorp; Boukjes Bert van IJ. J. v. d. WerfK. Reijne Kz. Barsingerhorn; Franco 4 van A. Brak, Sint Maarten; Fran co 7 van dezelfde; Klaasje's Frans 3 van P. Hoogland, Schagerwaard; Frans 218 van Groenhoven van F. A. F. Groneman. Wie- rin.o-erwaard; Frans 217 van Groenlho* n van dezelfde; Frans 220 van Groenhoven van dezelfde; Frans 222 van Groenhoven van dezelfde; Frans 224 van Groenhoven van dezelfde; Frans A 45 van G. Appel, Burgerbrug—A. v. d. Sluijs, Sint Maartens- vlotbrug. Van de oudere stieren werden aangehou den: Hendrik 17 van Jb. Jimmink Hz., Barsingerhorn; Klaasje's Frans van P. Hoogland SchagerwaardL. Duinkerken, Harenkarspel; Frans 208 van Groenhoven van F. A. F. GronemanFonds tot bevor dering van de Veefokkerij in Nederland; Athleet 11 van A. Francis, Sohaeent EINDDIPLOMA BEHAALD. De leerling C. Roos behaalde het einddiplo ma voor de afdeelingen electrotechniek en instrumentmaker aan de ambachtschool te Alkmaar. ONDERLINGE PUIGLASVERZEKERING. Gisteravond vergaderde de Onderlinge Puiglasverzekering ten huize van den heer Igcsz. De voorzitter, de heer J. H. Schene, opent met welkom, waarna de notulen onder dankzegging worden vastgesteld. Voorz. maakt melding van een bestuurs voorstel, om ieder der schilders-leveran ciers, van wie men het spiegelglas betrekt tot een bedrag van f 150.te laten leveren en is men aan dit bedrag toe, dan komt de volgende leverancier aan de beurt,. De vergadering gaat met dit voorstel ac toord. Over de volgorde der schilders zal men loten. De directeur-boekhouder, de heer C. Hout- losser, leest het jaarverslag, waaraan wij 't volgende ontleenen: het jaar 1937 is niet onvoordeelig geweest, hoewel het nog wat ten achter staat bij 1936. Van kracht waren 148 polissen; 3 zijn er afgegaan. 3 bijgeko men. De premie bedroeg 50 pet. van den normalen omslag. De baten bedroegen to taal f HLöV/2. de uitgaven f 427.22. Het to taal-bezit is f 1661.97Ï/2. Onder dankzegging wordt het jaarverslag vastgesteld. De heer Ruiter adviseert namens de com missie tot onderzoek van de rekening 1937 tot s-oedkeuring der rekening. Aldus be sloten.. De heer Kossen zegt, dat de premie geba seerd is op den glasprijs uit den tijd dat de ze prijs belangrijk hooger was dan nu; men behoeft zich daarom over de winst der ver een. niet te verbazen. De heer -Houtlosser acht, de premie niet hoog en merkt in dit verband op, dat de grondpremie d.d. 1923 feitelijk nóg te laag was. De heer Schene zegt, dat rekening gehou den moet worden met de concurrenten. Aan de orde is de verkiezing van commis sarissen. Aftredend zijn de heeren J. H. Sche ne en A. M. Kossen, die beiden herkozen worden en hun benoeming aannemen. In de vacature wordt gekozen de heer C. Schmalz, die van zijn benoeming in kennis zal wor den gesteld. Voor de commissie van onderzoek reke ning 1938 wordt gekozen de heer de Ruiter; een tweede lid zal nader door het bestuur worden aangewezen. De vergadering gaat na eenige discussie accoord met het voorstel tot heffing van de premie tot 50 pet. Na de rondvraag, die niets oplevert, sluit voorzitter onder dank voor de vlotte bespre kingen, de vergadering, welke nauwelijks drie kwartier geduurd heeft. Protestcommissie heeft noq geen uitspraak gedaan We publiceerden gisteren een bericht, dat wij aan de N. H. Crt. ontleenden en vol gens hetwelk de voetbalvereeniging Sijbe karspel het door haar ingediende protest n.a.v. den wedstrijd tegen Schagen 2 zou hebben gewonnen. Reeds direct betwijfelden we de juistheid van dit bericht, dat wij daarom geheel voor rekening van de N.H. Crt. lieten omdat bij het Bestuur van de V.V. Scha gen omtrent de beslissing van de protest commissie van den N.H.V.B. nog niets be kend was. Thans deelt men ons van Bestuurs zijde van „Schagen" mede, dat de protestcommissie nog geen uitspraak Heeft gedaan. Men heeft in Schagen- kringen dan ook nog steeds goede hoop, dat het protest zal worden afgewezen, zoodat dan zeer waar schijnlijk een beslissingsmatch zal moeten uitmaken, wie zich kampi oene van 2 F zal kunnen noemen. De spanning, welke gedurende de geheele competitie schier ondragelijk was, heeft nu toch wel haar hoogtepunt bereikt! Schagen 2 of Sijbekarspel? Uit onze omgeving LANGENDUK TEWERKSTELLING AAN DEN WES TELIJKEN PROEFPOLDER De gemeentebesturen hebben thans het verzoek ontvangen, te willen opgeven, hoe veel werkloozen beschikbaar zijn voor het werk aan den westelijken proefpolder. We vernemen, dat er in Broek op Langen-- dijk geen disponibel zijn, daar in deze ge meente voldoende werkobjecten zijn, om eigen arbeiders aan het werk te zetten. Zoo als we reeds eerder meedeelden zullen de werkzaamheden 11 April aanvangen, zoodat de werkloozen zich niet hebben blij gemaakt met een doode musch. ZUIDSCHARWOUDE DE VROEGE AARDAPPEL-HEFFING. Ongeveer 100 tuinders hebben ge teekend op het protest adres tegen de heffing op vroege aardappels. SINT PAN CR AS De agenda der op Vrijdag a.s. des nam. 3 uur te houden raadsvergadering luidt al dus: 1. Aanvulling Reglement Burgerlijk Arm bestuur in verband met het in *de vorige vergadering genomen besluit; 2. Kasgeldleening voor de Gasfabriek; 3. Verzoek P.E.N. om een stukje grond in erfpacht bij de transformator te Noord- scharwoude; 4. Af- en overschrijvingen begrooting '37. 5. Verzoek van den heer C. Kloosterboer Pz. tot aankoop van een «duk grond be noorden de veldwachterswoning. Comité: Besprekingen nieuwe onderwijizcrs- woning. ZllPE WERKVERSCHAFFING. Naar wij vernemen, zal een 24-tal arbei ders uit deze gemeente kunnen worden ge plaatst bij de centrale werkverschaffing van het Hoogheemraadschap, Noord-Hollands Noorderkwartier, bestaande uit het afgraven van een gedeelte Westerdijk van den Vier Noorderkoggen. Binnen enkele dagen zul len de arbeiders worden tewerkgesteld. COLLECTE. De collecte van het Leger des Heils, wel ke onlangs in deze gemeente werd gehou den, heeft f 7.48 opgebracht. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De Minister van Defensie heeft aan den dienstplichtige Andries Veenstra van de lichting 1938 voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap verleend. —SCHAGERBRUG. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben goedgevonden, dat de door de Pro vinciale Commissie tot bevordering van de Rundveefokkerij in Noordholland te hou den stierenkeuring, wordt gehouden op den weg langs de Oostzijde van de Groote Sloot en den Schagerweg alhier, nabij het café Kuiper, op 5 April a.s. ROTTERDAM, 29 Maart. Veemarkt. Totaal-aanvoer 5004 stuks, t.. w.: 155 paarden, 2 veulens, 1512 magere runderen, 850 vette runderen, 56 vette kal veren, 71 graskalveren, 2081 nuchtere kalve ren, 185 schapen en lammeren, 85 bokken) en geiten. Prijzenp er Kg.: vette koeien 76— 6660-54 ct., vette ossen 70-06—64-56 ct.f stieren 640854 ct., vette kalveren 115— 10065-75 ct., schapen 504540 ct., nuch tere kalveren slacht 373327 ct., slacht- paarden 595244 ct., Prijzen per stuk: schapen f 282520, lammeren f 2118—15, nuchtere slachtkalveren f 8.50 6.504, muclh- tere fokkalveron f 22—20—16, slachfpaardeni f 240195140. werkpaarden f 380330 200. hitten f 250—200—100, stieren f 350—270 —190, kalfkoeicn f 320—275200, melkkoeien f 315—28205, vare koeien f 215180150, vaarzen f 225170120, pinken f 185150 110, graskalveren f 120—8050, hokken en geiten f 11.50—7.50i. Overzicht: Vette koei en cn ossen, aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen als gisteren pr. koe 80 ct.., pr. os tot 74 ct. Stieren, aanvoer flink, handel traag, prijzen iets hooger. Vette kalveren, aanvoer iets grooter, handel lui, rvrijzen als gisteren, pr. ex. tot f.25. Schapen en lam meren, aanvoer matig, handel slecht, prij zen staande. Nuchtere slacht- en fokkalve- ren, aanvoer gelijk vorige week, handel re delijk, prijzen stijgend. Paarden, aanvoer iets korter, handel traag, prijzen v. slacht- paarden onveranderd, werkpaarden en hit ten, duurder. Kalf- en melkkoeien, aanvoer groot, handel kalm, prijshoudend. Vare koeien, aanvoer iets grooter, handel tame lijk, prijzen iets hooger. Vaarzen en pin ken, aanvoer tamelijk, handel kalm, prijken stationnair. Graskalveren, aanvoeri ets klei ner, handel tamelijk, prijzen omhooggaand. Bokken en geiten, aanvoer gelijk vorige week, handel matig, prijzen iets stijver. PURMEREND. 29 Maart. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 18 par tijen, weg. 41.000 Kg. Handel stuk. Hoojaste prijs f 22.50. 2 stapels Kleine Boerenkaas f 22.handel matig, 679 Ka. boter 1.29 1.34, weihoter 1.261.27 per kilo. Runderen, totaal 716 stuks: 180 vette koeien 6S71 ct. per kilo, matig; 306 gelde koeien f 160220 per stuk, irratipr-, oio mrfi' koeien f 180310 per stuk, matig; 20 stieren 54—60 ct. per kilo, matig; 17 paarden f 90 260 per stuk, stug; 19 vette kalveren1 30—60 ct. per kilo, matig; 1168 nuchtere kalveren: voor de slacht f6—12, voor de fok f 11IS per stuk, vlug; 136 vette varkens voor de slacht 57—59 ct. per stuk, vlug; 58 magere varkens f 3038 per stuk, matig; 959 schapen f 1734 per stuk, matig; 39 bok: ken f 313 per stuk, matig; kipeieren 2.50 —2.90, een dei eren 2.65 per 100 stuks', 6500 piepkuikens 7080 ct. per kilo (Noordholl. blauwen), oude kippen en banen (3200 st.)1 45—50 ct. per kilö, konijnen 50—81 ct. per stuik. 600 eenden 3070 ct. per stuk, dui ven 40 ct. per paar, 200 kievitseieren 20—23 ct. per stuk. Eierveiling. Aanvoer: 120.000 eendeieren 2.15—3.20, 100.000 kipeieren: 65—66 Kg. 2.70 —2.80. 63—64 Kg. 2.60—2.70. 60—62 Kg 2.55— 2.65, 5859 Kg. 2.50—2.60, 56—57 Kg 2.50— 2.55, 53—55 Kg 2=40-2.50. GRONINGEN, 29 Maart. Graanbeurs. Roode tarwe 57, witte tarwe 37.25, In- landsche rogge 67,10, Wintergerst 6.257, Zomergerst 6.507.25, bigot 6.256.85, Ha ver (wit) 4.50—5-70, zwarte haver 5.75—6.15, groene erwten 79.80, karwijzaad 1621, Kanariezaad 78.75, Buitenlandsche gerst 7.407.70, Ronde mais 8.108.30, platte mais 77.40, Lijnzaad witbloei en blauwbloei 6— 9.50. 2 TOT 9 APRIL ALS U VOOR TENMINSTE Fl. 250 KOOPT, ONTVANGT 'U HET GESCHENK EEN BUNDEL NOVELLEN Koopt uw boeken bij N.V. TRAPMAN Co. laan schagen Fantastische gedachten van een moderne mensch. Er bestaat een sprookje van een man, die een mantel ten geschenke kreeg die hem onzichtbaar maakte. Wie dat sprookje ge schreven heeft weet niemand. En het komt er, aldus de Msb., ook niet op aan, want de beste sprookjes ontstaan vanzelf in de ver beelding van iemand, die op een gegeven moment, zonder het zelf te weten een dich ter is geworden en ieder die het sprookje verder vertelt, herschept het. Om nu een min of meer beschamende be kentenis te doen: we weten ook niet. meer hoe het met dien man in het sprookje is af- geloopcn en of hij zich wel érg gelukkig heeft gevoeld in zijn onzichtbaar makende jas. Een mensch kan nu eenmaal niet alles onthouden, maar sprookjes zijn toch dingen, die hij eigenlijk niet moest vergeten, als hij tenminste hecht aan een beetje poëzie en een beetje levenswijsheid. De moderne mensch denkt stralen. In Twee weken geleden hebben wij in Am sterdam kunnen kennis maken met een in strument, waarmee je dingen en menschen desgewenscht onzichtbaar kon maken. Het. was geen sprookje; het was dan ook geen jas. Alleen in sprookjes kunnen de meest wonderbaarlijke dingen gebeuren met de meest eenvoudige middelen. In de realiteit gebeuren er ook wonderlijke dingen, zon- derlinge dingen, mysterieuse dingen, maar zij gebeuren er niet zoo maar, eenvoudig en toch aannemelijk. Er bestaat nu ook geen confectiefabriek, die onzichtbaar makende jassen en mantels produceert in serie en ze tegen eenheidsprijzen aan de markt brengt. Er bestaat alleen maar een zg. on zichtbaar makende straal. Natuurlijk een straal! De moderne mensch denkt in stra len; hij heeft zich met hart en ziel toegelegd op het ontdekken van allerlei gekke stra len, waarvan hij welbeschouwd toch maar weinig plezier heeft. Maar het kan toch wel eens nuttig zijn zich af te vragen welke gevolgen een mas saproductie van onzichtbaar makende stra len voor ons geheele maatschappelijk en ge zelschapsleven zou hebben. Een ding is ze ker: de vent die den goedkoopen, in massa geproduceerden onzichtbaar makenden straal in zakformaat zou uitvinden en ex- ploiteeren zou er schatrijk van worden. Het staat voorshands nog te bezien of hij be schouw?! zou worden als een weldoener der menschhcïd, maar dat hij een omwenteling in de wereld teweeg zou brengen, waarbij vergeleken de Fransche revolutie nog maar kinderspel en een groote aardbeving een feest zou kunnen heeten, staat als een paal boven water. Stel U voor: alle menschen die nu op min of meer vervelende vergade ringen hun tijd zoek brengen en er voor hun fatsoen moeilijk kunnen weg- loopen, zouden zich met één druk op de knop van het handige apparaatje, dat zij in hun vestzakje bij zich dra gen, onzichtbaar kunnen maken en ongezien verdwijnen. Desgewenscht zouden zij onzicht baar ter vergadering kunnen ver schijnen, hetgeen nog voordecliger zou zijn omdat zij zich dan de kos ten van den aankoop van een toe gangsbewijs zouden kunnen bespa ren! Welk een uitkomst, zou het voor velen zijn, indien zij zich tijdens een langdradige le zing, zonder vrees den geachtcn inleider daardoor aanstoot te zullen geven, met een gerust hart konden laten wegzinken in de armen van Morpheus. Tooneelspelers, die hun rollen niet kennen, zouden zich niet meer tijdens de bedrijven angstvallig be hoeven over te buigen naar het souffleurs hokje, maar zouden hun eigen particulie ren souffleur in onzichtbaren vorm mee op het tooneel kunnen nemen. Voor het geval het publiek zijn appreciatie van het spel zou uiten in den vorm van mi et geheel versche eieren en daarbij passend ooft zou de onzichtbaar makende straal den too- neelisten afdoende beschermt na bieden te gen al te spontane reacties van het publiek I-Iet publiek heeft den onzichtbaar maken den straal niet noodig. Het is thans in de meeste gevallen reeds erootemdeels onzicht baar in den schouwburg Visite-problemen opgelost. Krijgt u visite, die u niet aanstaat, niets belet u om u onzichtbaar te maken. Ziet, men iemand op zich af komen, aan wicn men nog geld schuldig is, niets is een voudiger dan zich aan dienis oog te ont trekken met bebuln van den onzichtbaar makenden straal. Wie zich van den on zichtbaar makenden straal bedient heeft au tomatisch vrij reizen op alle openbare ver voermiddelen. Het eenige waar hij voor moet oppassen is, dat hij zich niet in on zichtbaren toestand laat overrijden door een automobiel, want geen sterveling zou er erg in hebben en het onzichtbare slachtoffer zou langzaam aan door alle pass-eerende voertuigen worden fijngemalen of platge drukt, zonder dat iemand zich daarom zou bekreunen. Onzichtbare rechercheurs. De politie zou natuurlijk niet aarzelen een met den onzichtbaren straal gewapende brigade in het leven te roepen. De inbre kers zouden geen leven meer hebben, om dat zij nooit zouden weten of zijn alleen op pad wapen of dat zij gezelschap hadden van een onzichtbaren rechercheur. Maar daar staat tegenover dat een onzichtbare inbreker moeilijk zou zijn te arresteenen en dat het wettig en overtuigend bewijs van zijn schuld voor de rechtbank moeilijk meer te leveren zou zijn. En misschien zouden onze buren aan de andere zijde van de grens een onzichtbaar gemaakt leger oprichten, waarmede zij ons op ©en goeden dag zouden willen „bevrijden", zooals men tegenwoordig het begrip overweldigen eu- phemistisch pleegt aan te duiden. Wat nu noodig is! In dit geval zou ons niets anders over blijven dan alle krachten in te spannen voor de uitvinding van een zichtbaar ma kenden straal, die al het onzichtbaar ge maakte weer binnen het bereik van onze gewone visueele vermogens zou brengen. Zoodat het slot van het liedje zou wezen, dat alles zou blijven zooals het nu is en wij te laat tot het inzicht zouden konden, dat wij ons alle moeite, die wij ons gege ven zouden hebben voor de uitvinding van de diverse onzichtbaar en zichtbaar maken de stralen, gevoegelijk zouden hebben kun nen besparen. Neen, sprookjes kunnen toch maar beter sprookjes blijven.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6