Raad Winkel 23 agendapunten in IV2 uur. Hartelijk welkom van Mevr. Krab— Elings. Men snoet een dokter in de wiskunde zijn om de huisnum mers te kunnen vinden. Op bevel van Gedeputeerde Staten zijn de schoolhoofden tot tuinlieden ge. degradeerd! De Raad vergaderde gistermiddag. Voorzitter, tevens- secretaris was burge meester Zwart. De publieke tribune was ge heel met uitsluitend dames gevuld. Deze opent de vergadering, waarna de notulen van den raad van 28 December onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken noemen wij eenige goedkeuringen op raadsbesluiten! door Ged. Staten, als verhuur van land aan K. Koeten, deelname MMdenstandsborgstel- lingsfonds, .gebruik geven lokaal kleuter school, converteering van leeningen, tot een bedrag van f4.701.50, verdaging van be slissing over de goedkeuring gemeentebe- grooting 1938. Dankbetuiging van het Kon. Huis voor betoonde belangstelling bij de geboorte van Prinses Beatrix. Mededeeling van Mevr. StrijkerMolenaar, dat zij haar benoeming als regentes van 'het Tehuis voor Ouden van Dagen aanneemt, van den heer Vethman dat hij zijn benoeming tot arm voogd aanvaardt, ten van den 'heer G. No bel, dat hij bereid is als lid tot de Com missie van Toezicht op het L. O. toe te tre den. Ged. Staten hébben het besluit betref fende het ten laste brengen van eenige we- gten. aan het Hoogheemraadschap goedge- keurd\ Proces-verbaal van kas en) boeken van den' heer J. Engel, waarin hij als raadslid bedankt. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter brengt een woord van dank aan den heer Engel, die thans Wieringera;eer- bewoner is geworden'. Niet alleen, werkte de heer Engel prettig samen, maar hij deed veel voor de gemeente Winkel. Mededeeling ent Mw. D. Krab heeft haar benoeming als raadslid; aangenomen. Eenige verslagen, o.a. van de wijkverple ging zijn ontvangen. Het Hoofd der school te Lutjewimkel is ongesteld. Tijdelijk is aangesteld de heer Broersma van Barsingerhorn. Een nieuw raadslid. De betreffende comimissie heeft de ge loofsbrieven van. het nieuwbenoemde raads lid Mw. Krab.'Elings goedgekeurd ien advi seert tot. toelating. Mw. Krab, binnengeleid door iele .heeren Raven en Dekker (de jongste ledenl) be treedt de raadszaal, waarna de Voorzitter de gebruikelijke formaliteiten) vervult. Mw. Krab legt. geen. eed maar de belofte af. Voor de zetel van Mw. Krab stond een tbouquet. Voorzitter feliciteert iMw. Krab hartelijk en izegt te hopen dat ihet werk haar nim mer zal teleurstellen' en aam haar ver wachtingen zal 'beantwoorden. Spr. zegt haar, ook .namens haar raadscollegas me dewerking toe. Hét is de tweede keer, dat een vrouw izitting neemt. De heeren. van den Raad vinden dit prettig en denken dat als er zaken kameni die de vrouw raken, imen van haar adviezen profiteert. De Raad biedt bloemen aan. Mw. Krab dankt voor deze woorden. Hoewel het werk haar vreemd is, hoopt zij zich spoedig in den Raad thuis te voelen en haar werk .met weldenikeii eni naar beste weten te kunnen vervullen. Ontheffingen schoolgeld. Verzoeken om ontheffing zijn ingekomen van D. Schreur te Lutjewinkel, J. Klijmsma te Winkel, P. Strijder te Nieuwe Niedorp, N. Peetoom te Winkel, en- J. Wit Czn. Be halve op het adres van den heer Strijder stellen B. en W. voor op de verzoeken! af wijzend te beschikken. Aldus besloten. Ontheffing hondenbelasting. B. em W. stellen voor op de verzoeken van J. Zon en J. de Boer om ontheffing af wijzend en op dat van Mw. Appel goedgun stig te beschikken. Aldus besloten. Leermiddelen Openbare Lagere SchooL Op advies van dien insepcteur van het L.O. stellen B. en W. voor bij begrootingswijzi- ging een extra-crediet toe te staan van f200 voor aanschaffing leermiddelen. Reeds is hierover bij de begrooting ge sproken, naar aanleiding van de persbe richten, dat de leermiddelen onvoldoende zouden zijn. De heer Kamp spreekt er zijn voldoening over uit. Aldus besloten. Nieuwe lantaarns. B. en W. stellen, naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van den Polder Waard en Groet, voor, de kosten te onder zoeken voor het plaatsen van. lantaarns bij het perceel van P. Brugman a.d. West- friesche Dijk, bij het perceel van D: Mole naar, bij de brug bij G. BlaauBoer en bij de brug bij de boerderij Zeeland. Deni heer Dekker doet het genoegen dat B. en; W. dit initiatief nemen. De toestand is inderdaad slecht en het verzoek is .bil lijk. Aldus besloten. Schoolbouw Lutjewinkel. Voor het veranderen van kachels en lei dingen aan kadi els is de begrooting voor den verbouw van de school door den. ar chitect met f 100.verhoogd. B. en) W. steh Ion voor dit goed te 'keuren. Eerst is f 500.afgevoerd omdat amen oude kachels wilde houden.. Aldus be sloten. 1 Begrootingswijziging 1937. B. en W. stellen voor eenige suppleto-ire begrootingen, 1937 vast te stellen. De 'wijzigingen zijn van adniinistratievcn aard. Aldus besloten. "Werkverschaffing bij particulie ren. B. en W. stellen voor, niet het oog op het geregeld terugkeeren van het aantal werk'loozen, subsidie aan te vragen; en wel voor slootcn verbeteren' eniz. f 6000.—s spit ten en draineeren f 3000.—. Deze werk zaamheden kannen! voor 25 voor rekening van. belanghebbende particulieren. Aldus besloten. Ziekenfondscontributie voor werk- loozen. B. ien W. stellen! voor de regeling, dat werlclooze arbeiders in werkverschaffing en zij die toeslag ontvangen op een uitkeering uit een werikloozenkas 1/3 en; d'e gemeente 1/3 van de ziekenfondspremie betalen, vast' te stellen. Het ziekenfonds verleent dan een reductie van 1/3 op de premie Van de verzekerden in het A.A.Z.A.K.K te Winkel is eem desbe treffend verzoek ingekomen. Elke werklooze enz. zal verplicht zij;n zich aan te sluiten en; 'heeft daartoe gelegenheid binnen een maand na goedkeuring dei- verordening. De heer Dekker wijst er dat het zelfde punt nogal eens is behandeld. Toem is er geen goedkeuring verkregen. Is de kans nu grooter? Spr. izal aan het voorstel zijn stem gevent, ofschoon niet vain ganscher harte. Liever had spr. de contributie gewijzigd ge zien, miaar Winkel' 'blijft in eeni actie daar voor alleen staan. Andere gemeenten na men alle een dergelijk voorstel aan. Voorz. .kan op de beslissing van Ged. Sta ten niet vooruitloop en. Het niet goedgekeur de raadsbesluit was iets anders. Dat gold ook voor houders van 'kleine 'bedrijfjes, die minder of gelijk inkomen, hebben dan de menschen in werkverschaffing. De heer Brugman heeft indertijd tegen gestemd, omdat, men toen algemeen ageer de tegen de hooge contributie. Echter schijnt de fondshulp verbeterd te zijn, voor al op specialistisch gebied. De slap- van drie jaar geleden is wel verloren, maar men krijgt nu meer, dus eigenlijk is het. een ver laging. Voorzitter merkt op, dat de nieuwe rege ling een overbrugging is, maar men bereikt er toch iets mee. Op een vraag van den heer Dekken zégt voorzitter dat er f 300. voor is uitgetrokken. Weth. v. Zoonen meikt. op dat in 'n gemeen te waar de loongrens op f900 was gesteld 't voorstel was goedgekeurd, terwijl Winkel zijn voorstel met f 600 loongrens zag afge keurd. Zoo ziet mem dat men, vaak voor ambtelijke verrassingen komt te staan. Liquidatie gasfabriek. Besloten wordt om eenvormigheid te krij gen) ten aanzien! van den raadsbesluit te Nieuwe Niedorp, de liquidatie van het gas bedrijf op te dragen aan B. en W. van Win kel en Nieuwe Niedorp en de leden der voormalige commissie van beheer. Aldus besloten. Overdracht van wegen. B. en W. stellen voor aan het Hoogheem raadschap over te dragen de weg naar de Zoutkaag (872 Meter), de Schneidersweg (970 Meter), de weg in Lutjewankel, Noord zijde (189 Meter), het veldwachterspaadje, eerste gedeelte, tien zuiden, van den, Winkel- derweg (626 Meter). Het Hoogheemraadschap schrijft aan den Raad hierover o.m.: In het door den economischen dienst van ons waterschap opgemaakte plan is reke ning houdende met het. zeer geringe ver keer op de genoemde alle doodloopende we gen, alsmede met de beschikbare lcruin- breedtc, gerekend, op een behardingsbreed- te van 2.50 meter voor den weg naar Zout kaag, op een breedte van 2.50 meter tot 3.00 meter voor den Scheidersweg; op een breed te van 4.00 meter voor den weg in Lutje winkel. (Noordzijde E) en op een breedte van 2.00 meter tot 2.50 meter voor het Veld wachterspaadje. Gerekend is, dat de weg naar Zoutkaag, de Scheidersweg en het Veldwachterspaadje zullen worden voorzien van een puinlaag, waarop aan beharding van ingewalste steen laag met slijtlaag van teer en grint, terwijl de weg in Lutjewinkel met gebruikmaking van de uitkomende klinkers van een bestra ting zal worden voorzien. Van de in deze wegen gelegen kunstwer ken is alleen de brug over de Voorsloot, deel uitmakende van den Scheiderweg en de ver binding vormende tusschen dezen weg en den Dorpsweg van Winkel in onderhoud hij Uwe gemeente. Zij zal mede in over dracht worden begrepen. De onder 2 genoemde weg zal in de toe komst. worden gesneden door het te graven kanaal OudkarspelKolhorn. De kosten van eerste verbetering worden geraamd op f 540.Deze zullen in 8 jaar door Uwe gemeente in annuïteiten moeten worden afgelost. Het bedrag der jaarlijksclie uitkeeringen is in dat verband oddr ons ibccij ferd gedurende de eerste 8 jaren op f 1162, en vervolgens bij voortduring op f 360. De jaarlijksche uitkeering zaj door Uwe gemeente kunnen worden afgekocht tegen de contante waarde van de financieele ver plichtingen, welke ten tijde van den afkoop opUwe gemeente rusten, berekend naar een rente van 3.5 pet. per jaar. De wogen en do brug zullen voorts door Uwe gemeente voor den prijs van f 1.in totaal in eigendom aan het. Hoogheemraad schap moeten worden overgedragen. Den heer Dekker viel het op, dat de stuk ken weg, die onbelangrijk zijn, de eerste acht jaar 'n hooge uitgave vergen. Te duur vindt spr. liet niet,, maai- hij had het lager verwacht. Echter zorgt het Hoogheemraad schap goed voor de wegen, men 'heeft goede ervaringen. Ook het college van B. en W. is eerst ge schrokkon. De gemeentebelangen zijn echter veilig. Mededeelingen, die nog niet open baar geuit kunnen worden, hebben B. en W. verheugend gestemd, en met een gerust ge weten doet. liet college het voorstel. De heer Kamp vraagt of het voortdurende bedrag van f 360 t.z.t. nog eens gewijzigd zal kunnen worden. Voorzitter zegt dat, het Hoogheemraad schap er geen belang bij heeft de gemeen te te veel af te nemen. Dit, zal zich wel ten goede keeren. Als er te veel wordt betaald, wordt dit met de provinciale subsidie verre kend. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Verkoop eigendommen. B. en W. stellen voor waar Ged. Staten het raadsbesluit tot overname van wegen door het Hoogheemhaadsohap d.d. 16 7 '36 hebben goedgekeurd, de eigendom van deze wegen voor f 1.over te dragen. Z. h. s. aangenomen. Verbouw gemeentewoningen. B. en W. stellen voor in de gemeentewo ningen bewoond dooi- de gezinnen Jh. Krok- ké, M. Gevers, A. Clara, B. Span, A. Mer- relaar, K. Mulder, C. de Jong, Mej. Pee toom en Jb. Korver closets met waterspoe ling aan te brengen. Aldus besloten. Geld voor de schoolbouw. B. en W. stellen voor f 11831 te leenen te gen ten hoogste 3% pet., af te lossen in 25 jaar, voord en bouw van de lagere school te Lutjewinkel. Hier zit in f 9100 voor schoolbouw, f 1735 voor de begraafplaats en de woningen. De aflossing is op 25, 20 en 10 jaar geraamd. De eerste tien jaar wordt f 550.75, de volgen de tien jaar f 450.75, en de laatste vijf jaar f 374. Aldus besloten. Begrooting 1938. Eenige administratieve wijzigingen wor den goedgekeurd; tegen andere hebben B. en W. bezwaren. Over verlaging der wethouderssalarissen van f 150 tot f 100, vragen Ged. advies. B. en W. adviseeren afwijzend. De heer Dekker vindt een verlaging onge motiveerd; f 150 is nog aan den lagen kant. De heer Raven adviseert eveneens niet te verlagen. Mevr. Krab sluit zich bij de sprekers aan én waar ook de andere leden het hier over eens zijn, wordt besloten Ged. Staten te be richten dat de Raad unaniem van .meening is, dat de salarissen gehandhaafd moeten blyven. De toren is in geen 14 jaar ge verfd! Voor toi-enonderhoud was geraamd f 300 aan schilderwerk. In 14 jaar is de toren niet geschilderd. Ged. Staten willen het bedrag over twee jaren verdeelen. Het college wil berichten, dat dit niet gaat, omdat volgend jaar weer andere onderhoudswerken noodig zijn. De Raad gaat hiermede accoord. Voor schoolschoonmaak is f 1124.uit getrokken. Ged Staten en de regeeringscom- missie zijn van meening dat een bedrag van f 40 a f 45 voldoende is. Er is echter reeds een bedrag van f 944 aan salaris voor de schoolschoonmakers onder begrepen, dus B. en W. adviseeren afwijzend. Wethouder Brygman denkt, dat de com missie het rapport van den inspecteur in de bladen gelezen heeft. De heer Dekker vraagt of de commissie ook er bij zegt hoe men het moet aanleggen. De vrouwen mochten het wel gratis doen. Weth. van Zoonen begrijpt, niet hoé een regeeringscommissie de macht heeft zich in gemeentezaken die Ged. Staten hebben te behandelen, te mengen. Voorzitter noemt dit een ondeugende op merking. De heer van Zoonen wil het ze ker nog eens hooren. De heer Van Zoonen had er over in een antirevolutionnair orgaan gelezen. Ged. Staten willen het bedrag voor onder houd der kade te Lutjewinkel met f 100 te rug brengen. Het college stelt voor de post té handhaven, op grond van de begroóting van den heer Nicolai. Het is zelfs mogelijk dat, de post met f 300 verhoogd moet worden. Aldus besloten. De heer Dekker vraagt of de post huis nummering in het gedrang komt. Door de vele nieuwe perceelen is nummering ge- wenscht, liefst nummering met een plaatje. Is dit te luxe? Voorzitter zegt dat het college reeds hier over beraadslaagd heeft. Daar de gemeente echter aan de grens der noodlijdendheid staat, moeten ook de kleinste uitgaven nauwkeurig bekeken worden. Het moet over 2 jaar verdeeld worden. De heer Dekker: Je mag anders wel een dokter in de wiskunde wezen om de boel te ontcijferen. Voorzitter merkt op, dat enkele kleine pos ten ook nog wijziging hebben ondergaan. Gemeenterekening 1936. Ged. Staten hebben eenige administratie ve opmerkingen. Conform voorstel B. en W. wordt besloten aan de opmerkingen gehoor te geven. Procesverbaal kas en boeken. Kas en boeken zijn accoord bevonden. In komsten bedroegen f 309483.885, uitgaven f 307787.185, kas f 1696.70, Ontslag wegwerker Leijen. B. en W. stellen voor, als gevolg van de overeenkomst met het Hoogheemraadschap den wegwerker eervol ontslag te verleenen. Voorzitter noemt het spytig dat Leijen den gemeentedienst verlaat. De omgang was prettig. Persoonlijk brengt, spreker hem' een woord van wartonen dank. Rondvraag). De heer Dekker vraagt hoeveel arbeiders uit de gemeente werkzaam zijn aan de aanleg der gasbuizen. Voorzitter zegt dat er zijn, 25 pet. Voorts wil de heer Dekker weer hoornen in de dorpsstraat. Ook deze 'zaaik heeft de aandacht van het college.. De 'heer Dekker had geboord, dat het on derhoud van den tuin van het schoolhoofd voortaan voor rekening van dezen komt. Is dit het hoofd van Lutjewinkel ook opgedra gen!? Voorzitter zegt van wel. De heer Dekker vindt dat eigenaardig. Het is altijd anders geweest. Het werd eeni soort emolument. Voorzitter merkt op, dat Ged, Staten in 1937 een opmerking hierover hadden ge maakt, Men had toen toegezegd voor 1938 er rekening mede te houden'. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1938 | | pagina 9