RADIO Optimisme bij een tekort van f 29800 INGEZONDEN De heer Dr. Schey neemt afscheid van de Rijkslandbouwwinterschool Gift voor productieve werkverschaffing Donderdag 31 Maart 1938 Tweede blad De begrooting van Wieringermeer De polderbewoners betalen f 7.60 per jaar per hoofd aan ambtenaars salarissen. Het nadeelig slot van den gewonen dienst in de begrooting van de Wieringermeer bedraagt f 29800—, bij een totaal geraamde ontvangst van f 56380.een totaal ge raamde uitgave van f 78132.alzoo ruim 60 van de geraamde ontvangsten en ongeveer 27 van de totale uitgaven. Een cijfer dat den leden van een „gewo nen" gemeenteraad zeker de schrik om 't hart zou doen slaan, en de allerscherpste critiek op het beleid van B. en W. tenge volge zou hebben. Hoogere instanties zou den zeker ingrijpen, misschien kwam er la Finsterwolde wel een regeerings- dwarskijker om zoo een Augiasstal eens grondig te reinigen! De mogelijkheid van crit.iek uit den raad van de Wieringermeer blijft, al venvachten wij geen scherpe ver- oordeelingcn, de hoogere instanties zullen wel niet ingrijpen, en een regeeringsdwars- Srijkea* komt er ook niet, want de leden van het. dagelijksch bestuur heli oor en in dit geval de dwarskijkers zelf te zijn. Im mers, zooals wij in hoofdstuk II onder algemeen beheer lezen, zijn de door de Kroon benoemde functionarissen bij de gemeentelijke afdeeling van het openbaar lichaam „De Wieringermeer" ambtenaar in den zin van art. 125 der ambtenaren wet en geldt voor hen waarschijnlijk in de toekomst, ook wel het rijksambtenarenregle ment en het rijksbezoldigingsbcsluit. Het schijnt ons toe dat de bevoegdheden van bijv. de ambtenaren-wethouders veel ver der gaan, dan die van gewone wethouders, dat. de gesfes van het college van B. en W. door de regeeringsinstanties welwillender worden bekeken, dan dat in „gewone" ge meenten het geval is, dat men, om het maar „gewoon" te zeggen, het bestuur van de Wieringermeer voorloopig maar zal la ten „koekbakken", zonder zich al te veel te mengen in de zeer zelcer moeilijke kwes ties die dit bestuur van het nieuwe land dc eerste jaren heeft af te wikkelen. Er is nog heel vóél in deze eerste begrooting, er zijn nog héél wat uitgaven vooral, die als do polder „groot" is geworden niet meer voorkomen, heel wat uitgaven, die de ou ders Ir. Smeding, burgemeester Peters c.s. moeten doen voor de nette educatie van hun Wieringermeerdochter, wil deze een maal als een diamant aan de kroon van Noord-IIollandsche gemeenten kunnen flonkeren En in dit licht moet men deze begrooting bezien, in dit licht moet men ook liet op het oog ontstellende tekort beschouwen. Het dagelijktoh bestuur tilt aan dit te kort ook niet zoo zwaar. Over de eerste vier maanden heeft de gemeente de op brengst van gemeentefonds- en vermogens belasting moeten missen. Dit scheelt, een bedrag van f 13.150, anders was het tekort f 16.650 geweest. Men verwacht snelle be volkingstoename en daarmede als logisch gevolg hoogere belastingopbrengst,, 't Laat zio'h aanzien, aldus de begrootingstoelich- ting, dat de toeneming der bevolking na «enigen tijd tot. een evenwicht tusöchen .Uitgaven en inkomsten zal leiden. Het college heeft dan echter eerst nog medegedeeld, dat geen belang rijke uitgaven te verwachten zijn voor werkloosheidszorg. Op de begrooting staat ook slechts f 3000 uitgetrokken voor steun aan werkloozcn, f 2000 voor werkverschaf fing en f 800 voor armlastigen. Wij hebben in ons laatste raadsoverzicht er al op gewezen, dat wij dit. optimisme niet declcn en niet verwachten, dat het streven van het bestuur om van de Wieringermeer een soort Walden te maken de ideale? stichting van Dr. Frcderik van Eeden, waar ieder vrijheid, arbeid en brood zal heb ben op den duur is vol te houden. Wij hebben bijv. het argument dat misoogsten de finantieele weerstand van de boeren zoodanig zal verminderen, dat zij allereerst op hun arbeiders gaan bezuinigen en deze zoo mogelijk gedaan zullen "even, gemist, en dat lijkt ons toch óók een factor waar men rekening mee moet houden. Laten wij hopen, dat we ongelijk krijgen! Het be lastingstelsel in de Wieringermeer in ver houding tot het rijk is eenigszins anders dan elders het geval is. Wieringermeer ontvangt geen uitkeering uit het gemeen tefonds en het werkloosheidssubsidïefonds, maar anderzijds b.v. heft het rijk voor de Wieringermeer 50 bijzondere opcenten op de vermogensbelasting. Op enkele punten zijn de toegelaten opcenten hooge-r dan bij andere gemeenten, op de hoofdsom van de gemeentefondsbelasting bijv. maximaal 80/ 100 tegenover andere gemeenten 55/75, wel ke opcenten geheel ten bate van het Openbaar Lichaam komen. De afwijkende regeling houdt echter slechts veihand met de bestemming van de op brengst der heffingen, voor den belasting betaler blijven de lasten uiteindelijk de- zelfde als in andere gpmeenten, waar de heffingen tot dc toegelaten maxima zijn op gevoerd. "Uit. alles blijkt wel, dat het college van de Wieringermeer een modelgemecnte wil maken. Hel Hoofdstuk Openbare Werken geeft een totaal van f 10.16S.50, waarin is opeenomen f 3000 voor straten en nleinen. f 1000 voor wegen en voetpaden f 300 voor plantsoenen en f 1575 voor de gemeenterei- niging. In bet algemeen valt het op, dat nergens is bezuinigd op onderhoud, veilig heid. verlichting, hygiëne en alle. andere nuttige zaken, die bet. leven van den belas tingbetaler, zij het dan van zijn eigen geld, veraangenamen. Wij zijn nieuwsgierig lioe dc raadsleden al deze op zichzelf niet groo- te, maar te zamen pen flink bedrag vormen de posten zal bekijken. In gewone gemppn. ten. waar men op een cent bezuinigt (wachtte in Winkel met het schilderen van de trots aller dorpelingen, den kerktoren 14 jaar en heeft Anna Paulowna geen 14 raadhuisplannen gehad!) zouden deze pos ten zeker aanleiding tot ellenlange debat ten geven De belastingopbrengst Is geraamd op f 45.679 onder te verdeelen als volgt: 80 op centen, grondbelasting f 1900, rijksuitkee- ring hoofdsom personeele belasting f 4SOO, 200 opcenten personeele belasting f 9700, 48 opcenten dividendbelasting f 19 (sic!) 100 opcenten vermogensbelasting f830, rijksuit keering gemeentefondsbelasting (hoofdsom, in tegenstelling met andere gemeenten, die slechts een uitkeering ontvangen) honden belasting f 250.tooneelvertooningen f 150 Vergunningsrecht drankwet f 105.verlofs- recht f 25.Zoo wij al zeiden, de belasting betaler offert zijn penningske voor hcél nuttige zaken. Hij offert óók voor het be stuursapparaat, het ambtenarencorps en de werklieden, voor de eerste het meest, voor de tweed minder voor de derde categorie het minst, want die verdienen niet zoo héél veel, komt ons voor. Burgemeester Peters is altijd naar verhouding dc grootste „slokop", als wet houder en onder-voorzitter van een gemeen teraad van een gemeente van per 1 Janu ari '38 min drieduizend zielen tourcheert bij het salaris van f 2500 f 400.reis- vergoeding. Een „gewone" gemeente be taalt bij een zielental van ongeveer 3000 aan zijn wethouder enkele guldens per week. Het salaris van den voorzitter is weliswaar slechts f 1057,maar daarbij komt het salaris van den secrelaris ad. f 4240.„Gewone" gemeenten hebben een burgemeester-secretaris ongeveer samen voor dit bedrag. Daarbij komen verschillen de ambtenaren, een tweetal veldwachters, schoonmakers, losse krachten, schoolarts enz. enz. zoodat 3000 polderbewoners per jaar ruw geschat f 23000 aan salarissen enz. hebben op te brengen of f 7.60 per jaar per hoofd. Men moet hierbij natuurlijk niet ver geten, dat de polder „anders" is, dan an dere gemeenten uitgestrekter, anders in gedeeld, met andere behoeften, die andere lasten naast andere baten met zich bren gen. Maar het eenvoudig rekensommetje toont toch wel aan, dat snelle toename van bevolking gewenscht is, opdat deze voor loopig blijvende vaste lasten, die natuur lijk niet naar rato verhoogd zullen wor den over een grooter aantal zielen kun nen worden omgeslagen! Schagen, Maart 1938. Geachte Redactie, Zou ik een ingezonden 'stukje mogen plaatsen naar aanleiding van de verplich ting, de arbeiders uit Schagen naar Duifsch land te sturen en anders' geen steun en geen werk! Ik vind het vreeselijik om Ne- derlandsdhe arbeiders te dwingen naar Duitschland te gaan en anders geen steun of werk. Ik hoop, dat alle arbeiders mee mogen werken om niet heen te gaan en dat Burgemeester en Wethouders daartoe ook zullen medewerken. Hier is werk en eten genoeg in Nederland. Dus arbeiders, gaat niet naar Duitschland. Dan liever be delen als naar Duitschland. Wij zijn Ne- derlandsche arbeiders, laten, wij dat ook blijven en niet Duilsdhe. U dankend voor de plaatsruimte, JACOB JOHANNIS, lid van de Arbeidersvereniging in den Land- en Tuinbouw. Schagen. Graslandproeven van hef Rijks- landbouwconsulenfschap in Noordholland Dat water door een teveel slecht op gras land kan werken wijst de kwaliteit van veel graslandpercelen in de Zijpe en in Koegras wel uit. Om op de vraag: „welke verhouding tus sen watervoorziening en bemesting is de best" te kunnen antwoorden, zijn enkele proeven opgezet in de genoemde polders. 1. De proef bij R. de Vries, Bosweg, Stol pen is voor het tweede jaar ingegaan, 't Vorig jaar was deze proef zeer interessant. Dit jaar belooft nog meer. Er kan wegens te hoge ligging niet inge- malen worden. Door bemesting, vooral met stikstof, is van dit land met uitsluitend beweiding een uitstekend rendement, verkregen.' terwijl het vroeger voor 't bedrijf zo goed als niet werd meegerekend. Dit. jaar zal dc proef zó worden voortge zet dat naast 2 akkers, die flink stalmest ge had hebben, een akker ligt met enkel fos- forzuur en kali, dus zonder stikstof. De ove rige 7 akkers hebben naast fosforzuur en kali een stevige stikstofbemesting. De bedoeling is, dat bet perceel, dat l1/^ ha groot is, zoveel mogelijk voor de practijk van het bedrijf gebruikt wordt. Vermoede lijk zal het daarom eerst gemaaid worden voor dc kuil en vervolgens geweid. Momenteel staat hot gras er prachtig voor. Elk kan zich overtuigen. Dc stikstofbemesting werd deels op 23 Februari 193S gestrooid, n.1. 200 kg. kalk- ammonsalpeter per ha.; de stalmest in Aug. 1937, n.1. 40000 kg. per ha. 2 Bij H. W. Jimmink, Schoolweg 78, Ju- lianadorp is dit voorjaar een proef aange legd op een stuk grasland van VA ha., dat voor dit dit doel in tweeën is gehekt. Er zijn 6 akkers over beide percelen, waar van hot hoogste punt 1.10 m.' boven A.P. en daarmee evenveel boven dc zomerse in- maling ligt, het winterpeil ligt 1:65 m. lager dan dit hoogste punt. Er zal alleen na onderling overleg wor den ingemalen. De bemesting bestaat uit stalmest, hene yens kali, fosforzuur en .Stikstof in kunst mestvqrm. Van' de 5 akkers krijgt een halve akker geen stikstofkunstmest. De overige akkers krijgen ongelijke hoeveelheden op verschil lende lijden. In totaal zal 1700 kg. kalk- SCHAGEN UITREIKING DER DIPLOMA'S. ALLE LEERLINGEN GESLAAGD. Gistermorgen bad de eindles plaats van de landbouwwintercursus in de groote zaal van den heer Igesz. Er waren vele belangstellenden, waaronder talrijke ouders van leerlingen. Onder de aanwezigen merkten wij op het college van B. en W. te Schagen, den oud-directeur der school, den heer Ir. Smeding, den inspecteur van het L.O., den heer Huizinga, den gemeen tesecretaris, den rijbsveeteeltconsulcnt, den heer de Vries, den rijksveearts de Boer, de heeren H. K. Koster, P. Eriks, Van der Laan, e.a., de meesten vergezeld van hun dames, verder directeur en leeraren van de school. Uit de vragen van de examinatoren, de heeren ir. Muntinga, Pilon en Dr. Schev, en de meestal vlotte antwoorden van de leer lingen blijkt wel, dat het onderwijs zeer vruchtdragend is geweest. Na het verlaten van de school krijgen de leerlingen een behoorlijke bagage aan theoretisch en prac- tisohe kennis mee, die hun een groote voorsprong geeft op landbouwers en boe ren. die deze cursussen niet hebben mee gemaakt. Alle leerlingen het diploma! De directeur der school, Ir. Lienesch. neemt vervolgens het woord, en zegt, dat allen jongelui, die examen hebben afgelegd, het diploma kan worden uitgereikt. (Ap plaus). De heer Lienesch feliciteert de klasse met het behaalde resultaat, waarop de voorzitter van de commissie van toezicht, de heer H. K. Koster, met een toepasselijk woord de diploma's uitreikte. Niet alle diploma's hebben de zelfde waarde, er is er één bij, die met het predicaat uitmun tend kan worden uitgereikt, andere konden alleen met voldoende worden afgegeven. Daarom hoopt spr. dat de leerlingen hun kennis nog zullen uitbreiden. Geeft van uw kennis zoovepl mogelijk af, opdat gij pr zooveel mogelijk van zult kunnen ge- nietpn, zegt spr. De heer Koster spoort de leerlingen aan de band met de school niel los te maken. Hét spijt snr. dat bij niet hetzelfde kan zeggen als verleden jaar. om dat in deze klas de geest niet altijd even goed was. Het verheugt spreker, ook nog 11 leerlingen het diploma melkcontroleur te kunnen uitreiken, waarvan 2 met lof, de leerlingen Mantje en Boontjes, die snr. hartelijk feliciteert. Het snijt. spr. dat niet meerderen dit diploma hebben behaald. Maarten Mantje was de beste. Een speciaal woord van lof krijgt Maar ten Mantje, die het diploma uitmuntend heeft behaald, wat in de 40 jaar maar 34 maal is voorgekomen. Ook den anderen leerlingen wordt ver volgens het diploma uitgereikt. Het zijn: A. Boontjes, Burgerbrug; K. Breebaart, Winkel; W. Bremer, Schagen; O. Broekema, Heemstede; K. J. Govers, Stompetoren; J. Kaan, Anna Paulowna; Jb. Keijzer, Anna Paulowna; A. J. Lindenbergh, Slootdorp; M. Mantje, Oudeschild, Texel; J. Rabbinge, Hip- polytushoef; J. F. Rommel, Alkmaar; C. Swaerts, Callantsoog; G. van Til, Slootdorp; J. Visser, Wieringerwaard; J. Vries, Callants oog; J. C. Waiboer, Anna Paulowna; P. Wai- boer, Anna Paulowna; C. Wit, Nieuwe Nie- dorp; J. Zuiker, Blokhuizen. Het diploma als melkcontroleur ontvingen de leerlingen: A. Boontjes, Burgerbrug; W. Bremer, Scha gen; K. J. Govers, Stompetoren; Jb. Keijzer, Anna Paulowna; A. J. Lindcnberg, Slootdorp; M. Mantje, Oudeschild, Texel; J. Rabbinge, Ilippolytushoef; J. Vries, Callantsoog; J. C. Waiboer, Anna Paulowna; P. Waiboer, Anna Paulowna; C. Wit, Nieuwe Niedorp en de oudleerling; W. Köhne, Beemster. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de leerlingen: C. J. Bar- singerhorn Schagerwaard; Jb. G. Blaau- boer, Kolhorn; J. Blaauw, St. Maartens- vlotbrug; R Bouma. Den Helder; J. Deel- der. Den Helder; J. v. d. Deure, Enkhui zen; A. J. Dieleman, Middenmeer; B. Dros. Eierland (Texel); J. Frans, Groenveld; C. G. Geel, Winkel; M. Glas. Callantsoog; W. R. Hoeksema, Middenmeer; J. Hoogen- doorn. Slootdorp; M. C. Kooij, Anna Pau lowna; G. J. Koster. Schagerbrug; G. Mie- dema, Slootdorp; D. Nobel, Barsingerhorn; .T. J. Poltcr, Anna Paulowna; N. Saai, Wieringerwaard; G. Schoorl, F.enigenburg; C. Smit, Opperdoes; J. J. Waiboer, Oude Niedorp; A. v. d. Welle, Kolhorn; A. v. d. ammonsalpeter op het proefveld worden ver strooid. De bedoeling is, uitsluitend te weiden, ook met schapen. De eerste stikstof is half Maart uitgestrooid. 3. Een klein proefje wordt genomen bij D. Hoornsman, Rijksweg 85, Koegras, op ^4 ha. Dit is een hellende akker, die tot zekere hoogte kan worden ingemalen, doch ook af gesloten. Dit laatste is de bedoeling. De stikstofbemesting zal in drie gedeel ten, elk van 200 kg. kalkammonsalpeter, worden gegeven. Half Maart werd de eerste portie gestrooid. Het hoogste punt ligt tussen 1.50 en 2 M. uit het water. De beweiding zal normaal zijn, als bij de overige akkers van het perceel. Gaarne wek ik belangstellenden op, het verloop van deze proeven te volgen en deel tevens mee, dat het proefvcldverslag over 1937 verschenen is. Hierin staan o.a. inte ressante gegevens omtrent het proefveld- De Vries. Het verslag is verkrijgbaar te gen 10 cent per stuk franco. B. 25 ex. tegen 8 cent. Voor den Rijkslandbouwconsulent, H. PILON. Wilde olifanten vallen pelgrims aan Aan de oevers van de Ganges. Veertig wilde olifanten hebben een ver woeden aanval gepleegd op een groote me nigte pelgrims, die aan de oevers van den Ganges saamgekomen waren voor de be roem de Kumoh Mela, de heilige ceremonie van het baden in den Ganges bij Hardwar. Toen de olifanten in wilden ren uit het nabije woud naderden, stoven de pelgrims in alle richtingen uiteen, juist op tijd, aan gezien zij anders ongetwijfeld verpletterd zouden zijn. In de nabijheid waren kortge leden zes pelgrims door olifanten gedood. Ouderpaar uit Deventer zendt Regeering f 100. Een Deventer ouderpaar heeft aan de Regeering een bedrag van f 100.doen toe komen, met het volgende begeleidend schrij ven: Aan den voorzitter van den ministerraad te 's-Gravenhage. Getroffen door den moed, waarmede zeer veel werkloozen hun moeilijk en zenuwsloopend bestaan aanvaarden, wetende dat voor velen hunner het steeds moeilijker wordt niet te verval len in extremistische wenschen ,en toe komstbeelden. Getroffen door het feit, dat de werk loosheid nog steeds een groot deel van het Nederlandsche volk in al zijn lagen teistert en overtuigd, dat „geven van arbeid" van primair belang is voor een gezond nationaal leven, bieden wij U nevengaand bedrag, groot f 100.aan. Moge het de eerste zijn voor een fonds dat door de Regeering zal worden aan gewend voor den een of anderen vorm van productieve werkverschaffing. Een Deventer ouderpaar. PROGRAMMA VRIJDAG 1 APPRIL 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. Algemeen programma, verzorgd door do KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Causerie over Bijbelgeschiedenis. 12.00 Berichten. 12.15 Modern Klein-Orkest. (Van 1.00—1.30 Gramofoonmuziek) 2.00 Orgelconcert. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 KRO-Orkest. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 KRO-Orkest (Vervolg). 5.30 Gramofoonmuziek. 6.05 De KRO-Melodisten en solist, 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De intelligentie der kinderen en hun schoolresultaten". 7.35 Bedrijfsreportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Orkest, de KRO-Boys en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H, 801,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Zang met pianobegeleiding. In de pauze: Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Jetty Cantor's ensemble. In de pauze: Gramofoonmuziek. 2.00 Pianovoordracht. 2.30 Variété-programma. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Cor Steyn's accordeonorkest. 6.05 Orgelspel. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 NVV-Uitzending. 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „Lezen in de Bijbel". 8.00 Ensemble Stotijn. 8.30 Causerie „De Oecumenische beweging". 9.00 Opera-programma (Solistenconcert). 10.00 Fantasia en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Viool en piano. 11.30 Jazz-Programma (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek, Zaag. Slootdorp: J. Zwemmer, St. Maar tensbrug; M. J. Zijp, Twisk; J. Wijker, Egmond aan Zee; T. Nieuwhof, Midden meer en. de toehoorder: J. Dekker, Scha gen (voor het vak Veeteelt). Niet bevorderd 7 leerlingen. Onder applaus zegt de heer Koster te hopen, dat het diploma den leerlingen van veel nut zal zijn.. Hartelijke afscheidswoorden. Vervolgens richt 6pr. zich tot Dr. Schey, voor wien de tijd van heengaan is geko men. In de 25 jaar van samenwerking heeft het spr. getroffen dat de heer Schey ook onder de leerlingen-akkerbouwers be langstelling voor de zuivelbereiding heeft weten aan te kweeken. Ik dank u voor al les wat u heeft gedaan. (Applaus). De heer Huizinga, inspecteur van -het Lager Onderwijs, wenscht den leerlingen hartelijk geluk. De kennis, hier verzameld zal den leerlingen van veel nut zijn. Hef Bijbelwoord zegt, aan de vruchten kent men den boom en de leerlingen kunnen hun dankbaarheid aan de school niet beter toonen, dan goede menischen en goede boe ren te worden. Het vooronderwijs van de leerlingen der landbouwwinterschool is van groot belang Spreker roept daartoe ook de belangstel ling der leerlingen in. Het verheugt spre ker dat de animo voor het volgen van landbouwonderwijs dermate groeit, dat de scholen, ook Schagen. de klassen moeten splitsen. Dank en hulde brengt de inspec teur aan directeur en leeraren, in het bü- zonder aan den heer Schev, wiens afscheid spr. met weemoed vervult. Steeds is het onderwiis bij hem in goede handen ge weest. in goede en ook in slechte tijden. Spr. memoreert verschillende mannen, die veel voor het landbouwonderwijs hebben gedaan, als de heeren Nobel. Hazeloop. v. d. Laan e. a. Dr. Schev heeft 38 iaar les gegeven. Was hij een matig leeraar ge weest, zou spr. zwijgen, maar de heer Schev was een uitstekend leeraar, die buitengewoon werd gpwaardeerd. Beschei den. rustig, vond hij de goede manier om de jongelui te leiden. Onlangs verklaarde de scheidende leeraar nog, dat bij zich nog uitstekend gevoelde, en dat doet spr. prettig aan. Als de heer Schev te Warns- veld hij Zutphen woont, zal snr. zijn deur zeker niet. voorbijgaan en hij hoopt dat de heer Schey daar met zijn echteenooto nog menig jaar zal doorbrengen. (Applaus). Dr. Schey een bouwsteen van de school. De directeur der school, de, heer Ir. Lie nesch. spreekt eveneens hartelijke woorden lot den heer Schey en overhandigt den heer Schey een programma uil het jaar 1902, waaruit o.a. blijkt dat. de heeren H. K. Koster, K. Eriks, G. Nobel e.a. goede leer lingen zijn geweest, en wat zeker een aar dige herinnering voor den scheidenden leeraar zal zijn. Wat moet. men, aldus de directeur naast, een voorbeeldig mensch als Dr. Schev zetten, om zijn voorbeeldig heid nog beter te doen uitkomen? Dr. Schey was het regeneratieproces voor de heele school! Hij was een bouwsteen van de school, die nochtans zijn eigen persoon steeds op den achtergrond stelde. Namens leeraren cn leerlingen biedt spr. Dr. Schey;- een schilderij met Noordhollandsch land schap aan. (Daverend applaus). «Een goedhartige vriend". Ir. Muntinga zegt te spreken namens de andere docenten, als hij naar voren brengt, dat Dr. Schev een góed-hartige vrlpnd voor de collega's was. Iemand, die op den pen sioengerechtigden leeftijd nog een huis laat houwen met grooten werkkamer, kan zeker gefeliciteerd worden. Spr. wenscht Dr. Schev in zijn geboorteplaats nog vele ge lukkige jaren. -Dr. Schey dankt. Broekema dankt den heer Schey na mens de leerlingen, waarna de heer Eriks de oudste leerling van Dr. Schev, dezen hulde brengt. Dan spreekt Dr. Schey, die in de eerste plaats dankt voor de hartelij ke woorden tot hem gesproken. Als er één stafion in ons land is, waarvan spr. de finesses kent. is het wel het station Heer- Hugowaard- Als onervaren zuivelsonsulent kwam spr. in Schagen. Op geestige wijze «chetst spreker zijn eerste moeilijkheden. Hij was docent, maar ook discipel die al onderwijzende leerde. Het waren ernstige leerlingen in zijn eerste leerjaren, vele leerkrachten verschenen en verdwenen. Een groote verbetering was het toen de nieuwe schooi kwam. Een kritiek moment kwam, toon er nog maar vier leerlingen in één klas waren. Spr. schetst dan de noodza kelijke wijziging in de leerstof. Het onder wijs heeft zich steeds aangepast aan de praktijk, wat spr. nader uiteenzette. Spr. betreurt, het dat de zuivel consul ent geen plaats heeft op alle scholen. Een onaf hankelijk zuivel consul ent oefent grooten in vloed uit! Spr. noemt de samenwerking aan de school zeer prettig. Als hij zijn taak neerlegt, brengt spreker dank aan hem, die de kracht voor zijn werk verleende. Op bewogen toon richt spr. zich tot de leerlingen. Als hij veeleischend wac was hij dat terwille van de leerlingen zelf. Snr. noemt het een wijze beschikking, dat hij thans de taak aan jongeren kan overdra- gpn. Het aangeboden geschenk zal voor hem een onschatbare herinnering blijven. (Daverend applaus). Hierna sluit Tr. Lienesch met dank aan de aanwezigen de bijeenkomst, waarna men zich aan een koffietafel vereenigt

Schager Courant | 1938 | | pagina 5