Raad Harenkarspel „Ik kom tot 10 000 M. diepte! Emplooi voor de werklooze bouw vakarbeiders, Nu toch straat- en huiscontrole op werkloozen. De heer De Vries ls geen tuinder zegt de heer Blokdijk. De be noeming van het lager personeel zal door B. en W. geschieden. De Raad vergadert weinig; de Voor- ziter wil hem niet voor wissewas jes bijeenroepen. Vergadering v*<n den Raad op Woensdag 30 Maart 1938, 's middags om half drie. Voorzitter de heer H. Nolet, hurgemees»- ter; secretaris de heer G. H. Essing. Afwezig zijn de heeren Duyves en Mole naar, beiden wegens ziekte. De Voorzitter opent de vergadering en wenscht de absente heeren een spoedig her stel toe. De secretaris leest hierna de notulen, wel ke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukkien. Ingekomen ls o.m. een besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de Vleeschkeuringsverordening en van de ver ordening op de heffing van keurloonen; goedgekeurd is tevens het raadsbesluit tot opheffing van den. Vleeschkeuringskring Oudkarspel. Een hriéf van C. Noordsfrand, waarbij zijn bedrijf de gemeente wordt aangeboden. Voor kennisgeving aangenomen. Kleine tuinders en gezinssteun. Een adres van de R.K. Kiesvereeniging HarenkarspelOost, houdende het verzoek aan kleine tuinders gezinssteun te willen verleenen. B. en W. deeleni mede, dat aan dit ver zoek, voor zoover dit mogelijk en noodza kelijk is, reeds uitvoering wordt gegeven door middel van het Burg. Armbestuur. De bruggenbouw in De Posten. Een adres van den Plaatselijken Raad uit de Moderne Arbeidersbeweging, hou dende het verzoek bij den bruggenbouw in „De Posten" werklooze bouwvakarbei ders te werk te stellen. B. en W. deelen mede, dat dit inderdaad in hun bedoeling ligt. De heer Doek es vraagt of de gelegenheid om daar te werken er al is? De Voorzitter: Ze zijn er nog niet aan toe. Over eenige weken zal er echter begon nen kunnen worden. En dan kan er doorge werkt worden. De heer De Vries: Worden het hQuten bruggen of betonnen bruggen? De Voorzitter: Houten bruggen. De heer De Vries: Zoo'n bar werk' wordt -het niet. Het zijn geen kanalen. Je kan d'r over stappen. De Voorzitter: Dan moet je op sommige plaatsen toch wijd stappen (Hilariteit). Uit de besprekingen blijkt, dat niet alleen bouwvakarbeiders dit werk zullen uitvoeren, ook andere arbeiders, die eenige handigheid hebben, kunnen aan dit object te werk wor den gesteld. Zijn er echter bouwvakarbei ders beschikbaar, dan moeten zij aan den bruggenbouw werken. Een brief van den Minister van Sociale Zaken, houdende het voorschrift vóór 7 Februari 1938 een straat- en huiscontrole op werkloozen in te stellen. B. en W. hebben in verband hiermede en in verband met de mededeeling van den Minister, dat indien de controle niet werd ingesteld, Zijne Excellentie zou overwegen de subsidie in de kosten van werkloos*- heidszorg in te trekken, maatregelen ge nomen om de controle te regelen. Zij heb ben hiertoe aansluiting gezocht eii ver kregen bij den kring Oude Niedorp. De Voorzitter doet eenige mededeclingen over deze controle, welke nog een vaorloo- pige is; controleur is de heer Chr. Tjalkens te Schagen. De heer De Jong ziet in deze controle nog geen succes. Do heer Bakker zegt, dat de vijf raads leden. die in de vorige vergadering vóór het voorstel van B. en W. inzake deze controle stemden, daarmede last hebben gekregen. Spr. betreurt, dat men toen niet meteen tot deze controle is gekomen. Nu schijnt er niet gestemd behoeven te worden. De Voorzitter zet uiteen, dat de controle nu door den minister is opgelegd. Nog geen WieringermeergTon- den voor de kleine tuinders. Een brief van de Directie van de Wicrin- germeer, houdende de mededeeling, dat voor dit jaar geen cultuurrijip land meer beschikbaar is. De Directie noodigt B. en W. uit in Juli 1939 het verzoek om land te huren te herhalen. B. cn w. deelen mede, dat door hen po gingen in het werk zijn gesteld om land in de Wierimrermeerpolder te huren, om zoodoende de kleine tuinders, die naar hun overtuiging te weinig land hebben om er een bestaan te zoeken, in de gelegenheid te stellen hun bedrijf uit te breiden en hunne bestaansimoccliikheid te vererooten. De heer De Vries gelooft, dat de gemeen te zich heel wat verdriet op de hand haalt, als zii 100 ha. land huurt. Spr. wijst op de traagheid, waarmede de tuinderscredieten worden terugbetaald. De Voorzitter zegt, dat het plan inder daad optimistisch is; de landhuur komt ech ter over het algemeen goed binnen. De heer Doekes noemt het een moeilijk heid, dat de Wieringermeer zoo ver weg ligt. De heer Duyves licht het plan van B. en W. nader toe; men behoeft niet eiken dag naar de Wieringermeer te gaan. zegt spr. nog in antwoord op de opmerking van den heer Doekes. De heer De Jong juicht het voornemen van B. en W. toe. De heer Blokdijk sluit zich hierbij aan. Spr. wijst er op, dat. de heer De Vries het altijd wil doen voorkómen, alsof de tuinders liever niet aan hun verplichtingen willen voldoen. Spr. komt hier tegen op. De heer de Vries is geen tuinder, zegt spr. Rijwielpad DirkshornKerkbuurt. Een brief van den Minister van Sociale Zaken, waarbij goedgekeurd wordt, dat de aanleg van het rijwielpad Dirkshorn— Kerkbuurt in eigen beheer worflt uitge voerd zonder inachtneming van het tijds verloop van drie jaar. Het a& RegeeringsjubUeum. Twee brieven van Ged. Staten, houden de mededeeling, dat geen bezwaar wordt gemaakt tegen uitgaven in verband met de feestelijkheden bij de blijde gebeurtenis in de Prinselijke Familie en bij het 40-ja- rige regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. B. en W. stellen voor hen machtiging te verleenen tot het doen van bovenbedoel de uitgaven tot het bedrag, waarvoor goed keuring wordt verleend. Bij de eerste wij ziging van de begrooting zal hiermede dan rekening kunnen worden gehouden. Voor algemeene feestviering is beschik baar f 50.en verder f 0.25 per leerling van de scholen. Goedgevonden. Voorschot bijzondere R.K. scholen. Voorstel tot het verleenen van een voor schot aan de bijzondere R.K. school te Waarland en te Kerkbuurt ingevolge ar tikel 103, zesde lid der L.O.-wet 1920. B. en W. stellen voor aan de school te Waarland een voorschot te verleenen ten bedrage van f 1609.05 en aan die te Kerk buurt een voorschot van f 1126.33. Als voren. Fraude-verzekering. Voorstel tot het afsluiten van een ver zekering van gecmeente-gelden tegen bena deeling door plaatselijke ambtenaren en bedienden of door anderen bij de N.V. Incasso-Bank te Amsterdam. Ingevolge de gewijzigde Gemeentewet (ar tikel 170, tweede lid) dient een regeling te worden vastgesteld omtrent de verzekering van gemeentegelden, daar de verplichting tot zekerheidsstelling door den Ontvanger uit de wet is gelicht. B. en W. stellen voor een bedrag van f25.000.— te verzekeren, tegen een jaar premie van f 19.50. Als voren. Aanstellen van personeel op ar beidscontract B. en W. hebben in den loop der jaren personeel op arbeidscontract aangesteld, b.v. de schoolschoonimaaksiter, alhoewel' hiervoor geen machtiging door den Raad was verleend. Daar deze toestand niet overeenstemt met de bepalingen der ge meentewet, vragen B. en W. een algemeene machtiging om in voorkomende gevallen overeenkomstig de wet te kunnen hande len. De heer De Vries wil den Raad het per soneel doen aanstellen. Het is toch de be doeling van B. en W., dat zij het laagst gesalarieerde personeel benoemen. En daar van ziet spr. de noodzakelijkheid niet in. De Voorzitter meent, dat het veel ge makkelijker is voor B. en W., als zij deze benoemingen kunnen doen. Er zijn spoed gevallen (bij ziekte b.v.) Uit onze omgeving WIERINGERMEER SLOOTDORP PROPAGANDA FILMAVOND S.D.A.P. Gisteravond gaf de afd. Wieringermeer van de S.D.A.P. een propaganda filmavond in hotel Smit alhier. Bij ontstentenis van den voorzitter, open de de vice-voorz., de heer Feikes de bijeen komst met een welkomstwoord. Spr. betreur de de geringe opkomst, doch hoopte, dat de ze avond hen, die aanwezig waren, mocht versterken in hun idealen. Daarna werd het eerste deel van de pro- paganda-film, het Meifeest 1937, vertoond. Deze rolprent, welke thans in heel Noord- Holland de ronde doet, hebben wij hier reeds meerdere malen gerecenceerd, zoo dat wij meenen te mogen volstaan met de mededeeling, dat dit vlagvertoon van de S.D.A.P. op het witte doek ook nu weer bij het publiek in goeden smaak viel. Het Vara-zomerfcest, de teeken-, de ver kiezingsfilm en de opnamen van het kleu renfeest in het Amsterdamsche Vondelpark hielden de aandacht der aanwezigen op prettige wijze geboeid. Vóór de pauze sprak de heer van Dee len een propagandistisch woord. Spr. greep terug naar den tijd, dat de arbeidersklasse zich nog onbewust was van haar macht. Treurige toestanden heerschten toen, doch in een halve eeuw tijds heeft de arbeiders klasse een groote verandering ondergaan, welke het werk is van de pioniers der so ciaal-democratie. Zij wisten den arbeiders het vuur van het geloof in een beter lot te schenken. Wat de vraagstukken van dézen tijd be treft, merkte spr. op, dat in de Wieringer meer geen sprake van werkloosheid zou zijn, doch de honderdduizenden werkloozen in het overige Nederland vragen de aan dacht. Met warmte sprak de heer v. Deelen over het Plan van den Arbeid, en stelde speciaal het crisisplan van openbare werken, dat vol gens spr. directe bestrijding van de werkloos- beid mogelijk maakt, in het licht. Immers dit deel van het Plan behelst o.m. een snel lere inpoldering van den N.O. Polder en een vlugger begin met het droogleggen van Z.O. en Z.W. Polder, waardoor aan duizenden menschen voorloopige- en vele andere blijven de bestaansmogelijkheid wordt verschaft. Aan het slot van zijn toespraak wees spr. er op, dat door de overbelaste leerlingen- schaal, welke de volksontwikkeling bena deelt, de arbeidersklasse .gebrek zal krijgen aan krachten, die haar belangen kunnen behartigen. Spr. vatte zijn uiteenzettingen samen in de volgende conclusie: De politieke en de economische democratie vormen te za- men de ware democratie: de sociale democra tie, waarnaar de S.D.A.P. streeft. Spr. wekte tenslotte ieder op, zijn persoon in te zetten voor de idealen der S.D.A.P. (Applaus. Aan het einde der bijeenkomst dankte de voorzitter den heer van Deelen en alle ande ren, die aan het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. Het voorstel van B. en W. wordt dan aan genomen met 5 tegen 4 stemmen, die van de heeren De Vries, De Jong, Doekes en Blokdijk. De heeren De Vries en Doekes hadden er eerst nog op gewezen, dat er toch al zoo weinig vergaderd wordt. Tegemoetkoming In vervoerkosten. Voorstel tot het verleenen van een ver goeding van f 15.per jaar en per kind aan A. Pater, alihier, in de kosten van vervoer van zijn kinderen naar de Bijz. R.K. school te 't Veld met ingang van 1 Januari 1938. Aangezien de afstand van huis naar school meer dan 4 K.M. bedraagt, stellen B. en W. voor, deze tegemoetkoming te verleenen. Goedgevonden. Het plaatsen van zaadkool. Voorstel tot aanvulling van de Algemeene Politieverordening, waarhij wordt bepaald, dat het verboden is zaadkool enz. te plaat sen enz. anders dan overeenkomstig de regeling door B. en W. vastgesteld. Door de tuinbouwvereenigingen „Haren- karspel-Oost" en „Samenwerking" is ver zocht deze bepaling in het leven te roepen, om de zuiverheid der verschillende soorten bewaarkool goed te kunnen behouden. De heer De Vries vraagt of de Raad de bevoegdheid heeft een dergelijke verorde ning in het leven te roepen? De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Blokdijk zou het toejuichen, in dien de verordening werd vastgesteld. De heer De Jong merkt op, dat de veror dening wel eens veranderd zal moeten wor den. De Voorzitter zegt, dat hiertegen geen be zwaar bestaat. De heer Bakker merkt op, dat de voorge stelde regeling een verbetering is, er blij ven echter nog moeilijkheden. De heer De Jong doet een middel aan de hand om deze moeilijkheden te ondervan gen; de Voorzitter neemt hiervan goede no ta. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Gcwijizigd wordt de rekening 1937. Het batig saldo stijgt hierdoor tot f 2665.30 (was f 51.56) RondvTaag. De heer Burger vraagt naar de bagger- regeling; de menschen werken tot half één; kunnen zij niet om 12 nur ophouden? De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Beemsterboer vraagt of er nog controle is, op het afsluiten van de wegen in den Smeugelpolder. De voorzitter antwoordt ,dat B. en W. hierover geen zeggenschap hebben. De heer De Jong deelt mede, dat men met bedoeld werk binnenkort klaar is. De heer De Jong klaagt over het wei nige vergaderen door den Raad. De voorzitter gevoelt er niet veel voor om voor ieder wissewasje den Raad bijeen te roepen; de te behandelen punten zijn van weinig belang; veel maatregelen worden van bovenaf opgelegd. Na nog een bespreking van weinig belang volgt sluiting. CALLANTSOOG Jiljartmatch Callantsoog't Zand. Het tweede gedeelte van den biljartwed strijd tusschen Callantsoog en 't Zand is Dinsdagavond in hotel De Haan gespeeld. Callantsoog won 10 van de 14 partijen. Te 't Zand werd de winst verdeeld, zoodat Cal lantsoog in totaal 17 van de 28 partijen en 't Zand 11 partijen gewonnen heeft. Er werd evenals andere jaren weder gehandicapt ge speeld. Uit de spanning van verschillende partijen bleek wel dat de verhoudingen goed gesteld waren. Callantsoog heeft dus dit jaar den jaarlijkschen wedstrijd weer gewonnen en verdiend ook. Bouwvergunning. Door B. en W. dezer gemeente is aan den heer J. Klerk te Schagcn vergunning ver leend tot het bouwen van een zomerwoning op het daartoe bestemde terrein ten Z.O. van het dorpsplein. Verleging werkverschaffing. Door den Minister van Sociale Zaken is de subsidietoezegging voor de werkverschaf fing „Bebossching van het Luttiekduin" we derom verlengd en wel tot 25 Juni a.s. Arbeidsbemiddeling Maart. Ingeschreven stonden aan het begin van Maart 50 arbeiders, allen werkloos. Inge schreven werden 7, geplaatst 5, uit anderen hoofde afgevoerd 17 arbeiders. Ingeschreven bleven 35 arbeiders. Hiervan zijn 10 bouw vakarbeiders en 25 landarbeiders. De vijver in het Luttiekduin. Zooals reeds eerder gemeld is, wordt in het Luttiekduin in werkverschaffing een vij ver aangelegd. Dezer dagen is het graaf werk gereed gekomen. Thans is men bezig met de afwerking. Verschillende soorten wa terplanten zullen langs de kanten worden uitgezet om zooveel mogelijk het natuurlij ke te bewaren. Op de rondom opgegooide heuveltjes zijn dennetjes uitgeplant. Ook zijn andere uitge breide gedeelten van het Luttiekduin dit voorjaar met dennen beplant. In den loop der jaren kan het een mooi^ hoekje worden. SINT PANCRAS J. Gootjes overleden. Onze oudste inwoner, de heer J. Gootjes, is gistermiddag op 97-jarigen leeftijd over leden. Attent De heer Oukes, die 11 jaar schoolschoon- maker... aan de O. L. school alhier is ge weest heeft tegen 1 April a.s. als zooda nig bedankt en was Woensdagmiddag voor het laatst als zoodanig werkzaam. Om 4 uur kwam het College van B. en W. de school binnenwandelen om het ge bouw te inspecteercn en werden door den burgemeester eenige hartelijke afscheids woorden tot hem gesproken, waarhij deze er op wees. dat hij steeds tot volle tevre denheid van B. en W. en de schoolhoofden werkzaam is geweest Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL W ARMENHUIZEN Openbare verkooping. Gistermidag had in café Slikker ten over staan van Notaris Roos uit Alkmaar een openibare verkooping plaats van huis, schuur, erf en twee motorschuiten, waar mede sinds jaren de beurtedienst op Alk maar werd vervuld, een en ander eigen dom van den heer P. Bakker alhier. Opbrengst huis f 2885, opbrengst Motor Vertrouwen f 630, opbrengst Dekschuit (motor) „Wie weet het" f 4S5, totaal f 4000 Bij combinatie werd op f 20 gemijnd door den heer Jb. de Nijs alhier. Totale op brengst f 4020. HARENKARSPEI WAARLAND. ONDERHANDSCHEN VERKOOP. Bij onderhandschen verkoop is het woon huis met schuren erf en bouwland aan den Weelwegalhier, eigendom van den heer Joh. Blank en Cons. te Heerhugowaard, verkocht aan den heer Th. Broersen, visch- handelaar alhier. Gemelde perceelcn waren de vorige week door den heer Blank en Cons. op publieke verkooping in eigendom verkregen en wa ren afkomstig van den heer Jac. Groen vroeger alhier, thans elders. LANGEND1JK OUDKARSPEL. Raadsvergadering. De Raad dezer gemeente komt Vrijdag avond in openbare vergadering bijeen. Be handeld zal o.m. worden een voorstel van B. en W. over het verleenen van subsidie aan de voetbalvereen. D.T.S. NOORDSCHARWOUDE. Juffrouw Snip en Juffrouw Snap komen in „Concordia". Naar wij vernemen komen de populaire radioartisten Snip en Snap (Piet Muizelaar en Willy Walden) Zondagavond a.s. in „Con cordia" alhier. Dezen avond toch hoopt de zangvereeni- ging „Crescendo", Dir. de heer Willem Hespe, een uitvoering te geven, zoodat men verze kerd kan zijn van een pracht-avond. Allen dus naar Snip en Snap in „Concor dia". Aanvang 7.30 uur, entrée slechts 65 ct. plus belasting. Na afloop schitterende balmuziek. (Adv.) Prof. Piccard van de hoogte naa EXPERIMENTEN IN HET MEER VAN GENEVE. (Van onzen V.P.B.-correspondent). In de nabijheid van Genève bezit de Belgische professor August Pic card een aardig landhuis, waar hij steeds zijn vacanties pleegt door te brengen. Dit landhuis zal over eeni ge maanden waarschijnlijk de „ba sis" voor zeer belangrijke experimen ten worden. Prof. Piccard wil namelijk thans zijn ge luk eens niet in de hoogte, de stratosfeer, maar in de diepte van de zee, da batysfeer beproeven. Wij kunnen over de op het oogenblik bestaande en theoretisch reeds ge heel uitgewerkte plannen eenige, tot nog toe onbekend gebleven bijzonderheden me- dedeelen. Piccard droomde reeds als zeer jonge man van twee dingen. Hij wilde den hemel en de diepte van de zee veroveren. Men kent Pic- card's successen in de stratosfeer. Toen Piccard echter de op het oogenblik bestaande Russische en Amerikaansche stra- tosfeer-records wilde breken, vond hij niet het geld voor een nieuwen ballon. Derhalve moest hij dit project voorloopig opgeven. Bij zijn thans genoemen besluit, zich nu eens om de diepte der zee te bekommeren, behoeft hij slechts op oude, reeds geheel berekende en nauwkeurig doordachte pro jecten terug te grijpen. In den loop van de laatste twaalf maanden heeft hij zijn oude ProL Piccard zooals de Fransche teekenaar Aigle hem ziet. WIERINGEN Laatste les kookcursus. Woensdagmiddag is de laatste les van den kookcursus uitgaande -van den Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrou wen, afd. Wieringen gehouden. Deze cursus bestond uit vier lessen, welke werden gegeven door mej. M. Piet uit Alkmaar, in de-keuken van de Jeugd herberg te Oosterland. Deze cursus waaraan 22 dames deelna- namen is een gröot succes geworden. Mevr. BakkerKuut, de presidente der afd., bedankte Mej. Piet voor de aangena me en leerrijke lessen en overhandigde haar uit erkentelijkheid een cadeautje. Aanrijding. Woensdagmiddag j.1. omstreeks drie uur had in de bocht in de Nieuwstraat bij de manufacturenzaak van den heer S. Jong kind een aanrijding plaats. Uit de richting den Oever naderde de vrachtwagen G 51473, van de firma Doves en Minnes, tegelijkertijd kwam uit de Hoofdstraat een nieuwe luxe Chevrolet G 31885, bestuurd door den heer K. Langendijk uit Alkmaar. Op den hoek reed de vrachtwagen de luxe in de flank aan, waardoor diens achterspat bord in elkaar werd geduwd; de vrachtwa gen zelf kwam met de rechterzijde in bot sing met den muur van den heer Jongkind, zoodat deze als het waren gevangen zat tus schen huis en luxe wagen. Van de vracht wagen werd het rechtervoorspatbord ver nield, terwijl de muur een knik naar bin nen kreeg. Zij nog vermeld, dat toen de aanrijding geschiedde, de luxe wagen stilstond. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het verkeer ondervond eenige stagnatie. Van een en ander werd door Rijksveldwach ter Brig. Brouwer proces verbaal opgemaakt. NIEUWE NIEDORP Geslaagd. Als no. 1 van het Ambachtsschooldiploma afd. Schilders te Alkmaar, slaagde de jon geheer Jan Rezelman Rzn. alhier. Als be looning hiervoor mocht, hij een glassnijder met diamant in ontvangst nemen. Z1JPE Bouwvergunning. B. en W. dezer gemeente hebben ingevol ge de bepalingen der Bouwverordening ver gunning verleend aan J. Kriller te Schoorl tot het bouwen van een kapberg, voor reke ning van den heer M. Bood te Heiloo, op een terrein aan den Ruigeweg alhier. de diepte plannen verbeterd èn met behulp van zïjo. assisteirïn zekeren zin gemoderniseerd. Men rekent op het oogenblik met geheel andere factoren, met andere metalen, met veran derde drukcomponenten, enz. Slechts wijl Piccard op zijn oude plannen kon steunen, is hij echter reeds op het oogenblik zoo ver, dat zich in de theorie bij de verovering van de diepte geen hindernis meer voordoet. Zijn nieuwe principe. De Amerikaan Beebe heeft, zooals hekend eenige jaren geleden in een soort metalen kogel aan een stalen kabel een diepte record gevestigd. Hij kwam dicht bij de 1000 meter grens. Maar hoe geweldig deze prestatie ook was, zij scheen toch minimaal gemeten aan de enorme diepten van 10.000 en meer meters, welke men b.v. in den Stillen Oce aan gepeild heeft. Dit record van Beebe werd tot op den huidigen dag niet verbe terd, wijl men zich weliswaar in staat acht te, een kogel te construeeren, die een nog sterker druk zou kunnen verdragen, maar het niet mogelijk was, de slingerbewegingen van den kabel te verhinderen en eventu- eele breuken van deze eerst zoo belangrijk© verbinding te voorkomen. De kleinste beweging aan de op pervlakte kan voor den kogel en zijn inzittenden en bovendien ook voor het schip, dat den kabel liet afrollen noodlottig worden. Derhalve zocht men naar een nieuw principe. Men dacht aan een ondcrwatertank, die van de kust af zou vertrekken en over den zeebodem zou kunnen rollen. Deze plannen zijn echter op den achtergrond geschoven, sinds prof. Piccard een aantal deskundigen van zijn nieuwe idee op de hoogte heeft gesteld. Gondel met „olieblaas." Het nieuwe plan van Piccard is eigenlijk de verwezenlijking van een ouden droom, die hem als jongen natuurkundige reeds voor den geest zweefde. Men heeft om in de diepte af t'e dalen een zekere ballast noo- dig. Nu is ijzer zwaar en als ballast uitste kend te gebruiken. Voor den terugkeer naar de oppervlakte der zee kan men anderzijds het best van olie gebruik maken. Het systeem van Piccard is nu als volgt: Een stabiele, tegen eiken druk bestand zijnde gondel voor twee personen, daaron der een zwaar stuk ijzer, dat door uitscha keling van een electromagnetischen stroom verwijderd kan worden en tenslotte een groote „olieblaas". die boven den gondel drijft en haar stijgvermogen actief kan laten wo'-den, zoodra de ballast is komen weg te vallen. Experimenten in het Meer van Genève. Het zou ons te ver voeren, ieder détail van de experimenten, die Piccard reeds onder nam, te bespreken. Genoeg zij te zeggen, dat hij thans zoo ver gevorderd is, dat hij binnenkort met een proefapparaat in het Moer van Genève tot op een diepte van 300 meter zal duiken. Slaagt dit experiment, dan wil hij later bij de Canarische eilanden 5000 a 6000 meter diep duiken, om tenslotte bij de Mariannen-eilanden in den Stillen Oceaan de 10.000 meter-grens te bereiken.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6