Zal Berlijn het concordaat opzeggen? DAGBLAD VOOR HOLLAKD'S NOORDERKWARTIER Verhooging graanheffingen Kardinaal Inniizer niei naar Rome In Hongarije zal orde heerschen Amsterdam ongeschikt als garnizoensplaats Britsch-Italiaanscbe bespre kingen verloopen gunstig Ernstig ongeluk bij den 1000 mijlen wedstrijd in Italië Schuschnigg krankzinnig geworden Vijfduizend valsche toegangskaarten Hoogste en laagste inkomens in Nederland MAANDAG 4 APRIL 1938. 81e Jaargang. No. 10537. Laan. Schaden. Tel. 20. üifgavr tfer N.V. img.-Mii-. „bolland, Noorderkwartier" r nt De uitzending van Radio Va- ticana buiten medeweten van den Pauselijken Staatssecre taris. De radiorede via den zender van het Vaticaan, waarin de houding van de Oostenrijksche bisschoppen, die aanspoorden tot „ja" stemmen bij de a.s. volksstemming, op scherpe wijze werd gelaakt, heeft in Duit- sche kerkelijke en politieke krin gen groote beroering gewekt. De Duitsche ambassadeur bij het Vaticaan heeft bijna een uur lang met Berlijn getelefoneerd en men verwacht in het begin dezer week de opzegging van het concordaat door Duitschland. In Vaticaanstad lijkt men wel ietwat ge- schrokken van de eigen stoutmoedigheid, althans de semi-officieele nieuwsdienst van het Vaticaan heeft zich gehaast te verkla ren, dat de bewuste radiouitzending is ge houden buiten medeweten van den pause lijken staatssecretaris. De uitzending was van privaat karakter. De autoriteiten van het Vaticaan zullen strengere maatregelen nemen om vergissingen van deze aard te .voorkomen. Men verneemt, dat de uitzending is ver zorgd door een Duitsch-sprekenden Jezuit, die regelmatig des Vrijdags voor den zen der spreekt. Men merkt op, dat de uitzen ding niet officieel door den staatssecretaris is gedesavoueerd en dat de Osservatore Ro- mano over de aangelegenheid zwijgt. Door de niet zeer besliste houding van den Heiligen Stoel zien de Duitsche bisschop pen zich voor een zeer moeilijke taak ge plaatst. v Nti hun Öbstênrijksche collega's blijkbaar met den naJAonaal-socialistischen wind me- dezeilen, komen zij in een zeer scheeve ver houding tot het Hitler-regiem te staan. Het is dan ook geen wonder dat de Vrij dag j.1. te Fulda gehouden conferentie der Duitsche bisschoppen, teneinde de houding te bespreken ten aanzien van de volksstem ming van 10 April, uiteengegaan is, zonder dat een eenstemmig besluit is genomen. Den bisschoppen werd individueel de vrijheid ge laten om te beslissen over de geschiktheid en den vorm van een evcntueelen oproep ten gunste der volksstemming. Ook een Duitsche bisschop advi seert tot „ja" stemmen. De bisschoppelijke coadjutor van het dio cees Fulda, mgr. dr. Dietz, heeft tot de ka tholieken van het diocees een oproep gericht, waarin hij er op wijst, dat een groot keer punt in de geschiedenis is aangebroken. Hij zegt voorts de gegronde hoop te koesteren, dat de „schepper van het nieuwe en onher roepelijke groot-Duitschland", de nationale vereeniging zal verbinden met een grootsche toenadering en aldus de vreugde van het nieuwe en grootere Duitsche volk zal vol tooien. Daarom roept hij de katholieken van het Diocees toe, zijn vertrouwen te deelen, en op den dag der verkiezingen een „hart grondig ja" te stemmen. Tevens wordt de ge- loovigen verzocht op den dag der volksstem ming bijzondere gebeden voor het Duitsche volk te verrichten. Kardinaal Innitzer naar het Va ticaan ontboden? Berichten uit Fransche bron melden, dat de Oostenrijksche kardinaal Innitzer naar Rome is ontboden om uitleg te geven van zijn houding ten aanzien van de in Oosten rijk te houden volksstemming. Deze berichten zijn echter door het Vati caan ten sterkste ontkend. Geen verklaring in de Duitsche katholieke kerken. Algemeen had men venvacht, dat in de katholieke kerken van Duitschland gisteren een verklaring zou worden voorgelezen, waarin zou worden aangespoord voor dé in lijving van Oostenrijk te stemmen, doch deze verwachting is niet bewaarheid. Kalmeerend woord van Rijksbe stuurder Horthy. Rijksbestuurder Admiraal Von Horthy heeft zich in een radioredevoering tót het Hongaarsche volk gewend om het tot kalm te aan te sporen. Nu het groote Duitschland onmiddellijk aan ons land grenst zeide hij, trachtten sommige groepen agitatie en onrust te wekken. De admiraal verklaarde, dat de regeering de orde met krachtigen hand zou hand haven en zeide, dat Hongarije voor alles de vrijheid liefheeft. De meest doeltreffende middelen voor het slagen van een volk zijn handel en koop vaardij, zooals bijv. in Nederland blijkt en er is gelegenheid om onze vrije havens in te schakelen in het net van den wereldhan del. De eer van den arbeid komt het eerst. De eerbied en de liefde voor den arbeid kun nen een volk gelukkig maken en niet de de magogie van de straat Het is niet voldoende, dat een man zich zelf opwerpt als verlosser van de wereld en met het spcculeeren op de lagere instincten de massa op dwaalwegen wil leiden Geen oefenterrein voor luchtaf weergeschut. De kansen op het verkrijgen van een gar nizoen schijnen, aldus de N.R.Crt., voor Am- Sterdam vrijwel verkeken te zijn. De moei lijkheid, die wel haast een onmogelijkheid is geworden, blijft liggen in de bezwaren, welke de luchtscheepvaart van de vestiging van een oefenterrein voor het luchtafweer geschut zou ondervinden. Men neemt aan, dat een cirkel met een straal van 25 km. uit het middenpunt van Schiphol gelegen, vrij moet blijven. Dat is dus een afstand van maar vijf minuten vlie gen, uitgaande van de snelheid van gemid deld 300 k.m. per uur voor verkeersvliegtui gen. Slechts een kleine sector, die van het luchtverkeer met Texel, zou vrij blijven, maar dit blijkt onvoldoende voor het vinden van een oplossing. Men vestigde er onze aandacht op, dat het in deze geen verschil van meening betreft tusschen de gemeente Amsterdam en Defensie, maar tusschen De fensie en Waterstaat, onder welk laatste de partement de burgerlijke luchtscheepvaart ressorteert. Onder deze omstandigheden wordt het waarschijnlijk, dat er te Amsterdam geen garnizoen komt. Voor een garnizoen in de gewone beteekenis van het woord schijnen er hier ter stede geen geschikte oefenterrei nen aanwezig te zijn, nocli aan te leggen. Daarna ook onderhandelingen tusschen Italië en Frankrijk. In Britsche kringen is men van meening, dat de BritschItaliaansche besprekingen reeds tot overeenstemming over de alge- meene beginselen hebben geleid en dat de onderhandelingen voor Paschen met succes bekroond zullen worden. Niettemin gelooft men, dat de onderteekening der overeen komst uitgesteld zal worden tot een bevre digende regeling van de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje verkregen zal zijn. Uit^Londen bericht men aan de Crt. dat overeenstemming over de geheele linie is bereikt, en dat het accoord tusschen Londen en Rome thans wordt opgesteld. Binnen tien dagen zou alles in kannen en kruiken zijn. Bevestiging van dit berieht ontbreekt nog. In Fransche kringen te Londen wordt ge zegd, dat de Britsch-Italiaansche besprekin gen in Parijs gunstig beoordeeld worden en dat een overeenkomst den weg zou kunnen effenen voor directe Fransch-Italiaansche onderhandelingen. Velen zijn van mecning, dat een Britsche erkenning van de verove ring van Abessinië het voor Frankrijk ge makkelijker zou maken tot een dergelijken stap over te gaan, nadat de kwestie te Ge- nève behandeld zal zijn. Er zou dan geen belemmering meer zijn voor het benoemen van een Fransch ambassadeur te Rome. Engeland zou, nadat in nota's de vriend schap tusschen Italië en Engeland beves tigd is, stappen moeten ondernemen, die zullen leiden tot erkenning van de ver overing van Abessinië door bemiddeling van den Volkenbond. In een boek van Lord Londonderrv, oud minister van luchtvaart wordt overeen komst met Duitschland bepleit, omdat: „Duitschland met zijn groeiende militaire macht en zijn toenemende doeltreffende organisatie gereed schijnt, zich door niet6 te laten tegenhouden indien zijn eischen, vooral ten aanzien van het koloniale vraag stuk, niet, zij het dan ook gedeeltelijk, in de nabije toekomst zouden worden inge willigd." K.N.LL.M. mag in Manilla landen Naar de Tel. verneemt, heeft het Interde- parmentaal Comité van Luchtvaart voor- loopig besloten om aan de Kon. Neder landsch-Indische Luchtvaart Maatschappij de „KNILM" het recht van te landen in Manilla te geven voor de luchtlijn tusschen Batavia en de Phillipijnen, Racewagen rijdt op het publiek in TIEN DOODEN, DRIE EN TWINTIG GEWONDEN. De internationale wedstrijd voor race-automobielen over 1000 mijl, welke gister voor de twaalfde maal in Italië is verreden, heeft een tra gisch verloop gehad. De wagen met de Italiaansche coureurs Bruzzo en Mignanego is te Bologna op het rechte traject tusschen Porta Zam- bori en Porta Mascarella met volle vaart door tot nu toe onbekende oor zaak op het publiek ingereden, dat in dichte rijen langs den weg stond geschaard. Hierbij werden zeven per sonen gedood en twintig gewond. De beide coureurs werden eveneens ern stig gewond. Meer dooden. Nader wordt gemeld, dat het aantal doo den bij het ongeluk tien bedraagt, waaron der zeven kinderen, terwijl zeventien per sonen werden gewond. Een tweede ongeluk met zes gewonden. Tijdens den wedstrijd over duizend mij len heeft zich nog een tweede ongeluk voorgedaan, namelijk te Ferrare, waar eveneens een der wagens in het publiek terecht is gekomen. Hierbij werden zes toeschouwers gewond. Het ongeluk te Bologna werd veroorzaakt doordat de auto slipte op de tramrails, welke ter plaatse over den straatweg loopt. Een vreemd gerucht. Een reiscorrespondent van de Paris Soir schrijft uit Weenen aan zijn blad, dat hij goede redenen heeft om te gelooven, dat Schuschnigg thans in een inrichting voor zwakzinnigen te Steinhof bij Weenen is op gesloten. De speciale correspondent merkt op, dat gisteren te Weenen het gerucht in omloop was, dat Schuschnigg krankzinnig is geworden. Verlaging crisisheffing op suiker Naar aanleiding van de voortgezet te daling van de graanprijzen gedu rende de laatste maanden, heeft de minister van Economische Zaken be sloten de monopolieheffingen op den invoer van tarwe, rogge, gerst, haver en mals met ingang van Zondag 3 April te verhoogen met een bedrag van f 0.50 per 100 K.G. Tegelijkertijd zullen de daarvoor in aanmerking komende overige invoerprijs verschil len en restitutiebedragen dienover eenkomstig worden gewijzigd. De minister heett deze beslissing genomen in verband met de door de regeering gedane toezegging de rog ge- en gerstprijzen binnen de gren zen f7.25 en f8.25 te zullen hand haven. Met dezen maatregel wordt dus slechts beoogd de prijsdaling op te vangen en de prijzen der granen weder op het peil te brengen van eenige maanden geleden. Crisisheffing op suiker. De tengevolge van de verhooging der mo nopolieheffingen op granen te verwachten grootere inkomsten van het Landbóuw-crisis- fonds hebben den minister voorts aanleiding gegeven de crisisheffing op suiker met in gang van 11 April 1938 te verlagen met een bedrag van f 1.12Ve per 100 K.G. tot het ne men van dezen maatregel heeft tevens de overweging bü^edragen, dat een verlaging van deze heffing rechtstreeks aan den con sument ten goede komt en mede voor de sui kerverwerkende industrie van beteekenis is. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINTt Verwachting: Stormachtige tot krachtige, Noordwestelijke Noordelijke wind, gedeelte lijk bewolkt, aanvankelijk regeni- en hagelbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten1: Guur, afnemend buiig. Voor den Internationalen voet balwedstrijd Holland-België. Acht personen gearresteerd. De politie te Antwerpen heeft ont dekt, dat tijdens den voorverkoop van plaatskaarten voor het Stadion, voor den voetbalwedstrijd België- Nederland, welke ook gisteren, zoo als telkenmale, op de Keizerlee en elders werd gedreven door opkoo- pers. valsche kaarten van tien en veertien francs in omloop waren ge bracht. Onmiddellijk greep de politie in en stelde zich in verbinding met den organisator van den wedstrijd den Belgischen Voetbal bond. Bijgestaan door rijkspolitie werden politieposten geplaatst bij de beide tribu nes waarvoor de valsche kaarten waren verkocht nl. de blokken K. en X. Al spoe dig hadden de politiemannen de zakken vol valsche kaarten en vele bezoekers, die mis schien voor hoogen prijs een kaart hadden gekocht, moesten terugkeeren. Verscheiden van hen gingen eens rondzien of zij mis schien de opkoopers konden vinden en al spoedig kreeg de politie bericht, dat op tal rijke plaatsen nog opkoopers hun handel dreven. De politie arresteerde hierop vijf personen, die valsche kaarten bleken te ver- koopen. De kaarten en het geld, dat de op koopers voor hun valsche kaarten hadden ontvangen, werden in beslag genomen. Op het politiebureau werden zij aan een streng verhoor onderworpen en al spoedig bekenden zij. dat het hoofdkwartier was ge vestigd op de Keizerlei. De politie deed hier onmiddellijk een inval en veertig personen werden naar het politiebureau geleid. Hier bleek, dat velen van hen zelf misleid waren en dachten echte kaarten te verkoopen, zoo dat 37 weer op vrije voeten werden gesteld. In totaal werden acht personen vastgehou den, Belgen en Nederlanders. Uit het onder zoek is gebleken, dat de hoofdschuldigen zich vermoede!'Jk op Nederlandsch gebied bevin den en het onderzoek wordt verder in samen werking met de Nederlandsche justitie voort gezet. Naar schatting zijn vijf duizend valsche kaarten in omloop gebracht. In doodsangst van balcon gesprongen Erstige brand te Haarlem. Gistermiddag heeft een korte, doch felle brand gewoed in een woning aan de Mo- lukkcnstraat te Haarlem, bewoond door het gezin van den heer B. A .0 bestaande uit man, vrouw en zeven kinderen. De brand ontstond op de boven-voorkamer doordat het twaalfjarig zoonlje de petrole umkachel omgooide. De jongen die door de vlammen was inge sloten en de kamerdeur niet meer kon be reiken, wierp de balcondeuren open, waar door de stormwind vrij spel kreeg. In een ommezien stond dan ook de geheele kamer in lichter laaie. De jongen wilde zich in zijn angst van het balcon op straat laten vallen .hetgeen opgemerkt werd door een overbuurman, die juist bijtijds kwam toe snellen en den knaap wist op te vangen. De moeder, die in de meening verkeerde, dat er nog een van haar kinderen boven was, had zich inmidels naar boven begeven, waardoor bij brandwonden aan hoofd, ar men en handen opliep. Zij werd bij omwo nenden verbonden. De brandweer was intus- schen ter plaatse gekomen en wist weldra met twee stralen op de waterleiding het vuur te blusschen. De bovenverdieping was toen echter vrijwel geheel uitgebrand. Ver zekering dekt de schade. Bloemendaal heeft de hoogste cijfers. Aan de door het Centraal Bureau voor de Statistiek bewrekte statistiek der inkomens cn vermogens in Nederland, ontleenen wij het volgende: 4.77 pet. van de aangeslagenen in alle ge meenten heeft tezamen een inkomen van f 5000 of meer. In Kerkrade is dit cijfer slechts 1.06 pet. terwijl dit voor Bussum 13.84 pet. bedraagt. Ook blijkt, dat 11.90 pet. van de aangeslagenen in alle gemeenten een vermogen heeft van f 100.0000 of meer, ter wijl dit voor Emmen het geval is met 6.02 pet. en voor rheden met 24.09 pet. De hoogste en laagste gemiddelde be dragen der in de belasting vallende in komens per inwoner worden voor de afzon derlijke gemeenten aangetroffen in Bloe mendaal en Nistelrode (resip. f1593.en f46.Het hoogste gemiddelde bedrag der in de belasting vallende vermogens heeft eveneens Bloemendaal en wel f 17.380.—, terwijl voor het laagste bedrag f33. wo"'" gevonden. Tusschen deze uitersten bevinden zich de overeenkomstige bedragen van alle an dere gemeenten en die van de in de sta tistiek voorkomende territoriale onderdee- len des land's. Ontsporing bij Haarlem Treinverkeer naar Alkmaar ge stagneerd. Gistermorgen omstreeks half elf zijn tij dens rangeermanoeuvres van een electri- schcn trein twee rijtuigen uit de rails ge- loopcn bij een wissel nabij het viaduct van het Statcnbolwerk te Haarlem. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Hoe gering ook de materieele schade mocht zijn, het was toch noodig het trein verkeer op de lijn naar Bloemendaal en IJmuiden, die tijdelijk versperd was, om te leggen, zoodat vertraging in den treinen loop ontstond. Het verkeer werd omgelegd over Amsterdam en Uitgeest. Om vijf uur gistermiddag was het verkeer weer hersteld. Japansch diplomaat doet rare dingen Spionnage diens ten ten gunste van Japan. Het Russische telegraafagentschap meldt, dat de Japansche zaakgelastigde in Afgha nistan tijdens een beleefdheidsbezoek aan den nieuwen Sowjetrussischen ambassadeur in Kaboel, Michailof, getracht heeft den Russischen diplomaat over te halen spion- nagediensten ten behoeve van Japan te ver richten. Het Russische telegraafagentschap voegt hieraan toe, dat de Russische ambassadeur te Tokio een energiek protest heeft inge diend bij het Japansche ministerie van bui- tenlandsche zaken tegen deze houding van den Japansche diplomatieken vertcgenwoor- digec te Kaboel, Onze beroemde verbuigiogs - n Gymnnsium-leeraren vreezen terugkeer! Het genootschap van leeraren van Ne derlandsche gymnasia heeft aan den mi nisterraad een adres gebonden, waarin het bestuur van hgt genootschap zijn adhaesie aan het adres van de vereeniging tot ver eenvoudiging van onze spelling betuigt, met betrekking tot de geruchten, dat her stel der oude buigingsuitgangen zooi dreigen. Het bestuur deelt volkomen de paedagogische, wetenschappelijke, financi- eele en algemeen maatschappelijke bezwa ren van bedoeld adres, welke trouwens reeds in November van het vorig jaar in een eigen adres ter kennis zijn gebracht van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Het bestuur vreest ten zeerste dat door de eventueele terugkeer tot de oude methode, de heilzame rust en orde, die nu gedurende vier jaar bij het onderwijs heeft geheerscht, ernstig zal worden geschaad. Antwerpsche diamantbandc'aar verdwenen Hij werkte voor rekening van de Sovjet-Unie. De verdwijning wordt gemeld van den Antwerpschen diamanthande laar Jacob Franken. Franken, die te Lodz (Polen) ge boren is, en zich na den oorlog te Antwerpen had gevestigd, was er dank zij zijn relaties'met de Sovjet- Unie in geslaagd, voor een Antwerp sche firma het recht van verkoop te verkrijgen van de diamanten, die do regeering der Sovjet-Unie bij par ticuliere banken in beslag had ge nomen. In tien jaar tijds kocht hij voor ongeveer 300 millioen franc diamanten. In April 1937 werd Franken dringend naar Moskou teruggeroepen en ondanks de arrestatie van Yagoda. zijn voornaam- sten beschermer, begaf hij zich daarheen. Sedertdien werd niets meer van hem ver nomen, ondanks de stappen van den Pool- schen ambassadeur en den Belgischen ge zant te Moskou (er stfwn hier immers be langen van een Belgische firma op het spel). Een Poolsche advocaat heeft slechts kunnen vaststellen dat Franken zich in den trein heeft bevonden, die op 9 April 1937 de Sovjet-Russiche grens in de rich ting Moskou passeerde.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1