Plaatselijk Nieuws. Dieren als weldoeners van de mensclilieid Fa. G. de Waard De juiste glazen voor Uw oogen VAN GEELEN Proef heien voor het nieuwe Raadhuis Nogmaalsde groenten- export onder curateele DE GAZELLE TOURFIETS OP DE PAASCHTENTOONSTELLINGk De bekende firma AnneveldtDe Haas komt op de Paas<^itentoonstelling o.m. met een collectie van vijf Gazelle tourrijwielen, het z.g. sportmodel. Wij waren reeds in de gelegenheid deze rijwielen te bezichtigen en wat men ons toonde, overtrof onze stoutste verwachtingen. Waarlijk ons be kroop de lust op één dezer karretjes welke met torpedonaaf zijn uitgerust te springen en er mede weg te rijden! Het frame is licht, doch sterk geconstru eerd. Eveneens licht zijn de spatschermen, welke smal zijn met een punt aan het voorspatscherm. Buitengewoon goed zit het zadel, een smal sport model. Het stuur is sierlijk gebogen en heeft voorbouw en verstelbare bocht. Een fleurige aanblik bieden deze fietsen met de verchroomde velgen, naven, cranks, sturen en het prima glanzend zwarte lakwerk met imitatie gouden bies. De zaak was natuurlijk niet compleet zonder bel, tasch, sleutel, olie kan en achterlicht. Men moet deze rijwielen zien, het is werkelijk iets bijzonders; de naam Gazelle waarborgt trouwens reeds de prima kwali teit. Een gelukkige greep van de fa. Anne veldt—De Haas! H.S.V. «DE BAARS". De hengelsportvereeniging De Baars hield gisteravond haar jaarvergadering in het clublokaal van den heer P. Bontes. Nadat door den voorzitter de vergadering met een woord van welkom was geopend, werden door den secretaris de notulen en het jaarverslag over het afgeloopcn ver- ecnigingsjaar geleaen en onder applaus goedgekeurd. Jaarverslag penningmeester volgde en werd mét veel aandacht gevolgd. Voorz. dankte namens de vereeniging den penn. voor zijn accuraat beheer. Verslag kascommisie volgde hierna. De ze had boeken en bescheiden in de beste orde aangetroffen. De penningmeester werd hierop gedéchargeerd. Het resultaat van de stemming was, dat in het Bestuur werden gekozen de heeren B. Visser, voorzitter; Molenaar, secretaris en J. Lingeman, penningmeester en verder F. Grootes, C Grootes, M. Roggeveen, J. Noorman, commissarissen. In de kascom- missie werden gekozen de heeren W. van Geelcn en W. Plukker; in de inkoopcom missie A. Struijf en M. Pepers. Er volgde een bespreking over het visch water van den Polder Valkkoog en het ■houwtje aan de Schager Wiel, welke bei den aan de vereen, blijven. Besloten werd nog op 12 Juni te prijs- vissclien in de Bleckmccr; het vervoer daarheen gaat dan per bus. De besprekingen over het 12%-farig ju bileum op 20 Sept. a.s. werden naar de volgende vergadering verdaagd. Na rondvraag volgde sluitng. ONDER BAKFIETS GERAAKT. Gisteren viel de 5-jarige Henk Raven uit den Menisweg, die een ritje maakte op een bakfiets van de E.S.M.I., bestuurd door den heer J. Wijker, van dit voertuig af en kwam er onder. Wel werd hij niet overreden, maar toch had hij zich ernstig aan het gezicht bezeerd; zijn lip was kapot. Overigens liep dit ongeval best af. JOH. ROTGANS VOOR DE MICROFOON. Naar wij vernemen is onze oud-plaatsge noot, de bariton-zanger Joh. Rotgans, uitge- noodigd voor de A.V.R.O.-microfoon op te treden. Een mooi succes voor onzen onvermoeiden zanger. OPENING RADIOCENTRALE UITGEZONDEN. Naar wij vernemen zal de officieele ope ning door den burgemeester van de Radio- centrale over de derde lijn aan de abonné's worden uitgezonden. IJMUIDEN. Groote keuze in SCHAGEN. Gezet in eenvoudig of fraai modern montuur, Gaat hiervoor naar den brillenspecialist, Die helpt U goed en is niet zoo duur. Gediplomeerd Vakopticien, LAGEZIJDE B 40 - TEL. 26. - SCHAGEN. Leverancier Ziekenfondsen. in de bekende merken en kwaliteiten. Prachtige sorteering in ONKREUKBARE DASSEN. SPORTKOUSEN, in de nieuwe dessins. Chique modellen in HOEDEN, licht in ge wicht en prettig van pasvorm. PETTEN in onovertroffen keuze. ONDERKLEEDING, enz. KOMT U EENS KIJKEN? „ZONNESTRAAL"-DAG. De sterken voor de zwakken. Woensdag, 6 dezer, zal alhier de bekende jaarlijksche „Zonnestraal"-collecte worden ge houden. De opbrengst dezer collecte strekt, om de verpleging van t.b.c.-patienten op „Zonnestraal" te financieren. Bekend mag worden geacht dat in het Sanatorium „Zon nestraal" patiënten van alle gezindten en uit geheel ons land vei'pleging vinden; voor al de arbeids-therapie, daar toegepast in uit stekend geoutilleerde werkplaatsen en de voortgezette behandeling van z.g. Nazorg- patienten, brengt verrassend gunstige resul taten. Het comité voor de collecte vertrouwt dan ook dat ieder zich voor dit mooie doel offer vaardig zal willen tooncn en de collectanten hun onbaatzuchtig werk bekroond mogen zien met een rijke oogst voor het prachtige doel. Wie zich opgewekt mocht gevoelen mee te helpen met rollecteeren, wordt vriendelijk verzocht zich aan te melden bij het Secreta riaat van het comité, dat gevestigd is bij den heeT J. Burger, Oosterstrant lOi, Schagcn. Uit onze omgeving Z1JPE De officieele ingebruikneming van het ver bouwde en opnieuw ingerichte Raadhuis de zer gemeente zal Donderdag namiddags a.s. plaats vinden* in tegenwoordigheid van den Raad en van enkele genoodigden. Politie. Verloren: een kosteloos rijwielbelasting- merk. SCHAGERBRUG Aan de harddraverij vereeniging „Voor waarts" alhier is toestemming verleend tot het houden van een kleine verloting. De be doeling is 1500 loten a f 0.25 uit te geven. BURGERBRUG Naar wij vernemen, bestaat bij het Rijk het voornemen het telefoongebouwtje, die nende tot automatische telefooncentrale al hier, te doen bouwen te Burgervlotbrug, naast de Doopsgezinde Kerk. PETTEN Naar ons wordt medegedeeld is het niet onmogelijk, dat de onlangs alhier aange spoelde vaten wijn afkomstig zijn van de lading van het Fransche stoomschip „Bri- seis", dat op 1 Octobcr 1937 ten Noorden van het Kanaaleiland Guernescy is gezon ken. Dit schip had een lading wijn aan boord van meer dan 4200 vaten van Oran en Algiers bestemd voor Rouaan. HOOGWOUD EEN SLECHT DEBUUT. De heer T. de Haan was Zaterdag j.1. wei nig succesvol in zijn eerste rit met zijn nieuwe bakkerskar. Alles ging goed tot de Langcreis, toen kreeg de hit kuren en ver koos het natte element, in dit geval de sloot langs den weg, terwijl kar en bestuur der noodgedwongen volgden. De schade bleef echter beperkt tot het brood. Bestuur der, paard noch kar hebben nadeelige ge volgen ondervonden van het onvrijwillige bad. T.OONEELUITVOERING. De tooneelvereeniging ..Harmonie" heeft Zondagavond in café Modder een uitvoering gegeven, welke zeer goed geslaagd mag hee- ten. Het, vertoonde spel kon ons ditmaal meer bekoren dan bij de voorlaatste uit voering en het geestige tooneelstuk werd op vlotte wijze ten gehoore gebracht. De heer C. Kuiper, voorzitter van „Har monie" sprak na afloop enkele woorden van dank tot die persohen, die gastrollen hebben vervuld, in het bijzonder tot den heer P. Helder te Spanbroek. Tot slot volgde nog een gezellig bal. HEER HUGOWAARD ANNA PAULOWNA De resultaten van het proefheien, gistermorgen verricht in verband met den bouw van het nienwe raad huis, zuilen zeer waarschijnlijk tot het besluit leiden, dat palen van 7.5 meter lengte worden genomen, hoe wel bewezen is, dat een lengte van 7 meter reeds ruim voldoende Is. Hiermede hebben dus de feiten, den ar chitect Saai,'die in de laatst gehouden raads vergadering theoretisch trachtte aan te too- nen, dat palen van 7 meter voldoende wa ren, waartegenover enkele raadsleden op pa len van 10 meter bleven aandringen, in het gelijk gesteld! Onder het motto: „Secuur, dan valt er niets te kibbelen." zooals de heer Kuiper, uitvoerder van het proefheiwerk opmerkte, werden de voorbe reidende maatregelen genomen. Het zware heiblok van 275 Kg. werd omhoog gehéschen om straks langs de leiders naar beneden te ploffen op den kop van de dennenhouten palen, die de schepping van den heer Saai moeten stutten. Er is reeds vroeg in den morgen begonnen om de 11 meter hooge hei stelling in orde te brengen. „Albert", een kerel als een boom, trouwens Kuiper kan er ook wezen, graaft diep in den vetten grond een vierkant graf van ruim een meter in het vierkant bij een meter diep, waarin de paal zèl verdwijnen. Een paal van 8 meter met een nauwkeurig nagegaan gewicht van 150 Kg. wordt onder de heistelling gebracht, omhooggeheschen, het nijdige, af en toe on willige benzincmotortje, dat het aloude: „Eén twee, drie, haal óp je hei" vervangt, slaat aan, Kuiper haalt een handlc over. Het blok ploft neer, de paal schiet met een een eind den grond in. Stop. ver ge noeg, als „de heeren" er zijn, gaan we verder! Die laten op zich wachten, er zijn nog zwaarwichtige conferenties op het raadhuis. Wij laten ons inmiddels vertel len, dat overal in den polder op 6 meter is geheid, ook in den Oostpolder voor Veerburg. Alleen bij een der bruggen heeft men 10 meterpalen gebruitk, maar daar hebben ze „de boel te barsten geslagen" zegt Albert, en die heit niet voor den eer sten keer, die heit in heel Noordholland, dus die wéét het wel. Dat klopt ook met de verklaring van éen architect uit Schagen, die ons ver telde dat „op stuit" heien, dus als de paal „stuit", dus vóst zit stoppen, de ideale methode is. Meestal gaat dat wel, de en>- kele keer dat men „op kleef" moet heien, als' in Rotterdam op slappen bodem, niet meegerekend. Daar volgt dus uit, dat men als een paal van zeven meter voldoende is men geen paal van acht hoeft te nemen, omdat die laatste extra meter de zaalk niet versterkt, maar meestal verzwakt. Men krijgt dan „te veel stuit" en slaat den paal bovendien beurs. Hoe gaat zulk proefheien. dan eigenlijk? Héél eenvoudig. wKaienderen". De architect laat „kalenderen" Van te voren is het gewicht van den paal vast gesteld, ook het heiblok is gewogen. Grond boringen zijn verricht, aan de hand van boorstaten weet men precies de samenstel ling van de verschillende aardlagen onder het maaiveld. ..Kalenderen" is dan met 'n bepaald aantal slagen, dertig het gewicht van paal tot paal en heiblok, en de valhoogte meestal 2 meter de zak king van de paal na te gaan. Op grond van de z.g. p(aal) formule, die bekend is, kan dan precies worden berekend welke belasting de paal kan hebben. Veiligheidshalve blijft men duizenden kolo's onder de maximale belasting, in dit geval 3700 kg., bij een toegestane belasting van 10.000 kg. Eindelijk, het zou elf uur be ginnen, maar het werd twaalf, komen de „heeren". Zij groepeeren zich om de tech nici, den heer Saai en den aannemer Schil der. Wij zien den burgemeester en de raads leden Op 't Veld, Hooimeyer, Kloosterman en Keuris. „Meneer Saai mag beginnen." Men zal gaan kalendcren bij de laatste vier meter. Klap, klap, met enkele meppen beukt „dikke Bertha" het heiblok de paal in de wceke massa. Stop! Kalenderen. Heier, pas op je reep, daar gaat ie, .dertig slagen. Haal op! Plof!! Haal op! Ploffü. Dikke Bertha doet haar best, het kreunende ben zinemotortje ook. „Hij zit al vast", glun dert Kuiper. We zien van zijn gezicht: „zulke raadsleden ook, weten ze veel? Moet je in heel Noordholland geheid hebben, dan weet je wel of 't kan of niet. Afijn, secuur, dan valt er niks te kibbelen".... Wéér dertig sla gen! Jawel, Bertha kan beuken zooveel ze wil, de paal zakt langzaam nu, héél lang zaam. Maar 't heien verloopt toch vlot en er wordt vlug becijferd en berekend. Ja, 't gaat, het gaat héél best op zeven meter. Maar een be sluit nemen doet men nog niet. Secuur, al tijd secuur! En daarom hooren we later dat de heeren er waarschijnlijk nog een half metertje bijnemen. Je kan nooit es weten. Liefhebberij voor de secretaris- betrekking vermindert I Voor de alhier vaceercnde betrekking van gemeentesecretaris hebben zich 51 candida- ten aangemeld. (4 jaar geleden bij de toen malige vacature bedroeg dit getal 57). Goed afgeloopen. Zaterdag zag mevr. B. aan den Honden- weg toen zij uit baar woning kwam, bij de brug van de familie Zut een jongen in de daar zeer breede wegsloot staan. Niet ver van hem af dreef een meisje. Mevr. B. be dacht zich geen oogenblik en haalde het kind oogenblikkelijk op het droge. Tot haar groote ontzetting verhaalde de jongen, die intusschen rustig in het water bleef staan, dat hij met 2 meisjes op de fiets over 't brug getje had willen rijden, toen omgekanteld was en over de brugleuning te water gesla gen. liet andere meisje was direct onderge gaan en niet meer bovengekomen. Gelukkig kwam juist op dit oogenblik de groentehan delaar Kooij op het vreemde tooneeltje af. Toen hij hoorde dat er nog een kind te wa ter lag, begaf hij zich onmiddellijk in de sloot en mocht na eonig zoeken liet genoe gen smaken het kind, dat nog teekencn van leven gaf, boven water te halen. BARS1NGERHORN Vogelwet. Tot landbouwdeskundig adviseur voor het vcrloencn van vergunningen ingevolge de Vogelwet in deze gemeente is benoemd de heer J. S. Schoorl. Verloting. Aan den Bond voor Staalspensionneering te Kolhorn is door B. en W. toestemming verleend tot liet houden van een verloting. Werkloosheid. Aan het einde der vorige week stonden bij het Agentschap der Arbeidsbemiddeling alhier 91 werkzoekenden ingeschreven, n.1. 57 landarbeiders. 1 metaalbewerker, 7 tim merlieden, 17 grondwerkers, 1 machinist, 2 metselaars, 2 schilders, 1 betonwerker, 1 chauffeur, 1 ijzcrvlechter. 1 stoker. Hiervan waren 31 personen te werk ge steld bij de werkverschaffing, terwijl 28 ar beiders ingevolge de steunregeling voor werkloozen werden gesteund. LANGEND1JK Geen reden tot gerustheid. De meening van een ander voor aanstaand exporteur. Naar aanleiding van het artikel in ons nummer van Vrijdag j.1. over de aan de N. G.F.C. getroffen maatregelen t.a.v. de ex port van tuinbouwproducten wordt ons van exporteurszijde nog het een en ander me degedeeld. Wij spraken hier over met den heer C. C. W. Bonnet, firmant van de fa. Rens Slot en Bonnet te Broek op Langendijk, die het met de meening van onzen eersten zegsman exporteur in ons artikel van Vrijdag niet eens is. Er moeten bepaalde lijsten worden inge leverd. Hierop moet men o.a. invullen be halve eigen gegevens als naam, adres enz. den naam van den afnemer, zijn adres, om schrijving der partij, de uitvoer op de uit- voermachtiging, de invoer op de Deviesen- bescheiniging, de leveringsconditie, de spe cificatie van den inkoop, de verlading, de algemeene kosten en bruto winst. Doordat men deze lijsten aan de N.G.F.C. moet zenden, worden de adressen van de af nemers en de verschillende andere gegevens wel degelijk aan de veilingsmenschen be kend, zoodat de export inderdaad onder de controle komt van de veilingen, zij het niet direct onder die der plaatselijke veiling, al dus de heer Bonnet. In de Nederl. Groenten- en Fruit-Centrale ziet hij wel degelijk de veilingen, aangezien het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland daarin een zeer overwegenden invloed heeft. De voorzitter van het Cen traal Bureau is tevens Regeeringscommissa- ris voor den Tuinbouw. Ook de heer Dries- scn is een veilingsman en zoo zijn er nog meer. Over de totstandkoming van deze voor schriften wordt ons medegedeeld; dat Vrij dag 23 Maart in de vergadering van de N. G.F.C. door den rcgeeringscommissaris, den heer Valstar werd gezegd, dat dien avond in de Staatscourant zou worden opgenomen de bepaling zooals deze reeds eerder door ons werd vermeld. Hiertegen kwamen uit de vergadering protesten; de handelaren wilde er eerst wel eens over praten, aange zien het voor hen van zeer groot belang was. Doch dit werd niet noodig geoordeeld, daar in het dag. bestuur ook de handel is vertegenwoordigd. Of die dag. bestuursleden van den handel en alle in gekend zijn staat echter niet vast. Een hunner verzeker de er niets van te'Veton, dat oen en ander zou geschieden. Wat de controle betreft, de handel moest voor de inwerkingtreding van deze nieuwe voorschriften ook reeds de facturen inzen den en werd cr, wanneer soms eens iets te hoog werd berekend, naar den zin van de heeren in Den Haag of compensatie toege past, daartegen bezwaar gemaakt. Thans zijn de kooplieden genoodzaakt hun boeken geheel open te leggen. Dit is voor den han del een onduldharen toestand en een doel matige organisatie van de exporteurs dient dan ook te geschieden. Inderdaad kan men hierin zien, dat het te dodh is om de geheele export onder con trole te krijgen, van de N.G.F.C. (lees de veilingen volgens den heer B. dus). Een winstpercentage wordt niet genoemd en wal een redelijke winst betreft behoeft men niet zoo gerust te zijn, volgens onzen zegsman. Het was niet minder dan den heer Dries- sen, die deze uitspraak deed, dat het niet noodig was, twee- of driemaal te telegra- feeren of te telefoneeren om een wagen groente verkoopen, dat het niet noodig was, commissionnairs te hebben voor het inkoopen van de goederen en een agent in Duitschland te hebben ter behartiging van zijn zaken! Als men in Den Haag zoo'n idéé heeft van den groenten-exporthandel geeft dit niet veel aanleiding tot rustig afwachten. Het is zeker dat we 'n zwaren tijd tegemoet gaan. Het straf doorgevoerde vrije veilen hand haven en de export aan banden leggen, kan niet de oplossing brengen. SINT PAN CR AS Overgeplaatst. De heer Carper, rijksveldwachter te Groo tebroek, is in gelijke functie overgeplaatst naar Zorgvliet in Drente. Zooals men zich -zal herinneren, stond de heer Carper, voordat hij naar Grootebroek werd overgebracht, te Sint Pancras. SINT MAARTEN Grasverpachting. Bij de Maandag gehouden grasverpach ting der Westfrieschen Zeedijk heeft deze in totaal opgebracht f 583, tegen f 520 in '37. Het grasgewas wegen der Banne St. Maar ten bracht in totaal op f 56 tegen f 48.75 in 1937. Centraal Genootschap. Gisteravond vergaderde afd. St. Maarten v. h. Centraal Genootschap voor kinderher- stellings- en vacantiekolonies in het café „Rust en Lust" alhier. De voorz. opende met woorden van welkom, waarna de notulen gelezen en goedgekeurd werden. Uit het nu volgende jaarverslag zij vermeld dat de vereen 106 leden telt en wel te St. Maarten 27, Eenigenburg 19, Valkkoog 20, Stroet 16, Groenveld 13 en Rijpje 11. Aan de heeren Breed en Bij post is het te danken dat een stijging in ledental is ge hoekt. Ook heeft men zich met de uitzen ding bezig gehouden. Uit de rekening bleek dat de ver. voordee- lig werkte daar zij een bezit heeft van f 189.50. Bij de rondvraag stelde de heer Jb, Schermerhorn voor om een film, van de herstellings- en vacantiekolonies alhier te laten draaien, opdat de burgerij beter met het doel en streven bekend raakt. Goed gevonden. Voorz. deelde mede dat nog een meisje met voorbehoud van het dokters vies zal worden uitgezonden, en noemde een ander meisje dat als tweede in aan merking komt. Hierna sluiting. Melktijden weer per vrachtauto^ Meende men dat het melkrijden van de boer naar de fabriek per auto te duur was, waarna hiervoor de kettewagen in de plaats kwam, thans is men weer tot an dere gedachten gekomen en zal vanaf 1 Mei door den heer A. Snijder ale melk per auto van den boer naar de fabriek „De Tijdgeest" worden vervoerd. Het is een bekend principe in de genees kunde, dat verschillende ziekten genezen worden door tegengiffen, die in 't lichaam! van den patiënt worden gevormd. Ook kun nen ziekten door tijdige en voldoende vor ming van deze gifstoffen worden voorko men. Dikwijls echter kan het bloed van den mensch niet snel genoeg, de noodige af- weerstoffen vormen en in dat geval krijgt de ziekte de overhand. Met deze feiten voor oogen lag de gedachte voor de hand, dat men moest trachten, buiten het menschelijk lichaam om deze beschermende en genezen de tegengiften te vormen, teneinde ze in geval van ziekte onmiddellijk te kunnen aanwenden. Het was deze gedachte, die den Duitschen militairen arts Emil von Behring ertoe bracht, met sputum van diphteriepatiënten in geringe doses eerst schapen te infecteeren en later ook runderen en paarden. Op deze wijze verwekte hij een lichte goedaardig verloopende ziekte hij deze dieren en bereikte daarmede, dat zich in het dierlijk bloed „anti- toxine" vormde. Door herhaalde infecties deed hij geleide lijk den voorraad antitoxine in het dierlijk bloed toenemen, waarna hij uit dit bloed een vloeistof kon winnen, die een hoog ge halte aan tegengif bevatte. Met dit „serum" slaagde hii er voor de eerste maal in De cember 1819 in, een kind van diphterie te genezen. Het heeft daarna nog lang ge duurd, eer het diphterie-serum algemeen werd toegepast, doch nu dit reeds geruimen tijd het geval is, hebben de uitkomsten het groote nut van deze mathode afdoende be wezen. Negentig proc. van de kinderen, die vroeger aan diphterie stierven, kunnen thans gered worden. Paarden ah bloedgevers. De paarden zijn door Behrings ontdekking tot de grootste -weldoeners der menschheid geworden. In de fabrieken, die Behring voor de bereiding van zijn serum te Mar burg oprichtte en jaren lang zelf leidde, worden kostbare bloedgevers uitstekend ver zorgd. Slechts uitgelezen, gezonde volbloeds, meestal van Oost-Pruisische herkomst wor den hier, als ze vier of vijf jaar oud zijn, opgenomen, nadat ze vier weken lang in quarantaine zijn geweest, waar ze door die renartsen en hun assistenten streng worden geobserveerd. In lichte, luchtige stallen staan hoogstens twintig naarden bijeen, op dat zoo min mogelijk dieren worden aan gestoken, als er eens een ziek mocht wor den. Drie stallen omsluiten telkens een binnenplaats, die naar het Zuiden open is. Daardoor liggen alle stallen zooveel -mofje- lijk beschut tegen weer en wind. Tegen diphterie en andere be smettelijke ziekten. Tweemaal daags neemt de oppas ser van elk paard de temperatuur op en gaat den algemeenen gezond heidstoestand van het dier na. Dan brengt hij zijn beschermeling naar een witbetegeld lokaal, waar de vee artsen met hun assistenten de paar den het vergif der bacillen of de ba cillencultures inspuiten. Het paard wordt dan in lichten graad door de ziekte aangetast, is de aanval ech ter spoedig te'boven en kan nu een nieuwe injectie verdragen, tot zich eindelijk vol doende antitoxine in het bloed heeft ge vormd. Van den toestand van het bloed houdt men zich op de hoogte door iederen keer na het uitwerken van een injectie een bloedmonster te nemen. Blijkt uit het on derzoek hiervan, dat zich tenslotte voldoen de antitoxine heeft gevormd, dan worden het betreffende paard verscheidene liters hlned afgetant, van welk bloedverlies de dieren, sterk en gezond als zij zijn, zich betrekkelijk spoedig weer herstellen, temeer daar zij na zulk een aderlating vier weken .met vacantie gaan," d.w.z. slechts verzorgd worden, zonder met insluitingen te worden lastig gevallen. Met zijn tetanus serum heeft Behring in den wereldoorlog duizenden gewonden het leven gered. Tegenwoordig worden in dit bedriif, dat, geheel in Behrings geest meer van een wetenschappelijk laboratorium dan van een fabriek heeft, reeds over de honderd sera, zoowel ter genezing als ter' voorko ming van ziekten, aaneemaakt. Midden in riPn wereldoorlog, op 31 Maart 1917 stierf F.mil von Behring, dié in zijn fabrieken directeur en chemicus, arbeider, uitvinder, onderzoeker en professor is gc- \VePst. Na het sluiten van den vrede maak te de fabriek zeer moeilüke tiiden door, tot dat zii in 1929 door de I.G. Farbeninduatrie werd overgenomen. Op den 20sten herden kingsdag van ziin dood waren de Behring- werke middenin de reorganisatie en uit breiding. Nieuwe laboratoria en fabrieksge bouwen, die er meer uitzien als een sana torium dan als een fabriek werden aan het bedrijf toegevoegd. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 29 Maart—5 April 1938. Nieuwe Zaken; HEER-HUGOWAARD (Z); G. N. Oudeman, Middenweg B 99, kantoorbockhandel enz. W ij z i g n g e n ANNA PAULOWNA: Dames Dekker en Boon, Lagedijk 16, wasscherij, enz.; nieu we eigenares. BROEK OP LANGENDIJK: J. de Boer, Sta tionsweg 82, autogarage, enz.; rechts vorm gewijzigd. SCHOORL: N.V. Alg. Risico Verz. Mij. „Mer- curius", Voorweg C 121; bestuurswijzi ging.

Schager Courant | 1938 | | pagina 12