Blum's voorstel heteekent inflatie 8 Lerida is ontruimd DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Heffing op hei kapitaal Middelen tegen kapitaalvlucht Verbitterde strijd in Zuid-Sjantoeng Prinses Juliana en Prinses Beatrix naar Den Haag DINSDAG 5 APRIL 1938. 81e Jaargang. No. 10538. Laan. Schaften. Tel. 20. ITlgwre cfet N.V. Uitg.-Mii~. „'Holland» Noordertworller» De langverbeide finantieele voor stellen van Blum komen in wezen neer op een inflatie en beteekenen dus een verdere stap op „den weg terug", welke het Fransche crediet de laatste jaren gaat. Ook beteekent het verhooging der werkloosheid en tenslotte toespitsing der moeilijkheden. Als eerste maatregel stelt de regeering zich voor een heffing op vermogens boven francs 150.000. Dan zoekt zij de inkomsten te verhoogen door met allerlei middelen het gevluchte kapitaal te belasten, terwijl ver schillende belastingverhoogingen worden .voorgesteld. Het totaalbedrag dat dit jaar noodig is, wordt op ruim frs. 37 milliard geraamd en daar een groote leening op dit oogenblilc niet mogelijk wordt geacht, neemt de regeering maatregelen door blokkeering van den effec tenhandel, welke niets andere dan inflatie beteekenen. De vraag van Blum om volmachten wordt gemotiveerd in een memorie van toelich ting, welke ongeveer twee en een halve krantenpagina beslaat. Men vindt er alle stokpaardjes van Blum in terug als de koopkrachttheorie, kapitaal heffing en beurscontrole. Opmerkelijk is, dat de Premier openlijk verklaart, dat het in sommige takken van industrie, (vooral van krijgstuig) noodzake lijk zal blijken zich niet strikt te houden aan de 40urige werkweek. Voor bezuinigingen op het Staatsapparaat voelt Blum niet veel. Een belangrijke bron van „inkomsten" ziet de regeering in het waardeeren van de goudvoorraad der Banque de France op zijn tegenwoordige waarde. Opmei'kelijk is dat het wetsontwerp alleen is geteekend door den heer Blum en niet door de andere ministers, zooals steeds in dergelijke gevallen gebruikelijk is. Het staat wel vast, dat de radicale Ka binetsleden het allerminst eens zijn met de kapitaalsbelasting en de verantwoordelijk heid op de schouders van hun socialistische collega's willen laten drukken. Dat de radicalen niet unaniem achter de regeering zullen staan, blijkt wel reeds uit de stemmenverhouding in de fractie die met 28 tegen 22 stemmen besloot vóór de ont werpen te stemmen. Dit beteekent echter met vrij groo te zekerheid dat het ontwerp door de Senaat zal worden verworpen en dus Blum tot heengaan zal worden gedwongen. In de Kamer verwacht men een regeerings- overwinning met ongeveer 315 tegen 250 stemmen, maar de Senaat zal ongetwijfeld een stevige meerderheid tegen de socialisti sche maatregelen te zien geven. SPANJE De regeeringsverbinding met de zee thans door Franco bestookt. Steeds meer wijkt de regeering. Het ministerie van landsverdediging te Barcelona heeft medegedeeld, dat de regee- ringstroepen Lerida hebben ontruimd. Zij hebben zich in stellingen buiten de stad teruggetrokken. Meer naar het noorden heeft de vijand Cofbins, Albesa, Algeciren en Alfaras bezet, ten Zuiden van de Ebro is zij opgerukt tot Mo'ra de Ebro. Ook in den sector Morella hebben de Franco-troepen nieuwe stellingen bezet. Volgens berichten uit Saragossa hebben de rechtschen in den namid dag de stad Morella genomen, waarbij 1000 gevangenen werden ge maakt. Ook de stad Tottosa is ge vallen. 10 Maart begon het offensief. Op 10 Maart jl. was de eerste faze bij den strijd om Teruel geëindigd. Teruel was wederom voor de nationalen veilig ge steld. Op dien datum begon het offensief van Franco met als doel een weg te banen langs het Ebrodal tot aan de Middellandsche Zee. Het front werd ingezet over een lengte van 170 K.M. loopende vanaf Huesca over baragossa naar Teruel; een troepenmacht I •Va^180.°00 m*in zette zich in beweging. Wanneer wij ons bepalen bij het kaartje, dan was dus op 10 Maart nog geen enkel 1 nationalistisch veroveringsgebied hierop te i bespeuren. De grootste druk begon ten zuiden van i ^aragossa, nadat Belchite gevallen was. De troepen, welke het offensief bij Montal- an hadden ingezet, waren op 14 Maart nog I slechts 13 km. van Caspe verwijderd, deze avtel 17 Maart in Frairco's handen. (Zie de kaart). Dan begint de frontvorming op de kaart in ae richting van Catalonië. Van Pina ten ïpn Van SaraK°ssa drongen de nationa- naar Burjaraloz, gelegen aan den I i:° ag naar Fraga (op de kaart gelegen boven Caspe links). Maart begon Franco's inval in het I r! i ^oel ^on '"zet naar de eerste A*aaü e- helangrijke plaats Lerida. Op 26 Maart werd Burjaraloz bezet, de regee- j &sch>eftebieur0kken Zkh 'erUg °P C<"a" rcchlscl'e troepen Totossa hebben dft r^n0"' s\öan tle verbindingswegen van de ïcgeering langs de zee bloot aan 't vuur •>an de rechtsche artillerie. Aan het front van Guadalajara is het linksche offensief met kracht hervat. De linkschen drongen over een diepte van verscheidene kilometers door de vijandelijke linies. Balans De voorloopige balans der aan de regee- ringstroepen toegebrachte verliezen tus- schen 9 en 31 Maart luidt aldus: 18.300 krijgsgevangenen, 7750 dooden. Buitge maakt of vernield werden: 64 kanonnen, 235 mitrailleurs, 40 machinegeweren, 15000 ge weren, 12 millioen patronen, 57 vrachtwa gens, 29 tanks. Britsche schepen gebombardeerd. Heden werd te Londen bekend, dat op 1 April een telegram was ontvangen, van de gezagvoerders van vijf Britsche schepen in de haven van Tarragona, waarin werd ge meld, dat zij bloot stonden aan bombarde menten van de rechtsche luchtmacht, wel ke op klaarlichten dag werden uitgevoerd, terwijl de nationaliteit van de schepen dui delijk kenbaar was en zich geen militaire objecten in de nabijheid bevonden. De Britsche agent te Burgos heeft op dracht gekregen de rechtsche autoriteiten in kennis te stellen van deze klacht en er op aan te dringen, dat onmiddellijk op dracht wordt gegeven deze bombardemen ten te staken. Engeland zendt naar Barcelona. oorlogsschip Officieel .wordt medegedeeld, dat de „Hood\ het grootste oorlogsschip der Brit sche vloot in de Middellandsche Zee, op de reede van Barcelona is aangekomen. De Britsche vlootautoriteiten treffen de noodi- ge schikkingen om de Britsche |pnderdanen, wanneer de omstandigheden dit noodig zul len maken ,snel te evacueeren. Tegensfrijdige berichten Japan protesteert te Moskou In Zuid-Sjantoeng wordt nog steeds ver bitterd gestreden. De Chineesche troepen houden nog steeds stand in Linyi, waar zij versterkingen hebben gekregen, terwijl de Japanneezen doorgaan met de stad te om singelen. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat de Japanneezen na dagenlangen strijd het zuidelijk deel van Taiertsjwang hebben bezet, waardoor dit stadje geheel in hun bezit is gekomen. Belangrijke Chineesche troependeelen zijn er in het gebied ten Noor den van Taiertsjwang in geslaagd aan om singeling te ontkomen, en trekken thans in Zuidelijke en Zuidoostelijke richting terug, achtervolgd door de Japansche troepen. Het Chineesche militaire hoofdkwartier verklaart, dat de Chineesche troepen nog stee'ds deelen van Taiertsjwang en Hantsj- wang bezet houden. Men verwacht, dat zij deze streek zeer binnenkort geheel zullen bezet hebben. Overigens is de Japansche lezing van het verloop van den strijd in Zuid-Sjantoeng volkomen in strijd met de Chineesche versie. De Ja panneezen beweren, dat zij Zondag morgen Taiertsjwang volkomen over meesterd hebben, na een strijd waar bij aan Chineesche zijde 20:000 man gedood of gewond werden, en dat zij zoodoende het Oostelijk deel van den Loenghai-spoorwcg beheerscht en Tsoetsjau rechtstreeks uit het Noorden, Westen en Oosten bedrei gen. Ook beweren de Japanneezen, dat zij Tantsjwang veroverd heb ben. Daarentegen verklaren de Chinee- zen, dat zij in die steden meester zijn. Chtneczen ranselen Japansche officieren ai. De Chineesche bemanning van den schoener Kwangjoean, die in de haven van San Francisco ligt, heeft een drietal Ja pansche scheepsofficieren aangevallen en afgeranseld. Kustwachtbeamlbten stellen 'n onderzoek in naar het incident. "Generaal Tsjeng Tsjen, minister van Politieke Zaken van den Chi nceschen nationalen militairen raad heeft gezegd, dat de tactiek der Japanneezen er in bestaat 'n wig in de Chineesche linies te drijven door het in actie brengen van de mach tige luchtvloot, het zware geschut en de gemechaniseerde eenheden. De Chineezen, die aanvankelijk geen on dervinding in deze strijdmethode hadden, vochten onder ongunstige omstandigheden doch, door de ervaring geleerd, hebben zij thans een nieuwe strategie en een nieuwe tactiek ontworpen, hetgeen gebleken is bij hun laatste successen in Zuid Sjantoeng, Sjansi, Hohan. Tsjekiang en Anwhei. Uit het defensief zijn zij, aldus Tsjeng, tot het offensief overgegaan. De Sovjet ontkent niet, wapens aan China te hebben geleverd. De Japansche ambassadeur heeft bij den volkscommissaris v. buitenlandsche zaken Litwinof, geprotesteerd tegen inmenging dei- Sovjet Unie in het conflict in het Verre Oosten ten gunste van China. Volgens de officieele Russische lezing heeft Litwinof niet bestreden, dat de Sovjet Unie China oorlogstuig, waaronder vliegtui gen, levert. Hij ontkende echter, dat mili- Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINT» Verwachtng: Meest matige Zuid westelijke wind, half tot zw bewolkt, later toenemende be wolking, weinig of geen re gen, koude nacht, iets zach ter overdag. Verdere vooruitzichten!: Toene mende bewolking geleide lijk zachter. taire afdeelingen of individueele militai ren aan de krijgsbedrijven zouden deelne men. Hij achtte het Japansche protest onbegrijpelijk. WACHT BIJ DE GELE RIVIER. De trein rijdt weer lustig over de gele Rivier, waar de Japanners noodbruggen hebben aangelegd. Het Vaticaan gaf slechts theorie De Heilige Stoel neemt geen verantwoording voor de rede van 1 April. De Osservatore Romano wijdt een artikel aan het buitengewone belang, dat door de buitenlandsche persagentschappen en corres pondenten gehecht is aan de uitzending van den Vaticaansche zender op 1 April j.1. over het politieke Katholicisme. Het orgaan acht het passend te preciseeren dat de rede van theoretische studie vormde, uitgaande van particulier initiatief en bijgevolg niet offi cieel nodh offirieus nodh zelfs geinspereerd was. De H. Stoel wenscht er dan ook even min de verantwoordelijkheid voor op zich te nemen als voor soortgelijke zaken. On der de middelen, waarvan de H. Stoel zich bedient om officieele mededeelingen aan de pers en het publiek te doen geworden, be vindt zich het blad Osservatore, Romano, Overigens bestaat geen enkel verband tus- schen de uitgezonden rede en de aanteeke- ning, die denzelfden dag in de Osservatore Romano was verschenen. Het Prinsesje lag in een rieten mandje. Gistermiddag te half drie heeft Prinses Juliana met Prinses Beatrix per auto het Paleis Soestdijk verla ten, ten einde zich naar De Haag te begeven, waar H.K.H. haar intrek heeft genomen in het paleis Noord einde. In een rieten mandje, stevig onder de kens toegedekt, is Prinses Beatrix gistermid dag van het paleis Soestdijk naar het pa leis Noordeinde gereden, in de Maybach-Ca- briolet van Haar Vader, het geschenk van H.M. de Koningin. Tusschen Prinses Puliana, die gekleed was in een warmen bontmantel, en jonk- vrouwe Feith, de verpleegster van het Prinsesje, stond het donkerbruine mandje. Naast den chauffeur zat de kamerdienaar van Prinses Julana. Toen de wijzers van de klok van de Koninklijke stallen op 10 minu ten over vijf stonden kwam de lage, lange auto in het zicht en werden de tuinhekken van het Paleis door twee stalknechten open gedraaid. In een breede, behoedzam geno men bocht draaide de chauffeur den auto naar binnen om door den tuin van het pa leis naar het achterbordes te rijen. De beide Prinsessen waren aangekomen. Vele belangstellenden, bij den hoofdin gang aan het Noordeinde verzameld, waren teleurgesteld. Zij hadden door de aanwezig heid van een extra-politiebewaking begre pen, dat er iets op til was. Toen later op den middag een groepje fotografen ter zij de van het Ruiterstandbeeld post vatte, groeide het aantal kijkers tot een goede hon derd aan. Maar Prinses Juliana kwam onopgemerkt in de residentie terug en met haar moeder maakte Prinses Beatrix haar eersten groo- ten autotocht, op een zonnigen, maar kou den middag, welke meer herfst, dan lente achtig aandeed. Het weer heeft het Prinses je geen kwaad gedaan. De reis is haar uit stekend hÊ^omen, „Doe opgewekt uw plicht" Advies van de Duitsche Evan gelische kerk. De vertegenwoordigers van alle Evangeli sche kérken in Duitschland, aldus meldt het Duitsche nieuwsbureau, hebben een resolu tie aangenomen, waarin o.m. gezegd wordt: „De Duitsche Evangelische kerk verwacht op 10 April, dat iedere Evangelische Duitscher opgewekt en dankbaar zijn plicht zal doen." Voorts wordt verklaard, dat door het tot stand brengen van Groot Duitschland door Adolf Hitier een oeroud verlangen van het Duitsche volk vervuld is en dat de Duit sche Evangelische kerk God dank zegt voor deze ommekeer, die een wonder is. In kerkelijke kringen, aldus voegt het Duitsche nieuwsbureau hier nog aan toe, wordt er op gewezen, dat, aangezien alle Duitsche Evangelische kerken hebben deel genomen aan de opstelling van deze resolu tie, voor de eerste maal sinds jaren de voor een deel ver uiteen loopende kerkelijke richtingen van het Evangelische Duitsch land aaneengesloten zijn voor een gemeen schappelijke actie. DUITSCHE PROPAGANDA IN ANTWERPEN. Jo'den worden gefotografeerd. Dezer dagen namen verschillende Duitsche fotografen in de Pelikaanstraat te Antwer pen, waar zich des middags vele Joodsche diamanthandelaars ophouden, tal van foto's. Door de Duitsche gesprekken der fotografen zoo verneemt voorts het Weekbl. v. Isr. Huisgezinnen van 1 April j.1. werden de diamantairs ontstemd en voorzichtig. Zij richten zich tot de politie, die de fotogra fen ondervroeg, waarbij zij vernam, dat de ze lieden foto's moesten nemen voor een ge- illustreerd orgaan voor een artikel „Ant werpen, Jodenst-ad"Begrijpelijkerwijze heeft dit incident groote beroering gewekt. Veilingsdirecteur ontslagen Hij oefende critiek op de regee- ring uit. In de vergadering van aandeelhouders van de groentenveiling te Nijmegen is de directeur Schellingerhout, die reeds eerder geschorst was, ontslagen. Hij zou daadwer kelijk hebben geholpen, aan het vervaardi gen van het bekende pamflet tegen het de partement van economische zaken, hebben samengespannen om iemand fantièmmes van de veiling te bezorgen, terwijl dit niet is toegestaan en eigenmachtig zijn opgetre^ 4&e*

Schager Courant | 1938 | | pagina 1