DODWE EGBERTS Langendijker Groentenveilingen OMGEVINGNIEUWS Wieringerwaard's Voetbalfuif TERLEP's Drogisterij V eegeneesmiddelen en Instrumenten MAISON GERRITS Dinsdag 5 April 1938 Tweede blad In de overvolle zaal van den heer P. Schenk is Zaterdagavond feest gevierd, ter eere van 't feit dat de Voetbalclub Wieringerwaard het kampioenschap heeft behaald en nog wel in het eerste seizoen, waarin zij als vierde kassier van de K.N.V.B. is uitgekomen. Het openingswoord. Toen hef gordijn werd opengetrokken, stond de voorzitter, de heer A. C. Woesten burg, temidden van een groot aantal bloemstukken op het podium oan den avond te openen. Hij zeide ongeveer het «volgende: Weer is een jaar voorbijgegaan; weer is het Wieringerwaard 1 gelulkt het kampioenschap te behalen en weer houden we ter herdenking van dit feit. een feestr avond. Ik heet u allen hartelijk welkom. In 't bijzonder doe ik dat de. autoriteiten van onze gemeente, door wier medewerking verschillende moeilijkheden t.a.v. liet ter rein en de kleedgelegendieid uit den weg geruim konden worden, waardoor het mo igelijik werd in den K.N.V.B. uit te ko men. Hiervoor nogmaals dank. Dan een speciaal woord van welkom aan de afge vaardigd-en van de Bonden, K.N.V.B., N.H. V.B., onzen plaatselijken consul van K.N. jV.B. en aan de vertegenwoordigers van de izustervereenigingen. Uit den laateten wed strijd tegen B.K.C. zijn eenige momenten «voor de film opgenomen. Daar zal men O.a. ook zien ons kranig muziekcorps „Ons Genoegen". Dit hoeft bij den laatsten tlhuis wedstrijd geheel belangeloos ter eere van liet behaalde kampioenschap zijn mede werking verleend. Ik zou haast zeggen: eenzelfde sfeer geschapen, als die er bij een intedand'-wedistrijd heerscht. Ook daarvoor nog onzen hartelijken dank aan de Vereeni- ginig en haar emin-enten directeur, den lieer v. Glabbeek. Ik heb u dus allen wel kom gelheeten, en hiermede verklaar ik dezen avond voor geopend. En nu iets anders. De voorzitter memoreerde dan, wat er ongeveer de laatste jaren is gebeurd en dat we een paar jaar gel-eden niet ver moed hadden, dat we de eerstvolgende 2 jaren een feestavond zouden kunnen hou den; het vorig jaar nog wel van beide ,elfballen en nu weer van het eerste. Dit is -een verrassing, welke we niet hadden durven verwachten. Het komt niet vaak voor en zeker niet bij een kleine vereen i- iging, als de onze, dat, voor het eerste jaar in den K.N.V.B. spelende, reeds dat zelfde jaar de eerst plaats wordt ingeno men. Onze jongens hebben dit weten klaar te spelen, misschien niet een beetje for tuin, maar toch grootendeels door eigen wilskracht. Ik maak dan ook van de gele genheid gebruik om jullie met het behaal de succes van harte te foliciteeren. Hoe het nu verder in de promotiewedstrijden zal gaan, moeten we afwachten. De eerste wedstrijd, nog wel tegen de degradatie- candidate en een uitwedstrijd is g-ewonnen en verder zal de tijd het leeren. Of promoveeren naar de derde klas wenschelijk is? Men oordeelt er heel ver schillend over. Ik weet 't niet. Misschien hebben jullie geen schijn van kans, doch dat doet niets af aan het feit. dat jullie •een schitterend seiioen achter den rug hebben. Verder sprak de heer Woestenburg nog -enlkcle waardeerende en aanmoedigende woorden tot de spelers van het tweede elf tal. Felicitaties. Daarna werd gelegenheid gegeven om de vereeniring toe te spreiken. Achtereenvol gens werd gesproken door burgemeester Kaan namens het gemeentebestuur; door den heer Van Ketel n-a-mens den N.H.V.B.; •door Gez. Bobeldijik; door mevr. Visser Bakiker namens de oudere-dames-gym- nastiekvereenïginjg; door den) heer Jb. Kaan Kz. namens Olympia", door den heer Tijsen. als voorzitter van H.R.C. te Den Helder. De heer Totté sprak namens B.K. C., de heer Paarlberg namens DOSKO, de heer Van der Kolk Jr. namens „Ons Genoegen" en .de heer Van der Kolk Sr. namens alle supporters. Op het voorstel van den laatsten spreker bulderde de ge- heele zaal: Laat de klok maar luiden. Overigens waren het van alle sprekers (sters.) gelufeweruschen. Sommigen gaven er een humoristisch tintje aan. Schagen b.v. had het kampioenschap zoo graag zelf gehad. Mevr. Visser—Bakker vond 't fijn, dat B.K.C. Tt lekker verloren had. De •heer Jb. Kaan brak o.a. een lans voor Olympia en noemde gymnastiek een prach tige vooroefening voor voetbal. De heer Tijsen van Den Helder sympa thiseerde buitengewoon met Wieringer waard en zeide o.a. dat de beer Woestere burg één der eerlijkste scheidsrechters is en Oud-esluiis hoopte dat het hart nu toch niet te hoog zal gaan liggen om nog eens tegen Oudesluis te spelen. Na al deze loftuitingen, waarvoor de heer Woestenburg zijn hartelijken dank betuigde, deelde hij nog mede, dat tele grafische gel-uk'wemsch en waren ontvan gen van Succes (Wieringen-) en van den scheidsrechter Freeke. Verder schriftelijke gelu'kwenschen van Apollo, Sportclub W. A.Z., D.T.S., Q.S.C., Alkm. Boys, Callamts- oog, Andijik, M.F.C., Texel en scheidsrech ter. v. d. Hoff Hiermee waren de toespraken beëindigd en kwamen een 8-tal dames ons vergasten op een knal-potpourri met zang en dans. Wieringerwaard—B.K.C. op het witte doek. Daarna werd door de heeren Niestadt uit Schagen een door hen gemaakte film afgedraaid, Het daren gedeelten uit den wedstrijd tegen B.K.C. Het is wel leuk al die gezichten te zien van plaatsgenooten, die men zoo goed kent. De verschillende emoties en de .soms treffende gelaatsex pressies werden met intens pleizier ge volgd. Het keurige werk, dat de heeren Niestadt hiermede hebben verricht viel dan ook bijzonder in den smaak. Verder werden eenige natuurfilms ver toond en zeggen we vele groote steden in Duitschland, alsmede een serie eerste klas autowegen, terwijl de laatste film gewijd was aan de Olympische Spelen. Door den heer Aris Saai werd een leulke voordracht ten beste gege-ven, getiteld: Sissie, die de s niet. kon zeggen en ten slot te bezong mej. Marie Mooij met aardige versjes stuik voor stuk alle voetballers. Ook dit ontlokte een daverend applaus. Met een varkensblaas... Zoo was 't ruim elf uur'gewordéïi, rtoèiV de heer Wosfenburg het officieele gedeel te met woorden van hartelijken dank wilde sluiten, doch alvorens daartoe over VUILPOEDERS. POEDERS TEGEN DIARRHEE bij Kalveren POEDERS VOOR MELKAFDRIJVING. SPENENVASELINE EN ZALF, verpakt en los. MELKPIJPJES, van been, nikkel en zilver WONDSPUITEN, MELKSPUITEN en SE RUMSPUITEN. Het adres voor Uw VEEGENEESMIDDE LEN. Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE 103 - TEL. 99 - SCHAGEN. te gaan, gaf hij 't woord nog even aan den heer H. Joniker Jr., den .sportredacteur van de Schager Courant, die er on wees hoe 40 50 jaar terug door iemand in den omtrek van Den Haag met een opge blazen varkensblaas de eerste stoot werd gegeven voor het voetballen. Sindsdien heeft het voetbalspel een groote vlucht genomen. In de groote steden wordt er vaak een broodwinning van gemaakt; in de lagere afdeelingen is het. een sportieve ontspanning. Namens de Redactie compli menteerde de heer Jonker de kranige voreeniging met haar behaald succes. Dan volgde sluiting, waarna een gezel lig bal de zoo talrijke aanwezigen nog tot laat in- den nacht hijeen hield. LANGENDIJK Maximum factuurprijzen. De maximum-factuurprijzen voor naar Duitschland te exporteeren producten met recht van betaling over de clearing per 100 Kg. netto zijn voor roode. gele, witte en groene kool resp. vastgesteld op f 7.50, f 4.50, f 4.50 en f 4.50. Voor peen en witlof zijn die prijzen op f 6 en f 15 gesteld. Voorschriften export naar Duitsch land. Ten opzichte van den export naar Duitschland zijn, zooals reeds in ons blad is meegedeeld, nadere voor schriften verstrekt door de Nederl. Groenten- en Fruitcentrale. Het Dagelijksch Bestuur van deze Stich ting heeft aan de bij die Stichting georga niseerde groep van exporteurs ter kennis gebracht, dat het heeft besloten als voor waarde aan het aangaan van monopolie overeenkomsten, betreffende naar Duitsch land uit te voeren producten, te verbinden, dat door den exporteur-contractant, aan de Centrale of een door haar aangewezen or gaan binnen 24 uur na het. aangaan der mo nopolieovereenkomst wordt overgelegd een specificatie van de factuurwaarde der ten uitvoer aangeboden partijen, afzonderlijk vermeldende: a. den daarvoor ter veiling be taalden prijs, b. de wijze der verpakking bij uitvoer en de daarvoor in rekening gebrach-' te verpakkingskosten en c. de factuurwaar de. De Tuinderij, het officieele orgaan van het Centr. Bureau van de Veilingen- in Nèder- land, het bovenstaande vermeldend, voegt daaraan o.m. het volgende toe: Wij kunnen niet anders zeggen dan dat wij dit Bestuursbesluit van harte toejuichen en wel om verschillende redenen. Op de eerste plaats dient de Centrale al les te doen, om een zoo redelijk mogelijke uitputting van het hctalingscontingcnt te verzekeren, vooral nu de omstandigheden van dien aard zijn, dat een betalingscontin gent, zooals de Nederl. tuinbouw noodig zou hebben, voorshands nog wel niet ten volle verwezenlijkt, zal kunnen worden. Het is daarom noodig dat ook de exporteurs aan 'déze redeffJJJe uitputting-meevvevkon, en wel in dien zin, dat een zóó groot, mogelijk be drag voor, den aankoop van producten op de veilingen beschikbaar komt. Op de tweede plaats was de toestand tot op heden ten opzichte van den export, niet voldoende overzichtelijk, wat betreft de sa menstelling der gefactureerde bedragen. Hieraan is nu een einde gemaakt, aangezien de exporteur, met ingang van 28 Maart een specificatie van het gefactureerde bedrag moet overleggen. Aan de hand van deze ge gevens kan dan worden nagegaan, hoe de aankoop, de verpakkingskosten en bruto winst van den exporteur voor ieder naar Duitschland geëxporteerde partij er uitziet. De bona-fide exporteurs kunnen hierbij geen bezwaar hebben aangezien wij mogen aan nemen, dat zij ook tot op heden met de door hen gefactureerde bedragen binnen de per ken der redelijkheid zijn gebleven. Die ex porteurs evenwel, die, als ze de kans schoon achten, ook te ruime winsten factureeren, zullen thans deze practijken achterwege moeten laten, willen zij vandaag of morgen niet tot de minder aangename ontdekking komen, dat de Centrale voor hun practijken voor goed een stokje steekt. Als er nog meer maatregelen in deze ko men, dan zal de oorzaak daarvan zijn, dat ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI I OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK uit de thans te geven specificatie blijkt, dat de zaak niet in orde is. De nieuwe weg, die thans wordt ingesla gen, kan niet anders dan ten goede komen aan alle partijen, Poterssteun. De N.A.K., Keuringsdienst voor Noord- Holland, deelt mee, dat partijen onverkochte goedgekeurde potersaardappelen dit jaar niet worden geïnventariseerd. De partijen worden door de L.C.O. gedenatureerd en al leen deze gedenatureerde hoeveelheden ko men voor poterssteun in aanmerking. Wel moesten voor 1 April de partijen voorloopig worden gesorteerd. Ook handelaren, die voor geplombeerde of onder voortdurend toezicht van de N.A.K. liggende partijen, voor poterssteun in aan merking wensohen te komen, hebben dit moeten opgeven. Omzet Noordermarktbond. De omzet van de veiling De Noordermarkt bond heeft in de afgeloopen Februarimaand f 155500 bedragen tegen i 98670 in .de over eenkomstige maand van; 1937. lij financieel opzicht Is deze omzet dus dit jaar veel groo- ter, terwijl de hoeveelheid aanmerkelijk kleiner is. Zoo werd, wat de hoofdaanvoeren betreft, in Febr. '38 aangevoerd: 1.524.000 kg. roode kool, 887.000 kg. gele kool, 2.008.000 kg. Deensche witte kool en 117.870 kg. uien, én in 1937 resp. 2.241.300 kg.» 1.242.640 kg., 3.358.800 kg. en 40.275 kg. Dit lijkt wel aar- Speciaal inrichting Permanent Wave vanaf f 2.50 Haarverven vanaf f 2.50 Spoorstraat 104 - Tel. 457 Beter weer voor Langendijk, doch maar weinig verbetering in prijs internationale verhou dingen spelen gewichtiger rol verreweg het grootste deel der stapelproducten is verkocht betalingsmoeilijkheden Oosten rijk was goede afnemer hoe zal het verder gaan geringe aanvoer aardappelen zelfde prijzen betere prijs voor roo de kool aanvoer geringer slecht voor gele. prijzen lager idem voor Deensche witte weinig afname voor zuurkool aanvoer van Savoye kool en taaie gele afwisselende prij zen verminderde aanvoer van Savoye kool en taaie gele afwisselende prijzen zeer wei nig uien hooge prijzen ver minderde aanvoer van peen stationnaire prijs idem bieten aanvoer boerekool goed koop eveneens prei een weinig witlof en rabarber. Het weer is nu wat veranderd en voor Langendijk verbeterd, allhans volgens de gangbare meoning dat bij koud weer de win terkool meer in t-ek is dan in het tegenover gestelde geval. W!' gelooven echter niet, dat het weer dezen jvinter een factor van be slissende beteekenis is geweest, doch de internationale economische verhoudingen en de nationaal gevoerde politiek in een meer of minder gepromoveerde richting naar de tautarkie, met als gevolg slechte uitvoermoge llijkhedén ziin wol <ie voornaamste oorzaken [van de ongunstige resultaten, welke nu [weer, vooral in den Langendijker tuinbouw, [zijn geboekt. Verreweg het grootste gedeelte van de verschillende koolsoorten is verkocht en bijna alles, behalve de roode kool, die redelijke prijzen op bracht, is voor veel te lagen prijs weggegaan. Ongetwijfeld zal het mooie weer geduren de de maand Maart zijn nadeeligen invloed op de prijszetting hebben geoefend. Immers kwamen daardoor groote hoeveelheden jonge groenten op de markt, waardoor de vraag naar de Langendijker stapelproduc ten als vanzelf geringer werd. De toestand op politiek gebied in Europa heeft bovendien geen goed gedaan aan een sterke vraag. Zoo was b.v. Oostenrijk de laatste jaren nog de slechtste afnemer niet van onze producten. De betalings- en ande re moeilijkheden, die een natuurlijken af zet. onzer producten naar Duitschland in den weg stonden, golden op verre na niet in die mate voor den export naar Oosten rijk. Het is thans de vraag, of ook door de gewijzigde omstandigheden on ze-" tuinbouwexport niet zal worden benadeeld. Zoo werken nog voort durend allerlei omstandigheden te gen. De Belgische boeren beginnen nu al weer te ageeren tegen den invoer van onze aardappelen in dat land. Ook in andere landen hoort men, dergelijke geluiden. Heusch, het ziet er voorloopig nog niet rooskleurig voor Langendijk uit. Het blijft honen op een betere toekomst. Deze week was de aanvoer van aardap pels weer niet groot en de prijzen weken i maar weinig af van die van de vorige we ken. Blauwe Eigenheimers brachten f 2.80 f 3 op naar kwaliteit; blauwe f 3f 3.50. Bevelanders werden verhandeld tegen f 2.60 f 2.80 Voor Robijnen werd f 2.30 besteed. Roode kool had een iets betere markt dan de laatste weken. De aanvoeren worden ech ter kleiner. De sorteering van 2 tot 3 pond, die bet hoogst in prijs is, bracht voor eerste kwaliteit aanvankelijk van f 5.50—f 6 op, later monteerden dez erpijzen met f 1 a f 2, zoodat de hoogste noteering op f 8 kwam. Zwaardere kool werd eerst voor f 4.80f 5.40 verkocht; later gingen ook deze prijzen in evenrédigheid de hoogte in. Tweede soort, die aanvankelijk ruim f 5 tot f 5.70 opbracht, kon tot ongeveer f7 stijgen voor dc eerstgenoemde sorteering. terwijl de zwaardere f2.40-f 5.later f 4.50 f 5.80 opbracht. Voor afwijkend goed, al naar gelang van kwaliteit werd f 2.50—f 4 betaald. Helaas deelde de gele kool niet in de be tere stemming, waarvan dé roode kool pro fiteerde. De mooiste kool van 3—4 pond, die ook nu het meest gezochte was. bracht als vorige weken niet meer dan f 2.80—f 3 op, soms bij uitzondering tot f 3.30 en f 3.40 op loopend voor eerste kwaliteit. De zwaar dere sorteeriner. boven 4 pond, werd verhan deld voor f 1.90 tot f 2.20 Voor tweede soort werd niet veel minder betaald, de eerstge- genoemde sorteering bracht het tot f 2,70 a f 2.90, de laatste tot f 1.50 a f 1.70. Afwij kende kwal. bracht het tot ong. f 1.50. Dit zijn alle, vooral voor dezen tijd, zoo ver ge vorderd in het seizoen, zeer lage prijze, zoo dat met recht verwacht mag worden, dat daarop een steunuitkeoring van beteekenis zal worden gegeven. Hoe eerder deze komt. hoe liever het voor velen zal zijn. Deensche witte kool deed het nog slechter dan de vorige week toen het ook al zeer slecht ging. De zuur koolfabrikanten nemen maar wenig meer af en de export laat veel te wenschen over. Eerste soort van de sorteering van onge veer 4 pond werd verkocht voor f 2.80 tot f 3, voor sommige partijtjes 1 of 2 dubbel tjes meer. De zwaarste bracht f 2 tot f 2.50 op. Voor tweede kwaliteit van 3 tot 4 pond werd f 2.50f 2.70 bedongen, voor zwaar dere f 1.60f 1.S0 en voor afwijkend goed meestal f 1.30. Nog werden verschillende partijen Savoye kool aangevoerd. De laagste noteering was f 1.30, de hoogste f 2.80. De prijzen waren afhankelijk van gewicht en kwaliteit. Taaie veldgele liepen ook vrij sterk in prijs uiteen. De mooiste van de beste kwa liteit werden voor f 3 tot bij uitzondering f 4. verkocht. Overigens brachten ze f 1.70 f 2.60 op. Schaarsch was de aanvoer van uien. Dit product is bijna geheel opgeruimd. De prij zen waren intusschen weer buitengewoon hoog. Voor grove kon f 11.90—f 12.60 wor den bedongen. Gewone middelbare uien wer den voor f 12.60f 13.20 verkocht. Een en kel partijtje bracht iets minder op. Drie lingen werden verhandeld voor f 10.60 tot f 11.10. Ook was de aanvoer van peen minder. De prijzen waren bevredigend, ofschoon ze be ter zijn geweest. Voor grove breekpeen werd f 2.50f 2.70 betaald, voor kleine f 0.80— f 1.30. Bieten werden ook in kleine hoeveelheden geveild Grove golden van f 0.80f 1.klei ne f 1.50 tot ruim f 2, middelgroote van f 2.70—f 3.70. oploopende voor sommige par tijen tot f 4.10 a f 4.20. Zeer weinig boerekool werd aangevoerd tegen een prijs van 70 cent, een zeer lagen prijs. De tijd voor deze kool is voorbij. F.en partijtje prei werd voor f 4 verkocht Witlof, zeer sporadisch aangevoerd bracht f 5.— op. Dan kwam er nog wat rabarber, die togen lageren prijs werd ver kocht n.1. f 5.30. dig, deze vooruitgang, doch zegt weinig, als men zich herinnert, hoe buitengewoon slecht de gang van zaken het vorige jaar was. De tegenwoordige prijzen van de hoofd producten van aanvoer, de verschillende koolsoorten, laten zeer veel te wenschen over. WIERINGEN CARNEVALSTEMMING IN CONCORDIA. Zondag ƒ.1. organiseerde de v.v. Succes In Concordia een groot gemaskerd hal, dat zeer zeker in alle opzichten geslaagd mag wor den genoemd. De gemaskerden zoowel als de ongemas- kerden waren beiden in -grooten getale aan wezig, terwijl de stemming 100 pet. was. De jury, bestaande uit de dames G. Bosker, G. Mostert en de heeren C. A. Duynker, C. C. Bakker cn L. Noorden, had zich van een moeilijke taak te kwijten. De uitslag is als volgt: Enkelingen: fantasie: le prijs Poederdoos, «piej. Sijt Lont; 2e prijs Confectie, mej. V.,„ Brouwer; 3c prijs Winter, mej. M. Lont Gd.; 4e prijs Half om Half, mej. A. Brouwer; 5e prijs Pierette, mej. N. I-Ialfweeg. Origineel: le prijs Rattenvanger v. Hameln, mej. A. Smit; 2e prijs Roodkapje, mej. J. Idema; 3e prijs Duivel, de heer R. Post; 4e prijs Bloemenmeisje, mej. A. Bays. Komisch: le prijs Ik zoek een man, mevr. N. IvoornKlein. Paren: le prijs Mexicaansch paar, de da mes J. Metselaar cn G. Wigbout. 2e prijs Tiroler paar, de dames Tr. Snooij en G. As jes; 3e prijs Kaartspel en Domino, de dames D. Kóoij—Kuiper, Rops—Christiaans; 4e pr. Pierot en Pierette, de heeren H. Hart y L. v. Ham. Komisch: le prijs Succes-supporters, de dames Tr. Bruul, Sj. BoskerSpeckma. Groepen: le prijs: Zeilgroep, de dames A. Heyblok, G. Klein, C. Tijsen en H. Metselaar. Komisch: Lest Best, het lachnummer van den avond, het circus Troe-la-la, le prijs. De ze groep bestond uit: mej. A. Veenbaas en de heeren D. Schoorl, A. Kok, S. de Jong, J. de Jong, N. Wiegman, D. Hollander en P. Kooij. De prijzen bestonden alle uit fraaie luxe voorwerpen. De. heer Nicuwhuurt, die de leiding van den avond op zich had, sprak een dankwoord allereerst tot de juryleden, voor het verrichte werk, een werk, dat niet gemakkelijk is; dan spreekt Nieuwbuurt woorden van dank aan de gemaskerden, waarna we de polonaise kregen, waarmede de echte carnavalsstemming er in kwam. Allen kregen maskers en serpentine's, en de zaak was Oké. Bij de vroolijke toonen der band, onder leiding van H. Zon, duurde het feest nog lang voort. Succes kan zeer zeker op een goed geslaagden, recht genoeglijken avond terugzien. WINKEL Non-stop Sparta, Evenals voorgaande jaren organiseert de gymn. vereen. „Sparta", alhier ook thans weer een „non-stop". En ditmaal is aan de non-stop bijzondere aandacht besteed, om dat de ver. dit jaar haar 55-jarig bestaan viert. Hard is er den geheelen winter weer gewerkt aan de diverse dansen, balletten, variété-nummers etc. Ook voor het toestel- turnen is een belangrijke plaats ingeruimd. Het geheel wordt, der traditie getrouw, op geluisterd door de Sparta-girls en den humo rist Piet Blaauboer. Veel werk is gemaakt van décors, costu- mes en verlichting. Het belooft dan ook weer een buitenge woon gezellige avond te worden: wat Sparta doet, dat is immers goed! M^n zie verder de in dit nr. voorkomen de adv. ZIJPE STOLPERVLOTBRUG. Tegen den afsluitboom Zondagavond omstreeks acht uur botste een nieuwe Ford V 8, een huurauto, van garage v. d. Linden, welke werd bestuurd door den heer H. Leek tegen de rechter paal van den afsluitboom der brug over het N.H. Kanaal. Het voorruit werd vernield, bum per en spatbord beschadigd. Aan de brug was overigens geen schade toegebracht. Op eigen kracht kon de automobiel naar 't Zand terugkeeren.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5