Alkmaar wil tegea de previncie procedeeren Kon. Marechaussee te Oss schond burgerbelangen Auto met zes jongens verongelukt Ia verband met de weigering van electrischen stroom Radioprogramma EDGAR RICE BURROUGHS No. 36. Vreselijk was de strijd, die nu volgde. Vreselijk het gezicht van een zwarte man en een blanke man, die vochten, tezamen met een panter en grote, wrede apen, en de wilden vluchtten tenslotte overhaast hun dorp uit Maar één man, viel Tarzan als gevangene in handen. De aapman beloofde hem zijn vrij heid in ruil voor inlichtingen over Rokoff en zijn metgezellen. Het scheen, dat de lafhartige gezellen van Rokoff mee. vrees hadden voor de witte reus en zijn vreemde stryders dan de zwarten zelf. Deze laatsten hadden kans ge zien in. de kano's te komen en paddelden stroomopwaarts om de dieren van Tarzan te ontgaan. En zo trok Tarzan van de Apen met zijn gevolg weer verder om zijn zoon te zoeken en zijn ontvoerder achterna te zetten. Dagenlang trokken zij door een on- woonde wereld. In de strijd had de troep enkele leden verloren. Nu waren er met Akoet mee slechts vijf grote apen, dan was Sheeta er, Mugambi en Tarzan. Doch de aap man vond geen enkel spoor van Rokoff, de blanke man en de vrouw met het kind. Mis schien waren zij reeds omgekomen in deze vreselijke wildernis. De hoop, dat het kind het zijne zou kunnen zijn, was genoeg om de aapman zijn zoeken te doen voortzetten. En hij was er bijna zeker van, dat Rokoff zich eveneens op dezelfde achtervolging be vond. Maar nergens kon hij inlichtingen in winnen. Iedere wilde, die hy ontmoette, hield hij staande en onderwierp heni aan een kruisverhoor. Niemand had v. 'n blanke vrouw en kind gehoord, ofschoon allen tot hun schrik met de Rus en zyn ongure makkers kennis hadden gemaakt De aapman begreep dit niet VERSCHILLENDE BRIGADELEDEN WORDEN VERVANGEN. Namens de hoogste ter zake bevoegde autoriteit brengt de Regeerinpspersdienst het volgende onder de aandacht: De brigade Koninklijke Marechaussée te Oss slaat in den laatsten tijd in sterke publieke belangstelling. De activiteit, wel ke in een belangrijke strafzaak kon wor den betoond, nadat voldoende concrete ver klaringen tegenover de Kon. Marechaus sée waren afgelegd, hoeft terecht waar deering gevonden. Gelijktijdig zijn echter, niet het minst door niet wel te verantwoor den uitingen in sommige persorga nen, tegenstellingen geschapen tus- schen de Kon. Marechaussée eener- zijds en andere organen van bestuur en politie 'anderzijds, die feitelijk volkomen ongegronjj zijn en wel ker aanwakkering niet kan wor den geduld. Uit verbalen en rapporten ls in middels gebleken, dat bij de bri gade Kon. Marechaussée te Oss, naast vorenbedoelde lofwaardige activiteit bij hét opsporingsonder zoek in andere gevallen, methoden werden toegepast, waardoor recht matige belangen van burgers op pijnlijke wijze werden geschonden. In deze omstandigheden waren onver wijld maatregelen geboden, die het ver- eischtc evenwicht "herstellen Waardeering voor goede prestaties, noch de overweging, dat wellicht juist ongeronde publieke be langstelling mede aanleiding kan zijn ge- \veest voor verkeerd aangewende activi teit, hebben mogen weerhouden van het geen ten deze voor een gezonde handha ving van het gezag noodig is. Daarmede zijn tevens de eer van het korps Kon. Marechaussee, die onaangetast is, en de persoonlijke belangen van het personeel het beste gediend. De brigade als zoodanig zal in andere samenstelling, die tevens een behoorlijke samenwerking ter plaats waarborgt, haar taak blij ven vervullen, en volledig in haar bevoegdheden worden hersteld, zoodra zeer binnenkort onder lei ding der verantwoordelijke chefs do vcreischte mutaties zullen zijn aan gebracht. Het spreekt vanzelf, dat ook op het ter rein van samenwerking tusschen justitie en politie de maatregelen worden getrof fen, waartoe de reeds ten dienste staande gegevens en het verdere onderzoek aan leiding geven. Twee tlooden, vier gewonden. In den vorigen nacht omstreeks één uur is een personen-auto, waarin zes jongens zaten te Pesse, gem. Rui nen, verongelukt, waardoor twee Jon gens werden gedood. De overigen liepen ernstige verwondingen op. De jongelui waren Zondag met een huur auto van Hoogeveen naar Assen gereden. Des nachts keerden zij -huiswaarts. Door nog niet bekende oorzaak is de wagen met groote vaart tegen een boom gereden. De gevolgen waren verschrikkelijk: twee der inzittenden, de 21-jarige Arie Hagen en de 25-jarige Marinus Prins, werden op slag ge dood. Van de vier overigen werd W. Nieu- wenhof zeer ernstig gewond; zijn toestand is zorgwekkend. H. Löopers, J. Klaver en H. Prins kregen 'eveneens ernstige verwon dingen. De slachtoffers waren allen uit Hoo geveen afkomstig. Dokter van der Wal uit Hoogeveen ver leende de eerste geneeskundige hulp. De gewonden werden naar het ziekenhuis Be- thesda vervoerd, het stoffelijk overschot van Hagen en Prins is naar Pesse overgebracht Dc auto werd geheel vernield en is naar Hoogeveen gesleept. De marechaussee stelt een onderzoek in. De achttienjarige zoon ontbrak Een paar klompen dreven op het water...... Toen de familie van E. wonende onder de gemeente Nijkerk zich Zondag aan tafel wilde begeven, bleek de achttienjarige zoon niet aanwezig te zijn. Ongerust geworden ging men op onder- zok uit en vond in een in de nabijheid zijnde kolk een paar klompen drijven. Spoedig had men nu ook den jongen opgehaald. De le vensgeesten bleken reeds te zijn geweken. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. Op de gemeenteraadsvergadering van Alkmaar d.d. 7 April a.& zal een voorstel in behaoideling komen tot het instellen van een prooedure tegen de provincie Noordhoiland, teneinde deze op grond van art. 4 der haar bij K-B- d.d. 23 Jan. 1918 verleende en sedertdien gewijzigde concessie tot levering van electri schen stroom te verplichten, aan de gemeente Alkmaar op redelijke voorwaarden electrischen stroom te blijven leveren ter distributie aan de ingezetenen. Zooals men weet, heeft de provincie Noordholland haar voornemen le kennen gegeven, de levering van electrischen stroom aan Alkmaar te staken, daar de stroom leverings-overeenkomst op 1 Jan. 1938 is geëindigd. Slechts voor den korten tijd, die tusschen genoemden datuim en de door de provincie gewenschte opheffing der gem. distributiebedrijven zou verloopen, heeft de provincie er in berust, dat het P.E.N. stroom blijft leveren. De Raad is nu van oordeel, dat de rechtsplicht der provincie om aan de gemeente als distribuante elec trischen stroom te leveren, niet alleen gebaseerd was op de thans vervallen overeenkomst, maar ook en in de eerste plaats voortvloeit uit de aan de provincie hij K.B. d.d. 23 Jan. 1918 verleende cn se dertdien gewijzigde concessie tot le vering van electrischen stroom. De provincie aanvaardt, aldus de toe lichting, dit standpunt niet en acht zich derhalve ontslagen van eiken plicht ter zake jegens de gemeente. Hieruit volgt, dat het gemeentelijk dis tributiebedrijf zou moeten worden opgehe ven, waardoor Alkmaar een belangrijke bron van inkomsten zou moeten derven. Het gemeentebelang vordert dan ook, aldus de toelichting, dat omtrent de bo venomschreven verplichting der provincie een rechterlijke uitspraak worde uitgelokt. Zoolang niet door een rechterlijke uit spraak is komen vast te staan, dat de provincie niet verplicht is tot stroom- verstrekking aan de gemeente, zal deze zich er van onthoudien, haar distributie bedrijf aan de provincie over te dragen. Restituties bij uitvoer van eieren verhoogd Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn met het oog op de verhooging der graan heffing de restituties bij uitvoer van kip pen- en eendeneieren met ingang van 3. April 1938 gebracht respectievelijk van f 0.425 op f 0.60 per 100 §tuks kippeneieren en van f 0.25 op f 0,375 per 100 stuks een deneieren. In verband hiermede is het prijsverschil bij invoer van eieren nader vastgesteld op f 0.60. De restituties bij uitvoer van eier- producten en van levend en geslacht pluim vee. zijn eveneens verhoogd. Nadere bijzonderheden hieromtrent zullen bij afzonderlijke publicatie worden bekend gemaakt. Koninklijk feestmaal ter eere van den Raad van State Men deelt ons mede, dat H.M. de Koningin voornemens is op Donder dag 7 April ter gelegenheid van de 350-jarige herdenking van den da tum waarop de Raad van State zijn nationale taak in het Nederlandsche staatsbestel heeft aanvaard,, een feestmaal te zijner eere te geven. HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! WOENSDAG 6 APRIL 1988. NCRV-uitzending. 6.807.00 Onderwijsfond» voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek gramofoonplaten 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 "Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding (ln de pauz« gramofoonmuziek). 12.00 Berichten. f 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Het Apollo-kwintet. (In de pauze gra mofoonmuziek). 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Het Haagsche Trio, en gram.muziek. 4.45 Felicitaties. 5.30 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.30 Taalles en causerie over het Blnnenaan* varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „In de vacantie onder dak". 7.25 Gramofoonmuziek. 7.35 Causerie „Onze groote familie in de Martha-Stichting". 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P., herhaling S.O.S.-be- richten. 8.15 Evangelisatie-koor, solisten en sprekers, 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Dampraatje. 10.20 Pianovoordracht. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. VARA-uitzendlng. 10.00—10.20 v.m. VPRO, 11.00—11.80 en 6.80—7.00 RVU, 7.80—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze Keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Programma voor Arbeiders in de Con* tenubedrijven. 11.00 Causerie over den sprookjesdichter An« dersen. 11.30 Causerie „Verandering in de steunrege» lingen". 12.00 Gramofoonplaten. 12.45—1.45 VARA-orkest. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel en zang. 6.05 De Ramblers. 6.30 Causerie „1938, het zonnevlekkenjaar". 7.00 Gramofoonmuziek. 7.10 Zang. 7.30 Cyclus „Ons werk en ons geloof". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten A.N.P., V.A.R.A.-varia. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Radiotooneel. 9.30 V.A.R.A.-orkest, m.m.v. solisten. 10.00 Berichten A.N.P. 10.30 Reportage (gr.platen). 11.00 Esmeralda-septet. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. ETHEL M» DELL 27. Hij haalde zyn breede schouders op met een veelbeteekenende beweging. „Als ik in Pax' plaats was, zou ik dat zeker vinden." Zy bloosde tegen haar wil. „Misschien in teresseert het U te weten, dat Pax er zeer tegen was, onze verloving publiek te maken." „Dat kan ik mij indenken," mompelde Crofton. Zij keek hem uitdagend aan .„Als dat zoo is, waarom maakt U er dan insinuaties over?" „Deed ik dat?" vroeg Crofton. „Werkelijk, ik uitte slechts mijn meening. Maar ik geloof, dat wij liever niet op dit onderwerp moeten doorgaan. Wees ervan overtuigd, dat ik U alle geluk toewensch." Zy kon er zich niet toe brengen om hem te danken. Voor haar was er iets onheilspellends en vreeselijks in zijn vleiende vriendelijkheid iets dat haar kinderlijke uitvluchten doorzag en er bovendien nog vermaak in schepte. En plotseling voelde zij, dat zeker in de oogen van dezen man de aankondiging van haar verloving met Pax meer kwaad dan goed had gedaan en een vreeselijke twijfel beving haar, of hij misschien gelijk had. „Maar daarvoor is ,U niet hier gekomen," hervatte zij. „U wilde Yvonne spreken. Ik waarschuw U dat zy in een toestand van ver- dooving verkeert, en ik twijfel er aan, of zij reeds in zooverre van den schok bekomen is, om een eenigszins duidelijk verslag te geven van de gebeurtenissen van dien nacht. Het schynt nog een verward en dreigend schrik beeld voor haar te zijn." „Misschien kan ik haar helpen," zei Crof ton. „Maar kijkt U, als het U blieft, niet zoo angstig! Ik zal niets zeggen, dat een van U beider ook maar den minsten aanstoot zou kunnen geven. Het is slechts over een paar Onbelangrijke punten, dat ik haar wil spreken, die Pax zelf mij niet vertellen kan." Dat klonk onschuldig genoeg. Maar Claire twijfelde aan zijn bedoelingen. Eén ding was zeker: hij liet zich niet van zyn plan afbren gen om Yvonne te spreken. Misschien was het tenslotte beter om zich met een vriendelijk gezicht in het onvermijdelijke te schikken. Als Crofton overtuigd kon wo 1er van den wer- kelyken loop der gebeurtenissen, zou deze vreeselijke spanning weggenomen worden en Pax bevrijd zijn van de afschuwelijke verden king, waaronder hij gebukt ging. Met een bezwaard hart wendde zy zich naar de deur van Yvonne's icamer. „Ik zal Yvonne voorbereiden," zei ze. „U moet haar in geen gevai verontrusten!" riep Crofton haar na. „Daar is niet de minste reden voor." Claire antwoordde niet. Hij had een stijgend wantrouwen in haar opgewekt, ofschoon zij de reden daarvoor nauwelijks zou kunnen opgeven. Zij vond Yvonne nog bleek en stil in de kussens liggen, met diepe kringen onder de moede oogen, maar ze was rustiger en glim lachte Claire toe met een aandoenlijke poging tot ODgewektheid. „Wie is er, lieve? Kapitein Crofton? Hij wil mij spreken, zeg je?" Haar lippen beef den. maar haar stem klonk vast. „Wel. natuurlijk, als het moet! Kan ik hem zoo ontvangen „Je bent altijd mooi,' zei Claire teeder. „Hy wil je ecnige vragen stellen over dien vreese- lijken nacht. Denk je, dat je het verdragen kan?" Yvonne zuchtte. „Ja, ik geloof het wel. Je blijft toch hier? Je hebt het beloofd." „Natuurlijk blijf ik bij je, lieveling." Claire boog zich voorover en trok de kanten sprei glad. „Maar voor hij komt, wil ik je één ding zeggen." „Wat! Jij ook!" zei Yvonne Claire keek haar vast" in de oogen. „Het is alleen dit, lieve: en het betreft minder jou dan wel myzelf. Ik heb nog geen tijd gehad om het je te vertellen, maar ik wil dat je het eerst van mij hoort." Zij hield haar linkerhand met Pax' zegelring voor Yvonne's oogen. „Ik ben met Pax verloofd." Yvonne haalde diep adem. „Claire!" „Ja," ging Claire rustig voort. „Voor mijn vertrek naar Kapoo heeft hg mg reeds gezegd dat hy my liefhad. Toen kon ik hem nog geen antwoord geven. Maar nu is mijn besluit ge nomen. Ik heb hem gisteravond gezegd, dat ik zijn aanzoek aannam. Hy wilde onze ver loving uitstellen, maar dat heb ik niet ge wild. Ik heb het reeds aan verschillende men- schen verteld, zoodat nu hetjgeheele regiment het wri weten zal. Kapitein Crofton weet het ook, en ik wilde niet, dat hy je met het nieuws overvallen zou." Yvonne keek haar aan met een eigenaardige uitdrukking in haar donkere oogen alsof zij iets zoch, maar het tegelijkertijd vreesde te vinden. „Je weet zeker, dat hij mij haat?" zei ze langzaam. „Daar weet ik niets van, antwoordde Claire beslist, „en ik .geloof het absoluut niet. Maar hij verkeert in groote moeilykheden en ik zal hem helpen, evenzeer als ik van pian ben om jou te helpen. Begrijp je het nu, Yvonne?" „Niet heelemaal." fluisterde Yvonne met stijgenden angst. „Waarom verkeert hy in moeilykheden? Kunnen zij hem niet op zijn woord gelooven?" „In een geval als dit moeten zij een zoo nauwkeurig mogelyk onderzoek instellen,'1 legde Claire uit. „O, ik weet, dat het ver schrikkelijk is, maar ze zijn het verplichte Het is een formaliteit, waarvan niet afge weken kan worden. De zaak moet eens en voor al opgelost worden, zoodat er later niet de minste vermoedens of achterdocht zouden kunnen oprijzen." Yvonne begon te beven. „Welke vermoe dens?" vroeg ze. „Claire verberg je iets voor mij?" „Neen, liefste." Claire drukte Yvonne's handen met bemoedigende teederheid. „Ik vertel je alles ofschoon niets mij te veel was geweest, als ik je dit had kunnen be sparen. Ik weet heel goed dat Pax onzen armen Guy door een noodlottige vergissing heeft gedood, maar eenige menschen hebben het noodig gevonden daaraan te twijfelen. In elk geval wenschen zij de algeheele zekerheid En Pax Pax is onder arrest, tot dat vree selijke onderzoek geëindigd is." „Onder arrest? Waarom?" Yvonne maakte ei plotselinge wanhopige beweging alsof zij wilde o^ aan. „Zij denken toch niet dat zou niemand kunnen dat hy het met opzet heeft gedaan?" „Zij zullen het in elk geval niet lang den ken," antwoordde Claire met vaste stem, maar zij sloeg haar vriendin angstig gade. Zij was op dat oogenblik meer beangst voor Yvonne's gezondheid dan voor iets anders. „Zij weten intusschen wat ik ervan denk en ik ben Guy's zuster." Yvonne zonk machteloos in de kussens terug. „O, Claire!" zei ze. „Ik ben zoo bang!" „Dat is niet noodig," verzekerde Claire haar met onveranderde beslistheid. „Tracht de vragen van kapitein Crofton zoo eenvou dig mogelijk te beantwoorden. Je hebt niets te verbergen, liefste, en niemand behoeft ooit beangst te zijn voor de waarheid," „O, ik weet het niet," klaagde Yvonne. „Ik weet het niet. Ze kunnen de dingen zoo ver draaien." „Niet als ik hier ben," zei Claire met aan drang. „Ik kan alles wat je zegt bevestigen. Wees niet bang, liefste, wees vooral niet bang!" Yvonne's oogen keken naar haar op droevige angstoogen waren het als van een dier, dat in een val geraakt was. „En ben je werkelyk van plan met Pax te trou wen?" vroeg ze. Claire streelde Yvonne's handen met kalme, teedere bewegingen. „Ja, lieve. Maar dat be hoeven wij nu niet te bespreken. Kapitein Crofton wacht. Zal ik hem zeggen, dat hy binnen kan komen?" „O, ik weet het niet ik weet het niet!" Yvonne's mooi gezichtje was vertrokken van onduldbaren angst. „Claire moet het is het noodig? Claire, dit zal mij dooden!" „Myn liefste Yvonne," zei Claire, zich teeder over haar heen buigend. „Zou je het niet kun nen doorstaan slechts enkele minuten? Het kan voor Pax zulk een ongeloof lijk verschil maken!" Yvonne drukte krampachtig haar hand op haar voorhoofd. Haar lippen trilden. Maar na eenige seconden begon zij kalmer te worden. Misschien gaf de kalmte van Claire haar de noodige kracht. „Goed, lieve," zei ze ten laatste. „Breng hem binnen. Maar hij moet niet lang blijven Zeg hem dat!" „Dat zal ik doen," beloofde Claire en verlie' het vertrek. Zoodra zij weg was, stond Yvonne op, b woog zich met snellen onhoorbare pass naar haar toilettafel, waarvan zij een laden opende. Zy nam er een sandelhout luciferdoosje uit, waaruit zij iets op h) handpalm schudde het waren twee of kristallen. Toen legde zij het doosje ter sloot de lade geruischloos en sloop terug n haar bed. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 6