DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Blum geniet geen vertrouwen Duitsche spionnage in Zwitserland -| „Marechaussee te Oss maakte ernstige fouten" „Heffing op de vermogens is diefstal Japansche troepen wijken ■u Jeerbericht Iedere nieter Ebrovallei verdedigd <Vf%nn*<mt WOENSDAG 6 APRIL 1938. 81e Jaargang. No. 10539. Laan. Schagen. Tel. 20. Bïtgav* rfer N.V. llitg.-Mif. „Vlotlonds Noorderkwartier De oorlogsindustrie moet de na tionale productie in beweging brengen," aldus Blum. Gistermiddag heeft de Fransche Kamer een aanvang gemaakt met de bespreking van het financieele ont werp. Nadat Jammy Schmidt ver slag had uitgebracht, werd onmid dellijke behandeling van dat rap port gevraagd. Het verslag wijst op den ernst van den toestand en ver klaart, dat de regeering genoodzaakt is een buitengewone heffing op de vermogens boven 150.000 frank te overwegen. (Geroep: „dat is dief stal") Onder herhaalde interrupties gaf Schmidt een opsomming van de voorgenomen maatregelen in ver band met het volmachtenontwerp. Namens de financieele commissie verzocht hij de Kamer het ontwerp aan te nemen. De onafhankelijke radicaal Mon- tigny zeide, dat men een ware eco nomische en sociale revolutie wet telijk wil organiseeren. Het ontwerp is in strijd met het verkiezingspro gramma van het volksfront. De ka- nonnenkoopman, die vijand nr. 1 van 't volksfront was, is zijn laatste hoop geworden. Kleine en middel matige landeigenaars, kleine onder nemers en kooplieden zullen zeer getroffen worden door een buitenge wone heffing. Een regeering van openbaar welzijn is noodig. Mannen zijn noodig. Blum heeft niet de kwa liteiten om een algeheele overeen stemming tot stand te brengen (Ap plaus rechts, protesten links). Toen Creyssel van de Fransche sociale partij (fascisten) het woord wilde nemen, kwam het tot woordenwisselingen tusschen afgevaardigden van links en rechts. Ihuel schreeuwde iets naar de regeeringsbank, vanwaar Dormoy op heftigen toon ant woordde. Aan de rechterzijde werd geroe pen: „Frankrijk voor de Franschen!" De vergadering werd geschorst. Een aantal socialisten nam een dreigeni- de houding tegen de rechterzijde aan en het leek, dat het tot een handgemeen zou ko men. Blum en andere ministers kwamen/ echter tusschenbeide en na tien minuten keerde de rust terug. Na de hervatting der vergadering zag Creyssel van het woord af en Blum be steeg het gestoelte. Blum aan het woord. Blum verklaarde, dat het plan, hetwelk 'de regeering met de hulp der beide ka mers wil verwezenlijken, een geheel vormt Men heeft gezegd: de regeering wil vallen, zij zal een ontwerp vol uitdagingen indie nen. Anderen zeiden: Zij zal voorzichtige oplossingen voorstelen. Allen hebben on gelijk gehad. Ik heb, aldus de premier, zonder vooroordeel gewerkt. Slechts in openhartigheid kan een oplossing gevon den worden. Ik bekommer mij er niet om, of ik vrienden of vijanden behaag of mis haag. Het tekort blijft bestaan. De toestand ïs zooals in het begin van de wetgevende periode van 1932. De schatkist moet in '38 beschikken over 40 milliard en 10 milliard voor algeheele terugbetalingen. Aan het einde van het jaar moet een milliard per week betaald worden, zonder dat men kan voorzien, hoe deze lasten verdeeld zullen zijn. De schatkist moet een toereikende marge hebben. Het economische evenwicht is verstoord. Voor de loopende uitgaven ontbreekt een bedrag van 80 milliard. De schatkist en het economische leven missen de gevluchte en verborgen kapitalen. Verder is de financi eele en economische toestand afhankelijk van den internationalen toestand. De in ternationale crisis noodzaakt Frankrijk nieuwe uitgaven te doen en een defensie- leening voor te bereiden. De metaalvoorraad, aldus vervolgde Blum, mag niet beneden het peil van thans dalen. Het zal niet mogelijk zijn de uitgaven te be strijden uit de gewone bronnen. Er zal ge leend moeten worden, maar er is ook iets anders noodig. Zoo is de regeering ertoe ge komen haar aandacht te besteden aan een nieuw credietbeheer, herwaardeering van den goudvoorraad, uitbreiding van het cre- diet en handhaving van den metaalvoor raad. Een blijvende oplossing kan slechts gevonden worden in de ontginning der inkomsten en de openbare rflk- dommen. De oorlogsindustrie zou tot uitgangspunt kunnen dienen voor 'i in beweging brengen der nationale productie. BLUM. Er kan geen sprake zijn van het bevorde ren eener nieuwe devaluatie: wij moeten iedere nieuwe monetaire onrust vermijden en om den cirkel te verbreken moet men wel het door ons voorgestelde stelsel van discipline en controle opbouwen. Men zal zeggen, dat ik controle op de wisselkoersen bepleit. Maar wij vragen niets, dat niet ver- eenigbaar is met de driezijdige overeen komst. Het egalisatiefonds heeft niets ver loren en de frank is niet gedaald. Wij mee- nen te kunnen vertrouwen op de maatrege len, die wij voorstellen voor de samenwer king van alle belanghebbenden. Met een regeering van nationale eenheid zou alles veranderen zal men zeggen. Ik heb de ge dachte van een nationale aaneensluiting het eerst geopperd. Het is niet mijn schuld, dat het er niet toe is gekomen. De toestand van 1hans kan niet vergele ken worden met 1926. Toen was er geen en kele oorlogsbcdreiging. Blum deelde mede, dal de werktijd ver lengd zal worden en dat de arbeiders zich daarmede accoord verklaard hebben. Wat de volmachten betreft, zeide Blum, zich te ver zetten tegen de bewering van sommigen, volgens wie zijn actie lijkt op het optreden van de leiders der totalitaire staten. Na zijn rede werd Blum langdurig toege juicht door socialisten, communisten en een aantal radicalen. De vergadering werd ge schorst tot half tien. De beraadslagingen, welke een sterke op positie doet vermoeden, werden tot midder nacht voortgezet, waarna de Kamer tot he den werd verdaagd. Geen staking loopende onder zoek. Geen overplaatsing of ver mindering. Het gebeurde te Oss met de Kon. Marechaussee blijft veler gemoede ren bezig houden. Oefenden de groo- te neutrale bladen gisteren over bet algemeen scherpe critiek op de ge nomen regeeringsmaatregel uit en eischten zij in ieder geval volledige opheldering, de groote katholieke pers aarzelde niet de marechaussee van ernstige fouten en overdreven dienstijver te betichten. Men zou misdaden „gemaakt" hebben. Het communistische kamerlid, de heer Wijnkoop stelde vragen en het blijkt wel, dat de regeering nota heeft go- nomen van de ongerustheid die in sommige kringen heerscht. Immers DE MINISTER GEEFT OPHEL DERING, nog geen 24 uur, nadat de vragen gesteld zijn. Het antwoord van den minister van Ju stitie luidt: Aan de brigade Kon. Marechaussee te Oss is opdracht gegeven zich tot nader order van opsporingsonderzoek te onthouden. Surveil lance- en bewakingsdiensten kunnen ook verder op de normale wijze worden verricht, terwijl het geenszins in het voornemen ligt de brigade Kon. Marechaussee te Oss op te heffen of in sterkte te verminderen. Van staking van loopende justitieele on derzoeken is geen sprake. Dat eventueele klachten ter zake van misdrijven voor het oogenblik tot de plaatselijke politie behoo- ren te worden gericht overigens een nor male figuur is juist. Voorts verwijst de minister naar het door SPIONNAGE WET OVER TAL VAN LANDEN. Hot „spionnage"-proees, dat thans voor do rechtbank te Bern dient, heeft belangrijke aanwijzingen gegeven over de werkwijze der Duitsche inlichtingendiensten. Procureur Wethli hield gisterochtend zijn requisitoir tegen Toedli, die beschuldigd wordt van overtreding der bondswet op de spionnage. Hij toonde aan, dat Toedli door aan den anti-communistischen „Weitdienst" te Erfurt inlichtingen te verschaffen over verschillende Zwitsersche personen, wist, dat deze gegevens bestemd waren voor de Duit sche inlichtingendiensten. De procureur eischte tegen Toedli bij ver stek een gevangenisstraf van twee maanden. De advocaat der civiele partij toonde ver volgens aan, dat Toedli wist, dat de inlich tingen, welke hij Fleischhauer verschafte, bestemd waren voor de Duitsche inlichtin gendiensten. De advocaat sprak over een uitge breid spionnagenet, dat door bemid deling van Toedli en anti-communis tische organisaties, zich uitstrekte over tal van landen en samenkwam bij Fleischhauer. Hierdoor kwam het, dat de campagne van het nationale front inzake een verbod in Zwitserland der vrijmetselarij uitging van en georganiseerd en gefinancierd werd door Er furt De „Imperia! Fascist League" te Londen was eveneens in relatie met Toedli, die overi gens de agent in Europa was van de pan- Russische fascistische beweging, die haar ze tel heeft te Charbin. Uit de tusschen Toedli en de leiders der pan-Russische beweging, met name in Bul garije, Zuid-Slavië, Polen en België, blijkt, aldus de advocaat, dat Toedli inlichtingen verzamelde over uit Rusland geëmigreerde personen en deze gegevens ter beschikking stelde van Erfurt. De advocaat eischte een strenge straf. „De activiteit van dergelijke lieden is in hooge mate schadelijk voor de neutraliteit van Zwitserland. Deze individuen stellen lijsten op van toekomstige veroordeelden en ver dachten en bereiden in Zwitserland een ac tie voor, welke gelijk is aan die, welke zich thans in Oostenrijk afspeelt", aldus zeide hij. De uitspraak. Na verscheidene uren in raadkamer te zijn geweest, heeft de rechtbank te Bern vanavond vonnis gewezen. Toedli werd schuldig bevonden aan overtreding van de federale wet op de bescherming en veilig heid van het eedgenootschap. Hij werd ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en tot betaling van negen tienden der kos ten van het proces. Isler werd op vrije voe ten gesteld. Hij zal echter een tiende der proceskosten moeten betalen. den regeeringspersdienst versterkte commu niqué, uit welk stuk tevens blijkt, dat het geen door de brigade Kon. Marechaussee te Oss is verricht, geenszins in het algemeen is gedesavoueerd, integendeel. Dat juist nu moest worden opgetreden, is gelijk even zeer in het communiqué tot uitdrukking komt een uitvloeisel van de omstandig heid, dat. voor kort van begane ernstige fou ten in bepaalde opsporingsonderzoeken is gebleken. Een nadere motiveering of aanwijzing In welke zaak de minister meent, dat de marechaussee zich heeft misdragen, geeft minister Goseling dus niet. Diepe indruk te Oss. Een doodsch uitziende marechaussee-ka zerne is het teeken, dat de beambten der Koninklijke Marechaussée in Oss buiten functie zijn. Er is geen beweging voor het gebouw meer waar te nemen. Er rijden geen marechaussees meer af en aan, zegt dè Tel. Terwijl in Oss zelf nog allerlei te doen is. zitten de marechaussees in de kazerne geconsigneerd, mogen zij niet meer, zoo als gewoonlijk, hun plicht is Oss doen, een. plicht die meer dan dienstbetoon alleen, een plicht, die ook een roeping was. Deze mannen hebben meer gedaan dan zij strikt waren» zij hebben zich met hart en ziel aan een zaak gegeven, die hen nu onverwacht uit de handen is genomen. Overgeplaatst zijn zij nog niet Defensie heeft het besluit blijkbaar nog niet kun nen nemen om hen uit hun lunotie te ont heffen. En dus heeft de justitie hen alleen de justitieele bevoegdheid in de gemeente Oss ontnomen en leeft het conflict tus schen beide instanties in deze marechaus see-kazerne rustig verder. „Lastige kerels" waren het volgens de onderwereld, en die zullen de blamage ook wel niet erg vinden. Maar er is ook een ander deel, rustige bur gers, die zich opnieuw bedreigd voelen, die met vreugde zagen hoe de marechaussee be zig waren het kwaad uit te roden en nu wee CHINA Verwarde berichten over de in neming van Taiertsjwang Mo hammedanen vechten tegen China. De Japansche troepen, die gisteren over het groote kanaal zijn getrok ken en oprukten naar Soetsjau, schijnen thans teruggedreven te zijn naar den noordelijken oever van het kanaal. De Japanneezen houden vol, dat zij Taiertsjwang hebben bezet, niet tegenstaande de ontkenningen van de Chineezen. Langs het kanaal werd heden nog fel gestreden, het schijnt, dat thans de toestand ge lijk is aan zeventien dagen geleden toen de Japansche troepen den noor delijken oever bezet hielden en de Chineezen den zuidelijken. Volgens betrouwbare inlichtingen hebben Chineesche vrijscharen de Japansche troepen in de buitenwij ken van de haven Chefoe in Sjan- toeng aangevallen. Na den strijd keerden twee vrachtauto's vol ge sneuvelde Japanneezen naar het centrum der stad terug. Mohammedanen tegen China. De hoofdstad van de provincie Soeijoean wordt verdedigd door troepen onder leiding van den Mohammedaanschen leider gene raal Ma Tsjoeng Jing, bijgestaan door acht duizend man onder commando van generaal Orato Basji, die tegen het sovjetbewind is opgestaan en een Mohammedaansch leger heeft georganiseerd. Een deel van dit Mohammedaansche leger is opgerukt naar het zuidwesten van de provincie Sinkiang. Orato Basji en zijn volgelingen voeren sedert den vorigen zomer een godsdienst oorlog. Zij hebben alle Chineesche regee- ringsbeambten uit Hotien en Kashgar ver bannen en verzetten zich tegen het commu nisme. Anti Britsche vlugschrifen. Gistermorgen is te Yokohama opzien ge baard, doordat honderden strooibiljetten zijn verspreid onder havenarbeiders waar in werd aangespoord Engelsche schepen te boycotten, „omdat Engeland Japan's vijand achter China is." Militairen achter regeering Konoje. De militairen schijnen, naar aanleiding van geruchten over aftreden, besloten te zijn de Japansche regeering Konoje te steu nen. Zij zouden van meening zijn dat de regeering Konoje het volle vertrouwen van het volk geniet. bevreesd zijn, dat het zal terugkeeren. Want vergeet niet, dat Oss een aanzienlijk aantal werkloozen heeft, vooral een groot aantal werklooze jonge mannen. Het beruchte mi lieu bestaat nog, hoeveel besmettingsgevaar gaat hier niet van uit en hoe noodig is het juist, dat hier een krachtige hand ingrijpt. Het medeleven is groot Er worden zelfs kistjes sigaren gestuurd voor de geconsigneerde brigade in Oss. Want er leeft nu eenmaal in ons volk een sterk rechtvaardigheidsgevoel. Marechansseefeest in Den Bosch. Ongetwijfeld is er zelden meer be langstelling geweest in den lande voor het wapen der marechaussee dan juist op het oogenblik, nu het corps van bepaalde zijden wordt aan gevallen en gedesavoueerd. Vandaag werd te Den Bosch het 120-jarig be staan gevierd van de eerste divisie der Koninklijke Marechaussee. Na de gebeurtenissen der laatste dagen is het te betreuren, dat de herdenking geen openbare plechtigheid is geworden, meent de Tel., omdat anders het feest ongetwijfeld een openbare manifestatie zou zijn geworden van het vertrouwen, dat de bevolking stelt in dit corps. Het pleit voor den goeden geest en voor de moreele draagkracht van het corps, dat er bij de herdenking die vandaag is gehouden, met geen enkel woord over deze teleurstelling is gerept. Een dagorder met diepe betee- kenls. Echter is een dagorder uitgevaardigd, waarin verschillende passages, misschien zonder vooropgezette bedoeling diepe be- teekenis hebben. Wij citeeren: „In het algemeen is de naam der Kon. Mar. een goede, die met ach ting en eerbied wordt genoemd door het goed willende deel van onze na tie en met lof door autoriteiten, die met de marechaussee samenwerkten of daaraan belangrijke diensten toevertrouwden. Ik ben overtuigd, dat allen naar hun beste weten zich zullen beijveren zoo noodig met voorbijzien van klei ne teleurstellingen, die aan elk stre- Dit nummer bevat 8 pagina's i DB BILT SEINT: Verwachting: Meest matige .Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken. weinig of geen regen, iets zachter. Verdere vooruitzichten* Gedeel telijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer. SPANJE Titanenstrijd der regeerings troepen. Nieuwe linksche re geering. Italië handhaaft in Spanje de beschaving van het opde Rome Werd gisteren reeds uit Salaman- ca gemeld, dat Tortosa door de Franco-troepen bezet was, een feit dat aanvankelijk door de link sche regeering niet werd tegenge sproken, than.s melden de rechti- schen zelf, dat de stad nog niet bezet is. Gistermiddag ontvingen wij een bericht uit Gandesa (Taragon- na), dat de voorhoede voor Tortosa was aangekomen. Het is niet waarschijnlijk dat de stad direct zal worden aangevallen. De correspondent van Reuter bij de re geeringstroepen heeft medegedeeld, dat de regeeringstroepen hun stellingen in de Ebro-vallei ten Noorden van Tortosa bezet houden. Toen hij gisterochtend bij het hoofdkwartier kwam. zag hij dat de troe pen sedert Zondag slechts een mijl te- rugetrokken waren en dat zij een heuvel rug bezet houden, welke den weg van Gandesa van Valderrebres naar Tortosa beheerscht. Hoewel de voorbereidingen voor het te rugtrekken bij Tortosa merkbaar zijn, schij nen de regeeringstroepen toch besloten iede- ren meter van de Ebro-vallei te verdedigen. Wanneer Tortosa door de regeeringstroe pen zal zijn verlaten, zullen de verbindin gen met het zuiden nog niet afgesneden zijn. Dit zal eerst het geval zijn, wanneer de rechtschen Amposta op de Ebrodelta zullen hebben bezet. Onze deelname aan de wereld tentoonstelling te New York Subsidie verdubbeld. Naar wij vernemen heeft de regeering in principe besloten het subsidie voor de Ne- derlandsche en de Nederlandsch-Indische deelneming aan de wereldtentoonstelling te New York te verdubbelen, zoodat aan de Sta- ten-Generaal zal worden voorgesteld dit subsidie nader vast te stellen op anderhalf millioen gulden. Op de Velpsche heide aangerand Schaapsherder ontdekte het slachtoffer. Dinsdagavond is op de Velpsche heide een meisje uit Arnhem aange rand. Toen zij zich verzette, heeft de dader, een onbekende jongeman, haar met een stuk hout zoo ernstig mishandeld, dat zij bloedende ver wondingen aan hoofd en handen op liep. Een schaapsherder vond het meisje en heeft haar in de schaapskooi de eerste hulp verleend. Nadat het slachtoffer in het ziekenhuis te Velp was verbonden, is zij per auto naar haar woning overgebracht. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De dader is nog niet gegrepen. ven nu eenmaal verbonden zijn, ook in de moeilijkste omstandigheden hun beste krachten te blijven geven aan de veelzijdige taak, die het wa pen is opgelegd in het belang der justitie der openbare orde en der defensie. Daarbij zal als grondslag blijven gelden, dat een strikte afzijdigheid bewaard wordt en de belangen van iedereen, wie hij ook moge zijn en onder gelijke omstandigheden ook, voor allen met dezelfde zorg en be langstelling worden behartigd. Met vertrouwen kan de toekomst worden tegemoet gezien van het wa- per der Koninklijke Marechaussee, dat wij allen zoo lief hebben en waarbij wij het allen als een eer rekenen te mogen dienen. Minister zegt t

Schager Courant | 1938 | | pagina 1