li O H UMêMTJU van jti/nvn ►UITENLANDSCH. 1 VERZICHT Ingezonden f 90.- SX J STOFZUIGER Woensdag 6 April 1938 Tweede blad DE LAATSTE, DOOR PRINS BERNHARD GENOMEN FOTO VAN H.K.H. PRINSES JULIANA MET PRINSES BEATRIX. DE KOMENDE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. OP GESPAN NEN VOET MET HET VATICAAN. VATICAAN KAN MOEILIJK TOT „NEEN"-STEMMEN ADVISEEREN. Zondag- a.s'. zal het Duitsche volk zich weer eens ter stembus mogen begeven om den Führer kond te doen van zijn instem ming met diens beleid. Intusschen is er iets losgebroken, dat men gevoegelijk een strijd om de stemmen der Duitsche katholieken, die wellicht omstreeks een derde deel der Duitsche bevolking uitmaken en die, be halve naar hun Führer eveneens plegen te luisteren <naar de stem, die uit Rome tot hen. spreekt. Voorloopig zal het deze katholie ken nog wel niet recht duidelijk zijn, welke houding ze hebben aan te nemen, terwijl men zich ander zijds ook even moet verwonderen over de opvattingen der Duitsche regeering. Immers, we weten het nu al te over, te Berlijn stelt men zich op het standpunt: Geefden Heer, wat des ITeercn is en geef den Keizer, wat des Keizers is. Met andere woorden: De kerk heeft zich buiten staats- aangelegenheden te houden. Dit laatste blijkt echter slechts betrekkelijk op te gaan. Zoolang de predikanten van den kan sel af hun volgelingen aanraden 'hun goedkeuring te hechten aan het overheids beleid, is hun dat ten volle toegestaan. Sterker, dat wordt van hen verwacht. Want nu het Duitsche episcopaat in het Noordon zich er van heeft onthouden zij.n volgelingen aan te raden Zondag a.s. met „ja" te stemmen, schijnt dit door de regee ring te worden aangevoeld als een tegen slag, als een soort mcdcdceling van: „Stem met neen," zoodat we zouden kunnen con cilie! c eren, dat het inderdaad volkomen zwijgen der predikanten over staat «aange legen heden niet voldoende meer is. Dat ze er dus wel over moeten spreken, doch na tuurlijk slechts in goedkeurenden zin. Wat bij dat alles de opvattingen zijn van het Yaticaa.n omtrent de annexatie van Oostenrijk, hangt in het duister. Men moet daarbij natuurlijk in bet oog houden, dat deze annexatie-kwestie, die door den Führer zoo handig tot inzet van den stembusstrijd js gemaakt, voor den Heili gen Stoel slechts van ondergeschikt be lang is. Dc volksstemming mag zich door die Oosten rij ksche geschiedenis la ten inpalmen, bet Vaticaan doet dat allerminst. Hij de bepaling van ziin „ja" of „neen" laat het zich leiden door-allerlei andere factoren, waarvan de rechtspositie der Ka tholieke kerken in het tegenwoor dige Duitschland -.zeker met de aninst zwaarwegende is. Men krijgt den. indruk, dat hier een on zichtbare strijd wordt uitgestreden, waar- - „Zegt op 10 April „Ja!", adviseerde Kardinaal Innitzen. van het eindresultaat voorloopig nog niet te overzien is. De eerste uiting in deze aangelegenheid kwam van den Oostenrijkschën kardinaal Innitzer, die merkwaardigerwijze het nati- onaal-socialisme tot vlak voor de komst der Duitschers fel had bestreden, die echter onmiddellijk na de annexatie juist een halven slag ronddraaide. Vermoedelijk zal dit wel geweest zijn op grond van de in zijn gebied wonende katholieken. In hun sas met de nieuwe aanwinst van het riik en overwegende, dat Oostenrijk bijna zui ver katholiek is, zullen de Borlijnsche hee- ren er wel geen bezwaren tegen hebben gehad hem op de meest royale wij>zc tege moet te komen. Dit zou de totale meeningsommekecu* van den kardinaal, die vóór ailes heeft te wa ken voor het belang van de kérk in zijn ressort en die zal hebben begrepen aan de feiten toch niets te kunnen veranderen, zeer goed kunnen verklaren. Rome echter, dat de geheele katholieke wereld beheerscht, ziet verder. Het heeft niet alleen te rekenen met de belangen van het katholicisme in Oostenrijk, ook met die in Duitschland. In Duitschland nu heeft de katho lieke kerk het den laatsten tijd zwaar te verantwoorden gehad en vermoedelijk is men te Rome van oordeel geweest, dat uit de heele aangelegenheid, speciaal met het oog op Duitschland, groote/re pro fijten te trekken waren. DEN HELDER Vandaar de berichten in de Osservatore Romano en de radio-uitzendingen van de Vaticaansche radio, die achteraf wel „offi cieus" worden genoemd, maar die toch zeker niet hebben plaats gehad, zonder dat daarvoor gegronde aanleiding was geweest. Dat soortgelijke mededeelingen, nota bene uit het Vaticaan zelf, waar zeker een zeer behoorlijke discipline heerscht, en waar men zonder twijfel goed weet. wat men doet, eenvoudig zouden berusten op een misversand of iets van dien aard, is niet aan te nemen. Trouwens, een bepaalde de menti. heeft men later nergens kunnen le zen* Het was te beschouwen als' een opening der vijandelijkheden tusschen Ronie en Bel lijn, ais een dreigend gebaar van het Va ticaan. Dat de mededeelingen „officieus" waren, blijkt hierbij zijn voordeel te heb ben. Immers, wanneer door dc Heilige Stoel iets officieel is hekend gemaakt, is een „terug" binnen enkele dagen een on mogelijkheid. Een officieele opdracht aan de Duitsche katholieken om „neen" te stemmen, zou men niet meer heb ben kunnen herzien. Daarmee was dan echter iedere gelegenheid tot verder onderhandelen afgesneden. En dat zal wel niet in de bedoe ling van het Vaticaan hebben ge legen. Tot dusverre is men nog niet tot over een stemming gekomen. Dat blijkt uit het reeds gememoreerde feit, dat in de katho lieke kerken is gezwegen over de wijze, waarop de Duitsche geloovigen hun steun zullen hebben uit te brengen. Er is niet dc minste twijfel aan of ze weten op het oogeblik allerminst, waar ze aan toe zijn. Maar het is nog geen Zon dag. Men kan er zeker van zijn, dat er druk onderhandeld wordt. Vóór het eind van de week moet er een overeenkomst zijn bereikt. Slaagt men hierin niet, dan is er nog gelegenheid te over om de Duit sche katholieken per radio tc bereiken. Met een officieele mededccling. Dat weet men te Rome heel goed. En te Berlijn eveneens. Geachte Redactie, wilt U zoo vriendelijk zijn, dit stukje in de Schager Courant te plaatsen? Rij voorbaat mijn dank. Het is maar lioe men .'t ziet!.. Wij hebben de laatste weken herhaal delijk in de krant kunnen lezen, hoe de giften voor de defensie toestroomen. Tel kens als er van zoo'n offer melding werd gemaakt, ging de gedaclaite door mij heen: ,,'t Is maar hoe je het ziet." Die menschen, die hun geld zenden naar defensie, om den oorlog te steunen, begrij pen niet hoe zij 't gevaar mee helpen ver- grooten, dat gevaar waar zij zoo bang voor zijn en dat zij door hu.n gaven trachten te verhinderen, 't Verwonderde mij telkens, dat niemand daarop reageerde. Totdat ik Zaterdagavond het stukje van J. Saai uit Zwaag in de Schager Coura-nt las. Ein delijk eens iemand, die dat offeren voor den oorlog met andere oogen ziet. En gelukkig is Saai niet de ecnige! In het blaadje van „De Jongeren Vredes Actie", las ik, dat een vrouw op dat offeren voor den oorlog, reageerde door f500.te offeren voor „Het vredeswerk", waarna 40 vrouwen haar voorbeeld hebben gevolgd en ook een bij drage voor het Vredeswerk hebben ge schonken. Laten we hopen, dat het werken voor den vrede de menschen de oogen zal openen voor de werkelijkheid. En die werkelijkheid is. dat de oorlog de wereld uit moet en dat bereiken wij wèl door de wapenen te vernietigen, maar niet door ze te versterken. T. KOK. Nieuwe Niedorp. Uit onze omqevinq HEER HUGOWAARÜ STRAATTOONEELTJE. Een groote volgeladen vrachtauto raast in denderende vaart langs den Middenweg. De huizen trillen, dc bel doet een verdacht ge luid hooren, als trekt heel schuw en voor zichtig -een niet graag verwachte gast lich telijk aan de belleknop. Met de auto trek ken die geluiden mee, als de siddering in het water langs de spoorlijn meetrekt met een sneltrein die donr de vlakte jaagt. Plots een hevige klap. Een der opgesta pelde kisten heeft 't begeven en is als een luchttorpedo op de steenen neergekomen. De kist ploft uit elkaar. De inhoud, bestaan de uit kokosnoten, tolt en rolt in daverende sprongen her en derwaarts. De chauffeur echter zit niet zijn kornuit rustig achter het stuur en heeft vóór schijnbaar genoeg te doen zoodat hem geen tijd'over blijft om zich te bemoeien, inct hetgeen achter hem geschiedt. Dc weg ligt tamelijk ontvolkt als gewoon lijk om 2 a 3 uur in den namiddag. Dan naderen twee jongens per rijwiel. Zij stappen af. Twee der op den weg liggende vruchten zijn buit verklaard en aan verdere vermorzeling door ander snelverkeer ontko men. Een man nadert. Eveneens per rijwiel. Hij stapt af. Twee meer aan den kant liggende noten, verdwijnen in de voor op zijn fiets zich bevindende mand. Rustig stapt hij op en verdwijnt in het sterkende vermoeden andere menschen voor een mogelijke val be hoed te hebben. Het rommelt langs den weg. Alweer een man. Nu met een kruiwagen. Twee andere noten zijn verdwenen en vex-volgen hun weg thans in een vehikel, waar zij niet door den vaart uit zullen springen. Een hoerenjongen met een klauw op den rug. Per rijwiel. Hij stapt af. Zet zijn fiets tegen een boom. Jammer, dat hij geen mand bij zich heeft. Een oogenblik staat hij na denkend. Dan bukt hij zich. Raapt een nóót op. Stopt die onder zijn blauwe kiel. werkt deze iets tusschen den broekband. Zoo zal het gaan. Even later fietst hij weer. Een groote bobbel op den huik, de klauw zweeft over zijn schouder, als een losgeslagen roer achter een schip. De noot is binnen. Een man met een bakfiets. De noten zijn van het oppervlak van den weg verdwenen. Maar in den kant en in het water liggen er nog genoeg. Ook hij verklaart er een paar als goede buit. Dan verschijnt weer iemand met een bak fiets. Vermoedelijk de kornuit van den chauf feur, want met een bij een hoer geleende kroozer begint hij de noten uit het water te visschen. Tot de bak vol is, met een top er op. De belangstelling van de omwonenden groeit. De jongen met zijn hak volgeladen stapt tenslotte op. Wil opstappen, tenminste, maar plots maakt de fiets een zwaai. Noten rol len wéér langs den weg en weer bij den wal neer het water in. Kokosnoot tragedie! WINKEL Burgerlijke Stand over de maand Maart. Geboren: Jan, zoon van Lont, Meijert en Peetoom, Jannetje Catharina; Alida, dochter van Dekker, Martha Grietje; Gerrit, zoon van Kamp, Jan en Floor, Maartje; Douwe, zoon van Kuperus, Abraham en Durkstra, Antje. Overleden: de Jong, Tobias, oud 1' jaar; Schaap. Maartje, echtgen. van Renooij, Pieter, oud 68 jaren. Ondertrouwd: Kaan, Albert, oud 21- ja ren, v. beroep landbouwer en Vries, Griet je, oud 24 jaren, zonder beroep; Damcn, Jacog Abraham, oud 23 jaren, van beroep kapper, en Krokké, Sara Levina, oud 19 jaren, zonder beroep; van Scheijen, Jacob, oud 45 jaren, van beroep koopman, en Verhoeks Antonia, oud 28 jaren, van beroep huishoudster. Gehuwd: Franzen, Jan Pieter, oud 23 ja ren, van beroep bakker, en Bart, Trijntje Marijtje, oud 25 jaren, zonder beroep. Loop der bevolking. Vertrokken personen: Schilder, Adrianus Petrus van E 3 naar de Wieringermeer; Kaan, Dirk en gezin van A 163 naar de Wieringermeer; Moeliker, Jacob van C 43 naar Barsingerhorn; de Rooij, Klaas van D 5S naar Alkmaar; van der Meer, Aukje van B SOa naar Alkmaar; Laan, Sijvert Willem van A 90 naai* Den Helder; Smit, Pieter van B 49 naar Den Helder; Mi nik, Jan en gezin van B 49 naar Nieuwe Nie dorp; Zeilenmaker, Grietje van A 79 naar Schagen; Schekkerman, Jacobus van B ?9b naar Berkhout; Dekker, Alida van A 37 naar Nieuwe Niedorp; de Jonge, Wiecher en gezin van D 32 naar Alkmaar; Zander, Pieter Lieuwe van A 76 naar Wieringer- waard; Ilooghiem, Eeuwe Siegers van D 11 naar Oude Niedorp. Ingekomen personen: de Jonge, Adriaan en echtgen., van Zaamslag naar D 3; Schieman, Tanneke Maria van Axel naar D 3; Hensums, Johannes en echtgen. van Odoorn naar D 36; Uitvlugt, Hindrik van Odoorn naar D 103; Boontjes, Arie van Bergen naar A 159; Hoogewerf, Cornelis Gerardxis van Heerhugowaard naar E 3; Douma, Rinze van Nieuwe Niedorp naar C 15: van der Spruit, Abraham van Lisse naar A 157; Brokken, Willemmina C. H. van Leek naar C la; Klop, Klaasje Aaltje van "7-ne naar A 276; Moeijes, Trijntje v. Hoogwoud naar B 69a; Klaver, Adrianus •tohannes v. Zaandam naar E 3; Slooten, Jan van Wormer naar A 209; Zoutsma. Grietje en 2 kinderen van Dordrecht naar C 15. Meesterknecht pleegde verduisteringen Anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de Utrechtsche rechtbank verscheen gistermorgen de 62-jarige A. K., meester knecht op de fabriek van de N.V. Gcbr. Jonkers te Zuilen, verdacht van verduiste ring van f6000.— ten nadeele van de N.V., waar hij werkzaam was cn van f900.te» nadeele van de Ned. Herv. Diaconie te Zui len. Reeds sinds jaren maakte verdachte, die in Zuilen gunstig bekend stond, misbruik van het vertrouwen, dat men in hem stel de. Uit de reserves van het ziekenfonds, dat door het fabriekspersoneel was opge richt, putte K. aanzienlijke sommen. Toen het ziekenfonds echter be sloot reserves en kapitaal bij een bank te gaan beleggen, nam de meesterknecht, bevreesd ontmas kerd te zullen worden, de vlucht. De man werd tenslotte in Amsterdam ge arresteerd. Gisteren legde hij een volledige bekentenis af. Onvoldoende contróle. De Officier van Justitie, mr. Camphuis, wees o.a. in zijn pleidooi op de onvoldoen de controle, waardoor verdachte gedurende een lange reeks van jaren groote bedragen kon verduisteren. Spreker eischte een jaar en zes maa.nden gevangenisstraf met aftrek van de voorloo- pige hechtenis. De verdediger, mr. Luhlik Weddink, verzocht een gedeeltelijk voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak over veertien dagen. 3f: HEEMAF ■V M met den beroem- EjP'~g pNy' den S.K.A. motor Verkrijgbaar bij: Langestr. 24, 76, Achterstr. Houttil, Alkmaar Telefoon 4170. Rijkspersoneel en de nationale feestdagen De Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst heeft dezer dagen, op haar verzoekschrift, bericht ont vangen, dat de Ministerraad de volgende regeling heeft getroffen voor de departe menten en de daaronder ressorteerende diensten, bedrijven en instellingen. Aan Rijkspersoneel, dat in verband'met zijn werkkring niet ka-n deelen in het voorrecht van vrij van dienst op een na- tionalen feestdag, zal op een anderen dag vrij van dienst worden verleend. Vergoe ding in geld voor het gemis van vrijaf op een nationalen feestdag dient echter ach terwege te blijven. OFFER VOOR WERKLOOSHEIDS BESTRIJDING. In navolging van het „Ouderpaar uit De- yenter", dat dezer dagen een bedrag van f 100.depd toekomen aan den voorzitter van den ministerraad, ter aanwending voor den „een of anderen vorm van productieve werkverschaffing," heeft „een liberale Yr°»w voor hetzelfde doel een bedrag van f o00.— gezonden aan het bestuur der af- dceling Amsterdam van de Liberale Staats- uartij, met verzoek, dit bedrag aan de re geering te willen doorzenden.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5