RAED-PRAET Plaatselijk Nieuws. in het Oude Huis te Barsingerhorn. Arrondissements rechtbank te Alkmaar De moordaanslag te Warmenhuizen Men zou het 't knusse, ouderwets aan doende raadhuisje van „Barregorn" van buiten niet aanzien, dat het van binnen zoo een kostbare levende en doode have her bergt... Bij zoo'n oud raadhuisje hooren eigenlijk een oude burgemeester, en een oude ambtenaar. Eigenlijk zou je zoo zeg gen is burgemeester Loggers, clean shaven, uilenbril, sigaret èn jong, daar niet op zijn plaats, en eigenlijk hóórt meneer Vader, de ambtenaar, (óók clean shaven, ook jong, óók sigaret) er óók niet. En eigenlijk hoort me neer Vader zijn vaderlijke zorgen niet uit te strekken over de ultra moderne Olympia- schrijfmachine (onze verkoopafdeeling zou zeggen natuurlijk een Olympia, maar die verkoopt ze, dus aan dat argument zit een luchtje), een over het moderne cyclostyle ap paraat, listiglijk opgesteld in de onderaard- sche gewelven. Hij hoort gekleed in fluwee- len mantel de ganzeveer op wit veliin te hanteeren. Dan was men in stijl! Enfin, wie weet komt zoo' extra attractie nog wel eens in Barsingerhorn, wanneer weer eens het beroemde ezeltje rijden, óók een eve nement plaats vindt... Van buiten ouderwetsch, van binnen mo dem, aangepast aan de duizend-en-één eischen, waaraan ook een „kleine" secreta rie moet voldoen. Meneer Loggers en me neer Vader hebben hun kaarten en hun sta ten, hun stukken en hun lijsten, hun heele zaakje goed voor mekaar en 't eenige wat hun ontbreekt is een stille vennoot, die zoo jaarlijks bijpast wat er in de gemeentehuis- houding te kort komt. Dan zou „Haarlem" de bcgrooling niet terugsturen, dan zou me neer Smit geen slechte beurt hoeven te maken, dan zou de burgemeester niet behoe ven te weigeren een peccavi te stamelen, dan zou, enfin, dan zou de nieuwe school zonder slag of stoot „aan den overkant" komen. Maar dan zou de „Schager krant" óók niet meer noodig zijn om de stooten op te vangen van verontwaardigde burgers en zou er daarin méér ruimte overblijven voor Franco en Tsjang Kai Sjek en Hitier En dat zou jammer zijn, want ingezonden stukken van booze menschen zijn véél mooier! Ach ja, elke medaille heeft haar keerzijde- Meneer Loggers huldigt niet het stand punt van het spreken dat zilver en het zwij gen dat goud is. Hij praat en hij praat goed, maar hij praat óók vlug, èrg vlug, zoodat hij het den armen verslaggever, die geen tijd heeft te stenografeeren en later uit te werken, maar (zoo hóórt) „persklaar" werkt, omdat onverzadigbare zetmachines 'tien minuten na het „hierna sluiting" cöpie moeten hebben, soms danig benauwd maakt... Maar wat hij zegt is óók logisch en weloverwogen, en dat kunnen we van veel burgemeesters niet altijd zeggen zoodat het door elkaar nog wel meevalt. Er was dan nog steeds de oude kwestie, een principieele kwestie over een begroo- tingsgeschiedenis, al een oude koe, die nog steeds niet voorgoed in de sloot is gestopt. Een kwestie, die eigenlijk administratief is en uitgevochten wordt tusschen de secre tarie hier, en een ambtenaarskamer in Haarlem. Burgemeester Loggers wil er in Den Haag over gaan praten, 't Zal hem wel niet veel geven. Weet meneer Loggers dan niet, dat binnenkort reeds op de lagere school staatsinrichting onderwezen zal wor den? In Italië leeren de kinderen: Mussoli- ni heeft altijd gelijk. Hier zullen ze leeren, vanaf de vierde klas: Haarlem heeft altijd gelijk... Als ze later raadslid of burgemees ter worden hebben ze geen last van oproeri ge neigingen meer. Jong gewend, oud ge daan. 't Is maar een weet, zegt Buziau. Hoe genoeglijk ook het leven de Barsin- gerhorners heenrolt, ook voor hem geldt het onverbiddelijke „I-Iodi mihi, cras tibi," heden ik, morgen gij, enfin ook hij is eenmaal één regel burgerlijke, stand en een rouwadver tentie. Het eenige wat men dan nog vor hem kan doen is hem een keurige begrafenis te bezorgen, als een daad van piëteit, 't Is niet zoo erg geweest als in Noord-Brabant, waar men „vecht om een lijk", maar toch heeft de geest van den Mammom de rust van den dood ook hier willen verstoren en is de raad genoodzaakt een vestigings wet voor begrafenisondernemers te maken. Voor zoover ons bekend een unicum in Nederland. Het lijkt ook ons wel van groot belang dat een begrafenisvereeniging wordt opgericht. Maar dan geen voorbeeld nemen aan Oudkarspel, waar er alweer twee zijn, die elkaar 't leven zuur maken. Enfin, de raad zal hier 't laatste woord houden en in 't gezegende land van bur gemeester Wijnvcldt zijn ze daar nog niet aan toe. De wetgever heeft het ouders, die hun kinderen bepaald onderwijs willen laten genieten en meer dan 4 Kilometer van de gewenschte school afwonen met de zestien- do aanvulling van de Lager Onderwijswet gemakkelijk gemaakt. Artikel 13 had vroeger een beperkende bepaling, dat als een kind reeds was toegelaten op een be paalde school, binnen 4 kilometer van de woning, geen reiskostenvergoeding wordt gegeven als de ouders het kind wilden over plaatsen naar een andere school, verder dan 4 K.M., tenzij die school nog moest worden opgericht. Was het kind dus een maal bijv. op de openbare school te A. (binnen 4 K.M.) en de ouders wi1den_ het na een jaar overplaatsen naar de bijzon dere school te B (verder dan 4 K.m.) zei 't gemeentebestuur: Best, maar je betaalt 't zelf maar. Nu is dat anders. Het bedoelde artikel zegt nu, dat als de financieele toe stand der ouders daar aanleiding toe geeft zij van de bepaling bovengenoemde onthef fing kunnen krijgen, als zij schriftelijk ver klaren dat zij tegen de richting van de school, die het kind bezoekt bezwaren heb ben en overplaatsing wenschen. Een nieuwe bepaling, waarvan in som mige gevallen van „schoolstrijd" te pas en te onpas gretig gebruik gemaakt zal worden. Och, arm oud raadhuisje van Bar singerhorn, als je eens praten kon. Dan zou je zeggen: Geef mij dien ouwen tijd maar, met alle kinderen in één school, met één a-b-c-boek en draaien-om-de-ooren van één onderwijzer grootgebracht. Waren ze zoo veel slechter? Aan de wand van de raadzaal hangt een mooie teekening van een mooie nieuwe school. En toen die school gebouwd moest worden, waren alle leden het eens over de plaats, allemaal, maar... het breedst kwam achter, de centen, en men weet: de raad wikt, Den Haag beschikt. Dus besloot de raad in meerderheid, dat de school op de oude plaats zou komen, dat was dui zenden goedkooper. Maar over de school is véél gepraat, en over de menschen die er bij betrokken waren ook. Er „zat" nog wat bij de minderheid van twee en dat kwam eruit. Burgemeester Loggers gooide olie op de golven en sprak van edelaardi ge bedoelingen en zuiver geweten. Een Westfries is koppig... We gelooven dat het er nóg zit zooals bij zooveel raadsleden in de buurtgemeenten wat zit, Zijpe, Winkel, Koedijk, enfin allemaal van dat ouwe ijs, en daarop vriest 't gauw. 't Zou ons niet verwonderen, dat vóór de school er staat, 't nóg wel weer eens gaat „vriezen". Me neer Saai, de bouwer van Anna Paulow- na's raadhuis is ook hier de architect, er moet óók geheid worden, dus... enfin we wachten af! Er zijn altijd honden en stok ken geweest en het slaan is de mensch ook nog niet bepaald verleerd... (Zitting van Dinsdag 5 April). Uitspraken. Voor den aanvang der zitting deed de Rechtbank de volgende uitspraken: H. v. D. te Den Helder, wegens diefstal van steekbeitels en boorijzers, tot 4 maan den gevangenisstraf. Conform den eisch. S, S. te Noordscharwoude, wegens een aanrijding tot 'n geldboete van f25, (Eisch f 45). C. J. S. te Alkmaar, wegens idem, tot een geldboete van f 25, conform den eisch. Alkmaar. IK HEB HET VERKNOEID. Als eerste verdachte moet op het verdach tenbankje verschijnen M. M., won. te Alk maar, wiens zaak in Januari werd aange houden, om een reclasseeringsrapport te doen uitbrengen. Verd. werd beschuldigd van verduistering. De heer J. .H W., reclasseeringisambte- naar, als getuige gehoord, adviseert verd. in een jeugdgevangenis te plaatsen en brengt een minder gunstig rapport uit. De president Mr. Ledebóer tot verd.: Dat is niet veel moois, wat we van je hooren. Verd.: Ik heb het verknoeid. De officier, requisitoir nemend, zegt, dat inderdaad deze verdachte den boel heeft verknoeid. Een gevoelige straf is dus hier op z'n plaats. Mr. v. d. Feen de Lille meent, dat voor een voorwaardelijke veroordeeling geen en kele reden bestaat en eischt daarom opslui ting in een jeugdgevangenis voor den tijd van 2 jaren. De rechtbank zal over een week uitspraak doen. Den Helder. MOCHT DAAR WORDEN GEPARKEERD? Een volgende verd. is M. S. te Den Hel der, die op den berm van den weg, toebe- hoorende aan 's Rijkswaterstaat, zonder ver gunning op 20 Januari een paar auto's zon der nummerplaat, heeft neergezet. In eerste instantie was verd. veroordeeld tot f 10 boe te subs. 5 dagen. Verd. zegt, dat hij niet weet, of die auto's zonder nummerplaat van hem waren. Zijn broer had ook een paar auto's buiten ge zet. Als eerste get. wordt gehoord H. B., kan tonnier van den Rijkswaterstaat, die ver telt, dat daar altijd auto's staan. Get. weet zeker, dat de auto's welke er op 20 Januari stonden uit de garage van verd. kwamen. Pres.: Was er geen parkeerplaats daar? Get.: Nee, daar is geen parkeerplaats. Ik heb verd. alle wagens aangewezen, en hij heeft gezegd, dat het zijn wagens waren. De tweede get. is B., technisch ambtenaar van de Rijkswaterstaat, wonende te Den Helder. De pres. vraagt aan get. of bij op 20 Jan, ook auto's heeft zien staan, zonder num merborden. Get. Dat heb ik niet gezien. Get. Neen, op dien dag heb ik die auto's niet gezien. Pres.: Maar is het een parkeerterrein? Get.: Het is er wèl voor aangewezen. Pres: Staat er dan een hord? Get.: Nee, een hord staat er niet. De verdediger van verd., Mr. Dr. Buiskool uit Schagen, vraagt get., of dit terrcintje niet door zijn cliënt is aangelegd? Get.: De Waterstaat heeft daar plaatselijk de parkeerstrook verbreed: alleen verd, heeft het materiaal voor deze verbreeding aangevoerd. De verdediger: Dus in gemeenschappelijk overleg, met goedvinden van den Waterstaat is daar ter plaatse den toestand verbeterd. Verd.: Wij zetten de auto's er keurig neer. zoodat bet verkeer in geen enkel opzicht wordt belemmerd. De officier vraagt get. waarom juist daar de parkeerstrook is gemaakt. Get.: Omdat daar ter plaatse veel auto's stilhouden. Officier van Justitie: En wie nam het ini tiatief? Get.: Dat heb ik genomen. Officier: In overleg met verd.? Get.: Neen, overal waar bebouwing is langs den weg naar den Helder, heb ik par keerstrook laten maken. De pres. vraagt of het parkeeren aldaar aan tijd onderhevig is. Get.: Nee, daar is geen tijd voor vastge steld. Ik heb verd. wel gewaarschuwd, dat hij die strook niet als opslagplaats mocht gebruiken. De officier van justitie zegt in zijn requi sitoir, dat losse voorwerpen op 20 Januari op den berm van den Rijksweg hebben ge staan. Zonder de vereischte vergunning had verd. die auto's daar niet mogen plaatsen en laten staan. Daar gaat het om. Inderdaad heeft de kantonrechter gelijk gehad verd. te veroordeelen en daarom vraagt de officier bevestiging van het vonnis. De verdediger van verd. mr, dr. Buis kool wijst erop, adt zijn cliënt daar reeds 15 jaren zijn auto's heeft geplaatst. Plotse ling wordt hij geverbaliseerd, ofschoon hij er het zijne toe beeft bijgedragen den toe stand daar ter plaatse te verbeteren. De verdediger meent te kunnen conclu- deeren, dat dit geen berm is van den wee, dit is een speciale plaats, geschapen om er auto's te plaatsen. Dit is dus een berg plaats voor de auto's van verd. geworden. Mr. Buiskool verzoekt de Rechtbank het vonnis van den kantonrechter te vernieti gen en verd. te ontslaan van rechtsvervol ging. Na re. en dupliek bepaalt de president de uitspraak in deze zaak op heden over acht dagen. Tegen Spaans ter beschikking stelling van de Regeering ge- eischt Dan moet terecht staan C. S., ar beider, wonendfe te Warmenhui zen, die ervan beschuldigd wordt, een zekere mej. G. KI., aldaar in den nacht van 1 op 2 Februari met een broodmes van het leven te heb ben willen berooven. De vrouw is aan de bekomen verwon dingen niet overleden, doch heeft zwaar lichamelijk letsel bekomen. Pres.: U beeft eerst verkeering gehad met de dochter van" de vrouw? Verd.: Ja, Edelachtbare. Pres.: U bad het zelf afgemaakt? Verd.: Juist. Pres.: En toen heeft u zich naar de wo ning van de moeder begeven om de moeder ter verantwoording te roepen? U wist -re- cies hoe u binnen moest komen. Had u de bedoeling de vrouw te dooden? Verd.: Ik weet het niet Edelachtbare. Ik wou de vrouw spreken. Pres.: Dan stuurt u een visitekaartje en geen broodmes. Als get. wordt voorgeroepen mej. G. KI., wonende te Warmenhuizen, die vertelt, dat toen zij in den nacht van 1 op 2 Febr. te bed lag, iemand binnen hoorde komen Zij meende, dat het een der kinderen was, maar toen zag zij tot haar verwondering verd. staan voor haar bedstede. Pres.: Zeide hij iets tegen U? Get.: Niets. Ineens voelde ik een slag en bloedde ik. Ik heb geroepen: „Ze vermoor den me en toen is gelukkig m'n man geko men." De verdediger mr. Schuurman vraagt get. of zij iets tot verd heeft gezegd? Get.: Niets! De pres.: wijst er verd op, dat hij reeds tal van malen is veroordeeld. Je bent naar dr. Barnhoorn gegaan voor je zenuwen niet waar? Verd.: Op aanraden van dr. van Westcren. De volgende get. 1 dr. J. A. J. Barnhoorn, die als deskundige wordt gehoord, heeft een rapport uit gebracht, waarin gezegd wordt, dat deze verd verminderd toerekenings vatbaar is. Pres.: Maar toch niet zoo, dat deze man in een krankzinnigengesticht geplaatst moet worden? Get. W. zou adviseeren, verd. ter beschik king te stellen van de regeering in een psychopathische inrichting. Bij voorkeur in Heiloo. De officier van Justitie requisitoir nemend wijst erop, dat van het café verd. eerst naar. zijn huis is gegaan en daar een broodmes heeft gehaald. Dat was toch te gek om los te loopen. dus kon het nooit de bedoeling zijn de vrouw te spreken te krijgen. Geluk kig is het alles goed afgeloopen en dat get.. mej. K. zoo gezond als een visch hier voor Uwe Rechtbank is, kan een zegen worden genoemd. Als bewezen achte de offiicer poging tot doodslag; het publiek moet tegen een der gelijk iemand beschermd worden. Plaatsing in een krankzinnigengesticht acht mr. v. d. Feen de Lille niet juist. Toegejuicht moet worden als verd. ter beschikking van de Regeering wordt gesteld. De officier eiscïit 1 dag gevangenisstraf met aftrek van 1 dag preventief en ter be schikkingsteling van de regeering. De verdediger, Mr. Schuurman sluit zich. geheel aan bij het requisitoir van de offi cier. De uitspraak wordt dan bepaald op heden over 8 dagen. Uit onze omgeving HARENKARSPEL Schaken. Maandagavond speelde de schaakclub „Dr. Max Euwe" te Tuitjenihorn een wed strijd tegen de schaakclub „De Pion" te Krabbendam. De uitslag was TuitjenbornKrabbendam: Ch. Immens J. de Waal 01; H. BommerJ. Wagenaar 1—0; T. HofP. Houtkooper 10; A. Slij- kerman—P. Vos V2—V2', W. Wester—C. Gutker 01; D. Hoogeboom-W. Diepsmeer 0—1; J. de. WtiC. Mink l—O; W. Duij- ves—C. Visser 0—1; C. Broersen—A. Glas 01; G. de Nijs—K. Glas 01; C. Duijves J. Jonker 1—0; D. TolW. Wagenaar V2—V2', T. Pronk—J. Kuiper 1/21/2; Theo BoekeiC. Biersteker 10. WARMENHUIZEN Vereeniging E-H.B.O. Schoorl dam en Omstreken. Dezer dagen is in de O. L. school te Schoorldam door Dr. Dijkhuizen, Dir. Ge neesheer van het Ccntr. Ziekenhuis te Alk maar examen afgenomen van de cursisten, aangesloten bij de vereen. E.H.B.O., onder leiding van Dr. van Hesteren uit Warmen huizen. Van de 17 candidaten zijn allen geslaagd, wat voor do cursisten en in het bijzonder voor Dr. vart Hesteren een mooi succes ge noemd mag worden. Na het beëindigen van het examen richtte Dr. Dijkhuizen een kort woord tot allen en drong er bij de cursisten op aan met het oefenen door te gaan. Zooals elke jonge vereeniging, tobt ook deze nieuwe E.H.B.O. afdeeling met haar finantiën. Men moet kunnen beschikken over goed en voldoende materiaal. Wel heeft men eenige donateurs, maar de hoop leeft bij de leden dat èn in Warmenhuizen en in Schoorl nog meerderen zullen sympathisee- ren met de vereeniging en die sympathie ook tot uitdrukking zullen brengen in den vorm van een jaariijkschc gift. Het plan is reeds gemaakt dezer dagen in beide gemeenten huisbezoek te doen, waarbij de leden vriendelijk om hulp ko men vragen. Voorts werd er nog op gewezen dat Schoorldam een plaats is, waar een hoofdverkeersweg loopt, op welke vele zij wegen uitkomen; de tram Alkmaar'War menhuizen kruist hier 5 maal onbewaakte overwegen; bet kanaal loopt langs den hoofd verkeersweg, m.a.w. er is veel risico voor bet verkeer in Schoorldam. Dit hebben enkelen op tijd begrepen, laten nu de ande ren begrijpen, dat zij ook hier een taak te vervullen hebben. Het dagclijksrh bestuur is samengesteld uit de heeren: P. Mantel, Schoorldam. voorz., K. Half. Schoorlrlam. secr., Mevr. Wildeboer —Koedijker, Sfboorldam, penningmeester- esse. De goslaagden zijn: Mevr. Bakker—Krijgs man, Mevr. SelhorstBreed: Mevr. Reven- huysonBak Mevr. Koning (Solt.dam); Mej. P. Del ver. Mej. J. van Essen: de heeren K. Klop. S. W. de Leeuw, W. Seyenhuvsen. A. Sevenhuysen. N. Kuiper, P. Rempt, P. van Rijn en P. Rempt Dz. SINT PANCRAS teur der Volksgezondheid, Dr. Doyer uit Hil versum. Besproken werd de wcnschelijkhed om te komen tot algemeene inenting tegen rood vonk en diphterie van alle schoolgaande kinderen. De toepassing van deze inentingen is ge heel zonder gevaar. De Burgemeesters zegden hunne volle me dewerking toe, en zullen zich hiertoe in verbinding stellen met de hoofden der scho len. BARSINGERHORN OUDKARSPEL. Tentoonstelling kleuterschool. In de kleuterschool werd Dinsdag een ten toonstelling gehouden van de door de kleu ters vervaardigde voorwerpen. Er bestond veel belangstelling voor. Hedenavond ba- staat nog gelegenheid een kijkje te nemen. KOLHORN. Opensteling Poststation. De Directeur P.T.T. te Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de openstelling voor den Postdienst op het Poststation te Kolhorn met ingang van 11 April e.k. wordt gewijzigd en dat de open- stcllingsuren dan als volgt zijn vastgesteld: 's morgens van 9 tot 11 uur, 's middags van 2 tot 3 uur en 's avonds van 6—7 uur. LANGENDIJK. LANGENDIJK INENTING. Gistermiddag (5 Apr. Corr.) had ter secre tarie van St. Pancras een onderhoud plaats tusschen de Burgemeestérs van St. Pancras en Oudorp, Dr. Dcstrée alhier en de Inspec- Overhaal te Rustenburg opgtet- heveix Doordat de N.V. „De Overhaal" is ont bonden en den overhaal te Rustenburg heeft verkocht, is het onmogelijk geworden, de veiling te Broek op Langend ijk van Ur- sem uit, met de boot te bereiken. Het ver keer zal voortaan per auto moeten ge schieden. Vroege tulpen in bloei. Verschillende akkers met vroege tulpen staan hier reeds in bloei. We vernemen, dat het gewas er over 't geheel zeer mooi voor staat. Het vaste-lasten-vraagstuk. De Coop. Centr. Raiffeisenbank te Utrecht heeft zich lot de bij baar aangesloten locale Boerenleenbank met een schrijven gericht, waarbij gewezen wordt op het regeeringsbe- sluit, waarin de wenschelijkheid wordt be toogd, om in de tuinbouwstreken te komen lot de instelling van commissies, welke tot taak zullen krijgen, in overleg met schuld- oischers te komen tot mogelijke verlichting van vaste lasten voor tuinbouwbedrijven. De Centr. Raiff.bank heeft met deze plannen haar instemming betuigd, en zij adviseert de locale banken, 0111 in de bedoelde commis sies een lid van bestuur of raad van toezicht te benoemen, welk lid zoo mogelijk finan- tiëcl onafhankelijk behoort te zijn. Een Arbeiderszangvereeniging. Naar wij vernemen, is aan den Langcn- dijk een Arbeiderszangvereehiging op gericht met aanvankelijk 20 leden. NOORDSCHARWOUDE. Biljartclub „Excelsior". De biljartclub „Excelsior" hield een le denvergadering in café „de Vriendschap' Aanwezig waren 18 leden. De voorzitter deelt mede. dat de club, welke nog maar 6 weken bestaat, gegroeid is van 14 tot 20 leden. Het voorstel van een der leden om een nnderlin^en handicap-wedstrijd te organi- seeren. wordt aangenomen. Het bestuur vraagt nog vrij mandaat om een huurtver- eeniging uit te noodigen voor een return match. Aldus wordt besloten, DIEFSTAL VAN PORTEMONNAIES. Uit de kleedkamer van de V.V. Schagen is Zondag j.1., tijdens den wedstrijd:-.. Groot Schermer 2—Schagen 4, de portemonnaie van den speler A. Willemse, inhoudende onge veer f5.ontvreemd. Ook den Zondag hiervoor zijn uit dezelfde kleedkamer een tweetal portemonnaies ge stolen. Hoorden we den laalsten tijd niets van deze diefstallen, nu is het weer mis. Den spelers wordt dan ook aangeraden voorwerpen van waarde niet in hun lclee- dingstukken achter tc laten, maar deze aan een vriend of kennis in bewaring te geven. OPENING BAKKERSCURSUS. „Ons brood is niet slecht". Het was een typisch gezicht al deze vol wassen mannen, deelnemers aan den spoed cursus van bakkers- en bakkersgezellen, die gisterenavond officieel geopend werd, op de harde banken in een der lokalen van de openbare school tc zien zitten Ze voel den zich nog zichtbaar onwennig, al hadden ze ook, nèt als vroeger, schrift en potlood en één zelfs een inktlap meegenomen. Echter desgewenscht mag een kussentje worden meegebracht, en in de pauze behoeft men zich het genot van pijp of sigaar niet geheel te ontzeggen, zoodat de heeren er zich wel spoedig thuis zullen voelen. Behalve de com missie uit de bakkerspatroons in het rayon Zijpe, was aanwezig de leider de heer De Vries uit Hoorn en de eerevoorzitter de heer D. Leguit. Opening. De afdeelingsvoorzitter, de heer Slikker uit Koegras, opent met hartelijk welkom aan bestuur, eerevoorzitter, deelnemers en pers. Het is een teleurstelling, zegt de heer Slikker, dat 't hoofd der gemeente, die de cursus officieel zou openen, bericht van ver hindering heeft gezonden. En nu, miinehee- ren, daar zitten we nu in een schoollokaal, vervolgt voorzitter, we kunnen daar om lachen, maar ik kan nu niet anders dan met een ernstig woord u welkom heeten. De roep om ordening heeft de regccring doen ingrij pen en de vestigingswet is gekomen. Spoe dig is hier een cursus voor elkaar gezét, maar als de leerlingen denken, dat het be stuur thans de handen van hen af baalt, vergissen zij zich! Vanaf beden wcnscht bet bestuur voile ijver en energie, zoodat allen slagen. Dan krijgen we in de Zijpe bakkers met een gooden naam. Als u straks uw ken nis hebt vergaard, houdt haar niet tussohpn vier muren, brengt haar naar buiten! Bouwt voort op de fundamenten door de heeren Léguit, Nap en anderen gelegd. Den leeraar wensch ik toe, dat bij er in zal slagen de leerlingen te doen slagen. Dank breng ik al len die door propaganda en het werven van loden dezen cursus deden tot stand komen. Met deze korte woorden verklaar ik dezen cursus voor geopend. (Applaus). „Ons brood is niet slecht". De eerevoorzïtter, de heer D. Leguit, laat een scherp protest hooren tegen de bladen, die verkondigen, dat het brood slecht is. In elk vak komen misstanden voor, maar de deelnemers kunnen zorgen, goede bakkers te worden, door allen te slagen! Hierna spreekt de leeraar, de lieer De Vries nog een onkel woord, waarin liij ijver en. toewijding vraagt waarna de eerste les van den halfiaarliikscben cursus aanvangt. (Naschrift van de Redactie). De beer D. Leguit doelde hier op een artikelenreeks in De Telegraaf, waarin de kwaliteit van het Nederlandscho brood scherp wordt aangevallen. De bakkers blij ken bet dus met deze critiek niet eens te zijn. Dit wijst ook wel een reclame uit, die wij aangebracht zagen op een dor auto's der deelnemers, een nummer van de Tele graaf met een roode streep door het be wuste artikel en een bijschrift: „Ons brood is beter" STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 2 April stonden 111 deze ge meente 85 werkloozen ingeschreven tegen 91 in het vorig jaar om dezen tijd. Waarvan in de steunregeling 41 vorig jaar 35; in de Centrale werkverschaffing 20 vo rig iaar 19; in de gemeentelijke werkver schaffing, de baggerrcgeling, 18 vorig jaar 17. 4 Werkloozen maken een wachtweek door, terwijl 2 werkloozen uit hun bondskas trek ken, ARBEIDSBEMIDDELING. Op Maandag 4 April j.1. stonden in deze gemeente 109 werkzoekenden ingeschreven, waarvan 31 grondwerkers, 11 timmerlieden. 1 metselaar, 2 opperlieden, 2 schilders, 1 afschrijver, 7 arb. chauffeurs 1 stukadoor, 37 landarbeiders, 11 losse arbeiders 1 rei ziger, 1 magazijnbediende. 2 kantoorbedien den en 1 accountant-assistente. STEUN AAN KLEINE BOEREN. Van de kleine boeren vallende onder groep C werden er 5 en van die vallende onder groep B 6 ondersteund. VOGELWETVERGUNNING. Aan A. Vlashamp is door den Minister van Economische Zaken vergunning ver leend tot het schieten en vangen met een vangkorf van onbeschermde vogels. REKENING 1936 AFGESLOTEN. De rekeningen dezer gemeente over bet dienstjaar 1936 zijn door Gedeputeerde Sta ten dezer provincie vastgesteld. TREKHONDENWET. Bij een alhier gehouden herkeuring van trekhonden werden 4 honden ter herkeuring aangeboden welke allen werden goedge keurd.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6