De werkloosheid meer en meer weer in het centrum der belangstelling Economische beschouwing Een rijwiel hing aan den trein Russin stal zivervossen H.M. de Koniogin bezoekt de K.P.M. Recordvlieqer Broadbent weer in Indië Henry Ford optimist ENGELAND'S WACHTER AAN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Een bijzon- der fraaie luchtkiek van de rots van Gibraltar, waarmede Engeland de vaart tusschen den Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zee beheerscht. WERKOBJECTEN ALS MIDDEL TOT OPHEFFING DER WERK LOOSHEID. ZE VERGROOTEN DE VOORT BRENGING VAAK NIET EN ZIJN DAN EEN MIDDEL OM IN KOMSTEN TE VERPLAATSEN NAAR DE WERKLOOZEN. De werkloosheid, waarover we de vori ge week enkele cijfers publiceerden, heeft zich de laatste dagen in een stijgende be langstelling mogen verheugen. Wellicht komt dit, omdat minister Steenbergho in de Eerste Kamer aan het woord is geweest, misschien ook door het rannort der N.V.V. inzake de uitvoering van openbare en werk- verschaffingsobjectcn in Nederland. Moge lijk ook, dat de verkiezingen van 1939 hun schaduwen vooruit, beginnen te werpen. Men moet bij een en ander niet uit het, oog verliezen, dat de S.D.A.P. met het bekende „Plan van den Arbeid"' slechts een matig succes boekte. De oorzaak daarvan is ver moedelijk in de eerste plaats toe te schrij ven aan het feit, dat de algemeene toe stand kort na de publicatie er van begon te verbeteren. ITet werkloozencijfer daalde. Hoewol dit nog steeds blijft zakken is de verhelering niet van zulk een omvang, dat mag worden gesproken van iets als een oplossing van het vraagstuk. Naarmate •dit duidelijker aan den dag treedt, nemen tiit den aard der zaak de kansen toe voor •diegenen, die zeggen alles veel heter te {kunnen organiseernn en daarmee wordt ook hun activiteit weer grooter. Bij een en ander wordt natuurlijk uit het oog verloren, dat in andere landen, waar wel -'annen voor de arbeid in de practijk werden gebracht, de opleving van de laat ste jaren aan deze plannen werd toege schreven, zoodat diezelfde plannen, omdat ze de hernieuwde inzinking niet hebben kunnen afwend-en, daar als gefaald wor den beschouwd. Het is alles zeer vanzelfsprekend en verklaarbaar. Ton dcole komt bif het streven naar ver werkelijking van plannen natuurlijk ook kijken iets als een tegen elkaar opbieden door de partijen, die zich op die wijze ho pen te verzekeren van de gunst van een groot deel van ons volk. Het zijri vooral ■do extremisten, die in dit opzicht uitmun ten. De groepen echter, die het naast aan hen greneen. doen. vermoedelijk uit con- currentievrees mede, zij het gelukkig on een meer beperkte schaal. Hoezeer er van een dergelijke vrees sprake kan zijn, heeft ons de geschiedenis der Fransche socialis tische pnrlii Overduideliik laten zien en alleen liet feit, dat hij ons met de com munisten in veel mindere mate is te reke nen dan in Frankrijk, zal wel oorzaak zijn, dat onze S.D.A.P. de vergelijking met de Fransche socialisten goed kan doorstaan. Ze is ernstiger en redelijker, al is bij haar, jammer genoeg, ook niet altijd precies te zeggen, waar de stembuspolitiek ophoudt on waar de algemeene welstandspolitiek begint. Nu is het beëindigen der werkloosheid in theorie niet meer dan een kleinigheid. In dien bijvoorbeeld onze ï'CQ-eerine er toe zou overgaan het aantal militairen in ons land te verdrio- of verviervoudigen, zoo ze daar naast een „arbeidsdienstplicht" in het le ven riep voor mannon cn vrouwen, zoo ze ten slotte nog een groot aantal Nederlan ders organiseerde in groepen, die te vpr- gelijken zijn mot de Duitsrhe S.A. of S.S.. dan zou er hier van werkloosheid nnuwe- lijks meer kunnen worden gesproken. Hoewel het heel moeilijk is precies te bepalen welke ar beid productief moet worden ge noemd cn welke niet. is het toch wel duidelijk, dat het overgrooto deel van de burgers, voor zoover zo als boven worden te werk ge steld, geen productieven arbeid ver richten. Tiet verschil met den toestand, zooals wij dien kennen, bestaat eigenlijk daaruit, dat men de werkloozen iets laat doen," dat men ze daarmee beschouwt als vol te werk gesteldcn, die dus ook in aanmerking behooren te komen voor het volle loon. Dat dit niet kan is duidelijk. Er wordt niet méér geproduceerd dan voorheen, er is dus ook niet meer te ver deden. Toch laat men meer verteren. Het evenwicht wordt verbonden en het kan slechts worden hersteld door óf te leenen óf de belastingen te verhoogen, met als ge volg, dat het aandeel, dat de productief te werk gestelde burgers ontvangen, kleiner wordt. Men strooie zich geen zand in de oogen! Vergrooting van ieders aandeel, dat is verhooging van den welstand is slechts mo gelijk door opvoering van de productie. l-Ieeft deze laatste niet plaats, dan zijn de verschillen tusschen de inkomens der te werk gestelden en der werkloozen slechts op te heffen door verplaatsing van een deel van het hoogcre inkomen naar het lagere. Hoewel het hier een kwestie betreft, die op papier uiterst eenvoudig schijnt, biedt haar verwerkelijking in de practijk tal van moeilijkheden, die maken dat er van een oplossing geen sprake schijnt te kunnen zijn Een methode zou b.v. zijn do. verkorting der arbeidstijden onder gelijktijdige verla ging der loonen en met inschakeling van nieuwe arbeidskrachten. Zoowel werkge vers als werknemers hebben daartegen ieder hun eigen'bezwaren, met het gevolg, dat cr van iets dergelijks waarschijnlijk wel nooit iets zal komen. In de practijk houdt men zich liever aan het zoeken naar werkobjectcn, wier produc tiviteit vaak heel wat minder groot is, dan men gelieft aan te nemen, die echter het voordeel hebben, dat ze de inkomsten der thans te werk gestelden voorloopig niet beinvloeden. d.w.z. niet beperken. De reke ning komt eerst later. Waarmede we niet willen zeggen, dat der gelijke werken volkomen dienen te worden afgekeurd. In normale tijden zou men er zelfs niet eens over mogen denken. Doch dat zou ook niet noodig ziin. Want onder normale tijden moet men zulke verstaan, waarin alle werk krachten ten naastenbij in het productie proces ziin opgenomen. Dat zou misschien het geval ziin. indien de na-oorlogscho ver- snipnering der wereld in afzonderlijke ge bieden, die zich naties noemen, niet had ge voerd tot een volkomen desorganisatie van de wereldproductie. De tijden echter zijn niet normaal. Onder de thans heerschcndc om standigheden ls het uitvoeren van objecten, ook al zijn ze nauwelijks of niet productief, te beschouwen als een methode om het verschil tus schen de inkomsten van hen, die wel en van hen die niet met werk be deeld zijn, op te heffen. Als zoodanig is het wellicht de beste me thode, omdat van volkomen onproductivi- teit in den regel niet kan worden gesproken terwijl daarenboven de mogelijkheid bestaat dat in komende tijden inderdaad profijten door de uitgevoerde werken worden afge worpen. Intusschen mogen zelfs de socialistische te werk gestelden vermoedelijk van geluk spreken, dat do regeering minder actief is in dit opzicht, dan hun partij blijkbaar graag zou willen, omdat ze de gevolgen van een groote uitbreiding der uitvoering van werkobjecten zeker spoedig aan den lij ve zouden ondervinden. In den vorm van hoogere belastingen. Degene, die van oordeel is, dat de werkloosheid onredelijk drukt op een groot aantal Nederlandsche ge zinnen, heeft stellig gelijk. Verande ring in deze is te loven'. Maar men dient er wel bewust van te zijn, dat een en ander in hoofdzaak slechts mogelijk is door verplaatsing van een deel der inkomens der thans productief te werk gesteldcn. En het lijk van een vooraan staand ingezetene van Gouda werd later gevonden. Donderdagavond even na elf uur is de oud-wethouder van Gouda, en oud-sigaren fabrikant, de heer J. A. Donker, het slacht offer geworden van een onbewaakten over weg onder de gemeente Gouda. De heer Donker keerde per rijwiel van een bezoek aan kennissen terug naar het St. Joseph-Paviljoen aan den Graaf Floriswcg, waar hij woonde. Hij passeerde den onbe waakten overweg aan den Zwarteweg cn is door den trein gegrepen en gedood. Eerst bij aankomst van den trein in Den Haag ontdekte het trein personeel dat er een rijwiel aan de machine hing. Een direct daarop in gesteld onderzoek had tot resultaat, dat om half twee op zeventig meter van den overweg het verminkte lijk van den heer Donker werd gevon den. Het stoffelijk overschot is naar het St Jo- seph-Paviljoen overgebracht Het slachtoffer was weduwnaar en 74 jaar oud. Hij was lid van den gemeente raad en vroeger een vooraanstaand figuur in de R.K. raadsfractie. Internationale specialiteit in winkeldiefstallen. Dezer dagen betrapte de Haag- sche politie een Russin op heeter- daad bij den diefstal van vijf zil vervossen uit een bonthandel aan het Noordeinde. De vrouw werd aangehouden. Het onderzoek, dat naar deze dame is ingesteld, heeft aan het licht gebracht, dat zij op het gebied van winkeldiefstallen een internationale vermaardheid geniet, waar uit men af mag leiden dat de politie een alleszinds goede vangst heeft gedaan. Uit de gegevens, die het Centraal Bureau voor falsificatiën en internationale misdadigers te Amsterdam omtrent deze 41-jarige vrouw in den loon der jaren heeft weten te verza melen, blijkt dat zij reeds veroordeelingen achter den rug heeft in Pariis, Antwerpen en Berliin, terwijl haar hoofddomicilie te Brussel is. Zij is in het Huis van Bewaring te 's-Gra- venhagc opgesloten en verschillende malen aan een verhoor onderworpen, doch zij wei gert het geven van welke inlichtingen ook. Men heeft haar handlangster, die haar be hulpzaam was bij den diefstal, waarbij zij gearresteerd werd, dan ook nog niet kunnen vinden, Een trouwe gast van de lommerd Doch nu is de pret uit! De Haagsche recherche heeft een goede vangst gedaan met de aanhou ding van den 37-jarigen monteur G. van A., die door den speurzin van een rechercheur kon worden ont maskerd als de bedrpver van tal van diefstallen in den Haag en omge ving. Bij zijn aanhouding op den Rijswijksche- weg, waar hij den argwaan van genoemden rechercheur opwekte, bleek hij in een pakje op zijn fiets een gestolen nieuwe regenjas te vervoeren welke, ten nadeele van een winkelier in Leidsclieridam was weggeno men. Op het adres van den monteur vond men een ijzeren geldkistje met niet minder dan 30 bcleenbriefjcs, afgegeven door banken van leening te Rotterdam, Haarlem, Leiden en Den Haag, voor goederen, welke hij on der een valschcn naam had beleend. Na verhoor is hij door de Haagsche politie uitgeleverd aan de politie van Wassenaar. Ramp bij kruitladen Tien Duitschers gedood. Bij werkzaamheden bij een kruitlading voor een zware kustbatterij is gistermorgen in het arsenaal van de marineartillerie te Pillau (Duitschland) brand ontstaan. Voor zoo ver tot dusverre kon worden vastgesteld zijn daarbij tien personen om het leven gekomen, terwijl vier arbeiders gewond werden. Buiten het rechtstreeks betrokken gebouw is geen materieele schade van be- teekenis aangericht. Holland gebruikt 24 maal zooveel benzine als in 1913. H.M. de Koningin heeft gisteren met klein gevolg een bezoek ge bracht aan Rotterdam, de stad van de ontluikende lente cn tegelijk van nijverheid en scheepvaart. Het eerste bezoek van H.M. gold de bloemenweelde der „Primavera" in de Nenijtohal, waarna de Ko ningin de terreinen der Bataafsche Petroleum Mij. aan den Nieuwen Waterweg en ten slotte het nieuwe- vlaggeschip der Nederlandsche koop vaardij, de „Nieuw Amsterdam" heeft bezichtigd. Overal langs den weg, welke de hofstoet volgde, stond een dichte haag belangstellen den opgesteld, die de Koningin geestdriftig toejuichte. Per salonboot Stad Rotterdam begaf H.M. zich vanaf de Parkkade naar de Petroleum haven. De gepavoiseerde schepen in de ha ven leverden een fcestclijken aanblik op. Na de officieele begroeting sprak de heer J. H. de Kempenaer, directeur van de in stallatie te Pernis van de B.P.M. de Lands vrouwe toe. Spr. wees op de geweldige vooruitgang van de pctroleumteehniek sinds het vorige bezoek van H.M. de Koningin, nu 26 jaar geleden. Waar in 1912 petroleum voor ver- üchtingsdoeleinden wel het meest verlangde artikel was, heeft inmiddels de vraag naar benzine de vraag naar petroleum verre over schreden. In 1913 toch liepen er in Holland 12.000 automobielen terwijl dit aan tal op het oogenblik 190.000 bedraagt terwijl met 15.000 tonnen ieder van 1000 Kg. benzine in 1913 aan de be hoefte kon worden voldaan, is er op dit oogenblik in Holland 370.000 ton noodig, dus 24 maal zooveel. Ook het aantal aardolieproducten, hetwelk tegenwoordig op de markt gebracht wordt, is sterk vermeerderd. Spr. gaf ten slotte een korte beschrijving van de verschillende installaties en leidde vervolgens de hooge Bezoekster over de B.P.M. terreinen rond. H.M. toonde groote belangstelling voor de verschillende ondcrdcelen van het bedrijf. Bij het verlaten van de haven werd de Vorstin luide door het K.P.M.-personeel toe gejuicht. A. H. GERHARD ONDERSCHEIDEN. Ter gelegenheid van zijn SOsten verjaar dag hebben Burgemeester en Wethouders van Amsterdam aan dc.n. heer A. H. Gerhard öud-lid van de Tweede Kamer en oud-gede puteerde van Noord-Holland, wegens zijn vele verdiensten voor de hoofdstad, de groo te zilveren eeremedaille der gemeente toege kend. Geïnterneerde Spanjaarden naar Ameland Naar wij vernemen, zou het in de bedoeling liggen de destijds ont vluchtte en naar Nederland terug gekeerde Spanjaarden, die na aan komst te 's-Gra venhage in het Huis van Bewaring aldaar zijn opgenomen, op het eiland te intcr- neei'en. De recordvlieger Broadbent, die met de „Quantas" uit Australië terugkeerde is, naar de N. R. Crt. meldt, te Waingapoe geland en is vandaar met een prauw ge gaan naar zijn vliegtuig, waarmede hij Vier inbrekers gearresteerd De gemeentepolitie van Nijkerk is er in samenwerking met de Rijkspolitie cn de Centrale recherche te Amstei'dam in ge slaagd in de hoofdstad vier personen, onder wie eenige bekende inbrekers, te arrestee ren. De mannen, allen Amsterdammers, worden verdacht een inbraak te hebben ge pleegd in een exportslagerij te Nijkerk. NOG GééN BLOESEMS IN DE BETUWE! Het koude weer van de laatste dagen, heeft den bloei in de Betuwe dusdanig te gengehouden dat er, dit in tegenstelling met voorgaande berichten. Zondag a.s. practiscb zoo goed als niets van den bloesem zal zijn te zien. De kersenboomen staan wel vol in knop en één of twee zonnige dagen kunnen won deren doen. De berenmama Iaat met zich solleni, FRANK BROADBENT. destijds een noodlanding maakte. Hij heeft de schroef thans hersteld en is via Koe pang naar Port-Darwin gevlogen. Hij hoopt nog het record Australië-Engeland te verbeteren. Een minuut stilte voor gesneuvelden De Japansche keizer zal deni 26en April een plechtigheid bij wonen, tijdens welke de nage dachtenis zal worden verheer lijkt van 4.533 officieren en sol daten van het Japansche leger, die in China gesneuveld zijn. Volgens Japansch gebruik zullen, in den Yasoekoemi-tempel ge- denksteenen met hun namen worden aangebracht, terwijl over al in het land een minuut stilte in acht genomen zal worden. Mannen en vrouwen boven de vijftig jaar redden de wereld. In een interview dat de autokoning Hen ry Ford heeft toegestaan, toen hij in Detroit van een vacantie terugkeerde, heeft hij o. m. het volgende verklaard: „Niets van wat in de laatste paar weken gebeurd is, heeft wijziging gebracht in mijn geloof, dut een voorspoedtijdperk voor ons ligt. Het zal komen door een grooter begrip van hét feit, dat allé rijkdom uit den bo dem komt en dat er een uitgebreidere bo dembewerking moet komen." Ford zeide verder, dat hij nog steeds van meening is, dat een oorlog nutteloos is. „Niemand wint een oorlog, behalve de financiëele belangen, die hem bevorderen en voorbereidingen daartoo maken." Een combinatie van jeugdige kracht en rijpe wijsheid is noodig voor de leiding van de wereldzaken. „Beroofd de wereld van de hersenen van manhen on vrouwen boven de 50 jaar en alles moet gaan stilstaan. Rij pe leeftijd alleen, noch jeugd alleen kunnen de zaken der wereld aan den gang houden, Samenwerking tusschen beide is noodig." Belastingverlaging in hef nieuwe Duitschland De staatssecretaris van het Duitsche rijksministerie van Financiën, Reinhardt, heeft den ambtenaren van de Oostcnrijk- sche belastingkantoren bekend gemaakt dat binnenkort een aanvang zal worden ge maakt met de gelijkschakeling der Oosten- rijksche belastingen, waardoor op verschei dene gebieden belangrijke verlagingen zul len ingevoerd worden. Mammoefskelet gevonden Bij de rivier Seim in het gebied Koersk (Rusland) is op een diepte ven vier tot vijf meter een mamr moetskelet gevonden. GEEN VACANTIEREISJES MEER NAAR DE SOVJET! Order aan Russische consulaten In Polen. Naar de „Express Porany" meldt, heb ben de Sowjetconsulaten in Polen instructie gekregen van de hoogste executieve in den vervolge geen reisgezelschappen naar de Sowjet-Unie meer te organiseeren. Tot nader order moet aan onderdanen van de nabuurstaten geweigerd worden Sowjet Rusland binnen te gaan. Trein in brand Aanslag van terroristen in Pa lestina. Gewapende terroristen hebben op den lijn van Palestina naar Egypte een goedei-entrein tot ontsporing ge bracht. De locomotief en drie tank wagens met petroleum vlogen in brand. Het treinpersoneel werd beschoten, doch niet getroffen. Afdeelingen militairen en politie zijn naar de plaats van het gebeui*- de gezonden. F.cn aanslag op een personentrein, die op weg was, van Jeruzalem naar Lydda, mis lukte. Geen der reizigers werd door de schoten der terroristen getx-offen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 11