Bunderverstand in den Oosterpolder V tf Een omslag van f 6.50 per bun der. Betonnen bruggen bij Smak en van Splnnter. Zoet gefluit van de provincie over grondduikexs, maar zwart op wit geeft men niet. Treedt het bestuur te eigenmachtig op? Afwijkende adviezen van pro vincie en bond van waterschap pen. Vakverdeeling aan de orde en verschillende waterstand Geen „bunderverstand" zegt de heer Amels, maar enkelvou dig stemrecht! Gistermorgen vergaderden molenmeesters en stemgerechtigde ingelanden van den Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Nie- orp, in het café van den heer Laan. Voorzitter was de heer A. Slooves, secre taris-penningmeester de heer A. J. Porte. Opening. Voorzitter opent de drukbezochte verga dering met hartelijk welkom. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken zijn er niet, behalve een brief van den heer C. Amels, 17 Januari ingekomen. Verzocht wordt betere ontwatering, afschut ting, verandering van stemrecht in enkel voudig stemrecht, invoering van de bagger- regeling Nieuwe Niedorp ook in Winkel, door bespreking met B. en W. mogelijk te maken, verlaging van het winterpeil met 10 c.M. Aangedrongen wordt op een extra-verga dering van ingelanden te houden om deze onderwerpen te behandelen. Het stuk is voorloopig voor kennisgeving aangenomen, ook omdat de heer Amels wel „namens eenige ingelanden" teekende, maar geen na dere definitie gaf. Mededeelingen. Voorzitter deelt mede dat in de laatst ge houden verkiezing de heer D. Schermer is herkozen. Naar aanleiding van een opmer king over kolenleverantie is verbinding ge zocht met vijf leveranciers. Het resultaat was, dat gekozen werd de heer C. Boon. Ge sloot werd de Boven- en Benedenpadsloot, de Zijpersloot, een gedeelte bij de Zanderbrug en de sloot tusscheri de Voorsloot en de Boomervaart, Een begin is gemaakt met de utibaggering van de voorsloot. Een andere werkwijze wordt niet mogelijk geacht, Twee aan den polder behoorende molenroeden zijn bij inschrijving verkocht voor f 81. Rekening 1937. De rekening 1937 gaf als totale ontvangst f 9606.37, als totale uitgave f 9463.52, zoodat een batig saldo bleef van f 142.85. De reke ning was keurig in orde en het werk van den secretaris-penningmeester wordt gepre zen. De commissie adviseert tot goedkeuring, waarna de penningmeester wordt gedechar geerd, met dank aan dezen en aan de com missie voor haar bemoeiingen. Het is niet slecht gegaan, meent voorzit ter, gezien dat de begrooting niet zoo ruim is opgezet. Begrooting. De begrooting 1938 wordt aangeboden en geeft in ontvangsten en uitgaven f 10611.84 met een post onvoorzien f 136.79. De om slag 1938 wordt geraamd op f 6.50 per H.A. Puntsgewijze behandeling volgt. Den heer Wit wordt toegelicht dat de kas- geldleening van f 2000 (onderdeel van de begrooting) voor 3 maanden gesloten wordt bij de Incassobank tegen een jaarrente van 1 pet. Andére banken waren hooger. Ten aanzien van het bedrag van f 1000 van slooten enz. licht de secretaris toe, dat dit bedoeld is voor Voorsloot enz. Een post van f 500 is bedoeld voor een vernieuwing van de brug bij het perceel Smak enz." De heer Kamp vreest dat het bedrag van f 1000 gauw overschreden zal worden. Voorzitter merkt op, dat het niet onmoge lijk is dat een gedeelte van het werk op een volgende begrooting komt. De heer Kamp had graag een specificatie van het bedrag van f 1000. Secretaris licht toe, dat voorloopig met de voorsloot wordt begonnen, als een soort aan- vullingspost. Blijkt het dat er andere slooten opgeknapt moeten worden, wordt het werk aan de voorsloot weer gestaakt. De voor sloot zal misschien tot Mei f 300 f 400 worden, f 230 is reeds uitgegeven. De men- schen verdienen f 15 per week. Overigens worden er plannen gemaakt de heele voor sloot te dempen, dus misschien neemt de zaak wel een heel andere wending. De heer Kamp vindt het gek, dat het Be stuur een post op de begrooting zet, zonder flat het eigenlijk weet waarom. De vergade ring heeft recht te weten, waarvoor het Be stuur deze f 1000 uittrekt. Voorzitter noemt de Bullebijtsloot, en anr dere polderslooten. Weten de ingelanden er meer, kunnen ze ze opnoemen. Men moet niet denken, dat het Bestuur maar wat doet. Het is toch niet noodig een paar dui zend gulden te verslooten. De grootste heb ben een beurt gehad. De vergadering neemt genoegen met de post. Omtrent de vernieuwing van de brug bij Smak wordt naar voren gebracht deze of gedeeltelijk van beton te maken of met zwa re eiken onderdeelen. De heer Stipriaan: Neem beton, dan is de kijk er af! Balken onder de prut gelegd, zijn heel gauw weg. De heer Otsen vindt het een lijdensgeschie denis. Het onderhoud is veel te duur. Een betonnen brug hoeft geen 7 meter lang te zijn, zooals nu. De rekeningcommissie was ook van oor deel dat betonnen bruggen op den duur voordeeliger zijn. Besloten wordt te informeeren naar de kosten van betonnen bruggen, om dan even tueel ook een brug bij den heer van Splunter te maken. De begrooting wordt onveranderd vastge steld. Invordering zal plaats hebben in Augustus en November. Kasgeldleenimgb Het Bestuur stelt voor een) kasgeldleening aan te gaan ad f 3000 voor 1939 tegen zoo laag mogelijke rente. Aldus besloten. Uitvoering valn werkten; Het Bestuur krijgt een algemeene mach tiging tot het doen) uitvoeren, van de noo- dige werkzaamheden in het komiende jaar, onderhands of in aanbesteding. Rekening-commissie; Als leden dei- commissie tot nazienl der rekening worden benoemd de heeren J'b. Wit, Jb. Kuiper en Silver. Overdraoht gedeelte Westerzwet aan de Coöp> Zuivelfabriek ,,Westfriesland" te LutjewinkeL De fabriek heeft plannen tot terreinuit breiding em zal ook een gedeelte v'a.n; de tramweg krijgen. Als het kanaal komt, heeft de Westerzwet weinig nut meer. De heer Kaniip vraagt oif geen gevaar is dat men' door het Zwet slecht water van de fabriek krijgt. Voorzitter licht, toe. dat de fabriek daar in zal voorzien door een kanaal te gra ven naar het groote kanaal. Ook de duiker kwestie wordt geregeld. In geen enkel om zicht zal de polder er nadeel van onder vinden. Besloten wordt het gedeelte over te dragen voor een gulden. Verzoek Prov. .Waterstaat om imL plaats van een' grondduiker van 1 bij 0.80 M. voor het kanaal Oud karspelKolhorn te stichten een) grondduiker bestaande uit 3 ronde •buizen met ieen middellijn van 50 c.M. Waterstaat staat er voor in, dat de afvoer voldoende blijft. De heer Nobel vraagt of daar een schrif telijke verklaring van is. Voorzitter zegt dat Waterstaat dat. niet doet, er is wel op aangedrongen. Water staat heeft de besprekingen onder getuigen gevoerd eni acht dit voldoende. De heer Van Sitpriaan wenscht dat er op aangedrongen wordt dat het water toch vooral op tijd weg komt voor de men schen die er ver af wonen. Er kunnen ook als het kanaal er komt, allerlei moeilijke situaties ontstaan. De heer Van Meurs merkt op, dat het nog niet zeker is, dat het kanaal er komt. •De heer Van Stioriaan vreest een! groote toevloed van kroos. Als de machine maalt, mag er wel een mannetje bij de slooten] en de duikers staan. In het kleine Braspolder- tje is' het al erg, dus laat staan m den; grooten Oosterpolder. Voorzitter merkt op, dat de provincie ook de slooten zal onderhouden. Er is reeds getracht de provincie te bewegen op meerdere plaatsen grondduikei'9 te laten maken, maar dat wordt te duur. De heer Wit merkt op, dat er drie d.M2. minder waterverplaatsing komt' en wil niet op de voorstellen, ingaan. De heer G. Kamp vindt de zaak zeer be langrijk. Er ligt 225 bunder achter den grondduiker. Dit was een punt geweest voor een algemeene vergadering. Men be taalt polderla&ten en heeft recht op goede afwatering. Er had één groote «duiker moeten' komen. Er is weinig versclm in maat misschien, maar wèl in verstopping. Er is geen schriftelijke verklaring. De 'heer Nobel stelt er prijs op te ver- klareni dat hij in het bestuur alleen zijn stem er voor gaf, als een; schriftelijke vee* klaring van de provincie was gekomen. De heer Kam.p: Het, Bestuur neemt een groote verantwoording op zich. Ook de heer Amels verklaart zich tegen- stander. Het is hoogst gevaarlijk op het zoete gefluit in te gaan. Zwart o" wit! De heer Wit heeft, de ervaring, dat de provincie steeds „trekt". Voorzitter meent dat het nieuwe plan niet. zoover afwijkt van het besluit vier jaar geleden door de vergadering genomen, eeh duiker van 1.80 te stichten;. De heer. Wit: De provincie kan mij nog veel meer vertellen)! Den heer J. Kos' is het ook tegengeval len. Het Bestuur heeft er lang over ge sproken. Op een! vraag uit. de vergadering, zegt. Voorzitter dat de ingelanden hier regle mentair niets over te vertellen hebben,. De heer Amels vindt dit .kras. Het ka naal wordt opgedrongen, de duiker wordt opgedrongen. Zijn de ineelandenl nu hee- lemaal onmondig? iSpr. zou het aardig vin- dent het af te stemmen'. Voorz. doet mededeeling van een schrij ven van eenige andere polders, waaruit blijkt dat de ervaringen van. prettigen aard waren. Ook de Schager polder had ondervonden, dat de provincie nakwam wat zij gezegd had. De Bond van "Waterschappen heeft be zwaren, en komt tot de conclusie, dat prijs gesteld moet wordien op een grondduiker vajn gewapend beton met een inwendige doorsnede van 1.80 M. De bond raadt per tinent (af genoegen te nemen met het len gten van twee buizen van 70 e.M, Bij toe passing van 2 buizen zullen een groot aan tal naden ontstaan, die elk op zichzelf een zwakke plek vormen. De bond adviseert ook, te bedingen^ dat alle schade uit niet goed functionneeren voor rekening van de provincie komt. De heer Amels begrijpt nu de houding van den Voorzitter Tieelemaal niet. De bond raadt het af, de provincie wil geen zwart op wit geven. Dat. is'toch niet het belang van de ingelanden dienen, zegt spreker. De heer G. Kamp concludeert dat Voor zitter gebonden is aan het besluit, van vier jaar terug. Het gaat niet aan, buiten de ingelanden om, in het Bestuur maar eeni besluit te nemen. Daartoe heeft Voor zitter geen recht! Het gaat om 225 bum- derd die geheel afgesloten worden. De heer J. Kos meent dat de ingelanden/ niet gepasseerd zijn. Het bestuur stapte niet over ijs van één nacht. De heer A. Kamp vindt het vreemd, als de provincie het zoo goed vindt, zij geen schriftelijke verklaring wil geven. De heer Amels vraagt welke bestuurs leden nu eigenlijk niet met het. advies v%n den bond van Waterschappen eens zijn! Voorzitter stelt zich van een actie niets! voor, maar voegt zich overigens naar liet oordeel van de vergadering. Spr. drijft de zaak niet door, maar meenit dat de pro vincie er toch ook wel verstand van heeft. De heer G. Kamp noemt het advies Van den bond van waterschappen, een neutraal advies. Tenslotte is er voor de provincie eeen groot stuk koopmanschap bij. De heer Wit. wilde de provincie voor de keuze stellen: 3 van 70 of 1 bij 80. De vergadering besluit in meer derheid te ageeren tegeni de voor genomen plannen) der provincie. Ook als de provincie eeni schrif telijke verklaring geeft, zal men zich nogmaals wenden tot denl (bond van waterschappen. Eventu eel zal hierover nogmaals een ver gadering worden belegd. Over de kwestie van het kroozen zal ge tracht worden een regeling met de provin cie te treffen. Vrijwel eenparig is de ver gadering van meening. dat bij dezen nieu wen toestand de provincie moet zorgen voor Igoede kroosopruiming en afdoende, waterafvoer. Voorstel tot verlaging van win terpeil len zomerpeil met 5 cM. behalve in het tijdvak van 15 Mei tot 15 Augustus. De heer K. Schermer vindt dat het zo merpeil zoo blijven) moet. De heeren Rol en Poland zijn het hier mee eens. De toestand is nu al moeilijk en verlaging zal het nog lastiger maken. De heer Amels had het wel raadzaam gevonden deze zaak eens nauwkeurig te bekijken en te 'bespreken met deni opzichter. Spr. heeft er al eens eerder op gewezen, maar het schrijven) is terzijde .gelegd. .Met één) waterstand is het niet te regelen, men zou den polder in vakken: moeten ver doelen. Zoo kan het niet blijven. Het land moet poreus gemaakt worden, de belan gen der veehouders moeten gediend wor den. Voorzitter noemt de verlaging gering. Zou het zooveel schelen, als het 5 cM. hooger is? Na nog eenige discussie, waaruit blijkt dat verschillende ingelanden tegenstrijdige belangen, he/bben, waardoor de zaak zeer moeilijk afdoende en overhaast is te rege len., wordt besloten deze kwestie van vak verdeeling in het bestuur nog eens gron dig na te gaan. Hiervoor zullen kosten noch moeite gespaard worden. Spoed 'zal worden betracht. De heer G. Kamp zegt, meenende dat de fout zit in het gedeelte achter Winkel tot de Langereis, de post onderhoud van f 1000 dan te verhogen, om in die hoek speciale maatregelen te nemen. Beter dat het een gulden per bunder meer kost, dan dat de toestand zoo blijft. De heer Amels wil wachten met het ne men van een besluit tot peilverlaging, tot het onderzoek naar vakverdeeling geëindigd is. Spr. noemt het koppigheid van het Be stuur deze zaak zoo lang tegen te houden, maar het is beter laat dan nooit.! De heer Klaver raadt aan zich te laten ad- viseeren. door den heer Kruisveld van Groo te Keefen. In den Callantsoogerpolder is de zaak goed in orde. Besloten wordt ook het voorstel tot peil verlaging aan te houden. Nieuwe vergade ring zal hiervoor worden uitgeschreven. Rondvraag. Den heer Amels doet het genoegen dat het Bestuur aandacht aan zijn brief heeft ge schonken. Vakverdeeling is aan de orde ge steld. Hoe denkt het bestuur echter over het enkelvoudig stemrecht, dat in 1933 wettelijk al was aangenomen? Het „bunderverstand" vindt spr. niet goed. De heer G. Kamp merkt op, dat de polder in 1933 al js aangewezen voor enkelvoudig stemrecht. Het bestuur verzocht, uitstel met motief drukte door de kanalisatie. Wat heb ben deze twee zaken met. elkaar te maken? De secretaris licht toe, dat een en ander reeds van 1931 dateert. Spr. is er niet goed uit kunnen komen, maar meent dat de ka nalisatieplannen niet de oorzaak waren, maar liet feit, dat de polder zelfstandig li chaam werd en onder het oude reglement viel. De heer Nobel, die al jaren in den polder zit, weet van niets. De heer G. Kamp zegt dat in het staats blad in 1933 heeft gestaan dat de polder on der hel nieuwe reglement komt in 1939, als de kanalisatieplannen gereed zijn. Voelt het bestuur overigens voor enkelvoudig stem recht, dat in den polder precies op zijn, plaats is? Het „bezit kiezen" is toch uit den tijd, de kleine menschen hebben even goed recht!' Laat het bestuur een verzoek aan Waterstaat doen het enkelvoudig stem recht in te voeren. Voorzitter zegt dat er thans menschen ont breken niet 1 en met meer stemmen. De heer Amels: U heeft er 13, is dat niet een beetje erg? (Gelach) De heer G. Kamp wijst op de vele klach ten, die inkomen, voor het bestuur maatre gelen neemt. De heer Amels wil op de agenda plaatsen invoering van enkelvoudig stemrecht. De heer Kamp steunt dit voorstel. Aldus besloten. Spr. is het bestuur erken telijk voor de prettige medewerking met het slooten, alleen zijn de verhoudingen van dien tijd verscherpt door het hooge water. Lage waterstanden in den winter brengt ieder voordeel. De heer Ott maakt een opmerking over de bemaling, die op Limmerschouw zeer moeilijk is. Er moet maar gemaald worden op de lage sloot, en alles wordt drooggema len. Het moet zomerpeil worden voor het water er overheen kan. Molen en machine kunnen het niet af, al werken ze dag en nacht. Nergens wordt zoo druk gemalen als in den Oosterpolder. De nieuwe provinciale weg met de sloot is geen cent waard voor de bemaling. De slooten moeten verbeterd wor den. Het bemalingssysteem is nonsens. Het Bestuur zal met de opmerking van den heer Ott rekening houden. De heer Rol dringt aan op verwijdering van den duiker in het land van Strijbis. Het bestuur zal er nota van nemen. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1938 | | pagina 17