Geheel Groot Duitschland achter Hitier Regeering vraagt 30 millioen voor werkverruiming DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Het verkeer op Zondag 99.75 pCt. „ja" stemmen in Oostenrijk Chioeezen heroveren Sjantoengs hoofdstad Zweefvlucht van Teuge naar Welschap Eden in Amsterdam Daladier geslaagd Zwerver stort zich voor trein Meer dan 90 mille voor Defensie MAANDAG 11 APRIL 1938. 8te Jaargang. No. 10543 Laan. Schagen. Tel. 20. Uitgave- cfee T*V. Uitg.-Mif. „Wollondi Noorderkwartier' Volgens de voorloopige tel ling van het totaal aantal uitgebrachte stemmen bij de volksstemming in Duitsch land en Oostenrijk, hierbij ingesloten de stemmen, uit gebracht door de soldaten van het vroegere Oostenrijk- sche bondsleger, bedroeg het totaal aantal stemgerechtig den 49.546.950. Hiervan brachten 49.326.791 hun stem uit '99.5555 pet.) met ja Stemden 48.799.269 of 99.0827 pet., met neen stemden 452.180 of 0.9173 pet. In to taal werden 49.251.349 geldi ge stemmen uitgebracht. Oostenrijk boven het Rijksgemiddelde. De gevolmachtigde van den Fuehrer in Oostenrijk, gouw leider Buerckel, heeft in het Wiener Konzerthaus mede gedeeld, dat de uitslag van de volksstemming in Oosten rijk als volgt is: Uitgebrachte stemmen 4.284.795, hiervan stemden 4.273.884 of 99.75 pet. met ,Ja". Zeer druk gestemd. Uit alle deelen des Rijks zijn berichten binnengekomen over de groote belangstel ling, welke allerwegen bestond voor de gisteren gehouden volksstemming en ver kiezing voor den nieuwen Rijksdag. Reeds vroeg in den ochtend werd overal druk gestemd. In vele plaatsen trokken de stemgerechtigden in gesloten colonnes ach ter muziekcorpsen naar hun stembureau, waar hum een insigne als herinnering aan den door hen vervulden stemplicht werd uitgereikt. In het buitenland wonende Duitschers hebben zich met extra-treinen naar de grens begeven om er hun stem uit te brengen of begaven zich aan boord van in buitenland- sche havens liggende schepen, welke op- stoomden tot buiten de territoriale zones, waar dan gestemd kon worden. In vele steden hadden reeds om elf uur gisterenochtend de helft der kiezers hun stem uitgebracht. Uit Innsbrück wordt gemeld, dat daar, ondanks den lievigen sneeuwval, druk ge stemd is. Ook in de Beiersche Alpen was het tame lijk koud. Leden der nationaal-socialistische organi saties deden later in de.ochtend en in den namiddag hun laatste beroep op het stem gerechtigde deel der bevolking om, voor zoover het dat nog niet gedaan had, als nog zijn stem uit te brengen. De Oostenrijkers trotseeren sneeuw en hagelbuien. Ook in Weenen werd zeer druk gestemd en in vele bureaux hadden de kiezers reeds zoo vroeg hun stem uitgebracht, dat reeds in den middag de bussen konden worden gesloten. In Salzburg was het bitter koud. Sneeuw en hagelbuien wisselden elkaar af. Toch stonden reeds vroeg in den ochtend de kiezers voor de stembureau te wachten. In het gebied Vorarlberg werd de ver kiezingsdag aangekondigd door kanonscho- ten.; ook hier deden de sneeuw- en hagel- I buien geen afbreuk aan het enthousias me. Fakkeloptocht in Weenen. Na het bekend worden van het resultaat van de verkiezingen kende de vreugde in Weenen geen grenzen meer. Een afdeeling politie trok met brandende fakkels naar bet Konzerthaus, waarz ij met de duizenden, die zich achter de afdeeling hadden aangesloten, voorbij generaal Daluegc en .gouwleider Buerckel defileerden. Steeds opnieuw klonk de kreet: „Een volk, een rijk, een Fuehrer". Adolf Hitier gelukkig. Nadat, gouwleider Buerckel te Weenen het resultaat van de volksstemming in Oosten rijk had medegedeeld, heeft de Fuehrer een korte radiorede gehouden, waarin hij zeide een groote hoop te hebben gesteld op zijn vaderland, doch het resultaat van de volks stemming overtrof nog zijn verwachtingen. Adolf Ilitler is zeer gelukkig over het ver trouwen dat de DuitSch Oostenrijkers in hem hebben gesteld. Dit uur is, zeide hij, het meest trotsche van zijn geheele leven en hij dankte de Oostenrijkers voor dit resultaat. Enkele uitslagen. Het is natuurlijk ondoenlijk de gedetail leerde uitslagen van het geheele Rijk te ge ven. Toch is het wel interessant te weten, dat in geheel Berlijn wérden uitgebracht 3. 183.614 stemmen, waarvan 3.156.774 „ja" 23.997 „neen" en 2843 ongeldig. In het in dustriegebied Chemnitz-Zwickau uitgebracht 1.298.5S3 waarvan 1.270.036 „ja", 24.433 „neen" en 4114 ongeldig. In Weenen van de 1.226.586 uitgebrachte stemmen 1.219.331 „ja", 4939 „neen" en 2316 ongeldig. In de arbeiderswijk Ottakring (Weenen) werden uitgebracht 105.594 stem men, waarvan 105.068 „ja" en 418 „neen". De soldaten van het oude Oostenrijksche leger, die hun stem uitbrachten in afzonder lijke stemburcaux, gaven op een totaal van 53960 uitgebrachte stemmen 53.S72 „ja" en 66 „neen" stemmers. Japan vindt den China „moeilijk", bombardeerd. toestand in - Kanton ge- De Chineesche troepen hebben de ommuurde stad Tsinanfoe, hoofd plaats van de provincie Sjantoeng, welke ^ëdurende drie maanden in Japansche handen is geweest, her overd. Na de poorten bestormd te hebben, zijn zij de stad binnenge trokken. In de straten wordt hevig gestreden. Deze Chineesche troepen vormen een deel van de legermacht, welke veertien dagen geleden het groote kanaal is overgestoken, terwijl een ander deel naar het Zuiden is ge trokken en de achterhoede der Ja pansche troepen heeft bestookt. Ook de Chineesche luchtstrijdkrachten zijn volgens een bericht uit Hankau in actie ge weest. Zij schoten vijf Japansche vliegtuigen naar omlaag. Domei meldt uit Peking, dat in een luchtgevecht boven Kweiteh de Ja pansche luchtmacht 24 van in totaal dertig Chineesche vliegtuigen omlaag heeft gescho ten. Ook eenige Japansche toestellen gingen verloren. Dertig Japansche vliegtuigen heb ben Chineesche stellingen aan den boven loop van de Jangtse gebombardeerd. Kanion gebombardeerd. Gisterochtend hebben Japansche vliegtui gen Kanton gebombardeerd-. Men vreest, Versnelde uitvoering van werkobjecten Bij de Tweede Kamer is door de re geering een wetsontwerp ingediend tot verhooging van het zevende hoofdstuk B. der Rijksbegx-ooting voor het dienstjaar 1938 met f30 millioen. Aan do Memorie Van Toelichting ont'leenen wij liet volgende: Bij de wet van 2 Juli 1934 werd voor werk verruiming een krediet toegestaan van f60.000.000, welk bedrag inmiddels verhoogd is tot f 100.000.000; dit bedrag is practisch ten volle reeds toegezegd en dus geblokkeerd. Van het geblokkeerde geld was op 1 Fe bruari 1938 aan de betrokken, instanties uit betaald een bedrag van rond f 4.000.000. Een aanmerkelijk liooger bedrag is echter ver werkt, nl. ca. f 50.000.000. Welke plannen uit het nieuwe kre diet zul'len woi'den gefinancierd en voor hoe langen tijd dat nieuwe kre diet zal kunnen strekken, kan niet bij vooi-baat worden aangegeven. Wel kan worden opgemerkt, dat het aangevraagde krediet in hoofdzaak zal worden bestemd tot bestrijding van de kosten van Rijkswerken en wérken van andere publiekrechtelij ke lichamen. Slechts bij uitzondering za'1 door het Vex*- keersfonds een beroep op het Werkfonds worden gedaan. Ten behoeve van de bestrijding der jeugd werkloosheid is eveneens een beroep op het Werkfonds gedaan. De regeering blijft er naar stx-cven, de werkzaamheid van 't Werkfonds met gi-ooter kracht voort te zetten, op dat de nog steeds heerschende groote wei'kloosheid, mede door opvoering van het aantal arbeiders, werkzaam hij de Werkfondswerkén, binnen 't raam der financieele mogelijkheden zooveel mogelijk woirit bestreden. In verband daarmede is tot uitbreiding van de outillage van het Werkfonds met twee ingenieurs en administi-atief pei-soneel beslo ten. Het thans aangevraagde krediet acht de Regeei'ing noodzakelijk voor de versnelde uitvoei'ing. Indien mocht blijken, dat dit kre diet onvoldoende is voor de financiei'ing van economisch verantwoorde plannen, zal de Regeei'ing een nieuw krediet aanvragen. Mooie prestatie van Jan Hoek stra. Honderd K.M, in ander half uur. Gistenniddag is de bekende zweefvlieger Jan Iloeksti-a, instx-ucteur van het Nedex1- landsche Instituut voor' Zweefvliegen, er in geslaagd met zijn zweefvliegtuig do P.H. 63 een oefenvlucht te volbrengen, waar van tevoren het doel het vliegveld Wel schap reeds was vastgesteld. Om twaalf uur 50 was Hoekstra te Teu ge door het motorvliegtuig P.II.-C.E.G tot een hoogte van 400 meter opgesleept, op welke hoogte hij de verbinding met het motorvliegtuig vei'brak. Op wisselende hoogten, nu en dan op 1S00 M., steeds de gunstigste luchtstroo- mingen onder de wolken opzoekende, gleed de P.H. 63, voortgestuwd door clen Noord oostenwind, in de richting van Brabant, en later duidelijk in de richting van Eindho ven. Om tien minuten voor half drie precies andex-half uur na het ver- trek van Teuge - daalde de P.H. 63 vlak voor de hangar. Hoekstra werd door de zweefvliegers met gejuich begroet. IJpenburgViissingen. Naar wij vernemen, heeft ook de heer H. van Zanten, gisteren een belangwek kende zweefvlucht ondernomen. Hij vloog in de Baby Grunau van IJpenburg naar Viissingen, welken afstand van 85 K.M. hij in 2 uur en 10 minuten aflegde. dat hierbij 150 personen om het levexi zijn gekomen en 120 gewond. Een bom is op een confectiefabriek gevallen en doodde vijftig of zestig meisjes, die daar werkten. Zes andex*e huizen werden vernield. „Moeilijke toestand in China". Japan komt er thans rond voor uit, dat de toestand in China moeilijk is. Om den toestand meester te kunnen blijven over weegt men kabinetswijziging. In politieke kringen verklaart men, dat op binnenlandsch en buitenTanffisch «poli tiek gebied moeilijke beslissingen genomen moeten worden, die een sterke eendrachti ge regeering noodig maken. Buitengewoon dringend zijn de kwesties van buiten- landsch-politie'ken en militairen aard, die, aldus Domei, om een spoedige oplossing vragen in verband met den uitdagenden en openlijken Russischen steun aan China-. Niemand merkte den populairen Engelschen ex-minister op. Naar de Tel. verneemt, vertoeft En- gelands éx-minister van Buitenland- sche Zaken, Anthony Eden, thans met zijn echtgenoote te Amsterdam. - Het echtpaar heeft zijn intrek genomen in het Amstelhotel. Eerst thans wordt be kend, dat Eden ook reeds van 57 Apx-il in onze hoofdstad vertoefde. Geheel onopgemerkt bewoog de populaire ex-minister zich tusschcn de vele gasten van het Amstelhotel en in Anisterdam's straten. Nu. het publiek wéét, welke hooge gas ten daar in het deftige hotel vertoeven, zal er voor Eden van ongestoord vacantiege- noegexi wel niet veel fneer terechtkomen. Geen socialisten in de rcqeerinq Noninterventiepolitiek, ont- ruiminq bezette fabrieken, vol machten voor zes maanden. Gistel-middag kon Daladier mede- deelen geslaagd te zijn met de sa menstelling van de nieuwe regee- x-ing. Zooals vei"wacht werd - nemexx de socialisten geen zitting. De samenstelling als volgt: Twaalf Radicaal-socialisten, drie leden der republikemschë Unie, een lid van de democratische allientie (Revnaud), een lid der democrati sche en onafhankelijk radicale lin- kex-zijde (De Chappe Delaine), een lid der groep onafhankelijke repu blikeinen (Georges Mandel) en Champetier de Ribes, die tot geexx enkele fractie behoort, doch lid is van het bestuur der dcmocx-atische volkspartij. Talrijke ongevallen. Twee mo toragenten ernstig gewond. Doodelijk ongeval in Noord-Bra bant. Het aantal verkeersongevallen van Zatei-dag tot en met Zondag is weer zeer beduidend. Op den rijksweg Et- tenRoosendaal is een personenauto bestuurd door Jhr. F. Roëll uit Am sterdam, op de auto van den heer Dijkhuis uit Voorburg gereden. De echtgenoote van laatstgenoemde be kwam een schedelbreuk en overleed aan dé gevolgen. De overige inzitterx- den kregen slechts lichte verwondin gen. Te Groningcxi is een politiemotor vei'on- gelukt. Bezig met achtervolging van twee motorrijders, botste de politiemotor bij een zijweg op een plotseling verschijnende luxe auto. De twee verkeersagenten op den mo tor smakten tegen den grond en kregen vrij ernstige vexwondingen. De vluchtende mo torrijders ontkwamen. Door het onvoox-zichtig oversteken van den rijweg werden te Hcesch (N.B.) twee be jaarde heeren zeer erastig gewond. 'Een 16- jarige jongen viel te Amsterdam met een licht motorrijwiel. Met een zware hersen schudding en gebroken poléen moest hij naar het ziekenhuis worden overgebracht. Te Nijmegen werd een diesel tram door een autobus aangereden. Van de inzittenden van de bus een ploeg voetballers werden drie personen ernstig gewond. Een 41-jarig wielrïjdster te Den Haag werd doordat ze haar stuur verloor, aangereden door een autobus. Zij kreeg een hersenschud ding en verwondingen aan hoofd en beencn. Onqeval met doodelijken afloop te Alkmaar. Zatei*dagavond had aan de spoox-wegover- gang aan de Kalkovensqhe weg een onge val plaats met doodelijken afloop. Het slacht offer was een ongeveer zeventigjarige zwer ver, die den heelen namiddag reeds in de omgeving was gezien. I-Iij had gebedeld en legde zich later tegen de berm van den spoox-dijk te slapen. Te omstreeks zes uur passeex-de hem een in de buurt wonende landbouwer, die zich een oogenblik met hem onderhield zonder iets bijzonders aan hem te merken. De landbouwer.' verwijder de zich daarop naar zijn enkele bonderden meters verder liggende boerderij. Op dat oogenblik passeerde de om 6 uur 15 uit Alkmaar komende sneltrein, die bij even achterna keek. I-lij zag toen, hoe de oude zwerver over eind kwam, de spoorrails naar Alkmaar overstak en zich pardoes voor de trein stox-tte. De man werd een stuk meege sleurd en bleef onherkenbaar verminkt hoofd was o.a. van de romp gescheiden liggen. De geneeskundige dienst was spoe dig ter plaatse, doch er viel uit den aard der zaak niets meei: te redden. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Verwachtixxg: Meest matige N. tot N.O. wind, helder tot licht of half bewolkt, dx-oog weer, koude nacht, weinig vex-andering in temperatuux overdag. Verdere vooruitzichten: Weinig vei-andex-ing. Kardinaal Innitzer brengt de Hitlergoet Contact met den Führer. De aartsbisschop van Weenen, kardinaal Initzer heeft in eexi .stembureau in de bin nenstad zijn stem uitgebracht. Met opgehe ven rechtex-arm trad hij het lokaal binnen. Nadat hij zijn stemplicht vervuld had, sptl- de een „Hitlex-jongcn" den kardinaal het verkiezingsinsigne op de borst. Wedex-om met opgeheven rechterarm verliet de kar- dinaal het stemlokaal. In den loop van gistex-mox-gen heeft in vele kiesdistricten x-eeds de helft der kie- zex-s zijn stem uitgebracht. Vele in het buitenland wonende Duitschex-s zijn naar Weenen gekomen om daar te stemmen, Ook in Linz en Gx-az zijn met extratreinen ruim 2500 Duitschex-s uit Zuid-Slavië aange komen om te stemmen. Innitzer bij Hitier. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat kardinaal Innitzer Zateiriagnxiddag een bezoek heeft gebracht aan Hitlex*. Een weekend met vele branden ZWARE) BOERDERIJ- EN HEIDE- BRANDEN. De weggeworpen lucifer meerma len de oorzaak. In het afgeloopen weekeixd heeft de roode haan lustig gekx-aaid! Uit verschillende stre ken. van ons land zijn er berichten van meer of minder ernstige branden. Tc Dcdemsvaart zijn bij een boerderij brand vijf koeien en ze ven varkens in de vlammen omgekomen. Ook te Veldhoven in Noordbrabant is een boerderij afgebrand, waarbij negen varkens gedood werden. Men kon slechts op het nip pertje de kinderen redden. Te Mijdrecht brandden drie woningen af, onder één dak. De arbeidersgezinnen, die deze huizen bewoonden, waren slechts laag vex-zekerd. Te Haarlem is Zaterdag een sigarenfabriek- je- in de Spaarnwoudestr. uitgebi'and. Zes duizend kilo tabak en een aantal machines gingen verloren door brand- en waterschade. In de bekende zoutindustrie te Boekelo heeft men door energiek optreden van de brandweer, een bi-and. die zich ernstig liet aanzien, kunnen bedwingen, zonder dat groo te schade werd aangericht. I-Iier was de oox*- zaak: kortsluiting in een Diesel auto. Hier en daar hebben ook heidebranden gewoed. Op het rijksschietterrein te Ede ontstond brand doordat eenige meisjes met lucifers hadden gespeeld. Deze lucifers waren achtergelaten door een 8-jarigen knaap die den vorigen avond op een vuur tje een paar eieren had gekookt! Met man en macht wist men den ernstigen heide brand, die dreigde over te slaan naar het Enschede-sche bos te bedwingen. Ook bij Gi'oningen is een heidebrand uitgebroken, tusschen Eelde en De Punt. Twee detache menten militairen hielpen bij het blus- sehingswerk. De oorzaak is nog onbe kend. Bij Puttershoek is door brand een groote hoeveelheid riet, ter waarde van f 4000 verloren gegaan; vermoedelijk door het wegwerpen var^ lucifers. De schade wordt hier slechts gcdeelteijk door verze kering gedekt.. Tot en met de laatste verantwoording werd voor Defensie aan giften ontvangen f 90.104.61i/2. Bij de Vereeniging voor Nationale Veilig heid is sinds de vorige opgave f 647.95 bin nengekomen. In totaal heeft deze vereeniging in de laatste weken f 9498.68 ontvangen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1