ROODE STER i Socialisten en communisten niet in één pot Nederl.-Indië in het eindtournooi! Opening zomerseizoen op Ypenburg Viert allen mee het Feest van de Roode Ster! Post vluchten op Indië Knappe staaltjes van vliegkunst. Een dubbele sleep-start, „Goede Vrijdag, 15 April, he-t'zoroer- vliegseizoen bij te wonen. 'zoo klonk het door de talrijke luid sprekers op het vliegveld Ypen burg te Rijswijk, helder en duide lijk voor de honderden bezoekers, die naar het vliegveld waren, geko men om de demonstraties ter gele genheid van de inwijding van het vlieseizoen bij te wonen. „Dat bcteekenit," zoo vervolgde de snea ker, „dat van nu af dagelijks bedrijvigheid op. het vliegveld heerscht. vooral door de toeneming van het aantal M-brevetters en van de uitbreiding van de zwecfvliegafdee- liiig, welke thans over twee motorvliegtui gen voor opsleepen beschikt." Als eerste nummer van de demonstra ties vond een „défilé" van verschillende vliegtuigen plaats, onder welke wij zagen do Dragon-FIy. de PH-K.O.K., het, toestel, waar mee Ir. de Kok de vluchten naar Zuid-Ame- rika cn Ned. Indië maakte. Ook viel do sier- liike en snelle Heston Phoenix, de GAE.- SO.V. van den heer Auping op. welke uitge rust. was met radio, peilinsfallatie en in trekbaar landingsgestel. Tn totaal deden ze ven machines 'aan dit voorvlicgcn mee. Adembenemende stunts. Tiet .escadrille-vliegen door de hoeren Sehmidf-Crans, Tigler Wijbrandi en Sipkes met machines van een verschillend type daarom des te moeilijker dat, als no. 2 op het. programma stond, verliep vlot, waarna de beurt was aan den heer Sipkes, den nieu wen instructeur van de Nationale lucht- vaartschool, die met de PH.-A. P.Z. adembe nemende stunts verrichtte. Een hartelijk „applaus" door zakdoeken-gewuif beloonde den kundïgen vlieger voor zijn prestaties. Natuurlijk ontbrak op dezen middag 't zweefvliegen niet. De PH.-A.R.T. van. het Ned. Instituut .voor Zweef vliegen demonstreerde een dubbele sleep-start door twee zweefvliegtui- gen tegelijk naar boven te trekken. De hecren Nauta en Nicnhuis bestuurden dé zweefvliegtuigen, de PH-25 en PII-68 en gaven4 na losgekoppeld te zijn, daarmee een demonstratie. „Zooa'ls niet moet worden gevlogen", liet de heer Schmidt. Crans met. de Koolho ven 46, de PH.-F.D.K. zien, waarbij de heer Van der Burg aan den luidspreker assis teerde. Een nummer zoowel met een leerzaam als met ccn komisch karakter. Vooral de „mis lukte landingen" oogstten veel succes. Het publiek vraagt. Bij de „telepathische" séance, dre daarna, volgde, commandeerde de heer Van der Burg door don luidspreker den heer Schmidt Crans, dié met de PH.-A.P.Z. do lucht in ging, welke vlieg-figuren hij moest uitvoe ren. En zonder radio aan boord, volvoerde de vlieger de hem opgedragen toeren, zelfs op verzoek van het publiek. Het voorvliegen van de PH.-K.O.K. en kunstvliegen van den heer Sipkes met de P.H.-A.P.Z. besloten dezen mooicn propa- gandaiïiiiddag voor de luchtvaart. Mussert, de toekomstige stadhouder van Hitier KOOS VORRINK OPENT HET PAASCH- CONGRES DER S.D.A.P. De oorlog, die op meedoogenlooze wijze in Spanje en in het Verre Oosten woedt, kan elk oogenblik aan leiding zijn tot een algemeenen wereldbrand, zei- de de partijvoor zitter der S.D.A.P. de lieer K. Vor- rink in het begin van zijn rede, waarmede hij liet Paaschcongres der S.D.A.P. heden te Arnhem opende. Het zijn autori taire en fascisti sche staten, die, aldus spr., de meest brute machts- en ge- weldspolitiek openlijk verheerlijken en toe passen. De stemming van „redde, wie zich redden kan", welke na den Anschlusz te constatcercn valt, komt neer op een verdere afbraak van de recTitsmethode in de inter nationale politiek, zooals die belichaamd is in het Volkenhondsverdrag en het.eckcnt een verder afglijden naar de openlijke of ver kapte bondgenootschappcnpolitiek van vóór den oorlog Uitgangspunt hiervan is het mis lukken van de sanctiemaatregelcn tegen Italië ten gunste van Abessi- nië, gevolg van den onwil der sa menwerkende staten,, de sancties in vollen omvang toe te passen. Wij staan, zeide spr., voor de historische taak trouw te blijven aan de idee der col lectieve veiligheid en daarvan het maximum të realiseeren, dat op een bepaald oogenblik bereikbaar is. Spr. laakte het Nede-rlandsch initiatief inzake de erkenning van den Italiaanechen keizerstitel. De S.D.A.P. niet in één pot met de Communisten, Uit het feit, dat de socialistische inter nationale steeds weer oonieuw een krach tige, eensgezinde houding van alle Volken- bondstaten ter handhaving van de interna tionale rechtsbeginselen heeft verlangd en de partij dat standpunt steeds tot het hare heeft gemaakt, hebben sommige persorga nen afgeleid, dat ook de S.D.A.P. haar di rectieven ontvangt van buitenlandsche instanties. De opzet zal wel zijn geweest gelijk bij vroegere gelegenheden, haar in één pot te gooien met de communisten, die zonder meer de willooze uitvoerders zijn van de parolen van een politieke organisatie, die zelve niet anders is clan een verlengstuk van de Russische regecring en daarmee een werktuig in de handen van Stalin den Verschrikkelijke. Waarheid is. dat de S.A.I. van welke re- geering ook, volkomen onafhankelijk is; dat de vertegenwoordigers der partij een zelfstandig aandeel hebben in het partij- geniootschappelijk beraad, en dat tenslotte elke nationale partij volkomen gerechtigd UoMat Wereldkampioenschappen 1938 Vereen. Staten komen niet. Suriname mag niet uitgesloten worden Naar wij vernemen is er bij het secretariaat van de FIFA te ZÜrlch van den voetbalbond der Vereenig- de Staten telegrafisch bericht inge komen, dat men van deelneming aan het tournooi om het wereldkampi oenschap afziet en verstek laat gaan in den voorwedstrijd, welke Ameri ka op 29 Mei a.s. in het Feijenoord- stadion te Rotterdam tegen Neder- landsch-ïndië zou spelen. Het directe gevolg van deze afzeg ging is, dat Ned. Indië automatisch in het eindtournooi is gekomen en volgens de loting op Zondag 5 Juni te Reims tegen Hongarije moet uit komen. Het behoeft geen verwondering te wekken dat dit Amerikaansche telegram verbazing in F.I.F.A.-kringen en in Frankrijk, het or- ganiseerende land. heeft teweeg gebracht. Dr. I. Schrickcr, de secretaris van de F.I F.A., hoeft zich onmiddellijk telegrafisch tot den Amcrikaanschen Voethalbond ge wend, waarbij een dringend beroep wordt gedaan om de belofle aan de wereldkam pioenschappen deel te nemen, gestand te doen. Ook do president van de F.T.F.A., de Franschman Jules Rimct, heeft een tele gram uit Amerika ontvangen, waarin van bovenvermeld besluit mededeel in g word ge- Ned. IndiëHongarije in ons land? Tn verhand met een en ander hebben wij ,nnn den heer K, J. J. Lotsy gevraagd, hoe hij als lid van liet bestuur der F.I.F.A. en van hel organisatiecomité de situatie ziet. Indien Amerika bij zijn besluit blijft, aldus de heer Lotsy, zal ik alle mogelijke moeite doen om de ontmoeting tusschen Hongarije en Nederlandsch-Indië voor de achtste finale in ons land te laten spelen. De wedstrijd zou dan te Rotterdam plaats vinden op een datum, welke op het oogenblik natuurlijk nog niet kan worden bepaald. Ik weet niet of een dergelijk voorstel kans van slagen heeft, zoo deelde de heer Lotsy ons verder mede, immers, de opzet was, dat alle achtste finales in Frankrijk zouden wor den gespeeld. Er zou dus een uitzondering moeten worden gemaakt. Nu is er m.i. voor een dergelijke uitzondering veel te zeggen. Het stadion te Reims kan maximaal 20.000 toeschouwers bevitten en bij een wedstrijd tusschen Hongarije en Nederlandsch-Tndië op 5 Juni op cienzelfden dag clus dat Ne derland te Havre tegen Tsjccho-Slowakije zou spelen zal het heusch niet vol loo- pen. Ten slotte spelen de financiën een grooten rol en zoowel Frankrijk als Hongarije zul len vooral dit vraagstuk ter dege onder het oog zien bij het nemen van een beslissing. Rotterdam zou vanzelfsprekend groote fi- nancieele voordeden bieden, want men kan gerust zeggen, dat Hongarije nog heel wat meer publiek tegen Nederlandsch-Indië zal trekken dan de Vcreenigde Staten. Tn ieder geval, do nieuwe situatie zullen wij eerst rustig onder het oog zien. Geen voortournooi van Centraal Amerika zonder Suriname. Omtrent de moeilijkheden, welke ontstaan zijn ten aanzien van de voor wedstrijden der groep Centraal Amerika kon de heer Lotsy ons nog mededeelen, dat de Surinaamsche Voethalbond, die volgens het rapport van den F.I.F.A.-vertegcnwoordiger Campbell van deelneming was uitgesloten, het. recht volko men aan zijn zijde heeft, hetgeen ook ge bleken is uit. de gewisselde telegrammen. Dc FIFA heeft daarop aan den heer Campbell opdracht gegeven, dat het voor tournooi van Centraal Amerika niet mag worden gehouden zonder Suriname. Indien men bedenkt, dat de vijf landen C.osta Rica, Salvador. Cuba, Columbia en Suriname vóór 1 Mei onder elkaar uitge maakt moeten hebben, wie winnaar der groep is, dan is het .duidelijk, dat deze puzzle nog lang niet opgelost is. is, de uitvoering der genomen besluiten, die nooit het karakter hebben van dwin gende voorschriften, in overoe nis temming te brengen met de nationale verhoudingen en, mogelijkheden. Thans moet naar sprekers overtui ging het eensgezinde parool van de geheele, door het fascisme bedreigde wereld, luiden: bereid tot ieder rede lijk overleg, maar niet buigen voor de afpersingspolitiek en de politiek van de gepantserde vuist der fascistische staten. Vasthouden aan het beginsel der collectieve veiligheid. Natuurlijk zijn wij als kleine mogendheid, evenals andere kleine mogendheden, voor een groot deel afhankelijk van den volken hondstrouw van Frankrijk en Engeland, Maar welk belang kan er voor de kleine na ties mee gediend zijn, de grooten door een openlijke betuiging van ongeloof in den Vol kenbond van hun verdragsverplichtingen te ontslaan. Mussert de stadhouder in hope van Hitier. Het is thans voor niemand meer een ge heim, dat, alle vijf werclddeelcn zijn inge schakeld in een dicht net van de geraffi neerdste, kostbaarste politieke propaganda- actie, die ooit werd gevoerd, die het il lustere voorbeeld van de komintern reeds verre heeft overtroffen. Voor ons eigen land is daarbij groote waak zaamheid geboden. Een voortgezette actie tegen den. on- heduidenden hoor Mussert en zijn satellieten kan den indruk wekken van het schieten met kanonnen op straatomusschen, maar in waarheid moet men rekening houden met de mogelijkheid, dat Mussert is de stadhouder in hope van Hitier. De massa-werkloosheid in ons land vormt de voedingsbodem voor het fascisme. Vandaar de aanmaning in het manifest van de S.D.A.P. en N.V.V. tot de Ned. re geering, om eindelijk" over te gaan tot een grootsch-opgezette wclvaartspolitiek. Hier de christenen, daar de hei denen. Het, resultaat van den verkiezingsuitslag was een regeering op zgn. positief-christelij- ken grondslag, die opnieuw, alle theologi sche uitlegkunde ten .spijt, de tegenstelling in ons volk wakker roept: hier de christe nen en daar de heidenen! Spr. wijst die te genstelling af. De hegrootingsdebatten ga ven geen reden tot hoopvol vertrouwen in de scheppende kracht op sociaal en econo misch gebied van het dusgenaamde positie ve Christendom. .Alles voor defensie, niets voor welvaart,- ouden van dagen en onder wijs. Met voldoening stelt spr. vast, dat de denkbeelden van het Plan van den Arbeid ingang hebben gevon den in allerlei kringen, buiten de eigen rijen. Wat de ordeningsgedach te hétreft is over het beginsel zelf nauwelijks verschil van meening, het gaat slechts om de wijze waarop en de mate waarin de ordening moet worden doorgevoerd. Het aan tal voorstanders van een krachtiger werkloosheidsbestrijding .door een politiek van openbare werken, groeit zienderoogen. Terwijl de aanwezigen zich van hun ze tels verhieven, herdacht spr. vervolgens de genen, die de beweging in het afgeloopen jaar door den dood ontvielen en allen, die op de slagvelden in het Verre Oosten en in Sparije het slachtoffer werden van, zooals spr. het uitdrukte, de barbaai'sch- heid van imperialisme en fascisme. Ook zij, die. in Oostenrijk aan de wraakzucht hunner overweldigers ten offer vielen, wer den herdacht. Helaas moet de partij dit jaar het hoofd bieden aan een ernstig intern conflict. Voor zoover het beleid van het partijbestuur daarbij betrokken is, zal het congres daarover hebben te oordeelen. Tenslotte verklaarde de heer Vorrink het Congres voor geopend. Fietser onder auto Doodelijk ongeluk le Maartensdijk. Gisteravond tusschen 8 uur en half negen is een 20-jarige jongeman, die met zijn rij wiel van een hofstede den Biltschen straat weg, niet ver van „Sfeijnenburg" te Maar tensdijk (U.) -'opreed, door een uit de rich ting De Bilt komende personenauto aange reden. Do jongeman werd tegen de straat geslingerd en was vrijwel op slag dood. De politie van Maartensdijk nam het lijk in beslag en stelde een onderzoek naar de schuldvraag in. Naar verluidt zou den auto bestuurder geen schuld treffen. Hoogdrukapparaat uit elkaar gesprongen Mijnwerker levensgevaarlijk ge wond. Gistermiddag is in een afdeeling van het laboratorium van de Staatsmijn „Emma" een hoogdrukapparaat uit elkaar gespron gen. De 20-jarige de K. uit Heerlen, die juist was binnengekomen, kreeg een wegsprin gend stuk ijzer in den rug en werd levens gevaarlijk gewond. Hij moest in het zieken huis^ worden opgenomen. Drie andere personen, die zich in het ver- relc bevonden, kwamen met den schrik vrij De maferioele schade is vrij groot. Deuren en vensters werden vernield en in de af deeling bleef verder bijna geen. stuk heel. Overal is reeds het feest van de Roode Ster in vollen gang Omdat er nu ook Roode Ster Tabak No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half ons gekomen is. Dat is nog nóóit geweest: zoo'n zeldzaam rookersfeest 1 Let wélde echte Niemeij er's Roode Ster Tabak I Het karakteristieke „Roode Ster aroma" is onverminderd gehandhaafd, óók bij de nieuwe No. 6 en No. 10. NIEMEIJER'S TABAK Dus voortaan 6, J.0 en 13 ct per half ons „De Ster op hei pak garantie voor rijpe tabak!" Duopassagier verongelukt Gistermiddag is op den weg Lochem-Goor, nabij de grens tusschen Gelderland en Overijssel, een ernstig motorongeluk ge beurd. Een duopassagier heeft hierbij het le ven verloren. Ongeveer ter hoogte van de boerderij Kief te reed de heer E. H. Chr. van Kerk hof uit Velp (Gld.) met zijn motor over een hond, waardoor hij de macht over het stuur kwijt raakte en tegen een boom sloeg. Zijn echtgenoote, die op de duo zat, werd tegen den grond gesmakt. Zij kreeg een schedelbasisfractuur en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje te Barchem (gemeente Laren (Gld.) overgebracht. De heer van Kerkhof werd opgenomen met een gebroken been en nog enkele andere verwondingen. Per zie kenauto is hij naar het ziekenhuis te Velp overgebracht, waar hij ter vez'pleging is opgenomen. Bekneld geraakt Twee motorrijders op elkaar ge botst. Op den weg van Briele naar Delft zijn gistermiddag twee motorrijders, die achter elkaar reden, in de bocht naar Rozenburg, komen te vallen, doordat de voorste slipte, waarna de andere tegen hem opreed. De eene, H. S. van Bakergem uit Rot terdam, kwam met zijn motor in de naast den weg loopende sloot terecht en werd slechts licht gewond. De andere motorrij der, een vriend van van B., eveneens uit Rotterdam geraakte bekneld tusschen zij.n motor en een hekwerk. In zorgwekkenden toestand moest hij worden overgebracht naar het gemeente ziekenhuis te Rotterdam. Honderd Hongaren gearresteerd Wegens boycotactie tegen den Staat. De politie te Boedapest heeft een honderd tal personen, die beschuldigd worden van boycotactie tegen don Hongaarschen Staat als represaille tegen de Joodsclie wetten, gearresteerd/Volgens het. roomsch-lcatholie- ke blad „Nemzeti Ujsag" zouden verschei dene Joodsche ondernemingen en leiders van Joodsche handelszaken te Boedapest door het onderzoek der politie gecompro mitteerd zijn, Vertrek van Aankomst te (heenreis) !,otlhp' 15 Apr' |RanR' 15 Apr- (tenJKrels)' |Jodhp- '5 Apr. |Basra 15 Apr. (heenreis) jAthene Apr. |llasra 15 Apr. {terugreis) |sinRa- 15 Apr- |RanR- 15 Apr- ZWEMMEN, Nederlandsche zwem- meisjes in Denemarken Overwinningen en nederlagen, Verschillende Nederlandsche zwemsters maken op het oogenblik een tournée in De nemarken. Gisteren kwamen zij te Vejle aan den start. Op de 200 M. borstcrawl bezette Ali Stijl de tweede plaats, met een tijd van 2 min. 4-1.4 sec. achter Gunvor Kraft, die slecht*» 2 min. 39.2 sec. noodig had. De 100 M. schoolslag werd onbedreigd door Jopie Waalberg gewonnen (1 min. 24.5 sec.); zij liet de Deensche Aase Jacobsen ruim 7 seconden achter zich. Cor Kint en Iet van Feggelen leverden feilen strijd op de 100 M. rugslag. Met 0.2 sec. verschil won Cor deze race in den tijd van 1 min. 16.7 sec. Tove Brunstroem werd derde (1 min. 18.3 sec.). Ten slotte kwamen de vier Nederland sche zwemsters nog uit in de 4 X 50 M. es tafette vrije slag. Zij hadden evenwel geen schijn van kans en werden met een ver schil van 8.5 sec. verslagen door de meisjes van de vereeniging Triton uit Kopenhagen, welke laatsten een tijd noteerden van 2 min. 11 sec. BRAND IN EEN RIJNAAK. Gisteravond heeft de Utrechtsche brand weer een brand gebluscht, welke door broei ing was ontstaan in het middenruim van een Duitschen Rijnaak. Het schip, dat door het Mcrwedekanaal voer, had een lading kolen gruis in. Door krachtig ingrijpen wist de brand weer uitbreiding te voorkomen. Een gedeelte van de lading in het middenruim verbrand?» de. Het schip kreeg slechts geringe schadg.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2