TRIUMPH Centrale Verwarming 'N IN SMAAK ROOKT 1 CENT VIRGINIA Vereeniging tot bevordering van Vakonderwijs TRIOMFATOR i ■||UITENL ANDSCH O 1 VERZICHT N.H.V.B. Die NACHT-HOEST zal ophouden! akkers Abdijsiroop in elk systeem SMIT, Zaterdag 16 April 1938 Tweede blad ALGEMEENE VERGADERING EN TENTOONSTELLING TEWOGNUM Vandaag wordt weer de jaarlijksche ten toonstelling te Wognum gehouden van de vereeniging tot bevordering van het Vak onderwijs in Westfriesland. De vele teeke- j Dingen en werkstukken van de leerlin- i lingen der cursussen geven duidelijk een 1 beeld wat het onderwijs aan deze nuttige instelling bereikt. De examencommissie, waarin o.a. zitting Heeft de heer S. Vis te Oudkarspel en waar van de heer D. Saai Czn. te Alkmaar voor zitter is, kende de diploma's enz. aan o.a. de volgende leerlingen toe: Eindexamen 5-jarigen cursus teekenscho- ïen. Het einddiploma is toegekend aa.n: Timmerlieden: Dirk N. Grin, Maarten Blaauw, Pieter Dirks, teekenschool te Wee ringen; Jé Leeuw, G. Molenaar en A. Smit, teekenschool Ie Sc hagen; Jac. Henselmans, teekenschool Langendijk; G. Wiersema, teekenschool Middenmieer; Joh. Ursem, I teekenschool Hoogwoud. I Smeden: S. Grin, teekenschool Wieringen; fA. de Wit, teekenschool Sc hagen", Jac. Vos en Lourens Bood, teekenschool te Hoog woud. 1 Schilders: Jan Gorter, teekenschool te i ^Vieringen. Metselaars: Corn. Ruisen, teekenschool Langendijk; J. de Boer, teekenschool te iHoogwoud. Eindexamens 3-jarige leerlingencursus: i Schilders: Th. Langedijk te Noordschar woude en Joh. Kamp, Heerhugowaard. Smeden: C. B. Burger, Heerhugowaard; C. Lont, Oosterland. Timmerlieden: P. Dirks, J. Tijsen en D. Grin, te Wieringen; J. Fijnheer, Winkel; Jb. Henselmans, Noordscharwoude; A. W. gcholtèn, Heerhugowaard. Electriciens: J. Ilulsebos, Wieringen. Bekroningen tentoongesteld teekenwerk: De volgende bekroningen zijn toegekend: i '(De plaatsnaam geeft de teekenschool iaa.n). Projectie voor alle vakken: 2e leerjaar: le prijs H. Schuit, Langen- öijk;. 2e prijs A. Dekker, Schagen; 3e prijs J. van Leeuwen. Schagen; 4e prijs C. Munt- jewerf, Scliagen; 5e prijs P. Breed, Scha gen. 3e leerjaar: le prijs K. Mandenmker, Schagen; 2e prijs P. Ligthart, Schagen 4e prijs R. van Haaren, Schagen; 5e prijs A. Bart Schagen. 4e leerjaar: le prijs G. Boomsma, Mid den meer; 2c prijs J. Vos, Schagen; 3e pr. A. Buis, Schagen. Eervolle vermelding: I A. Uiterdijk. Schagen; Eervolle vermelding: I Langedijk, Langendijk. 5e Leerjaar: 2e prijs Gcrrit Wiersema, Middenin eer; 4e prijs Jb. Hienselman, Lan- I gendijk; 5e prijs C. Rutsen, Langendijk. Lijnteekencn voor alle vakken: le leerjaar: le prijs G. Wijte, Langen dijk; 2e prijs H. Volder, Schagen; 3e prijs C. Jaspers. Langendijk, Eervolle vermel ding: C. Bart, Hoogwoud. Hand- en vormteekenen voor alle vakken: le leerjaar: le prijs T. de Boer. Langen dijk; 2e prijs G. Wijte Langendijk; 3e pr. J. Holcima, Schagen; 4e prijs C. Jaspers, Langendijk; 5e prijs J. Ilolema, Schagen; 6e prijs F. Ruiter, Schagen. Vakteekenen Timmerlieden: 2e klasse: 2e prij.s H. Bakhlivs, Langen dijk; 3e prijs R. Kuin, Hoogwoud; 4e prijs P. Breed, Schagen. 3e klasse: le prijs G. Kaas, Langendijk; 2e prijs R. Sleenhorst, Langendijk; 3e prijs J. Fijnheer, Schagen. 4e klasse: le prijs K. Taillie, Schagen; 2e prijs J. Vos, Schagen. 5e Klasse: le prijs K. Rood, Heerhugo waard; 2e prijs P. Dirks. Wieringen; 3e prijs J. Leeuw, Schagen; 4e prijs G. Wfier- sema, Middenmeer; 5e prijs G. Molenaar, Schagen. Hand- en vormteekenen Timmerlieden: 2e klasse: 2e prijs H. Bakhuys, Lan gendijk. 3e klasse: le prijs G. Kaas. Langendijk; 2e prijs R. Steenhorst, Langendijk; 3e prijs T. de Ridder, Wieringen. 4e klasse: 2e prijs K. Taillie Schagen; 3e prijs A. Uiterdijk, Schagen; 4e prijs L. de Bruin, Schagen; 5e prijs Abr. Buis, Schagen. 5e klasse: le prijs M. Blaauw, Wierin gen; 2e prijs P. Dirks, Wieringen; 3e prijs G. Molenaar, Schagen; 4e prijs J. Leeuw, Schagen; 5e prijs G. Wiersema, Midden- meer. Va kt eek enen Metselaars: 2e klasse: le prijs C. Langendijk, Hens broek-Heerhugowaard; 2e prijs A. Dekker Schagen. 3e klasse: le prijs K. Kaai], Schagen; 2e prijs P. A. Keuris, Schagen. 5e klasse: le klas C. Rutsen, Langendijk; 3e prijs J. de Boer, Hoogwoud. Hand- en vormteekenen Metselaars: 3e klasse: le prijs J. de Ruiter, Langen dijk. 5e klasse: le prijs C. utsen, Langendijk; 2e prijs J. de Boer, Hoogwoud. Vakteekenen Smeden: 2e klasse: le prijs H. Schuit Langendijk; 2e prijs H. Keijzer, Langendijk. 3e klasse: le prijs Th. Bruin, Langendijk. Hand- en vormteekenen Smeden: 2e klasse: le prijs H. Schuit, Langen dijk. 5e klasse: 3e prijs L. Bood, Hoogwoud; 5e prijs C Vos, Hoogwoud. Vakteekenen Schilders: 2e klasse: le prijs P. Schager. Schagen; 2e prijs J. Smiers, Schagen; 3e prijs D. Nap, Langendijk; 4e prijs C. v. Doornum, Langendijk. 3e klasse: 2e prijs C. van Langen, Hens broek-Heerhugowaard; 4e prijs J. Kamp, Hensbroek-Heerhugowaard 4e kl.: 1 pr. Th. Langedijk, Langendijk, 2e prijs Jr. Raa Hoogwoud; 3e prijs P. Kooij, Middenmieer; 4e prijs Th. Langendijk, Lan gendijk; 5e prijs C. J. Smiers Schagen. Hand1- en vormteekenen Schilders: 2e klasse: 2e prs G. Ansink, Midden- meer; 3e prijs D. Nap, Langendijk; 4e prijs C. vam Doomum, Langendijk. 3e klasse: le pa-ijs C. van Langen, Hens broek-Heerhugowaard; 2e .prijs J. Kamp, Hensb roek-H ee rh u gewaar d. 4e klasse: le prijs J. Mul, Hensbroek- Heerhugowaard Vakteekenen Monteurs: 2e klasse: 2e prijs, B. Meyerink, Middenmeer; 3e klasse: le prijs H. Kaay, Hoogwoud; 4e klasse: le prijs H. Bckema, Midden- meer; 2e prijs W. Jelsma, Hensbrock-H.H. Waard. Hand- en vormteekenen Monteurs: 2ö klasse: le prijs H. Keizer, 'Langendijk. 3e klasse: le prijs. H. Kaay, Hoogwoud. 4e klasse: le prijs A. de Wit, Schagen. Hand-, vorm- en vakteekenen Lood- en Zinkwerkers: 2e klasse: le prijs niet toege kend; 2e prijs J. Staal, Middenmeer; 3e pr- J. Kloosterman, Middenmeer. 3e klasse: le prijs S. Numeyer, Wieringen; 2e prijs C. Hart, Langendijk. Vorm-, hand- en vakteekenen Steenhou wers: 3e klasse: le prijs A. Bart, Schagen. Vak-, hand- en vormteekenen Wagenma kers: 3e klasse: le prijs P. Ligthart, Scha gen; 2e prijs R. van Haaren, Schagen. Hand- en vormteekenen Bakkers: 3e klas se: le prijs: C. Swart, Langendijk. Vak-, hand- en vormteekenen Electriciens: le klasse: le prijs W. Zijnstra, Middenmeer; 2e prijs M. de Jong, Middenmeer; 2e prijs, P. A. Noot, Middenmeer. Bekroningen van de werkstukken, De plaatsnaam geeft de naam van de af- deelingen aan: Timmerlieden: le leerjaar: Vuilnisbak: le prijs Mar. Corn. Steenhorst, Langendijk; 2e prijs Arie Kossen, Middenmeer; 3e prijs G. Hoogzaad, Hoogwoud; Eerv. vermelding W. v. d. Peet, Hoogwoud. Zandbakje: le prijs G. Hoogzaad, Hoog woud; 3e prijs W. v. d. Peet, Hoogwoud; Eerv. Vermelding P. Breed, Schagen. Muzieklegger: le prijs G. Hoogzaad, Hoog woud; 3e prijs P. Breed, Schagen; Eerv. Ver melding Mar. Corn. Steenhorst, Langendijk. Staartwervel: le prijs W. v. d. Peet, Hoog woud, 2e prijs G. Hoogzaad, Hoogwoud, 3e prijs Mar. Corn. Steenhorst Langendijk. Vlakke wervel: le prijs W. v. d. Peet, Hoogwoud 2e prijs H. J. Hermans, Wierin gen; 3e prijs G. Hoogzaad, Hoogwoud: 2e Leerjaar. Sjoelbak: le prijs Roel El- zinga, H. H. Waard: 2e prijs Roel Kuin, Hoogwoud; 3e prijs H. Chr. Bakhuis, Lan gendijk; en Eerv. Vermelding Peter Stam, Hoogwoud. Salontafel: le prijs H. Chr. Bakhuis, Lan gendijk; 2e prijs Ger. Ursem, Hoogwoud. Ladders: (Proefwerk): le prijs Ger. Ur sem, Hoogwoud; 3e prijs: Roel Kuin, Hoog woud. c Leerjaar: Tuinbank: le prijs A. W. Scholten, H. H. Waard; 2e prijs Jb. Hensel- man, Langendijk; 3e prijs P. Dirks, Wierin gen en Eerv. Vermelding D. Grin, Wierin gen. Tuinstoel: le prijs: A. W. Scholten, H. H. Waard; 2e prijs Jb. Ilenselman, Langendijk; 3e prijs P. Dirks, Wieringen. Metselaars: le leerjaar: Schuine hoek met spouw: 2e prijs Corn. Langendijk, H. H. Waard; 3e prijzen J. Jaspers, Waarland- Langendijk; Cor. Jaspers,Langendijk; J. de Ruiter, Langendijk; Eerv. Vermelding: Gerrit Broers Schagen. 2e Leerjaar: Strekse boog: Eerv. Vermel ding P. H. Keuris, Schagen. Schilders: 2e Leerjaar: Letlerbord: le pr. J. de Jonge, Schagen. Droogrek: 2e prijs J. de Jonge, Schagen. Koffer: 2e prijs J. de Jonge, Schagen. Biczentrekken: 2e prijs J. de Jonge, Scha gen. 3e Leerjaar: Wapen: 3e prijs J. Mul, H. H. Waard. Letterbord: le prijs J. Mul, H. H. Waard; 2e prijs Th. Langedijk, Langendijk. Deur: le prijs Th. Langedijk, Langendijk; 2e prijs J. Mul, H. IJ. Waard. Muurbeschildering: 2e prijs J. Mul, H. H. Waard; 3e prijs Th. Langedijk, Langendijk. Smeden: le Leerjaar: Klinkstel (compleet) le prijs H. Schuit, Langendijk; 2e prijs K. Bart, Hoogwoud; 3e prijs J. de Graaf, H. H. Waard. 3e Leerjaar: Slijpsteenas met slinger en lagers, als werkstuk, eindexamen 1 kuurpen. Als plaatwerk was opgegeven een haakse elleboog, A M. pijp met sleutel: le prijs: C. B. Burger, H. II. Waard; 3c prijs C. Lont, Wieringen. Bankwerkers: 2e leerjaar: Zwaluwstaart met 5 kant- en 6 kantgat: 3e prijs Hcndr. Keyzcr, Langendijk. Lood- en Zinkwerkers: le leerjaar: Schuim spaan en trechter: 2e prijs1: Simon Numeyer, Wieringen; Wagenmakers 2e Leerjaar: Kruiwagen- wiel: le prijs N. Ligthart, Schagen Carosscriebouwers: 2e leerjaar: Cabine deurtje: le prijs R. M. v. Haren, Schagen. Electriciens: le leerjaar: Eenpolige mon tage: 2e prijs P. A. Noot, Middenmeer; 3e Leerjaar: Opgaaf eindexamen: 2e prijs J. Hulsebos, Wieringen. Vaei&at Ontsierende velwormpjes en huiduitslag verdwijnen snel met witte Purol (Alle wedstrijden 2en Paaschdag). Promotie-degradatie 1 A. Koedijk krijgt gelegenheid zich thuis tegen RCZ te herstellen van den nederlaag in Zaan dam (2 uur). Promotie-degradatie 1 C. N. Niedorp 2 speelt haar tweeden wedstrijd thuis tegen Sijbekarspel, dat door de toewij zing van het protest tegen Schagen 2 defini tief kampioen is geworden (2 uur). RAUCHBEKER. MFCSchagen, WatervogelsHelder 2. GOUDEN KRUIS. Schagen 3Texel 3 (2 uur), Petten Helder 3 (2 uur); Bergen 2CSV 2 (2 uur); CSV—Schoori (2 u.); BKC 2—Texel 2 (2 u.). Competitie. 2 G.: And. BoysSchagen 2 (2 uur) Is thans uiteraard zonder beteekenis, maar we gelooven toch dat de Schagers met dezen wedstrijd hun fraaie ongeslagen stand niet willen schaden. 3 D.: Aartswoud bezoekt West-Frisia 4 (10 u.). 3 F.: Mevo 2 ontvangt Schoori 2 (10 u.). een ontmoeting, die Schoori de volle winst moet geven. 4 D.: DTS 3 en Schagen 4 zijn vrij. Alleen wordt gespeeld: Graftdijk 2Alk. Boys 5. 4 G.: VCL 2 krijgt Hem 2 op bezoek (2 u.). Adspiranten afd. K.: Alcmaria aDTS a (10 u.). Afd. L.: Vrone a—CSV a (12 u.); DTS b— Alcmaria d (le Paaschdag 12 u.). Afd. O.: N. Niedorp b—Hem a (12.30 u.). SCHAGEN NIEUWS. Wedstrijden voor Tweeden Paaschdag. M.F.C. I-Schagen I. (Rauchbeker) Vertr. 12.30 P. Schoori. H. Middelbeek, M. de Haas. A. Slikker, S. Groot es, P. Boontjes. D. Schoori, L. Schoori, D. Ruig, C. de Moor, Joh. Franzen. Res.: D. Leeuwenkamp, G. Zwaan. And. Boys ISchagen 2. Vertr. 12.30 J. J. Slikker. C. Slikker, A. de Wit. E. Rus, S. Breebaart, T. Moransart. J. Broer, J. Starreveld, Joh. Bremer, P. de Vries, Jb. Broersma. Res. P. Kistemaker, F. Nauts. Schagen A—H.R.C. B. 9.30 uur aanv. W. Gorter G. Blaauhoer, R. v. Haren. P. Rakker, G. C. Anneveldt, Jb. Molenaar. P. Dekker, J. Zwaan, J. Slikker, T. Schoori, H. Volten. Res. S. Brak. Schagen B—H.R.C. f, aanv. 10.45 uur. A. Houtkooper. J. Engelsman, W. Rezelman. J. Molenaar, G. Anneveldt, G. Broens R. Abbring, C. de Boer, M. v. Rooij, K. Molenaar, J. Kater. Res.: P. Kort, C. Damen. DEN HELDER Zondag Eerste Paaschdag. Schagen A—Q.S.C.. A, aanvang 11 uur. W. Gorter. G. Blaauhoer, R. v. Haren. P. Bakker. G. C. Anneveldt, Jb. Molenaar. P. Dekker, J. Zaan, J. Slikker, T. Schoori, H. Volten. Res.: G. Anneveldt. J. Kater, C. de Boer. Belangrijke ledenvergadering op Donder dag 21 April a.s., bij den heer N. Raven; aanvang 8.30 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen mededeelingen. 4. Bespreking aanstelling trainer. 5. Rondvraag en sluiting. In verband met de belangrijkheid van punt 4. is aller opkomst dringend gewenscht. LANUENIHJK. De oude kwestie in een ander stadium. Ambtenaar Gasfa* briek-raadslid. Weldra zullen de raadsvergaderingen van den Langendijk en St. Paneras weer in het teeken staan van al of mei-raadslidmaat schap van ambtenaren bij het Gasbedrijf. Nadat de Kroon de uitspraak had gedaan, dat het ambtenaar zijn bij de Liehtbedrij- ven wél vereenigbaar was met liet raads lidmaatschap van de Langondijker gemeen ten en St. Pancras, wil men (en wie de Langcndijker potentaten kent, weet wel wie die „men" zijn) nu door een achterdeurtje toch zijm doel bereiken. Men stelt nu voor het. Ambtenarenreglement door de ra den te laten vaststellen en daarin o.m. het volgende artikel opnemen: „Niet gelijktijdig met liet lid maatschap van den raad van een der gemeenten Noordscharwoude, Zoidscharwoude, Oudkarspel, Broek op Langendijk en St. Pancras kan worden waargenomen de betrek king van ambtenaar of beambte in dienst van of ondergeschikt aan het gemeenschappelijk Gasbedrijf van die gemeenten.. Mocht de betrokkene het lidmaatschap van den raad van oen der meergenoemde gemeenten niettemin wenschen le bekleedendan wordt hij als ambtenaar of beambte van het gemeenschappelijk Gasbe drijf, zoolang zijn mandaat ald raadslid duurt, op non-act'ivifcit ge steld met stilstand van jaarwedde Vorenstaande is eveneens van toe passing op do waarneming van het lidmaatschap van eenig ander pu bliekrechtelijk lichaam, waarin de ambtenaar of beambte benoemd of gekozen is." Wie'nóg niet van de welwillendheid van deze voorstellers overtuigd was, is he.t nu zeker wel gewórden. Immers ',van groote mildheid en conciliance getuigt toch wel de bepaling, dat men op non-actief wordt ge steld, als men daadwerkelijk het raads lidmaatschap wil beklecden. Met dit laatste toch is per jaar f 10 a f 20 te verdienen! Wie zou voor dit bedrag zijn baantje als ambtenaar mot een loon van f 1200 f 4000 er niet aan willen geven! Scherts ter zijde: ieder zal het ridicule van een dergelijk monstrum van burgemeester- lijke rcchtswijsheid onmiddellijk inzien en begrijpen, dat daar iets anders achter zit. Een breede beschouwing over de mérites van dit voorstel laten we voorloopig achter wege. Er zit anders voldoende stof in, om het te ontleden, zoo, dat er aan ernst en de gelijkheid niets overblijft. We volstaan ech ter met als onze stellige overtuiging uit te spreken, dat ook nu geen meerderheid in de 5 raden wordt gevonden, die dit vergulde pilletje slikt. Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nog sneller en nóg krachtiger werkt Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddelI Per flacon 90 ct., f. 1.50, f. 2.40. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. EUROPA AAN HET HERGROEPEEREN. DE ITALIAANSCH—DUITSCHE TEGEN STELLING IN SPANJE. ZAL FRANCO ER DE DUPE VAN WORDEN? WAT DOET FRANKRIJK? Het belangrijkste evenement van de laatste dagen voor Europa is zon der twijfel het EngelschItaliaan- sche verdrag, dat nu inderdaad in kannen en kruiken is en dat er ver moedelijk in hooge mate toe zal bij dragen het evenwicht en daarmee de rust in ons werelddeel te herstellen. Het merkwaardige daarbij is, dat die even wichtstoestand schijnt mee te brengen, dat Italië zich oriënteert op West-Europa en niet op Duitschland. Merkwaardig, omdat de as van Europa, zooals de band BerlijnRome den laatsten tijd met een groot, maar niet heel fraai woord meestal werd betiteld, al even weinig hecht blijkt te zijn als de com binatie BerlijnWeerienRome, die we van vóór 1914 kennen en die niet krachtig ge noeg bleek om intact te blijven toen het wer kelijk meenens werd. De normale toestand blijkt te zijn, dat Duitschland zich geplaatst ziet tegenover practisch de geheel e an dere wereld met als eenig bondgenoot Oostenrijk, thans een deel van het Groot-Duitsche rijk, Het feit, dat Duitschland thans Italië's buurman is geworden, houdt niet alleen in, dat de Duitscher is verschenen aan de Bren- ncr, het wil tevens zeggen, dat Duitschland in veel sterkere mate dan vroeger belang stelt in de Midden-Europeesche verhoudin gen. Duitschland is een Donau-staat gewor den en de strijd om de gunst der talrijke Centraal-Europeesche landen en landjes zal voortaan niet alleen meer gaan tusschcn Frankrijk en Italië, gelijk tot dusverre veelal het geval was, ook Berlijn zal zich daarin mengen. Deze gedachte zal voor Mussolini al even weinig aanlokkelijk zijn als het ge zicht der Duitsche uniformen langs zijn gren zen. En het is daarom niet verwonderlijk, dat hij grootcrc geneigdheid toonde met den Brit tot een resultaat te komen, waardoor hij eensdeels het bezit van Abessynië tot een vrijwel voldongen feit maakt, waardoor hij verder de handen in het uitgestrekte Middel- landsche Zee-bekken vrij krijgt, zoodat hij ze eventueel beter kan gebruiken tegen zijn trouwen vriend en bondgenoot Hitier. Ver moedelijk moest, zelfs Mussolini tot. de con clusie komen, dat het boven zijn krachten gaat overal tegelijkertijd oorlog te voeren of groot militair vertoon te houden. Interessant zal het zijn na te gaan, in hoeverre deze gewijzigde omstand- digheden tot uitdrukking zullen ko men in Spanje, waar Duitschland en Italië een tijdlang gemeene zaak met elkaar hebben gemaakt. Men zou er zich niet over behoeven te ver wonderen, indien de belangstelling van Mus solini voor het Spaansche avontuur in de ko mende dagen een zekere verkoeling onder gaat. Immers, het staat nu al vast, dat er voor hem geen winst in de zaak steekt. De Duce heeft beloofd, onmiddellijk na de over winning van Franco, zijn troepen te zullen terugtrekken, hij zal geen Spaansche kolo niën ontvangen en men mag zich met eenig recht afvragen, wat hij er dan eigenlijk nog wil. In het allergunstigste geval wordt het Spanje van Franco hem tot een trouwe, fas cistische bondgenoot. Daarbij doet zich thans echter de vraag voor: wat zal Duitschland er uit weten te halen? En het antwoord moet al weer luiden als bij Italië: in het allergun stigste geval een trouwe, fascistische bond genoot. Het is vaker gebeurd in de wereld, dat twee partijen ruzie kregen over het verdeelen van de buit. Waar er echter meer en meer sprake is van tegengestelde Italiaanscli— Duitsche belangen, is het duidelijk, dat er niet tegelijkertijd sprake kan zijn van een verbond tusschen Spanje en Italië en een tusschcn Spanje en Duitschland. Voor zulk een verbond nu schijnen de Duit sche kansen het best te staan en het zou werkelijk geen groot wonder zijn, indien de Duce, ziende dat er voor hem toch niets meer te winnen is, aan de heele onderneming den brui geeft en Franco, in het gezicht van de haven, in den steek laat. Vooral wanneer een uiteindelijke overwinning van Franco ten goede zou komen aan zijn tegenspeler in Midden-Europa, aan Hit Ier. Als de nood op zijn hoogst is, is de red ding nabij, zegt ons spreekwoord. De moge lijkheid schijnt te bestaan, dat het ook voor de Spaansche regeeringspartij waarheid zal bevatten. o Intusschen blijkt uit het bovenstaande reeds, dat de positie van Frankrijk door een overwinning van Franco in ernstige mate wordt geschaad. Immers een SpaanschDuitsch bondgenootschap zou beteekenen, dat liet in geval van een Duitsch-Fransch conflict in den rug zou worden be dreigd. Ook hierin schuilen voor de Spaansche re geeringspartij zekere kansen. Hoewel er offi cieel geen hulp wórdt, verleend, zou deze onofficieel wel eens grooter kunnen zijn, dan men denkt en de grootere moeilijkheden, die Franco de laatste dagen zoo plotseling beeft ondervonden, zouden zeer goed mede het ge- Vraagt offerte bij BERGEN. RUÏNELAAN 11. Voordeelig en onder garantie. volg kunnen zijn van al deze'gewijzigde om standigheden. Mochten deze veronderstellin gen intusschen bewaarheid worden, dan lijkt iiet waarschijnlijk, dat Franco liet toppunt van zijn roem heeft overschreden. Daarnaast zullen we stellig zien, hoe Frankrijk zich een nieuwe plaats kiest in de Europeesche samenleving. Door de talloo- ze binnenlandsche moeilijkheden is er van buitenlandsche politiek den laatsten tijd te Parijs niet heel veel gekomen. Men kreeg af en toe den indruk, dat Frankrijk wat terug zakte en door het EngelschItaliaansche verdrag heeft Mussolini zich stellig meer naar voren gedrongen. Voor een soort vriend schap met Italië schijnt men voorloopig te Parijs nog niet veel te voelen. liet is'nok moeilijk! Volgt het zijn vriend Engeland in zijn Ilaliaansche aspiraties, dan komt het stellig in conflict met zijn anderen vriend Rusland. Al is het merkwaardig, dat het be faamde anti-komintern-pact den laatsten tijd door Ilalië al heel weinig is genoemd. Er bestaat echter een niet te loochenen tegen stelling ItaliëDuitschland en Parijs kan daarvan dus profitecren. Te Berlijn ziet men dat natuurlijk heel goed in en zoo had het nieuwe kabinct-Daladier daar een heel goe de pers. Vissollen om de gunst? Overigens is Mussolini lang een heel goed vriend geweest van Moskou. Waarom zou dat niet weer hét geval kunnen zijn? De kleine escapade heeft Abessynië opgeleverd en Duitschland aan de Rrenner gebracht. Ze had dus voor- en na- deelon. Maar nu verder? Zou alles zich we derom verzamelen tegen Duitschland? Enge land, Frankrijk, Ilalië, Rusland? Het lijkt zoo gek nog niet-.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5