RAAD BERGEN Levensgang Tante Matjes wedervaren in Schagen v. Geelen's Geschenkenhuis DE LANGENDIJK IN VOGELVLUCHT Ingezonden iO lutk s avonds Donderdag 21 April 1938 Tweede blad Vermakelijkheidsbelasting van 20 voor Bergen ingevoerd. Gisteravond om acht uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter de lieer Mr. H. D. A. van Ree- Den, burgemeester. Afwezig is de heer Brak (S.D.A.P.), die wegens een motorongeval niet aanwezig kan zijn. Spr. hoopt, dat de lieer Brak spoedig veer in ons midden zal zijn. Ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken vermelden wij de navolgende: a. Adres van .T. Louwe te Bergen, houden de voor onbepaalden tijd het Veeredijkje te mogen huren. B. en W. stellen voor, dit. stuk in hunne handen te stellen om advies. Aldus wordt besloten. b. Schrijven van den Minister van Eco nomische Zaken, houdende mcdedeeling, dat zijnerzijds tegen de Raadsvergaderingen van 30 Maart. j.1. vastgestelde drie verordenin gen, als bedoeld in art. 9 der Winkelslui tingswet, geen bezwaar bestaat en deze ver ordeningen ter goedkeuring aan de Kroon Zullen worden voorgedragen. Conform besloten. Benoeming Gemeente-vroedvrouw. Benoeming van een gemeentcvroedvrouw Dvet ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. B. en W. dragen ter benoeming voor: 1. tmej. M. C. Schaap te Enkhuizen en 2. M. H. Kranendonk te Rotterdam. Benoemd wordt mej. Schaap met 6 van de 10 stemmen. Benoeming van een onderwijzer aan de U.L.O.-school. Benoeming van een onderwijzer aan de 'Openbare School voor Uitgebreid Lager On derwijs, met ingang van ccn nader door B. jen W. te bepalen datum. B. en W. na overleg te hebben gepleegd Jnet den inspecteur van het L. O., te Alk maar en met liet hoofd der school, bieden den Raad de volgende voordracht aan: 1. J. Huisman te Kropswolde; 2. J. Verweij te Stadskanaal cn P. Goudsblom te Kromme Die. Benoemd wordt de heer J. Huisman met 9 Btemmen. Commissie tot wering van Schoolverzuim. Benoeming van twee leden der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens pe riodieke aftreding van dc lieeren P. Vrije en J. Smit Jzn. B. cn W. gezien de aanbeveling der commissie dragen ter benoeming voor: Vacature Vrije: 1. P. Vrije; 2. B. dc Jonge Vacature J. Smit: 1. J. Smit Jzn.; 2 F. J. Peters Herkozen worden de lieeren P. Vrije en "3. Stuif Jzn. Benoeming controleur steunver- leening. Voorstel van B. en W. om F. Jongedijk te benoemen als controleur van de Steunverlee- niiig en Werkverschaffing op arbeidsover eenkomst, de benoeming te achten te zijn ingegaan op 27 Januari 1936 en het loon te bepalen als volgt vanaf 27 Januari '36 tot 1 Januari 1937 op f20.per week; vanaf 1 Januari 1937 op f 12S0 per jaar en de vergoe ding voor liet gebruik van eigen rijwiel vast té stellen op f20.per jaar, vanaf 27 Jan. 1936. Zooals den Raad bekend, wordt de con troleur door het College van B. en W. op arbeidsovereenkomst aangesteld. Blijkens circulaire van Gcd. Staten van Noordholland acht de Minister van Bin nen!. Zaken het uit een oogpunt van de rechtszekerheid gewenscht, dat, voorzoover de Raad zijn bevoegdheid inzake benoeming en bezoldiging niet bij een plaatselijke ver ordening aan het College van B. en W. heeft overgedragen, de benoeming van den ciutroleur door den Raad te doen geschie den. In verband hiermede wordt een voor stel tot benoeming van den betrokkene bierbij gedaan. Suppletoire begrooting 1938. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der le suppl. gemeentebegrooting voor den ge wonen- en den kapitaaldienst 193S. Conform beslotcru (Vervolgverhaal met kleurwedstrijd voor de kinderen, zie Schager Courant van Zaterdag 16 April). Bij Van Geelen's ramen aangekomen Blijft Tante uren staan te droomen. Ze zag heel veel mooie dingen En kon haar kooplust haast niet meer bedwingen. LAGEZIJDE B 40, Tel. 26, SCHAGEN, en onze filialen: C. PRINS. Breezand, A. NIPSHAGEN, Middenmeer, W. IIALBERTS MAr Winkel. Zoekt U een leuk cadeautje? Komt eens bij ons kijken en U slaagt vast naar nw zinl De Gemeentewoningen in het Tuindorp. A. Voorstel van B. en W. om de admini stratie der gemeentewoningen in 't Tuin dorp onder te brengen in een afzonderlijken woningdienst. Voorstel tot benoeming der leden van de Commissie van Bijstand van het Gem. Wo ningbedrijf, de heeren J. W. Macdonald, voorzitter en C. Brak en C. W. Ellis als le den der Commissie van Bijstand van den Gem. Woningdienst. Benoeming van een administrateur van den Gem. Woningdienst. (B. en W. bevelen ter benoeming aan Mr. Q. Rovers, tegen een geldelijke vergoeding van f 50 per jaar en stellen voor de benoeming te achten te zijn ingegaan op 1 Juli 1938. De heer Dingerdis (R.K.Arb.) vraagt ,of het de bedoeling is, den ambtenaar die er nu mee is belast, er verder mede te belas ten, maar dan als nevenbaantje. Maar wat zal er gebeuren als er iets gebeurt? De voorzitter antwoordt, dat bij zich niet kan begrijpen, dat er complicaties door kun nen ontstaan. Hij doet het in ieder geval buiten z'n dienst. Het voorstel wordt aangenomen met, dien verstande, dat de heer Dingerdis tegen stemt. De overige voorstellen worden aangeno men. De heer Vrije (B.Bel.) verlaat de vergade ring. Vaststelling vermakelijkheidsbe lasting. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing én invorde ring eener belasting op tooneeluit.voerin- gen en andere vermakelijkheden in deze ge meente. Ged. Staten hebben namens den Minister van Binnenlandschc Zaken medegedeeld, dat ook de gemeente Bergen tot dc heffing eener vermakelijkheidsbelasting dient over te gaan. De belasting zal in het algemeen 20% van de entreegelden moeten bedragen. De heer Den Das (SDAP) heeft zich zeer teleurgesteld, dat dit voorstel is gekomen; het doet spr. vreemd aan, dat de kermis vermakelijkheden er buiten vallen. Ondanks alles, moet deze vermakelijkheidsbelasting niet worden ingevoerd. Spr. waarschuwt ernstig tegen deze belasting, niet slechts worden de zaken gedupeerd, maar ook di verse vereenigingen zullen een ernstigen knoei krijgen. Spr. zal zich tegen deze be lasting dan ook verzetten, en kan zich niet met het voorstel vereenigen. De heer Swaag (B.Bel.) kan zich met de bezwaren van den lieer den Das zeker ver eenigen, doch ze wordt ons van hooger band opgelegd en cr zal dus niet veel aan te doen zijn. De heer Voute (B.Bel.) meent, dat er niet veel over te praten valt, toch wil spr. ccn compliment maken aan B. cn W. voor dc soepele wijze waarop zij deze belasting heb ben doorgevoerd. De heer Ellis is er niet voor, dat de raad niet. in hooger beroep kan gaan en dus deze belasting z.al moeten slikken. De heer Hemelrijk (SDAP) voelt niets voor een beroep aan den Raad. B. en W. moeten bevoegdheid hebben vrijstelling te verleenen. Het is hier slechts ccn kwestie van vertrouwen. Als B. cn W. hun boekje te buiten gaan, nou dan moet er een ander college komen. De lieer Den Das zegt, dat het de bedoe ling is, voor bepaalde uitzonderingsgevallen vrijstelling cloor B. en W. kan worden ver leend. Dc voorzitter zegt dat het college zich daarover altijd kan beraden. Wethouder Macdonald antwoordt, dat bij Ged. Staten niet voldoende naar voren is gebracht, dat we een kermis zonder verma kelijkheidsbelasting zouden krijgen. Het is een verordening, waaraan we niet kunnen ontkomen. Als deze verordening, welke zeer aan den lagen kant is, er door komt, dan kunnen we zeer tevreden zijn. De lieer Hemelrijk gelooft, als we deze verordening afstemmen er een meer on gunstige verordening het gevolg van zal zijn. Zulks, om erger te voorkomen. Dc heer den Das kan zich toch met den gang van zaken niet vereenigen. Wij kun nen andere bronnen van inkomsten aanbo ren en daarom begrijpt spr. niet, dat er weer een vennakelijkheidsbclasting te ne men. De voorzitter antwoordt, dat wellicht de heffing nog eenigen tijd kan' worden uitge steld. De praktijk zal uitwijzen, waarvoor weer een vermakclijkhcidsbclastig moet komen. Het voorstel wordt dan aangenomen, met aanteekening dat de heer den Das heeft te gengestemd. [Rondvraag De heer den Das vraagt, of kleine boeren en tuinders op bepaalde gevallen dispensa tie kunnen verleenen om niet te stempelen. Wethouder Miltenburg antwoordt, dat de kleine boeren niet behoeven te stempelen; voor de tuinders is nog geen regeling ge troffen. De lieer Voute vraagt, lioe het staat met het zandvervoer naar het vliegveld? De voorzitter antwoordt, dat het college niet voor verrassingen, komt te staan. Ilierïia sluiting. Anna Paulowna, April 1938. Misschien is het koude weer voor 80% oorzaak geweest dat wij gekomen zijn tot het schrijven van deze regelen, want, toen we 2e Paasdag op het B.K.C.-tcrrein wa ren, en onze toevlucht namen op de tri bune, denkende dat we daar althans „luw te" zouden hebben, maar bemerkten dat het daar ook niet direct „behagelijk" was, daalde onwillekeurig het kwik in onze „stemmingsmeter", en zo hebben we ons werkelijk zitten ergeren over het feit dat enige personen meenden dat, als ze zich door betaling toegang hebben verschaft tot de tribune, zij zich daardoor tcyens het recht hebben gekocht zich daarin te gedra gen zoals zij het wensen. De door mij bedoelde „heren" dan, zeker in de veronderstelling, dat ze staande min der hinder van do koude zouden hebben, belemmerden, doordat ze vóóraan op de tri bune plaats namen, zoals te begrijpen is, het uitzicht van de achter hen zittende personen zèèr, en daar er zich op die plaat- Van den toren der Ned. Herv. Kerk te Oudkarspel werd deze prachtig» foto genomen. De blinkende slooten verdeelen het donkere land in hon derden akkers. sen nogal wat leden van het vrouwelijk ge slacht bevonden, en deze hun mond kunnen roeren,, (neem me niet kwalijk, dames????) maar, zich, als het er opaan komt toch niet van de uitdrukkingen, die nodig zijn om een zeker soort mensen tot een behoor lijk gedrag te brengen, kunnen bedienen, en er geen doortastend man of een bestuurs lid in de buurt scheen te zijn, bleef het voor diegenen die in het bewuste hoekje waren gaan zitten, om zoveel mogelijk de gure wind te ontgaan, een vervelende situ atie! Was dit nu de eerste maal dat enige supporters het voor velen onmogelijk ma ken spelmomenten voor het „Stadsdoel" in voilé omvang te overzien, ach, dan zouden we het dom van onszelf Vinden om ér woorden over vuil te maken, maar-we heb ben het jammer genoeg, gezien dat er, als de wind een woordje meesprak, tamelijk veel tegen de goede gewoonte gezondigd wordt, cn wij zouden graag de aandacht van het B.K.C.-Bcstuur hierop willen vesti gen, maar geachte lezers: wie van ons wil graag een terechtwijzing ontvangen, in de wetenschap dat men nog dommer is dan een kind, indien men zich zó gedraagt dat men tot dc orde moet worden geroepen?? Laten we dan ook afspreken, dat we voortaan als nette Supporters op onze plaatsen gaan ZITTEN, cn wil men persé staan, welnu: men bespare zich de uitgave van een dubbeltje cn zoekt zich een geschik te plaats BUITEN' de tribune. Met vriendelijke dank voor plaatsing, Henk Crum. totuur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein GELUIDSSIGNAAL VERBODEN I Dat de kleine hoer het in deze dagen slecht heeft, het is geen nieuws meer! Dit onderwerp kan zelfs nauwelijks meer stof leveren voor een journalist, een schrijver, het is uitgeput. Tragischer bijna, door de groote tegenstelling tusschen weelde en armoede, is de ondergan gvan den grooten hoer, welke nog steeds, zooals uit onderstaand schetsje we derom blijkt, schrijvers vermag te inspirecrcn. Van oudsher hadden de boeren van de Hannahoeve paarden gehou den en jonge dieren aangcfokt. Maar paarden houden was altijd een dure liefhebberij en de afzet van de jon ge beesten lang niet in staat de on kosten van de diverse liefhebbe rijen, die aan paardenhouden nu eenmaal verbonden zijn, te dekken. Hoog droegen de zoons cn de dochters van de Hannahoeve het hoofd en boog zat, naar de bewoners der andere hoeven, waar alleen maar vee gefokt werd beweerden, hun hart. En dat hooghartige moest de schraalheid van do portemonnaie dekken, en omdat de zoons der eigenaars van dc Hannahoeve vief en galant waren cn hun dochters vroolijk cn innemend, wisten zij goede huwelijken te doen, waarbij zij wel groot endeels de oude liefhebberij vaarwel moesten zeggen, maar waarvoor zij toch „in don stand" en gezien bleven in de omge ving. De voorlaatste boer van de Hannahoeve liad slechts één zoon gehad, die pas op la- teren leeftijd huwde, doch toen ook was er een bruiloft gevierd, zooals zelden in den omtrek gezien was. En daarna was het leven weer zijn ouden gang gegaan. Paarden waren er ge fokt op de Hannahoeve, mooie jonge die ren, die in den zomer brieschend door hef land stoven, hoog opgooiende de sterke achterpooten, als zij in buien van overmoe dige weelde, hun levensvolheid uitvierden. De rijke, ingehuwde erfdochter genoot in tens, wanneer zij in de dracht der vrou wen van de streek op de feesten hoog naast haar man was gezeten op de blinkende sjees en gcruisch van bewonderende stem men uit dc menigte tot haar doordrong. Zij genoot als zij was gezeten op de gun stigste plaats bij dc harddraverijen en de aangevuurde rossen met trillende flanken voorbij stoven, want wie bad sneller paar den dan de boer van de Hannahoeve? En na den wedstrijd als de fonkelende wijn de tongen losser maakte en de gemoederen opwond, was er dan onder de aanzittende vrouwen één, die kon wedijveren in vroo- 1 ij ken kout en geestige uitvallen met de boerin van de Hannahoeve? Toch schudden de andere boeren het hoofd. Men fluisterde dat het trots al den glans naar buiten, niet ging op de Hanna hoeve en na enkele jaren begon de hoeve zelf deze taal ook te spreken. Er kwam verval. De paarden verdwenen. Het land werd spaarzamer bewerkt, de plaats waar al nooit veel van gehaald was, bracht al minder op. De boer liep met gebogen hoofd, de fon kelende blijde oogen. die weleer zoo over moedig dc wereld hadden ingeblikt, ver leren hun vroolijkc* glans en kregen een zoekende, ietwat starende uitdrukking. De plaats was in verval, de boer was in vervalHet geheel scheen een schip, dat verlaten door de bemanning, hulpeloos op den oceaan ronddreef, hier of ergens, den ondergang tegemoet gaande. Tusschen de vier muren leefde de vrouw voort. Men zag haar niet meer buiten. Ge laten en rustig droeg zij haar lot, schijn baar terend op het geluk dat zij eens ge kend had, een zachte, stille glans lag over haar gelaat, in haar oogen. Zij scheen het fluisteren van de men- sclien rondom niet te hooren... Zij scheen het zich niet aan te trekken, toen een ad vertentie in de plaatselijke bladen den ver koop van de hoeve, die sedert menschen- heugenis in hetzelfde geslacht was ge weest, aankondigde Slechts een enkele akker was buiten den verkoop gehouden en na veiling verrees daarop oen klein renteniershuisje, waar de boer en zijn vrouw onbezorgd dc laatste le vensdagen door zouden kunnen brengen. Daarna kwam de verhuizing. Vanaf dien dag vond cr een vreemde verandering in de oude boerin plaats. De zekerheid ver dween, haar gelaat verloor de blijde uit drukking, langzaam teerde zij weg en toen op zekeren morgen, nauwelijks een maand na de verhuizing, de hoer ontwaakte, zag hij naast zich wederom het blijde gelaat van zijn vrouw, een zachte vrede straalde uit de trekken, doch het lichaam was koud en verstard. Stichting Middenstands borg stellingsfonds „Hollands Noorderkwartier" Saneering belangrijker dan ere- dietverstrekking. Aan het jaarverslag 1937 van de stichting Middenstandsborgstellings- fonds „Hollands Noorderkwartier", waarbij in ons district zijn aange sloten Anna Paulowna, Bergen, Broek op Langcndijk, Ileerhugo- waard, Koedijk, Noordscharwoude, Oudkarspel, St. Pancras, Schagen, Texel, Warmenhuizen. Wieringen, Zuidscharwoudc en Zijpe, ontleenen wij het volgende: In totaal werden uit genoemde gemeenten 69 aanvragen behandeld. Hiervan werden 22 aanvragen afgewezen na onderioek, na niet geslaagde poging to saneering of bemid deling of wegens niet voldoen aan gestelde voorwaarden. In twaalf gevallen zijn of worden be drijven door het Fonds gesaneerd of heéf£ bemiddeling plaats (geen borgstelling van het Fonds). In twee gevallen werd tot saneering of bemiddeling door het Fonds besloten, waar na aanvraag tot borgstelling eventueel wordt toegestaan, terwijl één keer de aan vraag tot borgstelling werd toegestaan, na reeds verrichte saneering of bemid deling. Vijf malen stond het Fonds borgstel ling toe zonder voorafgaande saneering of bemiddeling, doch onder verplichting tot het geregeld opvolgen van door het Fonds gegeven of te geven aanwijzingen. Borgstellingen werden verleend aan: 2 aannemers, 1 aard. en groentenhandelaar, 1 bakker, 1 drukker, 1 handelaar in eieren 1 kapper-winkelier, 2 kruideniers, 1 scheep maker, 1 sigarenmaker, 3 slagers, 1 timmer man, 2 vischhandelaars en 1 winkelier in lederwaren. De algemeene ervaring is, dat in zeer vele gevallen een goede overzichtelijke boekhou ding bij de middenstandsbedrijvcn ont breekt. Dc aanwezigheid hiervan vormt dan ook één van de voorwaarden voor crediet- verlecning. Dikwijls bleek, aldus het verslag, dat men liever met saneering ge holpen wenschte te worden» zoo dat men zelf de noodige verbeterin gen kon aanbrengen dan finan- cieele hulp tc moeten aanemen in den vorm van een crcdietverlecning. Met genoegen kon worden geconstateerd, dat hier cn daar een kleine opleving was te zien, o.a. in het luindersbedrijf cn in dc slagerij bedrijven. Het Fonds acht tenslotte den sancerings- arbeid van meer beteekenis dan het vér strekken van een crediet. DE EERSTE VERDEDIGINGSLINIE. Volgens de Daily Express beweren de boe ren van North Yorksliire en South Durham, dat er meer granen verbouwd moeten wor den, teneinde over grootere reserves de be schikking te krijgen. Een flinke voorraad voedsel is volgens hen de eerste verdedi gingslinie in hun district. Zij hielden een groote bijeenkomst te Darlington en namen een resolutie aan, welke luidde, dat het schema voor de nationale verdediging een groote voedselvoorziening eischte. Er dien den hoofdkwartieren in Londen te worden opgeslagen, om de voorraden op het plat teland aan te vullen, indien er eens oorlog mocht uitbreken. De boeren noemden een en ander een der eerste en meest doeltref fende verdedigingslinies. Immers, als er geen voedsel is kan er ook niet worden ge vochten. De historie vermeldt helaas niet, hoe het Parlement staat tegenover deze landelijke actie.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5