Zal van Alkmaar de victorie beginnen? Dieven en helers van auto's staan terecht De aanhouder wint Winkelier hield al 20 jaar uitverkoopen Duitschland mobiliseert zijn cud-officieren DE KWESTIE MET HET P.E.N. NOORDHOLLANDSCHE GEMEEN TEN WACHTEN DEN UITSLAG VAN HET PROCES TEGEN DE PROVINCIE AF. Woensdagmiddag te half drie werd in het Polmanshuis te Amsterdam een vergadering gehouden van het bestuur der Vereeniging van Stroomdistributiebedrijvcn tezamen met de besturen van een aantal Noordholland- sche gemeenten, die nog een eigen electrici- teitsdistributiebedrijf exploiteeren. Zooals bekend zal de gemeente Alkmaar een proces aangaan legen het. Provinciaal Bestuur van Noordholland inzake het begrip gegadigde, dat voorkomt in art. 4 der con cessie, verstrekt aan dat bestuur. Het Provin ciaal Bestuur van Noordholland legt dit be grip uit alsof gelezen zou moeten worden: „Gegadigden tot verbrui k" en de Regce- ring onderschrijft dit standpunt. Met de aan vaarding daarvan verliezen de gemeenten automatisch het recht tot distributie van electrischc energie. De besturen van die gemeenten die nog in het bezit van een eigen electriciteits-distri- butiebedrijf zijn, hebben alle een schrijven van het Departement van Waterstaat ont vangen, waarin geöischt wordt vóór 1 Juni a.s. te beslissen of het bedrijf aan de provin cie zal worden overgedaan overeenkomstig het voorstel van dat departement, dan wel de vaststelling der overname-som te doen ge schieden door een arbitrage-commissie, dan wel dat rechtstreekschc onderhandelingen met het P.E.N. overneming tot stand zullen doen komen. Het is uit het oogpunt van de ge dwongen rechtelooze positie waarin de gemeenten zich zien geplaatst dat zij Woensdag j.1. hebben besloten den uitslag van bovenvermeld proces af te wachten, alvorens een nadere beslissing op de voorstellen der re geering te nemen. Hun overweging is daarbij o.a. dat de uitlegging van het begrip „gegadigde" door den mi nister een vóórbeslissing inhoudt, die door de gemeenten niet kan worden aanvaard en volgens hun meening in strijd is met het recht, terwijl boven dien geen volledige schadeloosstel ling in uitzicht wordt gesteld. Voorgesteld wordt dat iedere gemeente een schrijven aan de regeering zal richten, waar in deze overwegingen zullen worden uiteen gezet Bovenstaand besluit der Noordhollandsche gemeenten geeft ons aanleiding op te mer ken. dat het proces, dat Alkmaar de provin cie Noordholland wil aandoen, slechts door gang kan vinden, indien de minister zijn goedkeuring aan dit voornemen hecht. Bij de wet is namelijk bepaald, dat een gemeen te slechts tegen een provincie kan procedee- ren mits de minister hiertoe toestemming verleent. Adres van de Ned. Gemeenten aan den Raad van Ministers. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft een adres gericht aan den Raad van Ministers, in verband met het wetsontwerp, houdende algemeene regelen ter zake van de electriciteitsvoorziening. Met groole verwondering en bezorgdheid heeft men. aldus dit adres, in gemeentelijke kringen kennis genomen van het regee- ringsbesluit, te bevorderen, dat rechtstreek- sche stroomlevering door het provinciaal bedrijf spoedig wordt ingevoerd voor die gedeelten van het vasteland der provincie, Noord-Holland, waar die levering tot nog toe geschiedde door een gemeentelijk distri butiebedrijf, hetwelk de energie betrekt van het provinciaal bedrijf. Reeds meermalen zijn bezwaren inge- bracht tegen de overwegende positie, die de provincie inneemt op het gebied der elc- triciteits-voorziening, een positie, die uit staatsrechtelijk oogpunt door velen als on toelaatbaar wordt beschouwd. Groote teleur stelling en bevreemding heeft het, gewekt, dat dc regcering als haar oordeel voorop stelde, „dat het standpunt van de provincie in beginsel juist is te achten." Bij de met de. gemeentebesturen gevoerde besprekingen stelde de regeering zich dien overeenkomstig op het standpunt, dat het uitsluitend ging over de wijze, waarop d,c overgang der bedrijven zal plaats hebben. Daarbij zijn de gemeenten tenslotte in een dwangpositie gebracht. Sluier over de voorwaarden van de overdracht. De gemeenten zullen een beslissing om trent de overdracht van haar bedrijven aan 477ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de klasse, 3de Ujst Trekking van Donderdag 21 April 1938 Hooge Prijzen 1000.—1987 200.— 7074 100.— 2823 10495 Prijzen van 45. 1657 1838 2010 2341 2827 2966 3035 3058 3138 3495 3661 3955 4395 4582 4598 4797 4917 5068 5569 5647 5750 5931 6810 6052 6988 7119 7191 7205 7242 7377 8075 8362 8579 8642 8776 9110 9204 9711 10048 10176 10743 10883 10935 10966 11228 11463 11501 11514 11827 11920 12274 12666 12957 13276 13518 13545 13650 13968 14258 14313 14499 14530 14669 14849 15086 15609 15797 16163 16499 16603 16843 17406 17927 17959 18199 18363 18756 18959 19003 19143 19455 19808 20188 20377 20446 20508 20617 20753 20837 20907 20969 21241 21592 21661 21892 21898 Verbeteringen: 3e Klasse. 2e lijst: 6643 mz. 6644 6845 mz. 6825; 19257 mz 15257. de provincie moeten nemen, zonder dat zij met nauwkeurigheid weten onder welke voorwaarden deze overdracht geschiedt. Im mers deze voorwaarden zuilen eerst na de ze beslissing worden vastgesteld door een commissie van arbitrage. De vereeniging dringt er op aan maatre gelen te nemen, waardoor een uiteindelijke beslissing over de positie der gemeentelijke distributiebedrijven kan worden opgeschort tot een rapport is uitgevoerd en tot de Sta- ten-Generaal in de gelegenheid zullen zijn geweest om zich bij de behandeling van de wettelijke regeling der electriciteitsvoorzie- ning mede uit te spreken over hef te voe ren beleid ten opzichte der distributiebe drijven. Zes sigarenwinkeliers den dans ontsprongen. In den sigarenwinkel van H. G. aan de Putschclaan te Rotterdam vervoegde zich Woensdag een man, die een bestelling wilde opgeven. Aangezien de winkelier zelf niet thuis was, stond de vrouw des huizes hem te woord. De klant vertelde, dat hij een groo te partij rookartikelen noodig had, welke waren bestemd voor het s.s. „Veendam". Vóór hij echter definitief kon besluiten, wil de hij dc diverse benoodigde artikelen graag even zien, waar natuurlijk niets te gen was. Verschillende artikelen werden hem getoond, maar één daarvan had de winkelierster niet bij de hand, dat moest zij even uit dén kelder, die als opslagplaats dient, halen. Zulks geschiedde. De klant, was ingenomen met de kwaliteit en hij be paalde definitief zijn keus. Alle gekochte artikelen moesten worden bezorgd aan hot s.s. „Veendam". De bestelling geschiedde ten name van een der koks van dit schip. Daarop 'ging de klant zijns weegs. Even later moest de vrouw iets betalen cn toen kwam zij tot de ontdekking, dat uit de ééne toonbank lade een bedrag van acht gulden was ver dwenen. Toen zij de tweede lade opentrok, bleek daaruit een bedrag van honderdne gentig gulden te zijn verdwenen. Onmiddellijk werd van den diefstal aangifte gedaan aan 't bureau San- delingplein. De politie vertrok di rect naar de „Veendam". Daar trof zij nog zes andere winkeliers aan, die eveneens met rookartikelen der waarts ontboden waren. Blijkbaar heeft de goede klant dus bij zes personen bot gevangen en is hij er pas den zevenden keer in geslaagd om de lade te lichten. De koks van de „Veendam" wisten van de geldaffaire natuurlijk niets. De politie zoekt naar den volhardenden klant. Brand in spinnerij Spuitgasten moesten van rook- maskers gebruik maken. Gistermiddag werd brand ontdekt op de eerste verdieping van de spinnerij der tex tielfabriek Schuttersveld fa. Gebr. van Heek te Enschede. De brand is ontstaan in de zgn. selfactor- spinmachine. Hoewel de fabrieksbrandweer en de En- schedesche brandweer bet vuur spoedig kon den localisecren, was het blusschingswerk door den verstikkenden rook uitermate moeilijk. De brandweer moest zicli van rook- maskers voorzien. Na een uur was men den brand meester. De aangerichte schade valt nog al mee. ETALAGE GEPLUNDERD. In den vorigen nacht hebben onbekenden een deur vernield van een eiland-étalage van de firma Voss aan de Heerenstraat te Rotterdam. Uit de étalage zijn vijf vossen en twee mantelcostuums, alles bij elkaar een be drag van ongeveer vierhonderd gulden ver-' tegenwoordigend, gestolen. Van de dieven ontbreekt elk spoor. Zware straf tegen uitlokker gevraagd Het kranige werk van de politie van het bureau Linnaeusstraat deed het aantal autodiefstallen in de hoofdstad belangrijk af nemen. De officier van Justitie van de Amster- damsche rechtbank, Mr. B. Kist, bracht gis teren in zijn requisitoir tegen een man, ver dacht van diefstal van een auto en van uit lokking van een dergelijk feit., hulde aan de, politie van het bureau Linnaeusstraat. De politie zoo zeide hij heeft uitste kend werk verricht door op zoo krachtige wijze deze zaak aan te snijden. Niet min der dan zes personpn zijn gearresteerd we gens diefstal en heling van auto's. Een hen- de, die zich waarschijnlijk reeds geruimen tijd met. autodiefstallen bezig hield, is on schadelijk gemaakt, Na de arrestaties is het aantal autodiefstallen in de hoofdstad aan zienlijk afgenomen. Een doortrapte dief. We hebben in dezen man, die thans te recht staat te doen met een doortrapten dief Hij erkent aldus het. O. M. dat bij in den nacht van 20 op 21 Oct. een auto heeft, gestolen die voor een garage aan de Wees- perzijde stond. Een tweede feit, uitlokking van diefstal van de auto van den heer D., De gezamenlijke Italiaansche vloot is in de Golf van Napcis samengetrokken, waar Hitier haar tijdens zijn bezoek de pa rade zal afnemen. Onze foto toont drie zware 10.000 tonskruisers, de „Fiume", „Zara", en „Pola". UIT ONZE OOST De contracten met de zelfbestuurders Een tip van den geheimzinnig en sluier opgelicht. Inzake het uitstel door de Ned. Indische Regeering van de onderteekening der nieu we politieke contracten met de Zelfbestuur ders ter Sumatra's Oostkust, kan nog wor den medegedeeld, dat dc sultans prijsstel ten op een kleine aanvulling van het con tract, welke hoewel deze kwestie reeds in het contract is omschreven toch, naar hun meening, uitdrukkelijk dient te wor den herhaald. Deze aangelegenheid zal, al dus de N.R. Crt., schriftelijk bij den Gou verneur-Generaal worden voorgebracht. In- tusschen hebben de zelfbestuurders van Dcli en Langkat besloten hun reis naar Nederland voorloopig uit te stellen, ten einde in afwachting van deze beslissing later het contract te kunnen teekenen. Chauffeur redt menschenlevens Felle brand in winkelhuis te Den Bosch. In den vorigen nacht omstreeks kwart over twaalf ontdekten voorbijgangers in de Vughterstraat te 's-Hertogenbosch een fei len brand in den winkel van den heer J. Verhoeven. Een chauffeur van de P.T.T., die met zijn bestelauto voorbij reed, was een der eer sten, die het vuur, dat hevig in don winkel opvlamde, ontdekte, Hij bood in allerijl hulp en trapte de winkeldeur in om de bewoners te kunnen waarschuwen-. Het vuur dreef hem echter terug. Hierop poog de hij het bovenhuis te bereiken, dat. recht streeks verbonden is met den winkel. Ook hier forceerde hij de deur, begaf zich de trap op en wist de bewoners, die in vasten slaap te bed lagen, te bereiken, De vrouw des huizes, twee kinderen, dc dienstbode cn twee pensiongasten moesten zich in nachtgewaad in veiligheid stellen. Zij vonden bij omwonenden onderdak. De pol i Gebrand weer was spoedig aanwe zig en bestreed niet twee stralen het vuur, dat zich inmiddels over het gcheele huis had verspreid. Ongeveer kwart over twaalf kwam assis tentie van drie brandweerwagens der ge meentelijke brandweer. Na korten tijd kon men het vuur, dat intusschcn het geheele huis verwoest had, bedwingen. Verzekering dekt dc schade. f 4500.— gewetensgeld De voorzitter van den Raad van Minis ters ontving gisteren van een onbekende een bedrag van f 4500.onder het motto „onrechtmatig verkregen en bestemd voor 's lands kas in Nederlandsch-Indie." Het bedrag is den minister van Koloniën ter hand gesteld. Overtreding Radioreglement Duitsch oud-marine-officier ging buiten zijn boekje. Het vorige jaar diende liet persbureau Vaz Dias te Amsterdam een klacht in tegen een Duitscher, directeur van het Koerscnbureau Coras, omdat vermoed werd, dat het laatste bureau onrechtmatig per radio uitgezonden koersen, bestemd voor Vaz Dias' opving cn aan banken cn commissionnairs leverde. De man, een Duitsche oud-marine-officier, werd gisteren door de Amsterdamsche recht bank veroordeeld lot drie maanden hechte nis wegens overtreding van het radioregle- ment. De verdachte hield zoowel voor den kan tonrechter als de rechtbank .zijn onschuld vol. Ilij verklaarde, dat lui de voor V.D. be stemde koersen niet had opgevangen, ge decodeerd cn doorgegeven aan banken, doch dat hij de koersen van een bevriende rela tie kreeg, een relatie die hij echter niet wenschte te noemen. De verdachte zal van dit vonnis cassatie aanleckenen bij den Hoogen Raad. „Zijn zaak was aangekocht door de bekende kooplieden." Geen twee kwartjes, maar hon derd gulden boete Er schijnen nog altijd winkeliers te zijn, die, naar zij althans veinzen, onbekend zijn met de wet op de uit verkoopen. De Delftsche winkelier N. B. had bv. op zijn winkel een ontzaglijke aankondiging geplakt, dat zijn zaak was aangekocht, „door de bekende kooplieden", hetgeen al tijd een reden is voor dc aanbieding van verleidelijke koopjes. Heel verbaasd was B. geweest, toen een agent proces-verbaal tegen hem opmaakte. „Ik geloof niet, dat ik iets strafbaars heb gedaan" meende hij, „maar als dat wel zoo is, maak dan maar proces-verbaal op, ik heb er wel twee kwartjes voor over". Die twee kwartjes hoetc waren hem een vori gen keer opgelegd, toen hij de wet overtre den had. Het viel echter anders uit, de Delft sche kantonrechter bepaalde de boe te op f 100.B. teekende hooger beroep aan en de president van de Haagsche rechtbank hield hem voor, dat hij het bestaan der wet toch wel kende, nu bleek, dat hij al een keer veroordeeld was. „Ja," verontschuldigde zich verdachte, „een ander dreef eigenlijk die zaak, maar ik hielp hem erbij en toen ze procesverbaal kwamen opmaken, was ik er toevallig al leen." Aan dit poovere excuus probeerde hij kracht bij te zetten, door te vertellen, dat hij al twintig jaar lang uitverkoopen houdt, zonder dat hij er een bekeuring voor heeft gekregen. „Dat komt uit", antwoordde de presi dent, „zoo lang bestaat de wet ook niet." Verdachte vond f 100 toch wel veel, maar de officier van justitie vroeg bevestiging van deze boete. Uitspraak 5 Mei. Een auto èn een kind! Dat zij het parool voor den En» gelschen middenstand. De „Evening Standard" maakt zich' be zorgd over de voorspellingen van eenige Engelsche statistici, dat reeds voor de ko mende jaren een aanzienlijke daling vaii het geboortecijfer moet worden gevreesd- Het blad beveelt aan, door een rechtvaar dige verdeeling van de belasting den toch' reeds zoo sterk belasten 'middenstand te ontlasten, om zoo een toename van het _$antal geboorten van de zijde der regee ring te doen ondersteunen. De „Evening Standard" wijst er voorts op, dat men noch een tijd perk van het kind, noch een tijd perk van de auto moet inluiden, maar dat de komende jaren veeleer een kindcr- en autotijdperk zullen moeten worden, dat wil met andere woorden zeggen, dat de belastingen op zoodanige wijze worden geheven, dat de families van den middenstand niet voor.de vraag worden gesteld, of zijn den voorrang aan een kind of aan een auto zullen geven. Een juiste belasting- cn financieeïe poli tiek zou er voor moeten zorg dragen, dat de „luxe" van auto en kind naast elkaar mo gelijk zouden zijn. Overigens heeft het Lon- densche avondblad vergeten, rekening met een ander probleem te houden: De Éngcl- sche middenstand is de grootste belasting betaler van den staat en wanneer men hein ontlast, wie zal dan Engeland's oorlogs schepen, vliegtuigen en kanonnen, die het reusachtige bcwapeningsprogramnia eisclit, betalen? Vei «er rar ieei Men zal zoodoende over 2500 in structeurs de beschikking krij gen. De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt, uit Berlijn, dat verdere bijzonderhe den zijn hekend geworden over het verzoek dat gericht is tot gewezen officieren van het Duitsche leger, dio thans in het buitenland verblijf houden. Zelfs, indien zij den leeftijdsgrens een paar jaar hebben overschreden, wordt hun verzocht naar Duitsch land terug tc keeren om behulp zaam te zijn hij de opleiding van soldaten voor liet nieuwe Duitsche leger. Er is nog steeds een tekort aan goede instructeurs. Het verzoek is niet bedoeld als een defi nitief bevel. Zij, die er geen antwoord op geven, worden niet beschouwd als te zijn tekort geschoten in hun plicht. Candidaten die zaken leiden ten behoeve van het. Duit sche bedrijfsleven, zal niet gevraagd wor den deze op te geven; Duitsehers, die werk zaam zijn in andere bedrijven, worden evenwel terugverwacht, zoodra zij kunnen. Naar schatting zal men langs dezen weg de beschikking krijgen over ongeveer 2500 instructeurs. ontkent hij, in weerwil van de duidelijke getuigenverklaringen. Diefstal van auto's en uitlokking zijn hoogst ernstige misdrijven en de algemeene preventie eischt, dat een strenge straf wordt opgelegd. De officier vorderde twee jaar ge vangenisstraf tegen den man. De man had tijdens het getuigenverhoor toegegeven, dat hij het eerste tcnlaste ge legde bad begaan. In den nacht van 20 op 21 October had hij een auto gestolen. Maar met de auto van den heer D. was het een ander geval. „Daar weet ik absoluut niets tan. Pas een paar dagen later hoorde ik, dat die auto was weggehaald." Heel anders luidden de verklaringen van de getuigen. Tn de eerste plaats kwam de man voor het hekje, die de auto van D. uit de box in een garage aan de Spoorbaan straat bad gehaald. „Ik heb de sleutels van de box van ver dachte gekregen, hij maakte me wijs, dat de eigenaar er alles van afwist. Ik móest de auto weghalen en verkoopen. Pres.: Waar dacht u dan, dat het om ging? Getuige: Om de verzekering op te lichten. Genept! Een andere getuige wist te Vertellen, dat verdachte hem had toegegeven, dat hij de sleutels aan den vorigen getuige had gege ven, „maar" zoo had verdachte gezegd - "ik ben bij de afrekening door hem ge nept!" Na het requisitoir van den officier be pleitte de verdediger Mr. Mesritz, vrijspraak Wat het tweede feit betreft, drong hij aan op clementie. Het slechtst betaalde baantje.... Vervolgens stond een chauffeur terecht, die de auto uit dc box had gehaald en had verkocht, voor een bedrag van f 225.Als verdachte handhaafde hij zijn reeds afge legde verklaring. Doch ook dc man, tegen wien de officier twee jaar had gevorderd, en die in deze zaak onder eede als getuige werd gehoord, bleef er hij, dat. hij van dief stal van dpze auto niets afwist. De officier van justitie toonde zich, wat de toekomst van dezen verdachte betreft, opti mistisch. Spr. was van meening, dat verd. op de dwalingen zijns weegs is teruggeko men. Ilij heeft aldus de officier een ruiterlijke heken ten is afgelegd en hij ziet thans in, dat. hot beroep van dief het slechtst, betaalde baantje is, dat men zich maar denken kan. Mr. Kist vorderde wegens heling een gevangenisstraf van één jaar, waarvan zes maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar, onder toezicht van de R.K. rcclassee- ring en met de bepaling, dat ver dachte zich niet meer zal occupee- ren met den handel in auto's. De verdediger mr. P van 't Hoff Stolk bepleitte vrijspraak, s»-bsidair drong hij aan op een ander onderzoek door den rechter commissaris. Pleiter verzocht de onmiddel lijke invrijheidstelling van verdachte. De officier van Justitie refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. Andere beiers. Twee mannen, bandelaren in gebruikte auto's, sf'onden daarop terecht, verdacht van heling. Zij hadden de auto van den vorigen getuige gekocht voor f 325.en later weer verkocht voor f 925. De officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir, dat beide verdachten wisten, dat f er aan de auto „een luchtje" zat, dat. de auto door misdrijf was verkregen. Zij lcoch- 1 ten haar voor een zeer lagen prijs, waar- 1 door zij kans zagen f 000.winst te maken. Zij bevinden zich i nhun autohandel tus- j schen de bona-fidehandel cn de helers in. Wc kunnen niet spreken van bc- roepshelers, al is hun handelwijze in deze zaak dan ook hui ten gewoon bcdenkqjijk. Spreker wilde heide ver dachten een kans geven, door een gemengde straf te eischcn. Spreker vorderde in heide gevajlen één jaar gevangenisstraf, waarvan acht maan den voorwaardelijk met een proeftijd van I drie iaar en onder voorwaarde, dat verdach- ten zich niet. meer met den autohandel zullen I bezig houden. Voorts vorderde hij aftrek van twee maanden voorarrest. De verdediger mr. F. A. Ivokosky was van meening, dat het onderzoek niet volledig is geweest. De mogelijkheid, dat hier bui ten medeweten van den eigenaar van de auto sprake is van oplichting van de verzekering, dient nader onderzocht, te wor den. De „Nyenrode zaak" aldus pleiter heeft vruchten gedragen. Herhaaldelijk hoort men tegenwoordig een dief aanvoeren, dat hij „in opdracht" had gehandeld. Primair drong plcifer op vrijspraak, subsi- didair op een nader onderzoek aan. De tweede verdediger mr. Dr. Benno J. Stokvis is eveneens van meening, dat een veroordeeling niet zal kunnen volgen. Sub sidiair drong pleiter op clementie aan. De officier van justitie vorderde tegen twee kooplieden, die medeplichtig waren geweest aan den autodiefstal aan de Wees- perzijde, anderhalf iaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte „ook hier clementie. De uitspraken werden -vastgesteld op 5 Mei a.s,

Schager Courant | 1938 | | pagina 8