II Kuilgras ervaringen in de winter 1937- 38 liet mblinÉgsgevaar ap den weg ■IUITENLANDSCH 1 VERZICHT KING PEPERMUNT Tante Matjes wedervaren in Scbagen v. Geelen's Gescbenkenhuis II (Slot). Hieronder bespreek ik de ensilage- systemen, in mijn begin-artikel aangeduid door groep C: de organi sche zuren (methode (zure wei- en diverse suikers). Gaat men in de B groep welbe wust een zuurgraad forceren van 4,2,, bij de suikörtoevoeging volgt imen meer eén biologische weg (de B groep zie ik dan als de anorga- nisch-chemische weg). Men redeneert bij de suikerensilage als volgt: in het kuilproduct leven de verschil lende bacteriogroepen naast elkaar. Het hangt er nu maar van af, welke groep de beste ontwikkelingsmogelijkheden krijgt. Bij zuurder worden van de massa houdt de melkzuurbacterie de beste kansen. Deze bacterie maakt uit suikers melkzuur en wel beter en sneller naarmate er meer suikers ter beschikking zijn. Is er voldoende suiker aanwezig dan krijgt men veel organisch ge vormd melkzuur en dit zuur heeft een dus danige zuurgraad dat daardoor de botcr- zuurvormers en de eiwitontleders in hun activiteit geheel worden belemmerd. Nu is het bekend dat juist eiwitrijke ge wassen, in verhouding, arm zijn aan voor genoemd doel beschikbare suikers. Vandaar de noodzakelijkheid om oplosbare suikers toe te voegen, teneinde de gewenste melk zuurvorming te bevorderen. Ook zal het dan duidelijk zijn dat meer suiker nodig is naarmate het te cnsilcren product een ho ger eiwitgehalte heeft. In tegenstelling met de methode van de mineraie zuren is het gevormde melkzuur een volkomen verteerbaar product en ont trekt dan ook vrijwel geen mineralen aan het kuilproduct. De suikerensilage is in zijn einduitslag minder zeker, omdat men niet precies weet hoeveel suiker nodig is, aangezien het ei wit-gehalte van het te ensileren product nooit bekend is. r- I 1 De natuurzuivere om te genieten om U te verkwikken! FIRMA TONNEMA Cie SNEEK Het lage slagingspercentage is in ons staatje vooral een gevolg van het in één groep verwerken van suiker en wei ensila- Bïj de laatste groep is de suikertoevoe ging in het algemeen te gering om voldoen de w&arborg voor goed slagen van hot pro duct in te houden. Bij de goed uitgevoerde suikcrensilages waar meer dan 1 suiker (1 van de kuilomassa) was toegevoegd, was het sla gingspercentage bijna 30 Dit is nog aan zienlijk minder dan van de mineraalzuur kuilen (bijna 60 Uit de analysen van het Rijkslandbouw proefstation te Hoorn is deze winter ook wel gebleken, dat men 2 suiker moet toevoegen. voor een redelijke slagingskans. Hierbij zijn de 3 groepen van ensileren van gras welke men, met variaties, in de practijk tegen komt in grote lijnen be sproken. Ik heb er geon economische beschouwin gen aan vastgeknoopt, teneinde duidelijk te blijven in de principieele verschillen. Wat moet men nu straks als practicus doen met z'n kuilgras? Ik zou het volgende willen adviseren. Welk systeem men ook gaat toe passen, een eerste eis is en blijft: voldoende zorg besteden aan op bouw van kuilhoop of silo en de massa gelijkmatig spreiden. Vooral ook zorg dragen dat 's winters geen grondwater in het kuilgras kan ko- tmien, dus niet te diep in de grond kuilen. Als het half kan de gewone •kuilmethode, dus zonder enige toe voeging achterwege laten. Wil men er toch geen afstand van doen, dan heeft men nog de beste kans op een aangenaam ruikend product indien men 't gras niet al te jong maait (dus niet het hoogste eiwitgehalte pakken), het een dag laat. verwelken en het met mooi weer aan de hoop gaat rijden (het regenwater hoeft heus niet uft de kar te sijpelen!). Naderhand voldoende grond op de mas sa is vanzelfsprekend (niet er op kijken, maar er werkelijk op brengen en dus af en toe op te meten tot 60, ja 80 cm toe!). Hierbij gaand staatje geeft wel enig in zicht. Invloed dikte gronddek op kuilen zonder toevoeging. Kuilgras enquête 1937*38. geslaagde (matige slechte cnsilage ensilage ensilage (PH 4,2) (pH 4,2-4,5) (pH 4,5 Gronddek tot en meer) ■10 cm. dikte 2(1,7%) 7 (5,9 110(92 40-60 cm.dikte 3 (3,8 8 (10 6S (86.2 60cmenmecr 8(12 9(13 51(75 Hoewel niet van overwegende invloed blijkt hier toch de gunstige invloed van voldoende belasting van de massa. Is men overtuigd van de noodzakelijkheid om in te kuilen met toevoeging van een bepaalde stof, dan geeft inkuilen met- mi nerale zuren het beste slagingspercentage, dus de grootste zekerheid Voor het verkrij gen van 'n eindproduct dat de „chemische" kritiek goed kan doorstaan. Voorzichtigheid geboden. Bij de minerale zuren methode moet men de instructies nauwkeurig opvolgen, anders houdt men een kans op een minder mooi eindproduct. Niet dus op eigen houtje de verdunning gaan wijzigen of meer gras willen behandelen per eenheid zuur! Voor zichtigheid blijft geboden, want ook bij ver dunning wil het zuur graag de kleding aan tasten. De silo moet met zuurvrije asphaltlak worden ingesmeerd en tijdens het voederen dient men extra mineralen te geven. Heeft men, om welke reden dan ook, be zwaren tegen de minerale zuren dan rest de toevoeging van suiker. De ervaring heeft geleerd dat de zeer veel eiwithoudende producten het moeilijkste zijn te kuilen. Ook dient men voldoende suiker te geven. Voldoende wil zeggen ongeveer 400 kg. gedenatureerde suiker per ha. kuilgras. In tegenstelling met de minerale zuren methode moet méri hier de eerste 5 dagen van het inkuilen het drainsap vasthouden (dus de drainafvoer dicht maken). De sui kers worden dan omgezet tot verteerbaar melkzuur en er is 'slechts weinig verlies aan voedingswaarde van de toegevoegde suiker. Koopt men voor f 25.suiker, dan mag men bij deze werkwijze rekenen op een behouden voedingswaarde van plm. f 20. De eigenlijke conservering kost dan aan suiker pl.m. f 5.— per ha. Het beste doet men het gras niet al te jong te nemen en iets te laten verwelken, d.w.z. bij toepas sing van de suiker methode. Snel afwerken bliift echter eis! Bij de minerale zuren methode kan men eigenlijk altijd het verse materiaal direct inkuilen, ook het meest eiwitrijke! Slechts bij sterk drogend weer moet men de suiker oplossen, anders kan dit product droog gestrooid worden. De slagingszekerheid acht ik, ondanks voornoemde instructies iets minder dan van de zuurmethoden, maar uit biologische over wegingen nieen ik de suiker methode niet te mogen afraden. Wel is dat het geval met de wei-toevoe ging, vooral ook omdat veel wei, alvorens bij den boer te komen, dikwijls verdund is met spoelwater, waardoor het weisuiker te laag wordt om succes te mogen verwach ten. Ook wil lk nog opmerken dat dus niet de silo het principe van het ensileren bc- hecrscht, maar dit geheel afhankelijk is van de methode. De silo is een hulpmiddel, vooral daar waar grondverzet bezwaarlijk is en ook daar waar men prijs stelt op het bezigen van alles wat het kuilproduct tot een goed voeder kan maken. In het algemeen kan lk geen positief oor deel geven over de combinatie van mineraal zuur en suiker. Wel is mij bekend dat het z.g. Duitse zuur bedoeld is voor gecombi neerd gebruik, maar dit zuur is hier waar schijnlijk niet meer verkrijgbaar. De voor lopige resultaten zijn echter gunstig ge weest. Het. te kuilen product zal echter een bepaalde verhouding van suiker en zuur vragen en daarin is het moeilijk te generaliseren. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland, Ir. G. J. LIENESCH. Hierbij 'zijn-inhegréjicn de kuilen uit de Wieringermecr; deze zijn in de andere tabellen niet opgenomen. DEN HELDER 10 jaar lijdend aan rheumatiek Was niet in staat haar huishouden te doen „Ik was reeds 10 jaar lijdend aan rheuma tiek en niet in staat mijn huishouden te doen. Niets hielp mij tot men mij de raad gaf Kruschen Salts eens te próbeeren. Na het een jaar lang te hebben gebruikt, was ik tot mijn groote blijdschap weer in staat zelf mijn huishouden te doen. Mijn oprech ten dank voor de wonderbaarlijke werking". Mevr. A. P. te R. De oorzaak van rheumatische pijnen ligt meestal in een onvoldoende werking Uwer afvoerorganen, waardoor zich allerlei scha delijke afvalstoffen, als o.a. het urinezuur, kunnen ophoopen. Kruschen Salts spoort Uw inwendige organen aan tot betere werking, waardoor alle afvalstoffen geregeld worden verwijderd en Uw pijnen langzaam maar zeker voorgoed zullen verdwijnen. Kru schen Salts is verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten a f0.40, f0.75 en fl.60 per flacon.. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amster dam voorkomt. Brengt het gepolariseerd licht een oplossing? Proeven met te leurstellend resultaat. Ten einde zich ook hier te lande van de automobielverlichting met gebruikmaking van gepolariseerd licht, een indruk te kunnen vormen, zijn nu, in samenwerking met den Rijkswaterstaat en de Permanente Verlichtingscommissie van de K.N.- A.C., eenige proeven genomen, met het doel de eigenschappen van deze verlichting, voornamelijk op den weg,, te bestudeeren. Sinds het in Amerika en daarna ook in Duitschland, gelukte filters te vervaardigen in den vorm van dunne platen, waardoor het produceeren van bundels gepolariseerd licht zeer eenvoudig werd, worden in deze beide, en ook in andere landen, de voor- en nadeelen van dit verlichtingssysteem aan een serieus onderzoek onderworpen. Stuurt men een bundel licht door een van de hierboven bedoelde fil ters, dan is dat licht achter dit filter gepolariseerd, d.w.z. het trilt, in te genstelling met gewoon licht, slechts in één bepaalde richting loodrecht op de voortplantingsrichting. Deze richting wordt de voorkcursrichting van het polarisatiefilter genoemd. Autobestuurder heeft bijzondere brü noodig. Bij het toepassen op autóvèrlichting moet men zich denken, dat voor de koplichten filters zijn aangebracht en dat de.bestuur der een bril heeft met polarisatie-glazen. De voorkeursrichting van den bril van een be stuurder moet loodrecht staan op die van de koplichten van zijn tegenligger, en bril en eigen koplichten moeten evenwijdige voorkeursrichting hebben. Daaraan is vol daan als alle filters met de voorkeursrich- tiiig onder 45 gr. verticaal geplaatst zijn en wel de rechterzijde omhoog, gezien met den bundel mee. Op 'deze wijze zijn o de proeven verricht. De proeven op den wi De resultaten van de proeven op den kunnen als volgt worden samengevat: le. Een bestuurder met gewoon licht ziet de voorwerpen, die achter eem genligger met gepolariseerd groot licht i gelegen, beter met bril dan zonder. De stand tusschen de beide auto's bedrj hierbij ongeveer 25 M. 2e. Diezelfde bestuurder ziet de voorws pen tusschen de auto's even scherp mét i zónder het gepolariseerde groot licht v« den tegenligger er bij. De bril is hier nif van invloed. j 3e. Bij regen bleek, dat het gepolariseeri Ij licht van een tegenligger, dat onder klein hoeken door het natte wegdek wordt tem gekaatst, gepolariseerd blijft in de oei spronkelijke richting en dus mèt bril vel i minder gezien wordt dan zonder. 4e. Natte voorwerpen ontpolarisccren ha licht minder dan droge. Men kan ze dus mi bril in natten toestand beter zien. Regendruppels bevorderen d verblinding. 5e. Regendruppels en krassen op de voot ruiten, ook veiligheidsglas, ontpolariseercjf het licht wat er op valt, weer sterk, wad door dus weer verblinding optreedt. Ooi de dekglazen van de lantaarns maken zie# hieraan schuldig. 6e. Sommige personen ondervinden duid* lijke verbetering, anderen merken weinii verschil. Het resultaat van het onderzoek op deii weg was dus bepaald teleurstellend. Dj proeven werden daarom voortgezet in hel laboratorium voor Technische Physiaca tj Den Haag, maar ook uit deze proefnemin gen werd vastgesteld, dat de voprdeelen van gepolariseerd licht niet zoo groot zijn. dat zij de groote bezwaren, die er tegen aangevoerd worden, overtreffen. (Vervolgverhaal met kleurwedstrijd voor d« kinderen, zie Schager Courant van Zaterdag 16 April). Opeens nam zij een kloek besluit. Hier moet ik zijn, roept Tante luid. Want Wat ze ook zoekt of vraagt, Ze weet dat ze bij Van Geclen best slaagüj LAGEZIJDE B 40, Tel. 26, SCHAGEN, en onze filialen: C. PRINS, Breezand, A. NIPSHAGEN. Middcnmeer, W. HALBERTS- MA, Winkel. J Zoekt U een leuk cadeautje? Komt eens bijl ons kijken en U slaagt vast naar uw zinl, GROEPEERING EN HERGROEPEERING DER EUROPEESCHE STATEN. IEDER IS ZICHZELF HET NAASTE! IS THANS DE VREDESGEDACHTE BEZIG TE ZEGEVIEREN? Het is een merkwaardig verschijnsel in de wereld, dat alles altijd zoekt naar een ze kere evenwichtstoestand. Deze universeele regel geldt ook voor de politiek en zoo kun nen we dus op aarde waarnemen een zich steeds opnieuw groepeeren en hergrocpee- ren der verschillende staten. Een tijdlang, ongeveer de eerste tien of vijftien jaren na den grooten oorlog waren Engeland en Frankrijk almachtig. De Cen- tralen waren verslagen en hadden weinig te zeggen. Rusland en Italië namen vrij ge- isoleerde^ plaatsen in, samengaan deden ze niet en ieder afzonderlijk leverden ze nau welijks ecnig gevaar op. Bovendien was in Italië ook nog niet aangebroken het tijdvak van Mussolini's bewapeningswaanzin. Te vreden in zijn eenzaamheid was de Duce echter niet. Het stak hem, dat Engeland en Frankrijk de groote oorlogsbuit als het ware samen hadden gedeeld en dat zijn vader land was afgescheept met enkele restjes, die eigenlijk niet eens den naam van krui mels mochten dragen. Weliswaar werd daarbij door Italië uit het oog verloren, dat het eerst deelnam aan den oorlog, toen het begon te begrijpen, dat Duitschland en Oos tenrijk het pleit zouden verliezen, dat Frank rijk en Engeland en ook bet tsaristische Rusland dus feitelijk de kastanjes \iit het vuur hadden gehaald, dat nam niet weg, dat men allerminst tevreden was en dat men meende voor het verraad" aan zijn in het nauw gedreven bondgenooten een be tere prijs te hebben mogen ontvangen. De ommekeer in de Europcesche machts verhouding kwam, nadat Hitier in Duitsch land het bewind in hnpden had genomen. Wellicht zal men later in de annalen der historie kunnen lezen, dat het- volkomen onbegrijpelijk mag worden genoemd, hoe het mogelijk was, dat de overwinnaars van voorheen Duitschland zijn gang lieten gaan en hoe dit land zich kon ontwikkelen tot een militaire mogendheid van de eerste or de, zonder dat men het ook slechts het min ste of geringste in den weg legde. Wel trachtte Frankrijk het Duitsche ge vaar te bezweren door een keten van bond genootschappen rondom het nationaal-socia- listische Duitschland te smeden, het kon daarmee de vermilitariseering niet tegen houden. Dan zien we zich het merkwaardige feit voltrekken, dat Italië, dat Duitschland eens zoo smadelijk in den steek liet, meer cn meer toenadering zocht tot het Rijk van Hitier, een toenadering, waaruit tenslotte „de as" wordt geboren. De vorming daar van was mogelijk, doordat zoowel Mussolini als Hitier ontevreden waren. Beiden hoop ten ze door een samengaan te kunnen win nen, waarbij Italië reeds van den beginne af aan plannen moet hebben gehad ten aan zien van Abessinië, terwijl Hitier zoowel droomde van koloniën als van een Groot- Duitschland, waarin alle Duitsoh-sprekende gehieden zouden worden opgenomen. Beide staatslieden hebben daarbij ver moedelijk vertrouwd op de lankmoedigheid van het Fransch-Britsche blok. Het is ech ter de vraag of ze de successen, die ze heb ben weten te boeken, hadden kunnen in- easseeren, zoo ze niet een bondgenoot had den gevonden in het verre Japan, waarvan do regeering, ook al imperialistische droo- men had. De drie landen vonden elkaar in het bekende anti-Komintern-paet, dat in naam weliswaar tegen Rusland was ge richt, in werkelijkheid weinig anders was dan een verlengstuk van de as RomeBer lijn. Voor Hit Ier, wiens aspiraties uitgaan naar het Oosten, was de beteekenis van deze verdragen wellicht in hoofdzaak deze, dat, ze hem vrijheid van handelen jegens Rus land zouden verschaffen. Het anti-komin ternpact had voor hem stellig een diepen zin. Voor Mussolini, die nimmer last met Rusland heeft gehad, die er bovendien lan ge jaren zeer vriendschappelijke betrekkin gen mee heeft onderhouden, kan dit niet het geval zijn geweest. Het nut, dat hij zag in de as van Europa en in het anti-komin- tern-pact, had met het communisme betrek kelijk weinig te maken. Hot stond in ver band met Abessinië en de verdragen waren gericht tegen diegenen, die de verovering HALF POflp ^fleiNA KofOt VAN 45-5MZ-?5 zo <W? UWKJW HOIJHUUEI^ nylJHCIfV bijna een eeuw lang gevraagd van dat land door Italië wilden beletten. In de eerste plaats was dat Engeland. We zouden er aan kunnen herinneren, dat in de dagen voor de Abessijnsche oorlog de verhouding tusschen Italië en Frankrijk betrekkelijk zeer goed was. De toenmalige minister-president van Frankrijk, Laval, had, door een geheime overeenkomst met Mussolini, de annexatie van Abessinië tot op zekere hoogte bij voorbaat gesanction- ncerd en uitdrukkingen als „ondermijning van den Volkenbond" waren aan de orde van den dag. Met den Engelschen minister Samuel Hoare werkte Laval in opdracht! van den Volkenbond een plan uit, waarbijl Abessinië grootendeels overging in de han-J den van Italië, een plan, dat tenslotte hun! beider val ten gevolge had. Het was de Spaansche burgeroorlog, die aanleiding werd dat het anti-komintern-J pact ook voor Mussolini eenigen zin kreeg,I want de Duce met zijn droom van „de Mid- dellandsche Zee een Italiaansche zee", moet} wortel schieten van het communisme in het naburige Spanje als een groote onaange naamheid hebben ondervonden. Intusschcni blijkt meer en meer, dat de Italiaansche ac-1 tiviteit in Spanje voor een goed deel ten,; doel had Engeland te treffen. De Duitsche belangen daarbij richtten zich meer in het! bijzonder tegen Frankrijk. Met de bekende lankmoedigheid lieten de Westersche democratieën al weer toe, dat Hitier en Mussolini in Spanje rustig hun gang gingen. En het schijnt, dat de Duce althans daarvan de resultaten, die hij zich had gewenscht, zal binnenhalen. Eenerzijds verzamelde hij roem en eer, waarop hij zoo bovenmate ge steld is, anderzijds heeft hij er En geland de erkenning van de verove ring van Abessinië door weten af te dwingen. Veroveren en in exploitatie brengen zijn twee zeer verschillende dingen. De Ducert heeft dat te over kunnen merken en het I zou niet vreemd zijn, wanneer Mussolini i voorloopig tevreden is met de door hem be- reikte resultaten. Nu is het de vraag of de as van Europa f met het verlengstuk, het anti-komintern- pact, in werkelijkheid de macht vertegen- woordigde, die velen daaraan toekenden. Die f macht was echter zoo groot als de anderen I haar beoordeelden en in de oogen van zeer I velen werd ze te groot. De annexatie van I Oostenrijk door Duitschland deed de emmer overloopen en het is Engeland geweest, dio 1 nu vermoedelijk een ernstig gat, heeft ge- I slagen in het net der Duitsche bondgenoot- schappen en die dit kón doen, omdat het heel goed wist, dat de activiteit van Italië voornamelijk was gericht tegen Groot-Brit- tannië en allerminst tegen Rusland. Vooral nu het. lot van het communisme in.Spanje beslist schijnt te zijn. I-Iet resultaat is echter, dat Duitschland, van waaruit in Europa de grootste bedrei ging uitgaat, zich meer geisoleerd ziet. Er heeft een nieuwe verschuiving in de groe peering der Europeesche staten plaats ge had, die vermoedelijk den vrede ten goede zal komen. Spoediger en krachtiger dan f menigeen zou hebben vermoed is op de Oostenrijksche annexatie de reactie gevolgd, i

Schager Courant | 1938 | | pagina 6