iik Nieuws. OMGEVINGNIEUWS Eere-code Ruwe en Roode Handen door Koude, door schoonmaak of ander werk, Dinsdag 26 April 1938 Tweede blad JEUGDLUCHTV AARTCLUB. Eenige jongelui hebben in Schagen opge richt een Jeugdluclitvaartclub. Deze club 6telt zich ten doel het bouwen van vliegtuig- tmodellen, het houden van lezingen over luchtvaart enz. Voorts stolt men zich voor, zich aan te sluiten bij de Kona Ned. Vereen, voor Lucht vaart» BRIDGEDRIVE. Blijkens advertentie in ons blad, organi seert de Schager Bridgeclub weer een wed strijd op 3 Mei a.s. Ongetwijfeld voor bridge- liefhebbers weer een interessante avond. Voor bijzonderheden zie men de annonce. PROPAGANDA-SOIREE V.D.J.O. Zaterdagavond hield in Hotel Vredelust <Je V.D.J.O.. afd. Schagen een propaganda- soirée onder leiding van haar voorzitter, den heer A. C. Brussaard. Deze riep in zijn openingsspeech een har telijk woord van welkom toe, o.m. aan den adviseur der afd., den heer D. Brouwer, en aan de afgevaardigden van de zusterafdee- Jingen te Alkmaar, Hoorn en Dordrecht. Het woord was hierna aan Mej. A. de Vries, welke er op wees, dat de afd. weldra een jaar zou bestaan. Zij bood het bestuur een fraaie vlag aan, daarbij den wensch uit sprekende. dat deze vlag jarenlang een sym bool zou blijven van den \DJO-gcest. Het Bondslied weerklonk. Internationale rechtsorde. Mr. B. W. Stomps sprak over het onder- Jtverp: -Internationale rechtsorde. Na een korte inleiding zeide spr., dat er (Vroeger eerst stammetjes bestonden, zij ont wikkelden zich tot kleine bevolkingsgroe pen, en ontstonden landen en ten slotte {vormden zich staten. Nu was er wel inter nationaal contact, maar bestond er ook in ternationaal recht en de mogelijkheid tot [handhaving daarvan? Spr. moest deze vraag ontkenncnr beant woorden. Het idee, in 1618 door Hugo de 'Groot geformuleerd en erop neerkomende, 'dat ook een staat misdadiger kon zijn en bet recht bestond zoo'n staat te straffen, dat begrip had überhaupt geen ingang gevon den. Eerst aan bet einde van de 19e. eeuw gingen er stemmen op, welke de gedachte ivan Hugo de Groot, vasten vorm wilden ge- (Ven en verschillende gebeurtenissen (bijeen roeping Vredesconferentie, stichting Vredes paleis, beslechting door arbitrage van het geschil Chili-Argentinië), wezen erop, dat Dien op den goeden weg was. In bet begin van de 20e eeuw vormden ssïch groepeeringen van staten. Men voerde een politiek van toenemende bewapening. Geen sterveling geloofde eraan, dat een be wapeningswedloop tot oorlog zou leiden. In den brcedc besprak spr bet, voorspel van Hen grooten wereldbrand, terwijl bij ook op bef verloop van dezen strijd dieper inging. Bij het sluiten van den vrede, kwam sterk 'de wensch naar voren, dat de menschheid [van de hel. die oorlog heet, bevrijd moest Worden. Toen zal men weinig vermoed heb ben, dat, nog slechts enkele jaren later, de oorlogsdreiging sterk gevoeld zou worden. En dat niet alleen, maar dat er ook weer oorlog zou zijn. D wil om tc komen tot in- moet men vooral 's avonds inwrijven met Purol, dan zijn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacht. Purol in doozen van 30, 60 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. temationale rechtshandhaving was zoo groot, dat men dacht die maatregelen te kunnen nemen, welke een herhaling van het gebeuren 1914—1918 voorgoed onmogelijk maakten. De Volkenbond werd opgericht en men geloofde daarin. Nu deze Volkenbond is tekortgeschoten, zijn duizenden teleurge steld. Men vergat echter met een kiem- plantje te doen te hebben en niet met een eeuwenouden sterken boom; een Liem- plantje, dat bovendien werd geplant door eenzijdig georiënteei'de mensclien. Spr. nam stelling tegen de uitlating van Dr. Colijn eind 1937 gedaan volge-ns welke het begrip collectieve veiligheid dood zou zijn. Dit woord is onzen eersten minis ter vast ontglipt in een moment van pessi misme, dacht spr. In ieder geval is het een groote vergissing. De collectieve beveiliging is de eenige weg om te komen tot een betere toekomst voor de menschheid. In het volgende gedeelte van zijn betoog zette spr. uiteen, dat er in dezen tijd weer verschillende groepeeringen worden ge vormd. Het spelletje van voor 1914 herhaalt zich. Tsjecho-Slowakije zoekt b.v. toenade ring tot Italië, waarbij zelfs de kunst wordt ingeschakeld. Wat de toenadering van alle landen on derling betreft hebben de jongeren, in alle landen, een schoone taak te vervullen. Zij moeten blijven gclooven in een betere toe komst voor de menschheid, waarin geschil len vreedzaam zullen worden beslecht en een internationale rechtsorde zal worden gehandhaafd. Deze idéé moet worden uitge dragen. Dan is het mogelijk om in nabije toekomst te komen tot onderlinge toenade ring van de volken. De aanvalsoorlog is een misdaad, waarte gen andere landen moeten opkomen, riep spr. uit. Tenslotte zcide Mr. Stomps zich ten volle beloond te achten, indien hij had aange toond, dat de jeugd een belangrijke taak had te vervullen bij de bevordering van het in ternationaal vertrouwen en de internatio nale toenadering. (Applaus). Verder werden op dezen avond eenige filmen gedraaid, o.m. zagen wij opnamen van het jongste V.D.J.O.-Paaschcongres. Een en ander werd toegelicht door den Voorzitter van het Hoofdbestuur, den lieer D. A. Geluk. Het kamptooncel, opgevoerd door een tiental V.D.J.O.-ers, gaf een goed beeld van de ongedwongenheid, welke rondom dc kampvuren pleegt te lieersclien. Er werd gezongen en ook voorgelezen: door Mej. A. de Vries in het West-Friesch en door den heer A. C. Brussaard in het Drentsch. Een verloting verwekte veel hilariteit. Tusschcn de bedrijven door bestond er gelegenheid tot dansen; de muziek werd verzorgd door den lieer J. Groot, die gra- mofoonplaten draaide en door de band van de afd. Hoorn, The Midnight Stars. De gra- .rnofoonmuzjek kwam heel goed door; The Midnight Stars lieten zich ook niet onbe tuigd en zoo behoefde het geen verwonde ring, dat vele paréh telkens over den dans vloer zweefden. Ilct was al diep in den nacht, toen de lieer Brussaard met eenige goed gekozen woorden de bijeenkomst sloot. De afd. kan op een uitstekend geslaagde soirée terugzien. LANGENDIJK OUDKARSPEL BEGRAFENIS J. KALVERDIJK. Gistermiddag is alhier op de alg. begraaf plaats het stoffelijk overschot, van den heer J. Kalverdijk ter aarde besteld. Hierbij waren o.m. aanwezig de bestuurs leden van de Coöp. Boerenleenbank van welke instelling de lieer Kalverdijk geduren de jaren bestuurslid is geweest. De bur'ge- Dieester dezer gemeente, de lieer A. J. Wijn- veldt, was ook bij dc plechtigheid aanwe zig. Aan het graf heeft alleen ds. G. W. Mel- chers van Heiloo het woord gevoerd. De heer Kalverdijk heeft gedurende zijn werkzaam leven veel gedaan in het belang van de gemeenschap. Hij heeft zich steeds doen kennen als iemand, die gaarne bereid was, met raad en daad tc helpen en hij heeft dan ook meerdere malen door zijn zonnig karakter en hulpvaardigheid, in moeilijke omstandigheden iemand een hart onder den riem kunnen steken. ZUIDSCHARWOUDE. Danunen. De damvereeniging „Damlust" alhier Speelde Zondag een wedstrijd tegen de Hel- dersche Damclub H.D.C. om een beker. Wanneer deze beker driemaal achtereen door een dezer clubs is gewonen of vijf maal in het geheel, dan komt hij in het definitief bezit van deze vereeniging. De uitslag van dezen wedstrijd was als Volgt: DamlustH.D.C.P. de Groot—A. Bre- ttner 20; J. HuitemaJ. Stoll 0-2; Joh. PluisterD. Dissel 1—1; Th. de Haas— D. C. W. Rab 20; P. SchuffelenB. v. West 11; Jb. GrootjesJoh. Jagel 11: P. v. d. Molen—A. Joze 2—0; J. v. d. Molen—C. Goedegebuur 2—0; P. Komen—P. Kwast 1— 1; N. Jol—S. Hort l—l; W. Kuiper—J. Dik 3—1: J- Pluister—M. v. Kalken 2—0; A. v. d. WelleII. Groenemeij 1l; C. Schuffe len— H. Kraan 2—0; K. Witsen—P. J. iArends 20; A. KlaverA. Bosman 02; 5. Weel—C. Leibrand 0—2; Jb. v. d. Welle J. Bonman 2—0; Jb. Bekker—M. v. d. Hoek 2—0; N. Bruin—G. Mondeel 11; Ad. Bruin—W. v. Brederode 2—0; G. Vroling— J. de Groote 02; J. Goudsblom-P. van Veen 0—2. G. Bakker—P. Hort 2—0; A. Ko men—G. Roerdomp 0—2 H. Kleinbekman— A. J. Jose 11; P. MienesA. Glas 11: J. KooijJ. Dijman 0—2; J. v. d. Gracht- P. Zijlman 20. Met den einduitslag van 32—24 werd Da<m- lust voor de tweede maal achtereen win baar van den beker. Langendijker Drankweer Comité. In de vergadering van het Langendijker Drankweer Comité werd de rekening van den penningmeester, den heer P. Paarl- berg behandeld. Deze werd in goede orde bevonden. Er was een batig saldo. Men besloot, ook dit jaar weer deel te ne men aan de Blauwe Week-actie. Aan de gemeentebesturen zal vergunning worden verzocht voor het verkoopen van blauwe bloempjes. De heer C. de Jong Jr. werd afgevaardigd naar de sluitingsdemonstratie van de Blau we Week, welke te Rotterdam wordt ge houden. Het noodige materiaal voor de verspreiding in de Blauwe Week zal wor den aangeschaft. Tevens besloot, men, even als vorige jaren, een propaganda-auto tc laten rijden. Er zullen spandoeken worden gemaakt, welke tijdens de kermissen ge bruikt zullen worden voor propaganda. BROEK OP LANGENDIJK. Bevorderd. Onze plaatsgenoot, de heer T. Vinke, werd bevorderd van het tweede naar liet derde leerjaar van den cursus in de grafische vak ken, die te Alkmaar wordt gehouden. NOORDSCHARWOUDE. Plantsoen aangelegd. Bij den nieuwen Provincialen weg, welke de Dorpsstraat doorkruist, is thans ook een plantsoen aangelegd. Een en ander zal de omgeving in de toe komst zeker sieren. Afstandsmarsch K.J.C. Door de Katholieke Jeugd-Centrale werd Zondag een afstandsmarsch gehouden van 25 K.M. Aan deze marsch was tevens een wed strijd verbonden. Door een groot aantal K.J.C.ers werd aan deze wandeltocht deel genomen. De uitslag van den wedstrijd was als volgt.: Ie prijs K.J.C., Alkmaar; 2e prijs K.J.C., Langendijk; 3e prijs K.J.C., Warmenhuizen. De route ging langs den nieuwen Provin cialen wegSchoorldamWarmenhuizen— Kalverdijk—Oudkarspel en terug Noordschar- woude. Er waren geen uitvallers. Een Bazar. Door de R.K. Zangvereeniging St. Caecilia werd Zondag in hotel „De Burg" een bazar gehouden, waarvoor veel belangstelling be stond. Er waren diverse attracties, waarme de de aanwezigen zich konden amuseeren. Hiervan is dan ook een druk gebruik ge maakt, R.K. BOND VAN HARMONIE- EN FANFA RECORPSEN IN N-HOLLAND. In de Zondag te Alkmaar gehouden ver gadering van den R.K. Bond van Harmo nie- en Fanfarecorpsen in N.-Holland, deel de de voorzitter, de heer Lansdaal mede, dat voor het op 12 en 19 Juni te Spierdijk te houden concours 27 corpsen waren inge schreven. De jury zal dit jaar bestaan uit de heeren A. Maas, D. Speets en S. van Leeuwen. Vervolgens werd de loting gehouden voor liet concours. Op den eersten concoursdag zullen 14 en den tweeden dag 13 vereenigin- gen optreden. Besproken werd nog de stichting van de R.K. Federatie van R.K. Harmonie- en Fan farecorpsen in Nederland. Over de aanslui ting bij deze landelijke federatie is men liet. in het bestuur niet geheel eens. Gevreesd wordt, dat men zijn zelfstandigheid zal ver liezen. In de hierna gevoerde besprekingen werd 't voor- en tegen van de aansluiting bij de fe deratie en van de samensmelting met den Zuidhollandschen Bond besproken; men be sloot echter af te wachten, lot men precies weet, hoe de zaken er voor staan. ZUIDSCHARWOUDE COöP. BOERENLEENBANK. Ten lokale van den heer H. Stoffers ver gaderde de Coöp. Boerenleenbank II onder voorzitterschap van den heer S. de Boer. Aanwezig waren ongeveer 35 leden. Als secretaris werd de kassier, de lieer M. Vlug. aangewezen. Uit het jaarverslag, dat werd uitgebracht bleek wat er gedurende het af- geloopen jaar zooal was gepasseerd. Een 6- tal leden, dat niet meer in '„t gebied van de Bank woont, moest worden afgeschreven. Het ledental bedraagt nog ruim 60. Daarna werden de rekening en de ba lans behandeld. Aan de rekening ontlecncn we, dat aan spaargelden werd ontvangen een bedrag van f 51939 en terugbetaald f 18S58, waardoor de schuld aan spaarders per 31 Dec. f 74950 bedroeg. Aan voorschot ten was terugbetaald f 9477 terwijl er in 't geheel geen nieuwe voorschotten werden verleend. Het bedrag aan uitstaande voor schotten is daardoor tot f 41.364 vermin derd. In loopende rekening was ontvangen f 59.498, waarvan f 36.590 van de leden en f 21936. van de Centrale Bank (Eindhoven) terwijl f 101.642 in loopende rekening was uitgegeven n.1. f 34.970.58 a. leden f 66615.89 a. de. CCB en f 56.31 a. termeinbetal. Het tegoed in loopende rekening beliep per 31 Dec. 1.1. f 41.234.80 en de schuld f 11.032.14. De reserve bedraagt f 3732.72, dc debiteuren reserve f 1200.welke nu met f 5300 werd vermeerderd, waardoor een verlies op de balans voorkomt van f ,5632.67. Toegelicht werd, dat de debiteuren-reserve is uitge trokken voor mogelijk verlies op uitstaande voorschotten. De balans sluit met een eind cijfer van f 92.502.27. Namens de commissie, die een en ander heeft gecontroleerd, word bij monde van den heer Jb. Kramer te Oud karspel meegedeeld, dat alles in orde werd bevonden. Rekening en balans werden goed gekeurd. De rente van spaargeleden werd bepaald op die van uitgeleende gelden op U/4%. Het Huishoudelijk Reglement werd in dien zin gewijzigd, dat. het Bestuur zon der raadpleging der ledenvergadering, een en ander kan vaststellen. Aan spaargelden zal van 1 persoon niet meer dan f 10.000 mogen worden opgenomen. Als Bestuursleden worden herkozen de heeren Jb. Kroon en A. Mooij met algemee- ne stemmen. Als leden van den Raad van Toezicht werden herkozen de heeren N. Kra mer en K. Kostelijk. Na rondvraag volgde sluiting. Z13PE OUDESLUIS. Onderwijs. Wegens ongesteldheid van mej. A. Kap- tein is mej. G. H. Jonker benoemd tot tijde lijke onderwijzeres aan de O. L. school al hier. BURGERBRUG. Afwijking werktijdregeling. Het Hoofd van het 6e District der Ar beidsinspectie heeft aan het Bestuur der Coöp. Stoomzuivelfabriek „De Dageraad" al hier vergund, ingevolge de desbetreffende bepaling der Arbeidswet, dat in het tijdvak van 1 Maart 1938 tot 1 Maart 1939 in de zuivelfabriek een afwijking van de gewone werktijdregeling wordt toegepast» HARENKARSPEL DIRKSHORN. VAN DEN ZOLDER GEVALLEN. Zaterdagmidag is mej. M. S. J., nadat zij eenige werkzaamheden op den zolder had verricht, uit het zolderluik op den beton nen vloer van de dorsch gevallen. Een der hüisgenooten had de trap weg gehaald, doch dit was zij vergeten. Onmiddellijk is Dr. Groenhart ontboden, doch deze kon nog geen inwendige kneuzin gen vaststellen. Wij hopen, dat deze werk zame vrouw geen nadeelige gevolgen van dezen val zal hebben. W1ERINGEN 25 JAAR „KEES DE POST". Op den eersten Mei 1938 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. Vermeulen (on der de Wieringers meer bekend als Kees de Post), zijn loopbaan bij de Posterijen te Den Haukes begon. Vermeulen heeft zijn plicht ten allen tijde met de meeste ijver en nauwgezetheid ver vuld, en genoot zoowel bij zijn superieuren als bij hét publiek liet volste vertrouwen. Wij hopen, dat hij zijn werk nog vele ja ren in gezondheid en met genoegen zal kun nen verrichten. Wij twijfelen er niet aan of het. zal hem op 1 Mei a.s. niet aan belang stelling ontbreken. „Kees de Post", nu reeds van harte gefe liciteerd. Politie. Gevonden: Een melkbus en een dekzeiltje van een kinderwagen. Inlichtingen bij den gemeentebode. NIEUWE N1EDORP Schotting verlaat Succes Arie Schotting de bekende rechtsback van Succes' le elftal gaat helaas zijn club verlaten, of liever gezegd, heeft zijn club reeds verlaten. Door vestiging elders is het onzen sympathie ken sportbroeder niet meer mogelijk zich ge heel aan Succes te geven. Wij weten maar al te zeer hoe zwaar hem dit is gevallen, maar het doet ons temeer genoegen, dat Arie niet voor de voetbalsport verloren gaat. Voortaan zal hij in Helder spelen en wij feliciteeren deze ver eeniging van ganscher harte met dezen aan winst, niet in de eerste plaats omdat Schot ting een zeer nuttige kracht zal blijken te zijn, maar omdat Helder een speler rijker is gewor- dne, die steeds heeft uitgemunt in sportiviteit, maar bovenal in warme clubliefde. Men weet wat dat waard is. Arie heeft Zondagmiddag zijn laatsten wed strijd voor Succes gespeeld en, hoewel mis schien van minder belang, voor hem toch bij zonder prettig, dat hij hierin heeft meegeholpen Succes nog even een denderende 70 overwin ning te doen bevechten. Vóór deze match begon, had 't Succesbe- stuur echter nog een appeltje met hem te schil len. Schotting werd uit de rijen van zijn sport- makkers voor het front geroepen en bij monde van den Succes-voorzitter werd officieel af scheid genomen. De heer Oden begon met voorop te stellen, dat dit, hoewel niet gebruike lijk, voor Arie toch niet kon worden nagelaten. Acht jaar lang heeft hij Succes gediend, als adspirant opgeleid, tot een der beste eerste elftal-spelers uitgegroeid. Nimmer heeft hij in al die jaren zijn club in den steek gelaten, steeds heeft hij zich sportief gedragen, kwam nimmer met de strafcommissie in aanraking en een beroep op hem voor terrein- of club werkzaamheden was nimmer vergeefs, steeds was hij behulpzaam. Succes verliest in hem een van zijn meest sportieve leden, aldus de heer Oden die hem tenslotte namens Succes een fraaien cigarettenkoker aanbood als aanden ken. Arie was aangenaam verrast en bedankte den heer Oden voor zijn vriendelijke woorden en het bestuur en „de jongens" voor dit hulde blijk. Met een „driewerf hoera" voor Schotting, dat gul werd uitgebracht, was deze plechtigheid afgeloopen. Arie, kerel, het ga je goed, in ieder opzicht, dus ook in de sport. Je Wieringer sportvrien den zullen je missen, maar je niet vergeten. OUDESLUIS. Uitvoering Ned. Arb. Sportbond. Door de N.A.S.B. afd. Oudesluis werd Za terdagavond in de zaal van den heer Joch. Kreijger een uitvoering gegeven. Deze avond had een extra feestelijk tintje van wege liet 5-.iarig bestaan der vereeniging. De leider, de heer Blok, opende met een kort woord van welkom en memoreerde wat er alzoo in de vereeniging was gebeurd. Daarna werd het woord gevoerd door een afgevaardigde van het Bondsbestuur. Hierna werd overgegaan tot de sport. Het zou ons te ver voeren, alles apart te noemen, maar in één woord, 't was keurig; de lieer Blok heeft alle eer van zijn werk. Voor afwiscling een paar aardige toonecl- stukjes, die de lachspieren danig in bewe ging brachten. In de pauze werd door ver schillende zusterverenigingen liet woord gevoerd en waar de kas het toeliet een bloe metje gegeven. Na afloop werd den h«ar Blok een lepel en vork en een enveloppe met inhoud over handigd. Een gezellig bal tot slot van dezen goed geslaagden avond. T ZAND. Gouden echtpaar. Den 28en April hoopt het echtpaar C. Francis en N. Francis—Kater alhier zijn óü-jarige echtvereniging in stilte te her denken. Of de „stilte' eigenlijk goed bij den bruidegom past, hebben we bij ons gebrui kelijk bezoek waarlijk niet kunnen ontdek ken, want de jeugdige oude heer, die juist Zaterdag 74 jaar geworden is, zit nog vol geest en vrolijkheid. Dc bruid, die de ze ven kruisjes ook al gepasseerd is, is wat kalmer van aard, maar ook nog monter en levenslustig. Veel hebben de echtelieden meegemaakt, in de vijftig jaar, dat ze aan den Boschweg woonden, vele jaren op hun mooie boerderij en thans in hun gezellige huisje. Mooie tijden, maar ook tegenspoed, zooals dat gaat. Hard gewerkt hebben zij en van hen kan gezegd worden dat. zij den kroon des oudercloms met eer dragen. Ze ker zullen de kinderen en de buren, al wordt het feest dan „in stilte" gevierd, den dag van den 28sten April tot een onverge- telijken maken. We zouden het. haast ver geten. maar dat is ook eigenlijk vanzelf sprekend: 50 jaar getrouwd en... 50 jaar le zer van de Schager Courant. Natuurlijk on ze hartelijke felicitatie met dit dubbel ju bileum. Slotavond cursussen veekennis. Alhier werd in dc Prins Maurits de slot avond gehouden van de cursussen in vee kennis van dit winterseizoen, gehouden te Winkel en Nieuwe N'iedorp. Het bestuur van dc Afdeeling Winkel Nieuwe N'iedorp van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, van welke afdee ling het initiatief tot deze cursussen was uitgegaan, was vertegenwoordigd door een viertal leden. De voorzitter, de heer De Veer, opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomst woord. Vervolgens bracht de leider der cur sussen, veearts Rcmpt, verslag uit. Uit dat verslag bleek, dat er aanvankelijk weinig animo scheen te bestaan voor een derge- lijken cursus, maar dat er tenslotte op den eersten cursusavond in November 1936 toch vijf cn dertig deelnemers aanwezig waren. Waar dit aantal tc groot was met het oog op het beschikbare schoollokaal en 't mede ongcwcnscht was voor het onderwijs met zoo'n groote club te werken, werd besloten te splitsen. En zoo werd dan naast den cur sus te Winkel die te Nieuwe Nicdorp gebo ren. De lessen werden steeds goed bezocht. De practische lessen werden gehouden op diverse bedrijven (Keetman, Winkel; Reyne, Barsingerhorn; Koopmans, Barsingerhorn; Nobel, Barsingerhorn; Kriller, Oude Nie- dorp). Ook werd nog een uitstapje gemaakt naar het fokbedrijf van den heer F. A. F. Groneman te Wieringenvaard. De cursusleider besloot zijn verslag met nog eens te wijzen op het groote nut van dergelijke cursussen voor den jongen boer. Het verstevigt zijn kunnen en kennen. Hij bracht, dank aan de Afdeeling voor baar initiatief en aan den cursisten voor hun aandacht en medewerking. Tevens wees hij in dit verband op de groote waarde van het contact tusschen boer en veearls, wier be staan nauw verweven is. Door een dergelij- ken cursus wordt dit contact nog weer eens extra aangehaald, wat, afgezien van het fi- nancicele voordeel, ook idieelc waarde heeft Namens dc cursisten sprak dc oudste, de heer C. Kaay van Winkel, een dankwoord aan den veearts, terwijl hij hem tevens, als herinnering, een boekwerk, door hem zelf te kiezen, aanbood. Tenslotte sloot de heer de Veer deze bij eenkomst met een hartelijk woord van dank namens de Afdeeling. Hij hoopte dat de heer Rempt, mocht er weer eens feen cursus gehouden worden, zich wederom beschik baar zou willen stellen. En hiermede eindigde het officieele ge deelte van deze avond en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. KORT VERHAAL Door Fergus Trent. Wij spraken mijn oude vriend Lather en ik over veranderde zeden, tijden en begrippen. En hoeveel lichter men heden ten dage de dingen pleegt op te nemen. Hij schudde het fijne, grijze hoofd. Ik zag, dat hij in gedachten verzonken zat. „Geloof je niet", vroeg hij tenslotte, „dat er een eere code bestaat, niet precies in woorden uit te drukken maar die iedere waarachtige gentleman, iedere vrouw die iets beteekent, instinctief wéét en voelt?" „Ik vrees, dat wij weten en voelen noe men, wat aangeleerd is." „Je gelooft dus niet in een aangeboren eergevoel?" „Zooicts als de edele wilde?" vroeg ik spottend. „Neen. Laat ik je een kleine geschiedenis vertellen. Als ik die uitheb, zal ik je vra gen: heeft die man juist gehandeld. Ik ben benieuwd wat je zult antwoorden. Jaren geleden werd een jongeman zijn naam doet er niet toe, laten wij hem Peter noemen verliefd op de vrouw van zijn besten vriend. Een oud geval, niet waar? Men neemt misschien dergelijke din gen lieden lichter op, maar hoe het zij. des tijds was zooiets niets meer dan een trage die, temeer omdat de vrouw zijn gevoelens beantwoordde. Beiden weifelden, beiden wisten niet of zij moesten spreken of bun gevoel bestrijden. Aan hun twijfel werd plotseling een einde gemaakt. Haar man werd ziek. tengevolge van die ziekte werd hij invalide. Daarmee was de zaak opgelost voor die beiden: zij zwegen. Zij onderdruk ten bun eigen verlangens. Peter ging op reis. Zij bleef bij haar man en verzorgde hem als een engel. Het eenige, wat die bei den zich veroorloofden, was, dat zij corres pondeerden samen. Jarenlang was er voor Peter maar één vrouw op de wereld. Waar bij ook was, wat hij ook doorleefde, hij bleef zich altijd bewust, dat zij de eenige voor hem was, de eenige, die er werkelijk toe deed. Hun correspondentie was dikwijls heel ongeregeld, als haar man slechter was en hij haar in beslag nam of als Pe ter rondzwierf. Maar zij vergaten elkan der niet. Acht jaren waren vergaan. Peter's haren waren vergrijsd, vroeger dan dat gewoon lijk gebeurt. Toen kwam een telegram, er gens ver weg. hem melden, dat zij vrij was. Hij keerde terug. Acht jaren had zij op hem gewacht. En acht jaren lang had hij gedroomd van een tijd, waarin het hun vergund zou zijn, gelukkig te wezen. En toen hij haar terugzag, besefte hij dat zijn liefde was gestorven. Het was nog slechts de droom die hij had lief gehad. De vrouw, die voor hem stond, die op hem had ge wacht, die hem nog altijd lief had en schrei de in zijn armen, die vrouw was hem vreemd. Ze was nog altijd even mooi. Niet haar uiterlijk was veranderd, misschien ook niet haar innerlijk hijzelf was het. Hij had het alleen niet gemerkt. Welnu, ik weet dat zeer veel lieden zou den hebben gezegd: Lieve kind, zoo en zoo is liet geval, ik ben nog geen veertig, men kan niet van mij verlangen dat ik me opof fer." Maar Peter verborg haar de waarheid. Hij trouwde met haar en had slechts één hoop: dat zij nooit zou merken dat zijn liefde gestorven was. Zeg me nu, geloof je dat hij juist handel de?" Ik zei na een oogenblik: „Ja." „Maar hij offert zijn leven op. Hij zou misschien een groot geluk hebbpn kunnen vinden bij een andere vrouw. Vind je toch dat het juist was?" „Ja," zei ik. „Maar ik durf wedden, dat je niet kunt zeggen waarom. Je voelt het zoo. Dat is wat ik bedoelde met een eere-code die niet te beredenceren valt, maar die sommige men- schen in zich dragen." „Misschien heb je gelijk," zei ik. Mijn gedachten dwaalden weg. Ik peinsde erover, hoe we ons allen verbaasd hadden toen Lathor, na zoolang vrijgezel te zijn ge bleven, trouwde. Zijn vrouw was allerliefst maar ik voor mij had altijd het gevoel, dat dc liefde in dit huwelijk het meest van haal kan t kwam. Ik kon mij echter niet voorstellen, waar om hij getrouwd zou zijn met haar, als hij het niet uit liefde gedaan had. Nu meende ik te begrijpen waarom. Het speet mij voor hem. Maar ik zou toch nooit hebben ge- wenscht, dat hij anders had gehandeld.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5