Mr. Wendelaar vraagt een parlementaire enquête Proces tegen den Staat Een Chevrolet met kuren Radioprogramma iEDGAR RICE ÏBURROUGHS 50. Huiverend van schrik zag Rokoff het sterke vechtende lichaam van den aapman onder water verdwijnen; nu zou Tarzan de dood vinden in de modder daar beneden. Hij be greep, dat het geluk hem goed gezind was en een wrede grijns van triomf kwam op zijn lippen. Maar dit duurde slechts kort. Want juist toen hij zichzelf gelukwenste met zgn redding weerklonk er een geweldig lawaai aan de oever van de ri* ier. Daar zag hij een reusachtige panter, die met bloeddorstige blikken naar hem keek, omringd door de grote apen van Akoet. Voor hen stond een reusachtige zwarte krijger, die zijn vuist tegen hem schudde en allerlei vreselijke ge luiden uitstootte. De beesten van Tarzan had den hun meester langzaam gevolgd. De apen bereikten de rivier juist op het ogenblik, dat Rokoff Tarzan met zgn paddie een klap gaf. Grimmig en dreigend volgde de troep Rokoff nacht en dag. Zijn vlucht op de Ugambi-rivier werd een vreselijke achtmerrie. Op gelgke hoogte met hem, door de jungle dolende volgde de vreselijke horde hem, en maakte hem van een sterke man tot een vermagerd, beverig schepsel, lang voordat de oceaan voor zijn beverige ogen opdaagde, Nergens had hij een spoor van Jane gezien. Hij twijfelde er niet aan of Jane was door de krijgslieden van de dorpen, die zij langs moest op haar weg naar de zee, gevangen genomen. Het zien van de mond der Ugambi deed de hoop bij Rokoff herleven. In het rustige water van de baai lag de Kinsaid voor anker. Wild van vreugde paddelde hij er heen, schreeuwde luid om de aandacht te trekken van degenen, die hij aan boord had achtergelaten. Maar er kwam geen antwoord van het zwijgende schip. In December 1932 is bij Kon. Be sluit de inspecteur van het Rijks tucht- en Opvoedingswezen, mr. Th. M. G. Treussart ridder van Rappard niet ingang van 1 Januari 1933 ont slagen. De gewezen inspecteur heeft we gens dit ontslag processen gevoerd ♦voor de Haagsche rechtbank, voor het ambtenarengerecht te Arnhem, voor den Ccntralen Raad van Be roep, welke colleges zich alle onbe voegd verklaarden. De Hooge Raad wees toon de Haagsche rechtbank als bevoegden rechter aan, die den eischer niet ontvankelijk verklaarde. De oud-inspecteur ging in hooger beroep en zoodoende werd gisteren voor de civiele kamer van het hof door mr. Wolterbeek Muller in zijn zaak gepleit tegen den Staat, welke door nir. van Nooten werd vertegenwoordigd. Als grond voor het ontslag gaf het K. B. aan „verandering van de inrichting van het departement van Justitie". Mr. Wolterbeek Muller bood aan deer ge tuigen te bewijzen, dat de werkelijke oor zaak van het ontslag gelegen was in den wensch den heer van Rappard kwijt te zijn en vervolgens, dat de werkzaamheden van diens opvolger niet wezenlijk van de zijne verschillen, - Mr. van Nooten betwistte, dat de eisch kan worden gesteld, dat de verandering van het dienstvak ook verandering moet meebrengen voor de werkzaamheid van den ontslagene. De gronden van ontslag waren den oud- Inspecteur lang voor het K. B. uit een mi- nisterieelcn brief bekend, hetgeen uit zijn requesten aan H. M. de Koningin en aan de Tweede Kamer is gebleken. Doel van het ontslag was het verkrijgen van eenige bezuiniging en het bereiken van grootere efficiency in den dienst. Dit doel was zeer reëel en de werkelijke gron den zijn niet gecamoufleerd. Pleiter vraagt, dat het tweeledig hewijs- aanbod niet zal worden aanvaard en vraagt bevestiging van het vonnis der rechtbank. Het Hof zal 30 Mei arrest wijzen. ONZE OOST. f 20.000 STEUN VOOR SLACHTOFFERS VAN OVERSTROOMING. In verband met de mislukking van den oogst in de omgeving van Modjokerto door een overstrooming van de Branfas, heeft de regccring, naar de N.R.Ct. meldt, een som van f 20.000 ter beschikking gesteld voor steun en verstrekking van voedsel. Parkeerende auto in Amsterdam- sche gracht verdwenen. Bij de vele auto's, waarmede hun eigenaar eiken ochtend en eiken avond van huis naar kantoor en van kantoor naar huis rijden en welke gedurende de daartusschen liggende uren langs de Amsterdamsche grachten onder de oude, zware hoornen staan geoarkoerd. was gistermorgen een Chevroletje, dat. kuren vertoonde. Want nauwelijks nadat hij zijn haas voor een perceel aan de Keizersgracht had afgelevrd en een plaafsic had gevonden langs den rustigen waterkant, begon de wagen plot seling uit zichzelf te rijden. De afstand, welke het stuurloos vehikel kon afleggen, was niet. groot. Twee meter verder dreigde een oogensehijnliik bodemlooze diepte, doch het Chevroletje liet zich hierdoor niet af schrikken. De gevolgen laten zich hegrijnen. Met een luiden plons en terwijl het water hoog opspatte, verdween de wagen in de diepte. Het water sloot, zich hoven de kap en slechts enkele trage luchtbclTcm gaven de plaats aan, waar de Chevrolet in het water van de Keizersgracht was verdwenen. Toen is er een kraanwagen gekomen, wel ke do balsturige auto uit het water heeft getakeld. Beschuitfabriek afgebrand Vermoedelijk door het in brand geraken van een broedmachine in de schuur is gisterochtend om drie uur de bakkerij en beschuitfabriek van den heer A. Bakker te Blesse, gemeente Weststellingwerf, in vlam men opgegaan. Van den inboedel kon slechts weinig wor den gered. De brandweer uit Wo'vega be paalde zich er toe, de belendende perceelen nat te houden. De'schade, die belangrijk is, wordt door verzekering gedekt. Mr. Wendelaar. Jongen vermist Sedert Zaterdag wordt te Schiedam de 12-jarige Joep Weisz vermist. De jongen is 1.70 M. lang, heeft zwart haar, zwarte oogen en een zigeunertype. Hij was gekleed in korte grijze broek, bruine trui, kort zwart jasje, bruine sportkousen, lage grijze linnen schoenen. De knaap is blootshoofds. De commissaris van politie verzoekt na mens den vader opsporing en terugbrenging van den vermiste. MET DE REDE VAN MINISTER GOSELING IS DE ZAAK OSS NIET UIT! Naar wij verne men heeft het Tweede Kamerlid Mr. W. C. Wen delaar gisteroch tend on de griffie van de Tweede Kamer het ver zoek ingediend tot het houden van een parle mentaire enquête naar de gebeurte nissen, welke zich rondom de brigade der Koninklijke Marechaussee in Oss en de maatregelen van minister Goseling hebben voorgedaan. Mr. Wendelaar had zich in de Tweede Kamer, na de interpellatie van den heer Drop bevredigd verklaard door het ant woord van minister Goseling. Naar ons ter oore kwam hebben de publicaties, welke daarna in de pers zijn verschenen, bij den heer Wendelaar den indruk gewekt, dat de zaak met de rede VSn den heer Goseling niet uit kan zijn. Ten einde klaarheid in de situatie te brengen heeft de heer Wende laar gemeen:1, ^e eenige mogelykheid, wel ke voor dr ~..--de Kamer thans nog open staat om di zaak verder te onderzoeken, te moeten aangrijpen. Het voorstel-Wendelaar zal nu in de ai- deelingen moeten worden onderzocht, waar na er een voorloopig verslag over uitge bracht zal worden. Nadat de voorsteller dan j een memorie van antwoord heeft geschre ven, volgt er een mondelinge beraadslaging en ten slotte neemt de Kamer een besluit. Vermelding verdient nog, dat het houden van een parlementaire enquête in onze staatkundige geschiedenis uiterst zeldzaam is voorgekomen. De laatste maal, dat de Tweede Kamer besloot een dergelijk onder zoek te doen plaats hebben, was in 1886 en betrof arbeidstoestanden op fabrieken en werkplaatsen. Later zijn er nog wel voor stellen voor een enquête geweest, doch deze zijn niet aanvaard. Hooge gasten in het Rijksmuseum De gouverneur-generaal van Australië, lord Gowric, die als gast van de K.N.I.L.M. sedert Zondagmiddag in ons land vertoeft, heeft gistermorgen tezamen met lady Gow- rie een bezoek gebracht aan 't Rijksmuseum te Amsterdaim. Zij werden ontvangen en rondgeleid door den directeur van 't Rijks museum, dr. F. Schmidt Degener. Des middags werd de lunch gebruikt in het restaurant van het stationsgebouw op Schiphol en met het K.L.M.-vliegtuig, dat om half drie naar Londen vertrok, hebben lord en ladv Gowrie hun reis naar Enge land voortgezet, opgetogen over de har telijke ontvangst, die men hen tijdens hun korte verblijf in Nederland heeft bereid. Vrachtauto door locomotief gegrepen Chauffeur ernstig gewond. Gistermorgen half acht is op den onbe- waaktcn overweg halte Koesteeg, gelegen aan de lijn ErmeloHarderwijk, een vracht auto van de firma G. Doppenherg uit Erme lo door een locomotief gegrepen. De vrachtauto kwam uit de richting s-I-Ieerenloo aanrijden op het oogenblik, dat de sneltrein AmersfoortZwolle den over weg pasoserde. De autobestuurder liet den ticin voorbij rij den en stak daarna den over weg over. Hij had. evenwel niet bemekt dat van de richting Ermelo een losse locomotief naderde. De vrachtauto werd door deze lo comotief gegrepen en totaal vernield. De chauffeur, een knecht van den ijzerhande- laar Doppenherg, bekwam zeer ernstige ver wondingen en werd in het ziekenhuis „Sa lem" te F.rmelo opgenomen. De locomotief kreeg slechts onbelangrijke schade. De verongelukte supporter Diesel was niet overbezet. In verhand met het ongeluk, dat Zondag ter hoogte van Nijkerk één der supporters voor den wedstrijd Be QuickFeijenoord overkwam zooals wij meldden werd de man uit een Dieseltroin geslingerd ves tigt men er van de zijde der Nederlandsche Spoorwegen de aandacht op, dat de extra Dieseltrein, welke de Feijenoordsupporters naar en van Groningen vervoerde, in het scheel niet overbezet was. Er waren in deze trein 224 zitplaatsen 3e klasse, met op de hoon reis 184 en op de terugreis 150 reizigers. Enkele reizigers gaven er blijkbaar den voorkeur aan op de balcons te verblijven, liet. ongeluk is slechts een gevolg van de onnadenkendheid van het slachtoffer. Hot slot van de deur werkte uitstekend cn was van de gehx-uikelijke Riekersysteem. WOENSDAG 27 APRIL 1988. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. NCRV-uItzending. 6.S07.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewyde muziek (gr.pl.) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble Van der Horst en Gramofoon muziek. 3.45 Christ. liederenuurtje. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuurtje. 6.30 Taalles en Causerie over het Binnen- aanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Causerie „De kunst van verkoopen*. 9.30 Zang en piano. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Damles. 10.20 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301,5 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 Causerie „Werkloosheidsbestrijding in de wereld". 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45—1.45 VARA-orkest. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Esmeralda-Septet. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.15 De Ram'blers. 6.45 Causerie: „De Bond van Arbeiders-Too- neelvereenigingen als landelijke organisatie van het Arbeiderstooneel". 7.00 Gramofoonmuziek. 7.10 Zang. 7.30 Cyclus „Ons werk en ons geloof". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.02 Berichten ANP en VARA-Varia. 8.15 Orgelspel. 8.30 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Orkest. 11.00 Amsterdamsch a-capella-koor „Bel Canto" en solisten (tot 12.00), FEUILLETON. DOOR ETHEL M. DELL 44. Het hotsende voertuig begon langzamer te rijden, toen het een bouwvallig hek inreed, dat er uitzag of het zoolang had opengestaan, dat het nooit meer gesloten kon worden. De oprijlaan was met mos begroeid en afge zet met verwaarloosde struiken waarin hon derden vogels aan het zingen waren. Een paar honderd meter verder stopte de omnibus voor het hotel. Zij zagen een grijze sombere voor gevel met een vervallen portiek, begroeid met klimop, troosteloos, bijna afstootend verval len en leelijlc; het geheel werd overschaduwd door hooge hoornen, in de toppen waarvan een kraaienkolonie de lucht met hun gekras ver vulde. Geen teeken van leven was er te be speuren, noch was er eenig licht te zien, hoe wel de schemering begon te vallen. Pax keek Claire aan bij het uitstappen. „Het geheel ziet er niet aanlokkelijk uit." merkte hij op. „Ik moest maar eerst op onderzoek uitgaan." „Het zal wel in orde zgn," antwoordde Claire. „Het is altgd zoo geweest. Mijnheer Cartridge, de eigenaar is, ziekelijk, en begint oud te worden." „Ja, het is in orde," kondigde de chauf feur aan. „De baas heeft een van zijn slechte agen. Zorgt U voor de dames, mijnheer, dan hem^^ «e baSa£e binnen niet de hulp van Hij knikte in de richting van Chulam, die voor zich uit keek met een uitdrukking van gereserveerdheid en minachting op zijn don kere trekken. Yvonne ontwaakte uit een halve sluimering. „Waar zijn wij?" vroeg zij. „Wij zijn in het Wychmere Hotel, liéve," antwoordde Claire geruststellend. „Je zult nu heerlijk kunnen rusten." Pax stapte uit. De gapende duisternis van de portiek was verre van gastvrij, maar hij vond dat de groote voordeur niet gesloten was en ging naar binnen. Hij bevond zich in een hall, die geheel in duisternis gehuld was en waar ook geen tee ken van leven te bespeuren was. Hij begaf zich naar een opening in de donkerte, die er uitzag als een kantoor, en klopte tegen het raampje. Iets bewoog zich in de duisternis daar achter, een stoel schraapte over een steenen vloer en een groote, zware gedaante doemde op uit de donkre ruimte. „Hallo!" zei een zwakke beverige mannen stem. „Wie is daar?" „Hallo!" antwoordde Pax. „Mijn naam is Packersley. Ik telefoneerde vanmorgen om kamers voor mijn vrouw, mijn schoonzuster, een bediende en mijzelf." „Kamers!" herhaalde de stem geprikkeld. „Kamers! U kunt het heele vervloekte huis hebben, als U wilt. „Dat heb ik niet noodig," zei Pax gedul dig. „Maar U kunt mij misschien eenige ka mers op de eerste verdieping laten zien. Een van de dames is ziek en zou gaarne dadehjk naar bed gaan. Ik hoop, dat de bedden in orde zijn?" klonk het uit de duisternis voor hem. „U kunt uitzoeken een-persoons, twee persoons en lits-jumeaux. Wacht! Ik zal de huishoudster roepen. Zij is altyd in de keuken, als zij hier noodig is." „Misschien wilt u het licht opsteken." stel de Pax voor, toen een bel ergens in de verte somber weerklonk. „Best. Er moet ergens een kaars zijn. Het electrische licht werkt vandaag niet." Er werd een lucifer aangestreken en na eenig gestom mel scheen het licht van een kaars in de duis ternis. Pax zag een breed bleek gezicht boven de nu zichtbare gestalufe. „Dat is beter," zei hij aanmoedigend. „Waarom werkt het electrisch licht niet?" „Accumulatoren," was het laconieke ant woord, en even later als nadere uitlegging. „Het is zomer, dus wat doet het er toe? Dit is een privé hotel." „Is U de directeur?" vroeg Pax. „Ik ben directeur-eigenaar," kondigde hij aan met een bitteren lach. „Goede kamers, uitstekende keuken ruime garage en stalling. Een kan heet scheerwater per dag. Bad, wan neer vooruit besteld. U heeft altijd de zee." ,,U wilt in elk geval wel Uw best voor ons doen," zei Pax. „Morgenochtend lijkt alles misschien anders." „Gelooft U dat?" vroeg de directeur van het Wychmere Hotel op een toon, die geen antwoordde verwachtte, Pax antwoordde niet. Hij keek met belang stelling om zich heen. Het was blijkbaar een oud gebouw, en had meer van een landhuis dan van een hotel Niettegenstaande de som berte voelde Pax zijn belangstelling stijgen. „Leelijke, oude barak!" zei de eigenaar on verschillig. „Ouderwetsch. hé?" opperde Pax. „Voorhistorisch!" antwoordde de ander moe deloos. „Niemand komt ooit meer dan één keer. en meestal slechts voor één nacht." „Het is toch geen kwaad hoekje van de wereld." merkte Pax op. „Ha, daar komt iemand! „Huishoudster, kokkin en kamermeisje!" kondigde de zwaarlijvige persoon achter het buffet aan. „Hier. Charlotte! De gasten zijn aangekomen. Laat dezen heer de eerste ver dieping zien, dan kan hij uitzoeken!" Charlotte was een stevige dorpsschoone met mollige boot.e armen, wier glimmende wan gen getuigden, dat zii juist van het fornuis in de keuken Zii wendde zich om, ten emcle hem rond te leiden. „Hierheen naar de trap, mijnheer. Het is wel wat donker, maar het zal wel gaan. Het is een mooie dag geweest. U is de eer. die vanmorgen getelefoneerd heeft, niet waar?" Pax antwoordde-bevestigend. Zij gingen een breede trap op met een lambrizeering aan den eenen kant en een massief gebeeldhouw de eiken leuning aan de andere zijde. Weei voelde hij een zekere bekoring uitgaan van zijn schemerachtige omgeving, die hem nu niet langer somber voorkwam, maar van een eigenaardige, vage schoonheid. Het langzame zachte ruischen der zee en het avondlied der vogels vermengde zich tot een geluid vol vreemde bekoring, dat zijn bloed sneller deed stroomen, als in antwoord op een boodschap van hoop en vernieuwing. Rechthoekig op de trap zag Pax een open eiker, die hem een wijden blik verschafte op den zilveren horizon. „Mooi, vindt U niet?" zei Charlotte. „U zult tevreden zijn over uw kamers, mijnheer. Er loopt een balkon langs, dat het dak van de biljart-zaal vormt. U heeft gevraagd om één twee-persoonskamer entwee één-per- soons; de kamers die U krijgt, komen alle met openslaande deuren uit op het balkon, zoodat U zooveel van de zon en zeelucht kunt genieten als U maar wilt. En er is een klei ne kamer aan het andere eind van de gang voor uw knecht. Ik hoop, dat U alles naar uw zin zult vinden, mijnheer; ik heb mgn best gedaan." Bij deze woorden opende zij een deur, en Pax kwam in een reusachtige slaapkamer waarin een geweldig groot bed met een hemel, waarvan donker-roode gordijnen afhingen. De massief eiken meubels waren zeer zwaar en plomp. Maar er hing geen zware of mulle at mosfeer: de avondwind voerde de zachte, zui vere zeelucht in overvloed het vertrek binnen Weer voelde hij zijn polsen kloppen; hg voel de zich als iemand die thuis was gekomen na een lange afwezigheid. „Ik geloof, dat ik hier graag zal zijn," zei hij. Charlotte straalde. „Dat hoop ik, mijnheer. Als die arme mgnheer Cartridge niet zooveel lijden moest, dan zou alles eel anders zijn, denk ik dikwijls. „Waaraan lijdt hg?" vroeg Pax. „Ik geloof dat het rheumatiek is," ant woordde de vrouw, misschien ook jicht. Hij krijgt dikwijls van die plotselinge aanvallen." „Dat moet wel zeer pgnlgk zijn," zei Pax. „Wel, zooals ik reeds zei, het zal mg hier best bevallen. Maar nu moeten wij licht heb ben. Hetb U hier lampen?" „Er zijn er een paar beneden, mijnheer, en ook kaarsen. Ik zal ze dadelijk halen," zei Charlotte. „Wilt U ook even de twee andere kamers zien? Zij loopen in elkaar, mijnheer, en liggen vlak naast deze." „O, ze zullen wel in orde zijn," zei Pax. „Wij moeten de bagage zoo spoedig mogelijk boven krijgen, dan kan mevrouw Chisledon naar bed gaan, dat is het meeste noodig." „Mevrouw Chisledon, mijnheer?" vroeg Charlotte met groote oogen van verwonde ring. „Toch niet de dame van Silverhayes? Die bedoelt U toch niet, mgnheer?" „Ja. zei is de eigenares van Silverhayes," zei Pax. „En haar schoonzuster, mejuffrouw Chisledon, is nu mgn vrouw." Charlotte zei: „Wie had dat kunnen den ken, mijnheer," op een toon die verbazing, voldoening en een twijfelachtige bewondering uitdrukte. „Wat jammer!" ging ze na een oogenblik voort. „Wat is jammer?" vroeg Pax. Met den grootsten eenvoud verklaarde- zij, .Wel. ziet U, mgnheer, als de menschen ge weten hadden, dat U zou komen, zouden wij iet huis vol hebben gehad." Pa: slaakte een zucht van verlichting. „Den Hemel zij dank, dat zg het niet wisten!" zei hg'. „U zou mij een groot genoegen doen, met memand over onze komst te spreken. Wij houden er niet van door iedereen aangestaard te worden. Wij komen hier voor onze rust, speciaal mevrouw Chisledon." (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7