Raad Schagen Vrijdag 29 April 1938 Het G.E.B. verkocht Speets c.s. krijgen restitutie. Het kwartje van den harmonicaspeler het eenlgste meevallertje tegenwoor dig. Aansluiting bij den School- artsendienst. De gasfabriek niet aan Alkmaar. Geen gasdirecteur meer, een bedrijfsleider zal er ko men de KERMIS ZAL ZATERDAGS OM 3 UUR AANVANGEN, ZOO MOGELIJK NOG DIT Jaar. Vergadering van den Raad op Donderdag 28 April 1938, 's namiddags om kwart over 7 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burge meester; Secretaris de heer A. C. Roggeveen. Nadat de Voorzitter de voltallige vergade ring heeft geopend, waarbij hij in het bij zonder den lieer Dekker gelukwenschte met zijn herstel, worden de notulen der vorige Bijeenkomst vastgesteld. Ingekomen stukken en adressen. Door Ged. Staten werden verschillende raadsbesluiten goedgekeurd, o.a. dat, tot heffing van 75 opcenten op de gcmeente- fondsbelasting, tot aankoop terrein van J. Visscher c.s. en tot aankoop grond van J. Breet. De gemeente- en bedrijfsrekeningen wer den door Ged. Staten vastgesteld. Verder is nog ingekomen: I Proces-verbaal van kasverificatie bij den gemeenteontvanger; het verslag van de ar beidsbemiddeling over 1937 en controle-rap porten over de administratie van eiervei- ling, grondbedrijf en lichtbcdrijvcn. De stukken worden voor kennisgeving aan genomen. De door Speets e.a. betaalde sluis- gelden. Naar aanleiding van een brief van Ged. Staten, betreffende toepassing van artikel 76 der Gemeentewet, doelen B. en W. mede, dat de minderheid in het College, de heer Bijls- ma, voorstelt, de door Speets e.a. onder res trictie betaalde bijdragen in de kosten v. d. vergrooting der Schager sluis, terug te beta len, echter zonder rente. De meerderheid in 't college is 't met deze zienswijze niet eens en is van oordcel dat er geen termen tot eenige teruggave aanwezig zijn. Hieronder volgen de namen van hen die onder restrictie hebben geteekend, met ver melding der bedragen: N. Hoogschagen f 150; G. de Groot f 75; Wed. P. Hoogland f 100; C. Speets f 100; J. B. Bleeker f 100; totaal f 525.—. Wetti. Bijlsma is van meening, waai- vast staat, dat, de menschen ondanks het bij restrictie betaalde bedrag, toch havengelden moeten betalen, hen terugstorting toekomt. De Voorzitter verwijst naar de notulen der vorige vergaderingen. De heer Van Erp zegt, dat de notuleerïng aan de zaaH niets afdoet. Sprekers rechtsge voel komt in opstand. Men had een kwitantie en de figuren die betaald hebben, deden dit onder restrictie, is het wettelijk niet. juist, kan men de bedragen niet aanvaarden. Voorzitter zegt dat. het juist is, dat de voor malige ontvanger Schoorl zijn handteekening zette op de kwitantie; vermoedelijk op ver zoek van de menschen zelf, althans niet op order van B. en W. Het is geen raadsbesluit, het voorstel van B. en W. was zonder restric tie, dit wijzen de notulen uit. De heer De Veer zegt met de minderheid mee te gaan. Gedurende langen tijd is ge profiteerd; het betaalde geld is daardoor volkomen gedekt. Spr. wijst op de practische gronden. Voorzitter: De heer De Veer bedoelt zeker meerderheid? De heer De Veer: O, juist. Weth. Buiskool: Vergist u zich ook, meneer Van Erp? De heer Van Erp: Af en toe wel. Voorzitter: Meneer v. Erp vergist zich niet. De heer Wissekerke zegt, dat de betreffen- den alleen genoegen nemen met de liggelden. Voorzit (er meent, na advies van weth. Buiskool, dat dit wettelijk niet mogelijk is. De heer Wissekerke gaat accoord. Voorzitter wijst op de consequenties. Men moet zich niet blind staren op de f 100.van Speets. Er is f525.mee gemoeid. Mcj. Kamp: Dat is het juist De heer Stam gaat met de minderheid mee. De heer Van Erp zegt dat het niet om het bedrag, maar om het recht gaat. Het gaat ei- om, wie er gelijk heeft en dat heeft de min derheid. De heer De Veer vraagt of alle betreffenden nog in leven zijn. Het rechtsgevoel mag spreken, maar ook de kwestie van de lig gelden spreekt mee. Wie niet meer vaart moest niet in aanmerking komen. Voorzitter: Gelijke monniken, gelijke kap pen! Wethouder Buiskool noemt het een wissel op de eeuwigheid. Men kan ook de notulen IVan 1820 wel nakijken. De heer Van Erp: Daar staat nog wel wat Van de Zondagswet in ook! (Gelach.) Het minderheidsvoorstel van weth. Bijl sma wordt met 6 tegen 5 stemmen aange nomen. Een suppletoire begrooting zai wor den ingediend. De heeren Buiskool, Wisse kerke, De Vries, De Veer en Bakker stemmen tegen. Steun voor venters gevraagd. .Van het Centraal Comité tot regeling van het straat- en marktkoopliedenbedrijf kwam een adres betreffende een steunregeling voor kleine kooplieden. Hierin wordt eraan herinnerd, dat door B. en W. telkenmale afwijzend werd be schikt op het verzoek om een billijke steun regeling in het leven te roepen voor die venters, die geacht kunnen worden tot hen, wier verdiensten niet voldoende zijn om in het onderhoud van het gezin te kunnen voorzien en dat ook geen gelegenheid is ge geven om dit verzoek nader te kunnen toe- Ook een voorgestelde regeling ge- die in gemeenten van gelijken om- door B. en W. van de hand gewe- aldus adressante, welke daarom ver steunregeling voor straatkooplie* den in het leven te roepen als is voorgesteld in het schrijven van 11 Jan. j.1. neerkomend op een bijsteun van f 3 voor man en vrouw en 75 cent voor elk inwonend kind, met een maximum van 4 kinderen. B. en W. stellen voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Van Erp is tegen het praeadvies, op destijds door hem aangevoerde gronden. Zonder verdere discussie wordt het voor stel aangenomen. De heer Van Erp wil geacht worden te hebben tegengestemd. Opmerkingen begrooting 1938. Door Ged. Staten wordt verzocht een post op te nemen betreffende de vergoeding voor de invordering van de verschuldigde rech ten, ingevolge de Warenwet. Zij meencn, dat deze vergoeding ten bate van de kring gemeente dient te komen en niet aan den gemeenteontvanger persoonlijk. B. en W. stellen voor niet aan het ver langen van Ged. Staten te voldoen; zij wij zen er daarbij op, dat ook de minister van Soc. Zaken tegen uitkeering van de vergoe ding aan den gemeenteontvanger geen be zwaar maakt. Verder verzoeken Ged. Staten, de ramin gen der posten: kosten van ziekenverple ging, ondersteuning behoeftigen, in geld en id. in natura, te baseeren op de werkelijke uitgaven over 1936 en 1937. B. en W. ver klaren n.1. in hun nota van 21 December 1937, dat de uitgaven over 1937, de raming voor 1938 wettigen. Bij suppletoire begroo ting van 14 Dec. j.1. werden de ramingen op de desbetreffende posten evenwel zooda nig verhoogd, dat daarop in totaal f 17.750 was geraamd, tegen f 13.750 voor 1938. Hier bij in aanmerking nemende, dat de moge lijkheid bestaat, dat de ramingen voor '37 nogmaals verhooging behoeven, kan moei lijk worden volgehouden, dat de werkelijke uitgaven, over 1937 de ramingen voor 1938 wettigen, aldus Ged. Staten. B. en W. stellen voor de kosten van zie kenverpleging te verhoogen met f 1000 en van ondersteuning behoeftigen in geld met f 1500, cn totaal dus f 2500. Zij denken dit1 bedrag te kunnen dekken door een uitkee ring uit het gemeentefonds ingevolge art. 3 sub. c der wet op de Financieelc Verhou ding over 19361937. De gemeente krijgt nog uitgekeerd een bedrag van f 737.36. Dit bedrag kan worden herzien en volgens de berekening van B. en W. met f 1330.17 verhoogd. De inkomsten worden door het vorenstaande in totaal dus verhoogd met f 2067.53. Er blijft derhalve een te dekken bedrag van f 2500—f 2067.53, is f 432.47, welk bedrag kan worden gevonden door verla ging van de post onvoorzien. Aldus besloten. Begrooting 1937. Vastgesteld wordt de 9e begrootingswijzi- ging dienst 1937. De uitgaven wegens steun en werkver schaffing worden f 1600 lager geraamd; de post onvoorzien wordt met f 4S verhoogd. Vaststelling voorschot vergoe ding art. 101 der L. O. Wet '20, voor de bijzondere scholen voor 1938. Ingevolge artikel 103 6e lid der L. O.-Wet 1920 is door de besturen der bijzondere scho len in deze gemeente voorschot gevraagd op de gemeentelijke vergoeding bedoeld in ar tikel 101 dier wet, over het jaar 1938. Dit voorschot beloopt het bedrag per leerling bedoeld in art. 55bis en wordt berekend over het getal leerlingen volgens den maatstaf van art. 28 in het afgeloopen jaar. Bij raads besluit van 25 Febr. j.1. is het bedrag be doeld in art. 55bis voor het jaar 193S be paald op f 11.94 per leerling. Het gemiddel- deld aantal leerlingen der bijz. scholen be droeg over 1937: aan d-e R.K. Parochiale school 199, aan. de Chr. Nat. School 95V^. B. en W. stellen voor de voorschotten voor 1938 te bepalen als volgt: voor de R.K. Parochiale school 199 x f 11.94 is f 2376.06; voor de Chr. Nationale school 951/2 x f 11.94 is f 1140.27. Aldus besloten. Verzekering gemeentegelden- Bij de wet van 22 April 1937, is de ge meentewet gewijzigd. (Vereenvoudigings- wet). De verplichting tot zekerheidsstelling door den Gemeente-ontvanger is bij deze wijziging uit de Wet gelicht. Ten aanzien van de Gemeente-ontvan gers die bij het in werking treden der wet reeds aan de verplichting tot zekerheid stelling hebben voldaan, geschiedt de ophef fing der verplichting binnen een tijdvak van twee jaren, volgens door den Kroon te stellen regelen. Deze bepaling is op den •Ontvanger dezer gemeente van toepassing. In de plaats van de zekerheidstelling door den Ontvanger en andere gemeente ambtenaren is thans in artikel 170 van de Wet aan den Raad onder goedkeuring van Ged. Staten, de verplichting opgelegd een regeling vast te stellen, omtrent ver zekering van gemeentegelden tegen bena deeling door plaatselijke amlbtenaren en bedienden of door anderen. Deze gemeente heeft thans reeds zooda nige verzekering loopen bij de Incasso-Bank N.V. te Amsterdam tot een bedrag van f 25.000.Deze verzekering voldoet aan de door de wet gestelde eischen in verband waarme.de wordt voorgesteld het besluit ingevolge art. 170, 2e lid der gemeentewet, vast te stellen. Aldus besloten. Aansluiting aan den School- artsendienst District Den Hel der. B. en W. stellen voor tot aansluiting aan den school artsend ienst, District Den Hel der te besluiten. Bij de door het College met den Voorzitter en den Secretaris van de Commissie van Beheer van den Schoolartsendienst gehouden bespre king is naar voren gekomen, dat niet zal kunnen worden gerekend op de vestiging van den tweeden schoolarts te dezer plaatse. De heer De Veer noemt de vestiging niet bij voorbaat uitgesloten. De zeven aanslui tende gemeenten kunnen een ander oordeel hebben. Voorzitter herinnert aan de conferentie van B. en W. met de commissie. Gezegd is door den heer Ritmeester, dat het onmoge lijk was de arts elders dan in Den Helder te plaatsen, omdat hij geregeld voeling moet houden met den directeur. De buitenge meenten zal het koud laten, het is alleen een kwestie voor Schagen. De heer de Vries dacht dat enkele ge meenten er wèl voor zouden voelen en hoopt dat de raadsafgevaardigde er den nadruk op zal leggen. Volgens den heer dokter v. d. Sluis, al dus de heer De Veer, zullen de omtrek- artscn gaarne met een schoolarts in Schar gen voeling houden. De financieele baten stelt spr. niet op den voorgrond. Voorzitter zegt als Dr. Grunwald op zijn achterste beencn staat, men het er toch niet door krijgt. De fantncieele baten ko men wèl in aanmerking. De dokter ver dient f 6000.—, dat is van belang voor de gemeentcfondsbelasting. Spr. is al blij met. het kwartje van een harmonicaspeler, Donderdags. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Vaste aanstelling van Mej. Tid- dens als Hoofd der Voorberei dende school. B. en W. stellen voor Mej. A. Tiddens met ingang van 1 Mei 1938 een vaste aan stelling als Hoofd der opeivbare voorbe reidende school te verstrekken, Aldus besloten. Het G.E.B. aan de Provincie. B. en W. stellen voor om het gemeente lijk electriciteitsbedrijf per 1 Mei a.s. aan de Provincie over te doen. Zij willen ingaan op de aanbieding van het P.E.N. van 12 Maart j.1. cn stellen voor gebruik te maken van het aanbod, om do jaarlijksche uitkec- ringen wegens winstderving in contante waarde, rekening houdende met een rente voet van 4 pet. ten bedrage van f 104400. in eens te ontvangen. Het zelfde geldt voor de bepaling ten aanzien van de contante waarde der kos ten van verlichting van gemeente-eigen dommen ad f 3692. Hieronder volgt een recapitulatie van de door de provincie aan de gemeente te be talen gelden: 1. De boekwaarde van den technischen aanleg berekend volgens het annuïteiten- svsteem met een rentevoet van 4%, tot aan 31 December 1936 f 65912.—. Dit bedrag wordt nog verhoogd met de boekwaarde op den datum van overdracht van het bedrijf van de onderdeelen van den technischen aanleg tot stand gekomen na 31 December 1936 Dit zal naar schatting bedragen, ruim f 2000.— 2. De contante waarde der winstuitkee- ringen ad f 104.400.— 3. De contante waarde van de kosten van verlichting der gemeente-eigendommen f 3692 4. De waarde der door,.de provincie over te nemen magazijngoedcrèn f 398.—. Totaal f 176.402.— Voorts merken B. en W. op, dat het ver nieuwingsfonds, de uitstaande vorderingen, de aanwezige kasmiddelen en alle eventu- eele andere activa eigendom der gemeente blijven. Er blijven geen kapitaalschulden ten laste der gemeente. In het algemeen behoeft, bij een zelfde stroomverbruik als in het jaar 1937, geen afnemer bij Provin ciale exploitatie, meer op te bren gen dan bij gemeentelijke exploita tie. Vanaf 1 Januari 1945 zal de Provincie ge rechtigd zijn de tarieven voor stroomleve- ringen ten behoeve van straatverlichting, marktverlicliting, kantoor gas- en electrici teitsbedrijf, woonhuis directeur en licht cn kracht gasfabriek eventueel overeenkomstig de dan algemeen geldende Provinciale ta rieven te wijzigen. De monteur-lijnwerker K. van der Ben zal, indien hij hiervoor geneeskundig goed gekeurd zal worden, in vasten Provincialen dienst worden genomen op zoodanige voor waarden, dat zijn netto-inkomen aanvanke lijk gelijk zal worden aan zijn netto-inko men in het jaar 1937 in Gemeentelijken dienst. Ten aanzien van den meleropnemer-incas- seerder, wiens positie naar het oordeel van B. en W. niet voldoende geregeld was, wordt medegedeeld, dat de provincie aan het ver langen van het College alsnog wil voldoen. Het heeft voorzitter genoegen gedaan dat reeds onder leiding van wethouder Buis kool onderling is geconfereerd. Dit zal de discussies bekorten. De heer Wissekerke heeft vernomen, dat de gelden die vrij komen, besteed mogen worden voor nieuwbouw en aflossing. Dat is een vooruitgang; anders kon misschien 3V2 pet. gekregen worden en dan zal men f 6000 rente ontvangen, maar men maakt thans f 17.000 winst. Waar moet het ver schil van f 11.000 vandaan komen? Zal men f 11.000 minder stroomkosten hebben? In dat geval is spr. niet tegen een bclas- tingverhooging! De heer de Veer stelt de vraag, wat voordeeliger is, nu over te doen of te wach ten tot 1944, wanneer overname Verplicht is. De winstuitkeering na de overdracht is van belang, maar daaromtrent zijn geen cijfers te vinden. Eigenaardig vindt spr. het, dat geen winstcalculatie mogelijk schijnt Zal er geen winst gemaakt worden na 1944? In het geval Naard-en is de mi nister optimistisch en denkt dat de winstmarge grooter zal worden door meer stroomverbruik. In ieder geval zou spr. graag weten, hoe het met de goodwill van f 100.000 gaat en hoe men aan de winst uitkeering na 1944 komt. De heer de Vries geeft een terugblik: Men is nu aan een nieuw hoofdstuk toe, want met dit vijfde aanbod tot overname, komt er een voorstel van het geheele col lege van B. cn W. Spr. concludeert dat de provincie thans blijkbaar veel prijs op de overname stelt; maar de Raad moet op het standpunt satan dat men geld voor zijn waar moet hebben. Inderdaad zal men, als men f T72.000 krijgt uitgekeerd, f 6500 rente maken, terwijl men nu een winstmogelijkheid van f 17.000 heeft Het verschil van f 10.000 a, f 11.000 blijft. Spr. is niet 200 optimistisch, Als Schagen aelf de tarieven met 50 pet zou verlagen1, bleef er nog een vreschil van f 5000.Ook acht spr. het niet voor 100 pet. zeker, dat het bedrijf overgedragen zal moeten worden. In ieder geval doet men wijs het proces van Alkmaar eens af te wachten. Doet men wel verstandig reeds thans de knoop door te hakken? De heer Van Erp merkt op, altijd voor stander geweest te zijn, gebaseerd op fei ten van voorwaarden. Niet alleen het be drag in geld, maar ook de leveringsvoor waarden spelen een rol. Spr. heeft in de bescheiden geen voorbeelden gevonden, hoe bijv. de stroomlevering aan tien willekeu rige perceelen in Schagen zal zijn. In de stukken heeft spr. gemist hoe het geld be stemd mag worden. Dit heeft spr. zeer be vreemd. Wethouder Buiskool: U heeft dezelfde afschriften als ik heb! Voorzitter licht toe, dat het ontwerpbe sluit later gekomen is, dus de opmerking van den heer Van Erp mist niet allen grond. Echter hadden de ledeen het stuk ten raad huize nog kunnen inziert. De heer Van Erp: Is er éen officieele toe stemming van? Voorz. merkt op, dat hij een machtig man achter de schermen heeft gesproken. Zijn naam wil spr. in comité wel noemen. De heer Van Erp: Ik ben niet nieuws gierig, als later maar niet blijkt Voorzitter: 't Is in orde. De heer Van Erp wijst op de vastrecht- tarieven, die z.i. niet volgens de eischen der sociale rechtvaardigheid zijn. Als de overname tot stand komt, hoopt spr. dat de noodige ambtenaren zullen worden aan gevraagd om deze kwestie te bekijken. Een groot gedeelte van de ingezetenen is er niets over te spreken. Als de Kroon en de provincie deze wedstrijd om overdracht winnen, zullen zij dan de aankoopbedragen niet zoo vercalculeeren, dat wij toch nog hoogere tarieven moeten betalen? Spr. wil de veldslag liever afwachten, dan de kans. loopen nog na 1944 tariefsverhooging te krijgen. Over de rentabiliteit van het bedrijf is spr. niet ongerust, het tijdperk is te lang om te overzien. Hoe zal de a.s. begrooting eruit, zien? In de groote spoed die betracht wordt, ziet spr. de schim van de noodlij- dendheid, die in de a.s. begrooting als 't ware wordt verdisconteerd. Wethouder Buiskool antwoordt. Wethouder Buiskool beantwoordt uitvoe rig eerst de heeren de Veer en de Vries. Het standpunt dat f 10.000 minder zou worden ontvangen is niet juist, want het ontvangen bedrag wordt niet op rente gezet, maar moet dienen als aflossing van schuld. De vermogenspositie van de gemeente wordt niet slechter, hetgeen spr. aantoont met een voorbeeld van een eigenaar, die zijn onbe zwaard huis verkoopt om zijn bezwaard huis af te lossen. Men moet verschil maken tusschen inkomsten en vermogenspositie. Men zal uitgeven wat men met de andere hand meer verdient. Bovendien ontvangt men geen f 172.000, maar ruim 2 ton. De gemeente verdient, en hoeft niet tegen geringe rente moest uitzetten. Natuurlijk was de zaak aannemelijk toen men zeker heid had, dat de gelden voor aflossing moch ten worden gebruikt.. Nu is het evenwicht behouden in de begrooting van den gewo nen dienst. Voorzitter wijst op de mogelijke stijging van effecten, die het kapitaal beinvloedt. Wethouder Buiskool komt terug op het geen de heer de Veer heeft gpzegd over den toestand na 1944. Niemand kan zeggen of er in 1945 winst, zal zijn. In Alkmaar is door verhooging van stroomprijs de geweldige winst van twee ton weggewerkt. Na 1944- zal door verlaging van stroomprijs geen winst meer gemaakt mogen worden waar schijnlijk. Wlat het geval Naarden betreft, heeft, een andere ministerieele missive, die, welke de heer de Veer noemde, alweer ach terhaald. Tenslotte kan het P.E.N. ook een eigen net. houwen, en krijgt, men dan een toestand als in den Zaan tegenover de on willige stroomverkoop Mij. „Zaanland". Wat zal dan de waarde van het laagspannings net zijn? De heer de Vries: Dat is mijn vraag niet. Weth. Buiskool: Nee, maar de consequen ties. Als we niet nu besluiten, althans voor 1 Juni, moet bericht worden of we arbitrage aanvaarden en dan is de gemeente achter den wagen. De ministers staan eenmaal op het standnunt dat een gemeente geen gega digde volgens de rijksconcessie mag zijn, m.a.w. geen onderdist ributicbedrijf, dat winst maakt. Wat het Alkmaarsche proces be treft, vreest spr. dat Alkmaar van een koude kermis zal thuiskomen, omdat de gewone rechter zich on bevoegd zal verklaren. De zaak wordt dan naar den minister verwe zen en dan Is men in dit geval, met alle eerhied gesproken, bij den dui vel te biecht. Overigens heeft de Kroon het steeds in handen prijzen en algemeene voorwaarden volgens de rijksconcessie tc regelen, houdt dus het laatste woord. Wat zal men te ver tellen hebben, nadat Alkmaar heeft verlo ren? Na 1 Juni, de fatale datum, is van den minister geen steun meer te verwach ten. Spr. is niet zoo somber gestemd als de heer de Vries. Het is niet eens noodig, dat al het geld voor aflossing wordt gebruikt, er blijft nog een fonds voor bijzon dere doeleinden, dat tekorten van vorige jaren kan opvangen. De heer Van Erp beantwoordend, zegt wethouder Buiskool, dat de voorwaarde van de gemeente, de tarieven niet te wijzigen gedurende de jaren dat het. gemeentelijk bedrijf had kunnen blijven bestaan, door 't P.E.N. is geaccepteerd. Wat. het, verhalen van de kapitaalslasten betreft, heeft spr. geen vrees. In het algemeen mort. men de werkelijke waarde van het bedrijf als basis nemen. Er is niets klakkeloos gedaan en het P.E.N. is over de heelc linie met. het college van B. en W. meegegaan. In dit ver hand wijst spr. op de f 28000 voor onder houd, die men thans mag behouden. Snr. kan zich voorstellen dat B. en W. in 1934, toen de heeren Blaauboer en de Veer voor stelden het bedrijf voor f 250.000 te vex-koo- pen, niet zoo happig waren. Van 19341938 is nog f 68000 winst gemaakt, en nu kan men 2 ton krijgen. Men is thans in veel gunstiger situatie. Als men nu de gelegen- Tweede blad heid voorbij laat gaan, heeft men vast later berouw meent spr. De arbiters kunnen dan wel zooveel bepalen! De hooge tarieven zul len dan ook niet meer in het winstcijfer worden uitgedrukt. Dan worden eenvoudig voorwaarden gesteld. Wat het aflossen van de geconsolideerde schuld betreft, is dit een gedeelte vaij een raadsbesluit. Dankbaar maar niet voldaan is de heer de Vries, voor de duidelijke uit eenzetting. Hij is niet overtuigd waar het schoentje wringt. Spr. "meent, dat als goed vervreemd wordt, dit niet in den gewonen dienst mag worden uitgedrukt. Deze wordt ontlast en het G.E.B. als het ware opgege ten. De heer Van Erp: Ja! De heer de Vries meent, dat de regeering bezwaar zal hebben tegen een dergelijke li quidatie. Voorzitter meent dat de discussies op het doode punt zijn gekomen en schorst de openbare vei'gadering, teneinde in comité de leden zich beter te kunnen laten uit spreken. Na heropening stelt de heer de Veer voor het bedrijf in principe te verkoo- pen, maar eei-st nog nadere gegevens te vra gen, hoe het winstcijfer na 1945 zal zijn. Wethouder Buiskool wijst er op, dat als men thans verkoopt, geen nieuwen direc teur noodig zal zijn. Doet men het niet, moet men wel iemand benoemen en zit in 1945 wellicht met. een wachtgelder. Het winstcijfer na 1945 is geen ministerieele in spiratie, maar zal een arbiter moeten be palen. Het college bei'ekende. of liever stel de, want er is nog om gelachen, een geka pitaliseerde winst vaxx f 110.000 en het P.E.N. bepaalde de contante waarde op f 104.400. Een bepaald systeem is niet gevolgd. De heer De Veer blijft bij zijn voorstel. De heer De Vries verklaax-t te zullen mee gaan, alleen omdat de sombere finantieele vooruitzichten het geldbezit noodig maken. Liever wilde spr. uitstellen, maar in ieder geval moet het recht van beleggen vast staan. Weth. Buiskool: Laten we maar stem men, wie er niet voor is, is er toch tegen. De heer Wissekei'ke begrijpt niet, dat. ter wijl bij de begi'ooting de noodlijdendheid nog slechts waarschijnlijk werd geacht, zij thans plotseling vast staat. Voorzitter: Als U hier wat langer was, zouden U de hai'en ten bei'gc rijzen! Het is f500 hiei'voor en f500 daarvoor. De heer Wissekerke: Het loopt toch nog? Er zullen wel eens meevallertjes ook zijn. Vooi-zitter: Het kwartje van. den harmo nicaspeler! 1937 sluit met minstens f 10.000 tekort! t Hef voorstel wordt vervolgens in stemming gebracht en met 2—9 stemmen aangenomen. De heeren Wissekerke en van Erp stemmen te gen. Woorden van dank brengt voorzitter wethouder Buiskool, mi- het bedrijf is vei'kocht. Spr. gelooft hierme de de tolk van den Raad te zijn. (Instem ming). Kwijtschelding. B. en W. stellen voor kwijt te schelden aan erven W. A. P. F. L. Blaeser een bedrag van f 226. Vooi'z. gaat er kieschheidshalve niet na der op in. Het moet tot. zijn spijt in open- bai-e vergadering behandeld worden. Aldus besloten. Verhuur van terrein aan de ha ven. Naar aanleiding van het verzoek van J. L. Overtoom om een terrein aan de haven te mogen huren, stellen B. en W. voor be doeld terrein aan vei-zoeker te verhuren voor den prijs van f0.10 per M2. per jaar, met bepaling dat de verhuur zal geschieden tot wederopzegging cn met dien verstande dat de gemeente ten alle tijde over het ter rein zal kunnen beschikken met een opzeg gingstermijn van 1 maand. Het tei-rein is groot pl.m. 612 M2. De heer Dekker vindt de opzeggingster mijn... Vooi-z.: Ho! Er is later nog een brief geko men, dat de opzeggingstermijn van 1 maand ongelegen komt. Het college wil er wel aan tegemoet komen denkt voorzitter. Op een vraag van den heer de Vries zegt voorz. dat de heer Overtoom eerst het beste stukje wilde koopen. Dat gaat niet. Wat moet men met de rest? De heer de Veer: Volkstuintjes, (gelach)) De Vooi'z. licht toe dat de tegenwooi'dige huurder van het gras een evenredige ver goeding krijgt. Wethouder Bijlsma zou er geen twee maanden aan vast willen zitten met het oog op vei-koop. Het vooi-stel van B. en W. geamendeerd met het voorstel van den heer Dekker, de opzegtermijn op 2 maanden te stellen, wordt aangenomen. Het gasbedrijf behouden. Op 31 December 1937 werd door den Di recteur der Lichtbcdi'ijven te Alkmaar het College van B. en W. een vertrouwelijk aan bod gedaan tot overdracht van het gasbe drijf dezer gemeente aan de gemeente Alk maar. Bij antwooi'd dd. 31 Januari d.a.v. werd aan genoemden Directeur bericht, dat B. en W. het gedane aanbod onaannemelijk achtten, terwijl tevens verzocht werd te wil len berichten, of het in de bedoeling der ge meente Alkmaar lag om een al of niet ge wijzigd voorstel aan den Raad ter behan deling en beslissing voor te leggen. Bij brief van 5 April jl. werd door het Gemeentebestuur van Alkmaar een gewij zigd vooi-stel aan het. College van B. en W. gedaan, met verzoek, dit bij den Raad 111 behandeling te brengen. B. en W. zijn van meening, dat ook het gewijzigde voorstel tot. overname van het gasbedrijf onaannemelijk is: zij stellen daar om voor, dit af te wijzen en het gasbedi-ijf voor de gemeente te behouden. In ons nr. van Zaterdag j.1. vermeldden we reeds de inhoud van het gewijzigde voor stel. B. en W. verzoeken machtiging sollicitan ten op te roepen van een administrateur bedrijfsleider, aan te stellen op een salaris van i 1800 .-f verhoogingen en vrij wonen

Schager Courant | 1938 | | pagina 5